Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Rekonstrukce Korýtka pokračuje bez komplikací
  • V Karviné po kompletní rekonstrukci otevřeli krytý bazén
  • Slezská Ostrava chystá na Kamenci nové hřiště
  • Guláš bez hranic v Dívčím Hradě
  • Spolek ADAM připravil pro děti s autismem opět tábor

Rekonstrukce Korýtka pokračuje bez komplikací

Jak už z našeho zpravodajství víte, jedno z největších zařízení pro seniory v Ostravě Domov Korýtko v Zábřehu prochází velkou rekonstrukcí. Obyvatelé se museli na čas přestěhovat jinam, ale po dokončení se stane nejmodernějším pobytovým zařízením v Ostravě.

Už více než rok probíhá v Domově Korýtko čilý stavební ruch. Objekt byl v osmdesátých letech vystavěn v socialistickém stylu a byl už na konci své životnosti. Rekonstrukce byla nezbytná a vyžádá si asi 450 milionů korun.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Budova byla z osmdesátých let, takže poplatná době. Neodpovídala dnešním standardům. Proto tam probíhá velká rekonstrukce."

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: "Domov Korýtko je jeden z našich největších domovů pro seniory, který byl postaven v roce 1985. Ta kapacita je asi 257 lůžek. Po rekonstrukci by to mělo být 254."

Před začátkem rekonstrukce museli být klienti přestěhováni do dvou objektů spadajících pod příspěvkovou organizaci Čtyřlístek do Muglinova a do Hrušova. Rekonstrukce obsáhne nástavbu objektu A s rozsáhlou střešní terasou a terasy vzniknou také ve všech patrech objektů B a C. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "V tuto chvíli jsou dokončeny veškeré bourací práce, objekt je tedy zbaven všech výplní otvorů, vnitřních instalací, jsou vybourány vnitřní příčky i střešní konstrukce a jsou obnaženy základy bloku ‚A,‘ což je střední část objektu, na který bude provedena nástavba."

Klienti pak budou moci trávit volný čas v nově řešené zahradě s pergolami, zvýšenými záhony i vodním prvkem.

---

V Karviné po kompletní rekonstrukci otevřeli krytý bazén

Po více než dvou letech byla v Karviné dokončena kompletní rekonstrukce krytého bazénu. Ten plavcům sloužil 33 let a nyní po generální opravě má nový plavecký bazén, wellness s různými vodními atrakcemi a nechybí ani sauny.

Rekonstrukce krytého bazénu v Karviné byla opravdu zásadní. Původní objekt byl modernizován a navíc byla další část přistavěna nově. Největší radost mají samozřejmě karvinští plavci, kteří už nemusejí dojíždět jinam.

Tomáš Kałuža, trenér oddílu plavání Kosatky Karviná: “Po dlouhé době snad zase budeme od září plavat v domácí vodě, kdy jsme během rekonstrukce museli plavat v náhradních prostorách jak v Karviné, tak v Ostravě a bylo to náročné udržet jak plavce u plavání, tak pro trenéry to bylo psychicky náročné. Máme i závodní place, ale pro nás je prioritou naučit malé plavce od šesti let, aby nám postupně zůstávali u závodního plavání, kde potom už jezdí po závodech po Moravskoslezském kraji a celé republice.”

Rekonstrukci provázely problémy, které se musely řešit.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Ta příprava trvala hrozně dlouho. Já si pamatuji rok někdy 2011 či 2012, kdy jsme se o tom začali bavit, protože ten stav už byl nevyhovující. Byla tady spousta problémů majetkových a pozemkových. Hledali jsme nějaké dotační tituly a myslím, že v roce 2018 či 2019 zastupitelé většinou schválili tu samotnou rekonstrukci a jsem za to rád, že vznikl takový krásný objekt a věřím tomu, že si ho Karviňáci budou užívat, že tady budou v hojném počtu chodit a že tady budu plavat a odpočívat.”

Petr Dyszkiewicz, ředitel společnosti STaRS Karviná: "Chci konstatovat, že STaRS Karviná a město Karviná dnešní den ukončuje dlouhodobé čekání na rekonstrukci starého a otevření nového bazénu a tím nastartovanou novou éru služeb plaveckých sportů v našem městě. Zdůrazňuji, že rekonstrukce byla v náročných podmínkách, kdy vinou války a problémů, které byly s celou tou stavbou, tak přece jenom generální dodavatel firma Metrostav se toho zhostila podle mě velmi dobře. Chtěl bych poděkovat hlavně statutární město Karviná, které uvolnilo finanční prostředky, které umožnily toto rekonstrukci a přeji tomuto novému baráku dlouholetou životnost a návštěvníkům přeji jen ty nejkrásnější zážitky při využívání nových moderních služeb, které tento dům nabízí. Ještě jednou shrnu, co nabízí nový plavecký bazén. Je to 8dráhový plavecký bazén, který je totálně zrekonstruovaný. Dětský bazén, který jsme zrekonstruovali a celou novou přístavbu rekreačního bazénu a wellness. Všechno je podle mého názoru provedeno v maximální kvalitě, v nejlepším materiálovém a technologickém vybavení a to by mělo přispět právě k tomu, aby si to všichni budoucí návštěvníci maximálně užili.”


---

Podle policejních statistik zemřeli v červenci při dopravních nehodách na silnicích v MS kraji dva lidé, stejně jako loni. Od začátku roku si nehody v regionu vyžádaly 18 životů. Dopravních nehod bylo v minulém měsíci o 91 více než loni, 906.

V Opavě se v pondělí večer stala nehoda, při které se sanitka se zapnutým majákem střetla s mladíkem na koloběžce. Incident se odehrál na křižovatce ulic Sluneční a Liliová okolo půl osmé večer. Šestnáctiletý chlapec na koloběžce jel po vedlejší komunikaci a nedal přednost v jízdě právě projíždějící sanitce. Utpěl lehčí zranění.

---

Slezská Ostrava chystá na Kamenci nové hřiště

Sídliště Kamenec na Slezské Ostravě bude mít nové dětské hřiště. Místo tradičního setkávání dětí i dospělých projde výraznou proměnou. Architekti připravili dvě možné varianty a obvod pozval tamní obyvatele k veřejnému projednání. Mohli si vybrat a připomínkovat jednotlivé plány realizací.

Rodiny s dětmi i další obyvatelé sídliště Kamenec na Slezské Ostravě dostali možnost se osobně vyjádřit k plánu proměny staré asfaltové plochy na nové hřiště.

Cyril Vltavský, zástupce veřejnosti: "Tady to místo je takové komunitní hřiště s úplně starým asfaltem. Fakt se tady s tím asi 10, či 20 let nic nedělalo, ale i přesto to tady skvěle funguje. Děti si tady hrají, běhají tady, mají tady plno her i bez toho náčiní. Takže jsme se zasazovali o to, aby se ta asfaltová plocha vyměnila za novou. To je asi to nejdůležitější pro ty starší děti. A taky bychom rádi, aby se to doplnilo o nějaký ten mobiliář pro ty menší děti."

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Tady na sídlišti Kamenec probíhala v uplynulých letech regenerace sídliště jako takového. Byly opraveny chodníky, parkovací místa, ale také třeba regenerována zeleň. Na druhou stranu nedošlo k žádnému novému budování prvků právě pro děti nebo pro rodiny s dětmi. A to zejména z toho důvodu, že místní obyvatelé poukazovali na nevhodnost umístění takových prvků nebo neměli o jejich umístění zájem. V minulém roce se na nás nicméně obrátili rodiče dětí právě tady z Kamence. S tím, že by stáli o vybudování nového dětského hřiště. A dokonce sami určili, že by se tak mělo stát zde na asfaltovém plácku, který je dětmi již dnes hojně využíván."

Obvod tedy oslovil architekty, kteří navrhli dvě varianty nového hřiště.

Petr Svoboda, Mika Svoboda architekti: "Jsou dvě koncepční úvahy, jak k tomu přistoupit, jestli organicky, a naopak přes nějaký barevný tetris, řekněme hravě. A rovněž necháme na občanech, aby si zvolili tu preferovanou variantu."

Cyril Vltavský, zástupce veřejnosti: "Obě dvě varianty jsou podle mě skvělé, mě osobně nejvíc baví tady ten tetris, protože se nejvíc hodí tady do toho sídlištního charakteru."

Anketa: 1.) "Návrhy jsou celkem v pohodě, oba dva. Nejvíce se nám líbí ten les. Nějaké připomínky jsou, ale to teď nějak řešíme."

Anketa: 2.) "Mě se líbí ten zahradní domek, bunkr. A ještě se mi líbí, že bude nový asfalt. Že se tady dá dělat hodně různých věcí."

Anketa: 3.) "Mě se líbí oba dva ty návrhy. Ať už ten organický nebo ten obdélníkový. A připomínkoval jsem ten hrad, který tam byl, který by tam mohl být, protože dcerku to baví. Akorát, aby byl přístupnější pro menší děti. Protože na některých hřištích bývá hodně vysoký. Že když ji tam třeba vysadím, tak se potom bojím, že mi tam někam spadne. Tak aby se na to myslelo."

Architekti společně s obvodem názory místních vyhodnotí a zapracují do návrhů. Výsledná varianta by se měla realizovat příští rok a mohla by předběžně vyjít odhadem do dvou milionů korun.

---

Guláš bez hranic v Dívčím Hradě

Již podvanácté se sjeli milovníci dobrého guláše na tradiční velkou soutěž Guláš bez hranic v Dívčím Hradě. Na zdejším hřišti se sešel rekordní počet jedenácti soutěžních týmů ze širokého okolí. Stejně pestrý byl také výběr druhů gulášů.

Jelení, srnčí, segedínský, z divočáka a mnoho variant hovězího. To vše se vařilo i chutnalo

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Vzhledem k tomu, že já jsem milovník vaření, tak takové venkovské akce já vítám, protože nejde jenom o to vaření samotné toho guláše, ale jde o tu atmosféru, která zrovna tady v těchto disciplínách je.“

Jan Bezděk (nez.), starosta Dívčího Hradu: „Soutěžní týmy vaří guláše od osmé ráno, ve 12 hodin zasedne odborná porota v čele s panem hejtmanem, aby ochutnali nejlepší guláš.“

Během kouzlení nad kotlíky připravili pořadatelé pro soutěžící také doprovodné soutěže. I ty byly stylově orientovány ke gulášům.

Jan Bezděk (nez.), starosta Dívčího Hradu: „Takže už jsme krájeli cibuli na čas a na nejjemněji, měli jsme také oloupání jablka na nejdelší slupku, teď jsme váleli sud a za chvilku budeme pít pivo na čas.“

V poledne začala porota ochutnávat a anonymně hodnotit a návštěvníci nakupovat své favorizované guláše.

Renáta Dobřanská, členka týmu „Dobřanští“: „Děláme jehněčí guláš. Vloni jsme dělali taky jehněčí guláš a vyhráli jsme.“

Martina Mišurcová Hurníková, členka týmu „Nad hradem“: „Děláme hovězí guláš na suchém červeném víně.“

Libor, člen týmu „Greece“: „Jsme Řekové, kteří zůstali v Čechách, děláme řecké Stifado a aby to bylo originální, tak je připálené.“

Z výroby vítězného guláše se nakonec radoval domácí tým z Dívčího Hradu s názvem Ukecané papričky.

---

Zhruba v polovině prací jsou silničáři na obchvatu Mošnova na Novojičínsku. Už v září by se měl otevřít kruhový objezd u Letiště Leoše Janáčka. Tříkilometrový úsek za zhruba 370 milionů korun bude hotový zřejmě příští rok v červnu.

---

Spolek ADAM připravil pro děti s autismem opět tábor

Havířovský spolek ADAM pořádá každoročně příměstské tábory pro děti s autismem, do kterých se mohou zapojit i jejich zdraví sourozenci. Tyto tábory vítají zejména rodiče, kteří si tak mohou na chvíli odpočinout od náročné péče.

Žádné dítě s autismem si nepřeje zůstat samo, touží po tom mít kamarády, ale neví jak na to. To je jedno z hesel spolku ADAM, který v Havířově pomáhá rodinám s autistickými dětmi. Už po dvanácté pro ně i jejich sourozence spolek připravil příměstský tábor.

Marie Gerdová, ředitelka sdružení ADAM: "První skupina to jsou náctiletí, druhá skupinka jsou menší děti, to znamená MŠ a první stupeň ZŠ, třetí skupinka to jsou děti, které jsou náročné na péči. Čtvrtá skupinka to jsou zdraví sourozenci, kteří si tu péči zaslouží hodně, protože celý rok jsou se svými sourozenci, se kterými to mají velmi těžké."

O zhruba 60 dětí se na táboře stará 50 dobrovolníků. Jednou z nich je i studentka speciální pedagogiky.

Zuzana Richtecká, dobrovolnice na táboře: "Nejdříve se pobavíme s rodiči, jaké to dítě je, co má rádo, co rádo nemá, protože často je komunikace náročná. Nikolas má tady piktogramy, které mu pomáhají se orientovat ve dni."

Přemysl Mikoláš, psycholog, psychoterapeut: "Tento tábor je důležitý pro rodiče proto, že mají prostor být v partnerském svazku. Část sourozenců zůstalo se svými rodiči a mají prostor výlučně kvalitativně strávit čas rodiče se zdravým sourozencem. Co se týká samotných dětí, je pro ně nesmírně důležité jak pro děti dospívající, raně dospělých, že dokáží být sami za sebe." 

Terapeutické aktivity ADAM organizuje od roku 2010 a pravidelně na ně dochází více než 130 děti s autismem.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
01. srpna 2023, 17:00

Rekonstrukce Korýtka pokračuje bez komplikací

Jak už z našeho zpravodajství víte, jedno z největších zařízení pro seniory v Ostravě Domov Korýtko v Zábřehu prochází velkou rekonstrukcí. Obyvatelé se museli na čas přestěhovat jinam, ale po dokončení se stane nejmodernějším pobytovým zařízením v Ostravě.

Už více než rok probíhá v Domově Korýtko čilý stavební ruch. Objekt byl v osmdesátých letech vystavěn v socialistickém stylu a byl už na konci své životnosti. Rekonstrukce byla nezbytná a vyžádá si asi 450 milionů korun.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Budova byla z osmdesátých let, takže poplatná době. Neodpovídala dnešním standardům. Proto tam probíhá velká rekonstrukce."

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: "Domov Korýtko je jeden z našich největších domovů pro seniory, který byl postaven v roce 1985. Ta kapacita je asi 257 lůžek. Po rekonstrukci by to mělo být 254."

Před začátkem rekonstrukce museli být klienti přestěhováni do dvou objektů spadajících pod příspěvkovou organizaci Čtyřlístek do Muglinova a do Hrušova. Rekonstrukce obsáhne nástavbu objektu A s rozsáhlou střešní terasou a terasy vzniknou také ve všech patrech objektů B a C. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "V tuto chvíli jsou dokončeny veškeré bourací práce, objekt je tedy zbaven všech výplní otvorů, vnitřních instalací, jsou vybourány vnitřní příčky i střešní konstrukce a jsou obnaženy základy bloku ‚A,‘ což je střední část objektu, na který bude provedena nástavba."

Klienti pak budou moci trávit volný čas v nově řešené zahradě s pergolami, zvýšenými záhony i vodním prvkem.

---

V Karviné po kompletní rekonstrukci otevřeli krytý bazén

Po více než dvou letech byla v Karviné dokončena kompletní rekonstrukce krytého bazénu. Ten plavcům sloužil 33 let a nyní po generální opravě má nový plavecký bazén, wellness s různými vodními atrakcemi a nechybí ani sauny.

Rekonstrukce krytého bazénu v Karviné byla opravdu zásadní. Původní objekt byl modernizován a navíc byla další část přistavěna nově. Největší radost mají samozřejmě karvinští plavci, kteří už nemusejí dojíždět jinam.

Tomáš Kałuža, trenér oddílu plavání Kosatky Karviná: “Po dlouhé době snad zase budeme od září plavat v domácí vodě, kdy jsme během rekonstrukce museli plavat v náhradních prostorách jak v Karviné, tak v Ostravě a bylo to náročné udržet jak plavce u plavání, tak pro trenéry to bylo psychicky náročné. Máme i závodní place, ale pro nás je prioritou naučit malé plavce od šesti let, aby nám postupně zůstávali u závodního plavání, kde potom už jezdí po závodech po Moravskoslezském kraji a celé republice.”

Rekonstrukci provázely problémy, které se musely řešit.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Ta příprava trvala hrozně dlouho. Já si pamatuji rok někdy 2011 či 2012, kdy jsme se o tom začali bavit, protože ten stav už byl nevyhovující. Byla tady spousta problémů majetkových a pozemkových. Hledali jsme nějaké dotační tituly a myslím, že v roce 2018 či 2019 zastupitelé většinou schválili tu samotnou rekonstrukci a jsem za to rád, že vznikl takový krásný objekt a věřím tomu, že si ho Karviňáci budou užívat, že tady budou v hojném počtu chodit a že tady budu plavat a odpočívat.”

Petr Dyszkiewicz, ředitel společnosti STaRS Karviná: "Chci konstatovat, že STaRS Karviná a město Karviná dnešní den ukončuje dlouhodobé čekání na rekonstrukci starého a otevření nového bazénu a tím nastartovanou novou éru služeb plaveckých sportů v našem městě. Zdůrazňuji, že rekonstrukce byla v náročných podmínkách, kdy vinou války a problémů, které byly s celou tou stavbou, tak přece jenom generální dodavatel firma Metrostav se toho zhostila podle mě velmi dobře. Chtěl bych poděkovat hlavně statutární město Karviná, které uvolnilo finanční prostředky, které umožnily toto rekonstrukci a přeji tomuto novému baráku dlouholetou životnost a návštěvníkům přeji jen ty nejkrásnější zážitky při využívání nových moderních služeb, které tento dům nabízí. Ještě jednou shrnu, co nabízí nový plavecký bazén. Je to 8dráhový plavecký bazén, který je totálně zrekonstruovaný. Dětský bazén, který jsme zrekonstruovali a celou novou přístavbu rekreačního bazénu a wellness. Všechno je podle mého názoru provedeno v maximální kvalitě, v nejlepším materiálovém a technologickém vybavení a to by mělo přispět právě k tomu, aby si to všichni budoucí návštěvníci maximálně užili.”


---

Podle policejních statistik zemřeli v červenci při dopravních nehodách na silnicích v MS kraji dva lidé, stejně jako loni. Od začátku roku si nehody v regionu vyžádaly 18 životů. Dopravních nehod bylo v minulém měsíci o 91 více než loni, 906.

V Opavě se v pondělí večer stala nehoda, při které se sanitka se zapnutým majákem střetla s mladíkem na koloběžce. Incident se odehrál na křižovatce ulic Sluneční a Liliová okolo půl osmé večer. Šestnáctiletý chlapec na koloběžce jel po vedlejší komunikaci a nedal přednost v jízdě právě projíždějící sanitce. Utpěl lehčí zranění.

---

Slezská Ostrava chystá na Kamenci nové hřiště

Sídliště Kamenec na Slezské Ostravě bude mít nové dětské hřiště. Místo tradičního setkávání dětí i dospělých projde výraznou proměnou. Architekti připravili dvě možné varianty a obvod pozval tamní obyvatele k veřejnému projednání. Mohli si vybrat a připomínkovat jednotlivé plány realizací.

Rodiny s dětmi i další obyvatelé sídliště Kamenec na Slezské Ostravě dostali možnost se osobně vyjádřit k plánu proměny staré asfaltové plochy na nové hřiště.

Cyril Vltavský, zástupce veřejnosti: "Tady to místo je takové komunitní hřiště s úplně starým asfaltem. Fakt se tady s tím asi 10, či 20 let nic nedělalo, ale i přesto to tady skvěle funguje. Děti si tady hrají, běhají tady, mají tady plno her i bez toho náčiní. Takže jsme se zasazovali o to, aby se ta asfaltová plocha vyměnila za novou. To je asi to nejdůležitější pro ty starší děti. A taky bychom rádi, aby se to doplnilo o nějaký ten mobiliář pro ty menší děti."

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Tady na sídlišti Kamenec probíhala v uplynulých letech regenerace sídliště jako takového. Byly opraveny chodníky, parkovací místa, ale také třeba regenerována zeleň. Na druhou stranu nedošlo k žádnému novému budování prvků právě pro děti nebo pro rodiny s dětmi. A to zejména z toho důvodu, že místní obyvatelé poukazovali na nevhodnost umístění takových prvků nebo neměli o jejich umístění zájem. V minulém roce se na nás nicméně obrátili rodiče dětí právě tady z Kamence. S tím, že by stáli o vybudování nového dětského hřiště. A dokonce sami určili, že by se tak mělo stát zde na asfaltovém plácku, který je dětmi již dnes hojně využíván."

Obvod tedy oslovil architekty, kteří navrhli dvě varianty nového hřiště.

Petr Svoboda, Mika Svoboda architekti: "Jsou dvě koncepční úvahy, jak k tomu přistoupit, jestli organicky, a naopak přes nějaký barevný tetris, řekněme hravě. A rovněž necháme na občanech, aby si zvolili tu preferovanou variantu."

Cyril Vltavský, zástupce veřejnosti: "Obě dvě varianty jsou podle mě skvělé, mě osobně nejvíc baví tady ten tetris, protože se nejvíc hodí tady do toho sídlištního charakteru."

Anketa: 1.) "Návrhy jsou celkem v pohodě, oba dva. Nejvíce se nám líbí ten les. Nějaké připomínky jsou, ale to teď nějak řešíme."

Anketa: 2.) "Mě se líbí ten zahradní domek, bunkr. A ještě se mi líbí, že bude nový asfalt. Že se tady dá dělat hodně různých věcí."

Anketa: 3.) "Mě se líbí oba dva ty návrhy. Ať už ten organický nebo ten obdélníkový. A připomínkoval jsem ten hrad, který tam byl, který by tam mohl být, protože dcerku to baví. Akorát, aby byl přístupnější pro menší děti. Protože na některých hřištích bývá hodně vysoký. Že když ji tam třeba vysadím, tak se potom bojím, že mi tam někam spadne. Tak aby se na to myslelo."

Architekti společně s obvodem názory místních vyhodnotí a zapracují do návrhů. Výsledná varianta by se měla realizovat příští rok a mohla by předběžně vyjít odhadem do dvou milionů korun.

---

Guláš bez hranic v Dívčím Hradě

Již podvanácté se sjeli milovníci dobrého guláše na tradiční velkou soutěž Guláš bez hranic v Dívčím Hradě. Na zdejším hřišti se sešel rekordní počet jedenácti soutěžních týmů ze širokého okolí. Stejně pestrý byl také výběr druhů gulášů.

Jelení, srnčí, segedínský, z divočáka a mnoho variant hovězího. To vše se vařilo i chutnalo

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Vzhledem k tomu, že já jsem milovník vaření, tak takové venkovské akce já vítám, protože nejde jenom o to vaření samotné toho guláše, ale jde o tu atmosféru, která zrovna tady v těchto disciplínách je.“

Jan Bezděk (nez.), starosta Dívčího Hradu: „Soutěžní týmy vaří guláše od osmé ráno, ve 12 hodin zasedne odborná porota v čele s panem hejtmanem, aby ochutnali nejlepší guláš.“

Během kouzlení nad kotlíky připravili pořadatelé pro soutěžící také doprovodné soutěže. I ty byly stylově orientovány ke gulášům.

Jan Bezděk (nez.), starosta Dívčího Hradu: „Takže už jsme krájeli cibuli na čas a na nejjemněji, měli jsme také oloupání jablka na nejdelší slupku, teď jsme váleli sud a za chvilku budeme pít pivo na čas.“

V poledne začala porota ochutnávat a anonymně hodnotit a návštěvníci nakupovat své favorizované guláše.

Renáta Dobřanská, členka týmu „Dobřanští“: „Děláme jehněčí guláš. Vloni jsme dělali taky jehněčí guláš a vyhráli jsme.“

Martina Mišurcová Hurníková, členka týmu „Nad hradem“: „Děláme hovězí guláš na suchém červeném víně.“

Libor, člen týmu „Greece“: „Jsme Řekové, kteří zůstali v Čechách, děláme řecké Stifado a aby to bylo originální, tak je připálené.“

Z výroby vítězného guláše se nakonec radoval domácí tým z Dívčího Hradu s názvem Ukecané papričky.

---

Zhruba v polovině prací jsou silničáři na obchvatu Mošnova na Novojičínsku. Už v září by se měl otevřít kruhový objezd u Letiště Leoše Janáčka. Tříkilometrový úsek za zhruba 370 milionů korun bude hotový zřejmě příští rok v červnu.

---

Spolek ADAM připravil pro děti s autismem opět tábor

Havířovský spolek ADAM pořádá každoročně příměstské tábory pro děti s autismem, do kterých se mohou zapojit i jejich zdraví sourozenci. Tyto tábory vítají zejména rodiče, kteří si tak mohou na chvíli odpočinout od náročné péče.

Žádné dítě s autismem si nepřeje zůstat samo, touží po tom mít kamarády, ale neví jak na to. To je jedno z hesel spolku ADAM, který v Havířově pomáhá rodinám s autistickými dětmi. Už po dvanácté pro ně i jejich sourozence spolek připravil příměstský tábor.

Marie Gerdová, ředitelka sdružení ADAM: "První skupina to jsou náctiletí, druhá skupinka jsou menší děti, to znamená MŠ a první stupeň ZŠ, třetí skupinka to jsou děti, které jsou náročné na péči. Čtvrtá skupinka to jsou zdraví sourozenci, kteří si tu péči zaslouží hodně, protože celý rok jsou se svými sourozenci, se kterými to mají velmi těžké."

O zhruba 60 dětí se na táboře stará 50 dobrovolníků. Jednou z nich je i studentka speciální pedagogiky.

Zuzana Richtecká, dobrovolnice na táboře: "Nejdříve se pobavíme s rodiči, jaké to dítě je, co má rádo, co rádo nemá, protože často je komunikace náročná. Nikolas má tady piktogramy, které mu pomáhají se orientovat ve dni."

Přemysl Mikoláš, psycholog, psychoterapeut: "Tento tábor je důležitý pro rodiče proto, že mají prostor být v partnerském svazku. Část sourozenců zůstalo se svými rodiči a mají prostor výlučně kvalitativně strávit čas rodiče se zdravým sourozencem. Co se týká samotných dětí, je pro ně nesmírně důležité jak pro děti dospívající, raně dospělých, že dokáží být sami za sebe." 

Terapeutické aktivity ADAM organizuje od roku 2010 a pravidelně na ně dochází více než 130 děti s autismem.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-01-08-2023-17-00