Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Muž do masových návnad zapékal jed i hřebíky
  • Frýdlantská ve F-M má nově odbočení vlevo na Hlavní
  • Útulek v Havířově se snaží ulevit zvířatům od veder
  • U DK Poklad se začíná stavět druhý parkovací dům
  • Památník Kaluse v Čeladné nabízí i pohled na medvěda

Muž do masových návnad zapékal jed i hřebíky

Ostravským policistům se podařilo vypátrat, kdo na sídlišti Dubina v Ostravě rozhazoval smrtelně nebezpečné návnady pro psy. Jde o muže, kterému vadil jejich štěkot. Nyní mu hrozí pět let vězení.

Toto jsou návnady, které před domem na sídlišti Dubina nacházeli na začátku roku pejskaři. Jde o upečené maso, ve kterém jsou hřebíky a expertíza Krajské veterinární správy v Ostravě prokázala, že obsahují i jed na hlodavce. Celkem tři psi návnadu snědli, ale jejich majitelé včas vyhledali pomoc veterináře. Jinak by zřejmě jejich zvířata uhynula v krutých bolestech.

Martin Polák, veterinář: "Hřebíky by mohly mechanicky poškodit celý trávicí trakt.  Jedy na hlodavce fungují tak, že způsobují krvácení toho jedince, takže ten pes nebo kočka by vykrváceli do svých útrob. Nebezpečné je zvláště to, že příznaky se můžou projevit až se zpožděním sedm dní."

Policisté při pátrání po pachateli zajistili záznamy z domovních kamer a měli jasno. Psy se snažil otrávit jeden z nájemníků domu, kterému vadil jejich štěkot. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Své jednání měl sofistikovaně připravené. Nejdříve měl upéct po domácku vyrobené malé masové pamlsky, do kterých měl zapéct drobné hřebíky a granule jedu na hlodavce. Tyto potom měl na několika místech rozházet po zemi."

Pachateli hrozí za týrání zvířat 5 let vězení. Policisté znovu apelují na majitele psů, aby při jejich venčení byli obezřetní. Zásadní samozřejmě je, aby je měli na vodítku. Nástrahy mohou být nebezpečné i dětem. 

---

Frýdlantská ve F-M má nově odbočení vlevo na Hlavní

Frýdek-Místek zavedl první změnu na Hlavní třídě po otevření obchvatu. Nově bylo obnoveno odbočení vlevo z ulice Frýdlantská. Postupně se připravují i další úpravy, které by v budoucnu měly ulici Hlavní zklidnit a usnadnit přes ni řidičům průjezd a chodcům přechod.

Zprovoznění obchvatu Frýdku-Místku umožnilo městu začít pracovat s ulicí Hlavní. A první úprava už se realizovala.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My postupně chceme tuto ulici vracet občanům. A nejdříve se pustíme do takových lehčích dopravních opatření, kdy na křižovatkách budeme vracet možnost odbočit ve všech směrech i doleva. Jako se například nyní děje z ulice Frýdlantská. A tato opatření postupně budou umožňovat to, aby Hlavní ulice se přirozeně napojila na tu strukturu. A zároveň se stala bezpečnější a město bylo průjezdnější."

V křižovatce se vypnuly semafory a postupně začal vznikat nový odbočovací pruh.

Radomír Pecka, vedoucí Provozu veřejné osvětlení TS F-M: "Musí se tam naznačit celý, přibude tam indukční smyčka na detekci vozidel. Nahoře se změní signální šipky na návěstidlech a přibude tam i video detekce na snímání vozidel."

Anketa řidiči: 1.) Co říkáte na úpravu křižovatky, že tady přibude teď to odbočení do leva? - "Je to výborné, vždycky to chybělo. Je to výborné." 2.) "Já myslím, že to není moc dobré." – A proč? – "Protože tady to je hodně zacpané."

Radomír Pecka, vedoucí Provozu veřejné osvětlení TS F-M: "Dali jsme na vědomí policii, že bude probíhat tato úprava. Dojde k vypnutí křižovatky, takže policie tam bude asistovat. A v případě velkého provozu bude řídit tuto křižovatku. A odborné práce na té křižovatce nám dělá firma Patriot."

Město má v plánu i další opatření, jako je například odbočení doleva na bývalém autobusovém stanovišti.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Budou tam postupně přibývat autobusové zálivy. Do budoucna bychom chtěli odstranit ty bariéry, které tam jsou, které by měly částečně nahradit zeleň, která by tam mohla být. A napojení slepých ulic, které neústily do té ulice Hlavní. Ale všechna tato opatření budou probíhat postupně. Tak, aby neomezila tu dopravu, aby té dopravě pomohla a pomohla plynulosti. A poté, až v budoucnu bude komunikace převedena ze státu na kraj, tak věřím, že se podaří vybudovat i kruhové objezdy, které budou opravdu už takovou třešničkou. A opravdu vrátí tu ulici zpět do té struktury města."

Všechny úpravy budou probíhat tak, aby byl zachován průjezdní profil dva plus dva pruhy, aby v případě uzavření obchvatu bylo možné město stále projet a neucpávalo se.

---

Zprávy krátké, 13. 7. 2023 16.00 - 1
Řidiči využívající hraniční přechod do Polska v Chotěbuzi by měli být obezřetní a bedlivě sledovat dopravní značení, protože na trase Mosty u Českého Těšína – Chotěbuz právě probíhá oprava. Práce jsou naplánovány do konce prázdnin.
Jan Rýdl mluvčí ŘSD ČR: "Před zahájením projekčních prací byla provedena diagnostika pomocí jádrových vrtů, sond a navazujících zkoušek, současně byla měřena únosnost vozovky. Z kontroly vyplývá, že stávající stav silnice vykazuje vady odpovídající stáří a zatížení komunikace. Místem projíždí přes 10 000 aut denně, z toho více než 4 600 kamionů."

---

Útulek v Havířově se snaží ulevit zvířatům od veder

Neustále chlazení kotců, omezený čas na přímém slunci. Tak se snaží ulevit ošetřovatelé zvířatům v havířovském útulku. Aby si psi nepopálili tlapy, chodí se venčit jen do travnatého výběhu.

Vysoké teploty netrápí jen lidi. V útulku proto věnují zvířatům zvýšenou péči. Dohlížejí na dostatek vody v miskách a snaží se jim od veder ulevit. Aby se předešlo problémům, je v těchto dnech pozastavené venčení.

Dagmar Poláková, vedoucí útulku Max: "Ze zkušeností z minulých let je to venčení pozastaveno z toho důvodu, že ti psi, když vycházejí tady z útulku a tady máme asfaltový povrch, takže potom mají spálené tlapy a je to pro ně bolestivé. Tak i tento důvod je, že to venčení je pozastaveno.”

Eva Bergerová, ošetřovatelka: "My hlavně pejskům teď zvlhčujeme ty venkovní kotce. Když chtějí, tak si zajdou na tu vlhčí podlahu. Misky jsme přidali, aby každý pejsek měl dvě misky. Pořád je doléváme. I kočkám kontrolujeme pitný režim. Pejsci více pijí i ve výběhu mají kýbl s vodou, takže musíme to přečkat."

Pozor na své čtyřnohé kamarády musejí dávat i lidé ve městě.

anketa: “Ráno vždy jít na procházku, dokud není moc teplo. Odpoledne nejlépe k vodě na dvě na tři hodiny, ať se tam smočí, ať mu je lépe a večer zase delší procházku."

anketa: "Je pravda, že chvilkama hledá chladná místa, že si zaleze do stínu, nejlépe na studenou podlahu.”

Nejvyšší teploty až 37 stupňů se očekávají v sobotu. 

---

U DK Poklad se začíná stavět druhý parkovací dům

U kulturního domu Poklad opět zavládne čilý stavební ruch. V těchto dnes se tam začne stavět druhý parkovací dům, na který po jeho dokončení naváže revitalizace přilehlého parku.

U kulturního domu Poklad už je vše připraveno na stavbu druhého parkovacího domu. Příjezdová cesta k němu je oplocena a řádně označena dopravním značením pro řidiče i chodce.

Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátor Ostravy: “Tento parkovací dům bude mít 64 parkovacích míst. Bude obdobné konstrukce jako je ten první parkovací dům, který byl postaven v první etapě. Bude naprosto otevřený, bude tam parkovací střecha s atikou ve výšce metr 10 a nulté patro bude v podstatě otevřené a tím, že tam budou parkovací systém a vjezd do toho parkovacího domu.”

Parkovací dům, jehož stavba potrvá 8 až 9 měsíců, budou moci využívat i obyvatelé, kteří bydlí v okolních domech.

Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátor Ostravy: “Samozřejmě ladíme s DK ještě podmínky jakým způsobem toho dosáhneme.”

Protože se stavba parkovacího domu zpozdila, posouvá se i revitalizace přilehlého parku, která začne až na jaře příštího roku.

Lucie Bránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Já si myslím, že to nevadí, protože než by se tady koordinovaly dvě firmy složitě, možná si zasahovaly jeden druhému do nějakých prací a pak ten výsledek nebyl úplně dobrý, tak je lépe počkat.”

Co se týká prvního parku, který byl revitalizován loni, tak třešničkou na dortu je kašna Vladislava Gajdy v jeho centrální částí, která byla spolu s pítkem zprovozněna v těchto dnech.

---

Zprávy krátké, 13. 7. 2023 16.00 - 2
Až tři roky za mřížemi hrozí dvaatřicetileté ženě, která v úterý opilá havarovala na nájezdu na dálnici D48 v Rychalticích. Ve vozidle cestovala sama. Ve vysoké rychlosti sjela z nájezdu a skončila v oplocení. Nadýchala tři promile alkoholu, uvedla, že byla na oslavě a vypila dvě skleničky vína.

V pondělí 17. července bude spuštěn provoz na obchvatu Karviné. Stavba kromě zklidnění provozu ve městě přinese i trvalou úpravu provozu a změnu přednosti v jízdě. Hlavní komunikace bude vedena z Českého Těšína na nový obchvat. Pro řidiče to znamená, že při výjezdu z Karviné budou muset nově dávat přednost vozidlům jedoucím po obchvatu.

---

Památník Kaluse v Čeladné nabízí i pohled na medvěda

Památník Josefa Kaluse v Čeladné obsahuje několik expozic, které vykreslují život v této beskydské obci. Postupně se rozrůstají o další sbírkové předměty, naposledy například v přírodovědné části o preparáty zvířat, včetně medvěda.

Památník spisovatele Josefa Kaluse byl v Čeladné otevřen před třemi lety. Nachází se v budově bývalé školy, kde Kalus na přelomu 19. a 20. století učil. Uvnitř je několik expozic, které vykreslují život v této beskydské obci. Postupně se rozrůstají o další sbírkové předměty, naposledy například v přírodovědné části o preparáty zvířat.

Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Tady na území Beskyd i Čeladné samotné byl i medvěd, rys, jezevec, lišky a my jsme tu první část té expozice už naplnili, a to znamená, že je připravena nejen proto, aby tu chodili návštěvníci a turisté, ale aby tady chodily i děti ze školy a měly tady nějakou přírodovědnou hodinu.”

Součástí památníku je například expozice stará škola a pod unikátními sklepními klenbami i výstavní galerie. 

Milan Moravec, správce a průvodce, Památník Josefa Kaluse: “V naši galerii máme v podstatě každý měsíc jinou výstavu, teď na prázdniny chystáme výstavu paní Olgy Šimanské a Antonína Kačmaříka. Jsou to umělci z Frýdku-Místku.”

Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Ten prvotní účel bylo zachránit starý objekt. A myslím si, že až ta rekonstrukce byla hotova, tak jsem si uvědomili, jaký skvost nám tady dědové před nějakými 150 lety zanechali.”

Během hlavní turistické sezóny je památník otevřen kromě pondělka každý den od 9 do 16 hodin.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
13. července 2023, 16:00

Muž do masových návnad zapékal jed i hřebíky

Ostravským policistům se podařilo vypátrat, kdo na sídlišti Dubina v Ostravě rozhazoval smrtelně nebezpečné návnady pro psy. Jde o muže, kterému vadil jejich štěkot. Nyní mu hrozí pět let vězení.

Toto jsou návnady, které před domem na sídlišti Dubina nacházeli na začátku roku pejskaři. Jde o upečené maso, ve kterém jsou hřebíky a expertíza Krajské veterinární správy v Ostravě prokázala, že obsahují i jed na hlodavce. Celkem tři psi návnadu snědli, ale jejich majitelé včas vyhledali pomoc veterináře. Jinak by zřejmě jejich zvířata uhynula v krutých bolestech.

Martin Polák, veterinář: "Hřebíky by mohly mechanicky poškodit celý trávicí trakt.  Jedy na hlodavce fungují tak, že způsobují krvácení toho jedince, takže ten pes nebo kočka by vykrváceli do svých útrob. Nebezpečné je zvláště to, že příznaky se můžou projevit až se zpožděním sedm dní."

Policisté při pátrání po pachateli zajistili záznamy z domovních kamer a měli jasno. Psy se snažil otrávit jeden z nájemníků domu, kterému vadil jejich štěkot. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Své jednání měl sofistikovaně připravené. Nejdříve měl upéct po domácku vyrobené malé masové pamlsky, do kterých měl zapéct drobné hřebíky a granule jedu na hlodavce. Tyto potom měl na několika místech rozházet po zemi."

Pachateli hrozí za týrání zvířat 5 let vězení. Policisté znovu apelují na majitele psů, aby při jejich venčení byli obezřetní. Zásadní samozřejmě je, aby je měli na vodítku. Nástrahy mohou být nebezpečné i dětem. 

---

Frýdlantská ve F-M má nově odbočení vlevo na Hlavní

Frýdek-Místek zavedl první změnu na Hlavní třídě po otevření obchvatu. Nově bylo obnoveno odbočení vlevo z ulice Frýdlantská. Postupně se připravují i další úpravy, které by v budoucnu měly ulici Hlavní zklidnit a usnadnit přes ni řidičům průjezd a chodcům přechod.

Zprovoznění obchvatu Frýdku-Místku umožnilo městu začít pracovat s ulicí Hlavní. A první úprava už se realizovala.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My postupně chceme tuto ulici vracet občanům. A nejdříve se pustíme do takových lehčích dopravních opatření, kdy na křižovatkách budeme vracet možnost odbočit ve všech směrech i doleva. Jako se například nyní děje z ulice Frýdlantská. A tato opatření postupně budou umožňovat to, aby Hlavní ulice se přirozeně napojila na tu strukturu. A zároveň se stala bezpečnější a město bylo průjezdnější."

V křižovatce se vypnuly semafory a postupně začal vznikat nový odbočovací pruh.

Radomír Pecka, vedoucí Provozu veřejné osvětlení TS F-M: "Musí se tam naznačit celý, přibude tam indukční smyčka na detekci vozidel. Nahoře se změní signální šipky na návěstidlech a přibude tam i video detekce na snímání vozidel."

Anketa řidiči: 1.) Co říkáte na úpravu křižovatky, že tady přibude teď to odbočení do leva? - "Je to výborné, vždycky to chybělo. Je to výborné." 2.) "Já myslím, že to není moc dobré." – A proč? – "Protože tady to je hodně zacpané."

Radomír Pecka, vedoucí Provozu veřejné osvětlení TS F-M: "Dali jsme na vědomí policii, že bude probíhat tato úprava. Dojde k vypnutí křižovatky, takže policie tam bude asistovat. A v případě velkého provozu bude řídit tuto křižovatku. A odborné práce na té křižovatce nám dělá firma Patriot."

Město má v plánu i další opatření, jako je například odbočení doleva na bývalém autobusovém stanovišti.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Budou tam postupně přibývat autobusové zálivy. Do budoucna bychom chtěli odstranit ty bariéry, které tam jsou, které by měly částečně nahradit zeleň, která by tam mohla být. A napojení slepých ulic, které neústily do té ulice Hlavní. Ale všechna tato opatření budou probíhat postupně. Tak, aby neomezila tu dopravu, aby té dopravě pomohla a pomohla plynulosti. A poté, až v budoucnu bude komunikace převedena ze státu na kraj, tak věřím, že se podaří vybudovat i kruhové objezdy, které budou opravdu už takovou třešničkou. A opravdu vrátí tu ulici zpět do té struktury města."

Všechny úpravy budou probíhat tak, aby byl zachován průjezdní profil dva plus dva pruhy, aby v případě uzavření obchvatu bylo možné město stále projet a neucpávalo se.

---

Zprávy krátké, 13. 7. 2023 16.00 - 1
Řidiči využívající hraniční přechod do Polska v Chotěbuzi by měli být obezřetní a bedlivě sledovat dopravní značení, protože na trase Mosty u Českého Těšína – Chotěbuz právě probíhá oprava. Práce jsou naplánovány do konce prázdnin.
Jan Rýdl mluvčí ŘSD ČR: "Před zahájením projekčních prací byla provedena diagnostika pomocí jádrových vrtů, sond a navazujících zkoušek, současně byla měřena únosnost vozovky. Z kontroly vyplývá, že stávající stav silnice vykazuje vady odpovídající stáří a zatížení komunikace. Místem projíždí přes 10 000 aut denně, z toho více než 4 600 kamionů."

---

Útulek v Havířově se snaží ulevit zvířatům od veder

Neustále chlazení kotců, omezený čas na přímém slunci. Tak se snaží ulevit ošetřovatelé zvířatům v havířovském útulku. Aby si psi nepopálili tlapy, chodí se venčit jen do travnatého výběhu.

Vysoké teploty netrápí jen lidi. V útulku proto věnují zvířatům zvýšenou péči. Dohlížejí na dostatek vody v miskách a snaží se jim od veder ulevit. Aby se předešlo problémům, je v těchto dnech pozastavené venčení.

Dagmar Poláková, vedoucí útulku Max: "Ze zkušeností z minulých let je to venčení pozastaveno z toho důvodu, že ti psi, když vycházejí tady z útulku a tady máme asfaltový povrch, takže potom mají spálené tlapy a je to pro ně bolestivé. Tak i tento důvod je, že to venčení je pozastaveno.”

Eva Bergerová, ošetřovatelka: "My hlavně pejskům teď zvlhčujeme ty venkovní kotce. Když chtějí, tak si zajdou na tu vlhčí podlahu. Misky jsme přidali, aby každý pejsek měl dvě misky. Pořád je doléváme. I kočkám kontrolujeme pitný režim. Pejsci více pijí i ve výběhu mají kýbl s vodou, takže musíme to přečkat."

Pozor na své čtyřnohé kamarády musejí dávat i lidé ve městě.

anketa: “Ráno vždy jít na procházku, dokud není moc teplo. Odpoledne nejlépe k vodě na dvě na tři hodiny, ať se tam smočí, ať mu je lépe a večer zase delší procházku."

anketa: "Je pravda, že chvilkama hledá chladná místa, že si zaleze do stínu, nejlépe na studenou podlahu.”

Nejvyšší teploty až 37 stupňů se očekávají v sobotu. 

---

U DK Poklad se začíná stavět druhý parkovací dům

U kulturního domu Poklad opět zavládne čilý stavební ruch. V těchto dnes se tam začne stavět druhý parkovací dům, na který po jeho dokončení naváže revitalizace přilehlého parku.

U kulturního domu Poklad už je vše připraveno na stavbu druhého parkovacího domu. Příjezdová cesta k němu je oplocena a řádně označena dopravním značením pro řidiče i chodce.

Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátor Ostravy: “Tento parkovací dům bude mít 64 parkovacích míst. Bude obdobné konstrukce jako je ten první parkovací dům, který byl postaven v první etapě. Bude naprosto otevřený, bude tam parkovací střecha s atikou ve výšce metr 10 a nulté patro bude v podstatě otevřené a tím, že tam budou parkovací systém a vjezd do toho parkovacího domu.”

Parkovací dům, jehož stavba potrvá 8 až 9 měsíců, budou moci využívat i obyvatelé, kteří bydlí v okolních domech.

Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátor Ostravy: “Samozřejmě ladíme s DK ještě podmínky jakým způsobem toho dosáhneme.”

Protože se stavba parkovacího domu zpozdila, posouvá se i revitalizace přilehlého parku, která začne až na jaře příštího roku.

Lucie Bránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Já si myslím, že to nevadí, protože než by se tady koordinovaly dvě firmy složitě, možná si zasahovaly jeden druhému do nějakých prací a pak ten výsledek nebyl úplně dobrý, tak je lépe počkat.”

Co se týká prvního parku, který byl revitalizován loni, tak třešničkou na dortu je kašna Vladislava Gajdy v jeho centrální částí, která byla spolu s pítkem zprovozněna v těchto dnech.

---

Zprávy krátké, 13. 7. 2023 16.00 - 2
Až tři roky za mřížemi hrozí dvaatřicetileté ženě, která v úterý opilá havarovala na nájezdu na dálnici D48 v Rychalticích. Ve vozidle cestovala sama. Ve vysoké rychlosti sjela z nájezdu a skončila v oplocení. Nadýchala tři promile alkoholu, uvedla, že byla na oslavě a vypila dvě skleničky vína.

V pondělí 17. července bude spuštěn provoz na obchvatu Karviné. Stavba kromě zklidnění provozu ve městě přinese i trvalou úpravu provozu a změnu přednosti v jízdě. Hlavní komunikace bude vedena z Českého Těšína na nový obchvat. Pro řidiče to znamená, že při výjezdu z Karviné budou muset nově dávat přednost vozidlům jedoucím po obchvatu.

---

Památník Kaluse v Čeladné nabízí i pohled na medvěda

Památník Josefa Kaluse v Čeladné obsahuje několik expozic, které vykreslují život v této beskydské obci. Postupně se rozrůstají o další sbírkové předměty, naposledy například v přírodovědné části o preparáty zvířat, včetně medvěda.

Památník spisovatele Josefa Kaluse byl v Čeladné otevřen před třemi lety. Nachází se v budově bývalé školy, kde Kalus na přelomu 19. a 20. století učil. Uvnitř je několik expozic, které vykreslují život v této beskydské obci. Postupně se rozrůstají o další sbírkové předměty, naposledy například v přírodovědné části o preparáty zvířat.

Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Tady na území Beskyd i Čeladné samotné byl i medvěd, rys, jezevec, lišky a my jsme tu první část té expozice už naplnili, a to znamená, že je připravena nejen proto, aby tu chodili návštěvníci a turisté, ale aby tady chodily i děti ze školy a měly tady nějakou přírodovědnou hodinu.”

Součástí památníku je například expozice stará škola a pod unikátními sklepními klenbami i výstavní galerie. 

Milan Moravec, správce a průvodce, Památník Josefa Kaluse: “V naši galerii máme v podstatě každý měsíc jinou výstavu, teď na prázdniny chystáme výstavu paní Olgy Šimanské a Antonína Kačmaříka. Jsou to umělci z Frýdku-Místku.”

Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Ten prvotní účel bylo zachránit starý objekt. A myslím si, že až ta rekonstrukce byla hotova, tak jsem si uvědomili, jaký skvost nám tady dědové před nějakými 150 lety zanechali.”

Během hlavní turistické sezóny je památník otevřen kromě pondělka každý den od 9 do 16 hodin.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-13-07-2023-16-00