Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Bílé a Bukovci se mohou lidé vyšetřovat sami v Telemedpointech
  • Lidé bez domova uklízejí ve F-M za stravenky
  • Ostrava udělila cenu města čtyřem osobnostem
  • Policejní nováčci se zaučovali na NJ silnicích
  • SOU Dakol uspořádal další ročník soutěže Zlatý masér

V Bílé a Bukovci se mohou lidé vyšetřovat sami v Telemedpointech

Lidé, kteří musejí k lékaři komplikovaně dojíždět, nebo se musí pravidelně nechávat vyšetřovat s jednoduššími úkony, mají nyní nově možnost si taková vyšetření provádět sami. Slouží k tomu takzvané Telemedpointy s patřičným vybavením, odkud se výsledky odesílají lékaři elektronicky.

První Telemedpoint byl otevřen v beskydské obcí Bílá, kde neordinuje žádný praktický lékař.

Danuta Červenková, obyvatelka Bílé: “Je to fajn, že si to sám uděláte, oni vám jenom řeknou, jestli je to dobré nebo ne. Když se to odešle, tak vás potom upozorní. Není to komplikované.”

Tomáš Kubačák (Za lepší Bílou), starosta Bílé: “Za nás jednoznačně se tím zkvalitní lékařská péče v těchto odlehlých oblastech a bude to jen ku prospěchu těch občanů, ale i návštěvníků tady té naší lokality a tohoto střediska.”

Jakub Doležel, vedoucí Centra telemedicínských služeb: “Uživatelé služby si mohou na kontaktním místě s telemedicínským řešením změřit hodnoty krevního tlaku, EKG, dechové funkce, okysličení krve kyslíkem, tělesnou váhu, hmotnost a biochemické parametry, jako je například hladina krevního cukru.”

Podobnou samovyšetřovnu mohou lidé využívat také v příhraničním Bukovci.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Další tři Telemedpointy by měly být otevřený ještě letos, ale nebudeme říkat, které obce to jsou, protože samozřejmě to chce i spolupráci těch samospráv. Ale úplně ideální by bylo, kdyby to bylo v každé střediskové obci, která je trošičku dál od nějakých medicínských služeb, to znamená, aby všichni občané tohoto kraje měli opravdu možnost se nechat preventivně, respektive při chronických onemocnění sledovat.”

Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: “Dostupnost zdravotní péče je velmi důležitá pro všechny obyvatelé Moravskoslezského kraje a já jsem velmi rád, že Moravskoslezský kraj od roku 2017 investoval spoustu peněz, a to konkrétně 200 milionů korun, do digitalizace. V tuto chvíli jsme si měli možnost vyzkoušet v našich zařízeních, jak ten systém pracuje.”

Ve vyšetřovnách jsou pracovníci, kteří lidem poradí a pomůžou s obsluhou zařízení.

---

Lidé bez domova uklízejí ve F-M za stravenky

Frýdek-Místek spustil projekt Stravenka F-M. Díky němu mají možnost lidé bez domova získat za práci stravenky. Pravidelně jednou týdně budou dvě hodiny uklízet na dopředu vytipovaných místech. Podle koordinátora ze Slezské diakonie je o tento typ práce mezi klienty velký zájem.

Sady Bedřicha Smetany ve Frýdku-Místku se staly prvním místem, kde začali uklízet lidé bez domova v rámci nového projektu města Stravenka F-M.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Funguje to, že jednou týdně, vždycky dvě hodiny lidé bez domova uklízejí prostory, které vytipovávají Technické služby. Za hodinu práce dostanou stokorunovou stravenku, kterou mohou použít na nákup potravin."

Jan Savický, vedoucí azylového domu Bethel: "My jsme nabídli tuto možnost našim klientům. Tak, jak se schází se sociálním pracovníkem, tak jsme s nimi o tom hovořili a těch zájemců jsou asi dvě desítky zhruba. Musíme si vždycky udělat nějaký rozpis a nějak to rozdělovat, spravedlivě, tak aby se na každého zájemce dostalo, na každého zájemce."

Jiří Doležal, dobrovolník: "Bez domova jsem asi dva roky a stalo se to tím, že jsem přišel o práci a tím pádem i o bydlení." - A jak to zvládáte ten život teďka? Kdo vám pomáhá? - "No, tak pomáhá mi samozřejmě Slezská diakonie a jak to zvládám? Je to náročné, ale člověk se s tím musí smířit a nějak to přežít." - A co říkáte na tu možnost zapojit se do úklidu města? - "Určitě je to dobrá věc, že si lidé mohou přivydělat na jídlo a uklidí se město."

Vlastimil, dobrovolník: "Je to dobré, v pohodě. Musíme si takhle pomáhat."

Městu jde hlavně o to, aby se lidé bez domova opět osvojili pracovní návyky a zároveň měli pocit, že dělají něco užitečného.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Cílem toho projektu je zapojit tyto lidi zase do pracovního procesu a budeme doufat, že někteří pochopí smysl pracovní činnosti a budou se dál aktivně zapojovat."

Jan Savický, vedoucí azylového domu Bethel: "Je to i o tom, že naši klienti za to mají nějakou odměnu, nějakou motivaci a zažijí něco pozitivnějšího v tom svém životě. A to je zase z pohledu nás, sociálních služeb, které pracují s lidmi bez domova, něco, na čem můžeme pracovat. Na něčem pozitivním, protože v tom životě na ulici moc toho pozitivního není."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Město na to vyčlenilo 50 tisíc korun v letošním roce. A pokud bude projekt úspěšný, počítáme, že v příštím roce budeme v tomto projektu pokračovat."

Stravenka za úklid funguje už nějaký čas i v dalších městech v kraji. Jako je například Český Těšín nebo Ostrava-Vítkovice. Ale i jinde v republice.

---

Krátké zprávy 20.10. 2023 16.00 - 1

MS hasiči zorganizovali mezinárodní cvičení. Mimo jiné chtěli prověřit možnosti řešení následků rozsáhlých povodní, včetně krizové infrastruktury a koordinaci zahraniční humanitární pomoci. Do cvičení se zapojilo 154 účastníků ze šesti států.

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MSK pro IZS a OŘ: “TO cvičení má prověřit nejen je, ale i místní složky jestli jsou schopny a jak řídit tyto operace za účasti mezinárodních týmů a zajistit co nejefektivnější spolupráci.”

---

Ostrava udělila cenu města čtyřem osobnostem

Letos získaly Cenu města Ostravy čtyři osobnosti. Z rukou primátora Jana Dohnala si ji převzala někdejší ředitelka Divadla loutek Jarmila Hájková nebo také zakladatelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová.

Ceny města Ostravy jsou prestižní ocenění, která jsou udělována od roku 1996 významným osobnostem za přínos městu. Oblasti, ve kterých ocenění působili nebo působí, mohou být opravdu různorodé. Může jít o vědu, kulturu, sport, umění, ale i další oblasti.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Jedná se opravdu o významné osobnosti, které významnou měrou přispěly k rozvoji nebo zviditelňování našeho města."

Zastupitelstvo vybralo čtyři osobnosti. Z rukou primátora Jana Dohnala si cenu převzala někdejší ředitelka Divadla loutek Ostrava Jarmila Hájková. Divadlo vedla přes 30 let. 

Jarmila Hájková, oceněná: "Nejprve jsem měla pocit, že to není patřičné a když, tak si ocenění zaslouží celé divadlo loutek."

Cenu měst obdržela také Zlata Holušová - ředitelka a zakladatelka hudebního festivalu Colours of Ostrava, který není třeba představovat. 

Zlata Holušová, oceněná: "Znamená to pro mně ocenění mé práce a práce celého kolektivu Colours of Ostrava."

Dalším oceněným je Petr Mitáček, který se zasloužil o záchranu historických vozidel MHD. In memoriam byl oceněn profesor Josef Jařab, který byl prvním svobodně zvoleným rektorem v porevolučním Československu na Univerzitě Palackého v Olomouci. 

---

Policejní nováčci se zaučovali na NJ silnicích

Na silnicích v Novém Jičíně a okolí proběhla dopravně bezpečností akce, která byla současně i praxí pro policejní nováčky. Vyzkoušeli si běžnou kontrolu řidičů, zaměřili se na technický stav vozidel a alkohol.

S novojičínským dopravním inspektorátem spolupracuje policejní škola v Holešově více než 10 let. Den strávený na zdejších silnicích je pro policisty studenty možností, vyzkoušet si v reálu zastavení vozidel a kontrolu řidičů.

Jaroslav Rožnovják, Útvar pro policejní vzdělávání v Holešově: “Dneska tady máme na této dopravně bezpečnostní akci 16 nováčků. Zkoušení si zastavování vozidel v silničním provozu, zkušení kolegové policisté je učí prakticky komunikovat s těmi řidič, takže si osahávají přímý výkon, aby věděli, jakým způsobem řešit případné problémy v té dopravě.”

Dagmar Adamová, policistka v základní odborné přípravě: “Reagují v pohodě, zatím jsou poslušní, nestalo se nám, že by nám někdo ujel nebo že by byl někdo agresivní.”

Anton Demjan, policista v základní odborné přípravě: “Zatím spolupracují, zatím jsou v pohodě, určitě se najde nějaký, který nebude spolupracovat, ale my to dokážeme vyřešit.”

René Černohorský, tiskový mluvčí Policie ČR, ÚO Nový Jičín: “Samozřejmě ti začínající policisté a policistky si musí uvědomit, že jsou v silničním provozu, že i když jsou označeni, mají na sobě reflexní prvky, tak musí hlavně dbát i o svou bezpečnost. Musí se v tom silničním provozu pohybovat tak, aby nebyli zranitelní a zároveň, aby nevytvořili nějakou kolizní situaci.”

Tato praktická akce byla pro policisty nováčky první službou v přímém provozu s tím, že za sebou už mají řízení městské dopravy v křižovatce.

---

Krátké zprávy 20.10. 2023 16.00 - 2

Moravskoslezský kraj zná výsledky prestižní ankety Moravskoslezská sestra. Letošní, už osmý, ročník finalistky ocenil na slavnostním galavečeru. Odborná porota určila vítězky v pěti kategoriích, lidé mohli hlasovat v anketě Sestra veřejnosti.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana: “Je to vidět i při tom vyhlašování jak lidé tady v hledišti řvou, je to i soudržné, je tady úžasná atmosféra.”

Nikola Prošková, Sestra veřejnosti, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: “Hlasovali lidé, kteří mě znají z práce, a to je top.”

---

SOU Dakol uspořádal další ročník soutěže Zlatý masér

Střední odborné učiliště Dakol uspořádalo v Sanatoriích Klimkovice již 8. roční mezinárodní soutěže Zlatý masér. Družstva z patnácti škol soutěžila v několika disciplínách.

Příprava na masáž, hmaty v daném pořadí a jejich provedení, komunikace s klientem. Na to vše se soustředili porotci při soutěži Zlatý masér, do které se zapojila družstva napříč Českou republikou a do Klimkovic přijeli i zástupci ze Slovenska.

Petr Navrátil, vedoucí odborného výcviku: "Máme dvě kategorie udělané. Jedna je sportovní masáž jednotlivců, kde se soutěží ve sportovní masáži v předem nastavených témat a druhé téma je potom synchronní masáž sportovní, kde se soutěží ve dvojicích a hodnotí se i kreativita."

Co nejlepší výkon chtěla podat i Klára Pavlechová, která má pro svou profesi velkou motivaci.

Klára Pavlechová, VOŠ Dakol a SŠ Dakol: "Jak zvládnu maturitu, tak bych chtěla jít na fyzioterapii. Chci pomáhat lidem, protože mám postiženého bráchu. Mi to pomáhá a chci i ostatním lidem pomáhat.”

O obor masér je napříč republikou velký zájem. Stejně tak v Moravskoslezském kraji.

Vladimír Kolder, ředitel Středního odborného učiliště Dakol: “Musíme i v rámci přijímacího řízení zastavovat přijímací řízení pro velký zájem žákyň a žáků, kteří chtějí tento obor studovat. To jejich uplatnění je v tuto chvíli ve vazbě na změnu restrukturalizace našeho regionu určitě obrovské."

V kategorii synchronní sportovní masáž zvítězila pořádající škola Dakol. Do Brna pak putovalo první místo v rámci kategorie sportovní masáž a v kategorii kreativ nejvyšší příčku obsadila zdravotnická škola z Liptovského Mikuláše.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
20. října 2023, 16:00

V Bílé a Bukovci se mohou lidé vyšetřovat sami v Telemedpointech

Lidé, kteří musejí k lékaři komplikovaně dojíždět, nebo se musí pravidelně nechávat vyšetřovat s jednoduššími úkony, mají nyní nově možnost si taková vyšetření provádět sami. Slouží k tomu takzvané Telemedpointy s patřičným vybavením, odkud se výsledky odesílají lékaři elektronicky.

První Telemedpoint byl otevřen v beskydské obcí Bílá, kde neordinuje žádný praktický lékař.

Danuta Červenková, obyvatelka Bílé: “Je to fajn, že si to sám uděláte, oni vám jenom řeknou, jestli je to dobré nebo ne. Když se to odešle, tak vás potom upozorní. Není to komplikované.”

Tomáš Kubačák (Za lepší Bílou), starosta Bílé: “Za nás jednoznačně se tím zkvalitní lékařská péče v těchto odlehlých oblastech a bude to jen ku prospěchu těch občanů, ale i návštěvníků tady té naší lokality a tohoto střediska.”

Jakub Doležel, vedoucí Centra telemedicínských služeb: “Uživatelé služby si mohou na kontaktním místě s telemedicínským řešením změřit hodnoty krevního tlaku, EKG, dechové funkce, okysličení krve kyslíkem, tělesnou váhu, hmotnost a biochemické parametry, jako je například hladina krevního cukru.”

Podobnou samovyšetřovnu mohou lidé využívat také v příhraničním Bukovci.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Další tři Telemedpointy by měly být otevřený ještě letos, ale nebudeme říkat, které obce to jsou, protože samozřejmě to chce i spolupráci těch samospráv. Ale úplně ideální by bylo, kdyby to bylo v každé střediskové obci, která je trošičku dál od nějakých medicínských služeb, to znamená, aby všichni občané tohoto kraje měli opravdu možnost se nechat preventivně, respektive při chronických onemocnění sledovat.”

Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: “Dostupnost zdravotní péče je velmi důležitá pro všechny obyvatelé Moravskoslezského kraje a já jsem velmi rád, že Moravskoslezský kraj od roku 2017 investoval spoustu peněz, a to konkrétně 200 milionů korun, do digitalizace. V tuto chvíli jsme si měli možnost vyzkoušet v našich zařízeních, jak ten systém pracuje.”

Ve vyšetřovnách jsou pracovníci, kteří lidem poradí a pomůžou s obsluhou zařízení.

---

Lidé bez domova uklízejí ve F-M za stravenky

Frýdek-Místek spustil projekt Stravenka F-M. Díky němu mají možnost lidé bez domova získat za práci stravenky. Pravidelně jednou týdně budou dvě hodiny uklízet na dopředu vytipovaných místech. Podle koordinátora ze Slezské diakonie je o tento typ práce mezi klienty velký zájem.

Sady Bedřicha Smetany ve Frýdku-Místku se staly prvním místem, kde začali uklízet lidé bez domova v rámci nového projektu města Stravenka F-M.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Funguje to, že jednou týdně, vždycky dvě hodiny lidé bez domova uklízejí prostory, které vytipovávají Technické služby. Za hodinu práce dostanou stokorunovou stravenku, kterou mohou použít na nákup potravin."

Jan Savický, vedoucí azylového domu Bethel: "My jsme nabídli tuto možnost našim klientům. Tak, jak se schází se sociálním pracovníkem, tak jsme s nimi o tom hovořili a těch zájemců jsou asi dvě desítky zhruba. Musíme si vždycky udělat nějaký rozpis a nějak to rozdělovat, spravedlivě, tak aby se na každého zájemce dostalo, na každého zájemce."

Jiří Doležal, dobrovolník: "Bez domova jsem asi dva roky a stalo se to tím, že jsem přišel o práci a tím pádem i o bydlení." - A jak to zvládáte ten život teďka? Kdo vám pomáhá? - "No, tak pomáhá mi samozřejmě Slezská diakonie a jak to zvládám? Je to náročné, ale člověk se s tím musí smířit a nějak to přežít." - A co říkáte na tu možnost zapojit se do úklidu města? - "Určitě je to dobrá věc, že si lidé mohou přivydělat na jídlo a uklidí se město."

Vlastimil, dobrovolník: "Je to dobré, v pohodě. Musíme si takhle pomáhat."

Městu jde hlavně o to, aby se lidé bez domova opět osvojili pracovní návyky a zároveň měli pocit, že dělají něco užitečného.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Cílem toho projektu je zapojit tyto lidi zase do pracovního procesu a budeme doufat, že někteří pochopí smysl pracovní činnosti a budou se dál aktivně zapojovat."

Jan Savický, vedoucí azylového domu Bethel: "Je to i o tom, že naši klienti za to mají nějakou odměnu, nějakou motivaci a zažijí něco pozitivnějšího v tom svém životě. A to je zase z pohledu nás, sociálních služeb, které pracují s lidmi bez domova, něco, na čem můžeme pracovat. Na něčem pozitivním, protože v tom životě na ulici moc toho pozitivního není."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Město na to vyčlenilo 50 tisíc korun v letošním roce. A pokud bude projekt úspěšný, počítáme, že v příštím roce budeme v tomto projektu pokračovat."

Stravenka za úklid funguje už nějaký čas i v dalších městech v kraji. Jako je například Český Těšín nebo Ostrava-Vítkovice. Ale i jinde v republice.

---

Krátké zprávy 20.10. 2023 16.00 - 1

MS hasiči zorganizovali mezinárodní cvičení. Mimo jiné chtěli prověřit možnosti řešení následků rozsáhlých povodní, včetně krizové infrastruktury a koordinaci zahraniční humanitární pomoci. Do cvičení se zapojilo 154 účastníků ze šesti států.

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MSK pro IZS a OŘ: “TO cvičení má prověřit nejen je, ale i místní složky jestli jsou schopny a jak řídit tyto operace za účasti mezinárodních týmů a zajistit co nejefektivnější spolupráci.”

---

Ostrava udělila cenu města čtyřem osobnostem

Letos získaly Cenu města Ostravy čtyři osobnosti. Z rukou primátora Jana Dohnala si ji převzala někdejší ředitelka Divadla loutek Jarmila Hájková nebo také zakladatelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová.

Ceny města Ostravy jsou prestižní ocenění, která jsou udělována od roku 1996 významným osobnostem za přínos městu. Oblasti, ve kterých ocenění působili nebo působí, mohou být opravdu různorodé. Může jít o vědu, kulturu, sport, umění, ale i další oblasti.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Jedná se opravdu o významné osobnosti, které významnou měrou přispěly k rozvoji nebo zviditelňování našeho města."

Zastupitelstvo vybralo čtyři osobnosti. Z rukou primátora Jana Dohnala si cenu převzala někdejší ředitelka Divadla loutek Ostrava Jarmila Hájková. Divadlo vedla přes 30 let. 

Jarmila Hájková, oceněná: "Nejprve jsem měla pocit, že to není patřičné a když, tak si ocenění zaslouží celé divadlo loutek."

Cenu měst obdržela také Zlata Holušová - ředitelka a zakladatelka hudebního festivalu Colours of Ostrava, který není třeba představovat. 

Zlata Holušová, oceněná: "Znamená to pro mně ocenění mé práce a práce celého kolektivu Colours of Ostrava."

Dalším oceněným je Petr Mitáček, který se zasloužil o záchranu historických vozidel MHD. In memoriam byl oceněn profesor Josef Jařab, který byl prvním svobodně zvoleným rektorem v porevolučním Československu na Univerzitě Palackého v Olomouci. 

---

Policejní nováčci se zaučovali na NJ silnicích

Na silnicích v Novém Jičíně a okolí proběhla dopravně bezpečností akce, která byla současně i praxí pro policejní nováčky. Vyzkoušeli si běžnou kontrolu řidičů, zaměřili se na technický stav vozidel a alkohol.

S novojičínským dopravním inspektorátem spolupracuje policejní škola v Holešově více než 10 let. Den strávený na zdejších silnicích je pro policisty studenty možností, vyzkoušet si v reálu zastavení vozidel a kontrolu řidičů.

Jaroslav Rožnovják, Útvar pro policejní vzdělávání v Holešově: “Dneska tady máme na této dopravně bezpečnostní akci 16 nováčků. Zkoušení si zastavování vozidel v silničním provozu, zkušení kolegové policisté je učí prakticky komunikovat s těmi řidič, takže si osahávají přímý výkon, aby věděli, jakým způsobem řešit případné problémy v té dopravě.”

Dagmar Adamová, policistka v základní odborné přípravě: “Reagují v pohodě, zatím jsou poslušní, nestalo se nám, že by nám někdo ujel nebo že by byl někdo agresivní.”

Anton Demjan, policista v základní odborné přípravě: “Zatím spolupracují, zatím jsou v pohodě, určitě se najde nějaký, který nebude spolupracovat, ale my to dokážeme vyřešit.”

René Černohorský, tiskový mluvčí Policie ČR, ÚO Nový Jičín: “Samozřejmě ti začínající policisté a policistky si musí uvědomit, že jsou v silničním provozu, že i když jsou označeni, mají na sobě reflexní prvky, tak musí hlavně dbát i o svou bezpečnost. Musí se v tom silničním provozu pohybovat tak, aby nebyli zranitelní a zároveň, aby nevytvořili nějakou kolizní situaci.”

Tato praktická akce byla pro policisty nováčky první službou v přímém provozu s tím, že za sebou už mají řízení městské dopravy v křižovatce.

---

Krátké zprávy 20.10. 2023 16.00 - 2

Moravskoslezský kraj zná výsledky prestižní ankety Moravskoslezská sestra. Letošní, už osmý, ročník finalistky ocenil na slavnostním galavečeru. Odborná porota určila vítězky v pěti kategoriích, lidé mohli hlasovat v anketě Sestra veřejnosti.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana: “Je to vidět i při tom vyhlašování jak lidé tady v hledišti řvou, je to i soudržné, je tady úžasná atmosféra.”

Nikola Prošková, Sestra veřejnosti, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: “Hlasovali lidé, kteří mě znají z práce, a to je top.”

---

SOU Dakol uspořádal další ročník soutěže Zlatý masér

Střední odborné učiliště Dakol uspořádalo v Sanatoriích Klimkovice již 8. roční mezinárodní soutěže Zlatý masér. Družstva z patnácti škol soutěžila v několika disciplínách.

Příprava na masáž, hmaty v daném pořadí a jejich provedení, komunikace s klientem. Na to vše se soustředili porotci při soutěži Zlatý masér, do které se zapojila družstva napříč Českou republikou a do Klimkovic přijeli i zástupci ze Slovenska.

Petr Navrátil, vedoucí odborného výcviku: "Máme dvě kategorie udělané. Jedna je sportovní masáž jednotlivců, kde se soutěží ve sportovní masáži v předem nastavených témat a druhé téma je potom synchronní masáž sportovní, kde se soutěží ve dvojicích a hodnotí se i kreativita."

Co nejlepší výkon chtěla podat i Klára Pavlechová, která má pro svou profesi velkou motivaci.

Klára Pavlechová, VOŠ Dakol a SŠ Dakol: "Jak zvládnu maturitu, tak bych chtěla jít na fyzioterapii. Chci pomáhat lidem, protože mám postiženého bráchu. Mi to pomáhá a chci i ostatním lidem pomáhat.”

O obor masér je napříč republikou velký zájem. Stejně tak v Moravskoslezském kraji.

Vladimír Kolder, ředitel Středního odborného učiliště Dakol: “Musíme i v rámci přijímacího řízení zastavovat přijímací řízení pro velký zájem žákyň a žáků, kteří chtějí tento obor studovat. To jejich uplatnění je v tuto chvíli ve vazbě na změnu restrukturalizace našeho regionu určitě obrovské."

V kategorii synchronní sportovní masáž zvítězila pořádající škola Dakol. Do Brna pak putovalo první místo v rámci kategorie sportovní masáž a v kategorii kreativ nejvyšší příčku obsadila zdravotnická škola z Liptovského Mikuláše.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-20-10-2023-16-00