Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • MS kraj pomůže sociálním podnikům
  • Dům na Kostikově náměstí chce město prodat v dražbě
  • NJ fotografka zachycuje jinakost autistického syna
  • ZŠ Waldorfská má po opravě rozvodů i nové hřiště
  • Slavnostní otevření náhradní ledové plochy

MS kraj pomůže sociálním podnikům

Moravskoslezský kraj pomůže sociálním podnikům, které se starají o potřebné. Na individuální dotace rozdělí téměř 700 tisíc korun. Jedna z dotací půjde i mimo náš kraj.

Zastupitelstvo MS kraje schválilo další dotace do sociální oblasti. Tentokrát jde o individuální dotace pro sociální podniky, které různým způsobem pomáhají lidem, kteří to potřebují. Jednou z žadatelů je například potravinová banka, která potřebuje nové vozidlo.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana: „Od loňského září provozuje výdejnu potravinové a materiální pomoci jednotlivcům v Ostravě, letos chce Potravinová banka otevřít výdejny i na dalších místech Moravskoslezského kraje a rozšířit tak síť potravinové pomoci, která se tak stane dostupnější. K tomu ale potřebuje koupit nový užitkový automobil s chladící jednotkou pro převoz a distribuci darovaných potravin. Proto jí kraj pomůže dotací. Existují výdaje, které se vám nikdy nemohou materiálně vrátit. Mezi ně patří prostředky vyčleněné do sociální oblasti. Musíme zkrátka myslet na ty, kteří by se bez pomoci ostatních neobešli."

Peníze dostane také sociální podnik Melivita, který chystá rekonstrukci prostor, kde provozuje např výrobu Chytrých svačinek. Peníze na provoz dostane také hospic Citadela ve valašském Meziříčí.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana: „Diakonie Valašské Meziříčí sice poskytuje své služby na území sousedního Zlínského kraje, ale spousta občanů Moravskoslezského kraje, zejména z Novojičínska, je také využívá. Proto jsme jí poskytli 300 tisícovou individuální dotaci."

Posláním hospice je umožnit důstojné umírání lidem v pokročilém stádiu nevyléčitelného onemocnění. Pacientům je poskytnuta komplexní lékařská a ošetřovatelská paliativní péče. Na individuální dotace MS kraj rozdělí celkem 700 tisíc korun. 

---

Zprávy krátké, 15. 9. 2023 17.00 - 1

Ostrava se snaží motivovat své obyvatele, aby využívali k dopravě po městě jízdní kola. K tomu je ale základním předpokladem dostatek kvalitních a bezpečných cyklostezek. V uplynulých letech bylo investováno do této infastruktury přes 300 milionů korun.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Aktuálně probíhá stavba cyklostezky mezi Polankou a Starou Bělou, Radvanicemi a Michálkovicemi, byla dokončena cyklostezka v Hrabůvce na Cholevově ulici a také byla dokončena cyklostezka na Železárenské ulici ve Vítkovicích."

---

Dům na Kostikově náměstí chce město prodat v dražbě

Frýdek-Místek rozhodl o prodeji domu na Kostikově náměstí. Nemovitost s osmi byty a komerčními prostory by se měla prodat ve veřejné dražbě. Důvodem má být špatný stav a nerentabilita výnosů z nájmů. Obavy z prodeje mají nyní současní nájemníci městských bytů.

Velký rohový dvojdům číslo popisné 646 a 647 na Kostikově náměstí ve Frýdku-Místku. Město ho vytipovalo k prodeji a předložilo návrh zastupitelstvu.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ten majetek byl vytipován k prodeji po dlouhé úvaze. A zejména po vyhodnocení toho, že není tak ziskový, jak by patrně měl být. Naopak tomu městu přináší značné náklady, pokud jde o tu údržbu. A za posledních šest let ty náklady na údržbu přesáhly výtěžek z toho nájmu. A to z obou těch domů. A to jak z bytů, tak z těch nebytových prostor dohromady. Čili máme opravdu za to, že než dlouhodobě prodělávat. A ještě v budoucnu chystat investice v řádech milionů korun, tak bude lepší prodat tento majetek."

Výtěžek z nájmu byl 3,6 milionu, ale údržba stála 5,7 milionu. V domě je také městské nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, které má využívat v průměru 10 dětí. Roční náklady na jeho provoz jsou ale přes 2 miliony korun. Služba se zruší a město domluvilo, že děti budou moci docházet do jiných zařízení.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My jsme se rozhodli, že se podíváme na městský majetek jako celek. A abychom mohli opravit další městské byty, případně vybudovat, sloučit některé činnosti, zajistit ty podstatné věci, jako vybudovat dvě nové tělocvičny. Věnovat se výstavbě Alzheimercentra, tak musíme provézt nějakou revizi, inventarizaci toho majetku."

V domě je také osm bytů, ve kterých bydlí zhruba 17 lidí. Ti se nejvíce bojí výrazného navýšení nájmů po prodeji.

Zdenka Kotlárová, nájemkyně domu: "Jsou tam lidé vážně nemocní. Máme spousta zažádáno ze zdravotních důvodů o výměny. Již předtím, než jsme se dozvěděli o tom, že město stoplo veškeré výměny, opravy v tomto domě. A nájemníci samozřejmě by chtěli, aby ten dům byl neprodán a v případě, že by byl prodán, tak abychom byli upřednostněni a byli nám ty výměny umožněny. A město dál nás nechalo bydlet v nájemních bytech. A ne, jak nám bylo sděleno, že musíme jít znovu do pořadníku. Proč, když v pořadníku už jsme byli. Čekali jsme i přes deset let, aby nám ten byt byl přidělen. Museli jsme zaplatit nemalé peníze po bývalých nájemnících. Dluhy, které se pohybovaly od 50 do 100 tisíc, ty doplatky. Museli jsme si ten byt upravit tak, abychom se tam mohli nastěhovat a bydlet."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta situace samozřejmě lidsky je těžká nebo je nepříjemná. Na druhou stranu, jak tady také padlo, naprostá většina bytů je v soukromém vlastnictví. A my právě, pokud se nám podaří určitým způsobem modifikovat ty zásady pro přidělování bytů, které se týkají těch sociálních případů, já nemůžu tu pomoc vyloučit, ale nemůžu ji ani slíbit."

Prodej byl nakonec schválen koaličními hlasy. Opoziční strany ho vůbec nepodpořily.

Pavel Machala (Přátelé FM), opoziční zastupitel: "Nemyslíme si, že by se město mělo zbavovat nemovitostí, které má obsazeny a které přinášejí zisk. Argumenty vedení města, že tyto finanční prostředky utržené za prodej použije nebo musí použít na opravu stávajícího bytového fondu, považujeme za liché, protože na tom samém jednání se následně schvaloval nákup zchátralé nemovitosti, do které budou muset být investovány desítky milionů korun."

Marcel Sikora (KDU-ČSL), opoziční zastupitel: "My jsme vždycky podporovali naopak nákup domů, kde se nacházejí byty, aby město zvyšovalo svůj bytový fond. A ne aby o něj přicházelo. Takže to byl jeden z důvodů, proč jsme tento nákup nepodpořili. Viděli jsme sami, že i obyvatelé tohoto domu nebyli úplně informováni o tom, zda budou moci v tomto domě dále nájemní smlouvy, zda se jim zvýší nájem.¨"

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Kolegové z opozice neustále ten stav vykládali tak, že proběhnutím dražby automaticky ty nájemní smlouvy skončí, ale to není pravda. Ty nájemní smlouvy pokračují dále ve stejném režimu, jako byly uzavřeny s městem."

Prodej se uskuteční formou veřejné dražby, která by mohla proběhnout nejpozději v listopadu.

---

NJ fotografka zachycuje jinakost autistického syna

Na Staré poště v Novém Jičíně je do konce září k vidění výstava fotografií Karin Petrskovské. Její černobílé snímky jsou plné emocí a lidských příběhů vepsaných do tváří. Prostřednictvím fotoaparátu zachycuje také jinakost svého autistického syna.

Všechnolidi - to je název výstavy černobílých fotografií Karin Petrskovské, která je k vidění na Staré poště v Novém Jičíně. Ze zdí shlíží rozličné tváře lidí, od těch dětských až po ty, které už zdobí sítě vrásek.

Karin Petrskovská, fotografka: “Začala jsem fotit před necelými šesti lety, v prosinci to bude šest let, co jsem si koupila svou první zrcadlovku. Začala jsem fotit, když mě požádala kamarádka, jestli bych ji nezapózovala, a v tu chvíli jsem zjistila, že by mě to hrozně bavilo.”

Fotografie Karin Petrskovské jsou plné emocí a lidských příběhů. Na mnohých jsou přátelé, některé ale vznikají z náhodných setkání na ulici.

Jedním z prvních, kdo ji stál modelem, byl její syn Tadeáš, který ji provází téměř na každém kroku.

Karin Petrskovská, fotografka: “Na synovi jsem se v podstatě začala učit, protože je autista, žije si ve svém vlastním světě. Líbí se mi zachycovat tu jeho jinakost. Díky focení vlastně relaxuji, zapomínám občas na okolní svět a okolní dění a na úděl, který mám se svým synem.”

Inspirací jsou jí tak i setkání s lidmi, jejichž život není žádná idylka.

---

Zprávy krátké, 15. 9. 2023 17.00 - 2

Slezská nemocnice v Opavě se chystá na stavbu první větve nadzemních koridorů mezi pavilony S, V a L, N. Za 150 milionů korun ji postaví firma Hochtief CZ, která zvítězila ve veřejné soutěži. Stavbu zaplatí zřizovatel nemocnice, tedy Moravskoslezský kraj. Staveniště už bylo předáno.

Krajští zdravotničtí záchranáři mají za sebou další z celodenních seminářů s odbornou tématikou. V několika blocích si prohloubili znalosti postupů a léčby specifických stavů a dozvěděli se novinky v konkrétních problematikách, například o pacientech pod vlivem moderních návykových látek nebo o těch, kteří jsou v paliativní péči.

---

ZŠ Waldorfská má po opravě rozvodů i nové hřiště

Nové rozvody elektřiny i vody. A také nové venkovní sportoviště. Důležité a náročné úpravy má za sebou Základní a mateřská škola Waldorfská v Ostravě. Obvod investoval do rekonstrukce 19 milionů korun.

S týdenním zpožděním začal na Základní a mateřské škole Waldorfská v Ostravě nový školní rok. Důvodem bylo dokončení náročné rekonstrukce budovy.

Lenka Holeksová, ředitelka Waldorfské ZŠ a MŠ Ostrava: "V průběhu celého června jsme balili a chystali školu na kompletní rekonstrukci elektroinstalace a vody. Takže ta škola byla opravdu přes celé léto staveniště. Všude díry, ve stěnách, ve stropech a bylo to hodně náročné. Ale všechno ve spolupráci, s komunikaci s firmou, se zástupci městského obvodu, se perfektně zvládlo, postupně."

David Witosz (Piráti), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "V rámci školy bylo mnoho různých úprav. Zejména šlo o elektroinstalaci, což je taková věc, která nejde vidět, protože je pod stěnou, ale je s tím hodně práce. Navíc budova je krásná, z cihel, takže to není jen tak jednoduché."

Krásné počasí umožnilo přivítat hlavně prvňáčky, ale i další ročníky, na novém hřišti, jehož rekonstrukce probíhala už od dubna. Je zde také nová rozběhová dráha do písku a kolem areálu je nové oplocení.

David Witosz (Piráti), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Dneska jsme tady přivítali prvňáčky a škola může začít, takže nás to těší. Plus, že za mnou vidíte nové hřiště. Minulý rok tady ještě byl starý asfalt. Teď tady je novější plocha, takže škola se zase trošičku zmodernizovala."

Lenka Holeksová, ředitelka Waldorfské ZŠ a MŠ Ostrava: "Bylo to i to úsilí těch učitelů, těch, co nastoupili, těch posledních 14 dní, bylo opravdu obrovské. Protože to už jsme neměli na pomoc ty děti a museli jsme to zvládnout všechno sami, takže jsem za to ráda a vidím, že opravdu jsme jednotní. A jsem moc ráda, že se do této školy, do Waldorfské, investují peníze. Protože ta budova je krásná, ale je stará a opravdu už to hrozilo nějakou katastrofou, co se týká elektroinstalace nějaká vyhořelá zásuvka a podobně. A voda nám také často někde tekla, kde neměla. A chyběly nám WC pro chlapce. A to všechno teďka máme. A věřím, že nám to bude už dlouhodobě, perfektně sloužit."

Kompletní náklady na rekonstrukci rozvodů v budově i na venkovní prostory vyšly na necelých 19 milionů korun.

---

Slavnostní otevření náhradní ledové plochy

V Opavě slavnostně otevřeli náhradní ledovou plochu. Ta vyrostla v městských sadech u fotbalového stadionu a po celou dobu rekonstrukce zimního stadionu bude sloužit hokejovému klubu HC Slezan Opava.

Z několika variant zůstala jediná možná. Tou je náhradní mobilní ledová plocha v městských sadech, která byla slavnostně otevřena po více než měsíčním zkušebním provozu.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “My jsme velice za tu náhradní ledovou plochu rádi, protože v opačném případě bysme díky rekonstrukci, kterou jsme právě zahájili, hlavního zimního stadionu, museli rozpustit hokejové třídy, což by byl velký problém pro Opavu, která je hokejové město od pradávna.”

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Ta hala je skutečně pěkná, můžou tady trénovat všichni od nejmladších brusliček až po žactva a muže. Samozřejmě děti tady hrají i zápasy. Muži, protože to nesplňuje podmínky zápasu profesionálního, tak ti jezdí hrát na jiné stadiony.” 

Dalibor Bárta, jednatel HC Slezan Opava: "Co se týče možnosti trénovat v Kravařích, Benešově, Krnově, tato možnost pro nás nebyla dobrá, protože opravdu trénujeme od rána do večera a tyto prostory tréninkové nám nebyl nikdo schopen stoprocentně zajistit a bylo by to opravdu neštěstí pro rodiče, pro dětí a i pro systém, který jsme nastolili."

Pilně se pracuje i na rekonstrukci zimního stadionu.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Bylo zařízeno staveniště, byly připraveny staveništní přípojky, zlikvidována technologie čpavku. Aktuálně se dopracovává realizační dokumentace a v nejbližších dnech by měly začít bourací práce venkovních prostor.”

Jakmile rekonstrukce zimního stadionu skončí, což bude za více než dva roky, bude náhradní ledová plocha sloužit pro veřejnost, která neměla dostatečné kapacity na bruslení.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
15. září 2023, 17:00

MS kraj pomůže sociálním podnikům

Moravskoslezský kraj pomůže sociálním podnikům, které se starají o potřebné. Na individuální dotace rozdělí téměř 700 tisíc korun. Jedna z dotací půjde i mimo náš kraj.

Zastupitelstvo MS kraje schválilo další dotace do sociální oblasti. Tentokrát jde o individuální dotace pro sociální podniky, které různým způsobem pomáhají lidem, kteří to potřebují. Jednou z žadatelů je například potravinová banka, která potřebuje nové vozidlo.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana: „Od loňského září provozuje výdejnu potravinové a materiální pomoci jednotlivcům v Ostravě, letos chce Potravinová banka otevřít výdejny i na dalších místech Moravskoslezského kraje a rozšířit tak síť potravinové pomoci, která se tak stane dostupnější. K tomu ale potřebuje koupit nový užitkový automobil s chladící jednotkou pro převoz a distribuci darovaných potravin. Proto jí kraj pomůže dotací. Existují výdaje, které se vám nikdy nemohou materiálně vrátit. Mezi ně patří prostředky vyčleněné do sociální oblasti. Musíme zkrátka myslet na ty, kteří by se bez pomoci ostatních neobešli."

Peníze dostane také sociální podnik Melivita, který chystá rekonstrukci prostor, kde provozuje např výrobu Chytrých svačinek. Peníze na provoz dostane také hospic Citadela ve valašském Meziříčí.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana: „Diakonie Valašské Meziříčí sice poskytuje své služby na území sousedního Zlínského kraje, ale spousta občanů Moravskoslezského kraje, zejména z Novojičínska, je také využívá. Proto jsme jí poskytli 300 tisícovou individuální dotaci."

Posláním hospice je umožnit důstojné umírání lidem v pokročilém stádiu nevyléčitelného onemocnění. Pacientům je poskytnuta komplexní lékařská a ošetřovatelská paliativní péče. Na individuální dotace MS kraj rozdělí celkem 700 tisíc korun. 

---

Zprávy krátké, 15. 9. 2023 17.00 - 1

Ostrava se snaží motivovat své obyvatele, aby využívali k dopravě po městě jízdní kola. K tomu je ale základním předpokladem dostatek kvalitních a bezpečných cyklostezek. V uplynulých letech bylo investováno do této infastruktury přes 300 milionů korun.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Aktuálně probíhá stavba cyklostezky mezi Polankou a Starou Bělou, Radvanicemi a Michálkovicemi, byla dokončena cyklostezka v Hrabůvce na Cholevově ulici a také byla dokončena cyklostezka na Železárenské ulici ve Vítkovicích."

---

Dům na Kostikově náměstí chce město prodat v dražbě

Frýdek-Místek rozhodl o prodeji domu na Kostikově náměstí. Nemovitost s osmi byty a komerčními prostory by se měla prodat ve veřejné dražbě. Důvodem má být špatný stav a nerentabilita výnosů z nájmů. Obavy z prodeje mají nyní současní nájemníci městských bytů.

Velký rohový dvojdům číslo popisné 646 a 647 na Kostikově náměstí ve Frýdku-Místku. Město ho vytipovalo k prodeji a předložilo návrh zastupitelstvu.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ten majetek byl vytipován k prodeji po dlouhé úvaze. A zejména po vyhodnocení toho, že není tak ziskový, jak by patrně měl být. Naopak tomu městu přináší značné náklady, pokud jde o tu údržbu. A za posledních šest let ty náklady na údržbu přesáhly výtěžek z toho nájmu. A to z obou těch domů. A to jak z bytů, tak z těch nebytových prostor dohromady. Čili máme opravdu za to, že než dlouhodobě prodělávat. A ještě v budoucnu chystat investice v řádech milionů korun, tak bude lepší prodat tento majetek."

Výtěžek z nájmu byl 3,6 milionu, ale údržba stála 5,7 milionu. V domě je také městské nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, které má využívat v průměru 10 dětí. Roční náklady na jeho provoz jsou ale přes 2 miliony korun. Služba se zruší a město domluvilo, že děti budou moci docházet do jiných zařízení.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My jsme se rozhodli, že se podíváme na městský majetek jako celek. A abychom mohli opravit další městské byty, případně vybudovat, sloučit některé činnosti, zajistit ty podstatné věci, jako vybudovat dvě nové tělocvičny. Věnovat se výstavbě Alzheimercentra, tak musíme provézt nějakou revizi, inventarizaci toho majetku."

V domě je také osm bytů, ve kterých bydlí zhruba 17 lidí. Ti se nejvíce bojí výrazného navýšení nájmů po prodeji.

Zdenka Kotlárová, nájemkyně domu: "Jsou tam lidé vážně nemocní. Máme spousta zažádáno ze zdravotních důvodů o výměny. Již předtím, než jsme se dozvěděli o tom, že město stoplo veškeré výměny, opravy v tomto domě. A nájemníci samozřejmě by chtěli, aby ten dům byl neprodán a v případě, že by byl prodán, tak abychom byli upřednostněni a byli nám ty výměny umožněny. A město dál nás nechalo bydlet v nájemních bytech. A ne, jak nám bylo sděleno, že musíme jít znovu do pořadníku. Proč, když v pořadníku už jsme byli. Čekali jsme i přes deset let, aby nám ten byt byl přidělen. Museli jsme zaplatit nemalé peníze po bývalých nájemnících. Dluhy, které se pohybovaly od 50 do 100 tisíc, ty doplatky. Museli jsme si ten byt upravit tak, abychom se tam mohli nastěhovat a bydlet."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta situace samozřejmě lidsky je těžká nebo je nepříjemná. Na druhou stranu, jak tady také padlo, naprostá většina bytů je v soukromém vlastnictví. A my právě, pokud se nám podaří určitým způsobem modifikovat ty zásady pro přidělování bytů, které se týkají těch sociálních případů, já nemůžu tu pomoc vyloučit, ale nemůžu ji ani slíbit."

Prodej byl nakonec schválen koaličními hlasy. Opoziční strany ho vůbec nepodpořily.

Pavel Machala (Přátelé FM), opoziční zastupitel: "Nemyslíme si, že by se město mělo zbavovat nemovitostí, které má obsazeny a které přinášejí zisk. Argumenty vedení města, že tyto finanční prostředky utržené za prodej použije nebo musí použít na opravu stávajícího bytového fondu, považujeme za liché, protože na tom samém jednání se následně schvaloval nákup zchátralé nemovitosti, do které budou muset být investovány desítky milionů korun."

Marcel Sikora (KDU-ČSL), opoziční zastupitel: "My jsme vždycky podporovali naopak nákup domů, kde se nacházejí byty, aby město zvyšovalo svůj bytový fond. A ne aby o něj přicházelo. Takže to byl jeden z důvodů, proč jsme tento nákup nepodpořili. Viděli jsme sami, že i obyvatelé tohoto domu nebyli úplně informováni o tom, zda budou moci v tomto domě dále nájemní smlouvy, zda se jim zvýší nájem.¨"

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Kolegové z opozice neustále ten stav vykládali tak, že proběhnutím dražby automaticky ty nájemní smlouvy skončí, ale to není pravda. Ty nájemní smlouvy pokračují dále ve stejném režimu, jako byly uzavřeny s městem."

Prodej se uskuteční formou veřejné dražby, která by mohla proběhnout nejpozději v listopadu.

---

NJ fotografka zachycuje jinakost autistického syna

Na Staré poště v Novém Jičíně je do konce září k vidění výstava fotografií Karin Petrskovské. Její černobílé snímky jsou plné emocí a lidských příběhů vepsaných do tváří. Prostřednictvím fotoaparátu zachycuje také jinakost svého autistického syna.

Všechnolidi - to je název výstavy černobílých fotografií Karin Petrskovské, která je k vidění na Staré poště v Novém Jičíně. Ze zdí shlíží rozličné tváře lidí, od těch dětských až po ty, které už zdobí sítě vrásek.

Karin Petrskovská, fotografka: “Začala jsem fotit před necelými šesti lety, v prosinci to bude šest let, co jsem si koupila svou první zrcadlovku. Začala jsem fotit, když mě požádala kamarádka, jestli bych ji nezapózovala, a v tu chvíli jsem zjistila, že by mě to hrozně bavilo.”

Fotografie Karin Petrskovské jsou plné emocí a lidských příběhů. Na mnohých jsou přátelé, některé ale vznikají z náhodných setkání na ulici.

Jedním z prvních, kdo ji stál modelem, byl její syn Tadeáš, který ji provází téměř na každém kroku.

Karin Petrskovská, fotografka: “Na synovi jsem se v podstatě začala učit, protože je autista, žije si ve svém vlastním světě. Líbí se mi zachycovat tu jeho jinakost. Díky focení vlastně relaxuji, zapomínám občas na okolní svět a okolní dění a na úděl, který mám se svým synem.”

Inspirací jsou jí tak i setkání s lidmi, jejichž život není žádná idylka.

---

Zprávy krátké, 15. 9. 2023 17.00 - 2

Slezská nemocnice v Opavě se chystá na stavbu první větve nadzemních koridorů mezi pavilony S, V a L, N. Za 150 milionů korun ji postaví firma Hochtief CZ, která zvítězila ve veřejné soutěži. Stavbu zaplatí zřizovatel nemocnice, tedy Moravskoslezský kraj. Staveniště už bylo předáno.

Krajští zdravotničtí záchranáři mají za sebou další z celodenních seminářů s odbornou tématikou. V několika blocích si prohloubili znalosti postupů a léčby specifických stavů a dozvěděli se novinky v konkrétních problematikách, například o pacientech pod vlivem moderních návykových látek nebo o těch, kteří jsou v paliativní péči.

---

ZŠ Waldorfská má po opravě rozvodů i nové hřiště

Nové rozvody elektřiny i vody. A také nové venkovní sportoviště. Důležité a náročné úpravy má za sebou Základní a mateřská škola Waldorfská v Ostravě. Obvod investoval do rekonstrukce 19 milionů korun.

S týdenním zpožděním začal na Základní a mateřské škole Waldorfská v Ostravě nový školní rok. Důvodem bylo dokončení náročné rekonstrukce budovy.

Lenka Holeksová, ředitelka Waldorfské ZŠ a MŠ Ostrava: "V průběhu celého června jsme balili a chystali školu na kompletní rekonstrukci elektroinstalace a vody. Takže ta škola byla opravdu přes celé léto staveniště. Všude díry, ve stěnách, ve stropech a bylo to hodně náročné. Ale všechno ve spolupráci, s komunikaci s firmou, se zástupci městského obvodu, se perfektně zvládlo, postupně."

David Witosz (Piráti), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "V rámci školy bylo mnoho různých úprav. Zejména šlo o elektroinstalaci, což je taková věc, která nejde vidět, protože je pod stěnou, ale je s tím hodně práce. Navíc budova je krásná, z cihel, takže to není jen tak jednoduché."

Krásné počasí umožnilo přivítat hlavně prvňáčky, ale i další ročníky, na novém hřišti, jehož rekonstrukce probíhala už od dubna. Je zde také nová rozběhová dráha do písku a kolem areálu je nové oplocení.

David Witosz (Piráti), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Dneska jsme tady přivítali prvňáčky a škola může začít, takže nás to těší. Plus, že za mnou vidíte nové hřiště. Minulý rok tady ještě byl starý asfalt. Teď tady je novější plocha, takže škola se zase trošičku zmodernizovala."

Lenka Holeksová, ředitelka Waldorfské ZŠ a MŠ Ostrava: "Bylo to i to úsilí těch učitelů, těch, co nastoupili, těch posledních 14 dní, bylo opravdu obrovské. Protože to už jsme neměli na pomoc ty děti a museli jsme to zvládnout všechno sami, takže jsem za to ráda a vidím, že opravdu jsme jednotní. A jsem moc ráda, že se do této školy, do Waldorfské, investují peníze. Protože ta budova je krásná, ale je stará a opravdu už to hrozilo nějakou katastrofou, co se týká elektroinstalace nějaká vyhořelá zásuvka a podobně. A voda nám také často někde tekla, kde neměla. A chyběly nám WC pro chlapce. A to všechno teďka máme. A věřím, že nám to bude už dlouhodobě, perfektně sloužit."

Kompletní náklady na rekonstrukci rozvodů v budově i na venkovní prostory vyšly na necelých 19 milionů korun.

---

Slavnostní otevření náhradní ledové plochy

V Opavě slavnostně otevřeli náhradní ledovou plochu. Ta vyrostla v městských sadech u fotbalového stadionu a po celou dobu rekonstrukce zimního stadionu bude sloužit hokejovému klubu HC Slezan Opava.

Z několika variant zůstala jediná možná. Tou je náhradní mobilní ledová plocha v městských sadech, která byla slavnostně otevřena po více než měsíčním zkušebním provozu.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “My jsme velice za tu náhradní ledovou plochu rádi, protože v opačném případě bysme díky rekonstrukci, kterou jsme právě zahájili, hlavního zimního stadionu, museli rozpustit hokejové třídy, což by byl velký problém pro Opavu, která je hokejové město od pradávna.”

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Ta hala je skutečně pěkná, můžou tady trénovat všichni od nejmladších brusliček až po žactva a muže. Samozřejmě děti tady hrají i zápasy. Muži, protože to nesplňuje podmínky zápasu profesionálního, tak ti jezdí hrát na jiné stadiony.” 

Dalibor Bárta, jednatel HC Slezan Opava: "Co se týče možnosti trénovat v Kravařích, Benešově, Krnově, tato možnost pro nás nebyla dobrá, protože opravdu trénujeme od rána do večera a tyto prostory tréninkové nám nebyl nikdo schopen stoprocentně zajistit a bylo by to opravdu neštěstí pro rodiče, pro dětí a i pro systém, který jsme nastolili."

Pilně se pracuje i na rekonstrukci zimního stadionu.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Bylo zařízeno staveniště, byly připraveny staveništní přípojky, zlikvidována technologie čpavku. Aktuálně se dopracovává realizační dokumentace a v nejbližších dnech by měly začít bourací práce venkovních prostor.”

Jakmile rekonstrukce zimního stadionu skončí, což bude za více než dva roky, bude náhradní ledová plocha sloužit pro veřejnost, která neměla dostatečné kapacity na bruslení.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-15-09-2023-17-00