MS kraj přispěje chovatelům ovcí na ochranu před vlky
V loňském roce jsme vás informovali o několika případech útoků vlků na stáda ovcí v Beskydech. Pastevcům způsobují vlci velké škody a proto MS kraj přispěje na ochranu stád. Za peníze si mohou chovatelé koupit například Pastevecké psy nebo ohradníky.
Loni v létě jsme vysílali reportáž z Beskyd, kde už byli chovatelé zoufalství. V lokalitě mezi Jablunkovem a Bukovcem došlo k několika útokům vlků na stáda ovcí. Přesto, že se pastevci svá stáda snažili chránit, vlci jsou stále otrlejší a pro ovce si do ohrad chodili jako do supermarketu.
Jiří Pivec, chovatel ovcí (natočeno v červenci 2022): “Já doufám, že se s tím teda něco udělá, protože takhle je to opravdu nemyslitelné. To už není běžné normální chování vlka, který je schopný prostě překonat tohle… Tady byla hlavní skupina ovcí, hlavní stádo. Pod ním byli rozprostřeni do vějíře psi a dole v rohu úplně u lesa byla skupina těch hlavně mrtvých, těžce zraněných, které si vlci prostě oddělili.”
Většímu masakru tehdy zabránili 3 salašničtí psi, ze kterých mají vlci respekt. Chovatelé mají jen omezené možnosti, jak stáda ochránit a proto vítají dotaci, kterou jim nabídl MS kraj.
Zdena Němečková Crkvenjaš, náměstkyně hektmana MS kraje: „Přispějeme úplně všem žadatelům, kteří splnili podmínky dotačního programu. Vyhovíme tak 36 chovatelům z okolí Jablunkova, Krnova, Nového Jičína a Třince, mezi které rozdělíme 3,2 milionu korun. Krajské peníze budou moci být využity na nákup elektrických ohradníků se zdroji, mobilních košárů nebo třeba pasteveckého psa. Chceme tak v maximální možné míře posílit opatření ke snížení škod způsobených vlkem. Stáda ovcí do Podbeskydí i dalších částí regionu patří, tuto tradici chceme určitě zachovat."
V minulém roce už kraj chovatele tímto způsobem podpořil, rozdělil jim na ochranu stád 3,5 milionu korun. Každý chovatel mohl předložit jednu žádost na maximálně 100 tisíc korun.
---
Havířov má z plánovaného zálohování PET lahví obavy
Do pár let se zřejmě budou zálohovat PET lahve a plechovky. Novelu zákona nyní připravuje ministerstvo životního prostředí. Některé obce z toho mají ale obavy. Například Havířov upozorňuje, že městu se značně zvýší náklady za zpracování odpadu na třídící lince.
Výrobci PET lahví a nápojových plechovek budou mít povinnost je vyrábět z části z recyklovaného materiálu. I proto nyní ministerstvo životního prostředí pracuje na zavedení povinného zálohování.
Zatímco do žlutých kontejnerů patří zmačkané PET lahve, v obchodech je budou muset lidé odevzdávat téměř neporušené.
anketa: "Lidé sice třídí, ale myslím si, že někteří to tam nehodí. Když je to motivuje v tom, že to mohou vrátit a mít to zálohované, tak pro ne."
anketa: "Já mám i extra tašku na plasty, tak to házím do popelnice, ale kdyby to bylo zálohované, tak bych to nevyhazoval. Já bych šel to vrátit.”
Z jiného pohledu se na to dívají některé obce.
Václav Zyder, náměstek ředitele Technických služeb Havířov: "Lidé dokáží vrátit v rámci těch žlutých nádob a pytlů osm z deseti petek, které jsou uvedeny na trh. A ten požadavek EU je devět z deseti, což my si myslíme, jako odpadáři, že dokážeme docílit se stávajícím systémem. Městům na jednu stranu vypadnou příjmy od EKO-KOM, na druhé straně se jim zvedne cena za zpracování odpadu na třídící lince. A teď se města budou muset rozhodnout, jestli tyto náklady ponesou ze svého rozpočtu, nebo je promítnou do poplatku za odpady pro občany."
Bavíme se o jakých penězích?
Václav Zyder, náměstek ředitele Technických služeb Havířov: “Můžou to být peníze i v řádu jednotek milionů korun."
Novelu zákona o obalech by chtělo ministerstvo životního prostředí představit ještě v letošním roce. Zálohování by pak mohlo začít platit nejdříve od roku 2025.
---
Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě vydala vlastní komiks Ostravsko významné kulturní osobnosti regionu. Komiks pro knihovnu vytvořily Petra Braunová a ilustrátorka Barbora Brůnová. Veřejnost si jej může po celý březen prohlédnout ve zvětšené verzi ve studovně.
Už jen do konce března mohou Ostravané dát elektronicky vědět, jak jsou spokojeni se životem ve městě. Ostrava tím zahájila přípravu nového strategického plánu rozvoje města pro období 2024–2030. Dotazníky spokojenosti zájemci naleznou na webu fajnova.cz
---
Zloděj se přiznal ke 12 krádežím po celé Ostravě
Ostravští policisté zadrželi zloděje, který doslova řádil po celém městě. Za pouhý měsíc vykradl 12 objektů a aut. Věci okamžitě prodávala a co nešlo zpeněžit, prý vyhodil do kontejneru. Do modlitebny v Zábřehu se dokonce vloupal dvakrát.
Záběry bezpečnostních kamer pomohly odhalit recidivistu, který kradl na co přišel. V tomto případě vykradl modlitebnu v Ostravě-Zábřehu, ze které si odnesl kytaru a elektronické varhany. To ale až napodruhé, protože nejprve byl vyrušen zaměstnancem.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Vždy byla rozbitá skleněná výplň a následně pachatel z vozidla odcizil vše, co tam našel, například notebooky, mobilní telefony, peněženky s doklady, penězi a platebními kartami, ale také antiradar. Při samotném prověřování se ukázalo, že s odcizenými platebními kartami byly provedeny bezkontaktní platby."
Podobných vloupání mu policisté zatím prokázali 12. Způsob provedení byl vždy stejný. Používal hrubou sílu a buď rozbíjel skla nebo vypáčil dveře. Vykradl například školku, firmu i rodinný dům.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 5. oddělení obecné kriminality Ostrava zahájil proti muži trestní stíhání pro přečiny krádež, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, porušování domovní svobody a poškození cizí věci. Celkovou škodu svým jednáním způsobil okolo 300.000 korun. Komisařem byl podán podnět na vzetí do vazby, který byl soudcem akceptován. Obviněný muž s kriminalisty spolupracoval a ke svému jednání se doznal. Jak sám u výslechu uvedl, odcizené věci měl prodat a za získané peníze koupit jídlo či cigarety."
Kriminalisté zjistili, že byl na svobodu z vězení propuštěn v létě loňského roku. kde si odpykával svůj 17 trest. Příliš se ale nenapravil a posledních 12 skutků mu policisté napočítali jen za jeden měsíc letošního roku. Má toho ale na svědomí zřejmě mnohem více.
---
Slezská Ostrava letos poprvé přivítala občánky
Slezská Ostrava letos poprvé přivítal občánky narozené v závěru loňského roku. Vítání bylo rozděleno do několika částí. Rodiče a příbuzní zažili slavnostní událost. Čekalo na ně přání, fotografování dětí a dostali také drobné dárky a poukázky.
Obřadní síň Slezskoostravské radnice zaplnili maminky s nejmenšími dětmi, tatínci a jejich příbuzní. Odehrálo se tady totiž první letošní vítání občánků v obvodu.
Anketa: 1.) "Mám první zkušenosti s tímto a jsem poprvé otec a jsem tady z toho nadšený." 2.) "Malá se jmenuje Kateřinka, bude mít 4,5 měsíce. Vítání bylo krásné, děkujeme všem a za dárky také." 3.) "Zkušenost už mám druhou, jelikož už máme staršího syna doma. Takže taky to probíhalo tady v obřadní síni. Bylo to super. Je to takové hezké uvítání do toho života pro ty malé človíčky."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Já osobně jsem rodičům nejenom pogratuloval k jejich potomkům, ale poděkoval jsem jim také. A to jednak za to, že se vůbec rozhodli založit rodinu a vychovávat své děti. Tomáš Garrigue Masaryk říkával, že rodina je základ státu. Já si myslím, že to není klišé, ale že je to opravdu důležité. A jednak jsem jim poděkoval za to, že se rozhodli vychovávat své děti právě na Slezské Ostravě, kterou vnímám jako velmi atraktivní pro život. Věřím, že to tak vnímají i sami rodiče. A také jsem jim slíbil, že my za radnici uděláme vše proto, aby Slezská dobrým místem pro život zůstala."
Vítání bylo kvůli velkému zájmu rozděleno do několika etap. Kromě vedení obvodu přivítaly nové občánky také děti z mateřské školky a hudební doprovod.
Anketa 4.) "Malá se jmenuje Valerie. Bylo to moc hezké. Moc děkujeme, bylo to opravdu pěkné a ráda jsem poznala naše vrstevníky." 5.) "Tady na Slezské jsme byli poprvé na vítání občánků a bylo to moc hezké. Moc se mi to líbilo, pan starosta moc šikovný, všichni hezky mluvili. A jsme rádi, že jsme poznali i ostatní děti tady ze Slezské, se kterými potom budou chodit do školky nebo do školy."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Vítání občánků se na Slezské Ostravě pořádá čtyřikrát do roka, vždy přivítáme kolem dvaceti až třiceti dětí. V rámci slavnostního obřadu popřejeme jak dětem, tak rodičům. A samozřejmě od městského obvodu dostanou také drobný dárek, kterým je dárková poukázka, balíček z Knihovny města Ostravy a také hračka z chráněných dílen."
V roce 2022 se narodilo 189 dětí s trvalým pobytem na Slezské Ostravě. V celé Ostravě to pak bylo 2 250 dětí.
---
Poptávka po zaměstnancích i přes ochlazující se ekonomiku nepolevuje. Patrný je ale regionální rozdíl v nabídce pracovních míst. Zatímco v Praze je největší hlad po IT pracovnících, v Ostravě chybí řemeslníci nebo řidiči. Velké rozdíly jsou patrné ve výši mezd. Například vývojář softwaru si v Praze si přijde až na 130 tisíc korun měsíčně, v Brně za stejnou práci dostane jen v průměru 80 tisíc korun a v Ostravě ještě o něco méně. Údaje zveřejnila společnost Lesensky.
---
Ve Spolkovém domě se vzpomínalo na život v koloniích
Senioři z karvinských městských klubů se sešli ve Spolkovém domě, aby tady společně prostřednictvím promítání starých fotografií zavzpomínali na život v koloniích v Karviné-Dolech. V hledání domů a míst, která kdysi navštěvovali, jim pomohla i interaktivní mapová aplikace.
Odbor sociální magistrátu města Karviné společně se zástupci skupiny Karviná 2- Příznivci Kolonie Mexiko zorganizovali pro seniory z městských klubů vzpomínkové setkání s promítáním. Přítomní si tak prostřednictvím fotografií míst, která už neexistují, mohli připomenout své zážitky z dětství a mládí.
Marie Pollaková, pracovnice Odboru sociálního MMK: "Nejčastěji se vyhledávají domy, kde oni bydleli, příjemné bylo, když jsme našli školu a teď se zjistilo, kolik těch seniorů do té školy chodilo, takže to bylo příjemné."
Pan Zdeněk Smiga hledal dům s číslem popisným 1319.
Zdeněk Smiga, pamětník: "To byla fotka z před války, bo tam byly ty ploty, potom to bylo všechno pobulané, jenom podle té kamenné kulaté zdi , to tam zůstalo."
Fotografie se promítaly prostřednictví interaktivní mapové aplikace nazvané Karvinsko ve stopách času, kterou vytvořili zástupci Státního okresního archivu Karviná a statutárního města Karviná. Fotografie různých objektů do ní postupně zajišťovali sami pamětníci.
Zbyšek Smieja, spoluorganizátor akce: "Máme takovou velkou obec, která pomáhá jedno k druhému a to, že tam jos všelijaké budovy, to je naše mládí, my jsme to zažili, asi tak."
Seniory vzpomínkové setkání potěšilo a těší se na další. Ta budou ale rozdělena podle jednotlivých bývalých kolonií.
---