Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Vrtulník spěchal do Beskyd k ženě, kterou bodla vosa
  • Od životické tragédie uplynulo 80 let, bolest zůstává
  • V Opavě vyroste vůbec první streetballové hřiště
  • Horalé z Jablunkovska slavili tři dny nejen folklorem
  • Kreativní děti absolvovaly příměstský tábor Artium

Vrtulník spěchal do Beskyd k ženě, kterou bodla vosa

Bodnutí hmyzem může být smrtelně nebezpečné. Do Beskyd spěchal o víkendu vrtulník záchranářů, aby pomohl ženě, kterou bodla vosa. Společně s členy horské služby ženu stabilizovali o transportovali do nemocnice. V podobných případech je důležité, aby měli alergici u sebe léky.

Léto a teplé počasí sebou přináší také zvýšený počet nebezpečných případů bodnutí hmyzem, kterou mohou skončit život ohrožujícím stavem. V neděli před polednem se taková situace stala ve Starých Hamrech v nepřístupném terénu Beskyd, kde vosa bodla alergickou ženu. Na místo vyrazil vrtulník záchranářů i horská služba. Ta dorazila jako první.

Libor Kluz, dispečer Horské služby Beskydy: "Hlídka vyjela z okrsku Grúň na Staré Hamry na to číslo popisné. Bylo to perfektní, protože v té hlídce byl zrovna doktor. Paní se prvotně ošetřila a byla provedena medikace EpiPenem."

U ženy se následkem bodnutí rozvinula dechová tíseň, protože jí otekl krk i jazyk. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Posádka vrtulníku, jehož pilotovi se podařilo přistát poblíž domu, pokračovali v nezbytné odborné léčbě, ženě podali také kyslík. Díky rychlé přednemocniční neodkladné péči se podařilo její stav stabilizovat."

V podobných případech je důležité, aby alergici u sebe vždy nosili předepsané léky a léky a je dobré, aby se po horách nepohybovali sami, pro případ nutnosti první pomoci. 

---

Od životické tragédie uplynulo 80 let, bolest zůstává

U památníku životické tragédie se sešli lidé, aby uctili památku 36 nevinných mužů, kteří byli před 80 lety v Životicích a okolí zavražděni gestapem. Pietní místo prošlo v letošním roce rozsáhlou rekonstrukcí.

Bolest, která nikdy neutichne. Smrt desítek Čechů a Poláků, synů a otců, každoročně přichází lidé uctít k životnému památníku. Zběsilé a nemilosrdné vraždění gestapa začalo ráno 6. srpna roku 1944.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Tento zrůdný čin, který byl spáchán nacistickým gestapem v odvetě za přestřelku, ke které došlo s partyzány v místní hospodě, navždy zůstane v našich srdcích. Je velmi důležité, abychom si ho připomínali, abychom na něj nezapomněli."

anketa: “Myslím, že je to důležité připomínat právě z toho důvodu, aby si i mladí lidé uvědomili, co i v nás lidech je zlého a jak se můžeme chovat."

anketa: “Můj otec třeba pochází z Doubravy v Orlové, tam také byly nějaké tragédie, ale ta životická byla v širokém okolí asi ta největší, masová."

Pietní místo prošlo v letošním roce rekonstrukcí.

Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: “Restaurátorskými zásahy prošli jak hrob, tak pomník Franciszka Świdera, který připomíná ty tragické události a jsou tam i jména zastřelených občanů."

Muzeum Těšínska by chtělo získat finance i na rekonstrukci celého objektu stálé expozice.

---

Zprávy krátké 5. 8. 2024 16.00 - 1

MSIC FUNGUJE UŽ 7 LET

Moravskoslezské Inovační centrum funguje v Ostravě už 7 let. Ukázalo se, že jde o důležitého partnera pro firmy, které se snaží prosadit u nás i ve světě a stalo se důležitým motorem v procesu transformace našeho kraje.

Jan Dohnal (ODS/SPOLU), primátor Ostravy: "Jsem rád, že MSIC máme a potřebujeme ho, protože je to prostě inovativní centrum, které pomáhá rozvíjet business v Ostravě a je to ten business, který tady chceme - moderní a inovační."

---

V Opavě vyroste vůbec první streetballové hřiště

V Opavě vznikne streetballové hřiště. Bude vůbec první ve městě, a to díky participativnímu rozpočtu Nápady pro Opavu, ve kterém skončilo na druhém místě.

Letošní participativní rozpočet Nápady pro Opavu ovládl sport. První dvě místa obsadila streetballové a workoutové hřiště, pro které v anketě hlasovalo nejvíce lidí. Výrazně stoupl jak počet nápadů, tak hlasujících.

Pavel Meletzký (ANO), náměstek primátora Opavy: "Na druhém místě se umístilo streetballové hřiště vedle haly. My vlastně v Opavě streetbalové hřiště nemáme, takže to jsme velice rádi, že ten nápad vyhrál."

V letošním roce postoupilo do hlasování 12 nápadů, které si mezi sebou rozdělily celkem 1880 hlasů.

Michaela Býmová, referentka odboru rozvoje, Magistrát města Opavy: “Letošní rok byl také zajímavý tím, že jsme se rozhodli podpořit hlasování losováním hlasujících o ceny, díky kterým jsme se tady dnes sešli."

anketa: výherci losování: “Já jsem letos hlasovala pro streetballové hřiště asi z toho důvodu, že jsem trenérkou dívčího basketbalu v Opavě, jsem také učitelkou tělesné výchovy v Kylešovicích, takže pro mě ta volba byla letos jednoznačná.”

“Hlasoval jsem pro workoutové hřiště na Olomoucké, jelikož nedaleko bydlíme, tak určitě do budoucna využijeme toto hřiště.” 

Příští rok Nápady pro Opavu přinesou novinky. Hlasovat se bude ve dvou kategoriích a lidé budou mít k dispozici nejen kladné, ale i jeden záporný hlas.

---

Zprávy krátké 5. 8. 2024 16.00 - 2

NA BŘEHU OSTRAVICE PROBÍHÁ REVITALIZACE

Na levém břehu řeky Ostravice pod ostravským City Campusem probíhá revitalizace, kterou provádí společnost K2 stavební Moravia za téměř 32 milionů korun bez DPH. První část prací má být hotová letos na podzim, další etapa v roce 2025. Projekt má zklidnit ulici, zlepšit prostředí pro cyklisty a chodce a navázat na předchozí úpravy mezi mostem Na Karolině a Střelniční ulicí.

OPRAVA MOSTU NA I/11 V ČESKÉM TĚŠÍNĚ

Začala plánovaná oprava mostu na silnici I/11 v Českém Těšíně. Most, který překonává silnici I/48, potřebuje rekonstrukci kvůli nevyhovujícímu stavu přechodových oblastí a příslušenství. Práce potrvají do jara 2025, provoz na silnici I/11 i I/48 bude zachován s možným zúžením a kyvadlovým provozem.

---

Horalé z Jablunkovska slavili tři dny nejen folklorem

Do Jablunkova se po roce opět sjely folklorní soubory, aby se v místním amfiteátru představily na třídenním festivalu. V neděli po slavnostní mši pak městem prošel průvod souborů.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Mezinárodní folklorní festival Gorolski Święto má přinejmenším 3 nej. První nej je, že nejnavštěvovanější festivalem v našem kraji, je nejstarší festival v našem kraji a taky nejznámějším festivalem v našem kraji. A je druhým největší festival vůbec v České republice. Myslím si, že to by nešlo, kdyby tady nebyli nadšenci, kteří to každoročně organizují, nebyly tady folklorní soubory, které se věnují zachování kulturních tradic, a to Gorolové a samozřejmě také návštěvníci, kteří podporují tuto aktivitu. Kraj je tradičním partnerem tohoto projektu, a to z mnoha důvodů. Protože tento festival nejen, že zachovává tradice jako hudbu, tanec, ale zachovává a gorolskou gastronomii a řemeslo.”

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Gorolski Święto je parádní akce v Moravskoslezském kraji, která odkazuje na tradice Gorolie Třinecké oblasti, Slezska. Je to velmi vydařená chce, tak jako každý rok. Letos je tady opravdu hodně lidí a já jsem opravdu hrdý na to, že mě pozvali a že jsem se mohl této akce zúčastnit. Věřím, že bude pokračovat v tomto trendu i do budoucna a občané budou moct vidět, jak se v této části Slezska žilo a toto nehmotné kulturní dědictví přetrvá i dál.”

Horalský svátek je jednou z nejvýznamnější akcí v Jablunkově.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “77. ročník Gorolskigo Święta, tedy Mezinárodního folklorního setkání u nás v Jablunkově letos vyšlo na 100 procent, protože nám přálo nejen počasí, ale i to, že přijely soubory z celého světa. Přišlo mnoho návštěvníků, kteří odcházeli velmi spokojení. Myslím si, že toto je to poselství Gorolskigo Święta a stojí to za to. Nejnovější taková akce, která se tady podařila, je mural k 10. výročí od úmrtí Antoniho Szpyrce, který byl regionální sjednotitel a měl vždy argument, jak sjednocovat lidi. Vytvořili jsme podle jeho obrazu, naivní na skle malované tvorby, obraz, ve kterém vedle sebe stojí Gorolé a Jackové. Jackové jsou obyvatelé centra Jablunkova a Gorolé okolních hor. Věřím, že budou mít rozhled a budou se dívat na to, jak tady žijeme spolu."

---

Kreativní děti absolvovaly příměstský tábor Artium

Středisko volného času Klíč Frýdek-Místek pořádá přes léto velké množství zajímavých táborů. Jedním z nich byl i týden zaměřený na výtvarnou tvorbu. Děti se tady věnovaly různým výtvarným technikám a v závěru uspořádaly ještě vernisáž pro rodinu i kamarády.

Ticho a maximální soustředění panuje při tvorbě mladých umělců ve Středisku volného času Klíč. Všichni si dávají záležet na tom, aby se jim jejich dílo povedlo. Zdejší děti mají rády výtvarné umění, proto se přihlásily na příměstský tábor Artium.

Anketa: 1.) "Zrovna teď tvořím malbu na plátno, maluju dva medvídky. Našla jsem si to na internetu, přišlo mi to roztomilé, trošku jsem si to sama sobě přizpůsobila a přišlo mi to, že to zvládnu."

Anketa: 2.) "Já tvořím krajinku ve sněžné kouli. A hrozně mě to baví, je to takové příjemné."

Marie Kopidolová, vedoucí příměstského tábora: "V průběhu celého týdne se věnují různým výtvarným technikám. Dneska právě probíhá malba na plátno, v průběhu týdne navštívíme i Ostravskou galerii, budeme se věnovat šperkům a zlatu, dalším jiným technikám, budeme i modelovat. A samozřejmě bude i nějaká tvorba venku, pokud vydrží počasí."

Jak je strukturovaný ten kolektiv?

Marie Kopidolová, vedoucí příměstského tábora: "Kolektiv máme od 9 do 15 let a je to smíšené, takže tady může přijít úplně kdokoliv. Máme tady i děti, které třeba v průběhu roku navštěvují ZUŠ anebo i jiné výtvarné kroužky. Ale jsou tady i děti, které jsou úplně nepolíbené, ale prostě je to baví, tak přišly."

Anketa: 1.) "Na tábor do Klíče už chodím často, už asi 8 let tady pravidelně chodím, ale na Atriu jsem teda poprvé. Loni jsem byla na Mozajce, letos jdu znovu. Je to super, baví mě to a máme tady super kolektiv."

Anketa: 2.) "Já tady chodím na Klíč už pár let a tady na tomto táboře Artium jsem podruhé, hrozně mě to tady baví. Je tady supr kolektiv a baví mě ty různé techniky a malby."

Každý den má za cíl naučit děti něco nového, případně jim pomoci se zdokonalit v něčem, co už znají.

Marie Kopidolová, vedoucí příměstského tábora: "Každý den se věnujeme trochu jiným tématům, ale které se navzájem prolínají, protože všechny ty výtvarné techniky spolu nějakým způsobem souvisí. Takže děti vždycky třeba nakreslí vždycky nějaký návrh. Takže začátek je v kresbě a potom se pokračuje. Buď do malby anebo se modeluje nebo cokoliv jiného zase vytváří."

Co se děje zrovna dneska?

Marie Kopidolová, vedoucí příměstského tábora: "Dneska zrovna malujeme akrylovými barvami na plátno. A uvidíme, jak to dneska děti stihnou, jestli to stihnou dokončit anebo jestli budou pokračovat ještě v průběhu týdne."

Poslední den příměstských táborů věnovaných umělecké a další tvorbě je pak věnován přípravě výstavy nebo prezentace toho, co děti za pět dní vytvořily.

Marie Kopidolová, vedoucí příměstského tábora: "V pátek bude probíhat závěrečná vernisáž, kdy jsou pozváni i rodiče a kamarádi. A veškeré výrobky a díla, která my tady za ten týden vyrobíme nebo připravíme, tak nachystáme na páteční vernisáž a rodiče se tak mohou podívat na celou skvadru děl, která tady za ten týden vzniknou."

Středisko volného času Klíč připravilo na celé léto celkem 34 letních táborů. 6 pobytových a 28 příměstských. Kromě toho je v programu také 56 jednodenních akcí, které Klíč pořádá ve spolupráci s dalšími organizacemi v rámci projektu Prázdniny ve městě aneb Vraťme dětem pohyb.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
05. srpna 2024, 16:00

Vrtulník spěchal do Beskyd k ženě, kterou bodla vosa

Bodnutí hmyzem může být smrtelně nebezpečné. Do Beskyd spěchal o víkendu vrtulník záchranářů, aby pomohl ženě, kterou bodla vosa. Společně s členy horské služby ženu stabilizovali o transportovali do nemocnice. V podobných případech je důležité, aby měli alergici u sebe léky.

Léto a teplé počasí sebou přináší také zvýšený počet nebezpečných případů bodnutí hmyzem, kterou mohou skončit život ohrožujícím stavem. V neděli před polednem se taková situace stala ve Starých Hamrech v nepřístupném terénu Beskyd, kde vosa bodla alergickou ženu. Na místo vyrazil vrtulník záchranářů i horská služba. Ta dorazila jako první.

Libor Kluz, dispečer Horské služby Beskydy: "Hlídka vyjela z okrsku Grúň na Staré Hamry na to číslo popisné. Bylo to perfektní, protože v té hlídce byl zrovna doktor. Paní se prvotně ošetřila a byla provedena medikace EpiPenem."

U ženy se následkem bodnutí rozvinula dechová tíseň, protože jí otekl krk i jazyk. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Posádka vrtulníku, jehož pilotovi se podařilo přistát poblíž domu, pokračovali v nezbytné odborné léčbě, ženě podali také kyslík. Díky rychlé přednemocniční neodkladné péči se podařilo její stav stabilizovat."

V podobných případech je důležité, aby alergici u sebe vždy nosili předepsané léky a léky a je dobré, aby se po horách nepohybovali sami, pro případ nutnosti první pomoci. 

---

Od životické tragédie uplynulo 80 let, bolest zůstává

U památníku životické tragédie se sešli lidé, aby uctili památku 36 nevinných mužů, kteří byli před 80 lety v Životicích a okolí zavražděni gestapem. Pietní místo prošlo v letošním roce rozsáhlou rekonstrukcí.

Bolest, která nikdy neutichne. Smrt desítek Čechů a Poláků, synů a otců, každoročně přichází lidé uctít k životnému památníku. Zběsilé a nemilosrdné vraždění gestapa začalo ráno 6. srpna roku 1944.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Tento zrůdný čin, který byl spáchán nacistickým gestapem v odvetě za přestřelku, ke které došlo s partyzány v místní hospodě, navždy zůstane v našich srdcích. Je velmi důležité, abychom si ho připomínali, abychom na něj nezapomněli."

anketa: “Myslím, že je to důležité připomínat právě z toho důvodu, aby si i mladí lidé uvědomili, co i v nás lidech je zlého a jak se můžeme chovat."

anketa: “Můj otec třeba pochází z Doubravy v Orlové, tam také byly nějaké tragédie, ale ta životická byla v širokém okolí asi ta největší, masová."

Pietní místo prošlo v letošním roce rekonstrukcí.

Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: “Restaurátorskými zásahy prošli jak hrob, tak pomník Franciszka Świdera, který připomíná ty tragické události a jsou tam i jména zastřelených občanů."

Muzeum Těšínska by chtělo získat finance i na rekonstrukci celého objektu stálé expozice.

---

Zprávy krátké 5. 8. 2024 16.00 - 1

MSIC FUNGUJE UŽ 7 LET

Moravskoslezské Inovační centrum funguje v Ostravě už 7 let. Ukázalo se, že jde o důležitého partnera pro firmy, které se snaží prosadit u nás i ve světě a stalo se důležitým motorem v procesu transformace našeho kraje.

Jan Dohnal (ODS/SPOLU), primátor Ostravy: "Jsem rád, že MSIC máme a potřebujeme ho, protože je to prostě inovativní centrum, které pomáhá rozvíjet business v Ostravě a je to ten business, který tady chceme - moderní a inovační."

---

V Opavě vyroste vůbec první streetballové hřiště

V Opavě vznikne streetballové hřiště. Bude vůbec první ve městě, a to díky participativnímu rozpočtu Nápady pro Opavu, ve kterém skončilo na druhém místě.

Letošní participativní rozpočet Nápady pro Opavu ovládl sport. První dvě místa obsadila streetballové a workoutové hřiště, pro které v anketě hlasovalo nejvíce lidí. Výrazně stoupl jak počet nápadů, tak hlasujících.

Pavel Meletzký (ANO), náměstek primátora Opavy: "Na druhém místě se umístilo streetballové hřiště vedle haly. My vlastně v Opavě streetbalové hřiště nemáme, takže to jsme velice rádi, že ten nápad vyhrál."

V letošním roce postoupilo do hlasování 12 nápadů, které si mezi sebou rozdělily celkem 1880 hlasů.

Michaela Býmová, referentka odboru rozvoje, Magistrát města Opavy: “Letošní rok byl také zajímavý tím, že jsme se rozhodli podpořit hlasování losováním hlasujících o ceny, díky kterým jsme se tady dnes sešli."

anketa: výherci losování: “Já jsem letos hlasovala pro streetballové hřiště asi z toho důvodu, že jsem trenérkou dívčího basketbalu v Opavě, jsem také učitelkou tělesné výchovy v Kylešovicích, takže pro mě ta volba byla letos jednoznačná.”

“Hlasoval jsem pro workoutové hřiště na Olomoucké, jelikož nedaleko bydlíme, tak určitě do budoucna využijeme toto hřiště.” 

Příští rok Nápady pro Opavu přinesou novinky. Hlasovat se bude ve dvou kategoriích a lidé budou mít k dispozici nejen kladné, ale i jeden záporný hlas.

---

Zprávy krátké 5. 8. 2024 16.00 - 2

NA BŘEHU OSTRAVICE PROBÍHÁ REVITALIZACE

Na levém břehu řeky Ostravice pod ostravským City Campusem probíhá revitalizace, kterou provádí společnost K2 stavební Moravia za téměř 32 milionů korun bez DPH. První část prací má být hotová letos na podzim, další etapa v roce 2025. Projekt má zklidnit ulici, zlepšit prostředí pro cyklisty a chodce a navázat na předchozí úpravy mezi mostem Na Karolině a Střelniční ulicí.

OPRAVA MOSTU NA I/11 V ČESKÉM TĚŠÍNĚ

Začala plánovaná oprava mostu na silnici I/11 v Českém Těšíně. Most, který překonává silnici I/48, potřebuje rekonstrukci kvůli nevyhovujícímu stavu přechodových oblastí a příslušenství. Práce potrvají do jara 2025, provoz na silnici I/11 i I/48 bude zachován s možným zúžením a kyvadlovým provozem.

---

Horalé z Jablunkovska slavili tři dny nejen folklorem

Do Jablunkova se po roce opět sjely folklorní soubory, aby se v místním amfiteátru představily na třídenním festivalu. V neděli po slavnostní mši pak městem prošel průvod souborů.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Mezinárodní folklorní festival Gorolski Święto má přinejmenším 3 nej. První nej je, že nejnavštěvovanější festivalem v našem kraji, je nejstarší festival v našem kraji a taky nejznámějším festivalem v našem kraji. A je druhým největší festival vůbec v České republice. Myslím si, že to by nešlo, kdyby tady nebyli nadšenci, kteří to každoročně organizují, nebyly tady folklorní soubory, které se věnují zachování kulturních tradic, a to Gorolové a samozřejmě také návštěvníci, kteří podporují tuto aktivitu. Kraj je tradičním partnerem tohoto projektu, a to z mnoha důvodů. Protože tento festival nejen, že zachovává tradice jako hudbu, tanec, ale zachovává a gorolskou gastronomii a řemeslo.”

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Gorolski Święto je parádní akce v Moravskoslezském kraji, která odkazuje na tradice Gorolie Třinecké oblasti, Slezska. Je to velmi vydařená chce, tak jako každý rok. Letos je tady opravdu hodně lidí a já jsem opravdu hrdý na to, že mě pozvali a že jsem se mohl této akce zúčastnit. Věřím, že bude pokračovat v tomto trendu i do budoucna a občané budou moct vidět, jak se v této části Slezska žilo a toto nehmotné kulturní dědictví přetrvá i dál.”

Horalský svátek je jednou z nejvýznamnější akcí v Jablunkově.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “77. ročník Gorolskigo Święta, tedy Mezinárodního folklorního setkání u nás v Jablunkově letos vyšlo na 100 procent, protože nám přálo nejen počasí, ale i to, že přijely soubory z celého světa. Přišlo mnoho návštěvníků, kteří odcházeli velmi spokojení. Myslím si, že toto je to poselství Gorolskigo Święta a stojí to za to. Nejnovější taková akce, která se tady podařila, je mural k 10. výročí od úmrtí Antoniho Szpyrce, který byl regionální sjednotitel a měl vždy argument, jak sjednocovat lidi. Vytvořili jsme podle jeho obrazu, naivní na skle malované tvorby, obraz, ve kterém vedle sebe stojí Gorolé a Jackové. Jackové jsou obyvatelé centra Jablunkova a Gorolé okolních hor. Věřím, že budou mít rozhled a budou se dívat na to, jak tady žijeme spolu."

---

Kreativní děti absolvovaly příměstský tábor Artium

Středisko volného času Klíč Frýdek-Místek pořádá přes léto velké množství zajímavých táborů. Jedním z nich byl i týden zaměřený na výtvarnou tvorbu. Děti se tady věnovaly různým výtvarným technikám a v závěru uspořádaly ještě vernisáž pro rodinu i kamarády.

Ticho a maximální soustředění panuje při tvorbě mladých umělců ve Středisku volného času Klíč. Všichni si dávají záležet na tom, aby se jim jejich dílo povedlo. Zdejší děti mají rády výtvarné umění, proto se přihlásily na příměstský tábor Artium.

Anketa: 1.) "Zrovna teď tvořím malbu na plátno, maluju dva medvídky. Našla jsem si to na internetu, přišlo mi to roztomilé, trošku jsem si to sama sobě přizpůsobila a přišlo mi to, že to zvládnu."

Anketa: 2.) "Já tvořím krajinku ve sněžné kouli. A hrozně mě to baví, je to takové příjemné."

Marie Kopidolová, vedoucí příměstského tábora: "V průběhu celého týdne se věnují různým výtvarným technikám. Dneska právě probíhá malba na plátno, v průběhu týdne navštívíme i Ostravskou galerii, budeme se věnovat šperkům a zlatu, dalším jiným technikám, budeme i modelovat. A samozřejmě bude i nějaká tvorba venku, pokud vydrží počasí."

Jak je strukturovaný ten kolektiv?

Marie Kopidolová, vedoucí příměstského tábora: "Kolektiv máme od 9 do 15 let a je to smíšené, takže tady může přijít úplně kdokoliv. Máme tady i děti, které třeba v průběhu roku navštěvují ZUŠ anebo i jiné výtvarné kroužky. Ale jsou tady i děti, které jsou úplně nepolíbené, ale prostě je to baví, tak přišly."

Anketa: 1.) "Na tábor do Klíče už chodím často, už asi 8 let tady pravidelně chodím, ale na Atriu jsem teda poprvé. Loni jsem byla na Mozajce, letos jdu znovu. Je to super, baví mě to a máme tady super kolektiv."

Anketa: 2.) "Já tady chodím na Klíč už pár let a tady na tomto táboře Artium jsem podruhé, hrozně mě to tady baví. Je tady supr kolektiv a baví mě ty různé techniky a malby."

Každý den má za cíl naučit děti něco nového, případně jim pomoci se zdokonalit v něčem, co už znají.

Marie Kopidolová, vedoucí příměstského tábora: "Každý den se věnujeme trochu jiným tématům, ale které se navzájem prolínají, protože všechny ty výtvarné techniky spolu nějakým způsobem souvisí. Takže děti vždycky třeba nakreslí vždycky nějaký návrh. Takže začátek je v kresbě a potom se pokračuje. Buď do malby anebo se modeluje nebo cokoliv jiného zase vytváří."

Co se děje zrovna dneska?

Marie Kopidolová, vedoucí příměstského tábora: "Dneska zrovna malujeme akrylovými barvami na plátno. A uvidíme, jak to dneska děti stihnou, jestli to stihnou dokončit anebo jestli budou pokračovat ještě v průběhu týdne."

Poslední den příměstských táborů věnovaných umělecké a další tvorbě je pak věnován přípravě výstavy nebo prezentace toho, co děti za pět dní vytvořily.

Marie Kopidolová, vedoucí příměstského tábora: "V pátek bude probíhat závěrečná vernisáž, kdy jsou pozváni i rodiče a kamarádi. A veškeré výrobky a díla, která my tady za ten týden vyrobíme nebo připravíme, tak nachystáme na páteční vernisáž a rodiče se tak mohou podívat na celou skvadru děl, která tady za ten týden vzniknou."

Středisko volného času Klíč připravilo na celé léto celkem 34 letních táborů. 6 pobytových a 28 příměstských. Kromě toho je v programu také 56 jednodenních akcí, které Klíč pořádá ve spolupráci s dalšími organizacemi v rámci projektu Prázdniny ve městě aneb Vraťme dětem pohyb.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-05-08-2024-16-00