Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • MS Inovační centrum pomohlo za 7 let 500 firmám
  • Od životické tragédie uplynulo 80 let, bolest zůstává
  • V Opavě vyroste vůbec první streetballové hřiště
  • Letní tábor T. O. Tulák v Dlouhé Stráni
  • Horalé z Jablunkovska slavili tři dny nejen folklorem

MS Inovační centrum pomohlo za 7 let 500 firmám

Moravskoslezské Inovační centrum funguje v Ostravě už 7 let a ukazuje se, že jde o velmi důležitého partnera pro firmy, které se snaží prosadit u nás i ve světě. V centru dokáží poradit každému a díky tomu je důležitým motorem v procesu transformace našeho kraje.

Moravskoslezské inovační centrum stálo u zrodu mnoha významných projektů, firem i inovací. O rozvoj podnikatelského potenciálu se stará už 7 let, když navázalo na práci technologického parku, jako reakce na odklon od těžkého průmyslu k inovacím a moderním technologiím. Inovační centrum funguje jako veřejná služba. 

Pavel Csank, ředitel MSIC: "Ty služby mají takovou podobu, že nemusí hledat řešení metodou pokusu a omylu, ale s našimi kolegy si klienti mohou velmi rychle sednout ke stolu s člověkem, se kterým to mohou udělat mnohem rychleji i levněji."

Centrum za sedm let realizovalo 1000 služeb pro téměř 500 klientů z řad regionálních firem. Pomohlo začínajícím podnikatelům, startupům i zralým firmám.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Jsem rád, že MSIC máme a potřebujeme ho, protože je to prostě inovativní centrum, které pomáhá rozvíjet business v Ostravě a je to ten business, který tady chceme - moderní a inovační."

Zásadní počin pro rozvoj města a kraje vznikají i ve spolupráci s univerzitami.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Chceme pozdvihnout celkovou vzdělanost  a nejen našeho obyvatelstva z kraje, ale přitáhnout sem také studenty z jiných krajů."

Příkladem úspěšné spolupráce se Slezskou univerzitou je Centrum pro podporu podnikatelského, profesního a mezinárodního studia, které bude zázemím pro profesní studijní program Inovativní podnikání.

MSI čekají i personální změny. Na vedoucí pozici nově nastoupí současná členka představenstva společnosti Adéla Hradilová, která nahradí Pavla Csanka. 

---

Od životické tragédie uplynulo 80 let, bolest zůstává

U památníku životické tragédie se sešli lidé, aby uctili památku 36 nevinných mužů, kteří byli před 80 lety v Životicích a okolí zavražděni gestapem. Pietní místo prošlo v letošním roce rozsáhlou rekonstrukcí.

Bolest, která nikdy neutichne. Smrt desítek Čechů a Poláků, synů a otců, každoročně přichází lidé uctít k životnému památníku. Zběsilé a nemilosrdné vraždění gestapa začalo ráno 6. srpna roku 1944.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Tento zrůdný čin, který byl spáchán nacistickým gestapem v odvetě za přestřelku, ke které došlo s partyzány v místní hospodě, navždy zůstane v našich srdcích. Je velmi důležité, abychom si ho připomínali, abychom na něj nezapomněli."

anketa: “Myslím, že je to důležité připomínat právě z toho důvodu, aby si i mladí lidé uvědomili, co i v nás lidech je zlého a jak se můžeme chovat."

anketa: “Můj otec třeba pochází z Doubravy v Orlové, tam také byly nějaké tragédie, ale ta životická byla v širokém okolí asi ta největší, masová."

Pietní místo prošlo v letošním roce rekonstrukcí.

Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: “Restaurátorskými zásahy prošli jak hrob, tak pomník Franciszka Świdera, který připomíná ty tragické události a jsou tam i jména zastřelených občanů."

Muzeum Těšínska by chtělo získat finance i na rekonstrukci celého objektu stálé expozice.

---

Zprávy krátké 5. 8. 2024 17.00 -1

ZDRAVOTNÍCI ČASTO ZASAHUJÍ U BODNUTÍ HMYZEM

Bodnutí hmyzem může být smrtelně nebezpečné. O víkendu do Beskyd spěchal vrtulník záchranářů, aby zdravotníci pomohli ženě, kterou bodla vosa. Společně s členy horské služby ženu stabilizovali o transportovali do nemocnice.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Posádka vrtulníku, jehož pilotovi se podařilo přistát poblíž domu, pokračovali v nezbytné odborné léčbě, ženě podali také kyslík. Díky rychlé přednemocniční neodkladné péči se podařilo její stav stabilizovat."

---

V Opavě vyroste vůbec první streetballové hřiště

V Opavě vznikne streetballové hřiště. Bude vůbec první ve městě, a to díky participativnímu rozpočtu Nápady pro Opavu, ve kterém skončilo na druhém místě.

Letošní participativní rozpočet Nápady pro Opavu ovládl sport. První dvě místa obsadila streetballové a workoutové hřiště, pro které v anketě hlasovalo nejvíce lidí. Výrazně stoupl jak počet nápadů, tak hlasujících.

Pavel Meletzký (ANO), náměstek primátora Opavy: "Na druhém místě se umístilo streetballové hřiště vedle haly. My vlastně v Opavě streetbalové hřiště nemáme, takže to jsme velice rádi, že ten nápad vyhrál."

V letošním roce postoupilo do hlasování 12 nápadů, které si mezi sebou rozdělily celkem 1880 hlasů.

Michaela Býmová, referentka odboru rozvoje, Magistrát města Opavy: “Letošní rok byl také zajímavý tím, že jsme se rozhodli podpořit hlasování losováním hlasujících o ceny, díky kterým jsme se tady dnes sešli."

anketa: výherci losování: “Já jsem letos hlasovala pro streetballové hřiště asi z toho důvodu, že jsem trenérkou dívčího basketbalu v Opavě, jsem také učitelkou tělesné výchovy v Kylešovicích, takže pro mě ta volba byla letos jednoznačná.”

“Hlasoval jsem pro workoutové hřiště na Olomoucké, jelikož nedaleko bydlíme, tak určitě do budoucna využijeme toto hřiště.” 

Příští rok Nápady pro Opavu přinesou novinky. Hlasovat se bude ve dvou kategoriích a lidé budou mít k dispozici nejen kladné, ale i jeden záporný hlas.

---

Zprávy krátké 5. 8. 2024 17.00 - 2

NA BŘEHU OSTRAVICE PROBÍHÁ REVITALIZACE

Na levém břehu řeky Ostravice pod ostravským City Campusem probíhá revitalizace, kterou provádí společnost K2 stavební Moravia za téměř 32 milionů korun bez DPH. První část prací má být hotová letos na podzim, další etapa v roce 2025. Projekt má zklidnit ulici, zlepšit prostředí pro cyklisty a chodce a navázat na předchozí úpravy mezi mostem Na Karolině a Střelniční ulicí.

OPRAVA MOSTU NA I/11 V ČESKÉM TĚŠÍNĚ

Začala plánovaná oprava mostu na silnici I/11 v Českém Těšíně. Most, který překonává silnici I/48, potřebuje rekonstrukci kvůli nevyhovujícímu stavu přechodových oblastí a příslušenství. Práce potrvají do jara 2025, provoz na silnici I/11 i I/48 bude zachován s možným zúžením a kyvadlovým provozem.

---

Letní tábor T. O. Tulák v Dlouhé Stráni

Zájem o dětské letní tábory stále více přesahuje jejich nabídku. Přestože jejich struktura se mění a rostou nové tzv. příměstské a chatové tábory, neklesá ani zájem o klasické táboření pod stanem. Turistický oddíl Tulák pořádá podsadový tábor v Dlouhé stráni již mnoho let a na nezájem dětí si rozhodně nemůže stěžovat.

I stanový tábor však musí jít s dobou a reagovat na technické, hygienické a stravovací podmínky pobytu.

Milan „Cvrček“ Makovický, hlavní vedoucí: „Oproti předchozím rokům jsme si letos pořídili solární panely, které nám pohání hlavně ledničku, že nemusíme jezdit tak často pro potraviny. Telefony, mobily tady samozřejmě děti nemají, jsme bez elektriky a vodu dovážíme z vodovodů a kanalizací pitnou. V letošním roce jsme vybavili tábor zbrusu novými kadibudkami, proběhl nátěr našeho vagónu, už to nutně potřeboval.“

Také kvalita bydlení a stravování odpovídá požadavkům na táboření ve volné přírodě.

Milan „Cvrček“ Makovický, hlavní vedoucí: „Děti na táboře spí v podsadových stanech s pevnou podsadou a celtou, takže si myslím, že ten komfort tady je. Vaříme tady, děti dělají službu, z každého týmu, z každé družiny jeden člen vždycky jde pomáhat paní kuchařce do kuchyně, máme paní kuchařku, která se nám stará o stravu.“

Filip Jelínek, táborník: „Jsou tady krásné stany a jsou tady kamarádi, už jsem tady byl jednou.“

Eliška Vašíčková, tábornice: „Nejlepší je to, že ti rádci jsou na nás milí, starají se o nás a to jídlo je tady hodně dobré. Takže bych ráda pochválila paní kuchařku. A nejhorší si myslím, že smrdí kadibudky, ale to nevadí.“

Eliška Husárová, tábornice: „Asi to prostředí, je to hodně přátelské a jako že tady mám kamarády, hodně kamarádů.“

Martina Hynštová, tábornice: „Mě se tady líbí, že se tu děti mají rády a že spolu spolupracují a že tu každý může být sám sebou.“

Program tábora je uvolněný, zaměřený na hry a soutěže v přírodě i výlety do okolí.

Michaela „Žvanilka“ Makovická, jednatelka spolku: „Děti tady hrají různé sportovní hry, jako le lacross, ringo, fotbálek. Měli jsme výlet do Opavy do Slezského muzea, na stříbrné jezero, kde se koupali, taky budeme mít výlet na kolech na Slezskou Hartu. Letošní tábor máme téma piráti, pirátský tábor, kde můžou děti plnit pirátské odborky, je to taková obdoba Foglarových bobříků, kde můžou plnit zkoušku mlčení, hladu, samoty, rostlin, zručnosti, síly, odvahy.“

Karolínka Husárová, tábornice: „Na táboře se mi líbí to, že ti velcí pro nás vyrábí ty aktivity prostě, pro nás dělají.“

Karel Wágner, táborník: „Mě se tady na táboře nejvíc líbila hra, jak jsme vyměňovali sirku za různé věci.“

Eduard Vach, táborník: „Tady se mi hlavně líbí, že hrajeme nějaké hry, že jsem venku, jsme aktivní a cítím, že jsme tak jako v přírodě, je tady fajn, kamarádi v pohodě, mám tady kámoše. Tak trošku se mi stýská.“

Ke zpívání děti nepotřebují žádné mobily, složily si i vlastní píseň. Mezi sebou mají dokonce táborového novináře, který zaznamenává celé táborové dění.

Eduard Vach, táborový novinář: „Tak já si většinou hlavně shromáždím informace o tom, co děláme na schůzkách a pak to jakoby po částech začnu zpracovávat. To i budu vydávat.“

Milan „Cvrček“ Makovický, hlavní vedoucí: „Děti máme z Bruntálu, většinou jsou to členové našeho oddílu, ale samozřejmě i z okolí, Vrbno, Karlovice, Mezina.“

Michaela „Žvanilka“ Makovická, zástupce vedoucího tábora: „Velmi děkujeme za pomoc rodičům a kamarádům našeho oddílu a také městu Bruntálu za finanční pomoc a hlavně panu starostovi a ostatním.“

Tábor v Dlouhé Stráni bude pokračovat opět za dva roky, příští rok ten pobytový vystřídá tábor putovní.

---

Horalé z Jablunkovska slavili tři dny nejen folklorem

Do Jablunkova se po roce opět sjely folklorní soubory, aby se v místním amfiteátru představily na třídenním festivalu. V neděli po slavnostní mši pak městem prošel průvod souborů.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Mezinárodní folklorní festival Gorolski Święto má přinejmenším 3 nej. První nej je, že nejnavštěvovanější festivalem v našem kraji, je nejstarší festival v našem kraji a taky nejznámějším festivalem v našem kraji. A je druhým největší festival vůbec v České republice. Myslím si, že to by nešlo, kdyby tady nebyli nadšenci, kteří to každoročně organizují, nebyly tady folklorní soubory, které se věnují zachování kulturních tradic, a to Gorolové a samozřejmě také návštěvníci, kteří podporují tuto aktivitu. Kraj je tradičním partnerem tohoto projektu, a to z mnoha důvodů. Protože tento festival nejen, že zachovává tradice jako hudbu, tanec, ale zachovává a gorolskou gastronomii a řemeslo.”

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Gorolski Święto je parádní akce v Moravskoslezském kraji, která odkazuje na tradice Gorolie Třinecké oblasti, Slezska. Je to velmi vydařená chce, tak jako každý rok. Letos je tady opravdu hodně lidí a já jsem opravdu hrdý na to, že mě pozvali a že jsem se mohl této akce zúčastnit. Věřím, že bude pokračovat v tomto trendu i do budoucna a občané budou moct vidět, jak se v této části Slezska žilo a toto nehmotné kulturní dědictví přetrvá i dál.”

Horalský svátek je jednou z nejvýznamnější akcí v Jablunkově.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “77. ročník Gorolskigo Święta, tedy Mezinárodního folklorního setkání u nás v Jablunkově letos vyšlo na 100 procent, protože nám přálo nejen počasí, ale i to, že přijely soubory z celého světa. Přišlo mnoho návštěvníků, kteří odcházeli velmi spokojení. Myslím si, že toto je to poselství Gorolskigo Święta a stojí to za to. Nejnovější taková akce, která se tady podařila, je mural k 10. výročí od úmrtí Antoniho Szpyrce, který byl regionální sjednotitel a měl vždy argument, jak sjednocovat lidi. Vytvořili jsme podle jeho obrazu, naivní na skle malované tvorby, obraz, ve kterém vedle sebe stojí Gorolé a Jackové. Jackové jsou obyvatelé centra Jablunkova a Gorolé okolních hor. Věřím, že budou mít rozhled a budou se dívat na to, jak tady žijeme spolu."

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
05. srpna 2024, 17:00

MS Inovační centrum pomohlo za 7 let 500 firmám

Moravskoslezské Inovační centrum funguje v Ostravě už 7 let a ukazuje se, že jde o velmi důležitého partnera pro firmy, které se snaží prosadit u nás i ve světě. V centru dokáží poradit každému a díky tomu je důležitým motorem v procesu transformace našeho kraje.

Moravskoslezské inovační centrum stálo u zrodu mnoha významných projektů, firem i inovací. O rozvoj podnikatelského potenciálu se stará už 7 let, když navázalo na práci technologického parku, jako reakce na odklon od těžkého průmyslu k inovacím a moderním technologiím. Inovační centrum funguje jako veřejná služba. 

Pavel Csank, ředitel MSIC: "Ty služby mají takovou podobu, že nemusí hledat řešení metodou pokusu a omylu, ale s našimi kolegy si klienti mohou velmi rychle sednout ke stolu s člověkem, se kterým to mohou udělat mnohem rychleji i levněji."

Centrum za sedm let realizovalo 1000 služeb pro téměř 500 klientů z řad regionálních firem. Pomohlo začínajícím podnikatelům, startupům i zralým firmám.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Jsem rád, že MSIC máme a potřebujeme ho, protože je to prostě inovativní centrum, které pomáhá rozvíjet business v Ostravě a je to ten business, který tady chceme - moderní a inovační."

Zásadní počin pro rozvoj města a kraje vznikají i ve spolupráci s univerzitami.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Chceme pozdvihnout celkovou vzdělanost  a nejen našeho obyvatelstva z kraje, ale přitáhnout sem také studenty z jiných krajů."

Příkladem úspěšné spolupráce se Slezskou univerzitou je Centrum pro podporu podnikatelského, profesního a mezinárodního studia, které bude zázemím pro profesní studijní program Inovativní podnikání.

MSI čekají i personální změny. Na vedoucí pozici nově nastoupí současná členka představenstva společnosti Adéla Hradilová, která nahradí Pavla Csanka. 

---

Od životické tragédie uplynulo 80 let, bolest zůstává

U památníku životické tragédie se sešli lidé, aby uctili památku 36 nevinných mužů, kteří byli před 80 lety v Životicích a okolí zavražděni gestapem. Pietní místo prošlo v letošním roce rozsáhlou rekonstrukcí.

Bolest, která nikdy neutichne. Smrt desítek Čechů a Poláků, synů a otců, každoročně přichází lidé uctít k životnému památníku. Zběsilé a nemilosrdné vraždění gestapa začalo ráno 6. srpna roku 1944.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Tento zrůdný čin, který byl spáchán nacistickým gestapem v odvetě za přestřelku, ke které došlo s partyzány v místní hospodě, navždy zůstane v našich srdcích. Je velmi důležité, abychom si ho připomínali, abychom na něj nezapomněli."

anketa: “Myslím, že je to důležité připomínat právě z toho důvodu, aby si i mladí lidé uvědomili, co i v nás lidech je zlého a jak se můžeme chovat."

anketa: “Můj otec třeba pochází z Doubravy v Orlové, tam také byly nějaké tragédie, ale ta životická byla v širokém okolí asi ta největší, masová."

Pietní místo prošlo v letošním roce rekonstrukcí.

Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: “Restaurátorskými zásahy prošli jak hrob, tak pomník Franciszka Świdera, který připomíná ty tragické události a jsou tam i jména zastřelených občanů."

Muzeum Těšínska by chtělo získat finance i na rekonstrukci celého objektu stálé expozice.

---

Zprávy krátké 5. 8. 2024 17.00 -1

ZDRAVOTNÍCI ČASTO ZASAHUJÍ U BODNUTÍ HMYZEM

Bodnutí hmyzem může být smrtelně nebezpečné. O víkendu do Beskyd spěchal vrtulník záchranářů, aby zdravotníci pomohli ženě, kterou bodla vosa. Společně s členy horské služby ženu stabilizovali o transportovali do nemocnice.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Posádka vrtulníku, jehož pilotovi se podařilo přistát poblíž domu, pokračovali v nezbytné odborné léčbě, ženě podali také kyslík. Díky rychlé přednemocniční neodkladné péči se podařilo její stav stabilizovat."

---

V Opavě vyroste vůbec první streetballové hřiště

V Opavě vznikne streetballové hřiště. Bude vůbec první ve městě, a to díky participativnímu rozpočtu Nápady pro Opavu, ve kterém skončilo na druhém místě.

Letošní participativní rozpočet Nápady pro Opavu ovládl sport. První dvě místa obsadila streetballové a workoutové hřiště, pro které v anketě hlasovalo nejvíce lidí. Výrazně stoupl jak počet nápadů, tak hlasujících.

Pavel Meletzký (ANO), náměstek primátora Opavy: "Na druhém místě se umístilo streetballové hřiště vedle haly. My vlastně v Opavě streetbalové hřiště nemáme, takže to jsme velice rádi, že ten nápad vyhrál."

V letošním roce postoupilo do hlasování 12 nápadů, které si mezi sebou rozdělily celkem 1880 hlasů.

Michaela Býmová, referentka odboru rozvoje, Magistrát města Opavy: “Letošní rok byl také zajímavý tím, že jsme se rozhodli podpořit hlasování losováním hlasujících o ceny, díky kterým jsme se tady dnes sešli."

anketa: výherci losování: “Já jsem letos hlasovala pro streetballové hřiště asi z toho důvodu, že jsem trenérkou dívčího basketbalu v Opavě, jsem také učitelkou tělesné výchovy v Kylešovicích, takže pro mě ta volba byla letos jednoznačná.”

“Hlasoval jsem pro workoutové hřiště na Olomoucké, jelikož nedaleko bydlíme, tak určitě do budoucna využijeme toto hřiště.” 

Příští rok Nápady pro Opavu přinesou novinky. Hlasovat se bude ve dvou kategoriích a lidé budou mít k dispozici nejen kladné, ale i jeden záporný hlas.

---

Zprávy krátké 5. 8. 2024 17.00 - 2

NA BŘEHU OSTRAVICE PROBÍHÁ REVITALIZACE

Na levém břehu řeky Ostravice pod ostravským City Campusem probíhá revitalizace, kterou provádí společnost K2 stavební Moravia za téměř 32 milionů korun bez DPH. První část prací má být hotová letos na podzim, další etapa v roce 2025. Projekt má zklidnit ulici, zlepšit prostředí pro cyklisty a chodce a navázat na předchozí úpravy mezi mostem Na Karolině a Střelniční ulicí.

OPRAVA MOSTU NA I/11 V ČESKÉM TĚŠÍNĚ

Začala plánovaná oprava mostu na silnici I/11 v Českém Těšíně. Most, který překonává silnici I/48, potřebuje rekonstrukci kvůli nevyhovujícímu stavu přechodových oblastí a příslušenství. Práce potrvají do jara 2025, provoz na silnici I/11 i I/48 bude zachován s možným zúžením a kyvadlovým provozem.

---

Letní tábor T. O. Tulák v Dlouhé Stráni

Zájem o dětské letní tábory stále více přesahuje jejich nabídku. Přestože jejich struktura se mění a rostou nové tzv. příměstské a chatové tábory, neklesá ani zájem o klasické táboření pod stanem. Turistický oddíl Tulák pořádá podsadový tábor v Dlouhé stráni již mnoho let a na nezájem dětí si rozhodně nemůže stěžovat.

I stanový tábor však musí jít s dobou a reagovat na technické, hygienické a stravovací podmínky pobytu.

Milan „Cvrček“ Makovický, hlavní vedoucí: „Oproti předchozím rokům jsme si letos pořídili solární panely, které nám pohání hlavně ledničku, že nemusíme jezdit tak často pro potraviny. Telefony, mobily tady samozřejmě děti nemají, jsme bez elektriky a vodu dovážíme z vodovodů a kanalizací pitnou. V letošním roce jsme vybavili tábor zbrusu novými kadibudkami, proběhl nátěr našeho vagónu, už to nutně potřeboval.“

Také kvalita bydlení a stravování odpovídá požadavkům na táboření ve volné přírodě.

Milan „Cvrček“ Makovický, hlavní vedoucí: „Děti na táboře spí v podsadových stanech s pevnou podsadou a celtou, takže si myslím, že ten komfort tady je. Vaříme tady, děti dělají službu, z každého týmu, z každé družiny jeden člen vždycky jde pomáhat paní kuchařce do kuchyně, máme paní kuchařku, která se nám stará o stravu.“

Filip Jelínek, táborník: „Jsou tady krásné stany a jsou tady kamarádi, už jsem tady byl jednou.“

Eliška Vašíčková, tábornice: „Nejlepší je to, že ti rádci jsou na nás milí, starají se o nás a to jídlo je tady hodně dobré. Takže bych ráda pochválila paní kuchařku. A nejhorší si myslím, že smrdí kadibudky, ale to nevadí.“

Eliška Husárová, tábornice: „Asi to prostředí, je to hodně přátelské a jako že tady mám kamarády, hodně kamarádů.“

Martina Hynštová, tábornice: „Mě se tady líbí, že se tu děti mají rády a že spolu spolupracují a že tu každý může být sám sebou.“

Program tábora je uvolněný, zaměřený na hry a soutěže v přírodě i výlety do okolí.

Michaela „Žvanilka“ Makovická, jednatelka spolku: „Děti tady hrají různé sportovní hry, jako le lacross, ringo, fotbálek. Měli jsme výlet do Opavy do Slezského muzea, na stříbrné jezero, kde se koupali, taky budeme mít výlet na kolech na Slezskou Hartu. Letošní tábor máme téma piráti, pirátský tábor, kde můžou děti plnit pirátské odborky, je to taková obdoba Foglarových bobříků, kde můžou plnit zkoušku mlčení, hladu, samoty, rostlin, zručnosti, síly, odvahy.“

Karolínka Husárová, tábornice: „Na táboře se mi líbí to, že ti velcí pro nás vyrábí ty aktivity prostě, pro nás dělají.“

Karel Wágner, táborník: „Mě se tady na táboře nejvíc líbila hra, jak jsme vyměňovali sirku za různé věci.“

Eduard Vach, táborník: „Tady se mi hlavně líbí, že hrajeme nějaké hry, že jsem venku, jsme aktivní a cítím, že jsme tak jako v přírodě, je tady fajn, kamarádi v pohodě, mám tady kámoše. Tak trošku se mi stýská.“

Ke zpívání děti nepotřebují žádné mobily, složily si i vlastní píseň. Mezi sebou mají dokonce táborového novináře, který zaznamenává celé táborové dění.

Eduard Vach, táborový novinář: „Tak já si většinou hlavně shromáždím informace o tom, co děláme na schůzkách a pak to jakoby po částech začnu zpracovávat. To i budu vydávat.“

Milan „Cvrček“ Makovický, hlavní vedoucí: „Děti máme z Bruntálu, většinou jsou to členové našeho oddílu, ale samozřejmě i z okolí, Vrbno, Karlovice, Mezina.“

Michaela „Žvanilka“ Makovická, zástupce vedoucího tábora: „Velmi děkujeme za pomoc rodičům a kamarádům našeho oddílu a také městu Bruntálu za finanční pomoc a hlavně panu starostovi a ostatním.“

Tábor v Dlouhé Stráni bude pokračovat opět za dva roky, příští rok ten pobytový vystřídá tábor putovní.

---

Horalé z Jablunkovska slavili tři dny nejen folklorem

Do Jablunkova se po roce opět sjely folklorní soubory, aby se v místním amfiteátru představily na třídenním festivalu. V neděli po slavnostní mši pak městem prošel průvod souborů.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Mezinárodní folklorní festival Gorolski Święto má přinejmenším 3 nej. První nej je, že nejnavštěvovanější festivalem v našem kraji, je nejstarší festival v našem kraji a taky nejznámějším festivalem v našem kraji. A je druhým největší festival vůbec v České republice. Myslím si, že to by nešlo, kdyby tady nebyli nadšenci, kteří to každoročně organizují, nebyly tady folklorní soubory, které se věnují zachování kulturních tradic, a to Gorolové a samozřejmě také návštěvníci, kteří podporují tuto aktivitu. Kraj je tradičním partnerem tohoto projektu, a to z mnoha důvodů. Protože tento festival nejen, že zachovává tradice jako hudbu, tanec, ale zachovává a gorolskou gastronomii a řemeslo.”

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Gorolski Święto je parádní akce v Moravskoslezském kraji, která odkazuje na tradice Gorolie Třinecké oblasti, Slezska. Je to velmi vydařená chce, tak jako každý rok. Letos je tady opravdu hodně lidí a já jsem opravdu hrdý na to, že mě pozvali a že jsem se mohl této akce zúčastnit. Věřím, že bude pokračovat v tomto trendu i do budoucna a občané budou moct vidět, jak se v této části Slezska žilo a toto nehmotné kulturní dědictví přetrvá i dál.”

Horalský svátek je jednou z nejvýznamnější akcí v Jablunkově.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “77. ročník Gorolskigo Święta, tedy Mezinárodního folklorního setkání u nás v Jablunkově letos vyšlo na 100 procent, protože nám přálo nejen počasí, ale i to, že přijely soubory z celého světa. Přišlo mnoho návštěvníků, kteří odcházeli velmi spokojení. Myslím si, že toto je to poselství Gorolskigo Święta a stojí to za to. Nejnovější taková akce, která se tady podařila, je mural k 10. výročí od úmrtí Antoniho Szpyrce, který byl regionální sjednotitel a měl vždy argument, jak sjednocovat lidi. Vytvořili jsme podle jeho obrazu, naivní na skle malované tvorby, obraz, ve kterém vedle sebe stojí Gorolé a Jackové. Jackové jsou obyvatelé centra Jablunkova a Gorolé okolních hor. Věřím, že budou mít rozhled a budou se dívat na to, jak tady žijeme spolu."

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-05-08-2024-17-00