Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Nový domov v Karviné oslavil 65 let své existence
  • Spodní voda už studénecké “peklo” netrápí
  • Ostrava úspěšně bojuje s klíněnkou jírovcovou
  • Domov Bílá Opava oslavil 120 let od svého vzniku
  • První závody dračích lodí mládeže

Nový domov v Karviné oslavil 65 let své existence

Nový domov v Karviné-Novém Městě nabízí své služby a péči seniorům nepřetržitě 65 let. Změnil se k nepoznání, jeho zázemí se neustále se vylepšuje a služby se zkvalitňují. K tomuto výročí uspořádal Nový domov i velkou oslavu.

Přítomní hosté z řad vedení kraje a města a také bývalí a současní zaměstnanci nebo dobrovolníci se mohli společně pobavit nejen s klienty, ale i rodinnými příslušníky a také se ohlédnout za historií Nového domova.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Když se podíváte na to pobytové zařízení tady v Karviné, za 65 let prošlo obrovskými změnami, máme tady nové investice, které jsou z MSK, ať už to jsou přístavby, ale hlavně humanizace celého zařízení. Dnes už nenajdeme třílůžkové pokoje, ale snažíme se, aby člověk měl i na to sklonku života své soukromí."

Důležité také je, aby o seniory s láskou pečoval kvalitní personál, ať už zdravotní sestry, kterých není nikdy dost, ale sociální pracovníci. Mezi ně patří například Světla Janovská.

Světla Janovská, koordinátorka aktivizačních pracovníků: "Tu práci dělám strašně ráda, je nevšední, kreativní, musíte mít každý den plán A i B a vymýšlet, protože ta věková hranice klientů se zvyšuje i jejich potřeby jsou jiné."

V současné době se v Novém domově nachází 191 klientů, jejich průměrný věk je 85 let.

anketa: klienti Nového domova: "Já jsem tady asi 10 let, na nic si nemůžu stěžovat, vždyť se na to podívejte, jak je to tu krásné." "Je mi tady celkem dobře."

Zřizovatel MSK má v plánu investovat do zázemí Nového domova další finance, v plánu je například co nejdříve zvelebit velmi využívanou zahradu.

---

Spodní voda už studénecké “peklo” netrápí

Spodní voda dlouhodobě trápila suterénní prostory kulturního domu ve Studénce. Takzvané Peklo se tak roky nedalo využívat. I díky informaci pamětníků se pracovníkům odboru údržby města podařilo závadu vyřešit.

Součástí Dělnického domu ve Studénce, tak jak tomu bývá zvykem u podobných kulturních stánků se sálem, je i suterénní Peklo. To je ale už několik let mimo provoz.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Důvodem byla neustálá přítomnost spodní vody, která zamezovala tomu, aby se to dalo vůbec provozovat. Řešili jsme ten problém, proč k tomu dochází, nasadili jsme několikrát čerpadla, ale nedařilo se nám tu spodní vodu snížit.”

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Ta podzemní voda nám vzlínala dovnitř do objektu a skutečně tam bylo nad kotníky vody.”

Ukázalo se, že problém souvisí se studení, která se nachází za Dělnickým domem.

Lukáš Kaňuščák, odbor údržby majetku, MěÚ Studénka: “Hasiči provedli odčerpání té vody, hloubka té studny je asi 15 metrů, a do druhého dne ta voda byla zpět, po úroveň terénu, takže ten přítok je opravdu velký. Pomohly nám také informace od pamětníků tady ve Studénce, že tady vlastně byl přepad v té studni a ta voda z té studny vlastně odtékala do té zídky, která je vedle Dělnického domu.”

Po provedení hloubkového výkopu se zjistilo, že přepad byl zborcený. Instalace nového problém vyřešila. Město nyní Peklo znovu pronajme a oživí.

---

Zprávy krátké, 2. 7. 2024 17.00 -1

ŘSD VYBRALO ZHOTOVITELE OBCHVATU BRUNTÁLU

Ředitelství silnic a dálnic vybralo zhotovitele stavby východního obchvatu Bruntálu. Sdružení firem ho postaví za nabídkovou cenu 827,5 mil. Kč bez DPH. Obchvat má délku 4,5 kilometru a je na něj už vydáno stavební povolení.

OPAVA MĚNÍ PRAVIDLA PRO PARKOVÁNÍ

Vedení Opavy vyslyšelo připomínky některých obyvatel k současným pravidlům rezidentního a abonentního parkování. Rada města je akceptovala a od 1. srpna vstoupí v platnost. Rozšíří se například okruh osob, které mohou získat parkovací oprávnění. Budou je moct získat i ti, kteří do oblastí dojíždějí do práce nebo za podnikáním.

---

Ostrava úspěšně bojuje s klíněnkou jírovcovou

Ostrava je zeleným městem na čemž má významný podíl jírovec, který je jedním z nejčastějších stromů v parcích. Bohužel se ale často stává potravou klíněnky, která dokáží zdecimovat celé stromy. V Ostravě si ale tyto housenky nepochutnají. Kaštany jsou totiž ošetřeny injektáží.

Městská zeleň pokrývá v Ostravě pětinu území, což z ní dělí jedno z nejzelenějších měst v celé zemi. 90 procent obyvatel to má k nejbližšímu parku nebo lesíku do 300 metrů. O zeleň je ale nutné se starat, protože například klíněnka jírovcová dokáže zlikvidovat i stoletý kaštan. V Ostravě se proto provádí pravidelné injektáže.

Václav Drhlík, arborista: "Při té injektáže vlastně vpravíme tu účinnou látku dovnitř do stromu. Transpiračním proudem se pak rozvede až do listů, kde ta housenka zahyne a nereprodukuje se dále."

Do srpna letošního roku bude ošetřeno přes dva tisíce jírovců maďalů, což vyjde na téměř 3 miliony korun. Práce navazují na předchozí injektáže. Poprvé byly v Ostravě touto metodou stromy ošetřeny v roce 2017.

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: "Abychom o vzácnou zeleň nepřicházeli, dochází k plošnému boji po celém území Ostravy boji s tímto škůdcem, který požírá listí a tím zhoršuje jeho vitalitu."

Nejvíc stromů bude letos ošetřeno v Moravské Ostravě a Přívozu (589), Slezské Ostravě (400), Jihu (370) a v Porubě (259). V uplynulých létech ošetřeno 3321 jírovců. Díky ošetření dojde k prodloužení mezidobí jednotlivých injektáží na interval v rozmezí tří až pěti let.

---

Domov Bílá Opava oslavil 120 let od svého vzniku

Domov Bílá Opava slouží lidem už 120 let. Objekt domova na Rybářské ulici byl postaven v roce 1904 jako městský zaopatřovací dům, aktuálně nabízí sociální služby domova pro seniory a domova se zvláštním režimem.

Domov Bílá Opava oslavil krásných 120 let. Z chudobince se za tu dobu stala moderní organizace s kvalitní péčí, kde se senioři cítí komfortně a příjemně.

anketa: klienti Domova Bílá Opava: “Jsem tady rok, líbí se mi to tady, prostředí, všechno pěkné, personál perfecto.”

“Velmi spokojená, opravdu ani hotel Pupp v Ostravě se nevyrovná tomu. Jsem šťastná, že jsem tady.”

Součástí oslav byly i prohlídky domova, koncerty, vystoupení dětí a místních spolků a bohaté občerstvení.

Michal Jiráska, ředitel Domova Bílá Opava: “Domov Bílá Opava se v roce 1904 ještě nejmenoval Bílá Opava, tehdy se tomu říkalo starobinec nebo chudobinec a měl kapacitu zhruba 100 lůžek. Dnes jsme v roce 2024, je moderní a má kapacitu 108 lůžek.”


Do budov domova průběžně investuje nemalé prostředky Moravskoslezský kraj. Letos například dokončil první část rozsáhlé opravy střechy a fasády a novým koridorem propojil čtvrtá patra obou hlavních budov.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MS kraje: “Jsme zřizovatelem pouze posledních 20 let, ale za těch posledních 20 let zařízení pod vedením současného pana ředitele náramně vzkvétá a jsme rádi, že ho máme.”

V těchto dnech začne druhá fáze opravy střechy a provedena bude i sanace zdiva. V plánu je i revitalizace zahrady a vytvoření nových parkovacích míst.

---

Zprávy krátké, 2. 7. 2024 17.00 - 2

POLICIE ZADRŽELA MUŽE S AIRSOFT ZBRANĚMI

Opilý mladík a jeho kamarád seděli se zbraněmi nedaleko festivalu FM City Fest ve Frýdku-Místku, lidé je v obavě nahlásili policistům. Incident se stal v sobotu večer. Policisté na místě zajistili 19letého mladíka a jeho staršího známého. Ukázalo se, že mají u sebe airsoftové zbraně.

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR: “Provedená dechová zkouška na přítomnost alkoholu byla u mladíka pozitivní s hodnotou přes 1,70 promile. Podobnou hodnotu naměřili policisté i jeho známému. Proto oba putovali rovnou na protialkoholní záchytnou stanici. Zbraně i střelivo zajistili policisté."

---

První závody dračích lodí mládeže

Závody dračích lodí mládeže na Slezské Hartě měly být původně jen malou pozvánkou na velké závody dospělých v srpnu. Účast celkem 14 posádek základních i středních škol a atmosféra závodů si však za těmi velkými vůbec nezaostávala.

Obce, školy, učitelé i samotní závodníci vytvořili skutečné prostředí závodů dračích lodí dospělých.

Josef Fiedler, autor a hlavní pořadatel: „Tak jsme tady udělali první ročník závodů škol, to znamená, jedou se závody na dračích lodích, jsou to desetimístné lodě. Ještě to tady nikdy nejelo, tak jsme chtěli tady tu vodu přiblížit všem mladým lidem, kteří tady okolo Harty bydlí, aby si užili trošičku takového zážitku. Je konec školního roku, tak aby využili ten čas. Pořádáme to my, jako Veslařský klub Slezská Harta ve spolupráci s vodní záchrannou službou.“

Prestiž závodů zvedla také účast firmy která stojí i za velkými letními závody, poskytuje přesnou časomíru a organizační podporu.

Pavel Blaška, Torrsen Sports: „Školní závod malých dračích lodí na Slezské Hartě je první ročník letos a je domluveno hodnocení takovým způsobem, že každá posádka jede dvakrát tu krátkou trať a jednou dlouhou trať. Ty časy se sčítají. Celkový součet časů určuje výsledné pořadí. Kdyby náhodou došlo ke shodě, rozhoduje čas dlouhé tratě.“

Josef Fiedler, autor a hlavní pořadatel: „Čekají je vlastně dvě jízdy. Jedna jízda je sprint na 100 metrů a druhá jízda potom odpoledne je okruh na 500 metrů."

Na břeh Slezské Harty se sjeli vyslanci obcí a základních i středních škol. Fandit přijeli i rodiče. Většina závodníků si vyzkoušela dračí lodě úplně poprvé.

Věra Stašková, učitelka a trenérka ZŠ Zátor: „Ze základní školy ze Zátoru. My máme čtyři týmy, Černá perla, Somálští piráti, Black Kids a Esa z pralesa.“

Tým Black Kids: „My jsme ze Zátora ze školy, jsme Black Kids, z 8B. Já myslím, že jsme pádlovali velice dobře, byli jsme výborní. Podle nás na první závod je to fakt dobré.“

Rostislav Španko, rodiče, Dvorce: „My jsme ze Dvorců a podporujeme základní školu ve Dvorcích. Všechny tři třídy, tedy hlavně sedmáky. Byli druzí, to je úplně jedno. Důležité je, že jeli a že dojeli a neutopili se.“

Michal Jindra: „My jsme se pojmenovali Vydráci a jsme z bruntálského gymplu a snad se nám podaří to zajet co nejlíp. Jedeme teď poprvé stovku, pak jedeme ještě druhou stovku a nakonec máme i pětistovku, která bude asi nejnáročnější.“

Lenka Kasperlíková, učitelka: „My jsme ze Dvorců, máme tři týmy, věříme, že vyhrajeme a radši se zeptejte dětí. Tak věříme, že se jim bude dařit.“

Lucie Šimurdová: „!My jsme z Bruntálu, z Gymnázia Bruntál a jsme Bouda pro politiky. Poprvé jsme tady.“

V kategorii žáků nakonec zvítězily Bečky z bruntálské základní školy Okružní, mezi juniory zvítězili Esa z pralesa ze Zátora a středoškolskou kategorii vyhráli Vydráci z Gymnázia Bruntál.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
02. července 2024, 17:00

Nový domov v Karviné oslavil 65 let své existence

Nový domov v Karviné-Novém Městě nabízí své služby a péči seniorům nepřetržitě 65 let. Změnil se k nepoznání, jeho zázemí se neustále se vylepšuje a služby se zkvalitňují. K tomuto výročí uspořádal Nový domov i velkou oslavu.

Přítomní hosté z řad vedení kraje a města a také bývalí a současní zaměstnanci nebo dobrovolníci se mohli společně pobavit nejen s klienty, ale i rodinnými příslušníky a také se ohlédnout za historií Nového domova.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Když se podíváte na to pobytové zařízení tady v Karviné, za 65 let prošlo obrovskými změnami, máme tady nové investice, které jsou z MSK, ať už to jsou přístavby, ale hlavně humanizace celého zařízení. Dnes už nenajdeme třílůžkové pokoje, ale snažíme se, aby člověk měl i na to sklonku života své soukromí."

Důležité také je, aby o seniory s láskou pečoval kvalitní personál, ať už zdravotní sestry, kterých není nikdy dost, ale sociální pracovníci. Mezi ně patří například Světla Janovská.

Světla Janovská, koordinátorka aktivizačních pracovníků: "Tu práci dělám strašně ráda, je nevšední, kreativní, musíte mít každý den plán A i B a vymýšlet, protože ta věková hranice klientů se zvyšuje i jejich potřeby jsou jiné."

V současné době se v Novém domově nachází 191 klientů, jejich průměrný věk je 85 let.

anketa: klienti Nového domova: "Já jsem tady asi 10 let, na nic si nemůžu stěžovat, vždyť se na to podívejte, jak je to tu krásné." "Je mi tady celkem dobře."

Zřizovatel MSK má v plánu investovat do zázemí Nového domova další finance, v plánu je například co nejdříve zvelebit velmi využívanou zahradu.

---

Spodní voda už studénecké “peklo” netrápí

Spodní voda dlouhodobě trápila suterénní prostory kulturního domu ve Studénce. Takzvané Peklo se tak roky nedalo využívat. I díky informaci pamětníků se pracovníkům odboru údržby města podařilo závadu vyřešit.

Součástí Dělnického domu ve Studénce, tak jak tomu bývá zvykem u podobných kulturních stánků se sálem, je i suterénní Peklo. To je ale už několik let mimo provoz.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Důvodem byla neustálá přítomnost spodní vody, která zamezovala tomu, aby se to dalo vůbec provozovat. Řešili jsme ten problém, proč k tomu dochází, nasadili jsme několikrát čerpadla, ale nedařilo se nám tu spodní vodu snížit.”

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Ta podzemní voda nám vzlínala dovnitř do objektu a skutečně tam bylo nad kotníky vody.”

Ukázalo se, že problém souvisí se studení, která se nachází za Dělnickým domem.

Lukáš Kaňuščák, odbor údržby majetku, MěÚ Studénka: “Hasiči provedli odčerpání té vody, hloubka té studny je asi 15 metrů, a do druhého dne ta voda byla zpět, po úroveň terénu, takže ten přítok je opravdu velký. Pomohly nám také informace od pamětníků tady ve Studénce, že tady vlastně byl přepad v té studni a ta voda z té studny vlastně odtékala do té zídky, která je vedle Dělnického domu.”

Po provedení hloubkového výkopu se zjistilo, že přepad byl zborcený. Instalace nového problém vyřešila. Město nyní Peklo znovu pronajme a oživí.

---

Zprávy krátké, 2. 7. 2024 17.00 -1

ŘSD VYBRALO ZHOTOVITELE OBCHVATU BRUNTÁLU

Ředitelství silnic a dálnic vybralo zhotovitele stavby východního obchvatu Bruntálu. Sdružení firem ho postaví za nabídkovou cenu 827,5 mil. Kč bez DPH. Obchvat má délku 4,5 kilometru a je na něj už vydáno stavební povolení.

OPAVA MĚNÍ PRAVIDLA PRO PARKOVÁNÍ

Vedení Opavy vyslyšelo připomínky některých obyvatel k současným pravidlům rezidentního a abonentního parkování. Rada města je akceptovala a od 1. srpna vstoupí v platnost. Rozšíří se například okruh osob, které mohou získat parkovací oprávnění. Budou je moct získat i ti, kteří do oblastí dojíždějí do práce nebo za podnikáním.

---

Ostrava úspěšně bojuje s klíněnkou jírovcovou

Ostrava je zeleným městem na čemž má významný podíl jírovec, který je jedním z nejčastějších stromů v parcích. Bohužel se ale často stává potravou klíněnky, která dokáží zdecimovat celé stromy. V Ostravě si ale tyto housenky nepochutnají. Kaštany jsou totiž ošetřeny injektáží.

Městská zeleň pokrývá v Ostravě pětinu území, což z ní dělí jedno z nejzelenějších měst v celé zemi. 90 procent obyvatel to má k nejbližšímu parku nebo lesíku do 300 metrů. O zeleň je ale nutné se starat, protože například klíněnka jírovcová dokáže zlikvidovat i stoletý kaštan. V Ostravě se proto provádí pravidelné injektáže.

Václav Drhlík, arborista: "Při té injektáže vlastně vpravíme tu účinnou látku dovnitř do stromu. Transpiračním proudem se pak rozvede až do listů, kde ta housenka zahyne a nereprodukuje se dále."

Do srpna letošního roku bude ošetřeno přes dva tisíce jírovců maďalů, což vyjde na téměř 3 miliony korun. Práce navazují na předchozí injektáže. Poprvé byly v Ostravě touto metodou stromy ošetřeny v roce 2017.

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: "Abychom o vzácnou zeleň nepřicházeli, dochází k plošnému boji po celém území Ostravy boji s tímto škůdcem, který požírá listí a tím zhoršuje jeho vitalitu."

Nejvíc stromů bude letos ošetřeno v Moravské Ostravě a Přívozu (589), Slezské Ostravě (400), Jihu (370) a v Porubě (259). V uplynulých létech ošetřeno 3321 jírovců. Díky ošetření dojde k prodloužení mezidobí jednotlivých injektáží na interval v rozmezí tří až pěti let.

---

Domov Bílá Opava oslavil 120 let od svého vzniku

Domov Bílá Opava slouží lidem už 120 let. Objekt domova na Rybářské ulici byl postaven v roce 1904 jako městský zaopatřovací dům, aktuálně nabízí sociální služby domova pro seniory a domova se zvláštním režimem.

Domov Bílá Opava oslavil krásných 120 let. Z chudobince se za tu dobu stala moderní organizace s kvalitní péčí, kde se senioři cítí komfortně a příjemně.

anketa: klienti Domova Bílá Opava: “Jsem tady rok, líbí se mi to tady, prostředí, všechno pěkné, personál perfecto.”

“Velmi spokojená, opravdu ani hotel Pupp v Ostravě se nevyrovná tomu. Jsem šťastná, že jsem tady.”

Součástí oslav byly i prohlídky domova, koncerty, vystoupení dětí a místních spolků a bohaté občerstvení.

Michal Jiráska, ředitel Domova Bílá Opava: “Domov Bílá Opava se v roce 1904 ještě nejmenoval Bílá Opava, tehdy se tomu říkalo starobinec nebo chudobinec a měl kapacitu zhruba 100 lůžek. Dnes jsme v roce 2024, je moderní a má kapacitu 108 lůžek.”


Do budov domova průběžně investuje nemalé prostředky Moravskoslezský kraj. Letos například dokončil první část rozsáhlé opravy střechy a fasády a novým koridorem propojil čtvrtá patra obou hlavních budov.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MS kraje: “Jsme zřizovatelem pouze posledních 20 let, ale za těch posledních 20 let zařízení pod vedením současného pana ředitele náramně vzkvétá a jsme rádi, že ho máme.”

V těchto dnech začne druhá fáze opravy střechy a provedena bude i sanace zdiva. V plánu je i revitalizace zahrady a vytvoření nových parkovacích míst.

---

Zprávy krátké, 2. 7. 2024 17.00 - 2

POLICIE ZADRŽELA MUŽE S AIRSOFT ZBRANĚMI

Opilý mladík a jeho kamarád seděli se zbraněmi nedaleko festivalu FM City Fest ve Frýdku-Místku, lidé je v obavě nahlásili policistům. Incident se stal v sobotu večer. Policisté na místě zajistili 19letého mladíka a jeho staršího známého. Ukázalo se, že mají u sebe airsoftové zbraně.

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR: “Provedená dechová zkouška na přítomnost alkoholu byla u mladíka pozitivní s hodnotou přes 1,70 promile. Podobnou hodnotu naměřili policisté i jeho známému. Proto oba putovali rovnou na protialkoholní záchytnou stanici. Zbraně i střelivo zajistili policisté."

---

První závody dračích lodí mládeže

Závody dračích lodí mládeže na Slezské Hartě měly být původně jen malou pozvánkou na velké závody dospělých v srpnu. Účast celkem 14 posádek základních i středních škol a atmosféra závodů si však za těmi velkými vůbec nezaostávala.

Obce, školy, učitelé i samotní závodníci vytvořili skutečné prostředí závodů dračích lodí dospělých.

Josef Fiedler, autor a hlavní pořadatel: „Tak jsme tady udělali první ročník závodů škol, to znamená, jedou se závody na dračích lodích, jsou to desetimístné lodě. Ještě to tady nikdy nejelo, tak jsme chtěli tady tu vodu přiblížit všem mladým lidem, kteří tady okolo Harty bydlí, aby si užili trošičku takového zážitku. Je konec školního roku, tak aby využili ten čas. Pořádáme to my, jako Veslařský klub Slezská Harta ve spolupráci s vodní záchrannou službou.“

Prestiž závodů zvedla také účast firmy která stojí i za velkými letními závody, poskytuje přesnou časomíru a organizační podporu.

Pavel Blaška, Torrsen Sports: „Školní závod malých dračích lodí na Slezské Hartě je první ročník letos a je domluveno hodnocení takovým způsobem, že každá posádka jede dvakrát tu krátkou trať a jednou dlouhou trať. Ty časy se sčítají. Celkový součet časů určuje výsledné pořadí. Kdyby náhodou došlo ke shodě, rozhoduje čas dlouhé tratě.“

Josef Fiedler, autor a hlavní pořadatel: „Čekají je vlastně dvě jízdy. Jedna jízda je sprint na 100 metrů a druhá jízda potom odpoledne je okruh na 500 metrů."

Na břeh Slezské Harty se sjeli vyslanci obcí a základních i středních škol. Fandit přijeli i rodiče. Většina závodníků si vyzkoušela dračí lodě úplně poprvé.

Věra Stašková, učitelka a trenérka ZŠ Zátor: „Ze základní školy ze Zátoru. My máme čtyři týmy, Černá perla, Somálští piráti, Black Kids a Esa z pralesa.“

Tým Black Kids: „My jsme ze Zátora ze školy, jsme Black Kids, z 8B. Já myslím, že jsme pádlovali velice dobře, byli jsme výborní. Podle nás na první závod je to fakt dobré.“

Rostislav Španko, rodiče, Dvorce: „My jsme ze Dvorců a podporujeme základní školu ve Dvorcích. Všechny tři třídy, tedy hlavně sedmáky. Byli druzí, to je úplně jedno. Důležité je, že jeli a že dojeli a neutopili se.“

Michal Jindra: „My jsme se pojmenovali Vydráci a jsme z bruntálského gymplu a snad se nám podaří to zajet co nejlíp. Jedeme teď poprvé stovku, pak jedeme ještě druhou stovku a nakonec máme i pětistovku, která bude asi nejnáročnější.“

Lenka Kasperlíková, učitelka: „My jsme ze Dvorců, máme tři týmy, věříme, že vyhrajeme a radši se zeptejte dětí. Tak věříme, že se jim bude dařit.“

Lucie Šimurdová: „!My jsme z Bruntálu, z Gymnázia Bruntál a jsme Bouda pro politiky. Poprvé jsme tady.“

V kategorii žáků nakonec zvítězily Bečky z bruntálské základní školy Okružní, mezi juniory zvítězili Esa z pralesa ze Zátora a středoškolskou kategorii vyhráli Vydráci z Gymnázia Bruntál.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-02-07-2024-17-00