Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Požár značně poškodil dvě školy v Českém Těšíně
  • Dotace do ostravského sportu budou opět rekordní
  • Nové molo mohou lidé využívat i na Těrlické přehradě
  • Bruntálský Jazz Fest 2024
  • Ve Studénce tvořili obrazy z mumifikovaného mechu
  • O havířovské tábory je opět velký zájem

Požár značně poškodil dvě školy v Českém Těšíně

Oprava budov střední a základní školy v centru Českého Těšína, které poškodil velký požár, bude trvat několik měsíců. Je možné, že výuka v provizorních prostorech bude trvat po celý nadcházející školní rok.

Zásah hasičů ještě zcela neskončil. V obou školních budovách, které požár ve středu odpoledne zachvátil, se stále pohybují hasiči. Ještě v pátek dopoledne nacházeli ohniska, která museli dohašovat.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: “Ve čtvrtek v podvečer docházelo postupně k redukci jednotek na místě události a byl snížen stupeň požárního poplachu na na první. I během noci na místě zůstaly dvě jednotky, které stále hledaly skrytá ohniska, která hasily. V pátek ráno práce stále probíhaly ve stejném režimu, kdy se stále nacházela skrytá ohniska.”

Škody se počítají v desítkách milionů korun s tím, že zatím není jisté, jak náročné budou opravy. Vedle ohněm zničených střech poškodila interiéry budov a jejich vybavení voda použitá při hašení.

Karel Folwarczny, náměstek hejtmana MSK: “Je to velký komplex budov. Je tam naše základní umělecká škola, pak je krajská obchodní akademie, dále městská umělecká škola a bývalá budova hotelové školy, kterou dneska využívá Muzeum Těšínska jako ředitelství a má tam sklady.”

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: “Hasiči by chtěli poděkovat všem lidem, kteří se o ně starali. I přesto, že jsme měli zajištěnou stravu i pitný režim, lidé nabízeli vaření kávy, zákusky, domácí buchty a řízky.”

Budovy už v průběhu hašení prohlédl statik, aby zjistil, jestli se v nich mohou pohybovat hasiči. Jejich stabilita se bude posuzovat i po dokončení všech záchranných prací a vyšetřování.

Celý zásah jsme sledovali v tomto aktualizovaném článku: 

---

Dotace do ostravského sportu budou opět rekordní

Ostrava je městem sportu. Svědčí o tom nejen rekordní dotace do infrastruktury ale i každoroční navýšení balíku financí pro nejrůznější dotační programy.

Dlouhodobá a systematická podpora sportu je jednou z klíčových priorit Ostravy. Žádosti o podporu v příštím roce budou moci podávat zájemci ve čtyřech dotačních programech, což se osvědčilo v minulých letech. 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Předpokládáme alokaci kolem 200 milionů korun. Bude to standardně do 4 dotačních titulů - pro vrcholové sportovní kluby, volnočasové sportovní kluby, sportovní akce a infrastrukturu." 

Jedním z největších ostravských sportovních klubů je florbalový SC Tempish Vítkovice z více než 500 členy, pro které je samozřejmě dotace města velmi důležitá. Loni byla přibližně 6 milionů korun. 

Pavel Palata, generální ředitel klubu SC Tempish Vítkovice: "Je to pro nás podstatná složka rozpočtu, řekl bych ta nejdůležitější. Bez této dotace sice můžeme existovat, ale nemůžeme dosahovat tak dobrých výsledků, jakých dosahujeme a nemohli bychom si dovolit tak rozsáhlou tréninkovou činnost pro děti a mládež." 

Jan Dohnal, primátor Ostravy (ODS): Chtěli bychom posílit všechny dotační tituly na úrovní města o 10 procent. Ať se bavíme o dotacích do sportu o kultuře, školství nebo volném čase." 

Zájemci mohou žádosti podávat od 13. do 27. září, a to pouze elektronicky. Samotnému podání žádostí předchází seminář, na kterém se dozví novinky o dotačních programech. Seminář bude 29. srpna.

---

Nové molo mohou lidé využívat i na Těrlické přehradě

Těrlická přehrada má další atrakci, kterou mohou lidé využívat i mimo koupací sezonu. Nově tam návštěvníkům začalo sloužit molo, na kterém jsou lavičky a také žebřík do vody.

Nové molo bylo nejdříve smontováno u Jaškovské krčmy a pak přetaženo lodí k pláži Oskar, kde je ukotveno.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK: “Toto molo není prvním molem v Moravskoslezském kraji. Už loni jsme otevřeli jedny z prvních a v letošním roce nás ještě čeká otevření mola na Žermanické přehradě. To molo bude plnit svou funkci a máme ho i pojmenované, podle pláže dostalo jméno Oskar.”

Instalaci mola na Těrlické přehradě předcházelo povinné schvalovací kolečko.

David Biegun (Naše Těrlicko), starosta Těrlicka: “Nějakou dobu trvalo, než jsme vše připravili. Těch povolení je opravdu potřeba hodně, ale je to bezpečné molo a veřejností žádané. Za týden už ho navštívilo několik desítek ne-li stovek občanů, kteří se přišli podívat.”

Anketa: "Já si myslím, že je to dobře, že si lidé mají kam zajít. Kdysi jsem na Těrlickou přehradu chodila, teď už ne, ale možná se tam zajdu podívat, je to kousek."

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK: “Já doufám, že to bude pro občany přínosné, že si tady přijdou odpočinout, zrelaxovat a pobavit s kamarády a přáteli.”

Molo bude na vodě vždy od jara do podzimu. Na zimu se bude vytahovat, aby ho nepoškodily mrazy.

---

Bruntálský Jazz Fest 2024

V bruntálském městském parku proběhl tradiční jazzový festival za účasti velmi kvalitních interpretů a velkého zájmu diváků. Festival se konal opět na dvou proti sobě postavených pódiích, aby se kapely mohly lépe střídat. Oproti loňskému roku mu navíc přálo i nádherné počasí.

Účast diváků na již 14. ročníku festivalu potvrdila rostoucí zájem o tento hudební žánr.

Radek Zatloukal (PROZMĚNU), místostarosta Bruntálu: „Já myslím, že samotné číslo 14 znamená, že jazz je v Bruntále velice populární a účast diváctva svědčí o tom, že ho mají lidé v Bruntále opravdu rádi.“

Alena Pajkošová, vedoucí Oddělení kultury MěÚ Bruntál: „14. ročník jazzového festivalu v Bruntále dává opravdu najevo, že Jazzový klub tady buduje opravdu silnou posluchačskou základnu. V podstatě z pěti účinkujících nedokážu říct, kdo je nejzajímavější nebo nejatraktivnější.“

Jan Roszkowski, radní partnerského města Prudnik (PL): „Nacházíme se v parku, který vznikl v této formě v obou městech díky polsko-českému projektu z Interregu. Ukazuje se, že nás spojují nejen historie a evropské finance, ale také muzika. Už za týden proběhne podobná událost v Prudniku. Srdečně zvu všechny obyvatele Bruntálu.“

Mezi účinkujícími na festivalu byli kvalitní interpreti různých žánrů jazzové hudby.

Alena Pajkošová, vedoucí Oddělení kultury MěÚ Bruntál: „Letos tady vystoupí Irenka Budweiserová, bývalá zpěvačka ze Spirituál Kvintetu se svým jazzovým seskupením. Myslím si, že to bude posluchačsky hodně a hodně atraktivní.“

Irena Budweiserová, zpěvačka: „Říkáme kapele Jamair, což je zkratka našich křestních jmen, Jakub Racek, Mario Bihári a Irena Budeiserová. Je to propojení našich energií a zájmů, které máme společné. Mario, vlastně romská hudba, ale i jazz, Jakub Racek, který je v podstatě multiinstrumentalista, protože hraje výtečně bluegrass, country, jazz, world music, no a o mě se to celkem ví, že já nemám ráda žádnou žánrovost vyhraněnou. Takže teď vlastně je pro mě zásadní, že mám skvělé instrumentalisty i zpěváky, kteří dokážou cítit všechno to, co mám ráda, takže troufnu si říct, že vlastně si děláme radost navzájem s hudbou, do které dáváme zase svoje představy. Ať už jsou to spirituály, gospely, blues, romská nebo španělská například. Takže všechno se dá slyšet a všechny ta jazyky můžou posluchači i slyšet.“

Hudební legenda Richard Pogoda se i letos opět ujal moderování akce.

Richard Pogoda, moderátor, muzikant a umělec: „Vidím to dobře, protože, pokud si vzpomínám, vloni jsme nevylezli z Roští, tedy z té hospody, která je za námi, protože pořád pršelo, museli jsme se střídat a bylo to hodně hektické. Dnes je to v poklidu, máme nějakých 26, 27 stupňů, kapely si pěkně hrají, ta druhá se mezitím nachystá a přiznám se, že vzestupná úroveň dnešního odpoledne je jasná, máme tady výborné hosty. Takže kdo nepřišel, chybu udělal. Protože za prvé je to gratis a za druhé je to velmi různorodý repertoár, který každého potěší. Bruntálský jazzový festival je moje srdeční záležitost. Přiznám se, že v červenci by mě nedostali ani na Seychelly, pokud by to bylo v době. Kdy mám stát tady na tom lesním pódiu. Potěšily mě i tady Lesy České republiky, že spravily tento areál, do kterého teklo ještě minulý rok hodně. Tentokrát jsou dokonce i natřené všechny věci. Každopádně bruntálský jazzový festival je věc, kterou by místní lidé, i ti z okolí neměli prošvihnout.“

---

Ve Studénce tvořili obrazy z mumifikovaného mechu

Vytvořit si svůj vlastní mechový obraz mohli zájemci, kteří se zúčastnili letního workshopu ve Studénce. Zelenou dekoraci měli hotovou zhruba za hodinu, zdobit interiér vydrží až deset let.

Zpestřit si léto trochou kreativního tvoření mohli zájemci, kteří zavítali do Dělnického domu ve Studénce na workshop nazvaný Tvorba mechových obrazů.

Kristýna Marková, SAK Studénka: “Tato akce probíhá již podruhé. V měsíci květnu proběhla poprvé a protože byl velký zájem, tak jsme zvolili druhý termín v červenci a uvítali jsem další zájemce.”

Každý účastník, aby bylo tedy ženy, dostal dřevěný rámek, tavnou pistoli a krabici speciálně upraveného měchu.

Kristýna Marková, SAK Studénka: “Mechy jsou ze Skandinávie a jsou takzvaně mumifikované, to znamená, že vydrží až deset let. Jsou moc krásné, z těch obrazů opravdu vyzařuje energie a krásná barva.”

Kdo chtěl, mohl si do obrazu vložit také třeba kůru, kamínky nebo mušle.

účastnice workshopu:

“Za mě je to úplně skvělý zážitek. Určitě bych doporučila lidem nebát se do toho jít, protože to je bomba, vytvořit si to svýma rukama a potom dát na zeď, tak já si myslím, že je to dobrý.”

“O těch mechových obrazech jsem už jsme slyšela a viděla jsem nějakou reportáž a moc se mi to líbilo, tak jsem si to přišla zkusit.”

Kristýna Marková, SAK Studénka: “Daří se mu všude, vůbec nevadí, že bude v nějaké tmavé místnosti. Nedoporučuje se dát jej úplně na přímé sluníčko, ale jinak není náročný na péči, stačí jen fénem vymést prach. Ani zalévat se to nemusí.”

Tvořivý workshop konaný v létě byl letos novinkou pořádanou organizací Sport a kultura, podobnou kreativní dílnu tu plánují zopakovat.

---

O havířovské tábory je opět velký zájem

Na zážitky z pobytů na letních táborech si děti vzpomenou určitě i v dospělosti. A rozhodně na ty, které zažijí s havířovským Střediskem volného času Asterix.

Havířov má výhodu, že už desítky let vlastní turistickou základnu ve Pstruží v Beskydech. Kromě hlavní budovy, kde spí ty nejmenší děti, jsou v areálu stany i chatky. A jak to vlastně na táboře chodí, prozradily samotné děti.

anketa: “Jednou jsme měli hru, že jsme museli postavit svoji základnu a aby jsme získali materiál, tak jsme museli dělat sedy lehy v bahně a kliky ve vodě.”

anketa: Kde bydlíte v budově, nebo venku? “V chatce.” A máte tam pořádek, boduje se to? “Máme tam uklizeno, ale vždy, když někdo nemá uklizeno, tak je vždy letecký den.”

anketa: Chodí vám také pohledy? “Chodí, vždy večer si rozdáváme poštu, nemáme to pokaždé a ty pohledy nám chodí. Nemáme tady telefony, tak je to takové hezké. Je to takové postaru.”

Celkem středisko letos pořádá pět turnusů, na kterých se vystřídá na 200 dětí.

Lucie Bitterová, zástupkyně ředitelky SVČ Asterix:"Větší zájem je ale ovšem o příměstské tábory. Myslím si, že i vzhledem k ceně je to pro rodiče přijatelnější a také schůdnější, ale co se týká Pstruží, Pstruží je prostě boží a z toho důvodu se k nám děti vrací a jezdí na ty tábory.”

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
02. srpna 2024, 17:00

Požár značně poškodil dvě školy v Českém Těšíně

Oprava budov střední a základní školy v centru Českého Těšína, které poškodil velký požár, bude trvat několik měsíců. Je možné, že výuka v provizorních prostorech bude trvat po celý nadcházející školní rok.

Zásah hasičů ještě zcela neskončil. V obou školních budovách, které požár ve středu odpoledne zachvátil, se stále pohybují hasiči. Ještě v pátek dopoledne nacházeli ohniska, která museli dohašovat.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: “Ve čtvrtek v podvečer docházelo postupně k redukci jednotek na místě události a byl snížen stupeň požárního poplachu na na první. I během noci na místě zůstaly dvě jednotky, které stále hledaly skrytá ohniska, která hasily. V pátek ráno práce stále probíhaly ve stejném režimu, kdy se stále nacházela skrytá ohniska.”

Škody se počítají v desítkách milionů korun s tím, že zatím není jisté, jak náročné budou opravy. Vedle ohněm zničených střech poškodila interiéry budov a jejich vybavení voda použitá při hašení.

Karel Folwarczny, náměstek hejtmana MSK: “Je to velký komplex budov. Je tam naše základní umělecká škola, pak je krajská obchodní akademie, dále městská umělecká škola a bývalá budova hotelové školy, kterou dneska využívá Muzeum Těšínska jako ředitelství a má tam sklady.”

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: “Hasiči by chtěli poděkovat všem lidem, kteří se o ně starali. I přesto, že jsme měli zajištěnou stravu i pitný režim, lidé nabízeli vaření kávy, zákusky, domácí buchty a řízky.”

Budovy už v průběhu hašení prohlédl statik, aby zjistil, jestli se v nich mohou pohybovat hasiči. Jejich stabilita se bude posuzovat i po dokončení všech záchranných prací a vyšetřování.

Celý zásah jsme sledovali v tomto aktualizovaném článku: 

---

Dotace do ostravského sportu budou opět rekordní

Ostrava je městem sportu. Svědčí o tom nejen rekordní dotace do infrastruktury ale i každoroční navýšení balíku financí pro nejrůznější dotační programy.

Dlouhodobá a systematická podpora sportu je jednou z klíčových priorit Ostravy. Žádosti o podporu v příštím roce budou moci podávat zájemci ve čtyřech dotačních programech, což se osvědčilo v minulých letech. 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Předpokládáme alokaci kolem 200 milionů korun. Bude to standardně do 4 dotačních titulů - pro vrcholové sportovní kluby, volnočasové sportovní kluby, sportovní akce a infrastrukturu." 

Jedním z největších ostravských sportovních klubů je florbalový SC Tempish Vítkovice z více než 500 členy, pro které je samozřejmě dotace města velmi důležitá. Loni byla přibližně 6 milionů korun. 

Pavel Palata, generální ředitel klubu SC Tempish Vítkovice: "Je to pro nás podstatná složka rozpočtu, řekl bych ta nejdůležitější. Bez této dotace sice můžeme existovat, ale nemůžeme dosahovat tak dobrých výsledků, jakých dosahujeme a nemohli bychom si dovolit tak rozsáhlou tréninkovou činnost pro děti a mládež." 

Jan Dohnal, primátor Ostravy (ODS): Chtěli bychom posílit všechny dotační tituly na úrovní města o 10 procent. Ať se bavíme o dotacích do sportu o kultuře, školství nebo volném čase." 

Zájemci mohou žádosti podávat od 13. do 27. září, a to pouze elektronicky. Samotnému podání žádostí předchází seminář, na kterém se dozví novinky o dotačních programech. Seminář bude 29. srpna.

---

Nové molo mohou lidé využívat i na Těrlické přehradě

Těrlická přehrada má další atrakci, kterou mohou lidé využívat i mimo koupací sezonu. Nově tam návštěvníkům začalo sloužit molo, na kterém jsou lavičky a také žebřík do vody.

Nové molo bylo nejdříve smontováno u Jaškovské krčmy a pak přetaženo lodí k pláži Oskar, kde je ukotveno.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK: “Toto molo není prvním molem v Moravskoslezském kraji. Už loni jsme otevřeli jedny z prvních a v letošním roce nás ještě čeká otevření mola na Žermanické přehradě. To molo bude plnit svou funkci a máme ho i pojmenované, podle pláže dostalo jméno Oskar.”

Instalaci mola na Těrlické přehradě předcházelo povinné schvalovací kolečko.

David Biegun (Naše Těrlicko), starosta Těrlicka: “Nějakou dobu trvalo, než jsme vše připravili. Těch povolení je opravdu potřeba hodně, ale je to bezpečné molo a veřejností žádané. Za týden už ho navštívilo několik desítek ne-li stovek občanů, kteří se přišli podívat.”

Anketa: "Já si myslím, že je to dobře, že si lidé mají kam zajít. Kdysi jsem na Těrlickou přehradu chodila, teď už ne, ale možná se tam zajdu podívat, je to kousek."

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK: “Já doufám, že to bude pro občany přínosné, že si tady přijdou odpočinout, zrelaxovat a pobavit s kamarády a přáteli.”

Molo bude na vodě vždy od jara do podzimu. Na zimu se bude vytahovat, aby ho nepoškodily mrazy.

---

Bruntálský Jazz Fest 2024

V bruntálském městském parku proběhl tradiční jazzový festival za účasti velmi kvalitních interpretů a velkého zájmu diváků. Festival se konal opět na dvou proti sobě postavených pódiích, aby se kapely mohly lépe střídat. Oproti loňskému roku mu navíc přálo i nádherné počasí.

Účast diváků na již 14. ročníku festivalu potvrdila rostoucí zájem o tento hudební žánr.

Radek Zatloukal (PROZMĚNU), místostarosta Bruntálu: „Já myslím, že samotné číslo 14 znamená, že jazz je v Bruntále velice populární a účast diváctva svědčí o tom, že ho mají lidé v Bruntále opravdu rádi.“

Alena Pajkošová, vedoucí Oddělení kultury MěÚ Bruntál: „14. ročník jazzového festivalu v Bruntále dává opravdu najevo, že Jazzový klub tady buduje opravdu silnou posluchačskou základnu. V podstatě z pěti účinkujících nedokážu říct, kdo je nejzajímavější nebo nejatraktivnější.“

Jan Roszkowski, radní partnerského města Prudnik (PL): „Nacházíme se v parku, který vznikl v této formě v obou městech díky polsko-českému projektu z Interregu. Ukazuje se, že nás spojují nejen historie a evropské finance, ale také muzika. Už za týden proběhne podobná událost v Prudniku. Srdečně zvu všechny obyvatele Bruntálu.“

Mezi účinkujícími na festivalu byli kvalitní interpreti různých žánrů jazzové hudby.

Alena Pajkošová, vedoucí Oddělení kultury MěÚ Bruntál: „Letos tady vystoupí Irenka Budweiserová, bývalá zpěvačka ze Spirituál Kvintetu se svým jazzovým seskupením. Myslím si, že to bude posluchačsky hodně a hodně atraktivní.“

Irena Budweiserová, zpěvačka: „Říkáme kapele Jamair, což je zkratka našich křestních jmen, Jakub Racek, Mario Bihári a Irena Budeiserová. Je to propojení našich energií a zájmů, které máme společné. Mario, vlastně romská hudba, ale i jazz, Jakub Racek, který je v podstatě multiinstrumentalista, protože hraje výtečně bluegrass, country, jazz, world music, no a o mě se to celkem ví, že já nemám ráda žádnou žánrovost vyhraněnou. Takže teď vlastně je pro mě zásadní, že mám skvělé instrumentalisty i zpěváky, kteří dokážou cítit všechno to, co mám ráda, takže troufnu si říct, že vlastně si děláme radost navzájem s hudbou, do které dáváme zase svoje představy. Ať už jsou to spirituály, gospely, blues, romská nebo španělská například. Takže všechno se dá slyšet a všechny ta jazyky můžou posluchači i slyšet.“

Hudební legenda Richard Pogoda se i letos opět ujal moderování akce.

Richard Pogoda, moderátor, muzikant a umělec: „Vidím to dobře, protože, pokud si vzpomínám, vloni jsme nevylezli z Roští, tedy z té hospody, která je za námi, protože pořád pršelo, museli jsme se střídat a bylo to hodně hektické. Dnes je to v poklidu, máme nějakých 26, 27 stupňů, kapely si pěkně hrají, ta druhá se mezitím nachystá a přiznám se, že vzestupná úroveň dnešního odpoledne je jasná, máme tady výborné hosty. Takže kdo nepřišel, chybu udělal. Protože za prvé je to gratis a za druhé je to velmi různorodý repertoár, který každého potěší. Bruntálský jazzový festival je moje srdeční záležitost. Přiznám se, že v červenci by mě nedostali ani na Seychelly, pokud by to bylo v době. Kdy mám stát tady na tom lesním pódiu. Potěšily mě i tady Lesy České republiky, že spravily tento areál, do kterého teklo ještě minulý rok hodně. Tentokrát jsou dokonce i natřené všechny věci. Každopádně bruntálský jazzový festival je věc, kterou by místní lidé, i ti z okolí neměli prošvihnout.“

---

Ve Studénce tvořili obrazy z mumifikovaného mechu

Vytvořit si svůj vlastní mechový obraz mohli zájemci, kteří se zúčastnili letního workshopu ve Studénce. Zelenou dekoraci měli hotovou zhruba za hodinu, zdobit interiér vydrží až deset let.

Zpestřit si léto trochou kreativního tvoření mohli zájemci, kteří zavítali do Dělnického domu ve Studénce na workshop nazvaný Tvorba mechových obrazů.

Kristýna Marková, SAK Studénka: “Tato akce probíhá již podruhé. V měsíci květnu proběhla poprvé a protože byl velký zájem, tak jsme zvolili druhý termín v červenci a uvítali jsem další zájemce.”

Každý účastník, aby bylo tedy ženy, dostal dřevěný rámek, tavnou pistoli a krabici speciálně upraveného měchu.

Kristýna Marková, SAK Studénka: “Mechy jsou ze Skandinávie a jsou takzvaně mumifikované, to znamená, že vydrží až deset let. Jsou moc krásné, z těch obrazů opravdu vyzařuje energie a krásná barva.”

Kdo chtěl, mohl si do obrazu vložit také třeba kůru, kamínky nebo mušle.

účastnice workshopu:

“Za mě je to úplně skvělý zážitek. Určitě bych doporučila lidem nebát se do toho jít, protože to je bomba, vytvořit si to svýma rukama a potom dát na zeď, tak já si myslím, že je to dobrý.”

“O těch mechových obrazech jsem už jsme slyšela a viděla jsem nějakou reportáž a moc se mi to líbilo, tak jsem si to přišla zkusit.”

Kristýna Marková, SAK Studénka: “Daří se mu všude, vůbec nevadí, že bude v nějaké tmavé místnosti. Nedoporučuje se dát jej úplně na přímé sluníčko, ale jinak není náročný na péči, stačí jen fénem vymést prach. Ani zalévat se to nemusí.”

Tvořivý workshop konaný v létě byl letos novinkou pořádanou organizací Sport a kultura, podobnou kreativní dílnu tu plánují zopakovat.

---

O havířovské tábory je opět velký zájem

Na zážitky z pobytů na letních táborech si děti vzpomenou určitě i v dospělosti. A rozhodně na ty, které zažijí s havířovským Střediskem volného času Asterix.

Havířov má výhodu, že už desítky let vlastní turistickou základnu ve Pstruží v Beskydech. Kromě hlavní budovy, kde spí ty nejmenší děti, jsou v areálu stany i chatky. A jak to vlastně na táboře chodí, prozradily samotné děti.

anketa: “Jednou jsme měli hru, že jsme museli postavit svoji základnu a aby jsme získali materiál, tak jsme museli dělat sedy lehy v bahně a kliky ve vodě.”

anketa: Kde bydlíte v budově, nebo venku? “V chatce.” A máte tam pořádek, boduje se to? “Máme tam uklizeno, ale vždy, když někdo nemá uklizeno, tak je vždy letecký den.”

anketa: Chodí vám také pohledy? “Chodí, vždy večer si rozdáváme poštu, nemáme to pokaždé a ty pohledy nám chodí. Nemáme tady telefony, tak je to takové hezké. Je to takové postaru.”

Celkem středisko letos pořádá pět turnusů, na kterých se vystřídá na 200 dětí.

Lucie Bitterová, zástupkyně ředitelky SVČ Asterix:"Větší zájem je ale ovšem o příměstské tábory. Myslím si, že i vzhledem k ceně je to pro rodiče přijatelnější a také schůdnější, ale co se týká Pstruží, Pstruží je prostě boží a z toho důvodu se k nám děti vrací a jezdí na ty tábory.”

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-02-08-2024-17-00