Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Dary na děti s rakovinou muži utráceli pro svou potřebu
  • ZŠ v Horní Suché prošla opravami a zachránila fresku
  • Sbírka Srdce pro Porubu pomohla dalšímu dítěti
  • Elektronická informační deska v centru Ostravy
  • Novojičínskou synagogu snad čeká nový osud

Dary na děti s rakovinou muži utráceli pro svou potřebu

Opavským kriminalistům se podařilo vypátrat podvodníky, kteří vytvářeli falešné sbírky na nemocné děti. Dokonale fungující systém začínal smyšleným příběhem malého pacienta a končil tisícovkami korun z darů na účtech dvou mužů. Podvedení dárci dostávali za dobročinnost cetky za pár korun.

Na podvod s falešnými sbírkami na nemocné děti upozornili policisty kolegové celníci z Ostravy. Rozkrýt ale celý systém nebylo jednoduché. Podvodníci měli vše perfektně promyšlené a maskované. V jednom případě dokonce skutečně vybrané peníze na dobročinnost  věnovali. Pak už ale šlo vše do jejich kapes.

Jiří Marzoll, ředitel PČR Opava: "Začalo dlouhé a složité prověřování, během kterého kriminalisté shromažďovali důkazní materiály. Jednalo se o velmi sofistikovanou trestnou činnost."

Dva muži založili obecně prospěšnou společnost, vymysleli si pár příběhů o dětech s rakovinou, z fotobanky vybrali nějaké fotky a zveřejnili vše na webu. Pak to ještě zdokonalili o call centrum, kde zaměstnali několik pracovníků, kteří obvolávali lidi a příběhy jim vyprávěli. Když se někdo chytil, za 1300 korun dostal srdíčko.

Jakub Tutko, vedoucí hospodářské kriminálky Opava: "Zaměstnanci call centra byli motivováni k získání maximálního počtu „dárců“, protože z každého příspěvku jim plynula provize ve výši 300,- Kč. Takových obchodů proběhlo denně desítky. Příspěvky měla společnost postupně navyšovat. Na počátku se jednalo o částku kolem 1.300 korun, později téměř 2.000 korun."

Za podvod hrozí mužům až 8 let za mřížemi. Policisté jim zabavili majetek a peníze v hodnotě milion 400 tisíc korun. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Rádi bychom připomněli pár důležitých kroků, které učinit před darováním peněz na sbírku. Nespěchejte, vždy je dobré si sbírku vyhledat a ověřit si její pravost. Zadejte si do vyhledávače název, čtěte články a zmínky v médiích nebo recenze – to by vám mělo napovědět, zda se jedná o důvěryhodnou společnost. Vše by mělo být transparentní, jak společnost, tak i účet. Ověřte si, zda fotky u samotné sbírky nepocházení z fotobanky nebo z jiné organizace.

Podvedených dárců je nakonec asi 4 tisíce a podvodníci si přišli na přibližně 7 milionů korun.

---

ZŠ v Horní Suché prošla opravami a zachránila fresku

Budova Základní školy s polským vyučovacím jazykem v Horní Suché je sto let stará. V aule se nachází vzácná malba, které hrozilo, že navždy zmizí. Škola se fresku rozhodla zachránit.

Budovu Základní školy s polským vyučovacím jazykem v Horní Suché za války zabrali Němci, kteří ji využívali jako nemocnici. Vadila jim ale tato freska, kterou v roce 1933 namaloval malíř Franciszek Świder a přetřeli ji vápnem. Umělec ji obnovil až v roce 1994. Nyní po třiceti letech hrozilo, že škola o triptych opět přijde.

Monika Plášková, ředitelka ZŠ a MŠ Horní Suchá: "To umělecké dílo už bylo vybledlé, protože se nacházíme v jižní části naší školy. Takže odborník, který to posuzoval, řekl, že už to je poslední moment, kdybychom měli provést tu renovaci a tak jsme do toho šli. Renovovali jsme profesionální firmou tu fresku a dostala nový život.”

Škola se celkově musí o svou sto let starou budovu starat. Na viditelné změny se mohou děti těšit v jídelně, kde zmizí třicet let staré dřevěné obklady a škola investovala i do nových podlah.

Monika Plášková, ředitelka ZŠ a MŠ Horní Suchá: "Čekalo nás velké překvapení, protože, když jsme sundali ty obklady, tak jsme objevili, že naše jídelna má ještě druhé dveře. Tím pádem, jídelna získala druhý vchod.”

Veškeré práce se zvládly i díky zaměstnancům.

Pavlína Lengyelová, zaměstnanec školy: "Pomáháme i o prázdninách, dělat se musí pořád. Školu je třeba dát do pořádku. Já si myslím, že výsledek bude krásný, že se žáci mohou těšit na pěkně uklizenou školu.”

Je možné, že při následné rekonstrukci, budova školy odhalí další svá tajemství.

---

Zprávy krátké, 23. 8. 2024 16.00 - 1

NOVÉ CYKLOSTEZKY PROPOJÍ MSK A ZLÍNSKÝ KRAJ

V horském sedle Pindula byla symbolickým poklepáním základního kamene zahájena stavba cyklostezek zvaných Solárka a Pindula. Ty propojí Moravskoslezský a Zlínský kraj.

Jiří Novotný (Naše Beskydy), starosta Trojanovic: “Dneska přes Pinduli projede jenom sebevrah. Lidé jsou odvážní a jezdí tady, ale jde nám o bezpečnost, jde nám o naše děti a o výchovu a budoucnost. Ve chvíli, kdy naše děti budou jenom jezdit auty a budou vidět, že rodiče jezdí jenom auty, tak budou brát jako samozřejmost. Snažíme se dělat cyklostezky tak, aby je lidé využívali za dopravou za prací v rámci svého běžného života.”

---

Sbírka Srdce pro Porubu pomohla dalšímu dítěti

Sbírka Srdce pro Porubu funguje od konce roku 2019 a za tu dobu pomohla dvanácti dětem a jednomu dospělému. Celkově se už podařilo vybrat téměř milion korun. Porubané Porubanům přispívají stále více.

Charitativní sbírka Srdce pro Porubu si připsala další milník. Podařilo se vybrat 100 tisíc korun pro sedmiletého Dana, který prodělal dětskou mozkovou obrnu a potřebuje rehabilitace. Letos je to už třetí dítě, kterému sbírka pomohla.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: “Pro nás je to vždycky takový okamžik, kdy si říkám, že pomoc dává smysl, že vůbec Porubané pomáhají Porubanům, lidem, kteří tady bydlí.”

Denisa Vlašicová, maminka Daniela: “Chtěla bych poděkovat za možnost dostat peníze od Poruby, protože je to pro nás hodně důležité, protože syn má 7 let a má dětskou mozkovou obrnu, má kvadruparézu, potřebuje neustále rehabilitace, které nejsou úplně hrazeny pojišťovnou.”

Do sbírky přispívá čím dál více dárců. Mnozí z nich dokonce pravidelně.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: “My jsme se snažili rozšířit i akce, které městský obvod Poruba pořádá a kde se hodí to propojení sbírky, protože ne úplně na každou akci se to vždycky hodí, ale zjišťujeme, že lidé stále více o té sbírce vědí, takže je rozšířená.”

Aktuálně se vybírají peníze na třicetiletého Jakuba, který prodělal nejtěžší formu dětské mozkové obrny a celý život je upoutaný na vozík.

---

Elektronická informační deska v centru Ostravy

Moravská Ostrava a Přívoz instalovala na Masarykovo náměstí digitální informační tabuli. Ta nabídne lidem i návštěvníkům informace z obvodu, turistické zajímavosti a například i hledání dopravního spojení.

Centrální ostravský obvod investuje do modernizace a digitálních technologií. Obyvatelé i turisté mohou při procházce městem získat aktuální informace o dění v obvodu z nové digitální tabule.

Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Stojíme na Masarykově náměstí před novou elektronickou deskou, kterou bych vám rád představil, protože po našich velmi dobrých zkušenostech s úřední deskou, kterou máme před radnicí Moravské Ostravy a Přívoz tady tu, která je multifunkční, vícejazyčná, představit veřejnosti. A kdokoliv, návštěvník nebo obyvatel Ostravy se na té desce dozví spousty informací."

Barbora Lupečková, mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu: "Najdou tam pozvánky na nejrůznější akce, ať už to hudební, kulturní společenské a podobně. Samozřejmě také tipy na výlety, což se může hodit zejména návštěvníkům našeho obvodu. A také aktuální Zpravodaj Centrum, který vychází z našeho obvodu."

Podobná tabule stojí hned u radnice centrálního obvodu. Ta nabízí také informace z městské části, ale především jednodušeji supluje úřední desku, kterou definuje zákon. Obce na ní vyvěšují různé vyhlášky a důležité změny. Oproti tomu digitální informační tabule pak slouží především turistům.

Barbora Lupečková, mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu: "Lidé na této elektronické desce mohou najít nebo vyhledat aktuální spojení dopravní. Nebo také Technotrasu, která je velice populární, mohou si tam načíst informace a objevovat."

Elektronické informační desky se v posledních letech poměrně osvědčují. Právě proto, že umožňují jednodušší správu zobrazených dat. Postupně je tak instaluje řada měst a institucí nejen v kraji a najdeme je i na různých turistických místech.

---

Zprávy krátké, 23. 8. 2024 16.00 - 2

V TŘINCI SPADL BALKON SE DVĚMA LIDMI

V Třinci spadl balkón se dvěma osobami, na místě museli zasahovat zdravotníci. Sedmašedesátiletý muž utrpěl poranění páteře a stejně stará žena vážná zranění hrudníku, horní končetiny a otřes mozku. Záchranáři je po ošetření transportovali do nemocnice v Třinci a Fakultní nemocnice v Ostravě.

POLOVINA MOSTU U OBORNÉ JE HOTOVÁ

Most u Oborné na Bruntálsku je z poloviny opraven a provoz na silnici I/45 nyní vede po hotové části mostu. Doprava je řízena semafory. Rekonstrukce za přibližně 4,4 milionu Kč by měla být hotová do konce listopadu.

---

Novojičínskou synagogu snad čeká nový osud

Bývalá synagoga v Novém Jičíně slouží desítky let jako archivní depozitář. Není běžně přístupná. Veřejnosti se otevřela před pár dny v rámci Dne židovských památek. Budoucnost by ovšem mohla její osud změnit.

Budovu synagogy v Novém Jičíně spravuje Zemský archiv v Opavě, respektive jeho pobočka Státní okresní archiv Nový Jičín. Od konce 60. let slouží k archivním účelům.

Lenka Chobotová, Státní okresní archiv Nový Jičín: “Novojičínská synagoga byla otevřena pro veřejnost asi po deseti letech, naposledy jsme ji zveřejnili v rámci Mezinárodního dne archivů v roce 2016. A letos jsem se připojili ke dnům otevřených dveří v rámci Dne židovských památek.”

Samotná židovská komunita užívala synagogu pouhých třicet let, do roku 1938, kdy se město stalo součástí nacistického Německa.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: Židovská synagoga byla uchráněna nejhoršího osudu. V rámci “křišťálové noci” v listopadu 1938 byla, v uvozovkách, pouze vydrancovaná, ale nebyla zapálená. A to díky tomu, že se nedaleko nacházela městská plynárna.”

Po skončení války židovská obec synagogu prodala. Zhruba od poloviny šedesátých let je majetkem státu.

Podmínky pro uchování archiválií tu ovšem kvůli vlhkosti a teplotě nejsou ideální. Přesunout by se časem mohly do centrálního depozitáře, který se má stavět v Havířově. 

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Následně může stát rozhodnout, jak naloží s jejím dalším osudem.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Je pravdou, že už v minulém roce na podzim jsme měli schůzku se zástupci židovské komunity z Krnova. Město je nakloněno, abychom pomohli tuto budovu získat této židovské obci zpět.”

Nesloužila by ovšem k náboženským účelům, spíše ke kulturním a společenským akcím.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
23. srpna 2024, 16:00

Dary na děti s rakovinou muži utráceli pro svou potřebu

Opavským kriminalistům se podařilo vypátrat podvodníky, kteří vytvářeli falešné sbírky na nemocné děti. Dokonale fungující systém začínal smyšleným příběhem malého pacienta a končil tisícovkami korun z darů na účtech dvou mužů. Podvedení dárci dostávali za dobročinnost cetky za pár korun.

Na podvod s falešnými sbírkami na nemocné děti upozornili policisty kolegové celníci z Ostravy. Rozkrýt ale celý systém nebylo jednoduché. Podvodníci měli vše perfektně promyšlené a maskované. V jednom případě dokonce skutečně vybrané peníze na dobročinnost  věnovali. Pak už ale šlo vše do jejich kapes.

Jiří Marzoll, ředitel PČR Opava: "Začalo dlouhé a složité prověřování, během kterého kriminalisté shromažďovali důkazní materiály. Jednalo se o velmi sofistikovanou trestnou činnost."

Dva muži založili obecně prospěšnou společnost, vymysleli si pár příběhů o dětech s rakovinou, z fotobanky vybrali nějaké fotky a zveřejnili vše na webu. Pak to ještě zdokonalili o call centrum, kde zaměstnali několik pracovníků, kteří obvolávali lidi a příběhy jim vyprávěli. Když se někdo chytil, za 1300 korun dostal srdíčko.

Jakub Tutko, vedoucí hospodářské kriminálky Opava: "Zaměstnanci call centra byli motivováni k získání maximálního počtu „dárců“, protože z každého příspěvku jim plynula provize ve výši 300,- Kč. Takových obchodů proběhlo denně desítky. Příspěvky měla společnost postupně navyšovat. Na počátku se jednalo o částku kolem 1.300 korun, později téměř 2.000 korun."

Za podvod hrozí mužům až 8 let za mřížemi. Policisté jim zabavili majetek a peníze v hodnotě milion 400 tisíc korun. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Rádi bychom připomněli pár důležitých kroků, které učinit před darováním peněz na sbírku. Nespěchejte, vždy je dobré si sbírku vyhledat a ověřit si její pravost. Zadejte si do vyhledávače název, čtěte články a zmínky v médiích nebo recenze – to by vám mělo napovědět, zda se jedná o důvěryhodnou společnost. Vše by mělo být transparentní, jak společnost, tak i účet. Ověřte si, zda fotky u samotné sbírky nepocházení z fotobanky nebo z jiné organizace.

Podvedených dárců je nakonec asi 4 tisíce a podvodníci si přišli na přibližně 7 milionů korun.

---

ZŠ v Horní Suché prošla opravami a zachránila fresku

Budova Základní školy s polským vyučovacím jazykem v Horní Suché je sto let stará. V aule se nachází vzácná malba, které hrozilo, že navždy zmizí. Škola se fresku rozhodla zachránit.

Budovu Základní školy s polským vyučovacím jazykem v Horní Suché za války zabrali Němci, kteří ji využívali jako nemocnici. Vadila jim ale tato freska, kterou v roce 1933 namaloval malíř Franciszek Świder a přetřeli ji vápnem. Umělec ji obnovil až v roce 1994. Nyní po třiceti letech hrozilo, že škola o triptych opět přijde.

Monika Plášková, ředitelka ZŠ a MŠ Horní Suchá: "To umělecké dílo už bylo vybledlé, protože se nacházíme v jižní části naší školy. Takže odborník, který to posuzoval, řekl, že už to je poslední moment, kdybychom měli provést tu renovaci a tak jsme do toho šli. Renovovali jsme profesionální firmou tu fresku a dostala nový život.”

Škola se celkově musí o svou sto let starou budovu starat. Na viditelné změny se mohou děti těšit v jídelně, kde zmizí třicet let staré dřevěné obklady a škola investovala i do nových podlah.

Monika Plášková, ředitelka ZŠ a MŠ Horní Suchá: "Čekalo nás velké překvapení, protože, když jsme sundali ty obklady, tak jsme objevili, že naše jídelna má ještě druhé dveře. Tím pádem, jídelna získala druhý vchod.”

Veškeré práce se zvládly i díky zaměstnancům.

Pavlína Lengyelová, zaměstnanec školy: "Pomáháme i o prázdninách, dělat se musí pořád. Školu je třeba dát do pořádku. Já si myslím, že výsledek bude krásný, že se žáci mohou těšit na pěkně uklizenou školu.”

Je možné, že při následné rekonstrukci, budova školy odhalí další svá tajemství.

---

Zprávy krátké, 23. 8. 2024 16.00 - 1

NOVÉ CYKLOSTEZKY PROPOJÍ MSK A ZLÍNSKÝ KRAJ

V horském sedle Pindula byla symbolickým poklepáním základního kamene zahájena stavba cyklostezek zvaných Solárka a Pindula. Ty propojí Moravskoslezský a Zlínský kraj.

Jiří Novotný (Naše Beskydy), starosta Trojanovic: “Dneska přes Pinduli projede jenom sebevrah. Lidé jsou odvážní a jezdí tady, ale jde nám o bezpečnost, jde nám o naše děti a o výchovu a budoucnost. Ve chvíli, kdy naše děti budou jenom jezdit auty a budou vidět, že rodiče jezdí jenom auty, tak budou brát jako samozřejmost. Snažíme se dělat cyklostezky tak, aby je lidé využívali za dopravou za prací v rámci svého běžného života.”

---

Sbírka Srdce pro Porubu pomohla dalšímu dítěti

Sbírka Srdce pro Porubu funguje od konce roku 2019 a za tu dobu pomohla dvanácti dětem a jednomu dospělému. Celkově se už podařilo vybrat téměř milion korun. Porubané Porubanům přispívají stále více.

Charitativní sbírka Srdce pro Porubu si připsala další milník. Podařilo se vybrat 100 tisíc korun pro sedmiletého Dana, který prodělal dětskou mozkovou obrnu a potřebuje rehabilitace. Letos je to už třetí dítě, kterému sbírka pomohla.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: “Pro nás je to vždycky takový okamžik, kdy si říkám, že pomoc dává smysl, že vůbec Porubané pomáhají Porubanům, lidem, kteří tady bydlí.”

Denisa Vlašicová, maminka Daniela: “Chtěla bych poděkovat za možnost dostat peníze od Poruby, protože je to pro nás hodně důležité, protože syn má 7 let a má dětskou mozkovou obrnu, má kvadruparézu, potřebuje neustále rehabilitace, které nejsou úplně hrazeny pojišťovnou.”

Do sbírky přispívá čím dál více dárců. Mnozí z nich dokonce pravidelně.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: “My jsme se snažili rozšířit i akce, které městský obvod Poruba pořádá a kde se hodí to propojení sbírky, protože ne úplně na každou akci se to vždycky hodí, ale zjišťujeme, že lidé stále více o té sbírce vědí, takže je rozšířená.”

Aktuálně se vybírají peníze na třicetiletého Jakuba, který prodělal nejtěžší formu dětské mozkové obrny a celý život je upoutaný na vozík.

---

Elektronická informační deska v centru Ostravy

Moravská Ostrava a Přívoz instalovala na Masarykovo náměstí digitální informační tabuli. Ta nabídne lidem i návštěvníkům informace z obvodu, turistické zajímavosti a například i hledání dopravního spojení.

Centrální ostravský obvod investuje do modernizace a digitálních technologií. Obyvatelé i turisté mohou při procházce městem získat aktuální informace o dění v obvodu z nové digitální tabule.

Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Stojíme na Masarykově náměstí před novou elektronickou deskou, kterou bych vám rád představil, protože po našich velmi dobrých zkušenostech s úřední deskou, kterou máme před radnicí Moravské Ostravy a Přívoz tady tu, která je multifunkční, vícejazyčná, představit veřejnosti. A kdokoliv, návštěvník nebo obyvatel Ostravy se na té desce dozví spousty informací."

Barbora Lupečková, mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu: "Najdou tam pozvánky na nejrůznější akce, ať už to hudební, kulturní společenské a podobně. Samozřejmě také tipy na výlety, což se může hodit zejména návštěvníkům našeho obvodu. A také aktuální Zpravodaj Centrum, který vychází z našeho obvodu."

Podobná tabule stojí hned u radnice centrálního obvodu. Ta nabízí také informace z městské části, ale především jednodušeji supluje úřední desku, kterou definuje zákon. Obce na ní vyvěšují různé vyhlášky a důležité změny. Oproti tomu digitální informační tabule pak slouží především turistům.

Barbora Lupečková, mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu: "Lidé na této elektronické desce mohou najít nebo vyhledat aktuální spojení dopravní. Nebo také Technotrasu, která je velice populární, mohou si tam načíst informace a objevovat."

Elektronické informační desky se v posledních letech poměrně osvědčují. Právě proto, že umožňují jednodušší správu zobrazených dat. Postupně je tak instaluje řada měst a institucí nejen v kraji a najdeme je i na různých turistických místech.

---

Zprávy krátké, 23. 8. 2024 16.00 - 2

V TŘINCI SPADL BALKON SE DVĚMA LIDMI

V Třinci spadl balkón se dvěma osobami, na místě museli zasahovat zdravotníci. Sedmašedesátiletý muž utrpěl poranění páteře a stejně stará žena vážná zranění hrudníku, horní končetiny a otřes mozku. Záchranáři je po ošetření transportovali do nemocnice v Třinci a Fakultní nemocnice v Ostravě.

POLOVINA MOSTU U OBORNÉ JE HOTOVÁ

Most u Oborné na Bruntálsku je z poloviny opraven a provoz na silnici I/45 nyní vede po hotové části mostu. Doprava je řízena semafory. Rekonstrukce za přibližně 4,4 milionu Kč by měla být hotová do konce listopadu.

---

Novojičínskou synagogu snad čeká nový osud

Bývalá synagoga v Novém Jičíně slouží desítky let jako archivní depozitář. Není běžně přístupná. Veřejnosti se otevřela před pár dny v rámci Dne židovských památek. Budoucnost by ovšem mohla její osud změnit.

Budovu synagogy v Novém Jičíně spravuje Zemský archiv v Opavě, respektive jeho pobočka Státní okresní archiv Nový Jičín. Od konce 60. let slouží k archivním účelům.

Lenka Chobotová, Státní okresní archiv Nový Jičín: “Novojičínská synagoga byla otevřena pro veřejnost asi po deseti letech, naposledy jsme ji zveřejnili v rámci Mezinárodního dne archivů v roce 2016. A letos jsem se připojili ke dnům otevřených dveří v rámci Dne židovských památek.”

Samotná židovská komunita užívala synagogu pouhých třicet let, do roku 1938, kdy se město stalo součástí nacistického Německa.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: Židovská synagoga byla uchráněna nejhoršího osudu. V rámci “křišťálové noci” v listopadu 1938 byla, v uvozovkách, pouze vydrancovaná, ale nebyla zapálená. A to díky tomu, že se nedaleko nacházela městská plynárna.”

Po skončení války židovská obec synagogu prodala. Zhruba od poloviny šedesátých let je majetkem státu.

Podmínky pro uchování archiválií tu ovšem kvůli vlhkosti a teplotě nejsou ideální. Přesunout by se časem mohly do centrálního depozitáře, který se má stavět v Havířově. 

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Následně může stát rozhodnout, jak naloží s jejím dalším osudem.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Je pravdou, že už v minulém roce na podzim jsme měli schůzku se zástupci židovské komunity z Krnova. Město je nakloněno, abychom pomohli tuto budovu získat této židovské obci zpět.”

Nesloužila by ovšem k náboženským účelům, spíše ke kulturním a společenským akcím.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-23-08-2024-16-00