Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Krize může být pro firmy příležitostí k rozvoji
  • Zápasníci MMA bojují proti šikaně na školách
  • MAS Frýdlantsko-Beskydy pomáhá v sociální oblasti
  • Nemocnice v Havířově zorganizovala Den rodiny pod širým nebem
  • Žáci prodali své práce, výtěžek dají Haimě Ostrava

Krize může být pro firmy příležitostí k rozvoji

Úspory ve firmách byly hlavním tématem business konference Idea Forum v multifunkční aule Gong v ostravských Dolních Vítkovicích. Do diskuse přispěli zástupci kraje, státních institucí, ale především podnikatelského sektoru.

Idea Forum je pokračovatelem konference Invest More.

Václav Palička, předseda představenstva MSID: „Ta konference je pořádaná za účelem pomoci našim podnikatelům, našim investorům. Je to systém after care, kdy se jim snažíme pomoci s aktuálními tématy.“

Příkladem dobré praxe byla například nošovická automobilka Hyundai, která i v době krize neustále navyšuje výrobu aut.

Petr Michník, tiskový mluvčí, Hyundai Motor: „Velkou roli hraje flexibilita naší výroby, kdy jsme schopni vyrábět všechny naše modely na jedné lince. Zároveň je to vysoká poptávka po našich modelech a díky tomu jsme schopni účinně kooperovat s dodavateli a udržet naši výrobu na takové úrovni, abychom nemuseli rušit směny.“

Jednotlivé firmy také prezentovaly, jak lze přeměnit krizi v příležitost pro růst.

Ivo Vondrák (NEZ.), hejtman MS kraje: „To se vždy říká, že každá krize je dobrým východiskem k něčemu novému. A je pravda, že tato krize je velmi hluboká. Netýká se to jen energetické nedostatečnosti, týká se to inflace a vůbec celkové situaci ve světě. Tady právě vzniká ten podnět pro firmy, co musím udělat pro to, aby má produkce byla levnější, protože navyšování cen by znamenalo zase další inflační spirálu.“

Na konferenci vystoupili také úspěšní podnikatelé Jan Světlík nebo Jannis Samaras.

---

Zápasníci MMA bojují proti šikaně na školách

Aulu Vysoké školy báňské zaplnili studenti ostravských škol, aby se setkali s hvězdami MMA, tedy smíšených bojových umění. Zápasníci se školáky diskutovali o šikaně, která mnohé z nich přivedla ke sportu.

Sportem proti šikaně - to je název projektu, který mnohé napovídá. Aby školáci, kterých se to týká nejčastěji, naslouchali, byli za ambasadory vybráni zápasníci MMA, kteří bojují v oktagonu. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Byl jsem u zrodu myšlenky téhle akce. Ať se nám to líbí nebo ne, tak víme, že šikana je na některých školách problém. Oktagon je dnes velmi populární a  má obrovský dosah právě do té cílové skupiny, kterou chceme oslovit."  

Studenti se sešli v aule Vysoké školy báňské na jakési besedě, kde si mohli popovídat se zápasníky MMA a dozvědět se o jejich cestě ke sportu a zkušenostech se šikanou. 

David Kozma, šampion Oktagon MMA: "Já jsem dělala od malička bojové sporty, takže ti spolužáci věděli, že bych si to nenechal líbit. Byl jsme takový tichý hošík, ale věděli, že bych se bránil a tak to ani nezkoušeli." 

Téměř každý školák se se šikanou už setkal. Nejčastěji na základní škole a v poslední době hlavně na sociálních sítích.  

anketa, studenti Gymnázia PRIGO: "Na základce byla velká šikana. Fakt tam byla velká nenávist." 

"Na základce, když jsme byli ještě děcka, mě diskriminovali za to, jak vypadám."

Nejdůležitější radou pro šikanovanou osobu je obrátit se na dospělého a hlavně se nebát o problému hovořit. Může to byt učitel, školní psycholog, rodič nebo třeba trenér.

---

Zloděje kola zadrželi ostravští policisté krátce po krádeži. 62letá žena si kolo zamkla lankovým zámkem před obchodem v Polance nad Odrou a než si nakoupila byl bicykl pryč. Policisté ale měli popis možného pachatele, kterého zadrželi v Porubě. 20letý mladík má v rejstříku trestů už čtyři záznamy. Kolo dostala okradená žena zpátky.

V našem regionu přibývá případů, kdy lidé převážejí tabák a cigarety z Polska ve větším množství než povoluje zákon. Dva Češi například převáželi šest kilogramu tabáku, když si celníci jejich vůz vybrali k namátkové kontrole v Českém Těšíně. Limit dovozu pro osobní spotřebu jednoho člověka ale stanovuje zákon na jeden kilogram. Tabák muži koupili v Polsku a byl značený polskými tabákovými nálepkami.

---

MAS Frýdlantsko-Beskydy pomáhá v sociální oblasti

Místní akční skupina Frýdlantsko-Beskydy, která má sídlo v Čeladné, pomáhá také v sociální oblasti. Díky projektu Evropské unie poskytuje podporu lidem v nepříznivých životních situacích na území 13 obcí.

Pomoci lidem, kteří se ocitli v nepříznivé životní situaci, to je posláním nového projektu Místní akční skupiny Frýdlantsko-Beskydy, která má sídlo v Čeladné a pokrývá celkem 13 obcí. Tříletý projekt se povedlo spustit díky dotaci ve výši sedm a půl milionu korun z Operačního programu Zaměstnanost plus.

Martina O’Reilly, MAS Frýdlantsko - Beskydy: “A díky tomuto projektu, do kterého jsme zapojili Mobilní hospic Strom života jako partnera s finančním příspěvkem, můžeme poskytovat v těchto třinácti obcích bezplatně podporu všem pečujícím osobám v paliativní a domácí hospicové péči, a dále jsem do tohoto projektu zaměstnali terénní sociální pracovnice.”

Zuzana Pavlisková, manažerka MAS Frýdlantsko - Beskydy: “Tyto naše dvě nové kolegyně navštěvují občany, kteří se vyskytli v nepříznivé sociální nebo životní situaci v jejich domácím prostředí. Jedná se například o seniory, o rodiny s dětmi o zadlužené nebo pečující osoby. Úkolem těchto sociálních pracovnic je nasměrovat tyto osoby na potřebou sociální či zdravotní službu, popřípadě pomoc s vyřízením různých dokumentů.”

Součástí projektu je rovněž spolupráce této MAS s odborem sociálních věcí ve Frýdlantu nad Ostravicí, a to na procesu komunitního plánování rozvoje sociálních služeb v tomto regionu.

---

Nemocnice v Havířově zorganizovala Den rodiny pod širým nebem

Po vydařené loňské akci nazvané Den rodiny pod širým nebem uspořádala Nemocnice v Havířově další ročník. Na návštěvníky čekal bohatý program plný informací z oblasti porodnictví, obezitologie nebo prevence rakoviny.

Havířovská nemocnice pokračuje v nastartované tradici, kdy chce přinášet co nejvíce informací a novinek veřejnosti. Podruhé proto zorganizovala Den rodiny pod širým nebem.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Ten den má vyjadřovat setkání s obyvateli Havířováky a ukázat, že nemocnice na ně myslí v rámci prevence a poskytuje širokospektrální péči v oblasti prevence pro celou rodinu."

Zatímco loňský pilotní ročník byl zaměřený na porodnictví, letos se vedení nemocncie rozhodlo rozšířit škálu užitečných informací a rad i z jiných oblastí.

Irma Kaňová, PR manažerka Nemocnice Havířov: "První část bude věnovaná porodnici, druhá léčbě obezity. Poslední část bude věnovaná preventivním programům, konkrétně rakoviny prostaty a varlat a onemocnění karcinomem prsu, takže my se budeme bavit o mamografu.” 

anketa: "Přišla jsem na Den rodiny ze zvědavosti." "Zaujal mě výběr nápojů, zdravých sušenek, sortiment vitamínů." "Zajímalo mě, o čem se tady bude mluvit, jaké jsou novinky, oc se bude dít a co se připravuje.” 

 Pro děti byl připraveny pestré aktivity, které je zabavily v době, kdy se rodiče zajímaly o novinky, přednášky a rady. Nechyběl ani koutek plný zdravých ochutnávek.

---

Nejvíce osobních bankrotů bylo v květnu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji, a to 183. Nejméně jich bylo naopak na Karlovarsku, a to 41, a na Vysočině, 43. V celé republice bylo vyhlášeno 1215 osobních bankrotů, což bylo o 184 více než v dubnu.

Také letos budou ostravští strážníci na cyklostezkách zdarma značit jízdní kola a koloběžky syntetickou DNA. V domácnostech pak handicapovaných občanů označí touto metodou i jejich kompenzační pomůcky.

---

Žáci prodali své práce, výtěžek dají Haimě Ostrava

Školáci ze 7. Základní školy ve Frýdku-Místku celý rok vytvářeli různé výtvarné práce. Nyní uspořádali velkou vernisáž, kde kompletně všechny výtvory prodali. Výtěžek dají organizaci Haima Ostrava, která se stará o onkologicky nemocné děti.

10 let už pořádají na 7. Základní škole ve Frýdku-Místku prodejní vernisáž pro dobrou věc. Práce, které vznikají po celý školní rok v různých předmětech zaplní tělocvičnu a většinou si je zakoupí rodiče i veřejnost.

Bohuslava Romanová, pedagog 7. ZŠ Frýdek-Místek: "Obrázků je snad přes 1 000. Nejsou to jenom výtvarné práce. Jsou to i práce keramických dílen. Jsou to práce i sazenic bylinek nebo nějakých různých rostlinek."

Prodejní vernisáž vždy doprovází vystoupení žáků a připraveno ji i občerstvení, se kterým pomáhají pedagogové a rodiče. Cíl je už dlouhá léta jasný. Vybrat co nejvíce peněz na pomoc onkologicky nemocným dětem.

Bohuslava Romanová, pedagog 7. ZŠ Frýdek-Místek: "Je to určitě zásluha kantorů, kteří děti motivují od počátku školního roku, že jejich povedené práce budou vystaveny právě na této výstavě a ty děti opravdu se snaží co nejlépe provézt nebo vyrobit ten výrobek, nakreslit výkres, protože ví, že je to pro dobrou věc, pro nemocné děti. Spolupracujeme již více než 20 let s občanským sdružením HAIMA, která je při ostravské nemocnici v Porubě. A těm posíláme veškerý výtěžek z této vernisáže."

Iveta Zechová, ředitelka 7. Základní školy F-M: "Myslím si, že je důležitá hodně. Nejenom pro mě, ale pro celou školu a pro děti. Je fajn, že prezentujeme výtvarné práce dětí. Děti vidí, že tvoření má smysl. A druhá věc, že jsme zažili i tady na naší škole na vlastní kůži dítě, které bylo onkologicky nemocné. Takže máme pocit takový, že alespoň trochu pomůžeme dobré věci a že těm dětem, které neměly to štěstí, trošičku zpříjemníme tu léčbu."

Bohuslava Romanová, pedagog 7. ZŠ Frýdek-Místek: "Naceňování obrázků je velmi složité, protože je to práce dětí a vždycky jsme si říkali, že 10 korun za jednu hodinu odvedené práce. Takže jestliže je někde třeba 80 korun naceněno, tak je opravdu 8 hodin na tom výkresu práce."

Michaela Češková, ředitelka spolku HAIMA Ostrava: "My pomáháme onkologicky nemocným dětem zpříjemňovat pobyt v nemocnici. Nebo jakýmkoliv způsobem jim ten čas v nemocnici usnadnit. A to, že my tam můžeme chodit, tu diagnózu sice nezmění, ale společně, a to i díky vám nějakým způsobem pomoci můžeme. Jsem vděčná, moc vám děkuji."

Letošní vernisáž byla rekordní. Pro Haimu se vybralo se přes 151 tisíc korun.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
07. června 2023, 16:00

Krize může být pro firmy příležitostí k rozvoji

Úspory ve firmách byly hlavním tématem business konference Idea Forum v multifunkční aule Gong v ostravských Dolních Vítkovicích. Do diskuse přispěli zástupci kraje, státních institucí, ale především podnikatelského sektoru.

Idea Forum je pokračovatelem konference Invest More.

Václav Palička, předseda představenstva MSID: „Ta konference je pořádaná za účelem pomoci našim podnikatelům, našim investorům. Je to systém after care, kdy se jim snažíme pomoci s aktuálními tématy.“

Příkladem dobré praxe byla například nošovická automobilka Hyundai, která i v době krize neustále navyšuje výrobu aut.

Petr Michník, tiskový mluvčí, Hyundai Motor: „Velkou roli hraje flexibilita naší výroby, kdy jsme schopni vyrábět všechny naše modely na jedné lince. Zároveň je to vysoká poptávka po našich modelech a díky tomu jsme schopni účinně kooperovat s dodavateli a udržet naši výrobu na takové úrovni, abychom nemuseli rušit směny.“

Jednotlivé firmy také prezentovaly, jak lze přeměnit krizi v příležitost pro růst.

Ivo Vondrák (NEZ.), hejtman MS kraje: „To se vždy říká, že každá krize je dobrým východiskem k něčemu novému. A je pravda, že tato krize je velmi hluboká. Netýká se to jen energetické nedostatečnosti, týká se to inflace a vůbec celkové situaci ve světě. Tady právě vzniká ten podnět pro firmy, co musím udělat pro to, aby má produkce byla levnější, protože navyšování cen by znamenalo zase další inflační spirálu.“

Na konferenci vystoupili také úspěšní podnikatelé Jan Světlík nebo Jannis Samaras.

---

Zápasníci MMA bojují proti šikaně na školách

Aulu Vysoké školy báňské zaplnili studenti ostravských škol, aby se setkali s hvězdami MMA, tedy smíšených bojových umění. Zápasníci se školáky diskutovali o šikaně, která mnohé z nich přivedla ke sportu.

Sportem proti šikaně - to je název projektu, který mnohé napovídá. Aby školáci, kterých se to týká nejčastěji, naslouchali, byli za ambasadory vybráni zápasníci MMA, kteří bojují v oktagonu. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Byl jsem u zrodu myšlenky téhle akce. Ať se nám to líbí nebo ne, tak víme, že šikana je na některých školách problém. Oktagon je dnes velmi populární a  má obrovský dosah právě do té cílové skupiny, kterou chceme oslovit."  

Studenti se sešli v aule Vysoké školy báňské na jakési besedě, kde si mohli popovídat se zápasníky MMA a dozvědět se o jejich cestě ke sportu a zkušenostech se šikanou. 

David Kozma, šampion Oktagon MMA: "Já jsem dělala od malička bojové sporty, takže ti spolužáci věděli, že bych si to nenechal líbit. Byl jsme takový tichý hošík, ale věděli, že bych se bránil a tak to ani nezkoušeli." 

Téměř každý školák se se šikanou už setkal. Nejčastěji na základní škole a v poslední době hlavně na sociálních sítích.  

anketa, studenti Gymnázia PRIGO: "Na základce byla velká šikana. Fakt tam byla velká nenávist." 

"Na základce, když jsme byli ještě děcka, mě diskriminovali za to, jak vypadám."

Nejdůležitější radou pro šikanovanou osobu je obrátit se na dospělého a hlavně se nebát o problému hovořit. Může to byt učitel, školní psycholog, rodič nebo třeba trenér.

---

Zloděje kola zadrželi ostravští policisté krátce po krádeži. 62letá žena si kolo zamkla lankovým zámkem před obchodem v Polance nad Odrou a než si nakoupila byl bicykl pryč. Policisté ale měli popis možného pachatele, kterého zadrželi v Porubě. 20letý mladík má v rejstříku trestů už čtyři záznamy. Kolo dostala okradená žena zpátky.

V našem regionu přibývá případů, kdy lidé převážejí tabák a cigarety z Polska ve větším množství než povoluje zákon. Dva Češi například převáželi šest kilogramu tabáku, když si celníci jejich vůz vybrali k namátkové kontrole v Českém Těšíně. Limit dovozu pro osobní spotřebu jednoho člověka ale stanovuje zákon na jeden kilogram. Tabák muži koupili v Polsku a byl značený polskými tabákovými nálepkami.

---

MAS Frýdlantsko-Beskydy pomáhá v sociální oblasti

Místní akční skupina Frýdlantsko-Beskydy, která má sídlo v Čeladné, pomáhá také v sociální oblasti. Díky projektu Evropské unie poskytuje podporu lidem v nepříznivých životních situacích na území 13 obcí.

Pomoci lidem, kteří se ocitli v nepříznivé životní situaci, to je posláním nového projektu Místní akční skupiny Frýdlantsko-Beskydy, která má sídlo v Čeladné a pokrývá celkem 13 obcí. Tříletý projekt se povedlo spustit díky dotaci ve výši sedm a půl milionu korun z Operačního programu Zaměstnanost plus.

Martina O’Reilly, MAS Frýdlantsko - Beskydy: “A díky tomuto projektu, do kterého jsme zapojili Mobilní hospic Strom života jako partnera s finančním příspěvkem, můžeme poskytovat v těchto třinácti obcích bezplatně podporu všem pečujícím osobám v paliativní a domácí hospicové péči, a dále jsem do tohoto projektu zaměstnali terénní sociální pracovnice.”

Zuzana Pavlisková, manažerka MAS Frýdlantsko - Beskydy: “Tyto naše dvě nové kolegyně navštěvují občany, kteří se vyskytli v nepříznivé sociální nebo životní situaci v jejich domácím prostředí. Jedná se například o seniory, o rodiny s dětmi o zadlužené nebo pečující osoby. Úkolem těchto sociálních pracovnic je nasměrovat tyto osoby na potřebou sociální či zdravotní službu, popřípadě pomoc s vyřízením různých dokumentů.”

Součástí projektu je rovněž spolupráce této MAS s odborem sociálních věcí ve Frýdlantu nad Ostravicí, a to na procesu komunitního plánování rozvoje sociálních služeb v tomto regionu.

---

Nemocnice v Havířově zorganizovala Den rodiny pod širým nebem

Po vydařené loňské akci nazvané Den rodiny pod širým nebem uspořádala Nemocnice v Havířově další ročník. Na návštěvníky čekal bohatý program plný informací z oblasti porodnictví, obezitologie nebo prevence rakoviny.

Havířovská nemocnice pokračuje v nastartované tradici, kdy chce přinášet co nejvíce informací a novinek veřejnosti. Podruhé proto zorganizovala Den rodiny pod širým nebem.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Ten den má vyjadřovat setkání s obyvateli Havířováky a ukázat, že nemocnice na ně myslí v rámci prevence a poskytuje širokospektrální péči v oblasti prevence pro celou rodinu."

Zatímco loňský pilotní ročník byl zaměřený na porodnictví, letos se vedení nemocncie rozhodlo rozšířit škálu užitečných informací a rad i z jiných oblastí.

Irma Kaňová, PR manažerka Nemocnice Havířov: "První část bude věnovaná porodnici, druhá léčbě obezity. Poslední část bude věnovaná preventivním programům, konkrétně rakoviny prostaty a varlat a onemocnění karcinomem prsu, takže my se budeme bavit o mamografu.” 

anketa: "Přišla jsem na Den rodiny ze zvědavosti." "Zaujal mě výběr nápojů, zdravých sušenek, sortiment vitamínů." "Zajímalo mě, o čem se tady bude mluvit, jaké jsou novinky, oc se bude dít a co se připravuje.” 

 Pro děti byl připraveny pestré aktivity, které je zabavily v době, kdy se rodiče zajímaly o novinky, přednášky a rady. Nechyběl ani koutek plný zdravých ochutnávek.

---

Nejvíce osobních bankrotů bylo v květnu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji, a to 183. Nejméně jich bylo naopak na Karlovarsku, a to 41, a na Vysočině, 43. V celé republice bylo vyhlášeno 1215 osobních bankrotů, což bylo o 184 více než v dubnu.

Také letos budou ostravští strážníci na cyklostezkách zdarma značit jízdní kola a koloběžky syntetickou DNA. V domácnostech pak handicapovaných občanů označí touto metodou i jejich kompenzační pomůcky.

---

Žáci prodali své práce, výtěžek dají Haimě Ostrava

Školáci ze 7. Základní školy ve Frýdku-Místku celý rok vytvářeli různé výtvarné práce. Nyní uspořádali velkou vernisáž, kde kompletně všechny výtvory prodali. Výtěžek dají organizaci Haima Ostrava, která se stará o onkologicky nemocné děti.

10 let už pořádají na 7. Základní škole ve Frýdku-Místku prodejní vernisáž pro dobrou věc. Práce, které vznikají po celý školní rok v různých předmětech zaplní tělocvičnu a většinou si je zakoupí rodiče i veřejnost.

Bohuslava Romanová, pedagog 7. ZŠ Frýdek-Místek: "Obrázků je snad přes 1 000. Nejsou to jenom výtvarné práce. Jsou to i práce keramických dílen. Jsou to práce i sazenic bylinek nebo nějakých různých rostlinek."

Prodejní vernisáž vždy doprovází vystoupení žáků a připraveno ji i občerstvení, se kterým pomáhají pedagogové a rodiče. Cíl je už dlouhá léta jasný. Vybrat co nejvíce peněz na pomoc onkologicky nemocným dětem.

Bohuslava Romanová, pedagog 7. ZŠ Frýdek-Místek: "Je to určitě zásluha kantorů, kteří děti motivují od počátku školního roku, že jejich povedené práce budou vystaveny právě na této výstavě a ty děti opravdu se snaží co nejlépe provézt nebo vyrobit ten výrobek, nakreslit výkres, protože ví, že je to pro dobrou věc, pro nemocné děti. Spolupracujeme již více než 20 let s občanským sdružením HAIMA, která je při ostravské nemocnici v Porubě. A těm posíláme veškerý výtěžek z této vernisáže."

Iveta Zechová, ředitelka 7. Základní školy F-M: "Myslím si, že je důležitá hodně. Nejenom pro mě, ale pro celou školu a pro děti. Je fajn, že prezentujeme výtvarné práce dětí. Děti vidí, že tvoření má smysl. A druhá věc, že jsme zažili i tady na naší škole na vlastní kůži dítě, které bylo onkologicky nemocné. Takže máme pocit takový, že alespoň trochu pomůžeme dobré věci a že těm dětem, které neměly to štěstí, trošičku zpříjemníme tu léčbu."

Bohuslava Romanová, pedagog 7. ZŠ Frýdek-Místek: "Naceňování obrázků je velmi složité, protože je to práce dětí a vždycky jsme si říkali, že 10 korun za jednu hodinu odvedené práce. Takže jestliže je někde třeba 80 korun naceněno, tak je opravdu 8 hodin na tom výkresu práce."

Michaela Češková, ředitelka spolku HAIMA Ostrava: "My pomáháme onkologicky nemocným dětem zpříjemňovat pobyt v nemocnici. Nebo jakýmkoliv způsobem jim ten čas v nemocnici usnadnit. A to, že my tam můžeme chodit, tu diagnózu sice nezmění, ale společně, a to i díky vám nějakým způsobem pomoci můžeme. Jsem vděčná, moc vám děkuji."

Letošní vernisáž byla rekordní. Pro Haimu se vybralo se přes 151 tisíc korun.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-07-06-2023-16-00