S první pomocí vám pomůže operátor tísňové linky
Hned třikrát během tohoto týdne spěchali záchranáři z našeho kraje k případům tonutí. V těchto situacích je důležité, aby lidé zvládali základní první pomoc a nebáli se ji poskytnout. Zejména u přehrad a jezer totiž většinu nebývají plavčíci a než profesionálové přijedou, je to na ostatních návštěvnících.
Teplé počasí přilákalo k vodě velké množství lidí a to sebou přineslo také zvýšený počet tonutí. Hned v pondělí pomáhali záchranáři čtyřletému chlapci, který byl několik minut pod hladinou v bazénu bruntálského wellness centra, v úterý to bylo na Stříbrném jezeře v Opavě, kde se utopil 76letý muž a ve středu spěchali do Opavy znovu.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Tentokrát byl tonoucím patnáctiletý chlapec, který se rozhodl plavat na molo uprostřed vodní plochy, avšak došly mu síly a začal klesat pod hladinu. Pomoci mu se podařilo okolním plavcům, kteří jej vytáhli na břeh. Byl krátce v bezvědomí, s posádkami ZZS již později komunikoval."
V případech tonutí je velmi důležité zahájit resuscitaci co nejdříve a protože je mnoho zejména přírodních vodních ploch bez dohledu plavčíka nebo vodní záchranné služby, je důležitá laická první pomoc.
Petr Jaššo, vedoucí Školícího střediska ZZS MS kraje: "U dospělého pacienta zprůchodníme dýchací cesty, zakloníme, zacpeme nosní křídla, pootevřeme si ústa a 5 krát vdechneme. Pokud to nepomáhá, tak přikládáme ruce na hrudník a začneme stlačovat 30 krát a zase 2 vdechy."
Při první pomoci Hlavně je důležité se nebát. A kdo si není jistý, po zavolání na tísňovou linku 155 nebo 112 ho operátor povede. Záchranáři také varují před přeceňováním vlastních sil a požíváním alkoholu na slunci, což bývají časté důvody tonutí.
---
Cvičení složek IZS: nehoda, zraněný na útěku a drogy v autě
V Karviné se uskutečnilo cvičení složek Integrovaného záchranného systému, které organizoval Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. Hlavní téma bylo tentokrát komplexnější. Po fingované dopravní nehodě se totiž v autě našly i drogy. Do cvičení tak byli kromě hasičů zapojeni i policejní psovodi a kriminalisté.
Karvinští hasiči zorganizovali na okraji Karviné taktické cvičení složek IZS. Nasimulovaná dopravní nehoda se lišila od předchozích cvičení, bylo potřeba ověřit si postupy v případě, že hasiči při zásahu najdou například omamné a psychotropní látky.
Marian Mrózek, velitel HZS Karviná: "Osoby, které cestovaly v autě, nebyly schopny se z automobilu dostat, používali jsme hydraulické vyprošťovací zařízení."
Při vyprošťování zraněných se hasiči od zraněné osádky auta dozvěděli, že jeden ze zraněných utekl do nedalekého lesa. Tohle už byl úkol pro policejního psovoda a jeho psa.
Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: " Na místo tedy byli povoláni také kriminalisté územního odboru Karviná společně s pracovníkem odboru kriminalistické techniky a expertiz, kteří zajistili stopy v souvislosti s nálezem těchto látek. Můžeme konstatovat, že cvičení mimo jiné prověřilo akceschopnost a součinnost všech zasahujících složek policie."
---
Nová dětská JIP v havířovské nemocnici je před dokončením
V havířovské nemocnici pokrčuje přístavba a rekonstrukce dětské jednotky intenzivní péče, která se bude nacházet v bezprostřední blízkosti dětského oddělení. Práce by měly být dokončeny v září.
V září loňského roku začala rekonstrukce bývalých prostor dětské JIP v havířovské nemocnici. Stavba by měla být dokončena za dva měsíce. Celou investici ve výši 52 milionů korun hradí Moravskoslezský kraj.
Petr Baránek, provozně-technický náměstek Nemocnice Havířov: "Stavba je rozdělena na dvě části. Jedna byla umístěna do stávajících prostor, které už jako JIP nesloužily a nemohly sloužit právě kvůli neodpovídajícímu stavu. Tam byla totálně změněna celá dispozice, všechny příčky se zbouraly a postavily znova a plus k tomu přibude nová přístavba, ve které bude pět intenzivních boxů a sesterna, která je koncipována jako recepce. V minulém roce jsme měli 561 hospitalizací na stávající dětské JIP, plus k tomu zhruba dvojnásobek takových kratších hospitalizací.”
Stávající dětská JIP se v současné době nachází v jiném monobloku ve druhém patře. A to byl právě hlavní důvod pro rekonstrukci.
Tereza Lischková, vedoucí lékařka dětské JIP: “My jsme velmi vděční za to, že JIP se dostává do přízemí, protože to navazuje na naše další oddělení a tím pádem je to velmi pohodlné jak pro naše pacienty, tak pro rodiče, kteří děti doprovází po celou dobu hospitalizace.”
Do nových prostor se také přestěhuje babybox, který se nyní nachází u centrálního příjmu.
---
O letní dětský kurz TS Dancepoint byl velký zájem
Děti ve Frýdku-Místku se chtějí hýbat a tancovat i o prázdninách. V hojném počtu tak využily prvního letního kurzu Tanečního studia Dancepoint. Ten je v rámci programu akce Prázdniny ve městě – Vraťme dětem pohyb zdarma učil základy street dance.
Taneční studio Dancepoint Frýdek-Místek zaplnily děti, které mají rády pohyb. Dostaly totiž možnost si vyzkoušet základy street dance.
Eliška Janovská, lektorka Tanečního studia Dancepoint: "Dneska jsem si připravila pro děti hip hop, takže street dance. A zkusili jsme zatím jenom klasické kroky a potom postupně přejdeme na nějakou vazbičku společně. A uvidíme, jak jim to půjde. Tak postupně to budu kdyžtak ztěžovat a uvidíme."
Taneční studio se zapojilo do projektu Prázdniny ve městě se čtyřmi akcemi, které nabídnou různé taneční styly.
Markéta Bilasová, ředitelka Tanečního studia Dancepoint: "Dneska máme street dance, to vám asi děti a trenéři pověděli. V srpnu nás čekají 3 akce. A to discodance, latinskoamerické tance a pak máme akci úplně pro ty nejmenší děti. Od pěti do sedmi let. To je taková taneční přípravka. Takže si vyzkouší děti takové úplně základní kroky a tanečky."
Eliška Janovská, lektorka Tanečního studia Dancepoint: Co říkáte na to, že přišlo tolik dětí v létě? - "To je super. Hlavně se divím že tolik kluků, protože na to nejsem zvyklá. Většinou fakt čekám jenom ty holčičky, protože ti kluci na to jsou takoví, že spíš něco jiného než tancování. Takže to je úplně super, jsem ráda, že přišli."
Anketa: 1.) Trenérka obdivovala, že je tady spousta kluků, tak co tebe sem dneska přivedlo? – "No, já jsem trošku při těle, takže hledám nějaké sportovní kroužky. A baví mě hrozně se hýbat, tak jsem si vybral tady street dance." – A jaké to zatím je? – "Jde to, myslím, že to není na mě moc náročné."
Anketa: 2.) Co tě sem dneska přivedlo? Povídej. – "No, já ráda tančím, hodně." – A už jsi tady někdy byla? – "Jo, hodně krát. Já jsem byla na táboře tady. A ještě jsem tady byla, když jsme trénovali na nějaké divadlo." – A jaké to tady je? – "Dobré." – Co jsi se už naučila? – "Takové tanečky. A ještě mimoni s jinou paní trenérkou."
Anketa: 3.) "Že tady se tančí a rád tančím." – A jsi tady poprvé? – "Ne." – Co už jsi tady zkusil? – "No, tančit."
Markéta Bilasová, ředitelka Tanečního studia Dancepoint: "My máme program pro děti dopoledne. A to od 9:00 do 12:00. Čekají je celkem dva tréninky a mezitím mají takovou soutěž, kdy si zkouší navrhovat taneční kostýmy a ty nejlepší potom odměníme. Takže to mají takovou formou jakože sport, i trochu zábavy, ať ty děti motivujeme a nemají to jenom jako tříhodinovou dřinu."
Uplynulá sezona byla pro Dancepoint náročná, ale úspěšná. Studio má aktuálně zhruba 200 členů a každý rok v září nabírá nové zájemce.
---
Děti malují spojovací koridory nemocnice
Po covidové pauze se v krnovské nemocnici opět vrátili k výzdobě spojovacích koridorů. Děti tady malují pro své hospitalizované vrstevníky prostředí, které jim zpříjemní cestu na ošetření či pobyt v nemocnici. Tradice má již více než 17 let.
Ani v těchto prázdninových dnech nebyl problém najít ochotné dobrovolníky.
Veronika Žídková, Slezská diakonie Krnov: „Děti jsou tady z dětského oddělení krnovské nemocnice a zpříjemnit jim tohle odpoledne přišli naši úžasní dobrovolníci, spousta z nich je tady z Krnova, z okolí, jsou to lidé, většinou starší 15 let, kteří se rozhodli takhle udělat pěkný den nejen sobě, ale i druhým.“
Marie Žaloudíková, náměstkyně ředitele: „Jsou tady děti, které jsou hospitalizované na oddělení, ta tradice byla na pár let přerušena, ale myslím si, že se zase obnoví a dneska jim pomáhají i dobrovolníci z Krnova, kteří jsou organizovaní přes Slezskou diakonii.“
Jako předloha posloužil mladým výtvarníkům mobil s obrázky pohádkových nebo seriálových postav.
Nikola: „Já jsem ze základní školy Smetanův okruh 4 a rozhodla jsem se namalovat sovičky. Takže teďka kreslím větve a potom na ně nakreslím různé ptáčky, sovičky a tak.“
Anička: „Mimoně.“
Julie: „Mario, to je herní postava.“
Natálie: „Já jsem tady ze školy, já jsem teďka vystudovala Gymnázium Krnov. Maluju Stich pohádky Lilo a Stich.“
Linda Koláčková, Slezská diakonie: „Já nejsem ze školy, já jsem pracovnice ve Slezské diakonii v Benjamínu a rozhodla jsem se malovat Sponge Boba a Patrika.“
Matěj: „Já jsem tady pacient.“
Účel nové výzdoby není jen okrasný.
Marie Žaloudíková, náměstkyně ředitele: „Děti si zahrají, hospitalizované maminky a tatínci si zahrají a navíc, když jdou koridorem nebo jedou na operační sál, nebo jedou na vyšetření, tak si tu cestu alespoň zpestří a nebojí se.“
---
Náměstí ve Studénce ochlazuje vodní mlha
Kašna na náměstí Republiky ve Studénce je už nějakou dobu v havarijním stavu a je mimo provoz. Město tu připravuje stavbu nové. Než se tak stane, zvlhčuje horké centrum vodní mlhou.
Kašna na náměstí ve Studénce je mimo provoz, její technické zázemí je za hranicí životnosti. Stavba nové je ve fázi hotové projektové dokumentace, má stát téměř 8 milionů korun. Aby byl pobyt v centru pro lidi v horkých dnech příjemnější, nechalo tu město nainstalovat vodní mlhy.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Většina toho náměstí je z materiálu, který odráží to sluneční záření, takže jsme hledali cestu, jak vytvořit nějaké příjemnější prostředí pro osvěžení jak dětí, dospělé i pro ty starší spoluobčany.”
obyvatelka Studénky: “Viděla jsem to už někde jinde v televizi, a teď je to tady u nás.
Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Náklady na realizaci to vodní mlhy, kterou vidíte za mnou, jsou zhruba tři tisíce korun včetně DPH, ta vodní mlha je napájena z strojovny té stávající kašny.”
Otázka realizace nové kašny je zatím otevřená.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Budeme se snažit to zařadit do rozpočtu příštího roku, ale nevíme v tuto chvíli.”
Odborná firma loni vypracovala čtyři varianty vzhledu nové kašny. Vítěznou podobu vybrala veřejnost v anketě.
---