Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • O osudu rizikových vlků budou rozhodovat krajské štáby
  • Důl Darkov by mohl sloužit jako gravitační elektrárna
  • Nemocnice v Havířově se zapojila do Světového dne hygieny rukou
  • NJ hala ušetří díky světlům, možná i fotovoltaice
  • Světový den atletiky oslavily děti i v Benjamínku

O osudu rizikových vlků budou rozhodovat krajské štáby

Obyvatelé obcí na Jablunkovsku žijí už několik let v obavách, že jejich domácí zvířata nebo dokonce je samotné napadnou vlci. Protože je vlk chráněný, vydalo ministerstvo životního prostředí nařízení, podle kterého se v každém kraji zřizuje štáb s pravomocemi rozhodnout o osudu vlka. Chovatele ovcí o novém nařízení osobně přímo na pastvině v Bystřici informoval ministr životního prostředí Petr Hladík.

Roman Wróbel (BEZPP), starosta Bystřice: “Ta zkušenost je hrůzostrašná. Samosprávy dlouhodobě upozorňují na to, že když vlk strhne obci, kozu v zahradách kolem lidských obydlí, tak se nám to jeví, že to je krajně nestandardní.”

Nové nařízení neznamená, že se vždy bude hned rozhodovat o odstřelu vlka. Nejdříve se bude jeho chování pozorovat, případně bude vybaven sledovacím zařízením, aby se zjistilo, kudy se pohybuje. Odstřel přichází v úvahu až ve chvíli, kdy bude nepochybné, že jde o nebezpečného jedince.

Petr Hladík (KDU-ČSL), ministr životního prostředí: “Tento pohotovostní štáb při nestandardním chování konkrétního vlka zasedne a bude situaci řešit operativním charakterem.”

Chovatelé ovcí mezitím posilují zabezpečení svých stád. Budují elektrické ohradníky a využívají pastevecké psy.

Roman Cieslar, předseda Svazu chovatelů ovcí a koz pro ČR: “Tato zvířata se nezavírají nikdy, ony se rodí a žijí v tom velkém areálu, který je rozdělený pracovními plůtky.

Na Jablunkovsku se šíří informace, že jedna vlčí smečka byla vystřílena. Poslední útok na ovci je však z toho úterý.

---

S nárůstem počtu nejrůznějších dopravních prostředků na elektrický pohon, přibývají i jejich požáry a práce hasičům. V Českém Těšíně museli likvidovat požár servisu kol, který pravděpodobně způsobila baterie s jednoho z elektrokol.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MS kraje: "Hasiči po příjezdu na místo událostí provedli průzkum a za pomocí násilného vylomení čtyř dveří vnikli v dýchací technice a jedním proudem do budovy, kde zahájili hašení. To probíhalo rovněž i zvenčí budovy, a to ze střechy přes okno s jedním hasebním proudem. Hasičům se požár podařilo lokalizovat během půl hodiny, další necelé dvě hodiny pak probíhal

---

Důl Darkov by mohl sloužit jako gravitační elektrárna

Do podzemí Dolu Darkov v Karviné sfárali zástupci britské společnosti Gravitricity, aby si tam prohlédli možnosti realizace pilotního projektu výroby elektrické energie spouštěním velmi těžkého závaží důlní jámou. Přítomný byl také velvyslanec Velké Británie Matt Field.

Princip projektu výroby elektrické energie v šachtě bývalého černouhelného dolu je podobný vodní přečerpávací elektrárně. V době energetické špičky se do kilometr hluboké důlní jámy spustí několik tun vážící závaží. Generátor dokáže elektřinu vyrábět téměř okamžitě. V době, kdy je energie v síti dostatek, je závaží vytaženo zpátky na povrch.

Josef Lazárek, ředitel závodu DARKOV státního podniku DIAMO: “V současné době se nacházíme v časovém režimu přípravy veškeré dokumentace ze strany Gravitricity, technického provedení, realizace a ekonomického vyhodnocení této části potencionální možnosti zásoby energie, která by tady mohla vzniknout.”

Přímo do dolu se podíval také britský velvyslanec.

Matt Field, velvyslanec Velké Británie v ČR: “Je to příležitost pro Českou republiku mít pilotní projekt pro obnovitelné zdroje. Když vezmeme důl, který už se nebude používat a přeměníme ho na velkou baterii.”

Důlní elektrárna bude muset splňovat přísné báňské předpisy.

Lukáš Adámek, zástupce Gravitricity: “Ta jáma jako taková, je využitelná pro účely Gravitricity. Klíčovým problémem je legislativa, se kterou se musíme v úzké spolupráci s Diamem nějakým způsobem vypořádat. To znamená, že důl zůstane dolem, bude muset splňovat všechny báňské předpisy, ale zařízení provozované v tomto dole bude nedůlní. To znamená, že se bude týkat jiné legislativy. Ta kombinace je unikátní a s to se snažíme vyřešit. Důl je vhodný pro gravitaci a český projekt je pro Gravitricity prioritou.”

Zda se elektrárna bude v Dole Darkov skutečně testovat by mělo být rozhodnuto do konce června.

---

Nemocnice v Havířově se zapojila do Světového dne hygieny rukou

Nemocnice v Havířově se zapojila do Světového den hygieny rukou. Jak mít dokonale čisté ruce si mohli vyzkoušet jak veřejnost, tak i zaměstnanci, kteří dokonce mezi sebou soutěžili.

Správně si umýt ruce, neumí každý. O tom se přesvědčili návštěvníci havířovské nemocnice, ale také samotní zdravotníci, a to v rámci Světového dne hygieny rukou, který připadá na 5. květen.

Halina Musiolová, vrchní sestra: "Myslím si, že hygiena rukou je ve zdravotnictví velice důležitá. Je to náš každodenní chleba a když to děláme rutinně, tak potřebujeme dělat tuto kontrolu a jsme velice rádi, že ti to můžeme takto vyzkoušet. Celá tato akce je ještě podpořená soutěží, kde se hodnotí účast za oddělení, ale ne jen účast, ale hlavně i kvalita."

Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči: "Naši zaměstnanci jsou školení každý rok. Každý rok mají možnost si vyzkoušet prakticky desinfekci rukou. Dnešní akce je velice zdařilá.”

anketa: “Určitě jsem se dozvěděla něco nového. Zjistila jsem, že si špatně dezinfikuji ruce, protože jsem opravdu viděla díky UV lampě, že zapomínám na palce a celou tu plosku těch rukou. Takže mi to dalo hodně. Navíc mám doma dvě malé děti, takže mi to opravdu pomůže.”

anketa: “Je to důležité velmi, ale zajímavé, že jsem byla na odběry a tam jsem použila dezinfekci a pak tady a stále zůstaly ještě nějaké nečistoty. Takže fakt se to musím pořádně naučit.”

Akce probíhala během dopoledne v obou vstupních halách.

---

NJ hala ušetří díky světlům, možná i fotovoltaice

Novojičínská basketbalová hala získala v loňském roce novou palubovku a moderní interiér. Posledním zastaralým prvkem uvnitř je tak osvětlení. K jeho výměně vedou i ekonomické důvody. Město na tomto objektu zvažuje i fotovoltaickou elektrárnu.

Rekonstrukce palubovky novojičínské basketbalové haly, včetně úpravy interiéru, proběhla v loňském roce. Jedinou vadou na kráse modernizovaného sportoviště tak zůstává staré osvětlení.

Pavel Kelar, prezident BC Nový Jičín: “Navíc v této době, kdy kilowatta elektrické energie šla neskutečně nahoru, tak bychom chtěli vyměnit osvětlení ve sportovní hale, které už je v tuhle chvíli na hraně své životnosti, je staré 25 let.”

Aktuálně tedy probíhá výběrové řízení na zhotovitele, výměna starých výbojkových světel za ledkové proběhne v červnu.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Město vyčlenilo částku 1,6 milionu korun na výměnu LED osvětlení v této sportovní hale. Jedná se o jedno ze souborů opatření v rámci energetických úspor. Město si je uvědomuje, že tato sportovní zařízení jsou energeticky náročná, proto je potřeba cítit tato opatření právě na snížení provozních nákladů.”

V souvislosti s dalším snižováním energetické náročnosti plánuje město v tomto objektu sportovní haly a bazénu další opatření.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “A tím je fotovoltaická elektrárna na střeše tohoto zařízení, V současné době je zpracována studie, která zanalyzovala tu situaci, a pokud bude politická vůle finanční prostředky v rozpočtu, tak s největší pravděpodobností v příštím roce bychom tuto fotovoltaiku mohli realizovat.”

V letošním roce už město první fotovoltaické panely nainstaluje v areálu svých technických služeb.

---

Hasiči i v průběhu pátku pracovali na likvidaci ohniska ptačí chřipky v Rychvaldě. Při náročné likvidaci tamního velkochovu krůt hasiči používají ochranné obleky a zplynované krůty vynášejí ručně, jedna má až 14,5 kilogramů. Krajská veterinární správa potvrdila šíření ptačí chřipky i v halách, které sousedí s místem zásahu.

Lékařská fakulta Ostravské univerzity získala akreditaci pro výuku studijního programu Všeobecné lékařství v angličtině. Ročně by mohlo na fakultě studovat medicínu až 50 zájemců ze zahraničí. První studenti by mohli nastoupit už v září letošního roku.

---

Světový den atletiky oslavily děti i v Benjamínku

Malí atleti z karvinského atletického oddílu Benjamínek se společně s rodiči připojili k oslavě Světového dne atletiky a jak jinak než pohybem. Na hřišti si společně zaběhali a v tělocvičně pak pořádně protáhli těla.

Světový den atletiky oslavily na začátku května dětské kluby a oddíly napříč zeměmi a připomněli si ho i malí atleti z karvinského Benjamínku patřící pod sdružení Family for kids, jehož hlavním zaměřením jsou rodiny s dětmi, konkrétně jejich podpora ve společném trávení volného času.

Pavel Reis, trenér: "Tento svátek je na lákání dětí z venku. Nejsme klub, kde se jede na výkon, ale vyloženě základní pohybová gramotnost, aby se děti uměly hýbat, nebály se, takže v tělocvičně využíváme co tu je, koza, žíněnky, děti si to můžou vyzkoušet, venku na dráze si zdokonalujeme to, aby děti běhaly pořádně, jak mají běhat, správné držení těla."

anketa: rodiče a děti atletického oddílu Benjamínek: "Malou baví běhání, skákání, takže jsme rádi, že má nějaké vybití energie. Strašně rádi tu chodíme a dlouho." "Baví mě to hodně. Běháme, skáčeme."


Tréninky se konají pravidelně každou středu pro větší děti od 5 do 10 let a čtvrtek pro děti od 3 do pěti let v tělocvičně a na hřišti ZŠ U Lesa. BLižší informace najdete na internetu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
05. května 2023, 17:00

O osudu rizikových vlků budou rozhodovat krajské štáby

Obyvatelé obcí na Jablunkovsku žijí už několik let v obavách, že jejich domácí zvířata nebo dokonce je samotné napadnou vlci. Protože je vlk chráněný, vydalo ministerstvo životního prostředí nařízení, podle kterého se v každém kraji zřizuje štáb s pravomocemi rozhodnout o osudu vlka. Chovatele ovcí o novém nařízení osobně přímo na pastvině v Bystřici informoval ministr životního prostředí Petr Hladík.

Roman Wróbel (BEZPP), starosta Bystřice: “Ta zkušenost je hrůzostrašná. Samosprávy dlouhodobě upozorňují na to, že když vlk strhne obci, kozu v zahradách kolem lidských obydlí, tak se nám to jeví, že to je krajně nestandardní.”

Nové nařízení neznamená, že se vždy bude hned rozhodovat o odstřelu vlka. Nejdříve se bude jeho chování pozorovat, případně bude vybaven sledovacím zařízením, aby se zjistilo, kudy se pohybuje. Odstřel přichází v úvahu až ve chvíli, kdy bude nepochybné, že jde o nebezpečného jedince.

Petr Hladík (KDU-ČSL), ministr životního prostředí: “Tento pohotovostní štáb při nestandardním chování konkrétního vlka zasedne a bude situaci řešit operativním charakterem.”

Chovatelé ovcí mezitím posilují zabezpečení svých stád. Budují elektrické ohradníky a využívají pastevecké psy.

Roman Cieslar, předseda Svazu chovatelů ovcí a koz pro ČR: “Tato zvířata se nezavírají nikdy, ony se rodí a žijí v tom velkém areálu, který je rozdělený pracovními plůtky.

Na Jablunkovsku se šíří informace, že jedna vlčí smečka byla vystřílena. Poslední útok na ovci je však z toho úterý.

---

S nárůstem počtu nejrůznějších dopravních prostředků na elektrický pohon, přibývají i jejich požáry a práce hasičům. V Českém Těšíně museli likvidovat požár servisu kol, který pravděpodobně způsobila baterie s jednoho z elektrokol.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MS kraje: "Hasiči po příjezdu na místo událostí provedli průzkum a za pomocí násilného vylomení čtyř dveří vnikli v dýchací technice a jedním proudem do budovy, kde zahájili hašení. To probíhalo rovněž i zvenčí budovy, a to ze střechy přes okno s jedním hasebním proudem. Hasičům se požár podařilo lokalizovat během půl hodiny, další necelé dvě hodiny pak probíhal

---

Důl Darkov by mohl sloužit jako gravitační elektrárna

Do podzemí Dolu Darkov v Karviné sfárali zástupci britské společnosti Gravitricity, aby si tam prohlédli možnosti realizace pilotního projektu výroby elektrické energie spouštěním velmi těžkého závaží důlní jámou. Přítomný byl také velvyslanec Velké Británie Matt Field.

Princip projektu výroby elektrické energie v šachtě bývalého černouhelného dolu je podobný vodní přečerpávací elektrárně. V době energetické špičky se do kilometr hluboké důlní jámy spustí několik tun vážící závaží. Generátor dokáže elektřinu vyrábět téměř okamžitě. V době, kdy je energie v síti dostatek, je závaží vytaženo zpátky na povrch.

Josef Lazárek, ředitel závodu DARKOV státního podniku DIAMO: “V současné době se nacházíme v časovém režimu přípravy veškeré dokumentace ze strany Gravitricity, technického provedení, realizace a ekonomického vyhodnocení této části potencionální možnosti zásoby energie, která by tady mohla vzniknout.”

Přímo do dolu se podíval také britský velvyslanec.

Matt Field, velvyslanec Velké Británie v ČR: “Je to příležitost pro Českou republiku mít pilotní projekt pro obnovitelné zdroje. Když vezmeme důl, který už se nebude používat a přeměníme ho na velkou baterii.”

Důlní elektrárna bude muset splňovat přísné báňské předpisy.

Lukáš Adámek, zástupce Gravitricity: “Ta jáma jako taková, je využitelná pro účely Gravitricity. Klíčovým problémem je legislativa, se kterou se musíme v úzké spolupráci s Diamem nějakým způsobem vypořádat. To znamená, že důl zůstane dolem, bude muset splňovat všechny báňské předpisy, ale zařízení provozované v tomto dole bude nedůlní. To znamená, že se bude týkat jiné legislativy. Ta kombinace je unikátní a s to se snažíme vyřešit. Důl je vhodný pro gravitaci a český projekt je pro Gravitricity prioritou.”

Zda se elektrárna bude v Dole Darkov skutečně testovat by mělo být rozhodnuto do konce června.

---

Nemocnice v Havířově se zapojila do Světového dne hygieny rukou

Nemocnice v Havířově se zapojila do Světového den hygieny rukou. Jak mít dokonale čisté ruce si mohli vyzkoušet jak veřejnost, tak i zaměstnanci, kteří dokonce mezi sebou soutěžili.

Správně si umýt ruce, neumí každý. O tom se přesvědčili návštěvníci havířovské nemocnice, ale také samotní zdravotníci, a to v rámci Světového dne hygieny rukou, který připadá na 5. květen.

Halina Musiolová, vrchní sestra: "Myslím si, že hygiena rukou je ve zdravotnictví velice důležitá. Je to náš každodenní chleba a když to děláme rutinně, tak potřebujeme dělat tuto kontrolu a jsme velice rádi, že ti to můžeme takto vyzkoušet. Celá tato akce je ještě podpořená soutěží, kde se hodnotí účast za oddělení, ale ne jen účast, ale hlavně i kvalita."

Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči: "Naši zaměstnanci jsou školení každý rok. Každý rok mají možnost si vyzkoušet prakticky desinfekci rukou. Dnešní akce je velice zdařilá.”

anketa: “Určitě jsem se dozvěděla něco nového. Zjistila jsem, že si špatně dezinfikuji ruce, protože jsem opravdu viděla díky UV lampě, že zapomínám na palce a celou tu plosku těch rukou. Takže mi to dalo hodně. Navíc mám doma dvě malé děti, takže mi to opravdu pomůže.”

anketa: “Je to důležité velmi, ale zajímavé, že jsem byla na odběry a tam jsem použila dezinfekci a pak tady a stále zůstaly ještě nějaké nečistoty. Takže fakt se to musím pořádně naučit.”

Akce probíhala během dopoledne v obou vstupních halách.

---

NJ hala ušetří díky světlům, možná i fotovoltaice

Novojičínská basketbalová hala získala v loňském roce novou palubovku a moderní interiér. Posledním zastaralým prvkem uvnitř je tak osvětlení. K jeho výměně vedou i ekonomické důvody. Město na tomto objektu zvažuje i fotovoltaickou elektrárnu.

Rekonstrukce palubovky novojičínské basketbalové haly, včetně úpravy interiéru, proběhla v loňském roce. Jedinou vadou na kráse modernizovaného sportoviště tak zůstává staré osvětlení.

Pavel Kelar, prezident BC Nový Jičín: “Navíc v této době, kdy kilowatta elektrické energie šla neskutečně nahoru, tak bychom chtěli vyměnit osvětlení ve sportovní hale, které už je v tuhle chvíli na hraně své životnosti, je staré 25 let.”

Aktuálně tedy probíhá výběrové řízení na zhotovitele, výměna starých výbojkových světel za ledkové proběhne v červnu.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Město vyčlenilo částku 1,6 milionu korun na výměnu LED osvětlení v této sportovní hale. Jedná se o jedno ze souborů opatření v rámci energetických úspor. Město si je uvědomuje, že tato sportovní zařízení jsou energeticky náročná, proto je potřeba cítit tato opatření právě na snížení provozních nákladů.”

V souvislosti s dalším snižováním energetické náročnosti plánuje město v tomto objektu sportovní haly a bazénu další opatření.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “A tím je fotovoltaická elektrárna na střeše tohoto zařízení, V současné době je zpracována studie, která zanalyzovala tu situaci, a pokud bude politická vůle finanční prostředky v rozpočtu, tak s největší pravděpodobností v příštím roce bychom tuto fotovoltaiku mohli realizovat.”

V letošním roce už město první fotovoltaické panely nainstaluje v areálu svých technických služeb.

---

Hasiči i v průběhu pátku pracovali na likvidaci ohniska ptačí chřipky v Rychvaldě. Při náročné likvidaci tamního velkochovu krůt hasiči používají ochranné obleky a zplynované krůty vynášejí ručně, jedna má až 14,5 kilogramů. Krajská veterinární správa potvrdila šíření ptačí chřipky i v halách, které sousedí s místem zásahu.

Lékařská fakulta Ostravské univerzity získala akreditaci pro výuku studijního programu Všeobecné lékařství v angličtině. Ročně by mohlo na fakultě studovat medicínu až 50 zájemců ze zahraničí. První studenti by mohli nastoupit už v září letošního roku.

---

Světový den atletiky oslavily děti i v Benjamínku

Malí atleti z karvinského atletického oddílu Benjamínek se společně s rodiči připojili k oslavě Světového dne atletiky a jak jinak než pohybem. Na hřišti si společně zaběhali a v tělocvičně pak pořádně protáhli těla.

Světový den atletiky oslavily na začátku května dětské kluby a oddíly napříč zeměmi a připomněli si ho i malí atleti z karvinského Benjamínku patřící pod sdružení Family for kids, jehož hlavním zaměřením jsou rodiny s dětmi, konkrétně jejich podpora ve společném trávení volného času.

Pavel Reis, trenér: "Tento svátek je na lákání dětí z venku. Nejsme klub, kde se jede na výkon, ale vyloženě základní pohybová gramotnost, aby se děti uměly hýbat, nebály se, takže v tělocvičně využíváme co tu je, koza, žíněnky, děti si to můžou vyzkoušet, venku na dráze si zdokonalujeme to, aby děti běhaly pořádně, jak mají běhat, správné držení těla."

anketa: rodiče a děti atletického oddílu Benjamínek: "Malou baví běhání, skákání, takže jsme rádi, že má nějaké vybití energie. Strašně rádi tu chodíme a dlouho." "Baví mě to hodně. Běháme, skáčeme."


Tréninky se konají pravidelně každou středu pro větší děti od 5 do 10 let a čtvrtek pro děti od 3 do pěti let v tělocvičně a na hřišti ZŠ U Lesa. BLižší informace najdete na internetu.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-05-05-2023-17-00