Ostrava nechala změřit výšku hrází Odry a Opavy
Ostrava chce, aby už se nemohly opakovat záplavy podobné těm podzimním a proto chystá řadu opatření a úprav. Na některých věcech bude potřeba spolupráce s Povodím Odry, ale bez ohledu na to, už město nechalo proměřit výšku hrází Odry a Opavy.
Ničivé povodně v září 2024 napáchaly v Ostravě obrovské škody a město ještě stále čeká mnoho oprav na městském i soukromém majetku. Vše nasvědčuje tomu, že podobné deště už zdaleka nebudou tak výjimečné a proto je důležité pracovat na opatřeních, které příště pomohou následky minimalizovat nebo snížit. Jednou z prvních věcí je proměření výšky hrází Opavy a Odry.
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Ochrana selhala a ty hráze nebyly vynivelované do roviny tak, jak by měly být. Šlo i pouhým mostem z mostu vidět, že pravá a levá strana nekorespondovala z množstvím vody, které tam protékalo a byly překonávány. Proto jsme zadali za necelých 300 tisíc korun geodetické proměření."
Specializovaná firma proto zhruba 21 km břehů řek Opavy a Odry na celém území Ostravy pečlivě proměřuje.
Jiří Adamovský, geodet: "Zakázka znamená to, že máme proměřit podélný profil hrází podél Odry, pravý i levý břeh a pak se z toho udělá nějaký graf, řezy a zjistí se jak to je."
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Jsou to hlavní vstupní data, se kterými pak budeme vyjednávat s Povodím Odry z hlediska nápravy a protipovodňových opatření."
První už téměř hotovým opatřením, je oprava hráze na soutoku Odry a Opavy, kde byly nabity ocelové štětovnice pro zpevnění a vzdušná strana hráze byla opatřena a zatravňovacími georohožemi proti rozplavení.
---
Příběh Madlenky oslovil dárce kostní dřeně i v Ostravě
Příběh nemocné Madlenky zvedl zájem o dárcovství kostní dřeně. Jen na konci března se do registru dárců přihlásilo více lidí než za poslední dva roky dohromady. Náborová akce institutu IKEM se uskutečnila první dubnovou středu taky v Ostravě.
Dvouletá Madlenka trpí vzácným onemocněním, selháním krvetvorby a kostní dřeně. Právě její příběh zvedl vlnu solidarity po celé České republice i v Ostravě, kde Český registr dárců krvetvorných buněk uspořádal jednu z náborových akcí.
Zuzana Padušáková, dárkyně: „Případ malé Madlenky mě jako matku dvou dětí hodně zasáhl, takže jsem chtěla udělat dobrou věc. Minimálně sem přijít a zkusit nějakým způsobem pomoct.“
Renáta Matlochová, manažerka Cara Plasmy Ostrava: „Pomáhá to zachraňovat životy. V současné době se samozřejmě hledá pro malou holčičku Madlenku, ale je dalších 45 potřebných, kteří čekají na kostní dřeň a kde je to taky urgentní.“
Kvůli enormnímu zájmu nových dárců proběhlo v tomto týdnu už šest náborových akcí, které mohli využít i neregistrovaní.
Martina Kolačná, tisková mluvčí Českého registru dárců krvetvorných buněk: „Co se týče čísel, tak vlastně za 14 dní intenzivních náborů nejen v IKEMu, ale na pobočkách po celé České republice, které máme, jsme zaregistrovali přes 5 tisíc lidí a to je dvojnásob toho , co jsme udělali loni za celý rok.“
Registr plánuje další náborové akce i v příštím týdnu. Vyvěšeny budou na webu www.darujzivot.cz.
---
Krátké zprávy, 2. 4. 2025 16.00 - 1
NA HL. NÁDRAŽÍ V OSTRAVĚ VYKOLEJIL VLAK
Na hlavním nádraží v Ostravě vykolejily dva vozy RegioJetu. Nikomu se naštěstí nic nestalo a předběžná škoda je asi 4 miliony korun.
Martin Kavka, mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti: ,,Ve středu ráno došlo k vykolejení vlakové soupravy. Hasiči SŽ byli na místě i s HZS MSK, evakuovali 60 cestujících na stanici. Poté na místo přijela Drážní inspekce. Po vyšetření nehody hasiči SŽ nakolejili vagony.”
---
Na magistrátu začala výstava "Co změnila 2. sv. válka
Ostrava si připomíná osmdesát let od osvobození – a zve k návratu do dramatické epochy, která změnila tvář města. Výstava „Co změnila 2. světová válka“ nabízí ve foyer Nové radnice pohled na osudy lidí, hrdinství i každodenní život v Protektorátu.
80. výročí od konce 2. světové války a osvobození Ostravy jistě zaslouží velké oslavy a proto se město spojilo krajským vojenským velitelstvím a dalšími organizacemi, aby společně vše připravili. Jednou z prvních akcí je výstava z názvem "Co změnila 2. světová válka ve foyeru Nové radnice.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Připravili jsme sérii akcí, přehled je na www.osvobozeni.ostrava.cz. Je tam harmonogram všech těch akcí, které v průběhu dubna budou."
Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: "Archiv připravil výstavu, která se věnuje tomu, co 2. sv. válka změnila v Ostravě."
Výstava má řadu různých témat a většina z nich se týká běžného života ve města za protektorátu.
Josef Šerka, historik, archivář, AMO: "Poté, co vznikl německý magistrát, sloučil státní správu a samosprávu, tak ho de facto řídil jeden jediný člověk, což tedy byl německý starosta."
Martin Juřica, historik, kronikář, AMO: "Zajímavostí je, že vtipy v novinách byly až do roku 1942 proti spojencům a v tom roce 44 už byly neutrální."
K připomenutí konce války je nachystáno velké spektrum akcí, např. besedy, výstavy, ale také rekonstrukce dobové bitvy s historickou technikou a zbraněmi v bermě řeky Ostravice 26. dubna.
---
Zámek Jindřichov se po letech dočká rekonstrukce
Zámek v Jindřichově po letech projde rekonstrukcí. Vylidněný je od roku 2009, co se odsud odstěhoval Ústav sociální péče pro mentálně postiženou mládež. O rok později ho obec získala do majetku od Moravskoslezského kraje a začala připravovat jeho rekonstrukci.
Slavnostním odhalením základního kamene začala rekonstrukce zámku v Jindřichově. V první etapě projde proměnou nádvoří, ambitová chodba s ním spojená a zelený ostrůvek v jeho středu.
Martin Korduliak (Pro Jindřichov), starosta Jindřichova: "Největší investicí by měla být oprava jižního a východního křídla zámku, kde dojde k rekonstrukci střechy, k zateplení na zemině, to znamená, výměna podlahových krytin, oken a obnova otopné soustavy s tepelnými čerpadly a obnova elektroinstalace."
Revitalizací by měl projít také zámecký park, kde je spousta dochovaných soch a také vzácných dřevin.
Už byl zadán i dendrologický průzkum. Rekonstrukce prvních dvou etap si vyžádá až 70 milionů korun a s kolaudací se počítá v roce 2027.
Martin Korduliak (Pro Jindřichov), starosta Jindřichova: “Čerpali jsme ze tří zdrojů, jak MSK, kterému určitě děkujeme, zapojilo se také MŽP a také máme jeden projekt společný s powiatem Prudnickým, tzv. Interreg.”
Radosław Roszkowski, starosta okresu Prudnik: “Spolupráce s českými partnery je na vysoké úrovni a trvá už několik let. Společně jsme vybudovali novou silnici spojující obě území a teď jsme zajistili dva a půl milionů euro na vybudování informačního centra na zámku, což je velká událost.”
Na zámku, který v polovině 17. století začali stavět hrabata z Hodic v manýristickém slohu, se dochovaly dva velké sály a knihovna. Je tady také malé muzeum, kde jsou expozice nejen z jeho historie, ale také výstava dobových hraček.
---
Krátké zprávy, 2. 4. 2025 16.00 - 2
MUŽ V OV VISEL Z KONTEJNERU NA ODPAD
Neobvyklý nález řešili v pondělí strážníci v Ostravě-Přívoze. Při pochůzce na ulici Arbesova si všimli, že z kontejneru na elektroodpad vyčnívají lidské nohy. Jednalo se o 22letého muže, který hledal nabíječku na mobilní telefon. Na výzvu hlídky se z kontejneru sám dostal, dopustil se ale přestupku. Policie před takovým jednáním varuje, lidé především ohrožují svůj život.
PŘEHRADA V NOVÝCH HEŘMINOVECH
Majitelé pozemků a nemovitostí v Nových Heřminovech na Bruntálsku, které mají ustoupit plánované výstavbě přehrady, se mají do poloviny dubna rozhodnout, zda svůj majetek prodají státu. Pokud nedojde k dohodě, může stát přistoupit k vyvlastnění. S prodejem zatím souhlasilo pět z 18 majitelů.
---
Ve Studénce vyrůstá světový golfista, handicap už překonal
Teprve osmnáctiletý golfista ze Studénky, Richard Pavel, má za sebou životní úspěch. Na mistrovství světa neslyšících v Austrálii získal 3. místo. Teď má před sebou další velký cíl, světovou soutěž v Japonsku.
Richard Pavel ze Studénky má 18 let, ve dvou a půl letech mu byla zjištěna oboustranná nedoslýchavost. To mu ale nijak nebránilo v tom, aby se stal golfistou, v tuto chvíli už českým reprezentantem se světovými úspěchy. Ke golfu se dostal v deseti letech, do té doby byl jeho prioritním sportem tenis.
Richard Pavel, golfista: “Díval jsem se televizi, viděl jsem tam golf, ten se mi strašně zalíbil, řekl jsme to rodičům a chtěl jsem to zkusit.”
Jaroslav Pavel, otec Richarda: “Zničehonic začal na zahradě florbalovou hokejkou mlátit do míčků, řekl jsem, že takhle se florbal nehraje, a on řekl, ne, ne, to je golf, já jsem to viděl v televizi, strašně se mi to líbí a chtěl bych to zkusit. Takhle začal.”
O pět let později reprezentoval Českou republiku na deaflympiádě v Brazílii a skončil na děleném 5. místě. V loňském roce se zúčastnil v Austrálii mistrovství světa neslyšících. V kategorii muži byl sedmý, mezi juniory vybojoval bronz.
Richard Pavel, golfista: “Zkusit to dotáhnout , co nejdál, klidně být i profík, případně trenér. Je to kreativní sport, musíte hodně přemýšlet, vytvářet rány, typ rány a dosáhnout nejlepšího výsledku.”
Jaroslav Pavel, otec Richarda: “Tak samozřejmě, že jsme na něj pyšní. V podstatě je mezi těmi neslyšícími světová špička. I když má teprve osmnáct let, myslím si, že se ho ti Kanaďané a Němci bojí, že jednou určitě bude lepší než oni.”
Hlavní metou letošního roku je pro mladého golfistu listopadová světová soutěž neslyšících sportovců v Japonsku.
---