Větrné elektrárny mají spoustu výhod, říká šéf Komory obnovitelných zdrojů energie
Větrné elektrárny pokrývají v současné době pouhé jedno procento celkové spotřeby elektrické energie v České republice. To by se mělo v brzké době podstatně zvýšit. Také vedení MS kraje hledá možnosti, kde větrníky postavit, ale myslí při tom i na budoucnost.
Komora obnovitelných zdrojů energie se snaží šířit o větrných elektrárnách pozitivní kampaň. A to i v našem kraji.
Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie: „Zabírá velmi málo místa, až doslouží, můžeme ji demontovat, přináší pracovní příležitosti, zbavuje nás závislosti na dovozu energií ze zahraničí a přináší prospěch i místním v podobě ekonomických benefitů.“
MS kraj na výstavbu nových větrných elektráren pohlíží zatím s opatrností.
Jakub Unucka (ODS), první náměstek hejtmana MS kraje: „Asi každý u nás na Karvinsku a Ostravsku viděl, co u nás udělala těžba, jak jsme se vůči zbytku republiky obětovali. Otázka je, jestli si máme další kus kraje nechat zaplevelit větráky a za 100 let chodit po těch betonových patkách a řešit, jak se toho zbavit. Nás by přesvědčila jedině regionální výroba a regionální spotřeba.“
Nejvhodnější lokality v kraji se podle odborníků nacházejí na Opavsku.
---
Ostrava vybrala příjemce dotací projektu Tvoříme prostor
Ostrava se dlouhodobě snaží podporovat komunitní život ve městě a proto vznikl program Tvoříme prostor aneb Proměňte svůj kousek Ostravy. Zastupitelé nyní schválili další čtyři projekty z již páté výzvy.
Tvoříme prostor je dotační program na podporu aktivit a projektů ve veřejném prostoru. Cílem je podpořit komunitní život, zkvalitnit a zvelebit veřejná prostranství ve městě. Na červnovém zasedání zastupitelé schválili dotace a uzavření smluv poslední, páté výzvy.
Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: „Co znamená program Tvoříme prostor? Přináší řešení pro nápady aktivních občanů nebo neziskových institucí pro tvorbu veřejného prostranství dle jejich představ. Ulice, náměstí, parky, chodníky i zeleň, která neslouží pouze jednotlivci, ale široké veřejnosti, jsou právě tím prostorem pro realizaci těchto námětů."
Do 5. výzvy bylo přihlášeno celkem 9 projektů. Odborná komise doporučila zastupitelstvu města podpořit dotací další čtyři projektové záměry. Celkově bylo za 5. ročník programu podpořeno 8 projektů celkovou částkou téměř 4 milionu korun.
Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: „Peníze je možné žádat na úpravu prostoru, který slouží k odpočinku, společnému trávení volného času s rodinou, přáteli, sousedy nebo dalšími. Podporována jsou pikniková místa, komunitní zahrady, využití a zpřístupnění vnitrobloků, dětská hřiště, venkovní herny, smyslové zahrady, vzdělávací prvky a podobně."
Podpořeno nyní bylo vytvoření komunitního prostoru pro rodiny ve školce Slavíkova, dvorkuU Arény, financována bude také revitalizace zahrady školky Paricie Lumumby a komunitní prostor pod kaštanem v areálu červeného kříže Ostrava.
---
Strážníci zachránili mladíkovi život a uhasili požár
Městská policie Ostrava se rozhodla vyznamenat dva své strážníky za mimořádné počiny. Jednoho za záchranu lidského života a druhého za statečnost. Tady jsou jejich dramatické příběhy.
Michal Kacíř, oceněný strážník: „Mladík zkolaboval na zastávce MHD, museli jsme poskytnout první pomoc a tím jsme ho oživili.“
Miloslav Kaláb, oceněný strážník: „Vběhnul jsem do domu, kde v prvním patře stála ve dveřích paní, která křičela, že ji hoří v bytě. Zmateně běhala dovnitř a ven. Tak jsem ji vyvedl ven, zjistil jsem, že hoří v kuchyni, tak mě napadlo zaběhnout do nedalekého zdravotního střediska, kde jsem vzal hasičák a požár uhasil.“
Michal Kacíř obdržel ocenění Stužka za záchranu života, Miloslav Kaláb pak stužku Za statečnost.
Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: „Já si velmi cením činů těchto strážníků. Jsem rád, že má význam školení, kterým každý strážník prochází a také mě těší, že jsou na tyto situace připraveni a jsou schopni a ochotni zasáhnout.“
Stužku za záchranu života obdrželo v historii už 44 ostravských strážníků, odměněno za statečnost jich bylo celkem deset.
---
Slezská Ostrava slavnostně vyřazovala deváťáky
Slezská Ostrava pořádá každoročně slavnostní vyřazování žáků devátých tříd. Vedení města je osobně oceňuje pamětním listem a výjimeční žáci dostávají i dárky. Akce probíhá vždy na radnici, kde se schází deváťáci ze všech čtyř základních škol v obvodu.
Obřadní síň slezskoostravské radnice zaplnili postupně jednotlivé a početné skupinky žáků devátých tříd. Proběhlo tady totiž slavnostní vyřazování.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Vyřazování žáků devátých tříd našich základních škol je již tradiční akcí, která zakončuje jejich devítileté studium na našich základních školách. Je to významná událost, protože je to opravdu velká část života, kterou na našich základních školách strávili. A proto jsme zvolili i tento slavnostnější způsob rozloučení s deváťáky, kdy je přivítáme u nás na radnici, pogratulujeme jim k ukončení jejich devítileté školní docházky a zároveň předáme i drobné dárky."
Každý žák získal pamětní list a udělovala se i mimořádná ocenění za vzornou reprezentaci školy, nebo dokonce za poctivost při vrácení nalezené věci.
Lukáš Mikulenka, oceněný žák: "Teďka jdu na strojírenství do Frýdku a 9 let bylo v pohodě ve škole, dalo se to zvládnout." – Ty jsi byl oceněný konkrétně za nějaký významný počin. O co tam šlo? – "Jednou jsem vzal prstýnky zlaté a vrátil jsem je paní učitelce. Byl jsem na různých soutěžích, přírodopisné, matematické, a tak různě."
Liana Svobodová, třídní učitelka 9. F, ZŠ Bohumínská: "Dnešní den slavnostní rozhodně. A třída, to byla velká chellenge. Protože banda kluků, fotbalistů, kteří mají tolik energie, že prostě pořád nějaký pohyb musí být. Tak velká výzva. Je to něco úplně jiného, než když máme třídu, kde jsou kluci i holky. Ale byli skvělí, protože jsou to gentlemani. To jste asi slyšeli u ocenění Melichara a jsou féroví, mají to z toho sportu, jsou úžasní. A je to smutné, protože taková třída už nebude."
Anketa rodiče: 1.) "Já to vnímám jako rodič, takže je to dojemné, je to hezké. No a něco končí a něco nového začíná."
Anketa žáci: 1.) "Určitě to bylo super a jsem rád, že jsem tu základní školu dokončil s vyznamenáním. A chystám se na zahraniční obchod. Tak doufám, že to bude fajn." 2.) "Na střední se chystám na bezpečnostně-první akademii a bylo to v pohodě. Hezké vzpomínky mám." – A co ten dnešní den, to vyřazování? – "Je mi líto, že už tu nejsem, ale zase jsem ráda, že půjdeme pryč a zažijeme něco nového."
Slavnostním vyřazováním prošlo zhruba 140 žáků ze všech čtyř základních škol v obvodu.
---
Armáda spásy pomáhá na karlovické rychtě
Historická budova rychty v Karlovicích byla původně postavena jako byt správce hamrů již v roce 1745. Baroknímu dvoukřídlému objektu však po znárodnění citelně chyběla základní údržba a postupně chátral. Hnutí Duha Jeseníky, které objekt získalo do vlastnictví, v posledních letech podniká kroky k jeho záchraně.
Nově vstoupilo hnutí Duha i do spolupráce s krnovskou Armádou spásy. Její klienti se také zapojují do záchranných prací na rychtě.
Ivo Dokoupil, hnutí Duha Jeseníky: „Vloni vznikla taková myšlenka, že bychom zapojili tady do té opravy klienty Armády spásy, Letos tady jsou už vlastně pošesté, letos podruhé a celkem pošesté. Jezdí tady buď noví, ale i nějací stálí klienti, kteří tady už prostě znají to prostředí.“
Klienti Armády spásy jsou výraznou pomocí právě v současné době, kdy probíhají zednické práce na obnově prvního patra budovy.
Anketa, klienti Armády spásy: „Zednickou, potom, když budou terénní úpravy, no všechno, co je potřeba.“
„Těžká je, co mám dělat. Zapotím se a jsem rád.“
Petr Kaňok, pracovník v sociálních službách, Armáda spásy Krnov: „Naši klienti tady vlastně oškrabávají omítky, nahazují štuk, teď vynášíme suť vlastně a další pomocné zednické práce tak, jak nám to zadá pan Dokoupil.“
Druhý nejstarší dům v Karlovicích se již postupně obléká do nového kabátu. Po nové střeše je nyní prostor na vnitřní opravy.
Ivo Dokoupil, hnutí Duha Jeseníky: „Teď vlastně děláme vnitřní omítky toho prvního patra. My bychom rádi ten objekt používali pro rekreaci dětí, brontosauřích táborů.“
Pro klienty Armády spásy je pomoc na rychtě také pracovní terapií. Za tři týdny se proto opět do Karlovic vrátí.
---
Zastupitelé Studénky rozhodovali o Dělnickém domě
Studénka ustupuje od záměru rekonstrukce Dělnického domu v hodnotě zhruba 90 milionů korun. Rozhodli o tom zastupitelé na mimořádné schůzi. Důvody jsou zejména ekonomické.
Rekonstrukcí Dělnického domu ve Studénce se zabývala mimořádné schůze zastupitelů, ti hlasováním rozhodli o nepřijetí úvěru na modernizaci kulturního zařízení a odmítli 20 milionovou dotaci, tím tedy projekt za 90 milionů korun zastavili.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Bohužel to ekonomické hledisko se v letošním roce nevyvíjí úplně optimálně, protože jsme neočekávaně museli z letošního rozpočtu z rezervy uvolnit téměř sedm milionů korun na havárie na dalších budovách v majetku města, a to na kanalizacích. Nevíme, co nás bude čekat případně s dalšími vládními kroky, konsolidační balíčky a podobě. Takže jsme s tíhou té zodpovědnosti museli odmítnout dotaci a v tuto chvíli akci jako takovou nerealizovat.”
Obavy vyvolávala také hrozba víceprací, které by se při rekonstrukci 90 let staré budovy pravděpodobně mohly objevit a vyžádaly by si další finance.
Vladimír Sekanina (ANO), zastupitel Studénky: “Realizace Dělnického domu je samozřejmě nutná, ale musíme to udělat tak, abychom se umrtvili na velmi dlouhou dobu. Toho půl roku, co to konzultujeme, tak jsem provedli několik analýz a finančně ekonomicky bychom na to neměli, a to už nemluvím o tom, kdyby náhodou byly nějaké vícepráce.”
Nicméně město bude Dělnický dům rekonstruovat, ovšem postupnými kroky rozloženými do více let.
---