Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Vánoce v listopadu v dětském domově
  • Participativní rozpočet Naše Poruba vyhrál Šampion
  • Techniáda ukázala žákům kouzlo technických oborů
  • Medové dny v Dětmarovicích
  • Sbírka Vánoční strom ve F-M podpoří canisterapii

Vánoce v listopadu v dětském domově

V dětském domově ve Vrbně pod Pradědem dostaly děti předčasnou vánoční nadílku. Listopadových Vánoc si užily díky originálnímu nápadu a projektu skupiny fotbalových a hokejových karet. Autor projektu získal potřebné finance z aukcí sportovních karet, které poslali lidé.

V celkem 88 aukcích fotbalových a hokejových karet získali autoři prostředky na nákup dárků pro děti.

Jakub Hájek, autor projektu: „To fungovalo formou, že mi lidi jako dopředu poslali hokejové kartičky a já jsem je potom prodával a vydělali jsme rekordních 107 tisíc pro děti, za které jsme nakoupili spoustu materiálu, hraček, sportovních věcí, vybavení, samozřejmě každé dítě si dneska odnese igelitku, spoustu dalších dárků.“

Sportovní kartičky posílali na výzvu na sociální síti lidé z celé ČR i ze zahraničí.

Jakub Hájek, autor projektu: „Lidi, kteří se zúčastňovali těch aukcí, tak jsou po celé ČR, třeba Bruntál, Olomouc, Hradec Králové, Praha, Pardubice, ale zapojili se kluci i ze Slovenska, z Polska, z Maďarska a dokonce z Anglie nám přišly nějaké karty, takže za toto patří všem velké díky. Kluci bez vás by dneska tato akce nebyla a vážně si toho vážím, že jste všichni posílali karty a dívejte, jakou z toho mají ty děti radost.“

Jiří Mašlík, vychovatel: „Já bych chtěl poděkovat všem lidem, kteří nás podporují, hlavně těm, kteří přijeli dnes, protože se starají o naše děti, pomáhají nám, abychom pro ně měli i tu materiální pomoc. Jsou věci, které se samozřejmě nedají ničím nahradit, ale tohle je naprosto super, když nám ti lidé chtějí pomáhat.“

Děti dostaly každý svou tašku s dárky, mnoho dárků pak bylo společných pro všechny.

Anketa, děti v dětském domově: „Všechny hračky se mi líbí.“

„Nejvíc se mi líbí panenky.“

„Mě se líbí sladkosti.“

„Nejvíc se mi líbí baťůžek.“

Radek Zatloukal (Prozměnu), místostarosta Bruntálu: „Já bych chtěl hlavně poděkovat Kubovi Hájkovi za to, že mě vzal do jeho týmu a mohl jsem se stát malou součástí tady této akce a opravdu si cením toho, co pro tady ty děti, které nemají to štěstí, že mohou být v těch rodinách doma o Vánocích, tak jim takové Vánoc udělal vlastně tady už v listopadu.“

Listopadové Vánoce v dětském domově předznamenaly ty pravé, které už se blíží.

---

Participativní rozpočet Naše Poruba vyhrál Šampion

Ostrava-Poruba se rozroste o další sportovně-relaxační areál. Projekt Šampion zvítězil v participativním rozpočtu Naše Poruba a obvod na jeho vybudování poskytne až 5 milionů korun.

U Základní a Mateřské školy Jana Šoupala vyroste v příštím roce nový sportovně-relaxační areál. A to díky návrhu Táni Hlavaté, která s ním zvítězila v participativním rozpočtu Naše Poruba. Do letošního hlasování se zapojilo rekordních 1272 lidí a projekt Šampion vyhrál s poměrně velkým náskokem.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,My jsme stihli v tomto roce nechat přihlašovat veřejnost, kdy veřejnost přihlašuje své vlastní nápady. A ten participativní rozpočet náš, se od těch ostatních liší tím, že se věnuje komplexním, celistvým územím a my žádáme o nápady, které proměňují celé dvory. Známe vítěze, který je na 7. obvodě. Je to opět takové uchopení celého prostoru, které by mělo sloužit především dětem.”

Kristýna Špačková, koordinátorka participativního rozpočtu, MOb Ostrava-Poruba: ,,Vítězný návrh měl 419 hlasů v celkovém součtu. Ten vítězný návrh získá na realizaci 5 milionů korun. V rámci porubského participativního rozpočtu je to sice 7. ročník, nicméně 3. ročník, kdy realizujeme celý dvůr.“

Dosud nevyužívaný prostor za školou a školkou Jana Šoupala se promění v místo pro sport, relaxaci i setkávání.

Táňa Hlavatá, autorka vítězného návrhu: ,,Nápad vznikl tím, že v podstatě tady nic takového není. A hlavně naše děti v družině si neměly kde hrát, jak je to v té písničce, takže jsme vlastně s kolegyní začaly přemýšlet, že něco takového bychom tady mohly zkusit.”

Kristýna Špačková, koordinátorka participativního rozpočtu, MOb Ostrava-Poruba: ,,Zásadní je vlastně přeměna té stávající asfaltové plochy na novou, takže vznikne funkční multifunkční hřiště, budou doplněny nějaké dětské prvky pro všechny věkové kategorie, měli jsme velkou poptávku i pro takové baby děti. Bude podpořena biodiverzita v celém tom prostoru, takže nějaké hmyzí domečky, pítka pro ptáčky a samozřejmě výsadba.”

Táňa Hlavatá, autorka vítězného návrhu: ,,Najdeme tam basketbalové hřiště nebo v podstatě hřiště, kde se dá praktikovat jakýkoliv sport. Je tam i takové krásné hlediště z kůlů, kde vlastně i pro ty menší děti to mohou být prolézačky. Potom tam bube dendrofon, odpočinková místa, nové lavičky, nová lehátka, chtěli bychom tam mít knihobudku. Mají tam být pocitové chodníčky.”

Výhodou areálu je, že herní a sportovní prvky budou umístěny mezi stávající zelení a k dispozici budou celoročně.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,My předpokládáme, že ho zrealizujeme v příštím roce. Doufejme, že ještě v takovém tom pěkném počasí, kdy si tam budou moci děti a rodiny hrát. Během prvního kvartálu by mohlo nastat výběrové řízení.”

Vítězný návrh participativního rozpočtu je příkladem toho, jak mohou občané přispět k rozvoji v obvodu. Do dalšího ročníku se mohou zapojit opět i ti, kteří letos neuspěli a své návrhy mohou ještě více propracovat.

---

Techniáda ukázala žákům kouzlo technických oborů

Střední škola polytechnická v Havířově pořádá už od roku 2010 Techniádu pro vycházející žáky základních škol. Hlavním smyslem akce je, aby se děti viděly, že i technické obory mohou být zábavné a absolventi mají uplatnění na trhu práce.

Před 14 lety, kdy nebyl příliš velký zájem o technické obory, se Střední škola polytechnická v Havířově rozhodla uspořádat pro budoucí studenty zajímavou soutěž. Techniáda se stala oblíbenou akcí. S moderní technikou se mohli žáci seznámit na 16 stanovištích.

Tomáš Kostka, zástupce ředitele SŠ polytechnická Havířov: “Jestli to má vliv na jejich rozhodování, to úplně nevím, protože je prosinec a spoustu žáků už rozhodnuto je a ti, kteří váhají a projdou tady několik technických stanovišť, tak to může jejich rozhodnutí změnit. V současné době v té elektrotechnice a strojírenství je uplatnění těch absolventů.”

anketa: "Já už vím, co budu studovat, ale myslím si, že nám to dneska tady pomohlo některým z nás. Hlavně klukům, si myslím. Byla to zábava a bylo to super."

anketa: “Zaujalo mě tady hodně věcí, je to tu zajímavé, ale už mám školu vybranou, gymnázium. Ještě si nejsem jistý, co budu dělat, co chci, ale asi chci na vysokou školu.”

anketa: “Už jsem se rozhodl, že na tuto školu půjdu, akorát ten dnešek mi ukázal, že si zde budu dávat přihlášku. Technické vybavení se mi hodně líbí."

Techniády se v letošním roce zúčastnilo na 340 žáků nejen z Havířova, ale i okolních obcí.

---

Medové dny v Dětmarovicích

Dětmarovice ožily oblíbenou akcí, která se po několikaleté přestávce vrátila v plné síle. Medové dny, oslava místní spolkové činnosti a tradic, nabídly návštěvníkům bohatý program i pohled do historie.

V Dělnickém domě v Dětmarovicích se po několikaleté přestávce kvůli covidu a rekonstrukci budovy uskutečnila krásná tradiční akce pro veřejnost nazvaná Medové dny.

Ladislav Rosman (PRO), starosta Dětmarovic: "Jsme rádi, že se to takto uskutečňuje v naší obci, protože je to prezentace a výkvět naší spolkové činnosti, kterou tady máme v obci docela špičkovou, obec taky ty spolky velmi podporuje.”

Taťána Čempelová, koordinátorka Medových dnů: "Náš 17. ročník Medových dnů se tradičně skládá z výstavní expozice zahrádkářů, z expozice místních ochránců přírody, pak je tady historická část která potěší naše návštěvníky tím, že si zavzpomínají na domácnosti svých rodičů nebo babiček a pak je tady část prodejní, kdy se schází prodejci nejen z naší obce, ale i z blízkého okolí."

anketa: návštěvníci akce: "Líbí se mi to, každoročně sem chodíme." "To je pěkné, kvalitní med, pěkné prostředí, káva, čaj, zákusky."

Součástí každého ročníku je také tvořivá výstava, letos o nejkrásnějšího anděla. Kreativitou se pochlubili jednotlivci, spolky, děti z mateřinky a základní školy i místní senioři.

Medové dny každoročně navštíví přes dva tisíce lidí.

---

Sbírka Vánoční strom ve F-M podpoří canisterapii

Adventní program ve Frýdku-Místku odstartoval další ročník veřejné sbírky Vánoční strom. Letos její výtěžek podpoří canisterapii, kterou zajišťuje organizace Podané ruce. Dar mohou lidé vhodit přímo do kasičky nebo poslat převodem na transparentní účet. Sbírka potrvá do konce roku.

Pod vánočním stromem na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku upět stojí kasička, do které mohou návštěvníci adventních trhů přispívat v rámci sbírky Vánoční strom. Letos tak podpoří canisterapii.

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Je to opravdu 25 let, kdy pomáháme canisterapií lidem s handicapy a seniorům. Chodíme do všech zařízení, chce jít zřejmě právě hlídat ty penízky."

Pokladničku vloni vyrobila Střední odborná škola Frýdek-Místek podle návrhu žákyně ze Základní umělecké školy, která vyhrála soutěž o nejhezčí vánoční pokladničku. Kasička je bytelnější a lépe zabezpečená.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V letošním roce rada města rozhodla, že Vánoční sbírka se bude konat pro canisterapii ve Frýdku-Místku, kterou provozují Podané ruce. Já jsem velmi rád za to, že je to právě tato organizace, protože canisterapie je důležitá součást vlastně sociálních služeb, kdy zaměstnanci Podaných rukou chodí do různých sociálních služeb, jako je třeba domov pro seniory, penzion pro seniory, hospic. Ale také za dětmi."

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Do všech zařízení, sociálních, zdravotnických, tady ve Frýdku-Místku chodí naši dobrovolníci, naši členové se svými cvičenými a připravovanými pejsky. Myslím si, že ta dlouholetá spolupráce s městem se právě ukázala v tom, oni nám nabídli pokladničku v rámci charitativní sbírky adventního městečka a my zase budeme za klienty, za občany města chodit s našimi krásnými pejsky."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Díky canisterapii vlastně se uživatelům v těch zařízeních sociálních služeb, tak se jim zlepšuje nálada. Je to opravdu, myslím si, pro jejich psychiku velmi dobrý počin, že mají kontakt vlastně se zvířátky, se psy."

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Neděkuji samozřejmě jenom městu. Ale hlavně občanům města a návštěvníkům, kteří přijdou v rámci adventu na punč, přijdou se potěšit se svými známými, zazvonit si na zvoneček štěstí. A přitom nám hodí nějakou minci, kterou budou postrádat a nám to hodně pomůže. Tak všem moc děkujeme. Podané ruce, založený spolek, všem moc děkuje. A my za to budeme dělat celý rok 2025 canisterapii."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chtěl bych samozřejmě poděkovat i všem občanům, kteří do této sbírky přispějí. V loňském roce například se vybralo 111 tisíc korun, bylo to určeno pro Azylový dům Sára, tak věřím, že letos trhneme rekord a ta vybraná částka bude ještě vyšší."

Peníze je možné do kasičky vhodit přímo, ale také jsou u ní informace o transparentním účtu, na který se dají poslat peníze jednoduše a rychle přes QR platbu. Sbírka potrvá do 31. prosince. Od roku 2009 vybrala městská sbírka Vánoční strom dohromady už 832 tisíc korun.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
23. prosince 2024, 16:00

Vánoce v listopadu v dětském domově

V dětském domově ve Vrbně pod Pradědem dostaly děti předčasnou vánoční nadílku. Listopadových Vánoc si užily díky originálnímu nápadu a projektu skupiny fotbalových a hokejových karet. Autor projektu získal potřebné finance z aukcí sportovních karet, které poslali lidé.

V celkem 88 aukcích fotbalových a hokejových karet získali autoři prostředky na nákup dárků pro děti.

Jakub Hájek, autor projektu: „To fungovalo formou, že mi lidi jako dopředu poslali hokejové kartičky a já jsem je potom prodával a vydělali jsme rekordních 107 tisíc pro děti, za které jsme nakoupili spoustu materiálu, hraček, sportovních věcí, vybavení, samozřejmě každé dítě si dneska odnese igelitku, spoustu dalších dárků.“

Sportovní kartičky posílali na výzvu na sociální síti lidé z celé ČR i ze zahraničí.

Jakub Hájek, autor projektu: „Lidi, kteří se zúčastňovali těch aukcí, tak jsou po celé ČR, třeba Bruntál, Olomouc, Hradec Králové, Praha, Pardubice, ale zapojili se kluci i ze Slovenska, z Polska, z Maďarska a dokonce z Anglie nám přišly nějaké karty, takže za toto patří všem velké díky. Kluci bez vás by dneska tato akce nebyla a vážně si toho vážím, že jste všichni posílali karty a dívejte, jakou z toho mají ty děti radost.“

Jiří Mašlík, vychovatel: „Já bych chtěl poděkovat všem lidem, kteří nás podporují, hlavně těm, kteří přijeli dnes, protože se starají o naše děti, pomáhají nám, abychom pro ně měli i tu materiální pomoc. Jsou věci, které se samozřejmě nedají ničím nahradit, ale tohle je naprosto super, když nám ti lidé chtějí pomáhat.“

Děti dostaly každý svou tašku s dárky, mnoho dárků pak bylo společných pro všechny.

Anketa, děti v dětském domově: „Všechny hračky se mi líbí.“

„Nejvíc se mi líbí panenky.“

„Mě se líbí sladkosti.“

„Nejvíc se mi líbí baťůžek.“

Radek Zatloukal (Prozměnu), místostarosta Bruntálu: „Já bych chtěl hlavně poděkovat Kubovi Hájkovi za to, že mě vzal do jeho týmu a mohl jsem se stát malou součástí tady této akce a opravdu si cením toho, co pro tady ty děti, které nemají to štěstí, že mohou být v těch rodinách doma o Vánocích, tak jim takové Vánoc udělal vlastně tady už v listopadu.“

Listopadové Vánoce v dětském domově předznamenaly ty pravé, které už se blíží.

---

Participativní rozpočet Naše Poruba vyhrál Šampion

Ostrava-Poruba se rozroste o další sportovně-relaxační areál. Projekt Šampion zvítězil v participativním rozpočtu Naše Poruba a obvod na jeho vybudování poskytne až 5 milionů korun.

U Základní a Mateřské školy Jana Šoupala vyroste v příštím roce nový sportovně-relaxační areál. A to díky návrhu Táni Hlavaté, která s ním zvítězila v participativním rozpočtu Naše Poruba. Do letošního hlasování se zapojilo rekordních 1272 lidí a projekt Šampion vyhrál s poměrně velkým náskokem.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,My jsme stihli v tomto roce nechat přihlašovat veřejnost, kdy veřejnost přihlašuje své vlastní nápady. A ten participativní rozpočet náš, se od těch ostatních liší tím, že se věnuje komplexním, celistvým územím a my žádáme o nápady, které proměňují celé dvory. Známe vítěze, který je na 7. obvodě. Je to opět takové uchopení celého prostoru, které by mělo sloužit především dětem.”

Kristýna Špačková, koordinátorka participativního rozpočtu, MOb Ostrava-Poruba: ,,Vítězný návrh měl 419 hlasů v celkovém součtu. Ten vítězný návrh získá na realizaci 5 milionů korun. V rámci porubského participativního rozpočtu je to sice 7. ročník, nicméně 3. ročník, kdy realizujeme celý dvůr.“

Dosud nevyužívaný prostor za školou a školkou Jana Šoupala se promění v místo pro sport, relaxaci i setkávání.

Táňa Hlavatá, autorka vítězného návrhu: ,,Nápad vznikl tím, že v podstatě tady nic takového není. A hlavně naše děti v družině si neměly kde hrát, jak je to v té písničce, takže jsme vlastně s kolegyní začaly přemýšlet, že něco takového bychom tady mohly zkusit.”

Kristýna Špačková, koordinátorka participativního rozpočtu, MOb Ostrava-Poruba: ,,Zásadní je vlastně přeměna té stávající asfaltové plochy na novou, takže vznikne funkční multifunkční hřiště, budou doplněny nějaké dětské prvky pro všechny věkové kategorie, měli jsme velkou poptávku i pro takové baby děti. Bude podpořena biodiverzita v celém tom prostoru, takže nějaké hmyzí domečky, pítka pro ptáčky a samozřejmě výsadba.”

Táňa Hlavatá, autorka vítězného návrhu: ,,Najdeme tam basketbalové hřiště nebo v podstatě hřiště, kde se dá praktikovat jakýkoliv sport. Je tam i takové krásné hlediště z kůlů, kde vlastně i pro ty menší děti to mohou být prolézačky. Potom tam bube dendrofon, odpočinková místa, nové lavičky, nová lehátka, chtěli bychom tam mít knihobudku. Mají tam být pocitové chodníčky.”

Výhodou areálu je, že herní a sportovní prvky budou umístěny mezi stávající zelení a k dispozici budou celoročně.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,My předpokládáme, že ho zrealizujeme v příštím roce. Doufejme, že ještě v takovém tom pěkném počasí, kdy si tam budou moci děti a rodiny hrát. Během prvního kvartálu by mohlo nastat výběrové řízení.”

Vítězný návrh participativního rozpočtu je příkladem toho, jak mohou občané přispět k rozvoji v obvodu. Do dalšího ročníku se mohou zapojit opět i ti, kteří letos neuspěli a své návrhy mohou ještě více propracovat.

---

Techniáda ukázala žákům kouzlo technických oborů

Střední škola polytechnická v Havířově pořádá už od roku 2010 Techniádu pro vycházející žáky základních škol. Hlavním smyslem akce je, aby se děti viděly, že i technické obory mohou být zábavné a absolventi mají uplatnění na trhu práce.

Před 14 lety, kdy nebyl příliš velký zájem o technické obory, se Střední škola polytechnická v Havířově rozhodla uspořádat pro budoucí studenty zajímavou soutěž. Techniáda se stala oblíbenou akcí. S moderní technikou se mohli žáci seznámit na 16 stanovištích.

Tomáš Kostka, zástupce ředitele SŠ polytechnická Havířov: “Jestli to má vliv na jejich rozhodování, to úplně nevím, protože je prosinec a spoustu žáků už rozhodnuto je a ti, kteří váhají a projdou tady několik technických stanovišť, tak to může jejich rozhodnutí změnit. V současné době v té elektrotechnice a strojírenství je uplatnění těch absolventů.”

anketa: "Já už vím, co budu studovat, ale myslím si, že nám to dneska tady pomohlo některým z nás. Hlavně klukům, si myslím. Byla to zábava a bylo to super."

anketa: “Zaujalo mě tady hodně věcí, je to tu zajímavé, ale už mám školu vybranou, gymnázium. Ještě si nejsem jistý, co budu dělat, co chci, ale asi chci na vysokou školu.”

anketa: “Už jsem se rozhodl, že na tuto školu půjdu, akorát ten dnešek mi ukázal, že si zde budu dávat přihlášku. Technické vybavení se mi hodně líbí."

Techniády se v letošním roce zúčastnilo na 340 žáků nejen z Havířova, ale i okolních obcí.

---

Medové dny v Dětmarovicích

Dětmarovice ožily oblíbenou akcí, která se po několikaleté přestávce vrátila v plné síle. Medové dny, oslava místní spolkové činnosti a tradic, nabídly návštěvníkům bohatý program i pohled do historie.

V Dělnickém domě v Dětmarovicích se po několikaleté přestávce kvůli covidu a rekonstrukci budovy uskutečnila krásná tradiční akce pro veřejnost nazvaná Medové dny.

Ladislav Rosman (PRO), starosta Dětmarovic: "Jsme rádi, že se to takto uskutečňuje v naší obci, protože je to prezentace a výkvět naší spolkové činnosti, kterou tady máme v obci docela špičkovou, obec taky ty spolky velmi podporuje.”

Taťána Čempelová, koordinátorka Medových dnů: "Náš 17. ročník Medových dnů se tradičně skládá z výstavní expozice zahrádkářů, z expozice místních ochránců přírody, pak je tady historická část která potěší naše návštěvníky tím, že si zavzpomínají na domácnosti svých rodičů nebo babiček a pak je tady část prodejní, kdy se schází prodejci nejen z naší obce, ale i z blízkého okolí."

anketa: návštěvníci akce: "Líbí se mi to, každoročně sem chodíme." "To je pěkné, kvalitní med, pěkné prostředí, káva, čaj, zákusky."

Součástí každého ročníku je také tvořivá výstava, letos o nejkrásnějšího anděla. Kreativitou se pochlubili jednotlivci, spolky, děti z mateřinky a základní školy i místní senioři.

Medové dny každoročně navštíví přes dva tisíce lidí.

---

Sbírka Vánoční strom ve F-M podpoří canisterapii

Adventní program ve Frýdku-Místku odstartoval další ročník veřejné sbírky Vánoční strom. Letos její výtěžek podpoří canisterapii, kterou zajišťuje organizace Podané ruce. Dar mohou lidé vhodit přímo do kasičky nebo poslat převodem na transparentní účet. Sbírka potrvá do konce roku.

Pod vánočním stromem na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku upět stojí kasička, do které mohou návštěvníci adventních trhů přispívat v rámci sbírky Vánoční strom. Letos tak podpoří canisterapii.

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Je to opravdu 25 let, kdy pomáháme canisterapií lidem s handicapy a seniorům. Chodíme do všech zařízení, chce jít zřejmě právě hlídat ty penízky."

Pokladničku vloni vyrobila Střední odborná škola Frýdek-Místek podle návrhu žákyně ze Základní umělecké školy, která vyhrála soutěž o nejhezčí vánoční pokladničku. Kasička je bytelnější a lépe zabezpečená.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V letošním roce rada města rozhodla, že Vánoční sbírka se bude konat pro canisterapii ve Frýdku-Místku, kterou provozují Podané ruce. Já jsem velmi rád za to, že je to právě tato organizace, protože canisterapie je důležitá součást vlastně sociálních služeb, kdy zaměstnanci Podaných rukou chodí do různých sociálních služeb, jako je třeba domov pro seniory, penzion pro seniory, hospic. Ale také za dětmi."

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Do všech zařízení, sociálních, zdravotnických, tady ve Frýdku-Místku chodí naši dobrovolníci, naši členové se svými cvičenými a připravovanými pejsky. Myslím si, že ta dlouholetá spolupráce s městem se právě ukázala v tom, oni nám nabídli pokladničku v rámci charitativní sbírky adventního městečka a my zase budeme za klienty, za občany města chodit s našimi krásnými pejsky."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Díky canisterapii vlastně se uživatelům v těch zařízeních sociálních služeb, tak se jim zlepšuje nálada. Je to opravdu, myslím si, pro jejich psychiku velmi dobrý počin, že mají kontakt vlastně se zvířátky, se psy."

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Neděkuji samozřejmě jenom městu. Ale hlavně občanům města a návštěvníkům, kteří přijdou v rámci adventu na punč, přijdou se potěšit se svými známými, zazvonit si na zvoneček štěstí. A přitom nám hodí nějakou minci, kterou budou postrádat a nám to hodně pomůže. Tak všem moc děkujeme. Podané ruce, založený spolek, všem moc děkuje. A my za to budeme dělat celý rok 2025 canisterapii."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chtěl bych samozřejmě poděkovat i všem občanům, kteří do této sbírky přispějí. V loňském roce například se vybralo 111 tisíc korun, bylo to určeno pro Azylový dům Sára, tak věřím, že letos trhneme rekord a ta vybraná částka bude ještě vyšší."

Peníze je možné do kasičky vhodit přímo, ale také jsou u ní informace o transparentním účtu, na který se dají poslat peníze jednoduše a rychle přes QR platbu. Sbírka potrvá do 31. prosince. Od roku 2009 vybrala městská sbírka Vánoční strom dohromady už 832 tisíc korun.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-23-12-2024-16-00