Havířov navyšuje poplatky za odpad od roku 2024, nově bude činit 1 092 Kč
Zastupitelé v Havířově schválili zvýšení poplatku za odpad. Roční sazba se zvýší o 420 korun na jednoho občana. Děti do tří let budou i nadále od poplatku osvobozeny.
Reálné náklady spojené s odpady vychází v Havířově na jednoho občana na 1560 korun a částka se každým rokem zvyšuje. I proto na zastupitelstvu padl návrh na zvýšení poplatku za uložení odpadu na skládku. Radnice totiž nyní z rozpočtu doplácí více než polovinu.
Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora Havířova, "Dneska jsme na zastupitelstvu schválili zvýšenou částku na občana za odpady, ta částka od 1.1.2024 bude na úrovni 1 092 koruny na rok. My jsme v té nové vyhlášce posunuli rovněž i termín splatnosti z 30.4 se ten termín posunul na 30.6 a samozřejmě zachovali jsme úlevu dětí do tří let."
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora Havířova, "Bude možné platit zálohově tak aby občané si mohli celou tu platbu rozložit do každého měsíce, kdy jednotlivá měsíční částka na jednoho člověka vychází na 91 korun."
Opozice měla ke zvýšení poplatku výhrady.
Jiří Jekl (Havířov Sobě), opoziční zastupitel, "Navrhli jsme kompromisní návrh na výši 900 korun pro občana Havířova, ale bohužel tenhle náš pozměňující návrh neprošel."
Nová sazba za svoz a uskladnění odpadu na skládku začne platit od roku 2024.
---
Anketa mezi energetickými experty
Snad každý z nás v poslední době řeší spotřebu energií. Nejen pro ty, kteří zvažují, který typ vytápění umístit do svého domu, tady máme následující anketu. Odpovídali experti na energetiku.
Kdybyste v tomto okamžiku stavěl rodinný dům, jaké zdroje energií byste si tam vybudoval?
Jan Světlík, CEO Cylinders Holding: „Klasiku – elektřinu, plyn a fotovoltaiku a pokud možno externě tepelné čerpadlo.“
Michal Macenauer, ředitel strategie, EGÚ Brno: „Strašně to záleží na zateplení objektu. Poku ho zateplený nemáte, tak se vyplatí tepelné čerpadlo. Ale ve většině případů se pořád ještě vyplatí kombinace plynového kotle s nějakou fotovoltaikou.“
Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie: „Fotovoltaika nebo solární kolektor v kombinaci s tepelným čerpadlem plus chytré řešení. A určitě bych se zamyslel, jestli se mi tam nehodí zdroj na dřevo.“
Petr Třešňák, náměstek člena vlády, MPO: „Pokud bych si stavěl rodinný dům, tak pravděpodobně bych si instaloval tepelné čerpadlo a zvažoval bych fotovoltaiku na střechu a baterie.“
---
Krátké zprávy 20. 9. 2023 16.00 - 1
Hutní společnost Liberty Ostrava začala v úterý odstavovat jednu ze tří svých vysokokapacitních koksárenských baterií. Proces bude trvat několik měsíců. Společnost to zdůvodnila tím, že baterie je velmi neefektivní a vzhledem k přebytku výrobních kapacit na trhu se stává stále ztrátovější.
Policie hledá muže, který na začátku září během jedné noci poškodil sedm zaparkovaných vozidel na Korunní ulici v Ostravě. Na některé skočil a poškodil čelní skla, do jiných zase uhodil a rozbil jim skleněné výplně oken. Muž způsobil škodu několik desítek tisíc korun. Policie žádá veřejnost o pomoc při ztotožnění pachatele.
---
Umělečtí kováři vzdali hold Gustavu Eiffelovi
Umělecká škola AVE ART uspořádala už tradiční sympozium prostorových forem. Umělečtí kováři v rámci něj letos tvoří dvě plastiky. Jedna z nich bude po dokončení umístěna v Jubilejní kolonii v Hrabůvce.
Letos probíhá už 9. ročník sympozia prostorových forem. Umělecká škola AVE ART jej organizuje vždy na přelomu prázdnin a zahájení nového školního roku. Tematicky je tentokrát zaměřen na francouzského architekta Gustava Eiffela, který byl významnou celosvětově známou osobností.
Jaroslav Prokop, ředitel umělecké školy AVE ART: “Chceme vytvořit takový památníček tomuto velikánovi a současně se vytváří druhá práce, která je tvořena pro město Píšť a je to takový speciální nosník, nebo podstavec pro zvon.”
Petr Vacek, student umělecké školy AVE ART: “Byl to můj nápad ke 100. výročí úmrtí Gustava Eiffela. Nejsložitější je natahování těch ocelových lanek, kterých bude 91, což symbolizuje věk, kterého se Eiffel dožil a to je nejpracnější.”
Marek Břuska, zástupce ředitele umělecké školy AVE ART: “Děláme držák na zvon ze 17. století. Použili jsme čtyřhran 30 na 30, protože ten zvon má 350 kilo. Bude se skládat ze tří ramen, budou probíjené, nýtované tak, ať to unese tu váhu.”
Díla vznikají v historické kovárně z roku 1930, která je stále ještě funkční. Pracuje na nich 7 uměleckých kovářů, z toho 3 učitelé a 4 studenti.
Jubilejní kolonii už dvě plastiky studentů umělecké školy AVE ART zdobí. Jde o sochy, které znázorňují létající ptáky, které jsou umístěny na náměstí.
---
Každým rokem přibývá Krevnímu centru FNO 1200 dárců
Na úspěšných Dnech NATO a Dnech vzdušných sil Armády ČR na letišti Leoše Janáčka v Mošnově se prezentovaly desítky firem, společností a organizací. Nechyběla mezi nimi ani Fakultní nemocnice Ostrava, která se zaměřila na nábor nových dárců krve.
Fakultní nemocnice Ostrava nepřijela se svým stánkem na Dny NATO poprvé a opět cílila na nové dárce krve.
Jiří Havrlant, ředitel FNO Ostrava: „Je velice důležité, abychom byli schopni zajistit nejen naše pacienty, ale i z jiných klinik. Dárcovství je velice důležité, protože krev neumíme vyrobit. Ta spotřeba stoupá, jsou u nás dnes kliniky, které spotřebovávají mnohonásobně více krve – traumatologie, ortopedie, hematoonkologie, gynekologie a porodnictví.“
Naděžda Kalužová, marketing, Krevní centrum FNO: „Naše databáze je kolem 10 tisíc lidí, kteří pravidelně darují. Každým rokem přibývá něco kolem 1200 – 1300 nových dárců, což je opravdu pěkné číslo. Ale samozřejmě budeme rádi, když se bude zvyšovat. Teď máme slušnou zásobu, ale dnes vám řeknu, že máme dost a zítra to nebude pravda. Situace se stále mění.“
Celkově v České republice chybí kolem sta tisíc dárců krve v registru, proto jsou podobné prezentace pro nás všechny životně důležité.
---
Krátké zprávy 20. 9. 2023 16.00 - 2
První jáma zasypána, druhou to čeká do konce týdne. V útrobách země u Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku mizí tuny kamení. Státní podnik Diamo zde zasypává někdejší Důl Frenštát, šachtu, která nikdy nezahájila těžbu. Ve dvou jámách zmizí na 214 tisíc tun zásypového materiálu.
Sezóna venkovních koupališť je u konce. Provozovatelé v Moravskoslezském kraji letošní rok hodnotí z hlediska návštěvnosti jako spíš podprůměrný. Komplikované bylo počasí. A lidé podle nich hodně jezdili do zahraničí.
---
Výstava Beskyde Beskyde ve Frýdku-Místku
V další reportáži se přesuneme na zámek ve Frýdku-Místku. Proběhla tady oslava 50. let CHKO Beskydy, zarámovaná výstavou Beskyde Beskyde, kdo po tobě 50 let ide. Pořádalo ji místní Muzeum Beskyd ve spolupráci s Oravským muzeem, CHKO Beskydy a spolkem Salamandr.
Výstava byla navíc pojata také poněkud netradičně a vstřícně k návštěvníkům.
Jana Tkáčiková, komisařka výstavy, správkyně sbírek botanických a biologických: "Výstava je pojata trošku netradičně, máme úplně novou grafiku, není nijak zahlcena textem, takže třeba i pro ty, kteří neradi čtou, tak si myslím, že velmi pěkně ji budou moci tu výstavu uchopit, projít si ji. Takže tu máme např. takové ty typické obyvatele Beskyd, ať už z říše rostlinné nebo živočišné, můžou tady zblízka se podívat na zajímavého modrého slimáka, Modranku karpatskou, která je vlastně karpatským endemitem.“
Vojtěch Bajer, ČSOP Salamandr, Rožnov pod Radhoštěm: „Jsem tu proto, že jsme pomáhali Muzeu Beskyd tuhle výstavu realizovat.“
Součástí výstavy byl také slavnostní křest nové knihy o Beskydech.
Mária Jagnešáková, ředitelka Oravského muzea: „Budeme křtít společnou knihu Oravského muzea a Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku, která je vlastně výsledkem projektu, který jsme společně dělali společně s Muzeem Frýdek-Místek, a to Spájajů nás Beskydy.“
Na výstavě nechyběl ani stylový kulturní program.
Jana Tkáčiková, komisařka výstavy, správkyně sbírek botanických a biologických: „Budeme tady mít samozřejmě, už podle názvu lidové písničky, nám tady k tomu dnešnímu dni zahraje cimbálová muzika Frýdlantská chasa.“
Muzeum Beskyd jako krajská příspěvková organizace má rozsáhlou působnost.
Karin Vitásková, ředitelka Muzea Beskyd: „Muzeum Beskyd je příspěvková organizace MS kraje. Spravuje dva významné památkově chráněné objekty, jednak je to zámek Frýdek, ve kterém se zrovna nacházíme a jednak je to hrad Hukvaldy."
Muzeum je pro návštěvníky otevřeno celoročně.
Dominika Řeháková, P.R. Muzea Beskyd: „Zámecký okruh nabízí reprezentativní prostory zámku tak, jak žili měšťané a šlechta zhruba v 19. století.
Již za měsíc, 20. řijna na frýdeckém zámku proběhne Muzejní noc a na Hukvaldech 7. října Noc strašidel.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.