Na střední školy se v MSK hlásí o stovky více žáků
Ve čtvrtek a v pátek se konají na středních školách jednotné přijímací zkoušky. A nastupuje opravdu silný ročník. Kapacita by ale měla být dostatečná a to i proto, že ředitelé mohou využít výjimku a navýšit počty studentů ve třídách.
V Moravskoslezském kraji na 140 středních škol. V letošním roce bude z devátých tříd vycházet 11 491 žáků, což je o 703 více než v roce předešlém. Největší zájem u přijímacích zkoušek se očekává u gymnázií, lyceí, zdravotnických oborů. Například na Střední školu v Havířově-Prostřední Suché se hlásí 417 uchazečů, což je nárůst o zhruba 50 žáků. Přijmout škola může 148.
Ředitelé mohou využít výjimku od zřizovatele a počty ve třídách navýšit.
Petr Szymeczek, ředitel Střední školy Havířov-Prostřední Suchá: "To znamená, že kapacitu můžeme navýšit až na 34 ve třídě. Gymnáziu povolil zřizovatel dva žáky navíc. Každý obor má nějakou kapacitu. U nás je to například u lycea 210 žáků. Takže pro nás ta výjimka platí pouze u kadeřnic, kde ji využijeme a budeme otevírat třídu se 34 žáky."
Žáci si mohli podat přihlášky na dvě školy.
anketa: "Dala jsem si druhou přihlášku na gymnázium do Karviné, protože jsem nevěděla kam jinam. A když nevyjde ani jedna škola, tak půjdu na číšníka a udělám si barmanský kurz a budu mít vlastní bar.”
Žáci musí složit jednotné přijímací zkoušky z matematiky a českého jazyka. Jiné podmínky mají uchazeči z Ukrajiny.
Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná: "Těmto žákům na jejich žádost promíjíme zkoušku z českého jazyka a co se týká zkoušky z matematiky tady ji mají v ukrajinštině.”
Žáci, kteří při přijímacích zkouškách neuspějí, musí vyčkat, které školy budou otevírat druhé kolo přijímacích zkoušek. Seznam škol naleznou v květnu i na webových stránkách MSK.
---
Zprávy krátké 13. 4. 2023 17.00 - 1
2,62 promile alkoholu nafoukala 47letá řidička, která přijela na benzinovou pumpu v Moravské Ostravě, neúspěšně se pokoušela zaplatit a zablokovala si kartu. Podezření strážníkům sdělila obsluha stanice, případ si převzala policie.
---
Zdravotníci v KHN mají nově SOS tlačítka
V Karvinské hornické nemocnici přibývá situací, kdy je zdravotnický personál vystaven slovní a bohužel i fyzické agresi ze strany pacientů nebo jejich rodinných příslušníků. Vedení nemocnice proto přijalo opatření, která přispějí ke zvýšení ochrany zaměstnanců.
Karvinská hornická nemocnice zaznamenala vyšší nárůst pacientů a rodinných příslušníků, kteří jsou vůči personálu agresivní a to nejen slovně, ale dochází i fyzickému napadání. Vedení nemocnice na tyto situace ihned zareagovala.
Tomáš Canibal, ředitel nemocnice: “My tady máme agenturu, která nám dělá dlouhodobě ostrahu a my jsme vyhlásili plán přechod od ostrahy k ochraně, domluvili jsme se, aby nám tady ochranku posílila.”
Nemocnice také vytvořila systém SOS hlášení, zdravotníci z vybraných oddělení a ambulancí také obdrželi osobní tísňová tlačítka.
Tomáš Canibal, ředitel nemocnice: "Zaměstnanec v případě nouze zmáčkne tlačítko, vyšle signál naší ochrance, která okamžitě ví, na kterém oddělení je krizová situace a a běží tam."
Zdravotnický personál tuto novinku vítá a oceňuje.
Alena Bilanová, staniční sestra: "V okamžiku, kdy ta sestřička potřebuje pomoc, není úplně v její moci doběhnout k telefonu a dovolávat se nějaké ochranky a podobně a ta agrese prostě ve společnosti obecně roste a roste nejen ze strany hospitalizovaných pacientů, ale i ze strany jejich příbuzných. Ten faktor si myslím, že je strach o toho příbuzného."
Dalším faktorem zvýšené agrese může být i dlouhodobá frustrace.
Ludmila Mrkvicová, klinická psycholožka: "Podrážděnost, neklid, to může být dáno určitou frustrací, ale slušné chování bychom měli všichni mít."
Vedení nemocnice také požádalo městskou i státní policii o navýšení přítomnosti hlídek v blízkosti nemocnice.
---
V Ostravě si musí vyměnit řidičák více než 20 tisíc řidičů
Teď máme důležité upozornění pro řidiče. Pohlídejte si, zda vám nekončí v letošním roce platnost řidičského průkazu. Jen v Ostravě si bude letos muset vyměnit řidičák více než 20 tisíc řidičů.
Jen v Ostravě si do konce roku musí vyměnit řidičské průkazy téměř 21 tisíc řidičů, což představuje zhruba pětinu celkového počtu Moravskoslezského kraje, kde na výměnu čeká 92 tisíc osob. Platnost řidičáku se odvíjí od skupiny oprávnění a trvá buď 5 nebo 10 let.
Dalibor Mozdřeň, vedoucí odboru dopravně správních činností MMO: „O výměnu řidičského průkazu z důvodu uplynutí platnosti je možné požádat nejdříve tři měsíce před skončením platnosti dokladu. Řidiči si o nový řidičský průkaz mohou zažádat buď fyzicky, na jakémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností, nebo elektronicky s využitím datové schránky přes nový Portál dopravy."
Kontrola řidičského průkazu přitom zabere pár sekund, a pokud už průkazu končí platnost, měl by jeho majitel zamířit na kterýkoliv úřad obce s rozšířenou působností, jenž vede registr řidičů. O nový průkaz lze požádat pohodlně také on-line.
Dalibor Mozdřeň, vedoucí odboru dopravně správních činností MMO: Při elektronické žádosti si řidič vybere úřad, na kterém si podá žádost a zároveň si i svůj hotový nový řidičský průkaz vyzvedne. Elektronická žádost je velmi rychlá, nezabere více než pár minut a všechny důležité údaje má žadatel v systému již předvyplněné."
K výměně je nutný platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Elektronicky i fyzicky je možné podat žádost o výměnu neplatného řidičského průkazu jak ve lhůtě standardní, tj. do 20 dní, tak i ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů. Tento úkon je ale zpoplatněn částkou 700 korun.
---
Zprávy krátké 13. 4. 2023 17.00 - 2
Velmi dobrá, tak hodnotí vodohospodáři hydrologickou situací na území povodí Odry. Vodní díla budou k 1. květnu prakticky na svých zásobních hladinách, což značí dobrý start pro nadcházející období, kdy se dá předpokládat menší množství srážek.
Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Sněhová pokrývka z horských oblastí téměř odtála a v současnosti na průtoky v tocích, které se pohybují převážně od 180 do 330 denních vod, mají vliv jen srážky, jejichž úhrny se pohybovaly v posledních 14 dnech od 15 do 20 mm, v horských oblastech Beskyd a Jeseníků v rozmezí 20 až 50 mm srážek s maximem 60 mm na Ovčárně.”
---
V Ostravě se radili koordinátoři participativních rozpočtů
V Ostravě se sešli koordinátoři participativních rozpočtů z celé ČR. Navzájem si vyměňovali zkušenosti a hledali řešení, jak se posunout dál.
29 zástupců participativních rozpočtů z celé ČR se sešlo na pracovním setkání na radnici Ostravy-Jihu. Řešili plusy i mínusy a navzájem se inspirovali.
Tereza Kašingová, koordinátorka participativního rozpočtu Náš Jih: “Všichni sdílíme společná témata. Hodně se objevuje propagace, ale taky nastavení zásad jak aktivovat a vyzývat obyvatele, aby viděli smysl participativního rozpočtu, aby se do něho chtěli zapojit, aby věděli, že to má smysl, že se mohou opravdu podílet na tom, jak bude vypadat jejich město.”
Z Ostravy se do pracovního setkání zapojil magistrát a městské obvody Moravská Ostrava a Přívoz, Jih a také Poruba.
Kristýna Špačková, koordinátorka participativního rozpočtu Zelená Porubě: “Zatím, co mě nejvíce zaujalo, tak je zapojení škol do participativního rozpočtu a myslím si, že to je zajímavé téma i pro Porubu, protože my jsme zatím školy nějakým způsobem nezapojovali a určitě to je otázka do budoucna.”
Tereza Rödlingová, Koordinátorka participativního rozpočtu Společně tvoříme Chomutov: “Každé město má jinak nastavený ten participativní rozpočet, takže je skvělé, že si můžeme navzájem říct tipy, triky, co zlepšit, co změnit, abychom dosáhli optimálního nastavení u nás ve městě.”
Participativní rozpočet Zelená Porubě vznikl v roce 2016 a za sebou má už 6 ročníku. Ve dvou posledních lidé nenavrhovali dílčí změny veřejného prostoru, ale kompletní proměny dvorů, což je mezi participativními rozpočty unikátní.
---
Znalosti v angličtině poměřila ve Studénce stovka žáků
Prověřit své znalosti anglického jazyka mohla stovka dětí z části Novojičínska, které se zapojily do meziškolní soutěže s názvem Bavte se s angličtinou. Pořadatelem byla Základní škola Butovická ze Studénky.
Za grantové podpory města Studénky uspořádala zdejší Základní škola Butovická další ročník meziškolní soutěže dvojic v anglickém jazyce Have Fun with English. Bavit se angličtinou přijeli žáci z osmi škol ze Studénky a okolí.
Aranka Horváthová, ředitelka ZŠ Butovická: “Je to soutěž, kde žáci z různých škol, od páté po deváté třídy, plní netradiční úkoly v angličtině. Máme tu dnes sto dětí, takže si myslíme, že je to velká účast.”
Školáci soutěžili ve třech věkových kategoriích, úkoly pro ně připravili angličtináři pořádající školy pod taktovkou Lenky Školové.
Lenka Školová, hlavní organizátorka soutěže: “Máme za sebou dvanáct ročníků. Úkolů je deset v každé kategorii. Děti plní úkoly během tří minut a jsou tam různé typy úkolů. Křížovky, přiřazování, spojování vět a tak dále.”
porotci soutěže: “U mého úkolu je to úkol na poslech a porozumění textu.” “U mě je to úplně lehký úkol, do řádků musí vypsat žánry filmů.”
Adéla Šindlerová, ZŠ T. G. Masaryka Bílovec, soutěžící: “Některé cvičení bylo obtížné, ale s tím se nedá nic dělat. Mě angličtina baví a jsem tu ráda.”
Patrik Strof, ZŠ Butovická Studénka, soutěžící: “Je to všechno těžké, ale zábava to je.”
Soutěž trvala dvě hodiny, první místa obsadili žáci ze Základní školy Komenského z Bílovce a z fulnecké školy Tomáše Garrigue Masaryka.
---