Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostravské městské lesy prodaly dřevo v aukci
  • Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na slavnostech
  • Lidé hlasovali 50:50, o řešení rozhodli ve Studénce radní
  • Havířovu došla trpělivost s firmou při stavbě hřiště
  • Pobeskydský aviatický klub otevřel hangár veřejnosti

Ostravské městské lesy prodaly dřevo v aukci

Společnost Ostravské městské lesy se snaží o co nejlepší hospodaření se zelení a proto v letošním roce uspořádala na prodej surového dřeva aukci. Díky tomu získala za některé kusy kvalitního dřeva násobně více peněz, než při běžném prodeji.

Ostravské městské lesy se na aukci dřeva pečlivě připravily a šly do ní s odlišnou strategií, než je obvyklé, když se draží cenný sortiment dříví. V nabídce byla totiž i průměrná kvalita dřeva. Prodával se dub, jasan, javor, modřín a další žádané dřeviny z místních lesů.

Vladimír Blahuta, ředitel Ostravských městských lesů: "Okruh zájemců byl určitě širší, než je u jiných dražeb a to byl cíl."

Prodej dřeva prostřednictvím aukce se ukázal jako správný krok a přilákal velké množství zájemců nejen z Evropy. Ti si museli nejprve dřevo prohlédnout v daných termínech a pak nabídnout svou cenu. 

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: "Z těch 500 kubíků dřeva, které byly k dispozici, byla průměrná cena 6 tisíc korun za kubík. Můžu prozradit, že dřevo putovalo do Francie, do Číny a to nejlepší dřevo bude použito k tomu, kde je důležité, aby mělo tuto kvalitu." 

Vladimír Blahuta, ředitel Ostravských městských lesů: "Chystáme se pro velký úspěch tuto dražbu provést i příští rok. Naší povinností lesáků je prodat dříví, které napěstovaly generace před námi, co nejlépe."

Na prodej bylo celkem kolem 850 výřezů stromů, což bylo 503 kubíků dříví. Nejlepší kus dřeva z dubu, který měl přes sto let a byl vydražen za 28 tisíc korun za kubík poslouží pravděpodobně k výrobě kvalitního nábytku. 

---

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal 9. ročník Festivalu dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva. Obec tam navíc převzala ocenění v letošním krajském kole soutěže Vesnice roku a připravuje festival, se kterým se v září představí porotě ve finále.

Zatímco se na podiu střídaly dechovky z celé republiky, týmy kuchařů se snažily uvařit nejlepší guláš, se kterým by zaujaly odbornou porotu.

Jaroslav Maixner, porotce: “Vypozorovali jsme to, že jsou obrovské rozdíly mezi těmi jednotlivými družstvy. Každý má jiný přístup a všichni do toho jsou srdcem. To je super. Slováci jako jednoznačně, jejich přístup k tomu guláši je úplně fantastický. Sázím na Slováky.”

Slovenské týmy nakonec v soutěži obsadily 1. a 3. místo.

Jaro Hozák, Řezníci z Kotěšové: “My jsme přijeli z Kotěšové, to jsou 4 kilometry od Bytče. Tak nás pozvali, jestli bychom nepřijeli. Jsme tady dvě party, tady vedle jsou Hrobaři z Bytče. Vaříme hovězí guláš z líček. Já jsem vyučený řezník a rád z toho vařím."

Letošní ročník byl doplněn o slavnostní předání ocenění v krajském kole soutěže Vesnice roku. Vítězem a postupujícím do národního finále se staly právě Palkovice.

Soutěžící obce podpořil Moravskoslezský kraj.

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Palkovice jsou krásná obec. Udělaly za poslední roky obrovský krok dopředu. Je to tady vidět. Je tady skvělý komunitní život, spolkový život, ne jenom že mají novou radnici a skvělé zázemí, tak prostě lidé tady žijí takovým komunitním způsobem života."

---

NÁHRADA MZDY PRO LIDI Z LIBERTY

Úřad práce vyplatil náhradní mzdu 3118 žadatelům z huti Liberty Ostrava, která je od června v insolvenci. Dalším 397 pracovníkům peníze pošle v pondělí. Celkem úředníci dostali 4227 žádostí o náhradu výdělku. Od úterka bude 10 mobilních týmů v podniku přijímat žádosti za další měsíc a poskytovat zaměstnancům Liberty potřebné poradenství.

POKLEPÁNÍ ZÁKLADNÍHO KAMENE KONCERTNÍHO SÁLU

A teď k dlouho očekávané a hodně diskutované stavbě ostravského koncertního sálu. Slavnostní poklepání základního kamene proběhne v pátek.

---

Lidé hlasovali 50:50, o řešení rozhodli ve Studénce radní

O vítězi letošního participativního rozpočtu ve Studénce rozhodovala až druhá veřejná anketa. Nakonec ale vzhledem k naprosté shodě hlasů musela definitivní verdikt vyslovit rada města

Do letošního ročníku participativního rozpočtu Studénka obdržela sedm navržených záměrů. Po posouzení příslušnými odbory města a pracovní skupinou postoupily do hlasování čtyři. Největší podporu veřejnosti získal projekt pumptracková dráha.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Nakonec s ohledem na finanční náročnost, i po dohodě s tím zadavatelem toho návrhu bylo dohodnuto, že nebude realizován.”

Pumptracková dráhy by totiž stála zhruba 1 milion korun, v participativním rozpočtu je 292 tisíc. Vedení města tedy rozhodlo, že proběhne druhé kolo hlasování, ve kterém lidé rozhodnou, zda chtějí realizovat zbývající tři projekty, které se do částky vejdou, nebo peníze přesunout na příští rok. Ani druhá volba veřejnosti řešení nepřinesla.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “To hlasování skončilo 50:50. Z celkem 182 občanů, kteří se zapojili do hlasování, tak 91 bylo pro to přesunout částku na příští rok a 91 bylo pro to realizovat ty zbývající tři projekty."

Rozhodnutí tak nakonec zůstalo na radě města, ta těsně těsně rozhodla pro realizaci tři projektů.

Petr Brož, předkladatel projektu: “Můj projekt se jmenuje Meteostanice města Studénky.”

Jakub Till, předkladatel projektu: “Můj projekt se jmenuje Oživení prostoru u budovy Kotvice. Ve svém projektu navrhuji odstranění těchto jehličnatých stromů a ty by měly být nahrazeny okrasnými stromy.”

Lukáš Vlk, předkladatel projektu: “Pro participativní rozpočet navrhuji solární dobíjející a servisní stanici. Tato stanice by měla sloužit cyklistům k bezplatnému dobytí elektrokol, elektrokoloběžek.”

Tato dobíjecí solární stanice bude tedy umístěna v blízkosti koupaliště, meteostanice v centru města.

---

Havířovu došla trpělivost s firmou při stavbě hřiště

Lidem v Havířově-Podlesí dochází trpělivost při výstavbě volnočasového areálu. Místo hřiště se dívají stále jen na staveniště. A trpělivost se zhotovitelem už došla i radnici.

V říjnu loňského roku začala rekonstrukce volnočasového areálu v ulici J. Gagarina v Havířově-Podlesí. Práce měly být dokončeny letos na jaře. Místní obyvatelé byli rádi, že se konečně hřiště opraví.

anketa: Určitě to tu bude super. My tu bydlíme a pokud tam budou lavičky, tak si tam ráda sednu s manželem." 

Téměř od počátku ale na stavbě nešlo nic podle plánu a místním dochází trpělivost. Ze svých oken se dodnes dívají na něco, co rozhodně nepřipomíná volnočasový areál.

Karla Princová, místní obyvatelka: "Žije se nám tady strašně. Je tady kravál, jestli to je sobota, neděle, svátek, pátek. Bezprostředně je tady prachu, nedělá se tady, jak by se asi mělo dělat. Kolikrát jsem volala na městský úřad, na a všichni mi řekli, že se to musí bohužel vydržet. Já jsem říkala i jednomu náměstkovi, že si posléze, až to bude celé hotové, si nechám vzorově uklidit byt a předložím jim účet.”

Trpělivost už došla i radnici, která však musí postupovat podle platných smluv.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Budeme přistupovat ke smluvním pokutám a budeme po nich požadovat dokončení stavebních prací v co možná nejkratším termínu a pokud to nebude možné z jejich strany, tak budeme muset přistoupit k dalším krokům, které nám smlouva dovoluje. My na všech kontrolních dnech jsme do stavebního deníku uváděli, že je třeba zrychlit práce, dodržet harmonogram.”

Vyjádření k problémům na stavbě jsme se snažili získat i od jednatele společnosti zhotovitelské firmy. Ten je ale v současné době na dovolené.

---

VODNÍ NÁDRŽE TLUMÍ PŘÍVALOVÉ POVODNĚ

Státní podnik Povodí Odry v posledních letech vybudoval řadu malých vodních nádrží, které tlumí přívalové povodně. Například kaskáda malých vodních nádrží na drobném vodním toku Hlinský na Frýdeckomístecku koncem června utlumila stoletou vodu na jednoletý odtok a značně pomohla zástavbě v Místku.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry s. p.: “Srážky bouřkového charakteru jsou velice obtížně předvídatelné, prakticky se jedná o nahodilý výskyt. Možnosti přípravy na tyto extrémní hydrologické jevy jsou proto omezené. Převážně se tato problematika dotýká drobných vodních toků. Tlumící efekt mají malé vodní nádrže, postupné obnovování kapacity drobných vodních toků, odstraňování odtokových závad a budování protipovodňových opatření.”

---

Pobeskydský aviatický klub otevřel hangár veřejnosti

Prohlídka ultralehkých letadel nebo let na leteckém simulátoru. Ale i letové ukázky modelářů. Letiště v Místku – Bahně má za sebou tradiční letní akci Den otevřeného hangáru. Událost přilákala davy návštěvníků.

Nejen ultralehká letadla v obležení dětí v doprovodu rodičů. Letiště Místek – Bahno se zapojilo do akce Prázdniny ve městě a otevřelo svůj hangár veřejnosti.

Dariusz Cymeris, předseda Pobeskydského aviatického klubu F-M: "Je to ta dnešní akce o tom, že chceme dětem ukázat, jak vypadá život na letišti. Respektive naše aktivity, jako klubu. Takže je to o létání ultralehkými letadly a o modelářské činnosti, letecké modelářství."

Největší zájem byl tradičně o možnost usednout do kokpitu malého letadla. Kdo měl zájem, mohl si vyslechnout i komentář nebo se na cokoliv k letadlům i létání zeptat.

Dariusz Cymeris, předseda Pobeskydského aviatického klubu F-M: "To letadlo, které vidíme vzadu je RV-02 Vilík. Je to letadlo klubové, tady Pobeskydského aviatického klubu, taky je to letadlo, na kterém děláme i výcvik našich členů, a které používáme v rámci té členské základny. Je to hornoplošník s ostruhou, má motor 80 koní, Rotax 912, dvoumístný. Jako každý ultralehký stroj může být maximálně dvoumístný. Je to letadlo, které je vyrobené v roce 2004."

Dalším lákadlem akce byl také letecký simulátor, počítačová hra, prostřednictvím které si mohly, hlavně děti, vyzkoušet pilotovat větroň.

Anketa: 1.) Jak se ti tady dneska líbí a co se ti tady líbí? – "To letadlo, žluté." - Co jste si tady dneska vyzkoušeli? – "Tu hru, jak přistát." – A jaké to bylo? – "Dobré."

Anketa: 2.) "Tak je to fajn, že něco se město snaží pro ty děcka dělat, aby neseděly doma. My jsme se tady projeli na kole, takže to máme spojené s takovým výletem. A alespoň se podívají."

Své stanoviště měli na letišti také letečtí modeláři, kteří představili velkou sbírku nádherných modelů.

Jiří Prokop, Pobeskydský modelářský klub F-M: "Vždycky tady představujeme naše modely, činnost našeho klubu, kterou tady děláme po celý rok. A jsme přidruženi právě k tomu aeroklubu z Frýdku-Místku. No a během této akce se sejdeme v hojném počtu a vždycky tady vystavíme letadla, které buď už kupujeme, skládáme, sestavujeme, vybavujeme různými motory. No a děti to hrozně baví. Teď třeba můžete ve vzduchu vidět moc pěkný třímetrový motorový větroň, s akrobacií. Tyto velké modely děti zajímají asi nejvíc. Čím větší ten model je, tak z toho mají větší radost. Ale tím nákladnější a těžší na ovládání to je."

Anketa: 3) "Já jsem přišla s dětmi, podívat se na den otevřených dveří hangáru. Děti si vyzkoušely lítat na trenažéru a teď jsme tady." – Jak se vám to líbí? – "Kluci, jak se vám to líbí?" – "Hodně." – "Hodně se jim to líbí."

Modeláři rovnou lákali na jejich velkou akci, kterou bude 24. ročník setkání modelů letadel, který proběhne na letišti 3. a 4. srpna.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
15. července 2024, 17:00

Ostravské městské lesy prodaly dřevo v aukci

Společnost Ostravské městské lesy se snaží o co nejlepší hospodaření se zelení a proto v letošním roce uspořádala na prodej surového dřeva aukci. Díky tomu získala za některé kusy kvalitního dřeva násobně více peněz, než při běžném prodeji.

Ostravské městské lesy se na aukci dřeva pečlivě připravily a šly do ní s odlišnou strategií, než je obvyklé, když se draží cenný sortiment dříví. V nabídce byla totiž i průměrná kvalita dřeva. Prodával se dub, jasan, javor, modřín a další žádané dřeviny z místních lesů.

Vladimír Blahuta, ředitel Ostravských městských lesů: "Okruh zájemců byl určitě širší, než je u jiných dražeb a to byl cíl."

Prodej dřeva prostřednictvím aukce se ukázal jako správný krok a přilákal velké množství zájemců nejen z Evropy. Ti si museli nejprve dřevo prohlédnout v daných termínech a pak nabídnout svou cenu. 

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: "Z těch 500 kubíků dřeva, které byly k dispozici, byla průměrná cena 6 tisíc korun za kubík. Můžu prozradit, že dřevo putovalo do Francie, do Číny a to nejlepší dřevo bude použito k tomu, kde je důležité, aby mělo tuto kvalitu." 

Vladimír Blahuta, ředitel Ostravských městských lesů: "Chystáme se pro velký úspěch tuto dražbu provést i příští rok. Naší povinností lesáků je prodat dříví, které napěstovaly generace před námi, co nejlépe."

Na prodej bylo celkem kolem 850 výřezů stromů, což bylo 503 kubíků dříví. Nejlepší kus dřeva z dubu, který měl přes sto let a byl vydražen za 28 tisíc korun za kubík poslouží pravděpodobně k výrobě kvalitního nábytku. 

---

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal 9. ročník Festivalu dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva. Obec tam navíc převzala ocenění v letošním krajském kole soutěže Vesnice roku a připravuje festival, se kterým se v září představí porotě ve finále.

Zatímco se na podiu střídaly dechovky z celé republiky, týmy kuchařů se snažily uvařit nejlepší guláš, se kterým by zaujaly odbornou porotu.

Jaroslav Maixner, porotce: “Vypozorovali jsme to, že jsou obrovské rozdíly mezi těmi jednotlivými družstvy. Každý má jiný přístup a všichni do toho jsou srdcem. To je super. Slováci jako jednoznačně, jejich přístup k tomu guláši je úplně fantastický. Sázím na Slováky.”

Slovenské týmy nakonec v soutěži obsadily 1. a 3. místo.

Jaro Hozák, Řezníci z Kotěšové: “My jsme přijeli z Kotěšové, to jsou 4 kilometry od Bytče. Tak nás pozvali, jestli bychom nepřijeli. Jsme tady dvě party, tady vedle jsou Hrobaři z Bytče. Vaříme hovězí guláš z líček. Já jsem vyučený řezník a rád z toho vařím."

Letošní ročník byl doplněn o slavnostní předání ocenění v krajském kole soutěže Vesnice roku. Vítězem a postupujícím do národního finále se staly právě Palkovice.

Soutěžící obce podpořil Moravskoslezský kraj.

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Palkovice jsou krásná obec. Udělaly za poslední roky obrovský krok dopředu. Je to tady vidět. Je tady skvělý komunitní život, spolkový život, ne jenom že mají novou radnici a skvělé zázemí, tak prostě lidé tady žijí takovým komunitním způsobem života."

---

NÁHRADA MZDY PRO LIDI Z LIBERTY

Úřad práce vyplatil náhradní mzdu 3118 žadatelům z huti Liberty Ostrava, která je od června v insolvenci. Dalším 397 pracovníkům peníze pošle v pondělí. Celkem úředníci dostali 4227 žádostí o náhradu výdělku. Od úterka bude 10 mobilních týmů v podniku přijímat žádosti za další měsíc a poskytovat zaměstnancům Liberty potřebné poradenství.

POKLEPÁNÍ ZÁKLADNÍHO KAMENE KONCERTNÍHO SÁLU

A teď k dlouho očekávané a hodně diskutované stavbě ostravského koncertního sálu. Slavnostní poklepání základního kamene proběhne v pátek.

---

Lidé hlasovali 50:50, o řešení rozhodli ve Studénce radní

O vítězi letošního participativního rozpočtu ve Studénce rozhodovala až druhá veřejná anketa. Nakonec ale vzhledem k naprosté shodě hlasů musela definitivní verdikt vyslovit rada města

Do letošního ročníku participativního rozpočtu Studénka obdržela sedm navržených záměrů. Po posouzení příslušnými odbory města a pracovní skupinou postoupily do hlasování čtyři. Největší podporu veřejnosti získal projekt pumptracková dráha.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Nakonec s ohledem na finanční náročnost, i po dohodě s tím zadavatelem toho návrhu bylo dohodnuto, že nebude realizován.”

Pumptracková dráhy by totiž stála zhruba 1 milion korun, v participativním rozpočtu je 292 tisíc. Vedení města tedy rozhodlo, že proběhne druhé kolo hlasování, ve kterém lidé rozhodnou, zda chtějí realizovat zbývající tři projekty, které se do částky vejdou, nebo peníze přesunout na příští rok. Ani druhá volba veřejnosti řešení nepřinesla.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “To hlasování skončilo 50:50. Z celkem 182 občanů, kteří se zapojili do hlasování, tak 91 bylo pro to přesunout částku na příští rok a 91 bylo pro to realizovat ty zbývající tři projekty."

Rozhodnutí tak nakonec zůstalo na radě města, ta těsně těsně rozhodla pro realizaci tři projektů.

Petr Brož, předkladatel projektu: “Můj projekt se jmenuje Meteostanice města Studénky.”

Jakub Till, předkladatel projektu: “Můj projekt se jmenuje Oživení prostoru u budovy Kotvice. Ve svém projektu navrhuji odstranění těchto jehličnatých stromů a ty by měly být nahrazeny okrasnými stromy.”

Lukáš Vlk, předkladatel projektu: “Pro participativní rozpočet navrhuji solární dobíjející a servisní stanici. Tato stanice by měla sloužit cyklistům k bezplatnému dobytí elektrokol, elektrokoloběžek.”

Tato dobíjecí solární stanice bude tedy umístěna v blízkosti koupaliště, meteostanice v centru města.

---

Havířovu došla trpělivost s firmou při stavbě hřiště

Lidem v Havířově-Podlesí dochází trpělivost při výstavbě volnočasového areálu. Místo hřiště se dívají stále jen na staveniště. A trpělivost se zhotovitelem už došla i radnici.

V říjnu loňského roku začala rekonstrukce volnočasového areálu v ulici J. Gagarina v Havířově-Podlesí. Práce měly být dokončeny letos na jaře. Místní obyvatelé byli rádi, že se konečně hřiště opraví.

anketa: Určitě to tu bude super. My tu bydlíme a pokud tam budou lavičky, tak si tam ráda sednu s manželem." 

Téměř od počátku ale na stavbě nešlo nic podle plánu a místním dochází trpělivost. Ze svých oken se dodnes dívají na něco, co rozhodně nepřipomíná volnočasový areál.

Karla Princová, místní obyvatelka: "Žije se nám tady strašně. Je tady kravál, jestli to je sobota, neděle, svátek, pátek. Bezprostředně je tady prachu, nedělá se tady, jak by se asi mělo dělat. Kolikrát jsem volala na městský úřad, na a všichni mi řekli, že se to musí bohužel vydržet. Já jsem říkala i jednomu náměstkovi, že si posléze, až to bude celé hotové, si nechám vzorově uklidit byt a předložím jim účet.”

Trpělivost už došla i radnici, která však musí postupovat podle platných smluv.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Budeme přistupovat ke smluvním pokutám a budeme po nich požadovat dokončení stavebních prací v co možná nejkratším termínu a pokud to nebude možné z jejich strany, tak budeme muset přistoupit k dalším krokům, které nám smlouva dovoluje. My na všech kontrolních dnech jsme do stavebního deníku uváděli, že je třeba zrychlit práce, dodržet harmonogram.”

Vyjádření k problémům na stavbě jsme se snažili získat i od jednatele společnosti zhotovitelské firmy. Ten je ale v současné době na dovolené.

---

VODNÍ NÁDRŽE TLUMÍ PŘÍVALOVÉ POVODNĚ

Státní podnik Povodí Odry v posledních letech vybudoval řadu malých vodních nádrží, které tlumí přívalové povodně. Například kaskáda malých vodních nádrží na drobném vodním toku Hlinský na Frýdeckomístecku koncem června utlumila stoletou vodu na jednoletý odtok a značně pomohla zástavbě v Místku.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry s. p.: “Srážky bouřkového charakteru jsou velice obtížně předvídatelné, prakticky se jedná o nahodilý výskyt. Možnosti přípravy na tyto extrémní hydrologické jevy jsou proto omezené. Převážně se tato problematika dotýká drobných vodních toků. Tlumící efekt mají malé vodní nádrže, postupné obnovování kapacity drobných vodních toků, odstraňování odtokových závad a budování protipovodňových opatření.”

---

Pobeskydský aviatický klub otevřel hangár veřejnosti

Prohlídka ultralehkých letadel nebo let na leteckém simulátoru. Ale i letové ukázky modelářů. Letiště v Místku – Bahně má za sebou tradiční letní akci Den otevřeného hangáru. Událost přilákala davy návštěvníků.

Nejen ultralehká letadla v obležení dětí v doprovodu rodičů. Letiště Místek – Bahno se zapojilo do akce Prázdniny ve městě a otevřelo svůj hangár veřejnosti.

Dariusz Cymeris, předseda Pobeskydského aviatického klubu F-M: "Je to ta dnešní akce o tom, že chceme dětem ukázat, jak vypadá život na letišti. Respektive naše aktivity, jako klubu. Takže je to o létání ultralehkými letadly a o modelářské činnosti, letecké modelářství."

Největší zájem byl tradičně o možnost usednout do kokpitu malého letadla. Kdo měl zájem, mohl si vyslechnout i komentář nebo se na cokoliv k letadlům i létání zeptat.

Dariusz Cymeris, předseda Pobeskydského aviatického klubu F-M: "To letadlo, které vidíme vzadu je RV-02 Vilík. Je to letadlo klubové, tady Pobeskydského aviatického klubu, taky je to letadlo, na kterém děláme i výcvik našich členů, a které používáme v rámci té členské základny. Je to hornoplošník s ostruhou, má motor 80 koní, Rotax 912, dvoumístný. Jako každý ultralehký stroj může být maximálně dvoumístný. Je to letadlo, které je vyrobené v roce 2004."

Dalším lákadlem akce byl také letecký simulátor, počítačová hra, prostřednictvím které si mohly, hlavně děti, vyzkoušet pilotovat větroň.

Anketa: 1.) Jak se ti tady dneska líbí a co se ti tady líbí? – "To letadlo, žluté." - Co jste si tady dneska vyzkoušeli? – "Tu hru, jak přistát." – A jaké to bylo? – "Dobré."

Anketa: 2.) "Tak je to fajn, že něco se město snaží pro ty děcka dělat, aby neseděly doma. My jsme se tady projeli na kole, takže to máme spojené s takovým výletem. A alespoň se podívají."

Své stanoviště měli na letišti také letečtí modeláři, kteří představili velkou sbírku nádherných modelů.

Jiří Prokop, Pobeskydský modelářský klub F-M: "Vždycky tady představujeme naše modely, činnost našeho klubu, kterou tady děláme po celý rok. A jsme přidruženi právě k tomu aeroklubu z Frýdku-Místku. No a během této akce se sejdeme v hojném počtu a vždycky tady vystavíme letadla, které buď už kupujeme, skládáme, sestavujeme, vybavujeme různými motory. No a děti to hrozně baví. Teď třeba můžete ve vzduchu vidět moc pěkný třímetrový motorový větroň, s akrobacií. Tyto velké modely děti zajímají asi nejvíc. Čím větší ten model je, tak z toho mají větší radost. Ale tím nákladnější a těžší na ovládání to je."

Anketa: 3) "Já jsem přišla s dětmi, podívat se na den otevřených dveří hangáru. Děti si vyzkoušely lítat na trenažéru a teď jsme tady." – Jak se vám to líbí? – "Kluci, jak se vám to líbí?" – "Hodně." – "Hodně se jim to líbí."

Modeláři rovnou lákali na jejich velkou akci, kterou bude 24. ročník setkání modelů letadel, který proběhne na letišti 3. a 4. srpna.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-15-07-2024-17-00