Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Jak lze nyní pomáhat obětem povodní
  • Povodně zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny
  • Síť stezek v Černém lese je konečně legální
  • NJ vila byla domovem lékaře, 30 let je v ní mateřinka
  • Středisko volného času Juventus funguje pro děti a mládež už 50 let

Jak lze nyní pomáhat obětem povodní

Dobrovolnická, materiální, finanční a psychosociální - to jsou druhy pomocí, které jsou nyní potřebné v oblastech zasažených povodněmi. Jejich rozdělení obstarávají nevládní organizace, ale mohou se zapojit i lidé, zejména prostřednictvím sbírek.

Český červený kříž, Člověk v tísni, Charita nebo ADRA – organizace, které po povodních pomáhají lidem se zvládáním situace. Aktuálně je materiální pomoc ve většině zasažených oblastí zajištěná, avšak zbývá pomoc dobrovolnická a finanční.

Josef Koláček, koordinátor pomoci při mimořádných událostech, ADRA: „Ty základní formy pomoci je nejdřív ta dobrovolnická – samozřejmě to vyklízení naplavenin u domácností, která pořád probíhá. My jsme k dnešnímu dni zapojili asi 1680 dobrovolníků.“

anketa, dobrovolnice: „Je to hrozné, byla jsem i po tornádu na Moravě a tohle je snad ještě větší...“

Červený kříž zase zajišťoval například evakuační centra.

Kristýna Brabencová, členka krizového štábu, Český červený kříž: „Teďka vlastně bojujeme s časem, protože spousta domů je poškozených, pořád je to všechno mokré, takže v maximálním množství dovážíme vysoušeče, co je v našich silách. Blíží se zima, takže potřebujeme, aby se to všechno stihlo.“

Josef Koláček, koordinátor pomoci při mimořádných událostech, ADRA: „Ta poslední část pomoci, která bude probíhat ještě dlouho, je ta psychosociální pomoc. Intervence u lidí, kteří tu situaci obtížně zvládají nebo když teď začínají demolice některých těch nemovitostí, tak tam je obzvlášť potřeba extrémní podpory.“

Aktuální je samozřejmě i pomoc finanční. Všechny z pomáhajících organizací mají sbírky právě pro tyto účely a nejlepší znalosti a prostředky k jejich rozdělení podle potřeby.

---

Povodně zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny

Povodně zcela zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny. Magistrát musí nyní najít řešení, jaký zvolit povrch při následné rekonstrukci. Opravy začnou zřejmě až v příštím roce.

Takto dopadla v roce 2017 po vydatných deštích rozestavěná část cyklostezky v Havířově, kterou zaplavila řeka Lučina. Při letošních povodních sice řeka zůstala v korytě, velkou škodu ale napáchal místní potok, který vymlel jinou část této cyklostezky.

Denisa Siwková, místní obyvatelka: “Cyklostezka je zničená asi na třech, čtyřech místech po celé délce, protože tady ten potůček se vylil a všechno to hrnul před sebou. Cyklostezka je využívaná hodně, takže doufám, že se to spraví. Byla by to škoda. Ono už za ta léta ten stav není úplně výborný, jak byl. Takže možná ta voda tomu i pomohla, že se to spraví.”

Problém je, že na cyklostezku musel být použit kvůli životnímu prostředí nestmelený povrch.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Ano, ty diskuze se nyní teď rozjedou. Pokusíme se udělat, co možná nejlepší rozhodnutí, protože bruslit třeba na kolečkových bruslích tady od malé Jamajky až po konec Lučiny by byla podle mne fajn věc. Musíme si ty věci znova teď vykomunikovat, protože po té povodni a po tom vylití a rozlití potoku se opravdu věci trochu změnily a my musíme tu rekonstrukci hlavně udělat tak, aby se to příště už neopakovalo, abychom třeba co deset let nemuseli tuto cyklostezku znova a znova opravovat.”

Oprava cyklostezky zřejmě začne až na jaře příštího roku.

---

Krátké zprávy 3. 10. 2024 16.00 - 1

HASIČI ODSTRANILI STROM Z MOSTU PŘES ODRU
Hasiči odstranili mohutný strom zaklíněný po povodni v konstrukci silničního mostu přes Odru v Ostravě-Petřkovicích. Hasičům z Ostravy-Přívozu pomohla jednotka z Frýdku-Místku se speciálním vyprošťovacím vozem Tatra.

FIRMY MOHOU ŽÁDAT O PODPORU MZDY
Firmy zasažené povodněmi mohou žádat o podporu na mzdy. Úřady práce začnou přijímat žádosti v nejbližších dnech. Na kompenzace je připravena 1 miliarda korun a vztahují se na období od 13. září do konce října. Vláda případně termín prodlouží.

---

Síť stezek v Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Oddíl Black forest bikers Black and school vznikl v roce 2019. Jeho záměrem je naučit mládež jezdit správně a bezpečně v terénu. Uplynulou sobotu zažili bikeři velký den, konečně mohou využívat traily v Černém lese oficiálně.

Roman Mojzyszek, předseda spolku Black Forest Bikers: “Je to velká satisfakce pro tuto komunitu, protože se nám podařilo dohodnout s vlastníkem Lesy ČR, za což moc děkujeme. Narovnali jsme to prostředí, které tady bylo a dnes můžeme oficiálně jezdit po našich trailech.”

Slavnostního otevření sítě stezek se zúčastnili i zástupci vedení města, kteří s legalizací stezek bikerům pomáhali.

Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: “Je to moderní nový sport a věřím tomu, že si toho budou vážit těch tras. Je to v krásné přírodě a bude tady i symbioza s těmi, kteří ten les využívají.”

Zlegalizované stezky pro bikery jsou řádně označené a rozdělené podle náročnosti.

Roman Mojzyszek, předseda spolku Black Forest Bikers: “My tady nemáme žádné obtížné traily, máme tady modré a červené. Na těch červených je třeba dát pozor, jsou tam různé výklopky a skoky, dvojáky tam si musí dávat ti bikeři pozor.”

anketa: bikeři: "Fakt velký dík Mojžovi a všem ostatním klukům tady v Karviné." "Už tady jezdíme dlouho, podporujeme to, takže se toho budeme držet dál a budeme na tom pracovat no."

Síť stezek pro bikery je oficiálně zavedena i v mapách.cz


;id=2575679&ds=1&x=18.5881189&y=49.8610228&z=15

---

NJ vila byla domovem lékaře, 30 let je v ní mateřinka

Mateřská škola Beruška v Novém Jičíně otevřela historickou vilu, ve které sídlí 30 let, veřejnosti. Představila její příběh rodinného domu, který kdysi patřil významnému lékaři.

Vila na Husově ulici v Novém Jičíně je domovem soukromé mateřské školy Beruška 30 let. Návštěvníci, kteří do ni v rámci dne otevřených dveří vstoupili, ji ovšem mohli vidět i jako rodinný dům kdysi významného lékaře, prvního místního odborníka v oboru krční, ušní, nosní. Její příběh se podařilo oživit zdejšímu archiváři.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Dějiny toho objektu sahají až do třicátých let 20. století, kdy rodina Kudielková, která vlastnila pivovar na Bochetě, pro svou dceru Olgu Marii Kudielkovou a jejího manžela Rudolfa Kosla nechala postavit tuto vilu, které se nazývala Villa Sonnenhof, čili Sluneční dvůr.”

Hana Skočková, ředitelka MŠ Beruška: “My jsme okouzleni tím, jakou historii má ten barák, ten dům. Prožíváme to intenzivněji. Byly nám dnes představeny i staré filmové záběry a přišly úplně jiné emoce a možná i úplně jiný vztah k tomu domu.”

Martin Vitko nedávno navázal kontakt s potomky původních majitelů a ti mu poskytli i své archivní fotografie a filmové záznamy.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Vlastně jeden ze současných lékařů novojičínské nemocnice, pan doktor Kalivoda, zpracovával dějiny nemocnice a narazil na jméno doktora Rudolfa Kosla, který byl jedním z lidí, kteří žili v této budově. Měl kontakt na jeho posledního žijícího syna v Německu.”

Původní majitelé byli po konci 2. světové války odsunuti. Vila se stala sídlem zdejší komunistické strany. Posledních třicet let její osud naštěstí zase bližší původnímu označení Sluneční dvůr.

---

Krátké zprávy 3. 10. 2024 16.00 - 2

OSTRAVSKÉ SPLAŠKY TEČOU DO ODRY
Ústřední čistírna odpadních vod v Ostravě-Přívoze je kvůli povodním mimo provoz a odpadní vody tečou do řeky Odry. Město Ostrava a společnost OVAK vyzývají občany k dodržování Kanalizačního řádu, zejména aby nevhazovali nevhodné předměty do kanalizace. Obnova provozu čistírny je plánována nejdříve na konec roku 2024.

JAN DOHNAL (ODS/SPOLU): “V současné době probíhá technické řešení problému, máme tam odborníky i z Francie, kteří to prochází a hledá se technologie, která se bude dát co nejrychleji spustit.”

---

Středisko volného času Juventus funguje pro děti a mládež už 50 let

Karvinské středisko volného času Juventus nepřetržitě funguje pro děti a mládež už 50 let. V prostorách střediska se proto sešli současní í bývalí zaměstnanci, aby společně zavzpomínali na prožitou dobu.

Juventus za dobu svého fungování několikrát změnil název a vystřídali se tady i ředitelé. První z nich byla Gabriela Mrozková.

Jan Firla, ředitel SVČ Juventus: "Potom to byla Soňa Motlochová, Bronislav Drobný a teď jsem přišel na řadu já, myslím, že pana Drobného nikdo netroufne, ten tady byl 25 let."

Pan Bronislav Drobný na vzpomínkové oslavě nechyběl. Z rukou současného ředitele dostal i symbolický dárek.

Bývalí zaměstnanci si mohli zavzpomínat i u několika kronik a spousty fotografií.

Sylvie Czyžová, bývalá zaměstnankyně SVČ Juventus: "Dělala jsem na odd. zájmové činnosti pravidelné, takže kroužky a tábory. Dnes se tady ráda dívám na ty fotky, protože tam jsou děti, které potkávám se svými dětmi velkými."

Irena Kozáková, bývalá zaměstnankyně SVČ Juventus: "Já jsem seděla na vrátnici. Nejdřív jsme tu uklízela, pak jsem byla na vrátnici. Super bylo, moc se mi tu líbilo."

Martina Jančíková, bývalá zaměstnankyně SVČ Juventus: "Já jsem měla na starosti kroužky, tábory, můj první tábor byl, když jsem měla 21 let. Juventus je moje silně srdcová záležitost a vždycky v mém srdci bude mít, zažila jsem tady spoustu lidí skvělých jsme tady potkala a spoustu věcí, které umím, umím díky Juventusu.”

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
03. října 2024, 16:00

Jak lze nyní pomáhat obětem povodní

Dobrovolnická, materiální, finanční a psychosociální - to jsou druhy pomocí, které jsou nyní potřebné v oblastech zasažených povodněmi. Jejich rozdělení obstarávají nevládní organizace, ale mohou se zapojit i lidé, zejména prostřednictvím sbírek.

Český červený kříž, Člověk v tísni, Charita nebo ADRA – organizace, které po povodních pomáhají lidem se zvládáním situace. Aktuálně je materiální pomoc ve většině zasažených oblastí zajištěná, avšak zbývá pomoc dobrovolnická a finanční.

Josef Koláček, koordinátor pomoci při mimořádných událostech, ADRA: „Ty základní formy pomoci je nejdřív ta dobrovolnická – samozřejmě to vyklízení naplavenin u domácností, která pořád probíhá. My jsme k dnešnímu dni zapojili asi 1680 dobrovolníků.“

anketa, dobrovolnice: „Je to hrozné, byla jsem i po tornádu na Moravě a tohle je snad ještě větší...“

Červený kříž zase zajišťoval například evakuační centra.

Kristýna Brabencová, členka krizového štábu, Český červený kříž: „Teďka vlastně bojujeme s časem, protože spousta domů je poškozených, pořád je to všechno mokré, takže v maximálním množství dovážíme vysoušeče, co je v našich silách. Blíží se zima, takže potřebujeme, aby se to všechno stihlo.“

Josef Koláček, koordinátor pomoci při mimořádných událostech, ADRA: „Ta poslední část pomoci, která bude probíhat ještě dlouho, je ta psychosociální pomoc. Intervence u lidí, kteří tu situaci obtížně zvládají nebo když teď začínají demolice některých těch nemovitostí, tak tam je obzvlášť potřeba extrémní podpory.“

Aktuální je samozřejmě i pomoc finanční. Všechny z pomáhajících organizací mají sbírky právě pro tyto účely a nejlepší znalosti a prostředky k jejich rozdělení podle potřeby.

---

Povodně zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny

Povodně zcela zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny. Magistrát musí nyní najít řešení, jaký zvolit povrch při následné rekonstrukci. Opravy začnou zřejmě až v příštím roce.

Takto dopadla v roce 2017 po vydatných deštích rozestavěná část cyklostezky v Havířově, kterou zaplavila řeka Lučina. Při letošních povodních sice řeka zůstala v korytě, velkou škodu ale napáchal místní potok, který vymlel jinou část této cyklostezky.

Denisa Siwková, místní obyvatelka: “Cyklostezka je zničená asi na třech, čtyřech místech po celé délce, protože tady ten potůček se vylil a všechno to hrnul před sebou. Cyklostezka je využívaná hodně, takže doufám, že se to spraví. Byla by to škoda. Ono už za ta léta ten stav není úplně výborný, jak byl. Takže možná ta voda tomu i pomohla, že se to spraví.”

Problém je, že na cyklostezku musel být použit kvůli životnímu prostředí nestmelený povrch.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Ano, ty diskuze se nyní teď rozjedou. Pokusíme se udělat, co možná nejlepší rozhodnutí, protože bruslit třeba na kolečkových bruslích tady od malé Jamajky až po konec Lučiny by byla podle mne fajn věc. Musíme si ty věci znova teď vykomunikovat, protože po té povodni a po tom vylití a rozlití potoku se opravdu věci trochu změnily a my musíme tu rekonstrukci hlavně udělat tak, aby se to příště už neopakovalo, abychom třeba co deset let nemuseli tuto cyklostezku znova a znova opravovat.”

Oprava cyklostezky zřejmě začne až na jaře příštího roku.

---

Krátké zprávy 3. 10. 2024 16.00 - 1

HASIČI ODSTRANILI STROM Z MOSTU PŘES ODRU
Hasiči odstranili mohutný strom zaklíněný po povodni v konstrukci silničního mostu přes Odru v Ostravě-Petřkovicích. Hasičům z Ostravy-Přívozu pomohla jednotka z Frýdku-Místku se speciálním vyprošťovacím vozem Tatra.

FIRMY MOHOU ŽÁDAT O PODPORU MZDY
Firmy zasažené povodněmi mohou žádat o podporu na mzdy. Úřady práce začnou přijímat žádosti v nejbližších dnech. Na kompenzace je připravena 1 miliarda korun a vztahují se na období od 13. září do konce října. Vláda případně termín prodlouží.

---

Síť stezek v Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Oddíl Black forest bikers Black and school vznikl v roce 2019. Jeho záměrem je naučit mládež jezdit správně a bezpečně v terénu. Uplynulou sobotu zažili bikeři velký den, konečně mohou využívat traily v Černém lese oficiálně.

Roman Mojzyszek, předseda spolku Black Forest Bikers: “Je to velká satisfakce pro tuto komunitu, protože se nám podařilo dohodnout s vlastníkem Lesy ČR, za což moc děkujeme. Narovnali jsme to prostředí, které tady bylo a dnes můžeme oficiálně jezdit po našich trailech.”

Slavnostního otevření sítě stezek se zúčastnili i zástupci vedení města, kteří s legalizací stezek bikerům pomáhali.

Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: “Je to moderní nový sport a věřím tomu, že si toho budou vážit těch tras. Je to v krásné přírodě a bude tady i symbioza s těmi, kteří ten les využívají.”

Zlegalizované stezky pro bikery jsou řádně označené a rozdělené podle náročnosti.

Roman Mojzyszek, předseda spolku Black Forest Bikers: “My tady nemáme žádné obtížné traily, máme tady modré a červené. Na těch červených je třeba dát pozor, jsou tam různé výklopky a skoky, dvojáky tam si musí dávat ti bikeři pozor.”

anketa: bikeři: "Fakt velký dík Mojžovi a všem ostatním klukům tady v Karviné." "Už tady jezdíme dlouho, podporujeme to, takže se toho budeme držet dál a budeme na tom pracovat no."

Síť stezek pro bikery je oficiálně zavedena i v mapách.cz


;id=2575679&ds=1&x=18.5881189&y=49.8610228&z=15

---

NJ vila byla domovem lékaře, 30 let je v ní mateřinka

Mateřská škola Beruška v Novém Jičíně otevřela historickou vilu, ve které sídlí 30 let, veřejnosti. Představila její příběh rodinného domu, který kdysi patřil významnému lékaři.

Vila na Husově ulici v Novém Jičíně je domovem soukromé mateřské školy Beruška 30 let. Návštěvníci, kteří do ni v rámci dne otevřených dveří vstoupili, ji ovšem mohli vidět i jako rodinný dům kdysi významného lékaře, prvního místního odborníka v oboru krční, ušní, nosní. Její příběh se podařilo oživit zdejšímu archiváři.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Dějiny toho objektu sahají až do třicátých let 20. století, kdy rodina Kudielková, která vlastnila pivovar na Bochetě, pro svou dceru Olgu Marii Kudielkovou a jejího manžela Rudolfa Kosla nechala postavit tuto vilu, které se nazývala Villa Sonnenhof, čili Sluneční dvůr.”

Hana Skočková, ředitelka MŠ Beruška: “My jsme okouzleni tím, jakou historii má ten barák, ten dům. Prožíváme to intenzivněji. Byly nám dnes představeny i staré filmové záběry a přišly úplně jiné emoce a možná i úplně jiný vztah k tomu domu.”

Martin Vitko nedávno navázal kontakt s potomky původních majitelů a ti mu poskytli i své archivní fotografie a filmové záznamy.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Vlastně jeden ze současných lékařů novojičínské nemocnice, pan doktor Kalivoda, zpracovával dějiny nemocnice a narazil na jméno doktora Rudolfa Kosla, který byl jedním z lidí, kteří žili v této budově. Měl kontakt na jeho posledního žijícího syna v Německu.”

Původní majitelé byli po konci 2. světové války odsunuti. Vila se stala sídlem zdejší komunistické strany. Posledních třicet let její osud naštěstí zase bližší původnímu označení Sluneční dvůr.

---

Krátké zprávy 3. 10. 2024 16.00 - 2

OSTRAVSKÉ SPLAŠKY TEČOU DO ODRY
Ústřední čistírna odpadních vod v Ostravě-Přívoze je kvůli povodním mimo provoz a odpadní vody tečou do řeky Odry. Město Ostrava a společnost OVAK vyzývají občany k dodržování Kanalizačního řádu, zejména aby nevhazovali nevhodné předměty do kanalizace. Obnova provozu čistírny je plánována nejdříve na konec roku 2024.

JAN DOHNAL (ODS/SPOLU): “V současné době probíhá technické řešení problému, máme tam odborníky i z Francie, kteří to prochází a hledá se technologie, která se bude dát co nejrychleji spustit.”

---

Středisko volného času Juventus funguje pro děti a mládež už 50 let

Karvinské středisko volného času Juventus nepřetržitě funguje pro děti a mládež už 50 let. V prostorách střediska se proto sešli současní í bývalí zaměstnanci, aby společně zavzpomínali na prožitou dobu.

Juventus za dobu svého fungování několikrát změnil název a vystřídali se tady i ředitelé. První z nich byla Gabriela Mrozková.

Jan Firla, ředitel SVČ Juventus: "Potom to byla Soňa Motlochová, Bronislav Drobný a teď jsem přišel na řadu já, myslím, že pana Drobného nikdo netroufne, ten tady byl 25 let."

Pan Bronislav Drobný na vzpomínkové oslavě nechyběl. Z rukou současného ředitele dostal i symbolický dárek.

Bývalí zaměstnanci si mohli zavzpomínat i u několika kronik a spousty fotografií.

Sylvie Czyžová, bývalá zaměstnankyně SVČ Juventus: "Dělala jsem na odd. zájmové činnosti pravidelné, takže kroužky a tábory. Dnes se tady ráda dívám na ty fotky, protože tam jsou děti, které potkávám se svými dětmi velkými."

Irena Kozáková, bývalá zaměstnankyně SVČ Juventus: "Já jsem seděla na vrátnici. Nejdřív jsme tu uklízela, pak jsem byla na vrátnici. Super bylo, moc se mi tu líbilo."

Martina Jančíková, bývalá zaměstnankyně SVČ Juventus: "Já jsem měla na starosti kroužky, tábory, můj první tábor byl, když jsem měla 21 let. Juventus je moje silně srdcová záležitost a vždycky v mém srdci bude mít, zažila jsem tady spoustu lidí skvělých jsme tady potkala a spoustu věcí, které umím, umím díky Juventusu.”

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-03-10-2024-16-00