MS kraj sdílí informace o energetice se starosty
V MS kraji vzniká Centrum veřejných energetiků. Zástupci MS energetického centra se setkávají s primátory a starosty měst a obcí našeho kraje a informují je o možnostech, jak ušetřit na energiích. Naposledy tak poskytovali své know-how v Kopřivnici.
Centrum veřejných energetiků zřízené MEC pomůže obcím odpovědět na nejrůznější energetické otázky a navíc na konkrétních projektech ukáže, jak vše může fungovat.
Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: „Je doba sdílení. Sdílíme kola, auta a další věci a my jsme přijeli sdílet se starosty informace. Informace o tom, jak se dá šetřit a jak se na energetice dají vydělat peníze.“
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: „Není to jen o nákupu energií, ale také o to, jak se starat o budovy, starat se o zařízení a ještě sledovat dokumenty a legislativu.“
Tentokrát přijeli krajští energetici nabídnout své služby a poradenství do Kopřivnice.
Adam Hanus (Krásná Kopřivnice), starosta Kopřivnice: „My teď čekáme na výsledky energetického auditu, vysoutěžili jsme firmu, která nám zpracuje energetickou koncepci. Na základě toho budeme postupovat v rámci veškerých projektů, oprav, rekonstrukcí. A slibujeme si od toho, že věci, které fungují v jiných městech, které fungují na krajských objektech, můžeme aplikovat i u nás.“
Kopřivnice se po Třinci a Frenštátu stala třetím energetickým centrem v kraji, které mohou využívat i všechny obce v okolí.
---
Ostrava podporuje otevřená školní hřiště
Ostrava ve spolupráci s městskými obvody dlouhodobě podporuje síť otevřených školních hřišť. Ta totiž nabízí bezpečné prostředí ke
sportovnímu vyžití nejen dětí a mládeže, ale i dospělých. Na provoz dohlížejí správci.
Mnoho základních škol v Ostravě má nádherně zrekonstruovaná hřiště, kde lze hrát fotbal, basketbal nebo další míčové sporty a často mají i atletický ovál pro běh. U mateřských škol jsou pak hřiště s hracími prvky pro nejmenší děti. Využívána jsou hlavně dopoledne a byla by škoda, aby pak byla zavřená a prázdná. Proto před lety vznikl projekt otevřených hřišť.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Bezpečná hřiště využívají denně stovky Ostravanů. Jde o rodiny s dětmi, nebo i skupinky vesměs školáků a studentů, kteří tak mohou venku smysluplně a bezpečně trávit svůj volný čas. Síť otevřených hřišť se díky tomu stala nedílnou součástí opatření k posilování prevence kriminality i zvyšování kvality života v Ostravě. Velký význam má skutečnost, že zde může sportovat skutečně úplně každý, kdo pouze dodržuje pravidla sportoviště. Po nikom zde není požadována žádná registrace, ani se není třeba nikde dopředu objednávat. Sportoviště u škol a školek, která by jinak mimo vyučování zůstávala nevyužitá, tak našla svá daleko širší uplatnění."
Rada města schválila pro rok 2023 podporu fungování 62 otevřených hřišť 17 městským obvodům, částka na provoz přesáhne 5,1 milionů korun a je vyšší než vloni.
Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí MMO: "Hřiště otevřená v rámci Strategie prevence kriminality města Ostravy jsou označena modrobílými informačními tabulemi s logem projektu Bezpečnější Ostrava. Otevřená hřiště splňují zákonné normy a některá nabízí i zapůjčení sportovních pomůcek. To vše zdarma nebo za malý poplatek a bez předchozí rezervace."
Využít lze také několik dopravních hřišť s možností zapůjčení kola nebo koloběžky. Ostrava tak dalšími financemi podpořila například i dopravní hřiště na ulici Orebitská, kde v rámci prevence strážníci městské policie učí děti bezpečnému pohybu na silnicích.
---
KHN uspořádala Den zdraví pro veřejnost
Teď vás na chvíli zavedeme do konferenčního sálu Karvinské hornické nemocnice, kde se po čtyřech letech konala velká preventivní akce pro veřejnost.
Karvinská hornická nemocnice uspořádala pro veřejnost preventivní Den zdraví. Přijít mohl každý bez doporučení praktického lékaře. Lidem se věnovali zdravotní sestry, fyzioterapeuti, nutriční specialisté, ale samozřejmě a hlavně lékaři nemocnice. O některá vyšetření byl mimořádný zájem a lidé na ně čekali ve frontách.
Taťána Bělicová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči: "My Den zdraví pořádáme po čtyřech letech, zabrzdil nás covid, jeho obsahem je nabídnout veřejnosti vyšetření a konzultace s našimi odborníky napříč nemocnicí. Máme tady odběr krve, měření tlaku, manažerku pro hojení ran."
Martina Křístková, manažerka pro hojení ran: "V nemocnic pracuji jako manažerka pro hojení ran, dělám to už 15 let. Tyto přípravky by měl mít každý, jako je hemagel, by měl mít každý v domácí lékárničce, každý máme nějaké oděrky, opruzeniny, puchýře, řízneme se nožem, tyto přípravky jsou schopné tyto ranky zahojit."
Své zástupce tady měla i mezioborová Jednotka intenzivní péče. Lidé se zajímali o to, jak včas a podle čeho rozpoznají první příznaky cévní mozkové příhody.
Hana Paloušková, vedoucí Iktového centra KHN: "Jsou to příznaky - pokles koutku jednoho, pokles končetiny, postižení řeči. Když tyto příznaky nastanou, je nutné volat 155 nebo 112. Nesmí se čekat, protože když přijde pacient pozdě do nemocnice, tak už nejsme schopni nabídnout tu nejlepší péči, kterou máme k dispozici. Čím dříve se pacient dostane do nemocnice, tím větší šanci máme mu pomoci a pacient bude odcházet bez deficitu, úplně stejný jako před mrtvicí."
Výsledky různých vyšetření se lidé dozvěděli hned na místě.
Taťána Bělicová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči: "Pokud se něco zjistí, máme i lékaře ke konzultaci, případně dáme termíny na příslušné ambulance a oddělení.”
anketa: návštěvnice Dne zdraví v KHN: " Je to fajn, že můžou si lidi zajít na prevenci." "Já jsem podstoupila cholesterol a teď jsem se dívala na hojení ran, na EKG jsem byla, vše mám v normě, v rámci možností, je to dobrý.”
Poradenství nabízeli i sociální pracovníci, logopedi a k dispozici měli lidé i diagnostický přístroj potřebný k vyšetření plochých nohou. A protože k pevnému zdraví patří i zdravý životní styl a správná výživa, nemocnice připravila návštěvníkům i ochutnávku zdravých pokrmů.
---
Projekt koncertní haly posupuje mílovými kroku kupředu
Příprava projektu koncertní haly v Ostravě postupuje mílovými kroky a po desítkách let je tak na dosah další důležitý milník v historii města. Po získaném stavebním povolení už tak město začíná s hledáním zhotovitele stavby a zároveň finalizuje zdroje financování.
Rada města Ostravy schválila návrh na vyzvání dodavatelů k podání nabídek k nadlimitní veřejné zakázce na zhotovitele stavebních prací na rekonstrukci Domu kultury města Ostravy a přístavby koncertního sálu. Projekt se tak dostal do fáze těsně před zahájením hlavní stavby. Přípravné práce už probíhají.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Je nanejvýš efektivní paralelně finalizovat externí financování a veřejnou stavební zakázku s tím, že samotné zahájení hlavních stavebních prací tak může následovat ihned po zasmluvnění zbývajících klíčových externích zdrojů. Těmi jsou právě dotační prostředky ze státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva kultury ČR a dále prostředky z III. pilíře Just Transition Mechanism, které představují kombinaci zvýhodněného investičního úvěru Evropské investiční banky a grantu Evropské komise. Definitivní rozhodnutí ohledně poskytnutí zbývajících finančních zdrojů bychom měli znát v červnu a k finalizaci potřebné smluvní dokumentace ohledně financování by pak mělo dojít v měsíci září tohoto roku. Podíl nenávratných externích finančních zdrojů na financování celého projektu by mohl, v závislosti na zvolené variantě, přesáhnout 40 % celkových nákladů,“ sděluje ostravský primátor Tomáš Macura a dodává: „Případné nezajištění finančních zdrojů v potřebné výši by bylo legitimním důvodem pro zrušení stavební zakázky. Město tedy nejde do žádného rizika.“
Radní také rozhodli o podání žádosti na ministerstvo kultury o dotaci ve výši 600 mil. Vyhlášení veřejné zakázky na dodavatele stavby ještě před uzavřením všech smluv na externí financování má několik důvodů.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Prvním z nich je ověřit si realizovatelnost projektu s ohledem na dostupné finanční zdroje. Pouze konkrétní nabídky získané v soutěži nám totiž představí reálnou cenu stavebních prací. Dále je nutné pracovat s předpokladem, že veřejná zakázka tohoto rozsahu může trvat 6-12 měsíců a s ohledem na skutečnost, že dostupnost některých externích zdrojů je časově limitována, bylo by nezodpovědné vytvářet zbytečné časové prodlevy. V neposlední řadě eliminujeme časové prostoje mezi realizací 1. fáze stavby, tedy přípravou území, a 2. fází projektu, kterou je samotná stavba, kdy 1. fáze bude ukončena právě na konci tohoto roku."
Z celkové výše nákladů na realizaci projektu 4,1 mld. Kč připadá na projekční práce a správu stavby 300 milionů Kč, na rekonstrukci domu kultury 800 milionů Kč a na přístavbu koncertního sálu pak 2,2 mld. Kč. Zbylých 800 milionů tvoří ostatní náklady, např. na úpravy veřejného prostranství.
---
O pozemky v Novém Jičíně mají zájem dvě firmy
Dvě společnosti projevily zájem o koupi pozemků v lokalitě průmyslové zóny v Novém Jičíně. Své záměry teď prezentovaly na semináři pro zastupitele. Ti by měli o prodeji rozhodovat v červnu.
Na zveřejněný záměr prodeje 130 tisíc metrů čtverečních pozemků v lokalitě plánované průmyslové zóny v Novém Jičíně obdržela radnice dvě nabídky, společností CTP a Panattoni. Představitelé těchto firem nyní prezentovali své záměry na semináři, který byl určen zastupitelům města.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jedinou podmínkou, která byla v tom formalizovaném záměru, byla minimální cena, ta je 840 korun za metr čtvereční bez DPH. Je potřeba říci, že kritérium ceny nebude jediným kritériem pro rozhodování, ale i další hlediska, ať už je to způsob využití, je to otázka environmentálních záležitostí nebo zajištění průjezdnosti toho areálu.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Rada doporučí prodej jednomu ze zájemců, samozřejmě připravíme i alternativní hlasování, to znamená, že zastupitelé budou mít možnost hlasovat pro obě dvě nabídky.”
Blanka Faluši (ČSSD), zastupitelka Nového Jičína: “Za náš klub samozřejmě nesouhlasíme s prodejem velkému developerovi. Mám obavy, že to budou pouze zase skladovací prostor, který bude developer pronajímat, naroste pouze doprava v Novém Jičíně, nikoliv počet pracovních míst.”
Původní plány bývalé radnice v režii sociální demokracie byly vybudovat na těchto pozemcích městskou průmyslovou zónu. Nové vedení města v roce 2021 od záměru ustoupilo a připravuje tento prodej.
---
Připravuje se rekonstrukce ulice Dolní
Kompletní rekonstrukce v celkové délce přes 300 metrů bude v Bruntále řešit propojení obchodní zóny a největšího místního sídliště. To vzhledem k rostoucí dopravě je již stavebně i technicky nevyhovující. Nová rekonstrukce myslí také na chodce a cyklisty.
Realizace stavby je plánovaná na letošní rok a město na ni v rozpočtu vyčlenilo 7 milionů korun.
Petr Rys (nez.), místostarosta Bruntálu: „Město Bruntál společně se zástupci Správy majetku, investic a dotací (SMID) připravilo komplexní projekt, který zahrnuje nejen opravu samotného povrchu komunikace, ale hlavně přináší do tohoto území nový systém příjezdu na křižovatce od Kauflandu, kdy se z této křižovatky stane křižovatka s více výjezdovými pruhy tak, aby ten komfort byl pro řidiče lepší nebo vyšší.“
Celá oprava řeší nově také zastávky MHD a systém parkování.
Jiří Ondrášek, mluvčí MěÚ Bruntál: „Registrujeme permanentní nedostatek parkovacích míst. Celkově v této lokalitě bude po uvedených úpravách 104 parkovacích míst k dispozici řidičům.“
Rekonstrukce křižovatky u Kauflandu navazuje na dříve provedené dopravní úpravy na přilehlých ulicích.
Jiří Ondrášek, mluvčí MěÚ Bruntál: „My se tuto investuční akci snažíme pojímat komplexně, to znamená, i s přihlédnutím k zájmu cyklistů a chodců. Ti v tuto chvíli nemají možnost naprosto bezpečného průchodu za sídliště ke Kauflandu, který je velmi žádoucí.“
Petr Rys (nez.), místostarosta Bruntálu: „Co je velmi důležité, tak se nově řeší i systém pěší, kdy se rozšiřuje síť chodníků tak, aby bylo snazší a bezpečnější, projít ze sídliště směrem ke Kauflandu.“
V současné době probíhá výběrové řízení na dodavatele stavby, která bude následně ihned zahájena a měla by být dokončena ještě v letošním roce.
---