Podvedený muž uvěřil reklamě zneužívající Leoše Mareše
Kriminalisté z Ostravy vyšetřují další podvod, který se uskutečnil prostřednictvím internetu. Oběť uvěřila falešné reklamě, kde moderátor Leoš Mareš doporučoval snadné vydělání peněz. Muž o všechny investované peníze přišel.
Chcete rychle vydělat peníze? Podívejte se, jak to dělá Leoš Mareš. Tato reklama s fotografií známého moderátora stačila k tomu, aby 36letý muž přišel během pár dní o 200 tisíc korun. Podvodníci populární a úspěšné osobnosti k podobným podvodům často využívají.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Pachatelé využívají profily jak zpěváků, známých osobností, tak politiků, například Petra Fialy nebo zpěváka Leoše Mareše. Doprovázený text s reklamou je velmi podobný - rychlé vydělání peněz, investice či jak ušetřit."
Pavel Vítek, vedoucí oddělení kybekriminality PČR MS kraje: "Většinou je na té stránce nějaké políčko, kde je třeba zadat kontaktní údaje. Potom je ten sled vcelku rychlý, protože se vám ozve telefonicky nějaká osoba."
Muže kontaktovala makléřka Irena, která mu začala radit s investicemi. On pak jen spokojeně sledoval tabulky, které mu posílala. Peněz rychle přibývalo. Bohužel jen na papíře.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Irena přesvědčovala a naléhala, aby investice zvýšil, což se jí nakonec podařilo. Muž ze svého účtu poslal 60.000 korun. Na zaregistrované stránce po celou dobu sledoval zhodnocení svých peněz, kde viděl, že je v plusu a rostou mu zisky."
V těchto případech je velmi malá pravděpodobnost, že se peníze někdy podaří získat zpět. Nejlepší ochranou je prevence. Nikdy nic neposílat lidem, které neznáte. Ať už se představí jako bankéř či policista.
---
Nový ceník nájemního bydlení v Havířově bude platit
Opoziční zastupitelé z řad Havířov Sobě navrhovali na pondělním zasedání zastupitelstva zrušení usnesení radních, kterým se stanovilo zvýšení nájemného v městských bytech. Vedení radnice trvá na tom, že z důvodu nedostatku peněz na opravy, nemělo jinou možnost.
Lidé, kteří mají v městských bytech v Havířově smlouvu na dobu určitou, si od července za bydlení připlatí. Nájemné se zvedne podle lokalit až na 140 korun. U smluv na dobu neurčitou stoupne cena maximálně na 82,50. Opoziční zastupitelé chtěli, aby vedení radnice vzalo rozhodnutí zpět a to i z proto, že se má jednat o protiprávní jednání.
Daria Škutová (Havířov Sobě), zastupitelka: "Ta sociální problematika v Havířově je zcela jasná. Lidé v podstatě na poslední chvíli zjistili, že budou platit nájemné o několik tisíc vyšší a ten rozpočet mnohých městských rodin na to nestačí. My sami se na orgány v trestním řízení, nebo na soudy nemůžeme obracet. Toto musí učinit jednotliví nájemníci sami za sebe, my jim ale můžeme dát právní rady.”
Vedení radnice si je jisto, že je vše právně v pořádku a s opozicí nesouhlasí.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Zdražení, o kterém tady opozice mluví na 140 korun, se týká 4% bytového fondu. A pokud nám docházejí peníze na opravy bytového fondu, tak my prostě nemáme jinou možnost. Byty na Šumbarku budou mít nájemné podle nového ceníku ustanoveny na 100 korun. Takže, kdo chce v Havířově bydlet levně, tak pořád v Havířově levně bydlet může a troufám si říct, že nejlevněji MSK, nicméně to nebude v těch nejatraktivnějších lokalitách města.”
Návrh na revokaci usnesení rady města o navýšení nájemného nakonec neprošel.
---
Krátké zprávy, 20. 6. 2023 16 h - 1
Další víkendová akce ostravských strážníků zaměřená na konzumaci alkoholu. Přistihli 12 opilých mladistvých ve Stodolní ulici. V noci z pátku na sobotu tam zkontrolovali 19 barů. Naměřené hodnoty byly od 0,13 promile do 1,66 promile, kterou nadýchal sedmnáctiletý mladík.
Na obchvatu Frýdku-Místku v pondělí havarovala dvě nákladní vozidla. Při srážce se vážně zranil osmapadesátiletý muž, kterého museli zdravotníci transportovat do na urgentní příjem Fakultní nemocnice Ostrava.
---
Studénka bude s odpady bojovat systémem door to door
Studénka se v oblasti odpadového hospodářství chystá začít zavádět systém door to door. Ten by měl principem snadné dostupnosti nádob na separaci téměř u každého domu více motivovat obyvatele ke třídění.
Jak snížit množství komunálního odpadu, tím se i ve Studénce zabývají delší dobu. Radnice nechala zpracovat Studii optimalizace systému nakládání s komunálními odpady. Nyní zastupitelé schválili přistoupení k systému třídění door to door, jehož princip spočívá v tom, že by občané měli mít nádoby i na třídění přímo u každého domu.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “První pohled je z hlediska rodinných domů, tam je to asi jednodušší, zde by měli občané dostat popelnice na směsný komunální odpad, na papír, plast a na bioodpad. To by měl mít každý u svého rodinného domku. Další fáze je sídlištní zástavba, tam je to trošku problematické z hlediska prostoru.”
I mezi panelovými domy by mělo vzniknout více míst s menšími kontejnery na komunální i tříděný odpad a naopak z města zmizí velká popelnicová hnízda. Realizace systému door to door proběhne v příštím roce.
Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Za rok 2021 bylo množství vyprodukovaného komunálního odpadu na občana zhruba 162 kilogramů, v roce 2022 ta hodnota byla už na 178 kilogramech. V těch dalších letech je obrovský předpoklad, že pokud bychom nezavedli žádnou změnu, tak na tom skládkovném budeme doplácet ta penále, která legislativa ukládá.”
Aktuálně tu obyvatelé vytřídí 40 procent odpadu, dle zákona by to od roku 2025 mělo být 60 procent.
---
Bohumínskou ve Slezské Ostravě čekají zásadní změny
Slezská Ostrava a zejména okolí Bohumínské a Frýdecké ulice by měly už v brzké budoucnosti doznat značných změn. S prvotními návrhy na urbanistické úpravy se mohli lidé seznámit na veřejném setkání. Diskutovat mohli přímo s architekty.
Úplně jinou podobu by mohla mít Slezská Ostrava v lokalitě podél řeky Ostravice. Nad prvními návrhy mohli lidé debatovat na setkání s autory studie.
Vladimír Lyčka (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: “My jsme jako Slezská Ostrava, vedení Slezské Ostravy, již roku 2021 oslovili MAPPU - Městský ateliér prostoru plánování a architektury s tím, že bychom chtěli slyšet jejich názor na naše projekty a investiční záměry v oblasti Zámostí, Bohumínské, Seidlerova nábřeží. V podstatě na základě našeho přání MAPPA vypracoval koncepční rozvahu, co všechno by se tam v podstatě mohlo vytvořit. Propojit Gagarinovo náměstí s radnicí, na Seidlerově nábřeží vytvořit možná i hotel… Těch variant a možností je více a v podstatě tím záměrem bylo jako kdyby to, že Slezská Ostrava by chtěla v okolí nebo na té Bohumínské a v blízkém okolí vytvořit jako kdyby centrum města."
Zuzana Paclová, architektka MAPPA Ostrava: “Městský ateliér jako poradní institut města samozřejmě spolupracuje i se zástupci Slezské Ostravy, protože na Slezské Ostravě se děje řada stavebních záměrů. Takže to téma Bohumínské, zklidnění, tunel nebo bez tunelu je téma, které se vlastně pořád dokola točí i u nás. Jsme velmi rádi, že město skrze odbor strategického rozvoje vypsalo tuto zakázku. Zakázka je dlouhá. My jsme teď v podstatě v její třetině a role městského ateliéru je jakási metodická podpora. Tím, že spravujeme spoustu dat, věnujeme se koncepčně městským třídám a hierarchii ulic v Ostravě obecně, tak se snažíme být podporou a vlastně takovým vodítkem a kolegům ze společnosti Afry tak, aby ten návrh, ta studie vedla i případně potom k nějakým krokům realizace.”
Samotní architekti jsou připravení reagovat na připomínky zástupců samosprávy i veřejnosti.
Martina Holubová, architektka AFRY CZ: “My jsme připravili poměrně rozsáhlou studii, která má pouze jediný cíl. Prozkoumat to území a vytvořit varianty návrhů, které budou zkouškou pro samotnou Bohumínskou. Ulice má jednoznačně potenciál stát se aktivní městskou třídou, která na sebe natáhne život, veřejné aktivity, současně i novou zástavbu. Není nutné, aby měla takovou podobu, jakou má teď a přesto na ní může pohodlně fungovat doprava v podstatě ve stejných intenzitách v jakých dneska ta doprava tam je. Modelovali jsme i různé dopravní zátěže, proměnu širokého okolí v různých časových horizontech. Nejenom v krátkodobém, ale ve střednědobém a dlouhodobém. Chtěli jsme to uchopit jako velmi širokou vizi a snažíme se najít ty postupné kroky nám umožní tuto vizi snad možná i realizovat.”
Výzvou pro architekty je úprava mimoúrovňové křižovatky Českobratrské a Bohumínské ulice.
Martina Holubová, architektka AFRY CZ: “Máme dopravní modely, které nám říkají, že taková podoba, která tam je teď, vlastně není nutná. Ta forma neodpovídá intenzitám a většina těch nájezdových ramen není tolik využívaná. Je možné se zamýšlet nad úpravami této křižovatky a jsme zvědaví na názor veřejnosti, jakým způsobem na to bude reagovat. Co se týče okolí, ukážeme, že je možné využít to území i právě jako místo pro novou zástavbu nebo nějaké pobytové plochy, parkové plochy a také to doplníme dalšími parkovacími kapacitami.”
Také další konkrétní návrhy budou ještě podrobeny veřejné diskusi
---
Krátké zprávy, 20. 6. 2023 16 h - 2
V Suchdole nad Odrou vzniklo přestavbou vily z konce 19. století bydlení pro 12 lidí s duševním onemocněním. Novou sociální službu bude provozovat krajská organizace Domov NaNovo. První uživatelé se do vily začnou stěhovat na začátku července. V nepřetržitém provozu o ně budou pečovat pracovníci sociální služby i externí odborníci. Rekonstrukce stála 39 milionů korun, většinu nákladů pokryla dotace z Evropské unie.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL): "Nová sociální služba nabídne zázemí a péči 12 uživatelům, kteří budou bydlet v jednolůžkových pokojích v pěti bytech. Život v takové komunitě je nejvhodnějším způsobem péče o osoby, které jsou kvůli svému duševnímu onemocnění na pomoc svého okolí odkázané,"
---
ZŠ Šalounova je úspěšná v získávání dotací
Úspěšný rok má za sebou ZŠ Šalounova ve Vítkovicích, která byla vybrána z 67 škol z celé republiky na projekty ministerstva školství a taky projekty Evropské unie na podporu svých žáků.
Dotaci bezmála 11 a půl milionu korun získala na období tří a půl let vítkovická ZŠ Šalounova aby se zvýšila podpora dětí z vyloučených lokalit a ze sociálně slabších rodin.
Margareta Michopulu (ANO), místostarostka, MOb Ostrava-Vítkovice: "Pan ředitel si z toho mohl navýšit pedagogické asistenty, sociálního pedagoga, psychologa, dělá tam aktivity pro děti... třeba snídaně, aby se naučily udělat si snídani, protože vím, že některé děti vůbec k tomu nemají žádný vztah a nejsou k tomu vedení."
Tereza Povadová, učitelka ZŠ Šalounova: "Jednou za měsíc pořádáme Snídaňový klub, kde se sejdeme se třídou 5. B. Já si vždycky vyberu 4 až 5 dětí a společně připravíme nějakou zdravou snídani. Děti jsou nadšené, vždycky se hlásí kdo mi půjde pomoct, to je nejvíc kdy se mi celá třída hlásí a já nemůžu vzít všechny.."
anketa: žáci ZŠ Šalounova: "Dneska jsem umývala nádobí, pomáhám s palačinkami a ano baví mě to. Pomáhám i doma. Rádi tady pomáháme učitelkám a je to tady dobrý."
Snídaňový klub však není zdaleka jedinou aktivitou, kterou škola z projektu pořádá.
Jaromír Šedý, ředitel ZŠ Šalounova: "Z tohoto projektu máme v úmyslu dělat během prázdnin letní příměstské tábory s doučováním čili zase pro žáky, kterým to během toho školního roku moc nejde, potřebují něco dorovnat, potřebují si něco docvičit."
A aby nebyly tábory jenom o samotném učení, tak budou děti jezdit i na různé výlety nebo sportovní u tkání." Pavel Straka, Televize Polar, Ostrava Vítkovice.
---