Studenti a dobrovolníci tentokrát zalesňují Javorník
V Beskydech se stále nacházejí lesy, které jsou poškozené různými kalamitami. Na vině byl kůrovec nebo houba václavka. Tam, kde dřevorubci museli vykácet větší množství stromů, se teď vysazují nové lesy. Biskupské lesy to společně s krajem pojaly jako osvětovou akci pro veřejnost.
Do vysazování stromů na holých svazích Beskyd se opět pustili studenti a také dobrovolníci z řad veřejnosti. Poté, co bylo dokončeno zalesňování Ondřejníku, se tato akce za podpory Moravskoslezského kraje koná v lokalitě pod Velkým Javorníkem.
Martin Konvičný, lesní hospodář, Biskupské lesy: “Lokalita se změnila proto, protože na Ondřejníku jsou už více méně všechny holiny zalesněny. zbývá jen několik málo hektarů holin, které jsou však pro sázení veřejností nevhodné. Ať už, protože jsou menšího charakteru, nebo jsou v nevhodném terénu. Tuto lokalitu, kde je kalamitní holina, což je výsledek řádění kůrovce a václavky, jsme vybrali protože je vhodná pro sázení sazenic se školami s dětmi. Je tady mírný terén. Dnes sázíme buk a borovice. Jsou to dřeviny, které do budoucna mají lepší výhled pro svůj růst, než smrk."
Jenda Popelka, student, Gymnázia Petra Bezruče Frýdek-Místek: “Přijeli jsme z Gymnázia Petra Bezruče Frýdek-Místek sadit stromky.”
Adam Rusňák, student Gymnázia Petra Bezruče Frýdek-Místek: “Nejdříve jsme museli vykopat díru, zasadili jsme do ní stromek a pak jsme ho zahrabali.”
Jan Křižan, student Hotelové školy Frenštát pod Radhoštěm: “My jsme tady přišli v rámci ekologického projektu a budeme sadit stromky.”
Ivo Herman, ředitel Hotelové školy Frenštát pod Radhoštěm: “Dostali jsme nabídku osázet naši krásnou přírodu tady v Beskydech. A tak jsme se domluvili, že proč ne. Environmentální výchovu ve škole máme, tak jsme tady vyslali 4 třídy, celkem 70 žáků, kteří se podíleli zkrášlení těchto lesů. Myslím si, že studenti tuto výzvu přijali s nadšením.”
Zatímco v pátek tradičně sázejí stromky studenti, v sobotu se mohou zapojit dobrovolníci. Kvůli kapacity je vhodné se předem rezervovat, ale ruku k dílu mohou přiložit i kolemjdoucí.
Martin Konvičný, lesní hospodář, Biskupské lesy: “Lokalita bude podobná a podobná bude i skladba výsadby. Takže také buk a borovice. U těchto akcí je důležité, aby jak studenti, tak i širší veřejnost si uvědomili, jak to v tom lese chodí. Že my jako lesáci nemáme pouze za cíl ten les vykácet, dřevo prodat a po nás potopa, Ale opravdu, že lesy se musí důsledně obnovovat, a to nejen podle toho, co nám říká zákon, ale i podle nejlepšího vědomí a svědomí hospodáře.”
Protože holých svahů po kůrovci, václavce i větrných polomech je v Beskydech více, bude se dobrovolnické sázení konat i v dalších letech.
---
ZŠ Čkalovova prošla rozsáhlou rekonstrukcí
Šedesát let stará budova Základní školy Čkalovova v Ostravě-Porubě prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Díky investici MS kraje, pod který spadá, se změnila k nepoznání jak zevnitř tak zvenku, je energeticky mnohem úspornější a plně bezbariérová.
Lepší komfort, větší prostory, moderní vzhled. To vše teď díky rekonstrukci nabízí žákům i zaměstnancům Základní škola Čkalovova v Ostravě-Porubě.
Stanislav Folwarczny (SPOLU/ODS), náměstek hejtmana MS kraje: “Celková rekonstrukce stála necelých 90 milionů korun a provedli se tady jednak energetické úspory. To znamená, budova je zateplená, má vyměněná okna a předokenní žaluzie, pak se tady udělala také rekuperace, modernizace školní tělocvičny a taky modernizace tříd.”
Na energetické úspory získal kraj dvanáctimilionovou dotaci z EU.
Rostislav Galia, ředitel ZŠ Čkalovova: “Na střeše máme fotovoltaickou elektrárnu, v každé třídě máme rekuperační jednotku, čističku vzduchu. O prázdninách loňského roku jsme začali s rekonstrukcí, generální opravou školní kuchyně, jídelny a výdejny.”
Ve školní kuchyni navaří zhruba 500 jídel denně. V jídelně se stravují nejen žáci školy, ale také vedlejší soukromé školy a polovina jídel putuje na Gymnázium Pavla Tigrida.
Rostislav Galia, ředitel ZŠ Čkalovova: “V říjnu loňského roku se začalo se stavbou spojovacího krčku a je to koridor, který spojuje budovu školy a budovu jídelny a máme tam navíc přistavenou školní družinu a zároveň se ještě stavěl výtah."
Základní škola Čkalovova je speciální školou, která vzdělává děti s lehkým a středně těžkým mentálním postižením a děti s poruchami chování a učení.
---
Díky přeshraniční spolupráci Moravskoslezského a Žilinského kraje je zrekonstruována silnice mezi obcemi Krásná a Pražmo. Investici za 45,5 milionů korun pokryla z 85 % dotace z EU.
---
V Havířově se konal 14. ročník soutěže Útěk v řetězech
V Havířově se konal 14. ročník soutěže Útěk v řetězech. Jedná se o adrenalinový orientační běh, kdy jsou dvojice k sobě připoutány pouty a plní nejrůznější úkoly. Jedna z dvojic zažila i nepříjemný zážitek, když je napadl pes od bezdomovců.
Řidič tohoto autobusu se asi hodně divil, koho to veze. Ve voze mu seděli spoutaní vězni. V letošním ročníku adrenalinové soutěže Útěk v řetězech se měly dvojice samy dopravit do Karviné a podle mapy zpět do Havířova.
Na cestě musely dvojice splnit deset úkolů. Tradičně je neminula voda, bahno, průlezy pod cestami a vězni také zpestřili návštěvníkům prohlídku Šikmého kostela.
Milan Zupko, organizátor akce: "Hned na první disciplíně je čekalo vajíčko, které museli odnést k řece Olze, kde je čekal brod přes tuto řeku. Dále pokračovali řekou Sušankou, řekou Stonávkou:"
anketa: "Hlavně doufám v to, že se mi nebude chtít na velkou, protože to by byl velký problém."
anketa: "Ráno jsem byl hodně nervózní, jsem poprvé a nevím, co od toho čekat. Ale všichni mi říkají, že je to spíše sranda."
anketa: “Určitě bych se nechtěl nějak zranit. Nechci, aby byly nějaké problémy."
Ke zranění ale došlo.
anketa: "Běželi jsme kolem horkovodu. Je to tam zarostlé a byl tam bezdomovec a měl psy. Ten pes po mě vyjel. Hryznul ji tady a ještě potom do lýtka.”
Dvojice chtěla doběhnout do cíle. Následně byla dívka ošetřena v nemocnici. A incident byl nahlášen i na policii. Nejrychlejší dvojice doběhla do cíle za necelé čtyři hodiny. Speciální cenu za utrpení dostala i pokousaná dívka.
---
Soutěž prověřila připravenost služebních psů
V kynologickém areálu ve Studénce se konal další ročník Obranářského speciálu.
Tato soutěž psovodů policie, armády a dalších ozbrojených složek pověřila vycvičenost služebních psů.
Kynologický areál Radar ve Studénce hostil 29. ročník soutěže psovodů Obranářský speciál. Pořádal jej Sportovní klub policie Ostrava, který má na zdejším cvičišti i své zázemí.
Petr Kozák, Policie ČR, organizátor soutěže: “Máme tady zástupce Policie České republiky, je tu hodně vězeňská služba, máme tu i armádního zástupce ze 4. brigáda rychlého nasazení, a máme tady také dva lidi, kteří jsou z civilního sektory, protože soutěž je otevřena i pro civilní psovody.”
Startovní pole doplnili i kolegové ze Slovenska. Cílem dvoudenní soutěže je srovnat úroveň vycvičenost služebních psů. Modelové situace je prověřily ve všech možných situacích, které by je během služby mohly potkat. Některé disciplíny se tak odehrávaly i za tmy, v budově a v terénu.
Karel Dušek, služební kynologie, Vazební věznice Praha Ruzyně: “Přihlásil jsem se se svým belgickým ovčákem, je to tříletý pes. Já jsem určitě velký zastánce takovýchto soutěží. Sbíráme zkušenosti a poučíme se do dalšího výcviku.”
Igor Trnovec, služební kynologie, Policie SR Žilina: “Je to výborná zkušenost, je to těžký závod. Disciplíny jdou jedna za druhou, pes musí být ve výborné fyzické a psychické kondici. Má to mnoho společného s naší prací, kde pes musí snášet velkou zátěž. Takže je to dobrý trénink a výborná zkušenost.”
Součástí soutěže byla i charitativní tombola, jejíž zisk pořadatelé posílají na konto Nadace policistů a hasičů, tedy na podporu rodin těch, kteří zemřeli při výkonu služby. Letos se podařilo vybrat 27 tisíc korun.
---
Řidiče čeká v závěru týdne mezi Novým a Starým Jičínem uzavírka. Silnice bude uzavřená od pátečních 17 hodin do pondělních 6 ráno. Uzávěra se bude týkat úseku pod mostem, po kterém vede silnice I/48, která se přestavuje na dálnici. Řidiči budou jezdit objížkou.
Opilého muže v Krnově řešili tamní strážníci hned dvakrát za dva dny. Seděl bez pohybu na lavičce a oznamovatel se obával o jeho zdraví. Strážníci následně zjistili, že je silně opilý, nadýchal přes 6 promile. V Krnově mají s alkoholovými rekordmany bohaté zkušenosti. V září 2018 tam například přivezli do nemocnice muže z Ostravska, u kterého při odběru krve vyšetření ukázalo 8,83 promile alkoholu.
---
O Virtuální univerzitu třetího věku ve F-M je zájem
Knihovna Frýdek-Místek spustila historicky první ročník Virtuální univerzity třetího věku. O první přednášky formou virtuální projekce je mezi seniory velký zájem. Ti se po absolvování budou moci účastnit i promocí přímo na univerzitě v Praze.
Oddělení beletrie pobočky frýdecké knihovny v Jiráskově ulici zaplnili senioři, kteří mají stále zájem o vzdělávání. Zapojili se totiž do úplně nového projektu ve městě Virtuální univerzita třetího věku.
Taťána Antošová, Knihovna Frýdek-Místek: "My se tady budeme scházet co 14 dní a budeme vždycky promítat videopřednášky. Ten první kurz jsme si zvolili Etiku jako východisko z krize společnosti. A je to doporučený kurz. Jinak univerzita nabízí dalších 38 videopřednášek. Takže máme z čeho vybírat."
Anketa: 1.) "Já už jsem studovala na seniorské akademii. A tady mě to zaujalo, že to je virtuální, tak chci vyzkoušet, jaké to bude. A zajímá mě i to téma etika. A ráda se pořád vzdělávám."
Anketa: 2.) "Paní to řekla i za mě, a navíc tady to mám kousek domů, bydlím tady. Takže je to pro mě výhodné, že nemusím nikde běhat, lítat. A to téma je zajímavé. A myslím, že budou i další ještě."
Anketa: 3.) "Také bydlím blízko, je to výhodné pro mě. A navíc už jsem absolvovala asi 10 let U3V v Ostravě a teď toto téma mě zaujalo. Tak jsem toho využila, že jsme se přihlásila."
Anketa: 4.) "Já jsem inženýr strojař s červeným diplomem. To znamená, šroubky, matky, to je tak všechno, co umím. A cítím, že bych k tomu ještě potřeboval přidat něco ze společenských věd. A tak dál, abych nežil jenom s těmi šroubkama a matkama."
Taťána Antošová, Knihovna Frýdek-Místek: "Mě inspiroval můj tchán, který chodí už v Krnově do městské knihovny asi už osmým rokem. On má 82 let a je úplně z toho nadšený a vždycky o tom nadšeně vykládá. Takže proto nás to napadlo, že to bylo pěkné uspořádat i tady. A víme, že v okolních vesnicích dříve už tady ty kurzy probíhaly."
Program organizuje Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity v Praze. Tato forma vzdělávání funguje už od roku 2008, ale ve Frýdku-Místku s ní teprve začínají.
Taťána Antošová, Knihovna Frýdek-Místek: "Studium probíhá podobně jako normální akademický rok. Je zimní semestr a letní semestr. A pokud naši účastníci absolvují 6 těchto kurzů, tak se mohou účastnit potom promoce přímo na univerzitě. Je to slavnostní předání."
Vzdělávací program je určený pouze lidem se statutem důchodce, i těm invalidním.
---
V Havířově se konal 14. ročník soutěže Útěk v řetězech
V Havířově se konal 14. ročník soutěže Útěk v řetězech. Jedná se o adrenalinový orientační běh, kdy jsou dvojice k sobě připoutány pouty a plní nejrůznější úkoly. Jedna z dvojic zažila i nepříjemný zážitek, když je napadl pes od bezdomovců.
Řidič tohoto autobusu se asi hodně divil, koho to veze. Ve voze mu seděli spoutaní vězni. V letošním ročníku adrenalinové soutěže Útěk v řetězech se měly dvojice samy dopravit do Karviné a podle mapy zpět do Havířova.
Na cestě musely dvojice splnit deset úkolů. Tradičně je neminula voda, bahno, průlezy pod cestami a vězni také zpestřili návštěvníkům prohlídku Šikmého kostela.
Milan Zupko, organizátor akce: "Hned na první disciplíně je čekalo vajíčko, které museli odnést k řece Olze, kde je čekal brod přes tuto řeku. Dále pokračovali řekou Sušankou, řekou Stonávkou:"
anketa: "Hlavně doufám v to, že se mi nebude chtít na velkou, protože to by byl velký problém."
anketa: "Ráno jsem byl hodně nervózní, jsem poprvé a nevím, co od toho čekat. Ale všichni mi říkají, že je to spíše sranda."
anketa: “Určitě bych se nechtěl nějak zranit. Nechci, aby byly nějaké problémy."
Ke zranění ale došlo.
anketa: "Běželi jsme kolem horkovodu. Je to tam zarostlé a byl tam bezdomovec a měl psy. Ten pes po mě vyjel. Hryznul ji tady a ještě potom do lýtka.”
Dvojice chtěla doběhnout do cíle. Následně byla dívka ošetřena v nemocnici. A incident byl nahlášen i na policii. Nejrychlejší dvojice doběhla do cíle za necelé čtyři hodiny. Speciální cenu za utrpení dostala i pokousaná dívka.
---
Studenti a dobrovolníci tentokrát zalesňují Javorník
V Beskydech se stále nacházejí lesy, které jsou poškozené různými kalamitami. Na vině byl kůrovec nebo houba václavka. Tam, kde dřevorubci museli vykácet větší množství stromů, se teď vysazují nové lesy. Biskupské lesy to společně s krajem pojaly jako osvětovou akci pro veřejnost.
Do vysazování stromů na holých svazích Beskyd se opět pustili studenti a také dobrovolníci z řad veřejnosti. Poté, co bylo dokončeno zalesňování Ondřejníku, se tato akce za podpory Moravskoslezského kraje koná v lokalitě pod Velkým Javorníkem.
Martin Konvičný, lesní hospodář, Biskupské lesy: “Lokalita se změnila proto, protože na Ondřejníku jsou už více méně všechny holiny zalesněny. zbývá jen několik málo hektarů holin, které jsou však pro sázení veřejností nevhodné. Ať už, protože jsou menšího charakteru, nebo jsou v nevhodném terénu. Tuto lokalitu, kde je kalamitní holina, což je výsledek řádění kůrovce a václavky, jsme vybrali protože je vhodná pro sázení sazenic se školami s dětmi. Je tady mírný terén. Dnes sázíme buk a borovice. Jsou to dřeviny, které do budoucna mají lepší výhled pro svůj růst, než smrk."
Jenda Popelka, student, Gymnázia Petra Bezruče Frýdek-Místek: “Přijeli jsme z Gymnázia Petra Bezruče Frýdek-Místek sadit stromky.”
Adam Rusňák, student Gymnázia Petra Bezruče Frýdek-Místek: “Nejdříve jsme museli vykopat díru, zasadili jsme do ní stromek a pak jsme ho zahrabali.”
Jan Křižan, student Hotelové školy Frenštát pod Radhoštěm: “My jsme tady přišli v rámci ekologického projektu a budeme sadit stromky.”
Ivo Herman, ředitel Hotelové školy Frenštát pod Radhoštěm: “Dostali jsme nabídku osázet naši krásnou přírodu tady v Beskydech. A tak jsme se domluvili, že proč ne. Environmentální výchovu ve škole máme, tak jsme tady vyslali 4 třídy, celkem 70 žáků, kteří se podíleli zkrášlení těchto lesů. Myslím si, že studenti tuto výzvu přijali s nadšením.”
Zatímco v pátek tradičně sázejí stromky studenti, v sobotu se mohou zapojit dobrovolníci. Kvůli kapacity je vhodné se předem rezervovat, ale ruku k dílu mohou přiložit i kolemjdoucí.
Martin Konvičný, lesní hospodář, Biskupské lesy: “Lokalita bude podobná a podobná bude i skladba výsadby. Takže také buk a borovice. U těchto akcí je důležité, aby jak studenti, tak i širší veřejnost si uvědomili, jak to v tom lese chodí. Že my jako lesáci nemáme pouze za cíl ten les vykácet, dřevo prodat a po nás potopa, Ale opravdu, že lesy se musí důsledně obnovovat, a to nejen podle toho, co nám říká zákon, ale i podle nejlepšího vědomí a svědomí hospodáře.”
Protože holých svahů po kůrovci, václavce i větrných polomech je v Beskydech více, bude se dobrovolnické sázení konat i v dalších letech.
---
Díky přeshraniční spolupráci Moravskoslezského a Žilinského kraje je zrekonstruována silnice mezi obcemi Krásná a Pražmo. Investici za 45,5 milionů korun pokryla z 85 % dotace z EU.
Radek Podstawka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu: “Silnice je opravena v délce 4,3 km, dělali jsme opravu propustků, dva mosty, zábradlí a protože je akce v rámci přeshraniční spolupráce se Žilinským krajem (ŽK) a Strečnem, tak ŽK vybudoval cyklostezku a obec nechala poslatvit lávku přes Váh. Zároveň se opravila brána k hradu.”
---
ZŠ Čkalovova prošla rozsáhlou rekonstrukcí
Šedesát let stará budova Základní školy Čkalovova v Ostravě-Porubě prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Díky investici MS kraje, pod který spadá, se změnila k nepoznání jak zevnitř tak zvenku, je energeticky mnohem úspornější a plně bezbariérová.
Lepší komfort, větší prostory, moderní vzhled. To vše teď díky rekonstrukci nabízí žákům i zaměstnancům Základní škola Čkalovova v Ostravě-Porubě.
Stanislav Folwarczny (SPOLU/ODS), náměstek hejtmana MS kraje: “Celková rekonstrukce stála necelých 90 milionů korun a provedli se tady jednak energetické úspory. To znamená, budova je zateplená, má vyměněná okna a předokenní žaluzie, pak se tady udělala také rekuperace, modernizace školní tělocvičny a taky modernizace tříd.”
Na energetické úspory získal kraj dvanáctimilionovou dotaci z EU.
Rostislav Galia, ředitel ZŠ Čkalovova: “Na střeše máme fotovoltaickou elektrárnu, v každé třídě máme rekuperační jednotku, čističku vzduchu. O prázdninách loňského roku jsme začali s rekonstrukcí, generální opravou školní kuchyně, jídelny a výdejny.”
Ve školní kuchyni navaří zhruba 500 jídel denně. V jídelně se stravují nejen žáci školy, ale také vedlejší soukromé školy a polovina jídel putuje na Gymnázium Pavla Tigrida.
Rostislav Galia, ředitel ZŠ Čkalovova: “V říjnu loňského roku se začalo se stavbou spojovacího krčku a je to koridor, který spojuje budovu školy a budovu jídelny a máme tam navíc přistavenou školní družinu a zároveň se ještě stavěl výtah."
Základní škola Čkalovova je speciální školou, která vzdělává děti s lehkým a středně těžkým mentálním postižením a děti s poruchami chování a učení.
---
Řidiče čeká v závěru týdne mezi Novým a Starým Jičínem uzavírka. Silnice bude uzavřená od pátečních 17 hodin do pondělních 6 ráno. Uzávěra se bude týkat úseku pod mostem, po kterém vede silnice I/48, která se přestavuje na dálnici. Řidiči budou jezdit objížďkou.
Opilého muže v Krnově řešili tamní strážníci hned dvakrát za dva dny. Seděl bez pohybu na lavičce a oznamovatel se obával o jeho zdraví. Strážníci následně zjistili, že je silně opilý, nadýchal přes 6 promile. V Krnově mají s alkoholovými rekordmany bohaté zkušenosti. V září 2018 tam například přivezli do nemocnice muže z Ostravska, u kterého při odběru krve vyšetření ukázalo 8,83 promile alkoholu.
---
Soutěž prověřila připravenost služebních psů
V kynologickém areálu ve Studénce se konal další ročník Obranářského speciálu.
Tato soutěž psovodů policie, armády a dalších ozbrojených složek pověřila vycvičenost služebních psů.
Kynologický areál Radar ve Studénce hostil 29. ročník soutěže psovodů Obranářský speciál. Pořádal jej Sportovní klub policie Ostrava, který má na zdejším cvičišti i své zázemí.
Petr Kozák, Policie ČR, organizátor soutěže: “Máme tady zástupce Policie České republiky, je tu hodně vězeňská služba, máme tu i armádního zástupce ze 4. brigáda rychlého nasazení, a máme tady také dva lidi, kteří jsou z civilního sektory, protože soutěž je otevřena i pro civilní psovody.”
Startovní pole doplnili i kolegové ze Slovenska. Cílem dvoudenní soutěže je srovnat úroveň vycvičenost služebních psů. Modelové situace je prověřily ve všech možných situacích, které by je během služby mohly potkat. Některé disciplíny se tak odehrávaly i za tmy, v budově a v terénu.
Karel Dušek, služební kynologie, Vazební věznice Praha Ruzyně: “Přihlásil jsem se se svým belgickým ovčákem, je to tříletý pes. Já jsem určitě velký zastánce takovýchto soutěží. Sbíráme zkušenosti a poučíme se do dalšího výcviku.”
Igor Trnovec, služební kynologie, Policie SR Žilina: “Je to výborná zkušenost, je to těžký závod. Disciplíny jdou jedna za druhou, pes musí být ve výborné fyzické a psychické kondici. Má to mnoho společného s naší prací, kde pes musí snášet velkou zátěž. Takže je to dobrý trénink a výborná zkušenost.”
Součástí soutěže byla i charitativní tombola, jejíž zisk pořadatelé posílají na konto Nadace policistů a hasičů, tedy na podporu rodin těch, kteří zemřeli při výkonu služby. Letos se podařilo vybrat 27 tisíc korun.
---