V Ostravě se setkali stipendisti programu Talent roku
Ostrava si velice váží nadaných studentů a snaží se je podporovat. Ti nejnadanější pak dostávají od města i stipendium a jejich příběhy jsou zveřejněny jako inspirace ostatním. Vybrané talenty za letošní rok se představily ve foyeru Nové radnice.
Sedm výjimečných studentů, kteří získali titul Talent roku, se setkalo 1. června 2023 na vernisáži ve foyer Nové radnice. Ocenění studentů, jejichž praxe a studijní výsledky významně převyšují standard, schválili zastupitelé na svém lednovém zasedání a každý z nich dostal 100 tisíc korun stipendium.
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „V letošním druhém ročníku programu Talent roku byli oceněni studenti, kteří se podílí na popularizaci vědy, publikují odborné články, organizují vědecké soutěže a jejich studijní výsledky jsou vynikající, jejich životní příběhy inspirující. Investice do vzdělání a talentovaných lidí se našemu městu vyplatí."
Mezi talenty roku je tak například Mariana Ochodková, která studuje ve skotském Edinburgu.
Mariana Ochodková, Talent rolu 2023: "Zabývám se propojeními mezi technickými obory a jinými disciplínami."
Dalším vybraným studentem je Pierre Koleják, který studuje střídavě na Vysoké škole báňské a ve francouzském Lille.
Pierre Koleják, Talent roku 2023: "Věnuji se superpočítání, ale převážně experimentální laserové fyzice."
S oceněnými studenty se mohou lidé seznámit prostřednictvím výstavy, která začala ve foyer Nové radnice a lze ji navštívit do konce června.
Jan Antoš, autor výstavy, student Fakulty umění Ostravské univerzity: "Každý vlastně na té fotografii splňuje ten svůj obora dává ho na nějaký piedestal."
Titul Talent roku uděluje město pouze vysokoškolským studentům s trvalým pobytem na území Ostravy.
---
SNO se zapojila ke Světovému dni bez tabáku
Slezská nemocnice v Opavě vůbec poprvé uspořádala Happening ke Světovému dni bez tabáku. A to ve spolupráci s místní střední zdravotnickou školou, střední školou průmyslovou a uměleckou a základní uměleckou školou. Zahájen byl u arkád ve Dvořákových sadech a skončil před nemocnicí.
Opavou prošel průvod, který upozornil na škodlivost kouření. V rámci Happeningu s názvem Den bez tabáku se předvedli i tanečníci, bubeníci a nechybělo ani divadelní vystoupení.
Jitka Oboňová, vedoucí oboru Tvorba hraček a herních předmětů, SŠPU Opava: “Každý obor se podílel na tom průvodu nějakým svým návrhem. Takže grafický design vytvořil návrhy cedulí, které se potom vybraly do průvodu. Obor Průmyslový design navrhl masky, z kterých se vybrala ta nejlepší a Tvorba hraček dělala toho velkého kostlivce.”
Průvod studentů v papírových maskách s poutači a cedulemi s nápisy odrazujícími od kouření, se z Dvořákových sadů vydal přes Horní náměstí, Ostrožnou a Olomouckou ulicí až k ředitelství Slezské nemocnice. Aby studenti umocnili zážitek z průvodu, oblékli se do černé barvy."
Karel Siebert, ředitel SNO: “Určitě to bude tradicí a jsme rádi, že můžeme dát mladé generaci jasný signál proto, aby si odvykla kouřit, aby nepropadla tomuto zlozvyku.”
Zuzana Pokořová, lékařka, plicní oddělení SNO: “Kouření nepřináší nic dobrého. Bere nám krásu, peníze a hlavně svobodu. Zdraví a životy. Důležitá je prevence, protože většina dospělých by raději nekouřila. Kouřit se začíná v dětství a dospívání a na ty by se měla ta prevence cílit.”
V Česku kouří zhruba čtvrtina lidí ve věku 15 let a více, což je dvojnásobek ve srovnání například s Austrálií, Amerikou, nebo Velkou Británií.
---
Krátké zprávy, 2. 6. 2023 16 h - 1
Basketbalisté Opavy slaví po 20 letech pátý ligový titul. Čtvrté finále nad Děčínem vyhráli 108:104 po prodloužení. Svěřenci trenéra Petra Czudka triumfovali poprvé od roku 2003 a zajistili si tak účast v Lize mistrů.
syn.: Petr Czudek, hlavní trenér BK Opava: “Je to jak pohádka, konec dobrý, všechno dobré, Jsem moc rád za to, že hala je úžasná, nejlepší v Evropě pro halové sporty a slaví letos 20 let: Když jsem byl u otevírání, tak jsem si přál, aby byla mistrovská. Teď jsme se dočkali.”
---
Benefiční akce pomáhá Šimonkovi kráčet
Na Skalkách v Novém Jičíně se uskutečnil 2. ročník benefiční akce Krok za Šimonka. Běžecký závod s doprovodným programem se konal na podporu vzácné vážné metabolické nemoci, která byla tomuto malému chlapci diagnostikována.
Dospělí i děti se mohli vydat na běžecký závod, který se konal na Skalkách v Novém Jičíně v rámci 2. ročníku benefiční akce Krok za Šimonka. Tento tří a půl letý chlapec se narodil s vzácnou vážnou nemocí, Lesch Nyhanovým syndromem, a právě název akce představuje velkou touhu jeho rodičů postavit Šimonka na nohy.
Lucie Gellertová, matka Šimonka: “Šimonek nemůže chodit, díky prvnímu ročníku a podpoře v loňském roce jsme mu mohli pořídit robotické chodítko. Je to symbolické v tom, že se může projít, je to specifické chodítko přesně pro něj, protože je zcela ležící.”
Speciální pomůcku mohli rodiče Šimonka přivézt z Kanady díky veřejné sbírce, pomoci nadací, přátel a různých spolků. Jejich chlapec teď už může prožívat první malý zázrak - stát na vlastních nohou.
Jeho další krůčky podpořili na trati letošního benefičního závodu individuální běžci i běžecké týmy různých firem a organizací.
Marek Novotný, účastník běhu za Policii ČR: “Běžím za policii. Přišel jsem, protože rád běhám a přečetl jsem si něco o tom klučíkovi, je to smutné, ale prostě je to bojovník, tak my jsme zabojovali taky, tak doufám, že jsme nějak přispěli.”
David Lauterbach, účastník běhu: “Podporujeme tyto charitativní závody, byli jsme v Polance nad Odrou a tam jsme dostali informaci o Šimonkovi, loni jsme se už také zúčastnili, takže teďka druhý ročník.”
Výtěžek 2. ročníku běhu použijí rodiče Šimonka na rehabilitace a léčbu, existuje šance, že chlapec bude moci podstoupit genovou terapii.
---
V Hrabůvce znovuodhalili pamětní desku Ludvíku Klegovi
V Ostravě-Jihu vzdali poctu obětavému lékaři a statečnému legionáři, podplukovíku Ludvíku Klegovi. Na budově Základní školy Klegova v Hrabůvce, kde se narodil, slavnostně odhalili jeho pamětní desku.
Léčil Srby a Černohorce v Balkánských válkách, jako šéflékař úderného praporu československých legií na Rusi zachraňoval bratry raněné v krutých bojích s bolševiky. Po návratu domů pak Ludvík Klega dělal vše pro rozvoj spolkového života a zdraví lidí na Ostravsku.
Martin Lokaj, předseda Čs, obce legionářské Ostrava 1: “Pro Československou obec legionářskou je znovuodhalení pamětní desky podplukovníku Ludvíku Klegovi velkou poctou. Byl to jeden ze zakladatelů Československé obce legionářské zde v MS kraji a na Ostravsku.”
Zatímco původní deska zmizela a dodnes nikdo neví, kde je, novou nechala vyrobit Čs. obec legionářská Ostrava podle historických fotografií.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: “Ta deska, která byla odhalena právě 31. května v roce 1936, byla schována během nacistické okupace a definitivně zmizená vlastně během totality. Takže já věřím, že žádná totalita už tady nebude a že tuto desku už tady máme napořád.”
Ludvík Klega, vnuk: “Tatínek na něho vždycky rád vzpomínal jako na člověka plného elánu, smyslem pro čest a pomáhat druhým, což se mu potom stalo osudným.”
Zemřel v pouhých 45 letech na zápal plic, který dostal poté, co v zimní plískanici spěchal v noci na kole za pacientem, který potřeboval pomoc.
---
Krátké zprávy, 2. 6. 2023 16 h - 2
Fasáda bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia získá vzhled ze 30. let. Kromě fasády návrh přináší ještě jednu novinku – skleněnou nástavbu, díky níž vzniknou dvě nová patra v nárožní části komplexu.
Silnice II/473, která vede z centra Šenova do Václavovic, má po kompletní rekonstrukci. Oprava úseku dlouhého 4,7 kilometru za 134 milionů korun trvala 15 měsíců 102 milionů korun získal Moravskoslezský kraj z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
---
Havířov podpořil projekt Na kole dětem
Havířov se stal jednou ze zastávek cyklistů v rámci projektu Na kole dětem, který před 14 lety založil Josef Zimovčák, několikanásobný mistr světa v jízdě na vysokém kole. Cyklotour má za cíl finančně pomoci onkologicky nemocným dětem.
Kolona cyklistů v čele s Josefem Zimovčákem podporující projekt Na kole dětem dorazila na náměstí Republiky v Havířově z Ostravy přímo do dění akce nazvané Májový den, který město uspořádalo. Návštěvníci tak měli ojedinělou příležitost se s cyklisty potkat osobně.
Josef Zimovčák, zakladatel projektu Na kole dětem: “To naše setkání je spojeno s pomocí dětem, které takové štěstí neměly, jsou nemocné, nejsou zdravé a my ty peníze, které získáme, financujeme rekondiční a relaxační pobyty.”
Havířov se stal partnerem projektu Na kole dětem už podruhé. Na pódiu pak předali zástupci města panu Zimovčákovi finanční dar v podobě symbolického šeku.
Daniel Vachtarčík náměstek Havířova: “Celý ten charitativní význam té pomoci onkologicky nemocným dětem je tak úžasný, že je kouzelné sledovat, co všechno ta skupina kolem pana Zimovčáka dělá."
Není nutné, aby každý, kdo chce projekt podpořit, ujel celou trasu v délce 1180 kilometrů. Může si vybrat jakýkoliv úsek. Stejně tak jako lidé z Havířova. Na trasu se vydali sportovci, lékaři, úředníci a další.
Norbert Schellong ředitel Nemocnice Havířov: "Děti a obzvlášť nemocné je třeba podpořit, jsem rád, že jsem tady s nimi.”
anketa, cyklisté: “ Je to skvělý, pomáhá se tomu, komu je potřeba pomoct a svezeme se na kole, je to prima akce.” "Jsem spíše běžkyně, která teď nemůže běhat, takže v rámci regenerace jezdím na kole, Vždycky jsem pomáhala dětem a toto je pro dobrou věc. Si plním sen a jsem ráda, že jsem součástí pelotonu.”
Zhruba čtyřicítka cyklistů absolvuje celou trasu napříč republikou, která končí 10. června v Zichovci za Prahou.
---