Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Muž se pokusil upálit své příbuzné a pak se zastřelil
  • V Kopřivnici bude výjezdové centrum hasičů a zdravotníků
  • Oprava silnice 1.třídy před Zátorem
  • Exkurse do Čistírny odpadních vod v Opavě
  • Odchovna v Krásné zachraňuje tetřeva v Beskydech

Muž se pokusil upálit své příbuzné a pak se zastřelil

Kriminalisté řeší pokus o dvojnásobnou vraždu. Pachatel zapálil dům v Orlové, ve kterém spali jeho příbuzní a pak se zastřelil. Příbuzní se ale probudili včas a stihli z domu utéct.

V noci z pondělka na úterý kolem třetí hodiny se z rodinného domku v Orlové-Porubě ozvala silná rána a po chvíli začaly z přízemí šlehat plameny. V tu dobu se měli uvnitř nacházet tři osoby. Matka s dospělým synem utekli před ohněm ven na ulici. 

svědek: "Slyšel jsem výbuch, otřes a křik ženy." 

Hasiči přijeli na místo po pár minutách a dali se hned do práce. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: "Byl předpoklad, že se v domě, který byl v tu chvíli silně postižen zahořením, nachází jedna další osoba. Po uhašení požáru bylo uvnitř vskutku nalezeno tělo 59letého muže bez známek života. Byla nařízena soudní pitva zemřelého."

Zdravotníci se mezitím postarali i o matku se synem, kteří sice utekli před plameny, ale nadýchali se kouře.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Byli při vědomí a mimo ohrožení života. Pacienti jevili známky lehké intoxikace zplodinami hoření a po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče je posádky transportovaly na centrální příjem nemocných havířovské nemocnice."

Po prvotních výsleších a ohledání místa činu zjistili kriminalisté, že jde o žhářství, kterého se zřejmě dopustil muž, který v plamenech zůstal. Podle našich informací se ale po zapálení ohně zastřelil.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: "Karvinští policisté zjistili informace nasvědčující podezření ze závažného trestného činu. Věc si následně převzali pro pokus vraždy spáchaný na dvou osobách krajští kriminalisté. Poškozenými jsou muž a žena z domu a podezřelým je zemřelý muž, který rovněž dům užíval."

Vyšetřování pokračuje a my ho budeme dále sledovat. Proč chtěl muž usmrtit své příbuzné, policisté nezveřejnili. Vzhledem ke smrti pachatele bude případ po uzavření odložen. 

---

V Kopřivnici bude výjezdové centrum hasičů a zdravotníků

V Kopřivnici na Novojičínsku vzniká nové integrované výjezdové centrum pro hasiče a zdravotníky. Stavba za více než 260 milionů korun má být hotová do konce příštího roku.

Hasičská stanice v Kopřivnici zahájila činnost v lednu 2021 jako třiadvacátá v Moravskoslezském kraji.

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “Za dobu jejího působení zasahovala u více než 1200 mimořádných událostí. Zřízením stanice v Kopřivnici došlo k výraznému zvýšení požárního zabezpečení správního obvodu Kopřivnice, včetně průmyslového areálu Vlčovice, a správního obvodu Frenštát pod Radhoštěm. Došlo k podstatnému zkrácení dojezdových časů jednotek k mimořádným událostem.”

Ovšem hasiči tu u průmyslové zóny Vlčovice zatím nemají standardní zázemí.

Výstavba nové centrální stanice začala tady v Kopřivnici v prosinci loňského roku, ještě do konce března hasiči fungovali v provizorních prostorách z unimobuněk, jejich demontáž proběhla v těchto dnech.

Další dočasné sídlo teď našla jednotka v servisním středisku Tatry a v prostorách dobrovolných hasičů.

Nové výjezdové centrum pak budou hasiči sdílet společně se zdravotnickou záchrannou službou, hotovo má být v příštím roce.

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “Obě dvě složky integrovaného záchranného systému získají rozsáhlé garážové stání pro zásahovou techniku, skladové prostory, prostory pro údržbu techniky a technických prostředků, zázemí pro odbornou a fyzickou přípravu.”

Stavba objektu za 265 milionů korun je financována z fondů Evropské unie, ze státního rozpočtu a dotace Moravskoslezského kraje.

---

Zprávy krátké, 19. 4. 2023 17.00 - 3

Policisté odložili případ údajného znásilnění maséra poslancem Parlamentu. Muž tvrdil, že ho zneužil Jiří Navrátil, který je zároveň náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje. Podle závěru kriminalistů se oznámené skutečnosti nepotvrdily a trestný čin se nestal.

Na dálnici D1 mezi Lipníkem nad Bečvou a Bravanticemi, tedy asi na pětačtyřiceti kilometrovém úseku, probíhají opravy. Řidiči projíždí kolem dělníků ve dvou jízdních pruzích. Dejte pozor při jízdě.

---

Oprava silnice 1.třídy před Zátorem

Silnice z Bruntálu do Krnova v úseku obce Zátor je již mnoho let terčem kritiky řidičů i vedení obce. Širší vozidla se na ní míjejí ve vzdálenosti několika centimetrů a kontakty vozidel tady nejsou žádnou výjimkou. Nyní konečně dochází k úpravě nejvíce nebezpečné části.

Před Zátorem bude opraven nejen povrch silnice, ale také její šířka

Salome Sýkorová (nez.), starostka Zátoru: „Šířkové poměry naší komunikace jsou velmi úzké, dva kamiony se tam nevyhnou a jak jste sám viděl, tak krajnice byla nezpevněná, takže jsme tam měli i dvě havárky, kdy se auto skutálelo dolů do řeky, protože tam je příkrý svah, je to tam opravdu velmi velmi nebezpečné.“

V katastru této silnice je plánovaná přehradní nádrž Nové Heřminovy s obchvatem, na její stavbu však již nelze nyní čekat

Salome Sýkorová (nez.), starostka Zátoru: „Tam v té koruně silnice, v tom vrcholku, není vůbec vidět. Tam je strašně nepřehledná situace. A jezdí sem strašně moc kamionů a ty kamiony prostě nemají kam uhnout.“

Oprava není vůbec jednoduchá, jsou prováděny vrty a vrtné soupravy mají také problém se na úzké silnici umístit

Miroslav Dolanský, stavbyvedoucí: „Práce na stavbě spočívá v zabudování ocelových profilů, obetonovaných v předem připravených vrtech, tyto profily budou spřaženy železobetonovým trámem, dojde následně k dosypání konstrukce vozovky, doplnění asfaltobetonových vrstev, odfrézování a zřízení nového povrchu komunikace. Poté budou doplněny svodidla a vodorovné dopravní značení.“

Stavební firma vyslyšela přání obce a práce se bude snažit oproti plánovanému termínu konec června téměř o jeden měsíc urychlit.

---

Exkurse do Čistírny odpadních vod v Opavě

Vše o čištění vody z kanalizace se dozvěděli účastníci exkurse v čistírně odpadních vod v Opavě. Zájemci si prohlédli cestu, kterou znečištěná voda urazí než se zase promění v tekutinu, kterou lze bez obavy vypustit do řeky Opavy. Celý tento proces trvá den a půl.

Opava měla svou průtokovou čističku odpadních vod už na počátku minulého století. Ve 30. letech pak vznikl systém podobný tomu dnešnímu. Nyní moderní technologie využívají mechanicko-biologické čištění. Jak celý proces funguje, mohli vidět zájemci na vlastní oči během prohlídky.

Kateřina Durčáková, organizátorka akce, Magistrát města Opavy: „Na exkurzi máme omezený počet míst. Vstupenky, které jsme dali k dispozici pro občany, byly velice rychle během několika dní rozebrány.“

Znečištěnou vodu je nejdříve potřeba zbavit hrubých částí, jako je papír nebo také štěrk či písek, který se sem dostává z potrubí.

Poté voda putuje do aktivační nádrže. Ze znečištěné vody je nutné ještě odstranit dusík a fosfor.

Marek Síbrt, mluvčí, SmVaK: „Pomocí speciálních bakterií, které jsou oživovány kyslíkem, odstraňujeme biologické znečištění, aby voda mohla odtéct do řeky Opavy za areálem čistírny.“

Celý tento proces trvá den a půl. A jeho náročnost se odvíjí od toho, co všechno lidé do kanalizace pošlou. Kromě moči, exkrementů a toaletního papíru tam nic jiného nemá co dělat.

Marek Síbrt, mluvčí, SmVaK: „Nepatří tam žádné chemikálie, zbytky barev, oleje. My na to pravidelně upozorňujeme, protože toto nám dělá problémy v kanalizační síti a také při procesu čištění.“

Kapacita opavské čistírny odpadních vod je dimenzovaná na padesáti tisícové město s velkou výrobní základnou. Ovšem dnes postačí pouze polovina. Čistička si dokáže poradit 21 000 m splašků.

účastník exkurze: „Chtěl jsem vidět, jaký bude stav vody po vyčištění a co se vrací do řeky.“

Práci čistírny odpadních vod řídí dispečink. Kvalitu vody několikrát denně kontrolují laboranti.

Během celého procesu vzniká kal. Ten se dále zpracovává k využití. Methan který vzniká při jeho vyhnívání, pak v kogenerační jednotce generuje elektřinu a plyn. Díky tomu čistička z vlastních zásob vyrobí 80% energie potřebné na provoz.

Exkursi do čistírny odpadních vod a mnoho dalších akcí připravil opavský magistrát u příležitosti oslav Dne Země. Hlavní program je plánovaný na neděli 23 dubna.

---

Zprávy krátké, 19. 4. 2023 17.00 - 4

Zlínští kriminalisté po více než roční práci rozbili gang čtyř mužů a ženy, který působil i v Moravskoslezském kraji. Členové dlouhodobě vyráběli a distribuovali pervitin, zřejmě několik desítek kilogramů. K výrobě používali prekurzory pocházející z Polska.

Zastupitelský klub Tomáše Macury na ostravském magistrátu, který má zatím stále osm členů se přejmenoval z Nezařazených na Jdeto!!! Jednání o nové koalici stále běží.

---

Odchovna v Krásné zachraňuje tetřeva v Beskydech

Když budou mít turisté v Beskydech velké štěstí, na několika místech mohou spatřit tetřeva hlušce. Protože původní populace téměř vyhynula, pustily se Lesy ČR do umělého odchovu tetřevů. Do volné přírody bylo v posledních pěti letech vypuštěno přes 70 jedinců.

Odchovna tetřevů se nachází v obci Krásná v údolí mezi Lysou horu a Travným. Právě na Travném je lokalita, kam byl před časem zcela omezen vstup turistů. Tetřev je totiž velmi plachý.

Adéla Jonáková, pracovnice odchovny tetřeva hlušce, Lesy ČR: “Výrazným krokem bylo i to, že se v roce 2020 uzavřel vrchol Travného, takže v současné době tam nevede žádná turistická trasa a naopak bych chtěla jako v tomhle tom veřejnosti velmi poděkovat, že to respektuje. V podstatě ta hora byla ponechána tetřevům.”

Zahlédnout tetřeva v přírodě je mimořádná událost. Naopak odchovna nabízí unikátní možnost, jak si tetřevy prohlédnou zblízka a navíc získat odborný výklad.

Anketa: “Odchov je fajn, protože tetřevů je hrozně málo v České republice, to je třeba 1000 jedinců ani ne, takže je fajn, aby tady byl ten biotop a byla tady ta zvířata.”

Anketa: “My tady jsme s kamarádem dva bývalí skauti původem z Třince a okolí a jsme s tou přírodou tak nějak spjatí, takže se nám to moc líbí, že se můžeme podívat na tetřevy, jak se vrací zpátky do přírody.”

Adéla Jonáková, pracovnice odchovny tetřeva hlušce, Lesy ČR: “Původně tady ten tetřev byl přirozeně v hojném počtu, ovšem během posledních asi 100 let rapidně jeho počty poklesly a vlastně v podstatě tady byl takový malinký zbytek už neživotaschopné populace. A na základě toho Lesy ČR započaly tu iniciativu, začaly ty tetřevy chovat a podporovat. Nezbytnou součástí toho našeho programu je i to, že vlastně hospodaříme ve prospěch tetřeva, to znamená nejenom, že je chováme a vypouštíme do přírody, ale zároveň v lese hospodaříme tak, aby to tetřevovi po vypuštění vyhovovalo.”

Cílem odchovny je dále navyšovat počty tetřevů vypouštěných do volné přírody.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
19. dubna 2023, 17:00

Muž se pokusil upálit své příbuzné a pak se zastřelil

Kriminalisté řeší pokus o dvojnásobnou vraždu. Pachatel zapálil dům v Orlové, ve kterém spali jeho příbuzní a pak se zastřelil. Příbuzní se ale probudili včas a stihli z domu utéct.

V noci z pondělka na úterý kolem třetí hodiny se z rodinného domku v Orlové-Porubě ozvala silná rána a po chvíli začaly z přízemí šlehat plameny. V tu dobu se měli uvnitř nacházet tři osoby. Matka s dospělým synem utekli před ohněm ven na ulici. 

svědek: "Slyšel jsem výbuch, otřes a křik ženy." 

Hasiči přijeli na místo po pár minutách a dali se hned do práce. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: "Byl předpoklad, že se v domě, který byl v tu chvíli silně postižen zahořením, nachází jedna další osoba. Po uhašení požáru bylo uvnitř vskutku nalezeno tělo 59letého muže bez známek života. Byla nařízena soudní pitva zemřelého."

Zdravotníci se mezitím postarali i o matku se synem, kteří sice utekli před plameny, ale nadýchali se kouře.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Byli při vědomí a mimo ohrožení života. Pacienti jevili známky lehké intoxikace zplodinami hoření a po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče je posádky transportovaly na centrální příjem nemocných havířovské nemocnice."

Po prvotních výsleších a ohledání místa činu zjistili kriminalisté, že jde o žhářství, kterého se zřejmě dopustil muž, který v plamenech zůstal. Podle našich informací se ale po zapálení ohně zastřelil.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: "Karvinští policisté zjistili informace nasvědčující podezření ze závažného trestného činu. Věc si následně převzali pro pokus vraždy spáchaný na dvou osobách krajští kriminalisté. Poškozenými jsou muž a žena z domu a podezřelým je zemřelý muž, který rovněž dům užíval."

Vyšetřování pokračuje a my ho budeme dále sledovat. Proč chtěl muž usmrtit své příbuzné, policisté nezveřejnili. Vzhledem ke smrti pachatele bude případ po uzavření odložen. 

---

V Kopřivnici bude výjezdové centrum hasičů a zdravotníků

V Kopřivnici na Novojičínsku vzniká nové integrované výjezdové centrum pro hasiče a zdravotníky. Stavba za více než 260 milionů korun má být hotová do konce příštího roku.

Hasičská stanice v Kopřivnici zahájila činnost v lednu 2021 jako třiadvacátá v Moravskoslezském kraji.

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “Za dobu jejího působení zasahovala u více než 1200 mimořádných událostí. Zřízením stanice v Kopřivnici došlo k výraznému zvýšení požárního zabezpečení správního obvodu Kopřivnice, včetně průmyslového areálu Vlčovice, a správního obvodu Frenštát pod Radhoštěm. Došlo k podstatnému zkrácení dojezdových časů jednotek k mimořádným událostem.”

Ovšem hasiči tu u průmyslové zóny Vlčovice zatím nemají standardní zázemí.

Výstavba nové centrální stanice začala tady v Kopřivnici v prosinci loňského roku, ještě do konce března hasiči fungovali v provizorních prostorách z unimobuněk, jejich demontáž proběhla v těchto dnech.

Další dočasné sídlo teď našla jednotka v servisním středisku Tatry a v prostorách dobrovolných hasičů.

Nové výjezdové centrum pak budou hasiči sdílet společně se zdravotnickou záchrannou službou, hotovo má být v příštím roce.

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “Obě dvě složky integrovaného záchranného systému získají rozsáhlé garážové stání pro zásahovou techniku, skladové prostory, prostory pro údržbu techniky a technických prostředků, zázemí pro odbornou a fyzickou přípravu.”

Stavba objektu za 265 milionů korun je financována z fondů Evropské unie, ze státního rozpočtu a dotace Moravskoslezského kraje.

---

Zprávy krátké, 19. 4. 2023 17.00 - 3

Policisté odložili případ údajného znásilnění maséra poslancem Parlamentu. Muž tvrdil, že ho zneužil Jiří Navrátil, který je zároveň náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje. Podle závěru kriminalistů se oznámené skutečnosti nepotvrdily a trestný čin se nestal.

Na dálnici D1 mezi Lipníkem nad Bečvou a Bravanticemi, tedy asi na pětačtyřiceti kilometrovém úseku, probíhají opravy. Řidiči projíždí kolem dělníků ve dvou jízdních pruzích. Dejte pozor při jízdě.

---

Oprava silnice 1.třídy před Zátorem

Silnice z Bruntálu do Krnova v úseku obce Zátor je již mnoho let terčem kritiky řidičů i vedení obce. Širší vozidla se na ní míjejí ve vzdálenosti několika centimetrů a kontakty vozidel tady nejsou žádnou výjimkou. Nyní konečně dochází k úpravě nejvíce nebezpečné části.

Před Zátorem bude opraven nejen povrch silnice, ale také její šířka

Salome Sýkorová (nez.), starostka Zátoru: „Šířkové poměry naší komunikace jsou velmi úzké, dva kamiony se tam nevyhnou a jak jste sám viděl, tak krajnice byla nezpevněná, takže jsme tam měli i dvě havárky, kdy se auto skutálelo dolů do řeky, protože tam je příkrý svah, je to tam opravdu velmi velmi nebezpečné.“

V katastru této silnice je plánovaná přehradní nádrž Nové Heřminovy s obchvatem, na její stavbu však již nelze nyní čekat

Salome Sýkorová (nez.), starostka Zátoru: „Tam v té koruně silnice, v tom vrcholku, není vůbec vidět. Tam je strašně nepřehledná situace. A jezdí sem strašně moc kamionů a ty kamiony prostě nemají kam uhnout.“

Oprava není vůbec jednoduchá, jsou prováděny vrty a vrtné soupravy mají také problém se na úzké silnici umístit

Miroslav Dolanský, stavbyvedoucí: „Práce na stavbě spočívá v zabudování ocelových profilů, obetonovaných v předem připravených vrtech, tyto profily budou spřaženy železobetonovým trámem, dojde následně k dosypání konstrukce vozovky, doplnění asfaltobetonových vrstev, odfrézování a zřízení nového povrchu komunikace. Poté budou doplněny svodidla a vodorovné dopravní značení.“

Stavební firma vyslyšela přání obce a práce se bude snažit oproti plánovanému termínu konec června téměř o jeden měsíc urychlit.

---

Exkurse do Čistírny odpadních vod v Opavě

Vše o čištění vody z kanalizace se dozvěděli účastníci exkurse v čistírně odpadních vod v Opavě. Zájemci si prohlédli cestu, kterou znečištěná voda urazí než se zase promění v tekutinu, kterou lze bez obavy vypustit do řeky Opavy. Celý tento proces trvá den a půl.

Opava měla svou průtokovou čističku odpadních vod už na počátku minulého století. Ve 30. letech pak vznikl systém podobný tomu dnešnímu. Nyní moderní technologie využívají mechanicko-biologické čištění. Jak celý proces funguje, mohli vidět zájemci na vlastní oči během prohlídky.

Kateřina Durčáková, organizátorka akce, Magistrát města Opavy: „Na exkurzi máme omezený počet míst. Vstupenky, které jsme dali k dispozici pro občany, byly velice rychle během několika dní rozebrány.“

Znečištěnou vodu je nejdříve potřeba zbavit hrubých částí, jako je papír nebo také štěrk či písek, který se sem dostává z potrubí.

Poté voda putuje do aktivační nádrže. Ze znečištěné vody je nutné ještě odstranit dusík a fosfor.

Marek Síbrt, mluvčí, SmVaK: „Pomocí speciálních bakterií, které jsou oživovány kyslíkem, odstraňujeme biologické znečištění, aby voda mohla odtéct do řeky Opavy za areálem čistírny.“

Celý tento proces trvá den a půl. A jeho náročnost se odvíjí od toho, co všechno lidé do kanalizace pošlou. Kromě moči, exkrementů a toaletního papíru tam nic jiného nemá co dělat.

Marek Síbrt, mluvčí, SmVaK: „Nepatří tam žádné chemikálie, zbytky barev, oleje. My na to pravidelně upozorňujeme, protože toto nám dělá problémy v kanalizační síti a také při procesu čištění.“

Kapacita opavské čistírny odpadních vod je dimenzovaná na padesáti tisícové město s velkou výrobní základnou. Ovšem dnes postačí pouze polovina. Čistička si dokáže poradit 21 000 m splašků.

účastník exkurze: „Chtěl jsem vidět, jaký bude stav vody po vyčištění a co se vrací do řeky.“

Práci čistírny odpadních vod řídí dispečink. Kvalitu vody několikrát denně kontrolují laboranti.

Během celého procesu vzniká kal. Ten se dále zpracovává k využití. Methan který vzniká při jeho vyhnívání, pak v kogenerační jednotce generuje elektřinu a plyn. Díky tomu čistička z vlastních zásob vyrobí 80% energie potřebné na provoz.

Exkursi do čistírny odpadních vod a mnoho dalších akcí připravil opavský magistrát u příležitosti oslav Dne Země. Hlavní program je plánovaný na neděli 23 dubna.

---

Zprávy krátké, 19. 4. 2023 17.00 - 4

Zlínští kriminalisté po více než roční práci rozbili gang čtyř mužů a ženy, který působil i v Moravskoslezském kraji. Členové dlouhodobě vyráběli a distribuovali pervitin, zřejmě několik desítek kilogramů. K výrobě používali prekurzory pocházející z Polska.

Zastupitelský klub Tomáše Macury na ostravském magistrátu, který má zatím stále osm členů se přejmenoval z Nezařazených na Jdeto!!! Jednání o nové koalici stále běží.

---

Odchovna v Krásné zachraňuje tetřeva v Beskydech

Když budou mít turisté v Beskydech velké štěstí, na několika místech mohou spatřit tetřeva hlušce. Protože původní populace téměř vyhynula, pustily se Lesy ČR do umělého odchovu tetřevů. Do volné přírody bylo v posledních pěti letech vypuštěno přes 70 jedinců.

Odchovna tetřevů se nachází v obci Krásná v údolí mezi Lysou horu a Travným. Právě na Travném je lokalita, kam byl před časem zcela omezen vstup turistů. Tetřev je totiž velmi plachý.

Adéla Jonáková, pracovnice odchovny tetřeva hlušce, Lesy ČR: “Výrazným krokem bylo i to, že se v roce 2020 uzavřel vrchol Travného, takže v současné době tam nevede žádná turistická trasa a naopak bych chtěla jako v tomhle tom veřejnosti velmi poděkovat, že to respektuje. V podstatě ta hora byla ponechána tetřevům.”

Zahlédnout tetřeva v přírodě je mimořádná událost. Naopak odchovna nabízí unikátní možnost, jak si tetřevy prohlédnou zblízka a navíc získat odborný výklad.

Anketa: “Odchov je fajn, protože tetřevů je hrozně málo v České republice, to je třeba 1000 jedinců ani ne, takže je fajn, aby tady byl ten biotop a byla tady ta zvířata.”

Anketa: “My tady jsme s kamarádem dva bývalí skauti původem z Třince a okolí a jsme s tou přírodou tak nějak spjatí, takže se nám to moc líbí, že se můžeme podívat na tetřevy, jak se vrací zpátky do přírody.”

Adéla Jonáková, pracovnice odchovny tetřeva hlušce, Lesy ČR: “Původně tady ten tetřev byl přirozeně v hojném počtu, ovšem během posledních asi 100 let rapidně jeho počty poklesly a vlastně v podstatě tady byl takový malinký zbytek už neživotaschopné populace. A na základě toho Lesy ČR započaly tu iniciativu, začaly ty tetřevy chovat a podporovat. Nezbytnou součástí toho našeho programu je i to, že vlastně hospodaříme ve prospěch tetřeva, to znamená nejenom, že je chováme a vypouštíme do přírody, ale zároveň v lese hospodaříme tak, aby to tetřevovi po vypuštění vyhovovalo.”

Cílem odchovny je dále navyšovat počty tetřevů vypouštěných do volné přírody.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-19-04-2023-17-00