Aktivita klíšťat se zvyšuje, lékaři doporučují očkování
S teplým počasím se zvyšuje aktivita klíšťat a tím i riziko nakažení. Lékaři proto apelují, aby lidé zvážili očkování proti klíšťové encefalitidě, tedy nemoci, která může skončit i úmrtím. Na včasnou ochranu proti roztoči by měli myslet i majitelé psů.
Už nyní v březnu si mohou lidé z procházky v lese přinést na sobě přisáté klíště. A tím si mohou zadělat na velké zdravotní problémy. Klíšťata přenášejí nejen lymskou boreliózu, ale člověk se může nakazit i klíšťovou encefalitidou.
Lenka Koláčková, vedoucí lékařka infekčního oddělení Nemocnice Havířov: "ČR co se týče klíšťové meningoencefalitidy je jednou ze zemí, která má zvýšený výskyt tohoto onemocnění. Těch infikovaných klíšťat je jedno až dvě procenta ze všech klíšťat. Ročně je 500 až 1000 onemocnění v ČR a proočkovanost je velmi nízká. Onemocnění může být velmi závažné a při tom nejvyšším postižení může dojít až k úmrtí pacienta.”
Přesto, že je nyní větší zájem o vakcíny, proočkovanost se stále drží na nějakých 30 procentech.
Luboš Vejmola, vedoucí lékárny Nemocnice Havířov: "Ano zvýšený zájem cítíme a dostatek očkovacích látek máme.”
Infekční ambulanci navštívila i paní Eva Čubová.
Eva Čubová, klientka: "Přesvědčilo mě k očkování to, že často chodím do přírody, mám pejska. Občas nějaké to klíště z něho vytáhnu a pokud se mohu něčím takovým chránit, tak proč do toho nejít.”
Velmi závažná onemocnění mohou klíšťata způsobit i zvířatům.
Martin Polák, veterinář: "To onemocnění, které se často vyskytuje u klíšťat je anaplasmóza, je to onemocnění, které způsobuje záněty kloubů. Co se týče té anaplasmózy, tak bych si troufl říct x krát za měsíc tady jsou pacienti, kteří trpí na toto onemocnění.”
Stejně jako u lidí, tak i u zvířat je léčba vždy náročná a dlouhá.
---
Chaty na Javorovém čeká nutná modernizace
Mezi oblíbené cíle turistů v Beskydech patří Javorový vrch. Ten v brzké době dozná některých změn. Město Třinec nechá opravit svou historickou turistickou chatu a horská služba si postaví zbrusu novou chatu.
Javorový je poměrně dobře dostupný vrchol pěšky, na kole nebo lanovkou. Za příznivého počasí horu denně navštíví několik stovek lidí.
Anketa: “Dneska jsme si zašli na Javorový vrch, že se v klidu projedeme. Zaparkovali jsme auto dole pod lanovkou a nahoru jsme vyšli. Tady si zkusíme dát nějakou polévku na zahřátí a tak si po těch našich horách chodíme. Pak zkusíme Lysou horu.”
Horská chata na Javorovém z roku 1895 je zřejmě nejstarší v Beskydech. Patří městu Třinec, které chce historický objekt opravit.
Ivo Kaleta (Osobnosti pro Třinec), náměstek primátorky: “Do Javorového je třeba investovat. Návštěvník to nepozná, protože půjde o střechu, elektřinu, čističku odpadních vod a takové věci. A bude to stát spoustu peněz. V letošním roce předpokládám, že uděláme projektovou dokumentaci na opravu střechy. A jak to bude dál, to je otázka na zastupitelstvo a pracovní skupinu.”
Svou chatu mají na Javorovém také horští záchranáři. Jejich základna však už je v takovém stavu, že je třeba ji nechat zbourat a postavit novou.
Česlav Jadamus, HS Beskydy, správce stanice Javorový: “Je to chata, která je využívána celoročně pro výkon služby, to znamená v zimě i v létě jsme tady nonstop. Životnost té chaty došla ke svému závěru, takže postupně jako je tomu v celé republice, se ty starší chaty, obměňují, staví se nové, aby vyhovovaly veškerým bezpečnostním předpisům a aby šly energeticky vytápět. Takže jsme přišli na řadu teď my a v průběhu příštího roku, maximálně roku a půl se tady postaví kompletně nová chata.”
Stavební práce na Javorovém by neměly omezit činnost horské služby, ani turistický ruch.
---
Zprávy krátké 23. 3. 2023 17.00 - 3
S příchodem teplejšího počasí se na našich silnicích množí opravy zimního poškození povrchu. Nejde jen o obecní a regionální komunikace, ale často i o silnice první třídy. Třeba na mezikrajském tahu z Rýmařova.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: „Přibližně za 17 a půl milionu je naplánováno frézování, sanace podloží a položení nového povrchu. Výměna asfaltu bude probíhat za částečné uzavírky, veškerá doprava projede kyvadlově po neopravované části komunikace. Střídavý provoz pohlídají semafory operativně nahrazované školeným personálem.“
---
Studénka modernizuje protipovodňovou ochranu
Město Studénka dlouhodobě pracuje na vylepšení protipovodňové ochrany. V letošním roce bude instalovat nový varovný a informační systém. V případě hrozby velké vody bude moci zacílit varování na konkrétní lokalitu.
Kolem Studénky teče řeka Odra a jsou zde dva další místní toky, Butovický a Studenecký potok. V minulosti tu velká voda obyvatele dost potrápila. Město proto dlouhodobě pracuje na vylepšení protipovodňové ochrany.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Jednou ze záležitostí bylo budování protipovodňových poldrů, ať už to bylo v Butovicích v letech 2015 až 2017, nebo následně i ve Studénce 1 v lokalitě Na Trávníkách. Tam již byl jeden poldr vybudován a řeší se v těsné blízkosti další.”
Aktuálním krokem je nyní výměna zastaralého varovného a informačního systému. Radnice využila možnost získat na realizaci dotaci z operačního programu Životní prostředí. V tuto chvíli už má vysoutěženého zhotovitele zakázky, která má být provedena do konce roku. Kompletně nová bude centrální řídící jednotka, rozhlas, výstražné sirény a významně se rozšíří počet bezdrátových hlásičů.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Na základě digitálního povodňového plánu, který je nezbytnou součástí tohoto projektu, pak dokážeme v případě mimořádných událostí systematicky a cíleně varovat obyvatele v určitých lokalitách. Například to bude nějaká blesková událost v lokalitě Na Trávníkách, tak jsme schopni informovat občany v těchto bezprostředních lokalitách.”
Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Jedná se celkem o 142 hlásičů a k nim bude namontováno asi 387 kusů reproduktorů tak, aby to pokrytí bylo na celém území města Studénky. Obrovskou výhodou tohoto systému je, že jsme schopni ho rozdělit do čtyř lokalit. Jak už jsme v minulosti řešili problémy v rámci povodní, kdy město bylo zasaženo jen v jedné části, tak tento systém nám umožní hlásit jen jednotlivou lokalitu. Další výhodou toho je, že přenos je digitální, o znamená, že i ta čistota zvuku, který vychází z těch reproduktorů, by měla být podstatně lepší.”
Nový moderní systém umožní odvysílat hlášení klasicky z mikrofonu, ale také vstoupit do celostátního Jednotného systému varování a informací nebo pomocí přístupového kódu sdělit aktuální kritickou situaci i na dálku třeba přes mobilní telefon. Navíc tyto moderní hlásiče samy zpětnou vazbou oznámí do systému svou vlastní poruchu.
Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Ta protipovodňová opatření byla projektantem naprojektována s odhadní cenou přes pět milionů korun, městu se podařilo zakázku vysoutěžit za 4 miliony 750 tisíc korun s tím, že 3 miliony 600 tisíc korun je dotace z toho operačního programu Životní prostředí.”
Po realizaci tohoto projektu tedy ještě Studénku čeká stavba jednoho ze zmíněných protipovodňových poldrů v lokalitě Na Trávníkách, případně ve spolupráci s Povodím Odry úpravy na místních vodních tocích.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Spolupracujeme s nimi na tom, ať ty toky jsou udržovány v co nejlepší kondici, aby opravdu nenastávalo v případě nějakých mimořádných událostí k ucpávání koryta třeba v místě mostů a na propustcích, aby to opravdu co nejméně ohrožovalo majetek popřípadě i zdraví našich spoluobčanů.”
---
Ostrava podpoří další aktivity v sociální oblasti
Ostrava každým rokem přisívá i do specifických oblastí sociální problematiky. Jde například o aktivity pro osoby s handicapem anebo do těch částí zdravotnictví, které nejsou financovány ze systému veřejného zdravotního pojištění. Letos bude podpořeno 119 projektů.
Chráněné dílny Charity sv. Alexandra v Ostravě zaměstnávají 40 handicapovaných osob. Mají různý stupeň postižení a podle toho jsou rozděleni. V jedné dílně pracují stolaři, další je dílna textilní a lidé s nejtěžším postižením pracují v tzv. dílně kooperace, kde provádějí jednodušší práce. Bez dotace města by vůbec nemohli fungovat.
Zdeněk Staněk, ředitel Charity sv. Alexandra: "Bez pomoci města Ostravy bychom jim nemohli nabídnout ty podmínky, které nyní mají. Musíme se řídit minimální mzdou, která v poslední době pořád roste a roste.
Do oblasti aktivit pro handicapované letos Ostrava přispěje 15 miliony korun. Dalších 9 milionů korun bude rozděleno na projekty prevence kriminalisty a téměř 4,5 milionu půjde na podporu oblasti zdravotnictví, která není podpořena z pojištění.
Zdeněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Dotace přispějí k realizaci skutečně různorodé řady aktivit, jež nabídnou pomyslnou pomocnou ruku stovkám handicapovaných, nemocných, poslouží k osvětě či informovanosti v dané oblasti nebo pomohou financovat pracovní místa pro osoby se zdravotním znevýhodněním. Neschází však ani financování různých pobytů, projektů prevence kriminality, poradna pro oběti trestných činů, terapie pro traumatizované děti, možnost realizace obecně prospěšných prací a řada dalšího."
Dotována bude i hospicová péče, jak ta, která umožní lidem v terminálním stádiu života setrvat ve vlastním domácím prostředí, tak ta zajišťovaná ve specializovaném lůžkovém zařízení paliativní péče.
---
Zprávy krátké 23. 3. 2023 17.00 - 4
Na Slezskoostravském hradě probíhá revitalizace. Návštěvníci se po jejím dokončení mohou těšit na výraznou změnu vzhledu a také zlepšení technického stavu ploch horního nádvoří. Součástí projektu je i modernizace osvětlení nebo úprava plochy po levé straně bočního vstupu do hradu. Hotovo bude v červnu tohoto roku.
---
Karneval tří porubských školek naplnil Garáž
Plesová sezóna končí a tak byl ten správný čas na její vrchol v klubu Garage v Ostravě-Martinově. Stal se jím karneval tří porubských mateřských škol, který zcela naplnil hlavní sál. A pokud vás zajímá, jaké masky letos nejvíce frčí, tak je to princezna a kluků spiderman.
Hasiči, piráti, víly, princezny, čarodějové i superhrdinové z komiksů...ti všichni ovládli parket v sále klubu Garage v Martinově. Karneval tří mateřských školek Oty Synka, Ludvíka Podéště a Otakara Jeremiáše se poprvé uskutečnil společně a moc se povedl.
Alena Janíčková, ředitelka MŠ Oty Synka: "Ještě jsme to nikdy neměli všechny tři mateřské školy dohromady. Většinou to byla každá školka zvlášť. Chceme, aby se poznali děti i rodiče, protože jsme v programu začít spolu."
O zábavu se staraly veverka Terka a myška Klárka a děti dávaly do her i tanců skutečně vše. K vidění byly opravdu originální taneční kreace.
veverka Terka , myška Klárka: "Děti jsou parádní, baví se, hrají si, tancují s námi, jsou radostné. Je to fajn a rodiče jsou taky perfektní."
anketa: děti: "Dneska jsem za hokejistu, protože hraju hokej."
"Já jsem Elza, protože mám ráda princezny."
"Jsem za piráta."
"Jsem spiderman, protože jsem chtěl."
Rodiče, děti a dokonce veverka s myškou, které podobných akcí zažili mnoho, byli nadšeni. První společný karneval tří školek se povedl a vše nasvědčuje tomu, že odstartovala nová tradice.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.