Havířov odvolal jednatele městské společnosti MRA
Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větví případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.
Rada města Havířova odvolala jednatele městské bytové společnosti MRA Róberta Masaroviče, který čelí dvěma obviněním. První se týká údajného sjednávání výhod při přidělování městských bytů, druhé souvisí s veřejnými zakázkami na opravy bytů.
Jakub Chlopecký (ANO), náměstek primátorky Havířova: „Uložili jsme provedení forenzního auditu a podle nás by bylo značně nešťastné, aby pan Masarovič působil ve společnosti a zároveň byl součástí procesu auditu. Proto jsme ho odvolali.“
Výsledky forenzního auditu by město chtělo mít k dispozici do konce letních prázdnin.
Iveta Kočí Palkovská (ANO), primátorka Havířova: „Byli bychom rádi, kdyby se důvěra lidí a občanů v tuto městskou společnost opět vrátila na co nejvyšší úroveň, protože celá záležitost se kolem ní táhne už delší dobu. Myslím si, že zaměstnanci odvádějí velmi dobrou práci a zaslouží si, aby mohli fungovat v klidu.“
Rada města také rozhodla, že funkci jednatele po Róbertu Masarovičovi bude vykonávat náměstek primátorky Jakub Chlopecký.
Jakub Chlopecký (ANO), náměstek primátorky Havířova: „Budu tam jednatelem bez nároku na odměnu, to je potřeba říct. Budu plně součinný při auditu tak, aby byl nezávislý a transparentní a aby mohl bez problémů pracovat.“
K vyjádření k odvolání z pozice jednatele jsme oslovili i Róberta Masaroviče, ten ale na telefonát nereagoval.
---
Nová huť bourá staré budovy a otevírá cestu moderní průmyslové zóně
Ostravská Nová huť prochází velkou proměnou. Na ploše 250 hektarů mizí chátrající budovy, aby uvolnily místo moderní průmyslové zóně. Demolice starých objektů je klíčovým krokem k rozvoji celého areálu a jeho nové budoucnosti.
Obří průmyslový areál v Ostravě mění svou podobu. Společnost Nová Huť začala s úpravou pozemků, kde dříve fungovala společnost Liberty.
Ivo Chmelík, výrobně technický ředitel Nová Huť: "Areál, který chceme zlikvidovat a vyčistit a potom nabídnout k prodeji nebo pronájmu, je asi 250 000 metrů čtverečních, a podle odhadů to může být až 750 milionů nás budou stát y demolice, a samozřejmě bude výnos ze šrotu."
K zemi už šla například bývalá struskárna nebo telefonní ústředna.
Ivo Chmelík, výrobně technický ředitel Nová Huť: "Začínáme tou etapou jedna, což je tady ta severní etapa."
Nové využití pozemků má pomoci i zaměstnanosti v regionu. Příchod nových společností totiž v budoucnu nabídne lidem další pracovní příležitosti.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Takže byla by to i taková vzpruha, si myslím, pro tu lokalitu těch Kunčic, a mohlo by to velmi pěkně přispět k tomu, že se nejenom ten průmyslový areál, ale i jeho okolí začne rozvíjet."
Všechny demoliční práce probíhají za plného provozu.
Martin Dryák, koordinátor demolice Nová Huť: "Samozřejmě na prvním místě je bezpečnost, takže vidíte, že veškerý ten areál, kde se zrovna likviduje, musí být zabezpečen, aby se tam pohybovaly osoby, které tam nemají být."
Likvidace budou pokračovat v několika dalších fázích.
---
SENIOR ODEBÍRAL 5 LET NELEGÁLNĚ PLYN
Minimálně 5 let odebíral dnes 69letý muž z Novojičínska načerno plyn. Na potrubí udělal bypass a energií zásobil pěstitelskou pálenici. Škoda přesáhla jeden a půl milionu korun. Muž si už domluvil splátkový kalendář, ale zároveň mu hrozí až 8 let vězení.
LETIŠTĚ OSTRAVA ZAŽILO REKORDNÍ ROK
Letiště Leoše Janáčka Ostrava zažilo rekordní rok 2025. Odbavilo historicky nejvyšší počet cestujících – 506 201. Zároveň výrazně navýšilo svůj zisk na 54 milionů korun. K úspěchu přispělo rozšíření nabídky destinací, nové pravidelné linky i rostoucí zájem cestujících o lety z Ostravy.
---
Akce Pozor, JEDU!!! učí bezpečné chování v dopravě
Pozor JEDU!!!, tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská v Ostravě-Porubě. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.
Na akci Pozor, JEDU!!! na zahradě mateřské školy Ukrajinská nechyběli policisté, hasiči, zástupci BESIPu a ani Českého červeného kříže.
Adéla Mikesková, ředitelka, MŠ Ukrajinská: "Je to už v podstatě osmý ročník. Děti by se měly dozvědět základní pravidla, upevňovací i základní pravidla chování v dopravním provozu. Akce je koncipovaná tak, aby se zapojili i rodiče."
Pavel Blahut, koordinátor BESIP pro MSK: "BESIP jsme si připravili stanoviště, kde dětem připomínáme důležitost nošení cyklistické přilby. Mnoho rodičů nedává pozor, jak má dítě nasazenou přilbu, zpravidla ji má jen nasazenou, slušně řečeno jako klobouček, jako ozdobu. A vidíš, teď je tady spousta místa, takže je potřeba to trošku utáhnout."
návštěvníci akce: "Když pojedu na kole nebo na bruslích, tak musím mít přilbu. Já s přilbu vždycky jezdím."
"Nejzajímavější byla ta slepecká hůl, protože jsem šel poslepu. To fakt nejsem vůbec zvyklý."
Školka se věnuje dopravní výchově dlouhodobě.
Adéla Mikesková, ředitelka, MŠ Ukrajinská: "Poskytujeme výuku i ostatním mateřským školám v rámci celé Ostravy a prvním a druhým třídám a družinám základních škol."
Novinkou letošního ročníku akce Pozor, JEDU!!! byla účast hasičů a také Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava.
Zuzana Jurčeková, koordinátor mobilních odběrů, Krevní centrum FNO: "Mateřská škola se tady rozhodla pro takový perfektní čin a to, že zkusí sehnat mezi rodiči svých dětí nové dárce krve."
Návštěvníci akce si celé odpoledne užili a kromě zábavy si odnesli i důležité informace, které jim jednou mohou pomoci zachránit život.
---
Technické služby ukázaly lidem svou všestrannost
Technické služby města Nový Jičín připravily pro veřejnost Den otevřených dveří. Návštěvníci si mohli prohlédnout zázemí organizace a techniku, kterou pracovníci využívají při péči o město.
Starají se o městské silnice a chodníky, parkoviště, parky a další zelené plochy, o hřbitov, veřejné osvětlení, sváží odpadky a nově pečují o část sportovišť. To je zhruba soupis prací, které zvládají pracovníci novojičínských technických služeb. Se svou činností teď v rámci Dne otevřených dveří seznámili veřejnost.
Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Prezentujeme veškerou činnost, kterou vykonáváme pro zřizovatele a v rámci doplňkové činnosti taktéž pro okolní obce. Pouze bych doplnil, že Den otevřených dveří probíhá za běžného provozu, takže nepřestali jsme vyvážet od parky, probíhá normálně rajonové čištění a příprava městských akcí.”
návštěvníci areálu:
“Já teď řídím sekačku.”
“Mně se líbí ten veliký červený traktor.”
“Hlavně ta technika se mi líbí.”
Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Máme nové svozové vozidlo, které využíváme na svoz separovaného odpadu. Prezentujeme i novinku, plně elektrický zametač, který nám byl tady zapůjčen a budeme jej testovat v provozu.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Investice do techniky jsou opravdu významné, protože třeba ten svozový vůz se pohybuje kolem 10 milionů korun. Techniku obměňujeme pravidelně a podle potřeby.”
Do zákulisí své práce nechávají technické služby veřejnost nahlédnout co dva roky.
---
KARVINÁ CHCE PŘESTAVĚT ZIMNÍ STADION
Karvinský zimní stadion čeká v příštích letech zásadní proměna. Město vyčlenilo 5 milionů korun na studii jeho modernizace.
Lukáš Raszyk (SOCDEM), (SOCDEM), náměstek primátora Karviné: „Chceme prověřit možnosti proměny zimního stadionu v moderní multifunkční sportovní areál, který bude sloužit nejen ledním sportům, ale také dalším sportovním a společenským akcím.“
---
Rodiny z Fulneku připomínají kameny zmizelých
Také ve Fulneku si lidé připomněli památku obyvatel města, kteří nepřežili II. světovou válku. Setkání pozůstalých se školáky a tradiční židovský obřad na náměstí byl plný emocí.
Jména členů dvou židovských rodin připomínají kameny zmizelých. Ty byly v průběhu obřadu na náměstí uloženy před domy, kde před válkou žili.
Lena Arava, rabínka elévka: „Vlastně tady ten obřad pokládání stolpersteinů (kamenů zmizelých, dlažebních kostek se jmény, pozn. red) nahrazuje pohřeb. Je to obřad za zemřelé, kteří nikdy neměli ten poslední akt, ten pohřeb, kdy se jim vzdává úcta, tak alespoň tímto způsobem dodatečně po mnoha letech, pokud ještě jejich rodiny žijí, tak s jejich rodinami, pokud ne, tak s veřejností se konají tady ty ceremonie. A má to vlastně ten rituál, je součástí židovského pohřbu.“
Do projektu se aktivně zapojili školáci, kteří si pro pozůstalé připravili krátký program, provedli je výstavkou a účastnili se i obřadu.
Matěj Šerek, žák ZŠ TGM Fulnek: „Máme tady nachystáno hodně projektů, jako třeba Kameny zmizelých, které jsou tady za mnou. Víme o tom, kam se položí, a taky co to jsou. Vlastně jsou tam napsaná jména a kde žili. A vlastně vždycky, když si to chceš přečíst, tak se k tomu musíš poklonit. Jako taková úcta k nim.“
Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: „Já jsem velmi ráda, že i město Fulnek se připojilo k obcím v České republice, kde jsou instalovány Kameny zmizelých. Velké poděkování samozřejmě za to patří naší Základní škole Tomáše Garrigua Masaryka, jak všem pedagogům, tak všem žákům, kteří se projektu věnovali, tak samozřejmě i paní ředitelce.“
Jana Víchová, ředitelka ZŠ TGM Fulnek: „Já jsem ráda, že se nám podařilo teď v měsíci červnu dokončit celý ten projekt Kameny zmizelých. Aktivit bylo hodně a jsem ráda, že jsme tady tím dnešním krokem učinili zadost, nebo vzdali hold prostě těm lidem, kteří tady žili, takže to považuji za takové gesto lidskosti a vážíme si toho.“
Kameny dvou rodin nezůstanou v centru Fulneku osamocené a přibudou k nim další.
---