Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Ostravě- Hrabové přišlo do školy 35 prvňáčků
  • Slavnostní zahájení stavby obchvatu Bruntálu
  • Tragické bombardování Zábřehu připomíná památník
  • Milovníci železnic si prohlédli historické lokomotivy
  • Na netopýří noc upozornilo i Muzeum Novojičínska
  • Netopýří noc učí lidi sžít se s těmito létajícími savci

V Ostravě- Hrabové přišlo do školy 35 prvňáčků

První školní den je především o dětech, které jdou do školy poprvé a začíná tak jedna ze zásadních etap jejich života, tedy vzdělávání. My jsme si letos vybrali Základní školu v Hrabové, kde nastoupilo 35 prvňáčků a přivítal je kromě ředitele i primátor Ostravy Jan Dohnal.

První den školy v Ostravě-Hrabové byl pro 35 děti tím úplně prvním dnem v dlouhé cesta za vzděláním. Dnes je ještě doprovodili rodiče, kteří se mohli podívat i do třídy, ale od dalšího dne už to bude hlavně na nich. 

Jan Dohnal (ODS/SPOLU), primátor Ostravy: "První den je samozřejmě velký den a já jsem popřál všem dětem ať se jim ve škole líbí a ať si najdou nové kamarády. čeká je 9. let v základní škole a ti kamarádi jsou taková první interakce se světe." 

Radek Pollo, ředitel ZŠ Ostrava-Hrabová: "Do první třídy nám nastupuje 35 žáků, otevíráme dvě první třídy, bude tam 17, 18 žáků."

I když je důležité i příjemné a podnětné prostředí nebo vybavení školy, pro prvňáčky je naprosto zásadní paní učitelka. 

anketa, prvňáčci: "Já už umím napsat Marie a Mája, já umím napsat Domi." 

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: "Dnes přišlo do prvních tříd v Ostravě celkem 2907 dětí na našich 54 základních školách." 

Základní škola v Hrabové má štěstí v tom, že úzce spolupracuje se základní umělecká školou Vítkovice a tak si děti mohou také vybrat ze široké nabídky hudebních nástrojů, na které se chtějí učit hrát. 

---

Slavnostní zahájení stavby obchvatu Bruntálu

V Bruntále byl položen základní kámen a zahájena stavba východního obchvatu města. Celý obchvat ve složitém území bude dlouhý 4,5 km, bude mít mimoúrovňovou křižovatku, dlouhý most a bude křížit železniční trať na Olomouc.

Celá stavba potrvá 29 měsíců a bude stát 827 mil korun.

Martin Kupka (ODS), ministr dopravy ČR: „Předpokládám, že tohle opravdu bude jedna z nejdůležitějších staveb, které realizujeme tady v MS kraji.“

Obchvat města výrazně odlehčí kamionovou a tranzitní dopravu, bude mít také 9 mostů a dvě protihlukové stěny.

Josef Bělica (/ANO), hejtman MS kraje: „Je to stavba, která přichází v místech, kde je velmi důležitá. Obchvate Bruntálu prostě je důležitá stavba a infrastrukturální v rámci MS kraje. Propojují se tady významné krajské komunikace 1/45 a 1/11. Já věřím, že se bude v investicích do infrastruktury v MS kraji pokračovat a je to hrozně dobře pro celý kraj. Protože bez kvalitní dopravní infrastruktury je rozvoj kraje velmi složitý.“

Na komplikace v průběhu stavby se musejí připravit také řidiči a obyvatelé města

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR: „Určitě nastanou potíže při napojování obchvatu na silnici 1/45 i 1/11 z obou stran, kde my to sice máme zamilníkované, ale dá se předpokládat, že opravdu zhruba těch 4 až 6 měsíců bude problém z hlediska vedení provozu na těchto komunikacích, kde bude provoz veden jenom v jednom jízdním pruhu, to znamená určitě velké omezení a dají se očekávat určitě i kolony a nějaké ta obtíže pro motoristy, takže to bude řízeno semafory.“

Stavba obchvatu je výsledkem více než 20 let příprav a vyjednávání. Její přínos je však nesporný.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Občané budou mít v budoucnu v centru klid. Ti co jedou na Polsko z Olomouce nebo na Krnova, tak budou rychlí,. Budou prostě rychleji na druhé straně Bruntálu. Mám z toho obrovskou radost, že se to všechno povedlo.“

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Ten pocit, který mám, je velmi šťastný, protože po mnoha letech, tím myslím skutečně mnoho let, v mém případě od roku 2008, ale v případě této stavby od roku 2000 a 2003, kdy se dělal aktualizace vyhledávací studie, tak jsme v momentu, kdy se stavba skutečně zahajuje.“

V úvodní fázi jsou také přípravy další velké stavby a to severního obchvatu Bruntálu.

---

Zprávy krátké, 2. 9. 2024 16.00 - 1

NA SILNICÍCH V MSK V SRPNU NIKDO NEZEMŘEL

Během uplynulého srpna na silnicích v Moravskoslezském kraji nezemřel žádný člověk. Za stejné období v loňském roce bylo obětí nehod pět. Během prázdnin se stalo 1900 nehod, zemřel jeden člověk a 33 lidí se těžce zranilo. Celková škoda přesáhla 115 milionů korun.

PÁD V AREÁLU OPEVNĚNÍ VELKÁ ŠANCE

Zdravotníci zasahovali u vážně zraněného dvacetiletého muže na Třinecku. Spadl z výšky přibližně osmi metrů v areálu opevnění Velká Šance v Mostech u Jablunkova. Byl nalezen v bezvědomí, ale později se zdravotníky již komunikoval. Utrpěl těžká poranění hlavy a hrudníku. Podrobnosti najdete na portálu polar.cz

---

Tragické bombardování Zábřehu připomíná památník

Nový památník v Ostravě-Jihu připomíná tragické bombardování Zábřehu na konci Druhé světové války. Zhotovil ho Lukáš Dvorský a společně s pamětníkem události ho odkryl na 80. výročí tragédie.

29. srpna 1934. V tento den se vůbec poprvé na Ostravu snesla letadla.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „Byla to spojenecká letadla, kdy tady Američané z jihoitalské základny v Bari vzlétli - a cílem bylo bombardování Ostravska a Bohumínska. Ostravané už ale jaksi otupěli, protože obdobných přeletů zaznamenali v dubnu 1944 docela hodně, takže ne všichni šli do krytu a asi nikdo netušil že v 10:45 začne vůbec nejtragičtější den v dějinách našeho města.“

pamětník události: „V té době hučely sirény velmi často a Ostraváci chodili a dívali se jak ty bombardéry přelétly a bylo po poplachu. Jo jenže ten den to bylo trochu jinak.“

Památník věnovaný obětem náletu se uskutečnilo u ulice V troskách, která byla přejmenována právě po této tragédii. Zhotovil ho Lukáš Dvorský.

Lukáš Dvorský, autor památníku: „Většinou k tomu takhle nepřistupuju, ale tentokrát jsem se rozhodl, že bude to sdělení relativně čitelné. Jsou tam jednoduše zobrazené bomby na takové desce, na které by mohl být text, ale je vlastně skoro celá prázdná, protože mám pocit, že když se bombardovalo a byla jakákoli podobná ztráta, tak se mazaly osudy, smaže to ten text.“

Po odhalení památníku následovalo jeho požehnání a mše svatá za oběti náletu v zábřežském kostele Navštívení Panny Marie.

---

Milovníci železnic si prohlédli historické lokomotivy

Železniční muzeum moravskoslezské připravilo pro milovníky železnice a vlaků speciální den s historickými vozidly. Zájem o prohlídku půl století starých lokomotiv využily převážně rodiny s dětmi.

Vlakové nádraží Ostrava-střed, které je také zázemím Železničního muzea moravskoslezského bylo uplynulou sobotu plné historických vlaků. Lokomotivy byly přístupné veřejnosti.

Vojtěch Hermann, Železniční muzeum moravskoslezské, o.p.s.: “Jsme připravili pro návštěvníky a turisty, kteří tady procházejí, tři lokomotivy, které mají 50 roků stáří, aby se podívali jak to vypadá zvenku, zevnitř, aby vyzpovídali strojvedoucí.”

Zájemci se také mohli svést motorovým vozem Hurvínkem.

návštěvníci akce: “Rád se svezu a rád se seznámím." "Celá rodina je taková železniční, moje maminka vyrůstala na železnici, byla průvodčí a všichni bráchové mají vztah k železnici.”

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Moravskoslezský kraj tyto akce podporuje, protože jak vidíte, je tady plno dětí. Mám obrovskou radost, když je tady plno dětí, ty rozzářené oči, když můžou jezdit s tou M131 s Hurvínkem po vlečkách, aby se lidé mohli podívat do míst, kde se normální člověk vlakem nedostane.”

Zpestřením programu byla i zahradní modelová železnice s parní lokomotivou a nechyběly ani stánky s upomínkovými předměty.

---

Zprávy krátké, 2. 9. 2024 16.00 - 2

V ZÁŘÍ PROBĚHNOU DALŠÍ DNY RODINY

Moravskoslezský kraj opět pořádá Dny rodin, které se zaměřují na podporu pěstounství. První ze série akcí proběhne v září na hradě Sovinci. Hlavním cílem je upozornit na potřebu náhradní rodinné péče, zejména pro děti ve věku 12 až 18 let, děti s handicapem a sourozenecké skupiny.

MOST NA SILNICI I/46 PROŠEL OPRAVOU

Je hotová oprava mostu z roku 1902 na silnici I/46 mezi Moravským Berounem a Opavou v obci Dvorce, oznámilo to Ředitelství silnic a dálnic. Kompletní rekonstrukce vyšla na přibližně 4,6 milionu Kč. Na místě jsou i nová svodidla a zábradlí.

---


Netopýří noc učí lidi sžít se s těmito létajícími savci

Netopýři oslavili svou noc a připojilo se k ní i Muzeum Novojičínska. Tato mezinárodní akce je osvětovou kampaní a je zaměřená na ochranu těchto létavých savců.

Mezinárodní noc pro netopýry má původ v Polsku. V České republice se v současné době ve spolupráci se společností pro ochranu netopýrů koná na asi 50 místech, jedním bylo také Muzeum Novojičínska.

Markéta Máchová, zoolog Muzea Novojičínska: “Účel této akce je, aby se lidé seznámili s těmito zajímavými zvířaty, které mohou potkávat při setmění třeba v tomto období v parku naproti nemocnici. Jsou to zvířata, které jsou tajemná, současně se jich někdy bojíme a spousta lidí o nich toho ví hodně málo, takže proto se jim snažíme přiblížit problematiku, jak s těmito zvířaty žít.”

O životě netopýrů tu vyprávěl jeden z předních českých odborníků Martin Gajdošík. Přivezl na ukázku i více než čtyřicítku živých exemplářů netopýra hvízdavého. 

Martin Gajdošík, kurátor zoologické sbírky, Slezské zemské muzeum Opava: “Ta noc se dělá vždycky na přelomu srpna a září. Je to proto, že ti Poláci původně chtěli upozornit na fenomén, kterému se říká podzimní invaze netopýrů hvízdavých, kteří naletují do lidských obydlí právě v tomhle období. Jsou to vlastně mláďata z letošních samičích kolonií a dochází k tomu, že ty matky je opustí, a oni se snaží někde najít nějaké místo k zazimování a dochází ke střetu a kolik s lidmi.”

Netopýří noc pak pokračovala venku, zájemci zamířili do Smetanových sadů, kde odchycené netopýry vypustili zpět do přírody.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
02. září 2024, 16:00

V Ostravě- Hrabové přišlo do školy 35 prvňáčků

První školní den je především o dětech, které jdou do školy poprvé a začíná tak jedna ze zásadních etap jejich života, tedy vzdělávání. My jsme si letos vybrali Základní školu v Hrabové, kde nastoupilo 35 prvňáčků a přivítal je kromě ředitele i primátor Ostravy Jan Dohnal.

První den školy v Ostravě-Hrabové byl pro 35 děti tím úplně prvním dnem v dlouhé cesta za vzděláním. Dnes je ještě doprovodili rodiče, kteří se mohli podívat i do třídy, ale od dalšího dne už to bude hlavně na nich. 

Jan Dohnal (ODS/SPOLU), primátor Ostravy: "První den je samozřejmě velký den a já jsem popřál všem dětem ať se jim ve škole líbí a ať si najdou nové kamarády. čeká je 9. let v základní škole a ti kamarádi jsou taková první interakce se světe." 

Radek Pollo, ředitel ZŠ Ostrava-Hrabová: "Do první třídy nám nastupuje 35 žáků, otevíráme dvě první třídy, bude tam 17, 18 žáků."

I když je důležité i příjemné a podnětné prostředí nebo vybavení školy, pro prvňáčky je naprosto zásadní paní učitelka. 

anketa, prvňáčci: "Já už umím napsat Marie a Mája, já umím napsat Domi." 

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: "Dnes přišlo do prvních tříd v Ostravě celkem 2907 dětí na našich 54 základních školách." 

Základní škola v Hrabové má štěstí v tom, že úzce spolupracuje se základní umělecká školou Vítkovice a tak si děti mohou také vybrat ze široké nabídky hudebních nástrojů, na které se chtějí učit hrát. 

---

Slavnostní zahájení stavby obchvatu Bruntálu

V Bruntále byl položen základní kámen a zahájena stavba východního obchvatu města. Celý obchvat ve složitém území bude dlouhý 4,5 km, bude mít mimoúrovňovou křižovatku, dlouhý most a bude křížit železniční trať na Olomouc.

Celá stavba potrvá 29 měsíců a bude stát 827 mil korun.

Martin Kupka (ODS), ministr dopravy ČR: „Předpokládám, že tohle opravdu bude jedna z nejdůležitějších staveb, které realizujeme tady v MS kraji.“

Obchvat města výrazně odlehčí kamionovou a tranzitní dopravu, bude mít také 9 mostů a dvě protihlukové stěny.

Josef Bělica (/ANO), hejtman MS kraje: „Je to stavba, která přichází v místech, kde je velmi důležitá. Obchvate Bruntálu prostě je důležitá stavba a infrastrukturální v rámci MS kraje. Propojují se tady významné krajské komunikace 1/45 a 1/11. Já věřím, že se bude v investicích do infrastruktury v MS kraji pokračovat a je to hrozně dobře pro celý kraj. Protože bez kvalitní dopravní infrastruktury je rozvoj kraje velmi složitý.“

Na komplikace v průběhu stavby se musejí připravit také řidiči a obyvatelé města

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR: „Určitě nastanou potíže při napojování obchvatu na silnici 1/45 i 1/11 z obou stran, kde my to sice máme zamilníkované, ale dá se předpokládat, že opravdu zhruba těch 4 až 6 měsíců bude problém z hlediska vedení provozu na těchto komunikacích, kde bude provoz veden jenom v jednom jízdním pruhu, to znamená určitě velké omezení a dají se očekávat určitě i kolony a nějaké ta obtíže pro motoristy, takže to bude řízeno semafory.“

Stavba obchvatu je výsledkem více než 20 let příprav a vyjednávání. Její přínos je však nesporný.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Občané budou mít v budoucnu v centru klid. Ti co jedou na Polsko z Olomouce nebo na Krnova, tak budou rychlí,. Budou prostě rychleji na druhé straně Bruntálu. Mám z toho obrovskou radost, že se to všechno povedlo.“

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Ten pocit, který mám, je velmi šťastný, protože po mnoha letech, tím myslím skutečně mnoho let, v mém případě od roku 2008, ale v případě této stavby od roku 2000 a 2003, kdy se dělal aktualizace vyhledávací studie, tak jsme v momentu, kdy se stavba skutečně zahajuje.“

V úvodní fázi jsou také přípravy další velké stavby a to severního obchvatu Bruntálu.

---

Zprávy krátké, 2. 9. 2024 16.00 - 1

NA SILNICÍCH V MSK V SRPNU NIKDO NEZEMŘEL

Během uplynulého srpna na silnicích v Moravskoslezském kraji nezemřel žádný člověk. Za stejné období v loňském roce bylo obětí nehod pět. Během prázdnin se stalo 1900 nehod, zemřel jeden člověk a 33 lidí se těžce zranilo. Celková škoda přesáhla 115 milionů korun.

PÁD V AREÁLU OPEVNĚNÍ VELKÁ ŠANCE

Zdravotníci zasahovali u vážně zraněného dvacetiletého muže na Třinecku. Spadl z výšky přibližně osmi metrů v areálu opevnění Velká Šance v Mostech u Jablunkova. Byl nalezen v bezvědomí, ale později se zdravotníky již komunikoval. Utrpěl těžká poranění hlavy a hrudníku. Podrobnosti najdete na portálu polar.cz

---

Tragické bombardování Zábřehu připomíná památník

Nový památník v Ostravě-Jihu připomíná tragické bombardování Zábřehu na konci Druhé světové války. Zhotovil ho Lukáš Dvorský a společně s pamětníkem události ho odkryl na 80. výročí tragédie.

29. srpna 1934. V tento den se vůbec poprvé na Ostravu snesla letadla.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „Byla to spojenecká letadla, kdy tady Američané z jihoitalské základny v Bari vzlétli - a cílem bylo bombardování Ostravska a Bohumínska. Ostravané už ale jaksi otupěli, protože obdobných přeletů zaznamenali v dubnu 1944 docela hodně, takže ne všichni šli do krytu a asi nikdo netušil že v 10:45 začne vůbec nejtragičtější den v dějinách našeho města.“

pamětník události: „V té době hučely sirény velmi často a Ostraváci chodili a dívali se jak ty bombardéry přelétly a bylo po poplachu. Jo jenže ten den to bylo trochu jinak.“

Památník věnovaný obětem náletu se uskutečnilo u ulice V troskách, která byla přejmenována právě po této tragédii. Zhotovil ho Lukáš Dvorský.

Lukáš Dvorský, autor památníku: „Většinou k tomu takhle nepřistupuju, ale tentokrát jsem se rozhodl, že bude to sdělení relativně čitelné. Jsou tam jednoduše zobrazené bomby na takové desce, na které by mohl být text, ale je vlastně skoro celá prázdná, protože mám pocit, že když se bombardovalo a byla jakákoli podobná ztráta, tak se mazaly osudy, smaže to ten text.“

Po odhalení památníku následovalo jeho požehnání a mše svatá za oběti náletu v zábřežském kostele Navštívení Panny Marie.

---

Milovníci železnic si prohlédli historické lokomotivy

Železniční muzeum moravskoslezské připravilo pro milovníky železnice a vlaků speciální den s historickými vozidly. Zájem o prohlídku půl století starých lokomotiv využily převážně rodiny s dětmi.

Vlakové nádraží Ostrava-střed, které je také zázemím Železničního muzea moravskoslezského bylo uplynulou sobotu plné historických vlaků. Lokomotivy byly přístupné veřejnosti.

Vojtěch Hermann, Železniční muzeum moravskoslezské, o.p.s.: “Jsme připravili pro návštěvníky a turisty, kteří tady procházejí, tři lokomotivy, které mají 50 roků stáří, aby se podívali jak to vypadá zvenku, zevnitř, aby vyzpovídali strojvedoucí.”

Zájemci se také mohli svést motorovým vozem Hurvínkem.

návštěvníci akce: “Rád se svezu a rád se seznámím." "Celá rodina je taková železniční, moje maminka vyrůstala na železnici, byla průvodčí a všichni bráchové mají vztah k železnici.”

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Moravskoslezský kraj tyto akce podporuje, protože jak vidíte, je tady plno dětí. Mám obrovskou radost, když je tady plno dětí, ty rozzářené oči, když můžou jezdit s tou M131 s Hurvínkem po vlečkách, aby se lidé mohli podívat do míst, kde se normální člověk vlakem nedostane.”

Zpestřením programu byla i zahradní modelová železnice s parní lokomotivou a nechyběly ani stánky s upomínkovými předměty.

---

Zprávy krátké, 2. 9. 2024 16.00 - 2

V ZÁŘÍ PROBĚHNOU DALŠÍ DNY RODINY

Moravskoslezský kraj opět pořádá Dny rodin, které se zaměřují na podporu pěstounství. První ze série akcí proběhne v září na hradě Sovinci. Hlavním cílem je upozornit na potřebu náhradní rodinné péče, zejména pro děti ve věku 12 až 18 let, děti s handicapem a sourozenecké skupiny.

MOST NA SILNICI I/46 PROŠEL OPRAVOU

Je hotová oprava mostu z roku 1902 na silnici I/46 mezi Moravským Berounem a Opavou v obci Dvorce, oznámilo to Ředitelství silnic a dálnic. Kompletní rekonstrukce vyšla na přibližně 4,6 milionu Kč. Na místě jsou i nová svodidla a zábradlí.

---


Netopýří noc učí lidi sžít se s těmito létajícími savci

Netopýři oslavili svou noc a připojilo se k ní i Muzeum Novojičínska. Tato mezinárodní akce je osvětovou kampaní a je zaměřená na ochranu těchto létavých savců.

Mezinárodní noc pro netopýry má původ v Polsku. V České republice se v současné době ve spolupráci se společností pro ochranu netopýrů koná na asi 50 místech, jedním bylo také Muzeum Novojičínska.

Markéta Máchová, zoolog Muzea Novojičínska: “Účel této akce je, aby se lidé seznámili s těmito zajímavými zvířaty, které mohou potkávat při setmění třeba v tomto období v parku naproti nemocnici. Jsou to zvířata, které jsou tajemná, současně se jich někdy bojíme a spousta lidí o nich toho ví hodně málo, takže proto se jim snažíme přiblížit problematiku, jak s těmito zvířaty žít.”

O životě netopýrů tu vyprávěl jeden z předních českých odborníků Martin Gajdošík. Přivezl na ukázku i více než čtyřicítku živých exemplářů netopýra hvízdavého. 

Martin Gajdošík, kurátor zoologické sbírky, Slezské zemské muzeum Opava: “Ta noc se dělá vždycky na přelomu srpna a září. Je to proto, že ti Poláci původně chtěli upozornit na fenomén, kterému se říká podzimní invaze netopýrů hvízdavých, kteří naletují do lidských obydlí právě v tomhle období. Jsou to vlastně mláďata z letošních samičích kolonií a dochází k tomu, že ty matky je opustí, a oni se snaží někde najít nějaké místo k zazimování a dochází ke střetu a kolik s lidmi.”

Netopýří noc pak pokračovala venku, zájemci zamířili do Smetanových sadů, kde odchycené netopýry vypustili zpět do přírody.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-02-09-2024-16-00