Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava nabízí nový datový portál nabitý informacemi
  • Ostravská Fiducia slaví 25 let své existence
  • Správa železnic zahájila rekonstrukci stanice v Havířově
  • Ostrava zvyšuje příspěvek na ozdravné pobyty pro děti
  • Autorem obrazu v Hájku je malíř Losef Lang

Ostrava nabízí nový datový portál nabitý informacemi

Ostrava svým obyvatelům nově nabízí unikátní zdroj informací. Fungovat totiž začal datový portál, ve kterém zájemci mohou najít informace z nejrůznějších oblastí - například o volných místech ve školkách, počtu krádeží v měsíci nebo i otvírací dobu bazénu.

Nejen obyvatelé Ostravy, ale prakticky každý zájemce může využívat nový datový portál města, který je doslova nabitý nejrůznějšími informacemi. Data jsou rozdělena do 4 základních oblastí - bezpečnost, obyvatelstvo, vzdělávání a sport. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Město chce transparentně informovat nejen své občany, ale každého, kdo se zajímá o to, co se děje a proto jsme se rozhodli vytvořit datový portál data.ostrava.cz."

Datový portál čerpá informace z mnoha různých zdrojů, takže i jejich aktualizace je různá. Někdy každodenní, jako třeba u výjezdů hasičů, ale například některé informace Českého statistického úřadu jsou aktualizovány jednou za několik let. 

Helena Tichavská, vedoucí oddělení outsourcingu MMO: "Navázali jsme spolupráci jak s městskými organizacemi, tak se státními institucemi. Museli jsme se dohodnout, jakým způsobem nám budou data poskytovat." 

Datový portál je mnohem přehlednější, než většina zdrojů, ze kterých čerpá.

Michal Hrotík, Ovanet: "Jsou tam webové grafy, které vystihují určité oblasti života a pak z nich je možné překliknout na nějaké dashboardy, které detailněji popisují data za městské obvody, nebo třeba za nějaký časový úsek." 

Datový portál funguje na internetové adrese data.ostrava.cz a i když už byl zprovozněn, jde teprve o začátek a informace se budou rozšiřovat o další oblasti a bude jich přibývat. 

---

Ostravská Fiducia slaví 25 let své existence

Jena z nejznámějších nezávislých kulturních institucí v Moravskoslezském kraji slaví 25 let své činnosti. Ostravský klub Fiducia za tu dobu pomohl otevřít mnoho důležitých témat. Bojuje za památky a důležité stavby. Zároveň dělá plno akcí pro veřejnost.

Antikvariát s obrovským množstvím knih a dvě galerie. Fiducia je místo, které už 25 let s oblibou navštěvují lidé z celého světa. Ale především také klub patriotů, který se angažuje v otázkách rozvoje města Ostravy.

Ilona Rozehnalová, předsedkyně spolku Antikvariát a klub Fiducia: "Věnujeme se široké paletě kulturních akci, ale co je pro mě dost zásadní, je to, že jsme dokázali přesvědčit město, aby vypisovalo častěji architektonické soutěže. Díky tomu se vypsala třeba na jatka, vypsala se na koncertní síň. A snažili jsme se s městem, ve spolupráci s nimi, prosazovat to, aby se třeba zachránily některé památky nebo stavby důležité pro město."

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Oni opravdu, kromě toho, že tady pořádají spousty akcí, tak otvírají spousty témat. Do jisté míry asi platí, že mohou být vůči městu asi i oponentní, ale to je zdravé."

Klub spolupracuje výrazně také s Ostravskou a Slezskou univerzitou, Národním památkovým ústavem i Archivem města Ostravy na různých historických publikacích i dokumentárních filmech.

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: "Přicházejí za námi s různými požadavky, abychom jim s tím pomohli. Tak samozřejmě to pomáhá i nám nějakým způsobem změnit pohled na Ostravu. A na to, jakým způsobem se dá ta historie třeba zpracovat."

K 25. výročí si na středu 18. října Fiducia připravila celodenní program se známými ostravskými umělci, projekci videí, výstavu tisků, pocitovou mapu pro návštěvníky i komentovanou procházku centrem města.

---

Krátké zprávy 13. 10. 2023 17.00 - 1

Viditelnost chodců a cyklistů. To bylo téma pětidenní dopravní akce, která proběhla v celém Moravskoslezském kraji. Policisté zkontrolovali mimo obec za snížené viditelnosti 185 chodců. V rámci akce zjistili policisté u chodců celkově 58 přestupků. A ještě upozornění, chodec má za snížené viditelnosti povinnost nosit reflexní prvky.

Akademický senát Lékařské fakulty na svém mimořádném zasedání projednal a schválil podmínky přijímacího řízení pro studijní program Zubní lékařství. Přijímačky se budou konat 18. října

---

Správa železnic zahájila rekonstrukci stanice v Havířově

Správa železnic zahájila komplexní přestavbu havířovské stanice. Po dokončení bude nádraží již zcela bezbariérové a spoje ve směru od Ostravy budou moci končit až na zástavce Havířov střed.

Téměř tři a půl miliardy korun investuje během tří let Správa železnic do modernizace vlakové stanice v Havířově. Jedná se o poslední etapu v rámci revitalizace celého prostranství.

Jiří Svoboda, generální ředitel Správy železnic: “Co s objektem, tak to už vidíme. Žije, pulzuje a je z něj i multifunkční hala. Dále, kde budou cestující, to už je hodové a nyní z pohledu železnice jako takové, přijde do třetice to, co jsme si předsevzali. To znamená kompletní rekonstrukce železniční stanice jako infrastruktury."

V letošním roce SŽ zahájí přípravné práce.

Miroslav Bocák, ředitel Stavební správy východ: "V rámci vybudování nového podchodu a nových nástupišť budou ke každému nástupišti vyvedeny výtahy a cestující, veřejnost ať invalidní, nebo matky s kočárky, budou mít možnost bezbariérově se dostat na nástupiště až k vlaku.”

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "Každý Havířovan ví, že ty podchody, průchody a vůbec i to propojení s Šumbarkem je ve stavu, v jakém je a já se těším na nový stav, který bude a bude to modernizace se vším všudy."

Od prosince se řidiči budou muset připravit také na dopravní omezení na Ostravské ulici, a to z důvodu rekonstrukce železničního mostu.

---

Ostrava zvyšuje příspěvek na ozdravné pobyty pro děti

Jistě víte, že Ostrava financuje školákům tzv. ozdravné pobyty na čerstvém vzduchu. Už před mnoha lety proto vznikl speciální fond, ze kterého se vše hradí. Nyní se kvůli zvyšujícím se cenám ubytování zvýšil i příspěvek na jedno dítě.

Speciální městský fond, který přispívá ostravským dětem základních a mateřských škol ze znečištěných lokalit na pobyty na čerstvém vzduchu během topné sezóny, existuje v Ostravě již od roku 2010. Za tu dobu už tak na horách bylo přes 30 tisíc školáků. Aktuálně musel být příspěvek města zvýšen na 7,5 tisíce korun. 

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: „Úprava statutu byla zastupitelům předložena hlavně z důvodu rostoucích cen ubytovacích zařízení, stravy, léčebných procedur a edukativních aktivit. Rádi bychom tak zachovali vysokou kvalitu těchto pobytů."

Příspěvek z fondu 7,5 tisíce na žáka je poskytován prostřednictvím žádostí škol. Z fondu mohou být hrazeny náklady na pobyty v délce minimálně 14 dnů v oblasti s odpovídající kvalitou ovzduší. Například ZŠ Sekaniny z Poruby se nyní po kovidové pauze k ozdravným pobytům vrací. 

Miroslava Bukovská, ředitelka ZŠ Sekaniny: "Nebereme nikdy prostředky pro celou školu, ale vybíráme ročníky. Dříve jezdily 6. a 8. ročníky, ale teď byl požadavek i z prvního stupně, tak jsme požádali pro ročník 4. a 6." 

Do fondu bylo od jeho zřízení z rozpočtu Ostravy postupně převedeno již 170 milionu korun. Letos do něj město dalo rekordních 25 milionů. K financování pobytů pomáhají také příspěvky průmyslových podniků, které ovzduší znečišťují. 

---

Krátké zprávy 13. 10. 2023 17.00 - 2

Vrchní sestra KARIM Fakultní nemocnice Ostrava Renáta Zoubková uspěla v celostátní anketě Sestra roku. Získala cenu Sestra mého srdce, kde hlasovala veřejnost. V kategorii přímé ošetřovatelské péče pak skončila na 3. místě. Ceny si převzala na slavnostním galavečeru, který se konal v pražském Kině Lucerna.

Moravskoslezský kraj dokončil revitalizaci renesančního paláce z poloviny 16. století. Dvoupatrové obytné křídlo, jedna z nejstarších částí hradu Hukvaldy, nebylo kvůli bezpečnosti veřejnosti přístupné. Díky dotaci z EU se palác podařilo opravit a tím pádem otevřít návštěvníkům.

---

Autorem obrazu v Hájku je malíř Losef Lang

Svatý obrázek Panny Marie na stromě u kapličky v Hájku na okraji Frýdku-Místku má potvrzeného autora. Pravděpodobně ho namaloval malíř Josef Lang. Obraz navíc není původní, ale kvůli pokácení stromu byl vyměněn. Tyto zajímavosti pomohla odhalit veřejnost na základě nedávné výzvy.

K dřevěné kapličce nad pramenem v Hájku patří neodmyslitelně obraz Panny Marie, který visí na stromě vedle kaple. Město Frýdek-Místek i historici už ví, že rám obrazu dělal v 50. letech pan Ludvík Lang a obraz namaloval jeho syn Josef Lang. Historii osvětlila sestra známého malíře, Marie Langová.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Já jsem předpokládal, že skutečně bude autorem pan Lang. Už se ho na to zeptat nemůžu, protože jsme se v minulosti, když byl ještě živý, pravidelně setkávali."

Dále se ozval také sběratel pohlednic Zdeněk Peter, který potvrdil, že současný obraz není původní, který visel na místě od roku 1906.

Zdeněk Peter, rodák z Lískovce-Hájku: "Zjistil jsem ze staré pohlednice, že ten obraz nebo minimálně rám obrazu není původní. Že kdysi byl tvarově jiný, visel na jiném místě. Na dubu, který se v roce 1978 pokácel. A od té doby visí na tom současném místě dole u kapličky ten obraz."

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Spíš je to taková haše historická nepozornost, že jak my se setkáváme sběratelé, filokartisté tady na Zelené ulici v Místku. Máme tedy také spousty těch pohlednic. Také jsem se díval do těch alb, jak ten pan Zdeněk Peter si toho všiml, že na těch prvorepublikových a starších pohlednicích ten obraz je už zachycen. Tak opravdu tam už předtím, než tam ten pan Lang dodal tu svou kopii, tak už tam ten obraz visel."

Obrázek souvisí s pramenem. Lidé věřili, že voda má zázračnou moc. Na místě studánky byl postaven už v roce 1786 dřevěný kříž, později nad pramenem vzniklo zastřešení a o něco výše kaple se sousoším.

Zdeněk Peter, rodák z Lískovce-Hájku: "Pro mě to je citová záležitost, protože od útlého dětství jsme tady bydleli. A víceméně s kočárkem mě tam mamka vozila. A ještě jsem neuměl pořádně chodit a do té vody jsem spadnul. A celé dětství jsme trávili tady v lese a kolem té kapličky."

Lidé si dodnes chodí k Hájku celoročně pro vodu.

Zdeněk Peter, rodák z Lískovce-Hájku: "Chodím, manželce hlavně, pravidelně, několikrát do týdne ji nosím vodu, samozřejmě."

Co se stalo s původním obrazem z roku 1906 zatím zůstává obestřeno tajemstvím. Podobně jako samotné místo řadou legend.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
13. října 2023, 17:00

Ostrava nabízí nový datový portál nabitý informacemi

Ostrava svým obyvatelům nově nabízí unikátní zdroj informací. Fungovat totiž začal datový portál, ve kterém zájemci mohou najít informace z nejrůznějších oblastí - například o volných místech ve školkách, počtu krádeží v měsíci nebo i otvírací dobu bazénu.

Nejen obyvatelé Ostravy, ale prakticky každý zájemce může využívat nový datový portál města, který je doslova nabitý nejrůznějšími informacemi. Data jsou rozdělena do 4 základních oblastí - bezpečnost, obyvatelstvo, vzdělávání a sport. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Město chce transparentně informovat nejen své občany, ale každého, kdo se zajímá o to, co se děje a proto jsme se rozhodli vytvořit datový portál data.ostrava.cz."

Datový portál čerpá informace z mnoha různých zdrojů, takže i jejich aktualizace je různá. Někdy každodenní, jako třeba u výjezdů hasičů, ale například některé informace Českého statistického úřadu jsou aktualizovány jednou za několik let. 

Helena Tichavská, vedoucí oddělení outsourcingu MMO: "Navázali jsme spolupráci jak s městskými organizacemi, tak se státními institucemi. Museli jsme se dohodnout, jakým způsobem nám budou data poskytovat." 

Datový portál je mnohem přehlednější, než většina zdrojů, ze kterých čerpá.

Michal Hrotík, Ovanet: "Jsou tam webové grafy, které vystihují určité oblasti života a pak z nich je možné překliknout na nějaké dashboardy, které detailněji popisují data za městské obvody, nebo třeba za nějaký časový úsek." 

Datový portál funguje na internetové adrese data.ostrava.cz a i když už byl zprovozněn, jde teprve o začátek a informace se budou rozšiřovat o další oblasti a bude jich přibývat. 

---

Ostravská Fiducia slaví 25 let své existence

Jena z nejznámějších nezávislých kulturních institucí v Moravskoslezském kraji slaví 25 let své činnosti. Ostravský klub Fiducia za tu dobu pomohl otevřít mnoho důležitých témat. Bojuje za památky a důležité stavby. Zároveň dělá plno akcí pro veřejnost.

Antikvariát s obrovským množstvím knih a dvě galerie. Fiducia je místo, které už 25 let s oblibou navštěvují lidé z celého světa. Ale především také klub patriotů, který se angažuje v otázkách rozvoje města Ostravy.

Ilona Rozehnalová, předsedkyně spolku Antikvariát a klub Fiducia: "Věnujeme se široké paletě kulturních akci, ale co je pro mě dost zásadní, je to, že jsme dokázali přesvědčit město, aby vypisovalo častěji architektonické soutěže. Díky tomu se vypsala třeba na jatka, vypsala se na koncertní síň. A snažili jsme se s městem, ve spolupráci s nimi, prosazovat to, aby se třeba zachránily některé památky nebo stavby důležité pro město."

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Oni opravdu, kromě toho, že tady pořádají spousty akcí, tak otvírají spousty témat. Do jisté míry asi platí, že mohou být vůči městu asi i oponentní, ale to je zdravé."

Klub spolupracuje výrazně také s Ostravskou a Slezskou univerzitou, Národním památkovým ústavem i Archivem města Ostravy na různých historických publikacích i dokumentárních filmech.

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: "Přicházejí za námi s různými požadavky, abychom jim s tím pomohli. Tak samozřejmě to pomáhá i nám nějakým způsobem změnit pohled na Ostravu. A na to, jakým způsobem se dá ta historie třeba zpracovat."

K 25. výročí si na středu 18. října Fiducia připravila celodenní program se známými ostravskými umělci, projekci videí, výstavu tisků, pocitovou mapu pro návštěvníky i komentovanou procházku centrem města.

---

Krátké zprávy 13. 10. 2023 17.00 - 1

Viditelnost chodců a cyklistů. To bylo téma pětidenní dopravní akce, která proběhla v celém Moravskoslezském kraji. Policisté zkontrolovali mimo obec za snížené viditelnosti 185 chodců. V rámci akce zjistili policisté u chodců celkově 58 přestupků. A ještě upozornění, chodec má za snížené viditelnosti povinnost nosit reflexní prvky.

Akademický senát Lékařské fakulty na svém mimořádném zasedání projednal a schválil podmínky přijímacího řízení pro studijní program Zubní lékařství. Přijímačky se budou konat 18. října

---

Správa železnic zahájila rekonstrukci stanice v Havířově

Správa železnic zahájila komplexní přestavbu havířovské stanice. Po dokončení bude nádraží již zcela bezbariérové a spoje ve směru od Ostravy budou moci končit až na zástavce Havířov střed.

Téměř tři a půl miliardy korun investuje během tří let Správa železnic do modernizace vlakové stanice v Havířově. Jedná se o poslední etapu v rámci revitalizace celého prostranství.

Jiří Svoboda, generální ředitel Správy železnic: “Co s objektem, tak to už vidíme. Žije, pulzuje a je z něj i multifunkční hala. Dále, kde budou cestující, to už je hodové a nyní z pohledu železnice jako takové, přijde do třetice to, co jsme si předsevzali. To znamená kompletní rekonstrukce železniční stanice jako infrastruktury."

V letošním roce SŽ zahájí přípravné práce.

Miroslav Bocák, ředitel Stavební správy východ: "V rámci vybudování nového podchodu a nových nástupišť budou ke každému nástupišti vyvedeny výtahy a cestující, veřejnost ať invalidní, nebo matky s kočárky, budou mít možnost bezbariérově se dostat na nástupiště až k vlaku.”

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "Každý Havířovan ví, že ty podchody, průchody a vůbec i to propojení s Šumbarkem je ve stavu, v jakém je a já se těším na nový stav, který bude a bude to modernizace se vším všudy."

Od prosince se řidiči budou muset připravit také na dopravní omezení na Ostravské ulici, a to z důvodu rekonstrukce železničního mostu.

---

Ostrava zvyšuje příspěvek na ozdravné pobyty pro děti

Jistě víte, že Ostrava financuje školákům tzv. ozdravné pobyty na čerstvém vzduchu. Už před mnoha lety proto vznikl speciální fond, ze kterého se vše hradí. Nyní se kvůli zvyšujícím se cenám ubytování zvýšil i příspěvek na jedno dítě.

Speciální městský fond, který přispívá ostravským dětem základních a mateřských škol ze znečištěných lokalit na pobyty na čerstvém vzduchu během topné sezóny, existuje v Ostravě již od roku 2010. Za tu dobu už tak na horách bylo přes 30 tisíc školáků. Aktuálně musel být příspěvek města zvýšen na 7,5 tisíce korun. 

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: „Úprava statutu byla zastupitelům předložena hlavně z důvodu rostoucích cen ubytovacích zařízení, stravy, léčebných procedur a edukativních aktivit. Rádi bychom tak zachovali vysokou kvalitu těchto pobytů."

Příspěvek z fondu 7,5 tisíce na žáka je poskytován prostřednictvím žádostí škol. Z fondu mohou být hrazeny náklady na pobyty v délce minimálně 14 dnů v oblasti s odpovídající kvalitou ovzduší. Například ZŠ Sekaniny z Poruby se nyní po kovidové pauze k ozdravným pobytům vrací. 

Miroslava Bukovská, ředitelka ZŠ Sekaniny: "Nebereme nikdy prostředky pro celou školu, ale vybíráme ročníky. Dříve jezdily 6. a 8. ročníky, ale teď byl požadavek i z prvního stupně, tak jsme požádali pro ročník 4. a 6." 

Do fondu bylo od jeho zřízení z rozpočtu Ostravy postupně převedeno již 170 milionu korun. Letos do něj město dalo rekordních 25 milionů. K financování pobytů pomáhají také příspěvky průmyslových podniků, které ovzduší znečišťují. 

---

Krátké zprávy 13. 10. 2023 17.00 - 2

Vrchní sestra KARIM Fakultní nemocnice Ostrava Renáta Zoubková uspěla v celostátní anketě Sestra roku. Získala cenu Sestra mého srdce, kde hlasovala veřejnost. V kategorii přímé ošetřovatelské péče pak skončila na 3. místě. Ceny si převzala na slavnostním galavečeru, který se konal v pražském Kině Lucerna.

Moravskoslezský kraj dokončil revitalizaci renesančního paláce z poloviny 16. století. Dvoupatrové obytné křídlo, jedna z nejstarších částí hradu Hukvaldy, nebylo kvůli bezpečnosti veřejnosti přístupné. Díky dotaci z EU se palác podařilo opravit a tím pádem otevřít návštěvníkům.

---

Autorem obrazu v Hájku je malíř Losef Lang

Svatý obrázek Panny Marie na stromě u kapličky v Hájku na okraji Frýdku-Místku má potvrzeného autora. Pravděpodobně ho namaloval malíř Josef Lang. Obraz navíc není původní, ale kvůli pokácení stromu byl vyměněn. Tyto zajímavosti pomohla odhalit veřejnost na základě nedávné výzvy.

K dřevěné kapličce nad pramenem v Hájku patří neodmyslitelně obraz Panny Marie, který visí na stromě vedle kaple. Město Frýdek-Místek i historici už ví, že rám obrazu dělal v 50. letech pan Ludvík Lang a obraz namaloval jeho syn Josef Lang. Historii osvětlila sestra známého malíře, Marie Langová.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Já jsem předpokládal, že skutečně bude autorem pan Lang. Už se ho na to zeptat nemůžu, protože jsme se v minulosti, když byl ještě živý, pravidelně setkávali."

Dále se ozval také sběratel pohlednic Zdeněk Peter, který potvrdil, že současný obraz není původní, který visel na místě od roku 1906.

Zdeněk Peter, rodák z Lískovce-Hájku: "Zjistil jsem ze staré pohlednice, že ten obraz nebo minimálně rám obrazu není původní. Že kdysi byl tvarově jiný, visel na jiném místě. Na dubu, který se v roce 1978 pokácel. A od té doby visí na tom současném místě dole u kapličky ten obraz."

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Spíš je to taková haše historická nepozornost, že jak my se setkáváme sběratelé, filokartisté tady na Zelené ulici v Místku. Máme tedy také spousty těch pohlednic. Také jsem se díval do těch alb, jak ten pan Zdeněk Peter si toho všiml, že na těch prvorepublikových a starších pohlednicích ten obraz je už zachycen. Tak opravdu tam už předtím, než tam ten pan Lang dodal tu svou kopii, tak už tam ten obraz visel."

Obrázek souvisí s pramenem. Lidé věřili, že voda má zázračnou moc. Na místě studánky byl postaven už v roce 1786 dřevěný kříž, později nad pramenem vzniklo zastřešení a o něco výše kaple se sousoším.

Zdeněk Peter, rodák z Lískovce-Hájku: "Pro mě to je citová záležitost, protože od útlého dětství jsme tady bydleli. A víceméně s kočárkem mě tam mamka vozila. A ještě jsem neuměl pořádně chodit a do té vody jsem spadnul. A celé dětství jsme trávili tady v lese a kolem té kapličky."

Lidé si dodnes chodí k Hájku celoročně pro vodu.

Zdeněk Peter, rodák z Lískovce-Hájku: "Chodím, manželce hlavně, pravidelně, několikrát do týdne ji nosím vodu, samozřejmě."

Co se stalo s původním obrazem z roku 1906 zatím zůstává obestřeno tajemstvím. Podobně jako samotné místo řadou legend.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-13-10-2023-17-00