Regionální potravina z Farmy U Stromovouse
Farma U Stromovouse ve Staré Vodě obhájila titul Regionální potravina MS kraje. Získala ho za Jesenický horský sýr z vlastní produkce. Na farmě chovají vlastní krávy plemene Jersey a hnědé krátkosrsté kozy. Na oslavu titulu na farmě pořádali veřejnou ochutnávku sýrů.
Jesenický horský sýr je součásti kompletního sortimentu místních sýrů.
Stanislav Zámečník, farmář: „Je to typ švýcarských horských sýrů, je docela takový nasládlejší, odborněji s propionovými kulturami, které prostě tvoří taková ta ementálská očka, zraje při třech různých teplotách. Technologicky je to vysoko dohřívaný sýr, který potom zraje 4 měsíce, po 4 měsících se dá krájet.“
Návštěvníci si zdejší farmu velmi oblíbili a přijíždějí sem na posezení i ochutnávky.
Marie Metelková, Farma U Stromovouse: „Máme tady kozí čerstvý sýr, hned vedle je kravský čerstvý sýr a potom tady máme kravské tvrdé sýry,, tady máme Jesenický horský sýr, na tom jsme obhájili letos tu regionální potravinu, hned vedle je Bospor, což je typ do balkánských sýrů, chuťově i do Jadelu, pak je tady Morgenland a nakonec Jesenický bochník, který je rakový výraznější chuťově.“
Valerie Zámečníková, farmářka: „Je to různé, každý má jinou chuť, hodně jdou kozí sýry, z kravských ten Horský, co máme dneska ochutnávku, bochník, děláme nový, Bospor formou vlastně Balkánu.“
Stanislav Zámečník, farmář: „My se snažíme být taková široko spektrální mlékárna a prodejna, s tím, že prakticky držíme kompletně celý sortiment mléčných výrobků kromě sýrů s plísní a kromě acidofilních mlék. Takže děláme vlastně čerstvé sýry, což je vlastně název čerstvého sýra, tak vlastně tvaroh, tvaroh zpracováváme dále na pomazánky, různé tvarohové krémy, krémáčky, potom děláme jogurty, děláme středně dohřívané sýry, to je vlastně Jesenický bochník, který dostal Regionální potravinu 2018. Ten horský sýr jako vysokohorský, Rozálii jako extra tvrdý sýr, děláme Morgenland, což je taky typ vysoko dohřívaných sýrů, které zrají při třech různých teplotách, až potom vlastně po jogurty. A z těch jogurtů si mohou tady dát hosté třeba různé jogurtové šejky a podobně. Teď máme dvě novinky ještě, děláme vlastně sýr Bospor, což je vlastně sýr něco mezi Balkánem a Fetou, na strouhání, slaný sýr, který se strouhá na zeleninové saláty a děláme Halumi, podstatě je to receptury Halumi, Halumi to není, je to vlastně sýr na gril.“
Kromě sýrů jsou na farmě velmi oblíbené zejména jogurty, pomazánky a koktejly.
Anketa, návštěvníci ochutnávky: „Tvrdé, měkké, všechny sýry. I kozí i kravské. Nejlepší kozí sýr, co jsem jedla, tak to bylo od tety Hanky, tady od manžela.“
„Já mám ráda sýry.“
„Chutnají, jsou vynikající. Zkoušeli jsme zatím jenom jeden a čekáme na sýrové prkénko.“
„My jíme, všechny sýry máme rádi a od té doby, co tady na té farmě vyhráli ty velké ceny, kde se na to hrabe Grand Moravia ze Třech dvorů, jezdíme každých 14 dní. Máme to od Olomouce, ej to hodinka cesty, ale ta cesta za ty sýry stojí.“
Oceněnou regionální potravinu i další výrobky kozího a kravského mléka budou k ochutnání také na gastrofestivalu Pojez v Karlově Studánce 10. srpna.
---
Na rozvoj sociálních služeb přispěje Ostrava 6 mil. Kč
Ostrava podpoří celkem 29 projektů, které rozvíjejí sociální služby. Nejčastěji se jedná o podporu zlepšování životních podmínek pro seniory nebo osoby se zdravotním postižením.
Ostrava a celý MS kraj patří k oblastem s nejhustší a nejpestřejší sítí sociálních služeb. Ty hrají důležitou úlohu při zkvalitňování života obyvatel, kteří kvůli zdravotnímu stavu nebo sociálnímu hendikepu potřebují pomoc. Kromě provozu pomáhá Ostrava i s jejich rozvojem, který je financován z dotačního programu. Podporu nyní získalo 29 žádostí.
Zbyněk Pražák (KD-ČSL), náměstek primátora Ostravy: "Každoročně jsou peníze z hazardu alokovány do sociální oblasti. Konkrétně je to třeba Armáda spásy, diakonie, Charita a mnohé další."
Nově byl dotační titul rozšířen o podporu organizací působících v oblasti protidrogové prevence, prevence kriminality i hazardu se zaměřením na poskytování systematické celoroční činnosti pro děti a mládež. Mezi podpořenými byla také například terapeutická komunita Exit Slezské diakonie.
Kristýna Kulhánková, koordinátorka střediska Exit, Slezská diakonie: "Naší cílovou skupinou jsou mladí lidé od 14 do 26 let, kteří jsou závislí na návykových látkách a nebo jsou závislostí ohrožení. Máme kapacitu pro 12 klientů, kteří u nás jsou po dobu 6 měsíců."
Záměrem dotačního titulu je podpořit zejména investiční projekty organizací, u kterých již byla přiznána dotace z externích zdrojů např. Moravskoslezského kraje nebo Evropské unie a u kterých je i povinná spoluúčast na jejich financování.
---
Zprávy krátké, 9. 7. 2024 17.00 - 1
HEJTMAN ŽÁDÁ PŘEVZETÍ LIBERTY STÁTEM
Hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica poslal otevřený dopis ministru průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi kvůli kritické situaci v ostravské huti. Žádá například, aby stát převzal krachující Liberty Ostrava a investoval do modernizace.
ÚDRŽBA ČÁSTEČNĚ UZAVŘELA KLIMKOVICKÝ TUNEL
Klimkovický tunel je během úterý a ve středu průjezdný částečnou uzavírkou. Kvůli pravidelné údržbě auta jezdí v jednom pruhu pro každý směr. Na místě je také snížena maximální povolená rychlost.
---
Obec Slováků funguje v Karviné nepřetržitě už 30 let
Už 30 let funguje v Karviné Obec Slováků. A to už je důvod k pořádné oslavě. Té se kromě členů spolku zúčastnili i zahraniční hosté a představitelé města.
Popřát k jubileu prostřednictvím svého vystoupení přijeli i zástupci tradičních folklorního souboru ze Slovenska, aby si hosté kulturní bohatství Slovenska připomněli písní a tancem.
Mezi gratulanty nechyběli ani zástupci vedení města.
Jan Wolf, primátor Karviné: "My jsme rádi, že národnostní menšiny udržují své zvyky a tradice a sdružují se do spolků. Chtěl bych poděkovat paní Krňávkové, která to dlouhodobě vede, protože vždycky musí být nějaký lídr, takže je to fajn, že něco takového v Karviné máme.”
Karvinská Obec Slováků vznikla po rozdělení Československa jako jedna z prvních hned po Praze. Pořádá pro své členy až 20 akcí ročně, polovina z nich je určena i veřejnosti.
Vilma Krňávková, předsedkyně Obce Slováků: "Ráda to dělám, musí to člověk cítit srdcem, mě to těší, ono když už člověk padá na tvář a když pak přijde pochvala a výsledek, který tam je a radost lidí, tak ta energie, jakoby se vrátila. Je to taková krásná práce, mám tady kus domova."
Velkým přáním předsedkyně Obce Slováků je, aby se o slovenské tradice tady v Karviné zajímala i mladší generace tak, aby poslání Obce Slováků zůstalo zachováno i v budoucnosti.
---
Ve Studénce kvetou v záhonech i číslice letošního výročí
Studénka v posledních letech více kvete. Postupně tu vznikají nové záhony, díky kterým je městská zeleň pestřejší a barevnější. Letos třeba přibyla nová výsadba před zámkem.
Studénka má zájem na tom, aby město bylo pěknější a pestřejší. V roce 2022 vznikly nové záhony na pěti místech a na lampy veřejného osvětlení v centru byly umístěny nádoby na květiny. Nové záhony postupně rozkvétají i před zámkem.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “V této chvíli stojíme v zámecké zahradě, kde jsme v minulém roce instalovali letničky přímo u schodiště před zámkem, ty jsou nasazeny i letos. Je tam i trošku symbolika 65. výročí založení města, takže občané mohou ve tvaru květů najít šestku a pětku.”
Další zcela nové kvetoucí pásy v zámeckém parku od letošního léta lemují i přístupovou cestu.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Jsou tady nasazené letničky, které by měly vyrůst až do výšky půl metru, měly by zase tu zámeckou zahradu trochu oživit, aby byla barevnější, příjemnější.”
Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Je tady zhruba 16 druhů, převládat by měla žlutá a oranžová barva, ale samozřejmě nebudou výjimkou ani ostatní barvy, také tam bude třeba taková lososová.”
Tady u zámku se jedná o letničkovou výsadbu, konkrétně červánkovou směs, která má navozovat pocit teplých letních večerů. Dalších pět lokalit záhonů ve městě jsou trvalkové, téměř po celý rok v nich něco kvete nebo se zelená.
---
Zprávy krátké, 9. 7. 2024 17.00 - 2
NEZAMĚSTNANOST V MSK BĚHEM ČERVNA
Úřad práce zveřejnil informace o nezaměstnanosti v Moravskoslezském kraji k 30. červnu. Počet uchazečů o zaměstnání klesl na 42 423, což je o 213 méně než v předchozím měsíci. Volných pracovních míst bylo evidováno 11 745, což představuje nárůst oproti minulému měsíci. Podíl nezaměstnaných osob zůstal na 5,2 %
VE FNO VZNIKLA NOVÁ FOTOGALERIE
Celkem 13 fotografií od Libora Krále nově zdobí chodby a jídelnu stanice B Chirurgické kliniky FN Ostrava. Fotografie jsou pořízeny mezi lety 2013 a 2023 během jeho cest po Evropě a USA. Výběr snímků, na němž se podílely i zdravotní sestry Stanice B, má pacientům zpříjemnit pobyt.
---
Mezinárodní velká cena Havířova mládeže ve vzpírání
Vzpěračský klub Baník Havířov uspořádal již šestý ročník mezinárodního závodu mládeže. Domácí klub reprezentovalo hned 13 nadějných vzpěračů.
Mezinárodní velké ceny Havířova mládeže se zúčastnili nadějní sportovci, kteří mají před sebou možná velkou kariéru. Do Havířova přijelo 44 závodníků z Česka, Slovenska a Polska. Mnozí vzpěrači se tomuto sportu věnují krátce. Nadšení z každého platného pokusu, bylo u nich proto velké.
Kristýna Ferstelová, vzpěračka SKV Bonatrans Bohumín: “Ten sport je skvělý. Ono, když zvednete víc než na tréninku, tak máte tu radost, že jste to dokázala. Momentálně zvedám 28 a 33 kg."
Matyáš Botek, vzpěrač TJ Holešov: "Chci se tady předvést s mými výkony a doufám, že dopadnu alespoň třetí."
Emil Plachetka, vzpěrač SKV Havířov: "Mě se to povedlo tak, že jsem zabojoval, chtěl jsem, abych měl nějaký výkon a rekord."
Domácí klub nasadil do soutěže hned třináct nadějných závodníků. A právě jedním z nich byl i Emil Plachetka.
Miloš Kopecký, trenér SKV Baník Havířov: "Emil Plachetka je za mě nadějný talent. Vzpírá necelý půlrok a díky široké rodině a té podpory rodiny, což je velmi důležité, tak se mu daří, poctivě chodí na tréninky. Za mě super kluk a do party výborný.”
Pro mladé vzpěrače je důležité mít nějaký vzor. A tím je právě Kamil Kučera, který se v 39 letech dočkal účasti na letních olympijských hrách.
---