Dálnice D1 je v Bohumíně stále neprůjezdná
Dopravní situace se po celém kraji stále zlepšuje a postupně se daří zprůjezdňovat další komunikace. Dálnice D1 je ale bohužel stále uzavřená od Ostravy směrem na Polsko. V Bohumíně na komunikaci totiž stále přitéká voda ze zaplavených lokalit.
Silničáři nepřetržitě pracují na zprovoznění dálnice D1. Kritickým místem je nyní kilometr 370, 6 km před hranicemi s Polskem, kde rozvodněná Odra zlikvidovala nedostavěnou hráz, která měla komunikaci před velkou vodou ochránit a vylila se na cestu. Pracovníci nyní z dálnice odstraňují nánosy kamení a bahna.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Dnes v noci tady pracoval bagr, dva vysokokapacitní nakladače a točilo se tady 8 kapacitní náklaďáků, které odvezly 1500 tun kameniva, šotoliny a dalšího materiálu, který tady byl přímo na tělese dálnice."
Mezitím už se hasiči snaží odčerpat vodu pomocí vysokokapacitního čerpadla, ale voda bohužel stále přitéká. .
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Ačkoliv bych velice rád, přesně řekl všem, kdy pustíme D1 kolem km 370, tak to říct nemohu, protože ještě stále proudí voda sem na dálnici. I když čerpáme, proud je pořád citelný."
O zprovoznění dálnice na 370 km prý rozhodne, jaký je zdroj vody, který na komunikaci přitéká. Pokud jde pouze o vodu, která stéká z okolních zaplavených ploch, tak to vyřeší čerpadla. Pokud se ale ukáže, že jde o vodu přímo z Odry, tak by se situace musela řešit stavebně.
---
Úklid začal i ve vodou odříznutých Držkovicích
Držkovice, Vávrovice, Palhanec, Karlovec, Kateřinky. V těchto opavských městských částech extrémní povodeň napáchala největší spoušť a škody. Lidé měli v domech i dva metry vody a zbyly jim jen oči pro pláč.
Velká voda konečně opadla i v Držkovicích, Vávrovicích, Karlovci a Palhanci. Lidé se tak mohli vrátit domů a aktuálně vyklízí vše, co jim voda poškodila. Chybí jim hlavně kontejnery a nakládací technika.
Michal Lagan, zastupitel městské části Palhanec: “Vodárenská, Karlovecká ta byla zatopena asi nejvíce. Lítaly tady vrtulníky, nějakých 35 občanů jsme museli evakuovat pomocí vrtulníku. Oproti tomu 97. roku tady bylo nějakých 45 cm vyšší hladina vody.”
anketa: obyvatelé Vávrovic : “Tady to vidíte, podlaha venku, skříně venku, obložení venku, všechno vyházené.”
“Přízemí celé a škody odhadem tak miliony. Nevíme ještě statik jak se vyjádří. Podlahy určitě vytrhat, omítky, kuchyň, koupelna.”
“Je to prostě katastrofa, my jsme přišli o domov, jsme bezdomovci ze dne na den. Někde to bylo nějakých 160 cm, někde to bylo níž. Šílený.”
“Je to pohroma pro nás. Všechno zatopilo do té výšky tady dvou metrů. Spodní byty zatopené, nábytek vytopený komplet. Katastrofa.”
Ve Vávrovicích byla nejhorší situace v ulici Říční.
Jan Sedláček, dobrovolný hasič, SDH Vávrovice: "Tam je nejvíc toho bordelu a všeho možného. Jinak potom horší situace byla na Palhanci, Karlovec a Držkovice. Ty byly úplně odříznuté dokolečka od světa, takže tam jsme se dostali teprve až včera až opadla voda."
Některé domy jsou tak poničené, že je bude muset prohlédnout statik.
---
Ve Slezské pomáhají poškozeným dobrovolníci i úředníci
V Antošovicích a Koblově začaly práce s odstraňováním škod na rodinných domech zasažených povodněmi. Ruku k dílu přidali dobrovolníci, hasiči i zaměstnanci úřadu městského obvodu.
Zároveň s poklesem vody se ve Slezské Ostravě zvedla vlna solidarity. V nejvíce postiženém Koblově a Antošovicích se do pomoci pustili i sousedé postižených, kterým se velká voda jako zázrakem vyhnula.
David Holaň, dobrovolník: „Z našeho pohledu je to povinnost, navzájem si tady pomoct. Máme vzadu firmu, takže automaticky přišla myšlenka uvařit polévku a donést ji sem a podpořit aspoň tak, jak můžeme.“
Do pomoci se zapojili taky úředníci městského obvodu, kteří organizují úklidové a rekonstrukční práce a v oblasti Na Tabulkách rozdávají potřebné náčiní, ale taky pitnou vodu a základní občerstvení.
Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: „Zřídili jsme v této oblasti informační stánek, kam mohou lidé chodit, mohou se obracet na zaměstnance našeho úřadu, kteří jim sdělí potřebné informace, mohou zde žádat o čerpání vody.“
Na místě operují i dobrovolní hasiči nejen ze Slezské Ostravy. Od čtvrtečního rána se na odklízecích pracích podílí celkem pět jednotek.
Zdeněk Gvuzď, starosta SDH Muglinov: „Teď je stěžejní čerpání zatopených sklepů, protože aby se ty domy mohly potom dále vysoušet, potřebujeme z těch sklepních prostor hlavně vyčerpat vodu.“
Aktuální informace pro postižené i dobrovolníky jsou k dispozici na sociálních sítích městského obvodu. Informační stánek Na Tabulkách je pak v provozu každý den od 8 do 16 hodin.
---
Zprávy krátké, 20. 9. 2024 17.00 - 1
OBNOVA PROVOZU NA ŽELEZNICI
V pátek v poledne byl obnoven provoz na hlavní trati mezi Hranicemi na Moravě, Studénkou, Polankou nad Odrou a ostravskými stanicemi ve Vítkovicích a Kunčicích, uvedla to Správa železnic. Cílem je co nejrychlejší návrat koridoru do plného provozu. Vlaky už jezdí mezi Opavou a Hradcem nad Moravicí. Během sobotu má být v provozu úsek Sedlnice – Příbor. Nákladní doprava z/do Polska bude dočasně vedena přes Český Těšín. České dráhy v sobotu obnoví provoz prvních dálkových vlaků na Ostravsko, v pondělí přidají další spoje.
ZÁKAZ VSTUPU DO LESŮ
V mnoha lesích na Moravě a ve Slezsku začal platit zákaz vstupu kvůli následkům vydatných dešťů a silného větru. Vyvrácené, zlomené nebo zavěšené stromy představují nebezpečí úrazu. Zákaz vstupu do postižených oblastí potrvá v některých místech až do poloviny prosince a je zřetelně vyznačen na přístupových cestách.
---
V Nové Vsi musely být volby přemístěny do nezatopené části
V pátek ve 14 hodin se otevřely volební místnosti po celém kraji, a odstartovaly krajské a senátní volby. V místech, která byla silně zasažena povodněmi, ale čelili velkým výzvám. Například v Ostravě-Nové Vsi, která je stále z části po vodou, bylo nutné volební místnost narychlo přemístit.
Povodně rozdělily Novou Ves na sever, který voda zaplavila a bohužel i přes využití nejvýkonnějších čerpadel je stále pod vodou a jih, který se podařilo před vodou uchránit. Volby měly být jako vždy v kulturním domě, který je ale v zatopené části a tak musela být volební místnost přesunuta do sportovního areálu v suché části.
Tomáš Lefner (Starostové pro Ostravu), starosta Ostravy-Nové Vsi: "Jsou tam obrovské škody. Parketové podlahy jsou všechny zvednuté, dřevěné obložení a všechno, co dokázalo nasát tu vodu, tak je zničené. Když ty volby udělat musíme, tak je uděláme."
V tomto městském obvodě je 573 voličů a i přes záplavy musejí všichni dodržet zákon a k volbám přijít s doklady.
Vojtěch Schneider, předseda volební komise: "Člověk rozhodně musí mít občanský průkaz, na kterém si prověříme jeho platnost a bydliště, jestli je občan Nové Vsi a jestli tady tedy má právo volit. Lístky tady samozřejmě máme."
Ani povodně místní lidi neodradily od jejich práva volit a přicházeli i ze zatopených částí.
anketa, voliči: "Mi jde spíš o to, aby byli zvolení lidé, kteří mají zájem o občany."
"Já volím pokaždé. Jsem taky vytopený, ale čas jsem si udělal."
Volby v pátek trvají do 22 hodin a v sobotu je možné ještě volit od 8 - 14 hodin. Pak začne sčítání hlasů. Je pravděpodobné, že povodně ovlivní volební účast, která bývá u krajských i tak mnohem nižší, než třeba u voleb do parlamentu.
---
Zprávy krátké, 20. 9. 2024 17.00 - 2
DALŠÍ POMOC OBCÍM V MSK
Moravskoslezský kraj pošle dalším 22 obcím půlmilionovou pomoc, celkem 11 milionů korun. Peníze by obce měly obdržet do pondělka. Zajišťovací fond kraje tak dosud poskytl obcím 20 milionů korun, přičemž na krizové situace měl kraj v tomto fondu vyčleněno 108 milionů.
---
Týden mobility zve na kola i na snídani
Nový Jičín bude i letos součástí Evropského týdne mobility. Kampaň na podporu ekologické dopravy nabídne společnou cyklojízdu nebo snídani na náměstí .
Letošní Evropský týden mobility se koná ve dnech 16. až 22. září, tématem kampaně je “Náš společný prostor.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je to akce, v rámci které se vždycky snažíme ukázat, že existují i jiné druhy dopravy, než individuální automobilová. Především samozřejmě veřejná doprava, doprava na kole, pěšky, případně na jiných prostředcích, které jsou udržitelné. A v rámci tohoto týdne vždycky plánujeme několik akcí.”
V úterý měla například proběhnout oslava 20 let existence dopravního hřiště u Základní školy Dlouhá, ale byla kvůli podmáčenému terénu zrušena.
Markéta Jánošíková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Novinkou je akce s názvem Snídaně u radnice. Všem, kteří nechají auta doma, a vypraví se ráno do práce pěšky nebo na kole, koloběžce, bude v prostoru před radnicí na Masarykově náměstí připravena snídaně zdarma.”
Tato snídaně se bude podávat ve čtvrtek 19. září v čase od 6:30 do 8:00 hodin. Pátek 20. září bude věnován tradiční podzimní cyklojízdě.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Letos budeme vyjíždět ve čtyři hodiny odpoledne z bývalého horního vlakového nádraží. Pojedeme na Čerťák, kde bude připraveno ohniště, kde budeme moci opéct špekáček, který tam bude možné i zakoupit. Zároveň budou v cíli i nějaké aktivity pro děti. Navíc ještě mohu zmínit, že během cyklojízdy bude možné využít i speciální kód na sdílení kola Nextbike. Lidé si je budou moci půjčit, třeba někde v okolí horního nádraží, a pokud tam zadají kód na jízdu 24, tak se doba výpůjčky zdarma prodlouží na šedesát minut místo třiceti. Pak kolo může odložit na k tomu daném místě na Čerťáku a zase si jej vypůjčit na jízdu dolů.”
Po celý týden bude možné svézt se městskou hromadnou dopravou zdarma.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Jak jsme zjistili z minulých let, tak má to opravdu efekt. Běžně jezdí MHD zhruba šest tisíc lidí za týden, a během toho Evropského týdne mobility to byl až sedm a půl tisíce.”
---