Ve FN Ostrava poprvé operovali roboticky plíce
V pátek zažila Fakultní nemocnice Ostrava významný milník. Tamní lékaři poprvé roboticky operovali plíce a jsou tak druhým zdravotnickým zařízením v zemi, kde se podobné zákroky dělají. Pacientka se už po čtyřech dnech cítí lépe.
Chirurgický tým ve složení doktor Marcel Miták, doktor Lubomír Tulinský a robot Da Vinci provedli první robotickou operaci hrudníku ve Fakultní nemocnici Ostrava. V oboru hrudní chirurgie jde o druhé pracoviště v zemi, kde podobné výkony roboticky provádí.
Marcel Miták, hlavní operatér: "Je to příjemnější, protože u toho můžeme sedět. I ta asistence má speciální křeslo i instrumentace, aby ten tým nebyl unavený. Když je tým unavený, je náchylný k chybám."
Během asi čtyřhodinové operace byl 70leté pacientce odstraněn nádor na plicích. Už po čtyřech dnech žena cítí úlevu proti stavu před zákrokem.
pacientka: "Je to úleva. Já jsem vykašlávala krev a teď už nekašlu. Chtěla bych strašně moc poděkovat panu doktorovi Mitákovi za záchranu života."
Robotický systém chce nemocnice využívat u složitých operací zejména nádorových onemocnění, které patří v našem kraji bohužel mezi velmi časté.
Jiří Havrlant, ředitel FNO: "Pro nemocnici, ale hlavně pro pacienty je to veliký posun, protože můžeme nabídnout další možnost léčby, která je bezpečnější a můžu říct, že je to pro pacienta kvalitnější."
Hlavním bonusem pro pacienta je u robotických operací šetrnější zákrok bez poranění okolních struktur, což znamená i rychlejší hojení a kratší hospitalizaci.
---
HEIPARK Tošovice zažil Den na kole s MS krajem
Heipark v Tošovicích ovládli milovníci kol všech věkových kategorií. V rámci Dne na kole s Moravskoslezským krajem pro ně totiž byly připraveny cyklistické závody v terénu.
Ani nejistá předpověď počasí neodradila rodiny s dětmi a další milovníky terénní cyklisty od sobotní návštěvy HEIPARKU v Tošovicích u Oder.
Anketa: 1.) "Poprvé to zkoušíme s malým pětiletým a vypadá to skvěle. Sluníčko by mohlo svítit trošku víc, ale já myslím, že bezva." 2.) "Tak je to super. Přivedly nás tady kola a naše děti. Ať se pobaví a přivezeme domů nějakou trofej, že?" 3.) Jaké to je tady jezdit? – "No dobré je to." – A ty jezdíš strašně rychle jsem si všiml. – "No celkem jo."
Den na kole s Moravskoslezským krajem probíhá napříč celým krajem v různých termínech. V Tošovicích šlo o třetí závod po Bílé a Kopřivné. Prezentuje se zde také krajská Technotrasa.
Jan Krkoška (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Důležité je, aby ti lidé byli venku, aby se přátelili a samozřejmě trochu sportovali. To je asi ten cíl."
Ivo Martiník, organizátor závodů: "Jde o to, ať se pobaví hlavně děti. To znamená dětské závody na kolech, odrážedlech. Jsou tady prckové od dvou let. A to je smyslem dnešního dne. My jsme připravili tratě tady na našem dětském trailu, kde se prckové mohou dostat nahoru díky dopravníkovému pásu a potom sjíždějí tento lehký a jednoduchý trail."
Děti závodily v různých kategoriích do deseti let. Poté se závod přesunul na pumptrack, který je nejdelší a největší v České republice a letos bude hostit historicky první Mistrovství České republiky.
---
Krátké zprávy, 12. 6. 2023 16 h - 1
V MS kraji díky migraci přibylo v 1. čtvrtletí letošní roku 285 obyvatel, na konci března tady žilo 1,189.959 lidí. Letos do března v regionu zemřelo o 1380 lidí více, než se narodilo. Čísla zveřejnil Český statistický úřad.
Největší baterie České republiky o výkonu 10 MW vzniká v areálu společnosti ČEZ Energetické služby v Ostravě-Vítkovicích. Naplno začaly hlavní stavební práce, hotovo by mělo být do konce roku.
---
Rekordní návštěva potomků Harrachů na Zámku Kunín
Na zámek v Kuníně, který je ve správě Muzea Novojičínska, zavítalo více než 70 potomků šlechtického rodu Harrach, jejichž předkové tento barokní zámek postavili. Společnou cestu podnikli u příležitosti projektu Národního Památkového ústavu Rok Harrachů.
Národní památkový ústav, v rámci svého projektu Po stopách šlechtických rodů, věnoval rok 2023 rakousko-českému rodu Harrachů. Při této příležitosti se členové rodu z rakouské a německé větve sjeli do České republiky, kde se tak uskutečnilo jedno z největších setkání šlechticů v českých zemích.
Více než 70 členů rodiny Harrach navštívilo také kunínský zámek na Novojičínsku, který nechal postavit jejich významný předek v první polovině 18. století.
Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: “Je to velká čest a uznání pro tento zámek a pro všechny, kteří se zasloužili o znovuvzkříšení tohoto zámku. To, že pan hrabě Podstatzký, který je organizátorem rodinného srazu, si vybral náš zámek k návštěvě tak obrovské delegace lidí, která se schází po mnoha, mnoha letech, je to výjimečné setkání, tak je to skutečně obrovská pocta.”
Jan Podstatzký-Lichtenstein, organizátor rodinného setkání, je Harrach po své matce.
Jan Podstatzký-Lichtenstein: “Všechno, co je baroko, a takové čisté, to se mi líbí. Proto jsme teď byli ještě v Náměšti, to je také sympatický zámek, a tento je pěkný, moc pěkný. Ty jiné velké zámky naši lidé znají, ale tento neznali, porot jsme přišli sem, aby poznali tento zámek.”
Návštěva šlechticů na zámku vyvrcholila barokním koncertem v kostele Povýšení svatého Kříže.
---
Po obchvatu Karviné se procházeli lidé
Davy lidé využily příležitost prohlédnout si pěšky, na kole nebo koloběžce obchvat Karviné před jeho otevřením. K prohlídce byl otevřen zhruba 400 metrů dlouhý úsek až do místa, kde probíhají finální práce na novém mostu.
Takovou životní příležitost dostali lidé z Karviné a okolí jen jednou jedinkrát a více se opakovat nebude. Osobně si mohli prohlédnout stavbu obchvatu Karviné těsně před jeho dokončením zprovozněním pro řidiče.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: "1,20 My sami máme radost, když dokážeme vytáhnout tu těžkou kamionovou dopravu přímo z centre měst, obcí a městysů a to je to, co sem ty lidi přivádí."
Zároveň si lidé mohli prohlédnou stavební techniku i techniku, se kterou se Ředitelství silnic a dálnic bude o stavbu po otevření starat. Děti s rodiči si se zájmem prohlížely i kabiny vozů.
anketa: návštěvníci obchvatu Karviné: "Je to fakt nádhera. Poděkování za to, že to udělali po těch letech.” "Čekali jsme na to tak dlouho a konečně. Doufejme, že přes město nebudou jezdit ty náklaďáky, že to všechno pojede obchvatem.” "Tady mám tablet, tak jsme si chtěl vyfotit ten most, jinak je to dobrý."
Jedinečnou příležitost dostali také speciálně i žáci posledních ročníků Základní školy Školská, kteří se na prohlídku obchvatu dostali o den dříve. A to v souvislosti s výběrem povolání.
---
Krátké zprávy, 12. 6. 2023 16 h - 2
V pondělí začala v Ludgeřovicích přestavba křižovatky ulic Hlučínská a Ludgeřovická. Bude tam kruhový objezd a díky němu bude křižovatka přehlednější a bezpečnější. Práce budou trvat 140 dní a vyjdou na 12,3 milionu korun. Náklady se rozdělí mezi Moravskoslezský kraj a obec. Po dobu prací bude opravovaný úsek neprůjezdný.
Šest desítek zaměstnavatelů bude nabízet volná místa na Burze práce. Uskuteční se 14. června v aule Gong v Dolní oblasti Vítkovic. Akci pořádá krajská pobočka Úřadu práce.
---
Havířov se stal součástí štafetového Mírového běhu
Hořící pochodeň míru, se kterou putují běžci přes celý svět, dorazila i do České republiky. V Moravskoslezském kraji mohli lidé potkat běžce štafetového Mírového běhu například v Českém Těšíně nebo Havířově.
Česká republika se stala součástí největšího světového štafetového běhu s hořící pochodní, která má lidem symbolicky předávat poselství míru, přátelství a porozumění. Běžci z různých koutů světa každý rok proběhnou více jak 150 zemí, svou zastávku měli i v Havířově.
Ondřej Veselý, kapitán evropského týmu Mírového běhu: "Tento běh se zahajuje každoročně před budovou OSN v New Yorku a myšlenkou tohoto běhu je, že každý z nás můžeme udělat něco proto, aby svět kolem nás byl lepší.”
Skupinu, která s mírovou hořící pochodní předává symbolicky lidem toto poselství, tvoří běžci například z Mongolska, Kazachstánu, Slovenska, Polska nebo Indonésie.
anketa: "Já jsme se přidala na začátku slovenské trasy, která byla 31.5. vyběhli jsme z obce Král, přes Slovensko jsme běželi 4 dni.” " Ještě jsem dál běžela přes Polsko, je to úžasný pocit poznávat nové lidi."Přišli jsme podpořit tento běh, protože se nám to líbilo a přišlo nám to skvělé.” "Podle mě je to skvělá akce, fajn a zábava, že se můžou zúčastnit všichni, je to fajn."
Denně uběhnou běžci štafetově až 80 kilometrů.
Ondřej Veselý, kapitán evropského týmu Mírového běhu: "Do ČR jsme přiběhli z Polska přes Jablunkov, dnes běžíme směrem do Ostravy, proběhli jsme Český Těšín, nyní Havířov.”
Pokračovat budou běžci přes Vysočinu do Jižních Čech a Krušných hor. 20. června bude pochodeň předána do Německa.
---