V Hošťálkovicích našli archeologové unikátní valoun
Ostravská městská část Hošťálkovice se brzy dostane na mapu světa. V lokalitě Hladový vrch totiž archeologové našli unikátní umělecký předmět, který je asi 15 tisíc let starý. Jde o říční valoun s rytinou mamuta a koně. Nic podobného nebylo už mnoho let nalezeno v celé Evropě.
Hladový vrch je 253 metrů vysoký a díky své poloze na okraji Hošťálkovic je ideálním místem s výborným rozhledem. Toho si všimli už lovci mamutů, kteří vrch obývali. Archeologové začali lokalitu zkoumat v roce 2019. Při průzkumu narazili na vrstvu starou 15 tisíc let, která dokládá pobyt lovců sobů a koní. V loňském roce pak našli zvláštní černý kámen.
Petr Neruda, archeolog: "Najednou se tam objevil valoun z černého materiálu, z kulmské droby, což bylo překvapením a nečekali jsme to tam."
Pří čištění černého říčního valounu se začaly objevovat vyryté čáry a při podrobnějším ohledání se podařilo rozpoznat rytinu mamuta a koně.
Petr Neruda, archeolog: "Tady je krásně vidět břicho toho zvířete a tady začíná další noha."
Aby se rytina nepoškodila, dostali ji odborníci na neinvazivní zkoumání podobných artefaktů a ti dokázali malbu překreslit.
Matěj Kmošek, Archeologický ústav AV Brno: "Z toho výstupu budeme schopni vytvořit 3D model oboustranný toho předmětu."
Doposud byly podobné rytiny u nás objeveny pouze v jeskyni Pekárna v Moravském krasu. Nejbližší podobný umělecký předmět byl nalezen v Německu. Hošťálkovice se tak stávají unikátním nalezištěm.
Jiří Jureček, starosta Ostravy-Hošťálkovic: "Nám tento unikátní nález udělal velkou radost, protože dostává Hošťálkovice na mapu, do dějin a do učebnic dějepisu."
Rytina mamuta a koně bude dále zkoumána a bude vytvořena její kopie. Vystavena bude až za několik let v Moravském zemském muzeu v Brně. Do té doby ale chtějí uspřádat její představení veřejnosti Hošťálkovice.
---
V Rychvaldě musí kvůli ptačí chřipce usmrtit 15 tisíc krůt
V okolí rybníků v Rychvaldě a Ostravě-Heřmanicích byl v minulých dnech zaznamená úhyn většího počtu racků chechtavých. Rozbory u nich prokázaly ptačí chřipku, která nyní postihla i chov drůbeže v Rychvaldě. Veterináři nyní rozhodli o likvidaci 15 tisíc kusů krůt.
Ptačí chřipka se podle veterinářů na území Ostravska dostala zřejmě z Polska, kde úhyn ptáků sledovali v blízkosti hranice už před třemi týdny. Bohužel v Rychvaldě se nakazily krůty v komerčním velkochovu. Jedna část chovu proto musí být zlikvidována.
Severin Kaděrka, ředitel Krajské veterinární správy MSK: “Dnešním dnem zahajujeme depopulaci těchto výkrmových krůt. Jejich tam přibližně 15 tisíc. Ty krůty už jsou dosti velké, průměrná hmotnost je asi 14 kilogramů.”
Hasiči nejdříve halu výkrmny utěsnili, aby do ní mohl být vpuštěn plyn k usmrcení drůbeže.
Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Na místě zasahuje 28 příslušníků HZS MSK. Jejich práce spočívá především v utěsnění té haly a potom, až budou zvířata usmrcena, bude nakládka kadaveru na vozidla asanační služby.”
Další hasiči dohlížejí na bezpečnost zasahujících kolegů a také na to, aby se nákaza nemohla rozšířit dále.
Jana Urbancová, mluvčí Záchranného útvaru HZS ČR: “Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru zde bude zabezpečovat dekontaminaci osob a techniky. Což vzhledem k typologii těchto činností jsou činnosti, na které je předurčen. Vzhledem k tomu, že je tento zásah na ptačí chřipku v tomto roce už čtvrtý, tak to není pro naše příslušníky až tak nic neobvyklého.”
Veterináři vyhlásili opatření i pro ostatní chovatele drůbeže v okolí.
Dagmar Pížová (ANO), starostka Rychvaldu: “Vzkázala bych občanům, aby si svou drůbež hlídali, aby ji měli uzavřenou, včetně žrádla a vody a zamezili styku s volně žijícím ptactvem.”
Opatření je nutné dodržovat, protože riziko nákazy je poměrně vysoké.
---
Krátké zprávy 3. 5. 2023 17.00 - 1
Ve čtvrtek navštíví MS kraj ministr životního prostředí Petr Hladík. Dopoledne zamíří na krajský úřad, odpoledne bude na Jablunkovsku prezentovat program, který by měl řešit vlky, kteří napadají stáda tamních farmářů.
V úterý začala oprava komunikace na ulici Montánní, a to včetně kruhového objezdu nedaleko centra Ostravy. Práce budou rozděleny do tří etap a už od prvopočátku ovlivní dopravní pohyb v okolí OC Nová Karolina.
---
Zloděj chtěl svému pronásledovateli uplavat v řece Ostravici
Ani chladné počasí neodradilo zloděje, který před svým pronásledovatelem skočil do řeky Ostravice a chtěl mu zmizet na druhém břehu. Svědek byl ale ve spojení s policisty a ti už pachatele čekali na břehu.
Policisté přijali v nočních hodinách tísňové volání svědka, který vyrušil zloděje. Nachytal ho na parkovišti, kde rozbil okno vozidla a snažil se něco ukrást. Svědek oznámil policistům také směr útěku pachatele a pronásledoval ho.
rozhovor s tísňovou linkou Policie ČR "Dobrý večer, u Sýkorova mostu muž rozbil okno auta a skočil do řeky u loděnice. Já jsem za ním běžel."
Když se zloděj nemohl svědka zbavit, napadlo ho, že do studené vody řeky Ostravici za ním asi nepůjde a rozhodl se, že se přebrodí na druhý břeh u Slezskoostravského hradu. Nedaleko byla ale lávka pro pěší.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Oznamovatel přešel přes lávku, kde díky dobré spolupráci byli do několika minut muži zákona. Ti viděli, jak se „plavec“ snaží do bahna schovat nějaké předměty. Vzhledem k tomu, že byl důvodně podezřelý z vloupání do vozidla, muže zadrželi. Ten nespolupracoval a policistům se na místě odmítl k danému skutku vyjádřit."
Policisté už mezitím dorazili na druhý břeh a čekali tam na něj.
rozhovor s tísňovou linkou Policie ČR: "Chcete tam psa? Psovod není zapotřebí, už ho jiná hlídka tady našla ve vodě. Rozumím odvoláme psovoda. Perfektní práce kluci."
Při prohlídce u něj našli policisté peněženky, osobní doklady na cizí jména, bundu a další jiné věci. Také se ukázalo, že zloděj před zadržením vykradl pět vozidel.
---
Obnova lávky i prostranství nad Bazaly jde podle plánu
Loni v říjnu začaly práce na obnově lávky nad stadionem Bazaly, které realizuje město Ostrava. Městský obvod Slezská Ostrava pak začal letos v březnu s navazující úpravou prostranství kolem lávky. Práce jsou nyní zhruba v polovině a nová lávka i okolí by mělo být hotové do podzimu.
Nad stadionem Bazaly v Ostravě probíhají dvě velké stavební akce. Město Ostrava rekonstruuje lávku nad Českobratrskou ulicí a Slezská Ostrava nyní pracuje na nové podobě okolního prostranství.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "V loňském roce jsme ve spolupráci s městem Ostrava, se společností Ostravské komunikace, zahájili rozsáhlou rekonstrukci veřejných prostranství nad stadionem Bazaly. Započalo se s rekonstrukcí samotné lávky nad Bazaly, která je ikonickým místem pro řadu Ostravanů, kteří se zde chodí nejenom kochat výhledem, ale často i fotit a vodí zde četné turistické návštěvy. Tato lávka již dnes je v pokročilé fázi rekonstrukce a městský obvod nyní přistupuje k rekonstrukci okolních veřejných prostranství, včetně dvou zastávek městské hromadné dopravy."
Jiří Kunz, stavbyvedoucí: "Momentálně bouráme povrchy, které jsou velmi kvalitní. Beton je velmi kvalitní, kdysi se nešetřilo. S tím, že demontujeme zastávky, které jsme začali demontovat až teď. Aby lidé mohli chodit, ať nejsou omezeni. Protože probíhá zároveň i rekonstrukce lávky. Takže demontujeme, poté budeme dělat podkladní vrstvy a budeme to celé dláždit."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Na tomto místě dnes vidíme spoustu betonu a zpevněných ploch. V budoucnu by se měla podoba tohoto místa změnit. Mělo by přibýt hodně zeleně. A to jak stromy, tak samozřejmě i travnaté plochy. Celková plocha zpevněných komunikací. To znamená chodníků a zpevněných cest by se měla zmenšit. A mělo by jít spíše o pobytový veřejný prostor. Než o dnešní betonovou džungli, kterou tady můžeme vidět."
Práce na opravě prostranství jsou rozděleny na dvě části. Nejprve se udělá jedna strana a následně druhá.
Jiří Kunz, stavbyvedoucí: "My jsme samozřejmě limitováni. My uděláme veškeré zpevněné povrchy po zastávky. Po konec zastávek. A budeme čekat, než se provede rekonstrukce lávky. A poté začneme pokračovat v těch pracích dál."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Samotná lávka po rekonstrukci získá nový ráz. Bude obložena cortenovým plechem, ale i na samotné lávce se bude kromě obrazového rámu, který ji bude zakončovat a bude poskytovat nové možnosti, zejména pro lidi, kteří si budou chtít udělat fotku s panoramatem Ostravy, tak bude obsahovat i truhlíky se zelení. To znamená, přímo na lávce bude zeleň i lavičky, kde se budou moci lidé zastavit. A pokud jde o samotné veřejné prostranství kolem lávky, tak to získá novou podobu, zejména díky zajímavým zastávkám MHD, které budou nově vyvedeny jako fotbalové střídačky s ikonickými modrými baníkovskými sedačkami. A budeme tak odkazovat na historii tohoto místa ve vztahu k Baníku Ostrava."
Rekonstrukce lávky vyjde magistrát na 39 milionů korun včetně DPH. A městský obvod zaplatí za úpravu veřejného prostranství 18 milionů.
---
Krátké zprávy 3. 5. 2023 17.00 - 2
Nemocnice Karviná-Ráj nabízí nově těhotným maminkám službu fyzioterapeutky. Pomáhají, aby byl porod co nejvíce přirozený a postupující. K dispozici je i ženám, které už své dítě na svět přivedly.
---
Studenécká škola pomáhá jiným základkám k úspěchu
Základní škola Františka kardinála Tomáška ve Studénce je projektovou školou programu Pomáháme školám k úspěchu. Aktuálně poskytuje podporu při rozvoji čtenářství dalším deseti školám Moravskoslezského kraje
Projekt Pomáháme školám k úspěchu je zaměřen na zvyšování kvality výuky ve veřejných základních školách. Zapojená je od něj i Základní škola Františka kardinála Tomáška ve Studénce, jako projektová škola, tedy jako garant pro dalších 10 škol Moravskoslezského kraje. Aktuálním programem je rozvoj čtenářství.
Milan Stiller, ředitel ZŠ Františka kardinála Tomáška: “Během roku děláme spoustu aktivit, a jednou z nich je právě dnešní Otevřená škola, kdy se společně s dalšími učiteli podíváme do hodin ke čtyřem pedagogům a společně budeme tu výuku reflektovat a v odpoledním bloku budeme rozvíjet profesní učení každého pedagoga.”
Účastníci projektového dne mohli například navštívit netypickou hodinu výuky českého jazyka v 8. ročníku, kde se žáci mimo jiné učili pracovat s klíčovými slovy.
Karla Dubná, učitelka jazyka českého ZŠ Františka kardinála Tomáška: “Na dnešní otevřenou hodinu jsem si připravily s kolegyní psaní v dílně čtení, kde se snažíme propojovat pisatelství se čtením.”
Petr Šlemenda, ředitel Pomáháme školám k úspěchu: “Projekt pomáháme školám k úspěchu zřizuje nadace rodiny Renáty a Petra Kellnerových. V našem projektu propojujeme učitele ze 113 veřejných základních škol do profesní učící se komunity na celorepublikové, regionální a školní úrovni.”
V rámci tohoto kraje jsou do projektu zapojeny například školy z Bruntálu, Vřesiny nebo Příbora.
---