Zámek v Hukvaldech projde celkovou rekonstrukcí
Nákladem 110 milionů korun bude opraven arcibiskupský zámeček v Hukvaldech. Za dva roky by měla památka sloužit veřejnosti jako moderní centrum s interaktivními expozicemi věnovanými přírodě.
Zámeček v centru Hukvald sloužil od poloviny 19. století jako letní sídlo olomouckých arcibiskupů. Později v něm byla škola a v posledních letech chátral. Před necelými 30 roky byl vrácen Biskupství ostravsko-opavskému, které objekt nyní rekonstruuje.
Martin David, biskup ostravsko-opavské diecéze: “Nám jako biskupství ostravsko-opavskému se vrátil v roce 1997 a my jsme opakovaně hledali nějaký projekt pro jeho využití. Nakonec jsme ho spojili právě s tou krásnou hukvaldskou přírodou a chceme tady navázat na projekt, který už jsme dokončili – projekt ekocentra, který sídlí v sousední menší budově. Tady chceme vybudovat takovou moderní expozici, která by měla ukázat to, co v oboře lidi neuvidí, dát možnost těm návštěvníkům se nějak více ponořit do té hloubi a do toho tajemství přírody.“
Rekonstrukce promění zámeček na moderní interaktivní prostor věnovaný přírodě.
Miroslav Přikryl, vedoucí oddělení dotačních projektů Biskupství ostravsko-opavského: “Tento objekt bude opět zpřístupněn veřejnosti a bude nabízet expozice věnované přírodě, především tedy přírodě Hukvald, místní oboře a přilehlým lesům. Na dvou patrech v tomto zámečku budou expozice jak té živočišné říše, tak té rostlinné říše. Budou to interaktivní expozice, ve kterých budou jak fyzické prvky, kterých se lidé budou moci dotýkat – budou tu třeba modely zvířat v životní velikosti a bude možné se jich dotýkat. Budou tady také virtuální části té expozice, kdy pomocí mobilu si člověk bude moci zobrazovat doplňkové informace, nebo se třeba podívat i pomocí zařízení, jak vidí svět zvířata.“
Součástí obnovy bude i citlivá rekonstrukce historických prvků.
Miroslav Přikryl, vedoucí oddělení dotačních projektů Biskupství ostravsko-opavského: “Zámeček je kulturní památkou, bohužel ale byl posledních 40 let nevyužívaný. Zachovány tu z té doby nebo z té historické části zůstaly například stropy, které jsou zdobené takzvaným štukolustrem. Ty budou v rámci rekonstrukce obnoveny. Stěny budou nově zdobené také pomocí tapet, které ale budou vytvořeny jako nový grafický styl, odpovídající náplni expozic. Byl tu také třeba krb, který ale byl odstraněn. Celková obnova zámečku vyjde na 110 milionů korun. Přibližně polovinu pokryje dotace z Evropské unie v rámci Integrovaného regionálního operačního programu, druhou polovinu zaplatí biskupství.” Rekonstrukce a vybavování bude trvat dva roky. Veřejnost zámek poprvé navštíví v květnu 2027.
---
Policisté a ZZS cvičili zásah proti střelci na univerzitě
Policisté, ale také hasiči či zdravotnická záchranná služba velmi často procvičují nejrůznější postupy a situace, aby mohli v případě potřeby co nejrychleji reagovat. Tentokrát se ale v Ostravě uskutečnilo svých rozsahem výjimečné cvičení - zásah proti střelci budově univerzity
V pátek v devět hodin ráno vtrhnul do City Campusu na Černé louce muž ozbrojený samopalem a okamžitě začal střílet. Budova byla plná studentů, učitelů či zaměstnanců....tak začalo taktické cvičení, na kterém se podíleli kromě policistů také zdravotníci.
Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Chceme si procvičit taktiku prvosledových hlídek, taktiku zásahu zásahové jednotky, perimetr speciální pořádkové jednotky a další činnosti."
Prvosledové hlídky byly na místě téměř okamžitě a postupně přijížděly další jednotky včetně zásahové jednotky. Část policistů dokonce na střechu budovy slanila z vrtulníku.
Po chvíli už začali policisté z budovy vyvádět první studenty a později vynášeli také zraněné.
figurantka, studentka OU: "Bylo to strašně moc realistické, nedovedu si představit být v takové situaci. I když vím, že to bylo cvičení, bylo to fakt hodně těžké."
Daniel Jandačka, děkan Pedagogické fakulty OU: "Potřebujeme si to zkusit a potřebujeme vidět reakci studentů i akademiků v takovéto situaci a naši koordinaci s policií."
Zranění působila velmi věrohodně a zdravotníci k tomu také přistupovali naprosto profesionálně.
Tomáš Onderka, vedoucí zasahujících zdravotníků: "Přetřizujeme ty pacienty poté, co je policisté donesou a určujeme jejich naléhavost. Podle toho je potom odesíláme do zdravotnických zařízení.
Cvičení netrvalo ani hodinu a střelec byl eliminován. Nyní bude čas postup policie i zdravotníků analyzovat. Vždy se nakonec najdou nějaké chyby a je důležité se z nich poučit.
---
Krátké zprávy, 4. 4. 2025 17.00 - 1
POŽÁR DOMU V HLUČÍNĚ MÁ JEDNU OBĚŤ
Sedm hasičských jednotek zasahovalo v pátek v Hlučíně u požáru rodinného domu. V domě byla nalezena osoba bez známek života. A při zásahu se zranil také jeden z hasičů. Příčina požáru se vyšetřuje, škoda je předběžně vyčíslena na 3 miliony korun.
OPAVA BOJUJE S MENSTRUAČNÍ CHUDOBOU
Opava se připojila k celorepublikové iniciativě proti menstruační chudobě. Město ve spolupráci s Potravinovou bankou Ostrava během března distribuovalo menstruační vložky do všech základních škol. Chce tímto pomoci dívkám, které si hygienické potřeby například nemohou dovolit.
---
Karviná je druhým místem v ČR s unikátní operací kolene
V Karviné se při ortopedických operacích nyní využívá speciální technologie, která umí přesně vyměřit, co a kde operovat. Operace byla v nemocnici v Karviné - Ráji aplikována zatím na dva pacienty.
V nemocnici Karviná - Ráj se poprvé uskutečnila speciální operace, při níž bylo využito robotického zaměřování na operovaná místa. Karviná je tak druhým městem v České republice, kde se tento typ operace uskutečnil. Prvním byla Praha.
Dominik Raszka, primář Ortopedického oddělení Nemocnice Karviná - Ráj: “Tento typ operace se zde prováděl poprvé, bylo to kvůli specifiku těchto dvou pecientů, které jsme operovali. A do budoucna se využití tohoto typu operace nebráníme, pokud to bude potřeba. U těchto dvou pacientů bylo do stehenní kosti implantováno instrumentárium, které zasahuje téměř až do kolenního kloubu, tudíž nebylo možné použít cílení při implantaci jako vždycky a bylo potřeba využití, řekněme, technologie na míru těmto dvěma pacientům, kde to nešlo jinak.”
Technologii, která se u tohoto typu operace využívá, si lze představit jako 3D modelaci konkrétního kolene, které se operuje. Přenáší se na obrazovku a speciální software pracuje s tímto modelem. Proto je poté tento software schopen přesně vypočítat, co, jak a v jakém množství operovat. Samozřejmě je k tomu potřeba velmi zkušeného operatéra, který dokáže odhadnout jednotlivé odchylky a propojit počítač s lidskou inteligencí.
Roman Pękala, lékař, ortoped: “Odlišuje se to i od běžné operace, kterou provádíme, a to kolenem na míru, kdy nám právě to dovoluje i právě to vyvážení měkkých tkání, jako kdyby pacientovi už více individualizujeme ten kloub pro něj, řekněme.”
Software, který má lékař, sbírá data, která mu lékař poskytuje. Dokáže například změřit i síly vazu, konkrétní body, do kterých se bude zasahovat, a také obsahuje speciální frézu, která opracuje kost na takový tvar, aby na ni přesně padla endoprotéza. Operace se bude v případě specifik, u kterých bude potřeba, opakovat.
---
Studenti SU vyráběli historické sorbety a zmrzliny
Na Slezské univerzitě v Opavě vaří jídla našich předků. Workshopy dobové kuchyně probíhají v gastrocentru univerzity a jsou součástí studia historie a kulturního dědictví v regionální praxi.
Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě uspořádala další workshop tentokrát zaměřený na mražené pochoutky. Studenti spolu s památkáři tak podle historických receptů vyráběli sorbety a zmrzliny spojené se šlechtickou společností baroka nebo 18. a 19. století.
Natálie Kelemenová, studentka SU: “My máme kdoulovou zmrzlinu, je to z jamu a kompotu a přidali jsme tam ještě smetanu a cukrový sirup.”
Romana Rosová, památkářka: “Teďka zrovna děláme vanilkovou zmrzlinu. Snažíme se zahřát směs vajíček, smetany a cukrového sirupu na 82 stupňů."
Vyráběla se také zmrzlina gorgonzolová, která se podávala s parmskou šunkou.
Vše starodávnou metodou a s pomocí dobových cínových formiček nejroztodivnějších tvarů.
Milan Svoboda, historik retro gastronomie: "Nejsložitější je zmrazit tu vlastní zmrzlinovou směs tou historickou metodou, což je vlastně kovový válec s tou směsí ponořený do směsi ledu a soli a ta směs přimrzá k tomu kovovému válci, musí se neustále seškrabávat a to je poměrně dlouhý proces.”
U sorbetu je nejdůležitější co nejrychleji naplnit zmražené formičky a odnést je do mrazáku.
Irena Korbelářová, děkanka Filozoficko-přírodovědecké fakulty SU: “My se snažíme těm studentům ukazovat s jakými surovinami se dříve pracovalo a samozřejmě pořádáme 2x za rok zpravidla workshopy tematické, ať už k první republice, ke středověku, k 19. století, kdy ti studenti si připravují podle dobových kuchařek recepty.”
Ne všechny jsou jednoduché na přípravu, v mnoha starých receptářích totiž není uvedeno množství surovin.
---
Krátké zprávy, 4. 4. 2025 17.00 - 2
VELIKONOČNÍ JARMARK V OSTRAVĚ-PORUBĚ
Alšovo náměstí v Ostravě-Porubě ožije opět po roce Velikonočním jarmarkem. Od pondělí 14. dubna do soboty 19. dubna nabídne nejen velikonoční zboží, ale potěší také programem. Stánky budou otevřené každý den od 10 hodin dopoledne.
Zdeněk Rodek (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: ,,V sobotu akce vyvrcholí velkým kulturním programem, který začíná už ve 14 hodin. Bude tam dětská diskotéka s Tlapkovou patrolou, vystoupení cimbálové muziky a také bezpečnostní akce představená preventisty městské a státní policie.”
---
Projekt SOUSEDSTVÍ letos běží už počtvrté
Obyvatelé obvodu mohou opět žádat o příspěvek z dotačního programu Sousedství. Vedení Ostravy-Jihu se tak již čtvrtým rokem snaží podpořit fungující sousedské vztahy. Na pořádání sousedských akcí mohou žadatelé získat až 10 000 Kč.
Marcela Serynová chtěla poznat další rodiny, které žijí v její ulici a podpořit vzájemné vztahy. Využila tak příležitosti uspořádat sousedskou sešlost, kterou nazvala Sousedánek.
Marcela Serynová, organizátorka sousedské sešlosti: “Domluvili jsme se, že si všichni přineseme stůl a společně povečeříme. To bylo to původní, od čeho jsme se odpíchli a potom jsme zjistili, že sedíme daleko od sebe, tak jsme ty stoly posunuli do jednoho místa a strávili jsme ten podvečer všichni společně.“
Na organizaci akce využila paní Marcela příspěvek 10 000 korun, který Jižanům věnuje radnice prostřednictvím projektu Sousedství. Lidé díky něj mohou uspořádat společnou grilovačku, sportovní turnaj nebo třeba soutěžní odpoledne pro děti. Letos projekt běží již počtvrté.
Tereza Kašingová, koordinátorka participativního rozpočtu Náš Jih: „Žádost je poměrně jednoduchá, člověk jen napíše co by chtěl uspořádat, co za ty peníze by chtěl koupit a kde ji uspořádá. Dotazník je dostupný na webových stránkách nasjih.cz v záložce sousedství. Případně je možné přijít na radnici a my s tím vyplněním pomůžeme.“
Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Letošní novinkou je možnost sloučení 4 žádostí do jedné, pokud se jedná zejména o domy v blízkém sousedství.“
Lidé si mohou o příspěvek zažádat ve třech vlnách – jarní, letní a podzimní.
---