Ministerstvo ŽP pomůže Ostravě s povodňovými škodami
Dobrá zpráva přišla z ministerstva životního prostředí. To totiž vyhovělo městu Ostrava a schválilo v plném rozsahu dotaci na opravu čistírny odpadních vod a další infrastrukturu, která byla poničena při zářijových povodních.
Ministerstvo životního prostředí vyhovělo žádosti Ostravy a pomůže zmírnit povodňové škody ve městě. Prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR poskytne finanční podporu ve výši sta procent z celkových nákladů, nutných k obnově Ústřední čistírny odpadních vod Přívoze, čerpacích stanic odpadních vod a kanalizační sítě.
Petr Hladík (KDU-ČSL), ministr životního prostředí: "povodeň zasáhla obrovským způsobem Ústřední čistírnu odpadních vod v Ostravě, proto jsme pomohli se všemi opravami, elektroinstalacemi, kanalizacemi a to v celkové výši necelých 600 milionů korun. Právě ta ostravská čistírna dostala největší podporu. V celém zasaženém území Moravskoslezského a Olomouckého kraje jsme alokovali celkem 2 miliardy korun. Dáváme stoprocentní dotaci všem, aby se co nejdříve čistila odpadní vod a tam, kde povodeň roztrhala vodovody, aby co nejdříve tekla čistá a pitná voda."
Ústřední čistírna odpadních vod a její zprovoznění je od prvních okamžiků po opadnutí vody prioritou číslo jedna. V současné době totiž veškerá splašková voda vytéká do Odry. Rychle poskytnuté peníze jsou vítanou pomocí.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Opravdu bych chtěl poděkovat MŽP, které nám pomohlo minimálně ve finanční stránce tento problém vyřešit a přes fond na obnovu infrastruktury pro životní prostředí, která je poničena povodněmi, nám umožní veškeré náklady na obnovení provozu té čističky odpadních vod uhradit."
Ostravě napáchaly povodně na majetku škodu za přibližně 1,5 miliardy korun a vodohospodářská infrastruktura tvoří podstatnou částí těchto peněz. Celkem jde asi o 600 milionů korun.
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora: "Je to podtrhnutí naší připravenosti a našich kroků, které vedly nejen k obnově, ale i k tomu, abychom nejen vyčíslit škody, ale mohly jsme si šáhnout na peníze, které pro nás budou alfa a omega budoucího rozvoje vodohospodářské sítě. Jinak bychom to museli opravovat na úkor jiných vodohospodářských staveb."
Projekt na odstranění povodňových škod na vodohospodářské infrastruktuře musí být podle smlouvy, kterou Ostrava se Státním fondem životního prostředí uzavřela, realizován do poloviny příštího roku.
---
Porubští studenti si připomněli 17. listopad
Studenti 5 gymnázií z Ostravy-Poruby si připomněli Den boje za svobodu a demokracii. Uspořádali demonstraci na Hlavní třídě, kde vystoupili s živými obrazy připomínající klíčové události našich moderních dějin.
Akce vznikla spontánně už loni a také letos se do ní zapojila gymnázia působící v Porubě. Více než tisíc studentů prošlo s transparenty Hlavní třídou na Alšovo náměstí, kde proběhla manifestace.
Darina Ondráčková, studentka, Jazykové gymnázium Pavla Tigrida: “Je to akce, kde budou živé obrazy, které budou představovat různé historické události. My například za Jazykové gymnázium budeme znázorňovat 1. máj 1986 a taky 20. listopad 1989.”
Aaron Aram, student, Wichterlovo gymnázium: “My jsme si připravili vystoupení připomenutí smrti z roku 1982 Leonida Brežněva. Jeden z našich studentů podepsal arch, který byl kondolenční s názvem The plastic people of the universe.”
Listopadové události z roku 1989 změnily životy mnoha lidí.
Jan Král, chartista: "Žili jsme v okupované zemi, bylo tady 75 tisíc sovětských vojáků těžce ozbrojených, kteří drželi ten režim naživu a byl to režim starých odporných rudých starců, kteří neváhali posílat vodní děla proti lidem.”
Vítězství svobody studenti oslavili písní Marty Kubišové Modlitba pro Martu a shromáždění ukončil společný zpěv České státní hymny.
---
Krátké zprávy 15. 11. 2024 16.00 - 1
40 TIS. KČ PRO POVODNĚMI ZASAŽENÉ V OPAVĚ
Opavští zastupitelé schválili postup pro občany zasažené nedávnými povodněmi, jak žádat o finanční pomoc ve výši 40 000 korun. Zájemci mohou podat žádost osobně na městském úřadě, online přes městský portál, nebo poštou. K žádosti je třeba doložit potvrzení o vzniklé škodě a vyplnit jednoduchý formulář. Příjem žádostí probíhá od 14. listopadu 2024 do 31. ledna 2025.
ODVOLÁNÍ LIBERTY SOUD ZAMÍTL
Vrchní soud v Olomouci zamítl odvolání Liberty Ostrava proti rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě. Ten firmě zakázal nakládat s významnou částí jejího majetku. Soud své rozhodnutí odůvodnil mimo jiné podezřelým převodem některých pohledávek. Zásah do dispozičních práv společnosti považuje za přiměřený a opodstatněný.
---
ZŠ F. Hrubína v Havířově si připomněla Sametovou revoluci
V neděli uplyne 35. let od Sametové revoluce a následného pádu komunismu. Dnešní generace dětí ale už vyrůstá v úplně jiné době. Zpět do novodobé historie se proto vrátili zajímavou formou například na Základní škole Františka Hrubína v Havířově.
Toto mimořádné hlášení do rozhlasu k 17. listopadu a Sametové revoluci připravili žáci 9. ročníku na Základní škole Františka Hrubína v Havířově. A nejen to. Vytvořili pro ostatní děti klasickou nástěnku a nebo kvízy k danému období. V hodinách dějepisu pak mohli žáci shlédnout krátký film a povídali si o svobodě a demokracii.
Zuzana Hranická, učitelka ZŠ F. Hrubína Havířov: “Nedokážou si představit, že bychom na ně třeba psali ve škole posudky a podle toho by se dostávali na střední školy, že by se museli účastnit prvomájových průvodů a takových věcí. Takže zkoušíme si to vysvětlovat, aby si to dokázali představit a je to pro ně těžké."
anketa: “Je to hodně důležité si to připomínat, protože se tam dělo hodně špatných věcí, ale neříkám, byly i dobré vlastnosti toho komunismu celkově, třeba každý měl práci, ale zároveň byla cenzura, nemohl nikdo nic říct, bylo to hodně špatné."
anketa: “Já to úplně nedokážu posoudit, protože jsem v té době nežil , ale asi to nebyla dobrá doba, když byl ten komunismus. Nemohl se říct třeba na veřejnosti svůj názor.”
35. let od Sametové revoluce si chystají v pondělí připomenout například i studenti Gymnázia Komenského velkou akcí Samet.
---
Studenti gymnázia se setkali s pamětníky Sametové revoluce
Karvinské gymnázium zorganizovalo pro své studenty týdenní připomínku událostí, které souvisely se 17. listopadem. Studenti se také setkali se dvěma pamětníky, se kterými mohli o pádu komunistického režimu diskutovat.
S pamětníky se setkali maturanti v rámci předmětu Moderní historie. Studentům převyprávěli své vzpomínky na Sametovou revoluci i událostem, které jí předcházely.
Apostolis Konstantinidis, pamětník: "Já jsem spoluzakládal Občanské fórum, proto, že už předtím jsme měli nějaké iniciativy, snažili jsme se prosazovat různé diskuzní kluby. Na popud vysílání Svobodné Evropy jsme se sešli na náměstí, čekali jsme, kdo tam přijde, bylo nás tam asi 30, šli jsme ke kulturnímu domu a končili jsme s tím průvodem, to už nás bylo asi 300 před OV KSČM tehdy, dnes před Slezskou univerzitou, tam jsme předložili naše požadavky. "
Matěj Juřík, student gymnázia: "Pro mě to bylo obrovsky přínosné, dozvěděl jsem se, jak vypadala Sametová revoluce v Karviné, což jsem předtím nevěděl. Nevím, jestli bych vůbec na to náměstí šel, jeslti bych měl tu odvahu překonat strach z toho,c o bude dál.”
Karvinské gymnázium organizuje připomínkové akce k 17. listopadu pravidelně.
Martin Brzóska, pedagog: "Snažíme se toto téma propojovat i v různých hodinách během celého týdne."
Akci doprovázela i výstava plakátů, historických fotografií a studentských prací.
---
Krátké zprávy 15. 11. 2024 16.00 - 2
POŠTOVNÍ ZNÁMKA S MOTIVEM DOV
Česká pošta právě vydala příležitostnou poštovní známku s motivem průmyslového areálu Dolních Vítkovic. Známka má základní nominální hodnotu a je určena pro běžné vnitrostátní zásilky. Grafik Milan Bauer se při jejím návrhu inspiroval vzhledem starých továrních akcií.
MLADÍK ZEMŘEL NA INTOXIKACI
Mladý muž z Ostravy zemřel po předávkování lékem obsahujícím omamné a psychotropní látky. Tablety mu poskytl jeho 22letý známý, který měl léky získat přes další osoby. Kriminalisté ho obvinili z nedovoleného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Hrozí mu trest odnětí svobody od 10 do 18 let.
---
V Ostravě je v plánu Národní hasičské muzeum
V Ostravě by mělo vzniknout Národní hasičské muzeum. Je snahou využít pro jeho umístění objekt v Dolní oblasti Vítkovic. Na proveditelnost tohoto projektu vyčlenilo město 1,5 milionu korun.
Ostrava by v budoucnu mohla mít unikátní Národní hasičské muzeum. Shodlo se na tom vedení města, kraje, Generální ředitelství hasičského záchranného sboru a také společnost Vítkovice a Dolní oblast Vítkovice, kde by mělo být umístěno.
Martin Kavka, tiskový mluvčí GŘ HZS ČR: „Jde o projekt, který považujeme za důležitý a přínosný. Hasičský záchranný sbor ČR stojí na dlouhé tradici a historii hasičů, která je velmi inspirativní a neměla by zapadnout."
Pro umístění Národního hasičského muzea by měla být využity objekt národní kulturní památky Důl Hlubina a vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren, které by nejprve byly revitalizovány. Studii proveditelnosti si vzala na starosti Ostrava.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Máme tady iniciativu Hasičského záchranného sboru, který by chtěl vybudovat Národní hasičské muzeum, protože vlastně Národní hasičské muzeum v rámci České republiky neexistuje. Takže tady určitě kvituji snahu Hasičského záchranného sboru o výstavbu tohoto muzea na území v Ostravě, protože my víme, že Ostrava těch státních příspěvkových organizací příliš nemá. Samozřejmě cokoliv, co se tady vybuduje a bude patřit do té národní infrastruktury, tak je za mě dobře. Nicméně, aby se ten projekt mohl začít hýbat, tak jsme se domluvili na uzavření memoranda mezi Hasičským záchranným sborem, Dolní oblastí Vítkovic, Moravskoslezským krajem a městem Ostravou. Město poslalo první milion korun na vznik studií tak, aby se mohla začít realizovat projektová dokumentace a hasičské muzeum se mohlo začít reálně kreslit. Pokud by se ten záměr povedl, tak si myslím, že Ostrava získá zajímavou turistickou destinaci. Ale opravdu hasičské muzeum dneska v rámci České republiky neexistuje."
Část budoucích exponátů by měla pocházet z Expozice požární ochrany ve Zbirohu a také z Hasičského muzea města Ostravy. Historie hasičů v Ostravě je velmi dlouhá a bohatá. Souvisí samozřejmě i z rozmachem průmyslu.
Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: "Hasičské hnutí vzniklo daleko dříve než Velká Ostrava. První dobrovolné hasičské sbory se začaly formovat už v první polovině osmdesátých let devatenáctého století. Jednalo se jednak o Vítkovice, Přívoz i Moravskou Ostravu. Tyto hasičské sbory byly tedy s německou velící řečí, ale záhy nato, po pár letech se začínají formovat i české hasičské dobrovolné sbory v přilehlých vesnicích, jako byly Proskovice, Nová Ves, případně případně Stará a Nová Bělá. Ten vývoj byl dlouhá léta vlastně v rámci dobrovolnosti, ovšem vždy s podporou těch obcí. Stavěly se hasičárny, hasičské domy a podobně. Ti lidé opravdu byli cvičeni a ta organizace, byť to byl spolek dobrovolných hasičů, tak ta organizace byla opravdu vynikající. Ale první profesionální hasiči opravdu, kteří mají jako 100% úvazek coby hasiči, vznikli v roce 1941 v rámci firemních hasičů Vítkovických železáren. A státní hasiči jako takoví, tak jak je vlastně dneska známe, ten profesionální hasičský sbor vzniká v Ostravě v roce 1950."
Memorandum o spolupráci na vybudování muzea bylo uzavřeno. Pod jeho dokončení by mělo spadat pod Střední odbornou školu požární ochrany a Vyšší odbornou školu požární ochrany Frýdek-Místek. Vlastnit ho bude stát.
---