V Karviné vyroste nový domov pro seniory Proseneo
V Karviné byla slavnostně zahájena výstavba nového domova seniorů ProSeneo. Domov se postará o 140 klientů a nabídne stovku pracovních míst.
Nové zařízení pro seniory vyroste na ulici Makarenkova v Karviné-Novém Městě. Provozovat ho bude soukromá společnost.
Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: "Kapacita současného domova seniorů je nedostatečná, lidé stárnou a ty služby potřebují. Jsme rádi, že se našel soukromý subjekt, který do toho jde, prodali jsme jim pozemky, ta akce bude soukromého charakteru, přesto budou zařazeni v síti sociálních služeb, takže věřím tomu, že ty služby budou na vysoké úrovni a najdou si svou klientelu.”
Jakub Erben, statutární zástupce společnosti ProSeneo: "Domov seniorů Karviná nabídne vysoce kvalifikovanou odbornou péči a postará se o čtyři desítky klientů, kteří se již prostě necítí na to, aby byli doma sami a starali se o chod domácnosti nebo již nezvládnou uspokojit své každodenní potřeby bez dopomoci a dále také o stovku klientů s různými formami demence, mimo jiné například Alzheimerovou chorobou nebo Parkinsonovou chorobou.“
První klienti se do nového zařízení nastěhují v lednu roku 2026. Prozatím nebyl stanoven termín pro příjem žádostí, zájemce bude město a provozovatel včas informovat.
---
Ostravský útulek pro zatoulané psy existuje už 26 let
Už 26 let funguje v Ostravě útulek pro psy a za tu dobu už díky němu našly nový domov tisíce zvířat. V posledních letech se situace zlepšila a lidé už se psů zbavují jen výjimečně. Většina zvířat jsou tak spíš tuláci, kteří se ztratili. Pomoci jim může každý nyní nově i pomocí QR kódu.
Neuvěřitelných 11 a půl tisíce psů prošlo ostravským útulkem během 26 let jeho existence. V minulosti bývaly doby, kdy byla kapacita naplněna a starali se zde o více než 150 psů. Nyní je situace mnohem lepší. Lidé jsou prý zodpovědnější. Většina psů jsou tuláci, kteří se jen ztratili.
Martina Přikrylová, ředitelek útulku: "Strany se trochu obrátily. Více psů nyní odchází zpět majitelům, než do opatrovnické péče. V minulosti to bývalo tak, že tady zůstávala spousta opuštěných pejsků."
Současná kapacita je 177 kotců a z toho je 117 určeno pro běžný provoz, zbytek slouží pro karanténu nově příchozích zvířat.
Nyní čeká na nového majitele 49 psů. Kdo chce útulku pomoci jinak, než si vzít psa, má další možnosti. Může koupit granule, přijít venčit a nebo nově přispěje finančně pomocí QR kódu.
Aleš Boháč, náměstek primátora Ostrava: "Nejmenší možný příspěvek je 50 korun, nejvíce, kolik si kdo přeje. Přidám nulu a dám pokračovat. Trvalo mi to 20 vteřin, abych dokázal přispět útulku."
Toto je desetiletý Vlado, který čeká na svého majitele. Je hodný a kontaktní.
Martina Přikrylová, ředitelka útulku: "Nejlepší by pro něj by domek se zahrádkou, kde si užije důchod."
Kdo by si chtěl nějakého psa vzít, není to nic složitého. Stačí se podívat na webové stránky útulku a vybrat si. Nejlepší pak je zajít ho několikrát vyvenčit a pak už nic nebrání stát se jeho novým majitelem.
---
VZNIKNE NOVÁ NAUČNÁ STEZKA NA SOVINEC
Obec Jiříkov vybuduje novou naučnou stezku, která propojí odstavné parkoviště s hradem Sovinec. Stezka povede lesem a zajistí bezpečnější přesun mimo frekventovanou silnici. Projekt s náklady 2,3 milionu korun podpoří Moravskoslezský kraj milionovou dotací. Trasa bude dlouhá 600 metrů, z toho 250 metrů bude naučná část představující historii Sovineckého panství a přírodu Nízkého Jeseníku.
D48 PALAČOV - ŠENOV U NJ BUDE DO KONCE ROKU
Do konce roku se plánuje zprovoznění dálnice D48 mezi Palačovem a Šenovem u Nového Jičína. Na stavbě aktuálně probíhá betonáž dalších úseků, ale značná část povrchu je už dokončena. Provoz je veden v každém směru jedním pruhem se sníženou rychlostí, podle ŘSD probíhá bez zdržení.
---
Dopravně preventivní akce Policie ČR
Po celém Česku v těchto týdnech probíhají různé preventivní policejní akce, zaměřené na problémy, které nejčastěji policie řeší. V Malé Morávce v Jeseníkách právě proběhla akce dopravní policie, upozorňující na alkohol při řízení vozidel. Měla název „Řídím, piju nealko pivo“.
Preventivní akce se týkala požívání alkoholu nejen řidiči motorových, ale i nemotorových vozidel.
Olga Krakovková, policejní preventistka: „Z pohledu naší prevence se zaměřujeme na oblast požívání alkoholu před a během řízení, kdy touto akcí bychom chtěli preventivně apelovat na řidiče, aby si uvědomili, že alkohol za volant nepatří a že i malé množství alkoholu může snížit jejich schopnost řízení.“
Řidiči, mířící do Jeseníků, byli kontrolováni na přítomnost alkoholu také za přítomnosti pracovníka oddělení BESIP.
Pavel Blahut, BESIP: „Samozřejmě spousta řidičů požívá před jízdou, opravdu si nemusí být třeba vědomi, že mají zbytkový alkohol. Řidiče, který se podrobí dechové zkoušce s negativním výsledkem, nějakým způsobem odměníme za to, že jsou střízliví. Máme tady nějaké drobnosti pro zvýšení jejich bezpečnosti při pohybu v provozu, opravdu je to preventivní akce, zvláště v letních měsících. Spousta řidičů má pocit, že si může dovolit, ulevit z těch nějakých zaběhnutých norem, konzumace alkoholu je pro ně lákavější.“
V různých zemích Evropy platí různý stupeň tolerance obsahu alkoholu. V České republice je tato tolerance nulová
Olga Krakovková, policejní preventistka: „V případě, že u řidiče bude naměřena hodnota do jedné promile alkoholu, bude se jednat o přestupkové jednání, kdy ve správním řízení řidiči bude hrozit pokuta ve výši 7 až 25 tisíc a k tomu zákaz činnosti 6 až 18 měsíců. Chtěli bychom upozornit, že v ČR platí nulová tolerance, která se vztahuje jak na řidiče, tak na cyklisty. Tady tahle nulová tolerance se vztahuje i na koloběžkáře.“
V tomto případě musíme řidiče v Jeseníkách pochválit. Během akce nebylo za naší přítomnosti zjištěno žádné požití alkoholu řidiči.
---
Zámek v Dolní Lutyni čeká záchrana a nová budoucnost
Dlouhé roky chátrající zámek v Dolní Lutyni na Karvinsku se dočkal záchrany. Novým majitelům nabízejí pomoc dobrovolníci, kterým není osud památky lhostejný.
Ze zámku v Dolní Lutyni se stala skutečná ruina, které hrozilo stržení. Našli se ale noví majitelé, kteří už začali s postupnou rekonstrukcí.
Otakar Lucák, majitel zámku v Dolní Lutyni: “Stojíme u zámku, to za námi je barokní zámek, na druhé straně stál zámek renesanční, který byl ale zbourán. Tady ten zámek je někdy ze 17. století, ale víceméně posledních 25 či 30 let leží ladem. Byly tady nějaké snahy obce i podnikatelů, ale nikdy se nepodařilo najít nějaký projekt, který by byl smysluplný. Takže teď hledáme řešení. V prvé řadě to, co tady vidíte, tak to jsme dneska na brigádě. Je to první brigáda, která tady probíhá. Snažíme se zakonzervovat ten zámek tak, aby přežil letošní a příští zimu a mezitím hledáme nějaký průsečík toho, co je možné v zásadě uskutečnit jak, co se týče pro potřeby obce, tak co se týče samozřejmě z nějakých finančních nákladů a nějakých investic."
Ivana Lucáková Nesétová, majitelka zámku v Dolní Lutyni: “Tady je velmi důležité najít průsečík toho, co my jako vlastníci z toho srdce bychom tady chtěli mít. Jestli to budou sociální služby, nebo setkávárna pro místní občany a podobně. Další vliv na to má názor těch lidí, kteří tady bydlí a jejich potřeby. A samozřejmě důležité je také, jaké jsou dotační možnosti, protože ta oprava nebude vůbec levná a nebude ani krátká. Počítáme horizont 10 let. S památkáři jsme v kontaktu a snažíme se samozřejmě postupovat podle regulí, které nám jsou dány. V současné době máme první etapu a první kontrolu od úřadu za sebou, takže jsme zachránili střechu, neteče do zámku. A myslím si, že takové to pozdvižení na vsi, v uvozovkách, zájem občanů a ta práce celé komunity je naprosto nezbytná a samozřejmě motivuje i nás jako majitele, abychom tlačili na pilu, aby se to dalo všechno dohromady."
Žaneta Černotová, dobrovolnice: “My jsme z Bohumína a můj manžel strašně miluje historii, tak jsme se přihlásili do toho projektu, aby si prolezl ta krásná místa, která tady jsou v zámku. Je to jedinečná příležitost podívat se do minulosti a moc za to děkujeme. A samozřejmě jsme přiložili ruku k dílu, aby to tady je vypadalo nějakým způsobem, abychom tady třeba pomohli něco vybudovat, aby tady třeba byly i nějaké služby, něco pro lidi, něco pro nás.”
První program pro veřejnost se bude na zámku konat 24. srpna v rámci .
---
DOBROVOLNÍCI OCHRÁNILI STROMY V JESENÍKÁCH
Dobrovolníci Hnutí DUHA ochránili desítky stromů v CHKO Jeseníky proti okusu zvěří. V rámci "Týdnů pro krajinu" pomohli oplotit mladé jedle a prováděli opravy a čistili lesy. Týdny pro krajinu, které Hnutí DUHA organizuje již 27. rokem, spojují environmentální vzdělávání s praktickou ochranou přírody.
PROBĚHNE DALŠÍ POJEZ FEST
V sobotu 10. srpna proběhne v Karlově Studánce druhý Pojez fest tohoto roku s kulinářskými specialitami a doprovodným programem. Návštěvníci si mohou vychutnat jídlo od mistra grilování Vaška Obody a zhlédnout barmanskou show. Akce začíná v 10 hodin dopoledne.
---
Ostravským seniorům pomáhá virtuální realita
V Ostravě mají klienti domovů pro seniory nově možnost zlepšit svou kondici prostřednictvím virtuální reality. Zjednodušeně řečeno v podstatě hrají jednoduché hry, které je nutí k pohybu. Nejenže se tedy zabaví, ale zároveň si zlepšují a posilují své schopnosti.
Klienti ostravských domovů pro seniory mají možnost využívat nejnovější technologie pro zlepšení jejich fyzické, ale také i mentální kondice. Pomocí virtuální reality se senioři ocitají v imaginárním světě, kde mohou zábavnou formou plnit úkoly dle vybraného programu.
klientka Domova Iris: "Dávám odsud hrníčky. Tady je modrý."
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Senior má virtuální brýle a vykonává nějaké úkony, jako např. věší prádlo pomocí joysticku."
Virtuální realita se rozvíjela původně v herním a zábavním průmyslu, její výhody se však stále více začínají využívat i v oblasti zdravotnictví, jako doplněk běžných rehabilitačních metod.
Silvie Švecová, ergoterapeutka Domova Iris: "Všechno je to na kognici. To co tady máme my, je na ruce, protože nevolíme cvičení na dolní končetiny, máme obavy aby nám klient nespadl. Většinou je to na pohyb rukou a na trénování mozku."
Seniory nová rehabilitační metoda baví a zároveň si zacvičí.
anketa, klienti Domova Iris: "Hodně mě to baví."
"Je to dobré i na postřeh."
"Je to super."
Vedení města nyní zvažuje, že tuto metodu rozšíří i do dalších domovů pro seniory. Aktuálně do Slunovratu a Sluníčka.
---