Zámecký park v Zábřehu prochází revitalizací
Oblíbený ostravský park u Zámku Zábřeh se dočkal revitalizace. Obnoveny budou chodníky, ale i zeleň, která byla nejprve důkladně posouzena odborníky. Vzniknou také nová odpočinková místa.
Park u Zámku Zábřeh v Ostravě - Jihu je oblíbeným místem pro pořádání nejrůznějších akcí, ale také k relaxaci a odpočinku místních obyvatel. Zasloužil už si ale revitalizaci. Koncepce vychází z respektu ke stávajícím dřevinám a jejich umístění. Prokácením přestárlých stromů dojde k uvolnění a proslunění vnitřního prostoru.
Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: „Kompozice daného prostoru vychází z historického kontextu zámeckého parčíku. V současné době je tento parkový prostor olemován pěšími komunikacemi, které přímo navazují na místní asfaltové cesty. Středovou části parku prochází chodník, v severní části je plocha parku lemována kamennou zdí přilehlého zámku Zábřeh a budovou zdravotního střediska. Obnova parku zásadně nezmění kompozici prostorového řešení současného stavu."
Robert Olšar, stavbyvedoucí, K2 stavební Moravia: "Demontovali jsme zámkovou dlažbu, asfaltové chodníky a část je úplně nová. Tyhle chodníky budou z žulových kostek v kombinaci s mramorem."
Podél středové osy parku je navržena zajímavá odpočinková zóna s pítkem, jejíž součástí budou vyvýšené zídky a sedací lavice. Kompozice je založená na tvarové melodičnosti zídek a kontrastu barev.
Břetislav Riger, náměstek primátora Ostravy: „Revitalizace vdechne oblíbenému relaxačnímu místu v Zábřehu nový život, a přinese i některé moderní atraktivní prvky, jako například jemné podsvícení zídek."
Náklady na revitalizaci dosáhnou 13 milionu korun a práce budou ukončeny v prosinci tohoto roku.
---
Moody´s potvrdila Ostravě ratingové ohodnocení Aa3
Ratingová agentura Moody’s aktualizovala v červnu ratingové hodnocení Ostravy a analýza potvrdila statutárnímu městu stávající ratingovou známku Aa3 s negativním výhledem, který odráží výhled České republiky.
Ostrava obhájila ratingové ohodnocení Aa3, což může být v současné situaci celé naší země bráno jako dobrá zpráva. Analýza byla provedena na základě hospodaření města za uplynulý rok renomovanou ratingovou agenturou Mooddy's.
Lucie Bránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: „V aktuálních podmínkách zpomalené národní ekonomiky, značné inflaci i dopadům válečného konfliktu, pokládám obhájení ratingu města Ostravy na stejné úrovni za zvlášť důležité."
Mezi silné stránky města náleží pokračující trend solidního provozního hospodaření navzdory zpomalení národní ekonomiky, dostatečná likvidita i přes významné investiční akce plánované v letošním a příštím roce, stejně jako klesající úroveň zadlužení města v letech 2023 a 2024.
Lucie Bránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: "Zároveň je nutné i nadále pokračovat v odpovědném přístupu k hospodaření města při současném naplňování jeho strategického plánu."
Výhled ratingu je negativní, odráží negativní výhled na rating České republiky.
---
Krátké zprávy, 21. 6. 2023 17 h - 1
Moravskoslezský kraj letos přispěje na 77 projektů, které vylepší život na venkově. Obcím do pěti tisíc obyvatel a jejich svazkům rozdělí téměř 22 milionů korun ze svého rozpočtu. Peníze jsou určeny například na opravy a rekonstrukce důležitých obecních staveb, občanskou vybavenost, místní komunikace nebo na úpravy veřejného prostranství.
Tragédií skončilo úterní koupání skupinky dětí. Dvě dívky se koupaly a po nějaké době se začaly topit. Kolemjdoucí chlapci přivolali pomoc a jednu z nich se jim podařilo z vody vytáhnout. Podle svědků byla druhá…dvanáctiletá dívka pod hladinou vody zhruba 10 až 15 minut, bohužel pak v nemocnici zemřela. Okolnostmi tragédie, která se stala v Ostravě-Hrabůvce u odvalu Jeremenko, se zabývají kriminalisté.
---
Studie ukáže, co s lokalitou Francouzská
Jedna z největších zelených ploch v Porubě podél ulice Francouzská, by mohla získat daleko efektivnější využití. Dnes slouží především k venčení psů a příležitostným akcím. Město spolu s obvodem proto hledají odpověď na to, jaká by měla být její budoucnost.
Původně měla Hlavní třída končit až u svinovského nádraží. Z velkolepého projektu, jehož dominantami se měly stát věžovité domy v lokalitě Francouzská, ale nakonec sešlo a tato plocha zůstala volná. Co s ní bude dál, ukáže územní studie.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Kdysi jsme byli svědky, že na tom území vznikaly ne úplně kvalitní stavby, ne úplně domyšlené stavby jako například Albert a tady tato studie má právě zabránit těmto nesmyslným zastavováním území.”
Územní studii má na starost Městský ateliér prostorového plánování a architektury, který začal tím, že přímo na místě zjišťoval názory občanů.
Eva Špačková, architektka: “Začínáme tím Rozhodně tady nic nedělejte. Když se bavíme o tom, co všechno třeba obsahuje soudobý park, tak přijdeme k tomu, že přece jenom něco by tu být mohlo. Takže nakonec takové to nestavějte se začalo brousit do podoby Upravte to tak, aby jsme si to mohli stále užít."
anketa: obyvatelé Ostravy-Poruby: “Bylo by dobré, kdyby ten prostor byl využitý něco na způsob, jak je v New Yorku Central park. Na druhou stranu se nabízí, aby tady byl třeba městský úřad, který je teď úplně mimo veškeré dění."
"Já myslím, že by to mohlo zůstat klidně tak jak to je."
Cílem je, aby se do budoucna tato vzácná lokalita stala živým srdcem Poruby a aby z ní měli lidé co největší užitek.
---
Poštolky hnízdí na parapetu bytu
Lidé mají jednu velkou zvláštnost, že rodí svá mláďata – děti, v průběhu celého roku. V přírodě je zrození nového tvora soustředěno především na jarní období. Své o tom vědí obyvatelé sídlištního bytu v Bruntále. Již pátým rokem u nich doma hnízdí poštolky.
Poštolka obecná, jeden z našich nejmenších dravců, je známá svým hnízděním na vysokých stanovištích, kostelních věžích a dokonce i parapetech oken.
Emílie Leipertová, obyvatelka bytu: „My to máme teď pátý rok a vzniklo to úplně náhodou, že jsem chtěla zužitkovat starý kastrol, tak jsem tam dala hlínu a nasadila semínka petržele. No a místo petržele tam přiletěla poštolka a nakladla vajíčka, tak už jsme to tak nechali, akorát, že jsem jim přidělala bednu z banánů, aby tak na ně nesvítilo slunce nebo proti dešti.“
Obyvatelé bytu poštolky jen odstínili, jinak se o ně nijak nestarají.
Emílie Leipertová, obyvatelka bytu: „Pořídili jsme si fólie na okna, aby oni neviděli nás a my jsme měli zážitek. Je to úžasné se na ně dívat a pozorovat jak se krmí a jak samec nosí samičce myši.“
V tomto ročním období jsou nálezy mláďat v lesích či parcích velmi časté.
Marcela Rozprýmová, vedoucí přírodovědného kroužku SVČ Bruntál: „Teď nosí mláďata docela často, bývají to většinou mláďata drozdů nebo kosů a tady tahle mláďata máme pár dnů a zase je pouštíme.“
Při každém nálezu mláděte je třeba být velmi opatrný, další postup závisí na stáří a dalších okolnostech.
Marcela Rozprýmová, vedoucí přírodovědného kroužku SVČ Bruntál: „Určitě kontaktovat záchrannou stanici a ta pak řekne, co s ní.“
Na Bruntálsku jde o telefon: 554 291 000
---
Krátké zprávy, 21. 6. 2023 17 h - 2
K vážně zraněnému muži spěchala v úterý v podvečer posádka rychlé záchranné pomoci. Pětapadesátiletý muž spadl při řezání větví z výšky okolo pěti metrů. Podle svědků u něj nastala krátká porucha vědomí. Zdravotníci jej po ošetření transportovali do nemocnice.
V Malém světě techniky U6 v ostravských Dolních Vítkovicích skončila rozsáhlá obnova. Obnovená expozice se otevře 23. června a přinese nové zážitky. Jednotícím prvkem jsou díla a vize Julese Verna. Jádrem U6 zůstávají dvě obří plynová pístová dmychadla, které po obměně expozice obklopují nové a renovované exponáty.
---
Turnaj škol O pohár radnice Slezské Ostravy
Žáci základních škol mají za sebou další sportovní turnaj. Tentokrát soutěžili o pohár radnice Slezské Ostravy. Tradiční soutěž byla letos ve znamení chlapecké malé kopané a dívčího volejbalu.
Základní škola Pěší se stala dějištěm dalšího ročníku soutěže O pohár radnice Slezské Ostravy. Své síly sem přišli poměřit žáci všech čtyř škol v obvodu.
Kamil Tabášek, ředitel ZŠ Pěší, Slezská Ostrava: "Utkají se holky z druhého stupně, které budou hrát mini volejbal. A kluci tady hrají mini kopanou. Hrajeme systémem každý s každým. Potom samozřejmě o první, druhé, třetí a čtvrté místo zvlášť."
Roman Goryczka (Ostravak) místostarosta Slezské Ostravy: "Je to už tradiční turnaj mezi školami Slezské Ostravy. Každý ředitel, každá škola, každý rok organizuje tento turnaj. Měli jsme tady už turnaj v lukostřelbě. Ve střelbě ze vzduchových pistolí, ve florbalu."
Každá škola má vždy možnost vybrat si dva sporty, ve kterých se bude soutěžit. Týmy byly složené z osmi kluků a osmi děvčat.
Anketa: 1.) "Jmenuji se Michaela Vlčková, jsme ZŠ Pěší." – Jak si vedete v turnaji? – "jo, teď si vedeme dobře, vedeme." – Jak jste poskládaní? Jak jste se složili na ten tým? – "My jsme si řekli, ať jsme v klidu, ať dýcháme." 2.) "Jsme osmá třída a devítka taky. A myslím si, že jsme hráli dobře."
Roman Goryczka (Ostravak) místostarosta Slezské Ostravy: "Je to o tom, aby se ty školy a ty děti mezi sebou potkávaly, aby si předávaly zkušenosti. A hlavně je dobré udržovat sportovního ducha na úrovni Slezské Ostravy a na školách. Tak, aby si něco, možná i víc, než je vzdělání, z té školy odnesly. Ten sportovní duch je důležitý."
Kamil Tabášek, ředitel ZŠ Pěší, Slezská Ostrava: "Pro děti je to velmi důležité. Hlavně po té covidové době, kdy potřebují nějaký pohyb a emoci. A potřebují nějaký zážitek. A jedině ten sport dokáže těm dětem toto dát. Samozřejmě jsou zde ceny. Ty poskytuje radnice Slezské Ostravy. Jsou to drobné ceny, je tady putovní pohár. Každé dítě, které bude nejlepší. Jak volejbalista, tak fotbalista, dostane ještě navíc malý pohár. Děti všechny dostanou medaile, které jsme tady na škole vytiskli přes 3D tiskárny. Ať mají tu vzpomínku, památku, na to, že něco dělaly.!
Za fotbal i volejbal se nakonec sčítaly body, které určily pořadí škol. 4. Místo obsadila Základní škola Chrustova, třetí byla Základní škola Bohumínská, druhá Základní škola Škrobálkova a absolutními vítězi byli pořadatelé ze Základní školy Pěší.
---