Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Vítr zahnal vzduchoplavce nad domy a padala tma
  • Havířované nechtějí kyvadlo na náměstí Republiky
  • Kysané zelí z Otic je nejlepší v Česku
  • Novojičínské sgrafito ze šedesátých let zachrání stěhování
  • Střelecká soutěž prověřila příslušníky ozbrojených složek

Vítr zahnal vzduchoplavce nad domy a padala tma

V pondělí jsme vás informovali o nouzovém přistání balónu v Ostravě, který vítr zahnal nad zástavbu v centru. Při pokusech o přistání balón protrhla větev stromu a později narazil do budovy školy. Nyní se nám podařilo natočit rozhovor s jedním z pasažérů tohoto letu.

Dramatický let balónu nad centrem Ostravy sledovalo v neděli v podvečer mnoho lidí. Je tak přesně zaznamenán náraz do školy u krajského úřadu. Nám se podařilo spojit i s jedním s pasažérů. Let balónem byl dárek k narozeninám.

pasažér balónu: "Pilot celou dobu dával plyn, jde to vidět i na videích a ten balon pořád klesal, pořád. Já nevím, tam byla nějaká tlaková níže, já nevím. Sjel dolů a jak škrtnul o tu rýnu tak to zvednul a řekl bohužel, tady nikde nemůžeme přistát, není to tady vhodné."  

Balón prý startoval poměrně pozdě v půl šesté odpoledne a v průběhu letu se otočil vítr. Ten ho pak hnal do obydlené části města, kde se nedařilo přistát. Řídící věž na letišti navíc pilotovi přikázala letět nízko, protože se blíží dopravní letadlo. 

pasažér balónu: "Zapadalo slunce a on měl obavu, že za tmy nikde nepřistane, takže nejdřív zkoušel parkoviště u Kauflandu a viděl, že mu to nevyjde a pak ještě u té sociálky mezi baráky se snažil přistát a narazil do stromu, který balon prorazil. " 

Vítr nakonec balón nasměroval do Mariánských Hor na pole, kde přiběhli policisté.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Velké poděkování si samozřejmě zaslouží policisté z oddělení hlídkové služby, kteří ihned po oznámení perfektně reagovali." 

Zatímco policisty nyní čeká odměna, postup pilota, který má údajně za sebou 600 letů, budou nyní prověřovat letečtí inspektoři. 

---

Havířované nechtějí kyvadlo na náměstí Republiky

Lidé v Havířově mohli v anketě hlasovat, zda chtějí na náměstí Republiky v centru města zachovat jeho dominantu kyvadlo. Výsledky jsou více než jednoznačné. Občané si kyvadlo již nepřejí.

Od roku 2007 stojí na náměstí Republiky v Havířově brána s kyvadlem a pramenem. Celý prvek je ale nefunkční a lidé se neustále dotazovali, co s tím bude město dělat. Radnice, jelikož připravuje celou revitalizaci náměstí, nechala o osudu kyvadla hlasovat.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "My jsme chtěli znát názor občanů, abychom mohli postupovat v dalších úpravách a přemýšlení o revitalizaci náměstí Republiky. 81% lidí je pro odstranění kyvadla, 19% pro zachování. Pro nás je to dobrý signál, se kterým můžeme pracovat dál v rámci přípravy studie a přemýšlíme, jakým způsobem k tomu přistoupit."

anketa: "Mě se to líbí z toho důvodu, jako ten symbol strážce času a pramene, ale ten tu právě netryská a mě na tom mrzí to, že to je nefunkční, že to je právě o to víc terčem posměchu, ale že to je vždy jednoduché řešení, něco zbourat.”

anketa: “Já s tím naprosto souhlasím a také jsem hlasovala, aby bylo kyvadlo odstraněno, jelikož si myslím, že by se to náměstí dalo zvelebit určitě nějakým lepším způsobem."

Celkem se do ankety zapojilo 3403 lidí. Pro odstranění hlasovalo 2750 z nich.

---

Na hranicích se Slovenskem ve středu 4. října začaly kontroly zaměřené na nelegální migraci a převaděčství. Prakticky okamžitě po spuštění kontrol, policisté v Beskydech, na tamním přechodu Šance nedaleko Jablunkova, zajistili dodávku, ve které bylo 19 osob. Řidič utekl.

Nový Jičín opět zvýší sumu na dotace na sport, kulturu a sociální oblast. Podpoří kluby, organizace i spolky, které v těchto oblastech působí. Město předpokládá vyčlenit v příštím roce téměř 36 milionů korun, je to o necelých šest milionů více než letos.

---

Kysané zelí z Otic je nejlepší v Česku

Kysané zelí z Otic se pyšní titulem Zelí roku 2023. Jeho výtečnou chuť letos ocenili na výstavě Zahrada Čech v Litoměřicích, v rámci které každoročně probíhá soutěž o nejlepší kysané zelí.

Zelinářská unie Čech a Moravy každým rokem vyhlašuje soutěž o nejlepší kysané zelí. Letos se uskutečnil už 15. ročník, ve kterém zabodovalo zelí z Otic. To se vyrábí podle tradiční receptury už od roku 1886.

Petr Ševčík, předseda představenstva, ZP Otice: “V letošním roce se nám dokonce podařil takzvaný double, že se oba naše výrobky jak otické tak kateřinské kysané zelí umístily na prvním a druhém místě. Jsme upřímně rádi a říká nám to, že asi naši práci děláme dobře." 

Na prvním místě bylo kateřinské kysané zelí, na druhém otické.

Petr Ševčík, předseda představenstva, ZP Otice: “Receptura je stejná, výroba je stejná, jediný rozdíl je v lokaci, že kateřinské zelí děláme v Malých Hošticích a otické tady v Oticích. Vyhráli jsme zelák a krásné dva diplomy.”

Zelí se vyrábí tradičním šlapáním ve 33 kádích hlubokých dva a půl metru.

Martin Potíž, vedoucí provozu, ZP Otice: “Jeden až dva dny šlapeme. Máme tam 3 až 4 pracovníky. Dá se tam fólie, na tu fólii se nalije zátěžová voda, aby to zelí bylo zatížené a potom to zelí kvasí 6 až 8 týdnů.”

Petr Ševčík, předseda představenstva, ZP Otice: “Jedním z produktů je krouhanka, o kterou je čím dál větší zájem."

Krouhané zelí se balí do igelitových pytlů podle přání zákazníků. Nejmenší množství, co si mohou objednat je 10 kilo.

anketa: zákazníci ZP Otice: “Jedině otické zelí, jiné nejíme. Tady si jezdíme pořád.”

“Ta šťáva, ta je nejlepší. Vitaminky."

V Oticích ročně vyrobí až 4 tisíce tun kysaného zelí. Úroda je závislá na počasí.

---

Novojičínské sgrafito ze šedesátých let zachrání stěhování

Zídka na Máchově ulici v Novém Jičíně, na které je sgrafito s dětskými motivy ze šedesátých let, se bude bourat. Nicméně samotná mozaika bude po dohodě s majitelem pozemku zachráněna, a to za podpory města i kraje.

Mozaika na zídce na Máchově ulici v Novém Jičíně není kulturní památkou, nicméně patří do souboru děl z období socialismu, které lze dle historiků umění považovat za poměrně výjimečný doklad doby. Majitel pozemku zde nyní realizuje novou výstavbu, přestože stěna bude zbourána, sgrafito se podaří zachránit a přestěhovat o pár metrů dále.

Autorem sgrafita je Otakar Schindler, vytvořil jej v roce 1967. Vzniklo na stěně budovy kočárkárny tehdejších jeslí, čemuž odpovídá zobrazené téma dětí.

Toto sgrafito, řekněme znovuobjevil pedagog Jakub Ivánek, člen okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu, který mapuje výtvarná díla ve veřejném prostoru vzniklá ve druhé polovině 20. století.

Michal Uhlár, majitel pozemku: “Pan Ivánek je iniciátor celé této akce. První komunikace s ním o záchraně této stěny byla někdy před pěti lety, kdy jsem mu slíbil, že tu zeď ponechám, aby bylo možné ji zachránit. Nyní už se pracuje na tom přemístění.”

Josef Červinka, restaurátor: “Transfer patří k jedněm z nejriskantnějších kroků při restaurování, zde se jde opravdu do velkého rizika a může nastat i to, že dojde k drobným ztrátám na tom artefaktu.”

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Já považuji skoro za zázrak, že se nakonec podařilo dosáhnout toho, že dojde k záchraně tohoto díla.”

Na přesun mozaiky, který potrvá zhruba dva měsíce, přispělo město 450 tisíci korunami, dalších 400 tisíc přidal Moravskoslezský kraj.

---

V celostátním kole soutěže VESNICE ROKU 2023 uspěl moravskoslezský Hrádek. Z třinácti finalistů z celé České republiky se obec umístila na 2. místě. Bodovala tak mezi 175 obcemi, které se letos do soutěže přihlásily. Podle podmínek se soutěže mohou zúčastnit obce s maximálně 7500 obyvateli.

Vybrané křižovatky v Opavě prošly výměnou semaforů. Ty už byly hodně zastaralé a hrozil tak blackout. Výměna se ale o více než rok protáhla a město tak přišlo o část dotace, kterou na projekt s názvem Telematika získalo. Navíc nedopadla podle očekávání.

---

Střelecká soutěž prověřila příslušníky ozbrojených složek

Na střelnici v Karviné se uskutečnil další ročník střelecké soutěže o putovní pohár primátora města určené pro příslušníky ozbrojených složek. Celkem soutěžilo 16 družstev. I letos se účastníci utkali v disciplínách zaměřených na manipulaci se zbraní, šikovnost, přesnost i rychlost.

Letošního ročníku střelecké soutěž se zúčastnilo celkem 37 střelců z řad strážníků, vězeňské služby a celní správy a to z Rožnova pod Radhoštěm,, Ostravy, Havířova, Přerova, Mikulova, Zlína a České Třebové.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Je důležité pořádat takové soutěže, ony simulují reálnou bojovou situaci a tím se ti lidé chystají na případný střet s pachatelem. "

Zdeněk Glac, hlavní rozhodčí: "Vychází to z reálu, aby ti kluci uměli se zbraní nejen zmáčknout spoušť, protože to je to nejjednodušší, ale aby s tou zbraní uměli pracovat bezpečně a když už musí vystřelit, aby ten výstřel udělal tu práci, kterou má.” 

Marek Tomíček, strážník MP Karviná: "Jsem spokojený s výkonem, perfektní čas, všechny jsem vystřílel, ještě mi i nějaké zbyly, takže v pohodě.”

Zbyněk Opělka, strážník MP Mikulov: "Jsem tady poprvé v Karviné, je to velmi příjemné, mají to dobře udělaný ten kombat. Je to hodně na fyzičku, je to jiné než máme my než máme v Mikulově a Přerově, dali si kluci záležet, super."

Vyhodnocoval se nejlepší čas a počty zásahů. Z družstev si vedli nejlépe strážníci z Rožnova pod Radhoštěm, druzí skončili strážníci z Karviné a třetí příčku obsadilo druhé družstvo opět z Rožnova pod Radhoštěm.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
04. října 2023, 16:00

Vítr zahnal vzduchoplavce nad domy a padala tma

V pondělí jsme vás informovali o nouzovém přistání balónu v Ostravě, který vítr zahnal nad zástavbu v centru. Při pokusech o přistání balón protrhla větev stromu a později narazil do budovy školy. Nyní se nám podařilo natočit rozhovor s jedním z pasažérů tohoto letu.

Dramatický let balónu nad centrem Ostravy sledovalo v neděli v podvečer mnoho lidí. Je tak přesně zaznamenán náraz do školy u krajského úřadu. Nám se podařilo spojit i s jedním s pasažérů. Let balónem byl dárek k narozeninám.

pasažér balónu: "Pilot celou dobu dával plyn, jde to vidět i na videích a ten balon pořád klesal, pořád. Já nevím, tam byla nějaká tlaková níže, já nevím. Sjel dolů a jak škrtnul o tu rýnu tak to zvednul a řekl bohužel, tady nikde nemůžeme přistát, není to tady vhodné."  

Balón prý startoval poměrně pozdě v půl šesté odpoledne a v průběhu letu se otočil vítr. Ten ho pak hnal do obydlené části města, kde se nedařilo přistát. Řídící věž na letišti navíc pilotovi přikázala letět nízko, protože se blíží dopravní letadlo. 

pasažér balónu: "Zapadalo slunce a on měl obavu, že za tmy nikde nepřistane, takže nejdřív zkoušel parkoviště u Kauflandu a viděl, že mu to nevyjde a pak ještě u té sociálky mezi baráky se snažil přistát a narazil do stromu, který balon prorazil. " 

Vítr nakonec balón nasměroval do Mariánských Hor na pole, kde přiběhli policisté.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Velké poděkování si samozřejmě zaslouží policisté z oddělení hlídkové služby, kteří ihned po oznámení perfektně reagovali." 

Zatímco policisty nyní čeká odměna, postup pilota, který má údajně za sebou 600 letů, budou nyní prověřovat letečtí inspektoři. 

---

Havířované nechtějí kyvadlo na náměstí Republiky

Lidé v Havířově mohli v anketě hlasovat, zda chtějí na náměstí Republiky v centru města zachovat jeho dominantu kyvadlo. Výsledky jsou více než jednoznačné. Občané si kyvadlo již nepřejí.

Od roku 2007 stojí na náměstí Republiky v Havířově brána s kyvadlem a pramenem. Celý prvek je ale nefunkční a lidé se neustále dotazovali, co s tím bude město dělat. Radnice, jelikož připravuje celou revitalizaci náměstí, nechala o osudu kyvadla hlasovat.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "My jsme chtěli znát názor občanů, abychom mohli postupovat v dalších úpravách a přemýšlení o revitalizaci náměstí Republiky. 81% lidí je pro odstranění kyvadla, 19% pro zachování. Pro nás je to dobrý signál, se kterým můžeme pracovat dál v rámci přípravy studie a přemýšlíme, jakým způsobem k tomu přistoupit."

anketa: "Mě se to líbí z toho důvodu, jako ten symbol strážce času a pramene, ale ten tu právě netryská a mě na tom mrzí to, že to je nefunkční, že to je právě o to víc terčem posměchu, ale že to je vždy jednoduché řešení, něco zbourat.”

anketa: “Já s tím naprosto souhlasím a také jsem hlasovala, aby bylo kyvadlo odstraněno, jelikož si myslím, že by se to náměstí dalo zvelebit určitě nějakým lepším způsobem."

Celkem se do ankety zapojilo 3403 lidí. Pro odstranění hlasovalo 2750 z nich.

---

Na hranicích se Slovenskem ve středu 4. října začaly kontroly zaměřené na nelegální migraci a převaděčství. Prakticky okamžitě po spuštění kontrol, policisté v Beskydech, na tamním přechodu Šance nedaleko Jablunkova, zajistili dodávku, ve které bylo 19 osob. Řidič utekl.

Nový Jičín opět zvýší sumu na dotace na sport, kulturu a sociální oblast. Podpoří kluby, organizace i spolky, které v těchto oblastech působí. Město předpokládá vyčlenit v příštím roce téměř 36 milionů korun, je to o necelých šest milionů více než letos.

---

Kysané zelí z Otic je nejlepší v Česku

Kysané zelí z Otic se pyšní titulem Zelí roku 2023. Jeho výtečnou chuť letos ocenili na výstavě Zahrada Čech v Litoměřicích, v rámci které každoročně probíhá soutěž o nejlepší kysané zelí.

Zelinářská unie Čech a Moravy každým rokem vyhlašuje soutěž o nejlepší kysané zelí. Letos se uskutečnil už 15. ročník, ve kterém zabodovalo zelí z Otic. To se vyrábí podle tradiční receptury už od roku 1886.

Petr Ševčík, předseda představenstva, ZP Otice: “V letošním roce se nám dokonce podařil takzvaný double, že se oba naše výrobky jak otické tak kateřinské kysané zelí umístily na prvním a druhém místě. Jsme upřímně rádi a říká nám to, že asi naši práci děláme dobře." 

Na prvním místě bylo kateřinské kysané zelí, na druhém otické.

Petr Ševčík, předseda představenstva, ZP Otice: “Receptura je stejná, výroba je stejná, jediný rozdíl je v lokaci, že kateřinské zelí děláme v Malých Hošticích a otické tady v Oticích. Vyhráli jsme zelák a krásné dva diplomy.”

Zelí se vyrábí tradičním šlapáním ve 33 kádích hlubokých dva a půl metru.

Martin Potíž, vedoucí provozu, ZP Otice: “Jeden až dva dny šlapeme. Máme tam 3 až 4 pracovníky. Dá se tam fólie, na tu fólii se nalije zátěžová voda, aby to zelí bylo zatížené a potom to zelí kvasí 6 až 8 týdnů.”

Petr Ševčík, předseda představenstva, ZP Otice: “Jedním z produktů je krouhanka, o kterou je čím dál větší zájem."

Krouhané zelí se balí do igelitových pytlů podle přání zákazníků. Nejmenší množství, co si mohou objednat je 10 kilo.

anketa: zákazníci ZP Otice: “Jedině otické zelí, jiné nejíme. Tady si jezdíme pořád.”

“Ta šťáva, ta je nejlepší. Vitaminky."

V Oticích ročně vyrobí až 4 tisíce tun kysaného zelí. Úroda je závislá na počasí.

---

Novojičínské sgrafito ze šedesátých let zachrání stěhování

Zídka na Máchově ulici v Novém Jičíně, na které je sgrafito s dětskými motivy ze šedesátých let, se bude bourat. Nicméně samotná mozaika bude po dohodě s majitelem pozemku zachráněna, a to za podpory města i kraje.

Mozaika na zídce na Máchově ulici v Novém Jičíně není kulturní památkou, nicméně patří do souboru děl z období socialismu, které lze dle historiků umění považovat za poměrně výjimečný doklad doby. Majitel pozemku zde nyní realizuje novou výstavbu, přestože stěna bude zbourána, sgrafito se podaří zachránit a přestěhovat o pár metrů dále.

Autorem sgrafita je Otakar Schindler, vytvořil jej v roce 1967. Vzniklo na stěně budovy kočárkárny tehdejších jeslí, čemuž odpovídá zobrazené téma dětí.

Toto sgrafito, řekněme znovuobjevil pedagog Jakub Ivánek, člen okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu, který mapuje výtvarná díla ve veřejném prostoru vzniklá ve druhé polovině 20. století.

Michal Uhlár, majitel pozemku: “Pan Ivánek je iniciátor celé této akce. První komunikace s ním o záchraně této stěny byla někdy před pěti lety, kdy jsem mu slíbil, že tu zeď ponechám, aby bylo možné ji zachránit. Nyní už se pracuje na tom přemístění.”

Josef Červinka, restaurátor: “Transfer patří k jedněm z nejriskantnějších kroků při restaurování, zde se jde opravdu do velkého rizika a může nastat i to, že dojde k drobným ztrátám na tom artefaktu.”

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Já považuji skoro za zázrak, že se nakonec podařilo dosáhnout toho, že dojde k záchraně tohoto díla.”

Na přesun mozaiky, který potrvá zhruba dva měsíce, přispělo město 450 tisíci korunami, dalších 400 tisíc přidal Moravskoslezský kraj.

---

V celostátním kole soutěže VESNICE ROKU 2023 uspěl moravskoslezský Hrádek. Z třinácti finalistů z celé České republiky se obec umístila na 2. místě. Bodovala tak mezi 175 obcemi, které se letos do soutěže přihlásily. Podle podmínek se soutěže mohou zúčastnit obce s maximálně 7500 obyvateli.

Vybrané křižovatky v Opavě prošly výměnou semaforů. Ty už byly hodně zastaralé a hrozil tak blackout. Výměna se ale o více než rok protáhla a město tak přišlo o část dotace, kterou na projekt s názvem Telematika získalo. Navíc nedopadla podle očekávání.

---

Střelecká soutěž prověřila příslušníky ozbrojených složek

Na střelnici v Karviné se uskutečnil další ročník střelecké soutěže o putovní pohár primátora města určené pro příslušníky ozbrojených složek. Celkem soutěžilo 16 družstev. I letos se účastníci utkali v disciplínách zaměřených na manipulaci se zbraní, šikovnost, přesnost i rychlost.

Letošního ročníku střelecké soutěž se zúčastnilo celkem 37 střelců z řad strážníků, vězeňské služby a celní správy a to z Rožnova pod Radhoštěm,, Ostravy, Havířova, Přerova, Mikulova, Zlína a České Třebové.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Je důležité pořádat takové soutěže, ony simulují reálnou bojovou situaci a tím se ti lidé chystají na případný střet s pachatelem. "

Zdeněk Glac, hlavní rozhodčí: "Vychází to z reálu, aby ti kluci uměli se zbraní nejen zmáčknout spoušť, protože to je to nejjednodušší, ale aby s tou zbraní uměli pracovat bezpečně a když už musí vystřelit, aby ten výstřel udělal tu práci, kterou má.” 

Marek Tomíček, strážník MP Karviná: "Jsem spokojený s výkonem, perfektní čas, všechny jsem vystřílel, ještě mi i nějaké zbyly, takže v pohodě.”

Zbyněk Opělka, strážník MP Mikulov: "Jsem tady poprvé v Karviné, je to velmi příjemné, mají to dobře udělaný ten kombat. Je to hodně na fyzičku, je to jiné než máme my než máme v Mikulově a Přerově, dali si kluci záležet, super."

Vyhodnocoval se nejlepší čas a počty zásahů. Z družstev si vedli nejlépe strážníci z Rožnova pod Radhoštěm, druzí skončili strážníci z Karviné a třetí příčku obsadilo druhé družstvo opět z Rožnova pod Radhoštěm.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-04-10-2023-16-00