Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • HLUČÍN KOUPIL OD HEIMSTADEN 53 BYTOVÝCH DOMŮ S 527 BYTY NA SÍDLIŠTI OKD
  • OBRAZ CÍSAŘOVNY SISSI SE PŘESTĚHOVAL DO KUNÍNA, PŘESUN STŘEŽILI POLICISTÉ
  • HAVÍŘOV OCENIL OSOBNOSTI, CENU MĚSTA ZÍSKALA IN MEMORIAM JANA FEBEROVÁ
  • V BUKOVCI MÍSTNÍ HASIČI UDRŽUJÍ TRADICI RUČNÍHO STAVĚNÍ MÁJKY
  • HISTORICKÁ KAŠNA V KARVINÉ SLAVÍ 125 LET, MĚSTO JI NECHÁVÁ OPRAVIT
  • OPAVA PŘEDSTAVILA BUDOUCÍ PODOBU A VYUŽITÍ BREDY, MĚLA BY BÝT SOBĚSTAČNÁ
  • STAVBĚ PUMPTRACKU V NOVÉM JIČÍNĚ ŠLY Z CESTY DVA SKLADY
  • V MÁRNICI ZA KOSTELEM SV. MARKA V HEŘMANICÍCH VZNIKLO MUZEUM HISTORIE
  • SBOR PERMONÍK VYHRÁL NA MEZ. FESTIVALU SBOROVÉHO ZPĚVU V NĚMECKÉM CHEMNITZ
  • HOSPIC A CHARITA FRÝDEK-MÍSTEK ZÍSKALY CENU KVALITY ZA VYSOKOU ÚROVEŇ SLUŽEB
  • NÁDRAŽÍ OSTRAVA-SVINOV PROJDE V ROCE 2026 REKONSTRUKCÍ
  • KŘIŽOVATKA MEZI RYCHVALDEM A BOHUMÍNEM SE ZAČÍNÁ PŘESTAVOVAT NA RONDEL
  • NA ZLATÉ TRETŘE SE PŘEDSTVAVÍ I ARMAND „MONDO“ DUPLANTIS A NÍRADŽ ČOPRA.
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas -:-
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Pečovatelka z Frýdku-Místku získala národní ocenění

      Národní ocenění v sociálních službách letos zamířilo i do Frýdku-Místku. Marcela Chwastková, pečovatelka z Domova Přístav pod Armádou spásy, získala titul Pečovatelka roku 2024 v kategorii Pracovník v pobytových sociálních službách.

      Paní Marcela Chwastková pracuje v Domově Přístav ve Frýdku-Místku už 7 let. Za tu dobu pomohla desítkám klientů s různými potřebami. Kolegové ji nominovali na ocenění Národní ceny sociálních služeb a hodnotící komise ji nakonec přiřkla vítězství v kategorii Pracovník v pobytových službách.

      Marcela Chwastková, oceněná pečovatelka: "Myslím si, že nejenom pro mě, ale pro celý náš kolektiv je to prestiž. Je to strašně příjemné, je to takové nové, krásné."

      Lucie Kopecká, vedoucí přímé práce, Domov Přístav: "My jsme nesmírně šťastní, že tady toto ocenění vyhrála zrovna naše kolegyně. Je to ocenění, které je nejen pro ni, ale i pro celý náš tým a my si toho velice vážíme."

      K úspěchu přišel pečovatelce osobně pogratulovat i náměstek primátora, který má na starost sociální oblast.

      Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dnes jsem byl tady v Domově Přístav, který vlastně spravuje Armáda spásy, popřát paní Marcele Chwastkové, která získala národní cenu v sociálních službách v kategorii Pečovatelka roku. Byl jsem jí za to poděkovat, protože si velmi vážím její práce, nejen samozřejmě její, ale všech ošetřovatelů v tomto zařízení."

      Práce zdejších pečovatelů zahrnuje kromě každodenní péče o klienty i psychickou podporu a porozumění.

      Marcela Chwastková, oceněná pečovatelka: "O jejich potřeby – od základních potřeb, potom sociální potřeby, vlastně veškeré potřeby. A my jsme tu přítomné i na tu těžší práci, to znamená koupele třeba, a taky na to spojování s rodinou, na tu sociální práci, dá se říct." - Jsou to určitě hodně náročné příběhy. - "Jsou, jsou. A to si taky někdy bere svou daň. Je třeba se od toho odprostit. Ale ty příběhy nám pomáhají lépe pracovat s těmi lidmi a vlastně můžeme… můžeme navázat na ty příběhy, můžeme je rozvíjet… pardon, rozvíjet… no, úplně dostanete jiný náhled na toho člověka, když znáte jeho příběh."

      Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsou tady nároční klienti, kteří mají zdravotní problémy, duševní onemocnění. Jsou to lidé, kteří třeba byli na ulici a dnes jsou tady v tomto zařízení. Tak jak říkám, tato práce je velmi náročná, velmi složitá, a proto jsem přišel poděkovat a povzbudit další zaměstnance, aby tady opravdu fungovali tak, jak dosud, a moc jim za to děkuji."

      Národní cena sociálních služeb byla udílena v pěti kategoriích a jedné ceně veřejnosti. Cílem akce je zvýšit prestiž sociální práce. Tři oceněné byly z Frýdku-Místku, Ostravy a Nového Jičína.

      ---

      Ostravské kalendárium 29 bylo slavnostně pokřtěno

      Ostrava má nové kalendárium. Je už dvacáté deváté a jsou v něm zaznamenány ty nejdůležitější události roku 2024. Křes publikace se uskutečnil v Archivu města Ostravy.

      1. ledna 2024 a tradiční novoroční výstup na haldu Ema je první událostí zaznamenanou v Ostravském kalendáriu roku 2024 a tou poslední je ohňostroj před Slezskoostravskou radnicí 31. prosince. Na přibližně stovce  stran je pak popsáno vše podstatné, co se odehráli mezi těmito dvěma dny.

      Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: "Hlavním autorem kronikář města Ostravy doktor Martin Juřica, ale na jeho tvorbě se podílí i celá řada dalších lidí. Kolegové například dodávají informace a pomáhají se sestavením toho kalendária." 

      Kalendárium je samozřejmě také plné fotografií a pro autora je nejtěžší vypořádat se z omezeným množstvím stránek.

      Martin Juřica, autor publikace, kronikář města: "Je to už mé 25 kalendárium, takže člověk má už nějaký zaběhlý systém a ví, co by tam mělo být umístěno a další věci se shromažďují postupně." 

      Křtin publikace se zúčastnil také primátor, který u spousty událostí zaznamenaných v kalendáriu byl osobně.

      Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Všichni tvoříme tu historii města a všechno, co jsme v loňském roce prožili, už historií je a kalendárium ty události zachycuje." 

      Kalendárium je k dostání přímo v městském archivu a nebo také v informačních centrech. K dispozici je i v elektronické podobě na webu archivu amo.cz.

      ---

      Krátké zprávy 24. 2. 2025 16.00 - 1

      SLUŽEBNÍ PSI V BOJI PROTI TRESTNÉ ČINNOSTI

      Moravskoslezští kynologové a jejich psi opět prokázali svou nezastupitelnou roli v boji proti trestné činnosti. V roce 2024 byli psi nasazeni ve 14. stovkách případů, včetně vyhledávání drog a osob.

      ZÁCHRANA TURISTŮ V BESKYDECH

      O víkendu zachraňovali záchranáři v Beskydech dvě zraněné osoby. Čtyřicetiletá turistka spadla do potoka, přičemž došlo k podchlazení a vážným poraněním. Cyklista zranil ruku při pádu na zledovatělém terénu. Horská služba upozorňuje na nebezpečí ledovky a důrazně doporučuje nosit nesmeky.

      ---

      Novojičínský zámek čeká bourání a úprava přízemí

      Žerotínský zámek v Novém Jičíně čekají velké změny. Historický objekt získá výrazně upravený vstup. V přízemí bude nové zázemí pro návštěvníky, vzdělávací centrum a přibydou výstavní místnosti. Práce začnou v nejbližších dnech.

      První studie úprav vstupu a přízemí Žerotínského zámku, ve kterém sídlí Muzeum Novojičínska, začaly vznikat v roce 2019. Teď, v průběhu března, budou stavební práce zahájeny.

      Aleš Knápek, ředitel Muzea Novojičínska: “Jedna z největších změn, která bude pro každého procházejícího patrná, je odbourání zdi prvního nádvoří, kterou nahradí prosklený vstup osazený sbírkovými předměty a tím se zprůhlední pro každého návštěvníka města pohled na to historické nádvoří.”

      Tato stěna, která nyní objekt uzavírá směrem k Hotelu Praha, není historickou součástí zámku. Přistavěna byla v šedesátých letech, po zbourání původní řady domků.

      Pavel Stabrava, kurátor sbírky archeologie Muzea Novojičínska: “Spousta lidí má tendenci se domnívat, že plánované odstranění současného zdiva s branou je narušením objektu zámku. Není tomu tak. Je to zeď související se zástavbou, která tady fungovala až do šedesátých let.”

      Další práce se pak dotknou přízemí zámku, kde bude nově pokladna se zázemím pro návštěvníky a expozice.

      Aleš Knápek, ředitel Muzea Novojičínska: “Takže přímo z nádvoří vstoupíte do pokladny a do prostor nové expozice, která bude reflektovat počátky sbírek muzea na přelomu 19. a 20. století. Vedle průjezdu, v bývalé tiskárně, vznikne edukační prostor.”

      První návštěvníky by tu mohli přivítat v roce 2027. Zřizovatelem Muzea Novojičínska je Moravskoslezský kraj, tato proměna zámku přijde na 122 milionů korun. V plánu je ale letos také oprava střechy za dalších 35 milionů korun. Stavební práce zatím chod muzea neovlivní.

      ---

      Elim Opava rekonstruuje zaplavené prostory

      Centrum Elim v Opavě-Kateřinkách pokračuje v rekonstrukci prostor, kterými se loni v září prohnala velká voda. Povodeň zaplavila přízemí budovy, kde poničila kanceláře, chodby, klubovny a tělocvičnu.

      Elim Opava už více než 20 let pomáhá lidem v těžkých životních situacích. Nabízí prostory pro setkávání, sport, volný čas i bohoslužby. Služby nezastavily ani zářijové ničivé povodně. Kvůli probíhající rekonstrukci ale fungují omezeně.

      Ivo Vaněček, ředitel, Elim Opava: "Všechno bylo komplet zničené, tak jsme to vystěhovali do 1. patra, takže tam máme dvě klubovny, Máme tam i psychoterapeutickou místnost, kterou jsme teď museli dočasně pozastavit. Nízkoprahový klub, který je taky teď nefunkční.”

      Přízemní prostory voda zatopila do výšky asi metr 20 a způsobila milionové škody.

      Ivo Vaněček, ředitel, Elim Opava: “Dobrovolnické centrum a komunitní práci to zasáhlo, tam se musely vyklidit kanceláře, ten nízkoprahový klub, tam to bylo zcela zničené, tady v tělocvičně jsme to bohužel neměli pojištěné.”

      Tomáš Kolman, kazatel a správce sboru, Elim Opava: “V tuto chvíli pracujeme na rekonstrukci této tělocvičny, máme tu různě poškozené stěny, utěsňujeme bývalá okna a brzy přijde na to malování. Potom se pomalu pustíme do toho hlavního, do pokládání podlahy a obložení.”

      Tělocvičnu využívají nejen klienti centra Elim, ale také ZŠ Vrchní a široká veřejnost.

      Tomáš Kolman, kazatel a správce sboru, Elim Opava: “Pokud by byli lidé ochotni pomoct nám k obnově toho našeho objektu a našich služeb, tak to nejjednodušší, co v tuto chvíli je, je Donio sbírka."

      Elim Opava vznikl po povodních v roce 97 přestavbou chátrající budovy bývalé kotelny a od té doby slouží nejen místní komunitě, ať už dětem nebo jejich rodinám. Nabízí mimo jiné nízkoprahové služby, dobrovolnické centrum nebo doprovodnou organizaci pro pěstounské rodiny.

      ---

      Krátké zprávy 24. 2. 2025 16.00 - 2

      NOVÝ SBĚRNÝ DVŮR V OPAVĚ

      Sběrný dvůr na Šlofárně v Opavě-Kylešovicích byl předán Technickým službám Opava. Město ho postavilo kvůli malým kapacitám stávajících sběrných dvorů. Nový areál bude lépe třídit odpady a přijímat stavební suť. Výstavba stála přes 40 milionů Kč, bez mála 27 milionu pokryla dotace.

      STAVBA KANALIZACE V MALÝCH NOŠOVICÍCH

      Stavba kanalizace v části Malé Nošovice významně omezila dopravu, a to až do příštího roku. V této lokalitě se také současně staví rodinné domy a nájemní byty pro nové obyvatele, i tyto rozsáhlé práce zásadně ovlivňují dopravu.

      ---

      V Havířově se konalo MČR v řecko-římském zápase

      V havířovské sportovní hale Fénix se konalo MČR kadetů a mužů v řecko-římském zápase. Sportovci ocenili i netradiční prostředí, jelikož hala ještě donedávna sloužila jako nádražní budova.

      Řecko-římský zápas byl součástí první Olympiády v roce 1896. A i v České republice má dlouholetou tradici. V Havířově se nyní konalo MČR, na které přijelo na 140 závodníků.

      Karel Vavřička, místostarosta TJ Sokol Moravská Ostrava 2: “Řecko-římský zápas je v podstatě jednou z nejpřirozenějších a nejstarších způsobů sebeobrany, kdy se soupeři snaží přeprat navzájem pomocí techniky od pasu nahoru. To znamená, nesmí se chytat za nohy, nesmí se podrážet."

      Stanislav Taraba, zápasník: “Dneska do toho dám všechno, soupeři jsou dobří. Skupinu mám těžkou, takže bude můj cíl, se probojovat a vyhrát toho mistra.”

      TJ Sokol Moravská Ostrava 2 uvítala nabídku Havířova pořádat mistrovství právě v hale Fénix.

      Karel Vavřička, místostarosta TJ Sokol Moravská Ostrava 2: “My sami se rádi podílíme na průkopnictví nových prostorů. Nejen klasických tělocvičen, ale v podstatě v této nádherné hale v bývalého nádraží je to naprosto exkluzivní.”

      Martin Taraba, zápasník: "Je to tady krásné, velké, může tady být hodně diváků, takže je to super."

      Ondřej Baránek (ANO), primátor Havířova: “My jsme velmi rádi, že můžeme ukázat v této hale další nový sport a všem Havířovákům, a my samozřejmě budeme pracovat na tom, aby se tady tyto akce opakovaly.”

      Město nyní zvažuje připravit podmínky pro to, aby se řecko-římskému zápasu mohla věnovat mládež i dospělí také v Havířově.

      ---

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Regionální zprávy POLAR
      24. února 2025, 16:00

      Pečovatelka z Frýdku-Místku získala národní ocenění

      Národní ocenění v sociálních službách letos zamířilo i do Frýdku-Místku. Marcela Chwastková, pečovatelka z Domova Přístav pod Armádou spásy, získala titul Pečovatelka roku 2024 v kategorii Pracovník v pobytových sociálních službách.

      Paní Marcela Chwastková pracuje v Domově Přístav ve Frýdku-Místku už 7 let. Za tu dobu pomohla desítkám klientů s různými potřebami. Kolegové ji nominovali na ocenění Národní ceny sociálních služeb a hodnotící komise ji nakonec přiřkla vítězství v kategorii Pracovník v pobytových službách.

      Marcela Chwastková, oceněná pečovatelka: "Myslím si, že nejenom pro mě, ale pro celý náš kolektiv je to prestiž. Je to strašně příjemné, je to takové nové, krásné."

      Lucie Kopecká, vedoucí přímé práce, Domov Přístav: "My jsme nesmírně šťastní, že tady toto ocenění vyhrála zrovna naše kolegyně. Je to ocenění, které je nejen pro ni, ale i pro celý náš tým a my si toho velice vážíme."

      K úspěchu přišel pečovatelce osobně pogratulovat i náměstek primátora, který má na starost sociální oblast.

      Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dnes jsem byl tady v Domově Přístav, který vlastně spravuje Armáda spásy, popřát paní Marcele Chwastkové, která získala národní cenu v sociálních službách v kategorii Pečovatelka roku. Byl jsem jí za to poděkovat, protože si velmi vážím její práce, nejen samozřejmě její, ale všech ošetřovatelů v tomto zařízení."

      Práce zdejších pečovatelů zahrnuje kromě každodenní péče o klienty i psychickou podporu a porozumění.

      Marcela Chwastková, oceněná pečovatelka: "O jejich potřeby – od základních potřeb, potom sociální potřeby, vlastně veškeré potřeby. A my jsme tu přítomné i na tu těžší práci, to znamená koupele třeba, a taky na to spojování s rodinou, na tu sociální práci, dá se říct." - Jsou to určitě hodně náročné příběhy. - "Jsou, jsou. A to si taky někdy bere svou daň. Je třeba se od toho odprostit. Ale ty příběhy nám pomáhají lépe pracovat s těmi lidmi a vlastně můžeme… můžeme navázat na ty příběhy, můžeme je rozvíjet… pardon, rozvíjet… no, úplně dostanete jiný náhled na toho člověka, když znáte jeho příběh."

      Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsou tady nároční klienti, kteří mají zdravotní problémy, duševní onemocnění. Jsou to lidé, kteří třeba byli na ulici a dnes jsou tady v tomto zařízení. Tak jak říkám, tato práce je velmi náročná, velmi složitá, a proto jsem přišel poděkovat a povzbudit další zaměstnance, aby tady opravdu fungovali tak, jak dosud, a moc jim za to děkuji."

      Národní cena sociálních služeb byla udílena v pěti kategoriích a jedné ceně veřejnosti. Cílem akce je zvýšit prestiž sociální práce. Tři oceněné byly z Frýdku-Místku, Ostravy a Nového Jičína.

      ---

      Ostravské kalendárium 29 bylo slavnostně pokřtěno

      Ostrava má nové kalendárium. Je už dvacáté deváté a jsou v něm zaznamenány ty nejdůležitější události roku 2024. Křes publikace se uskutečnil v Archivu města Ostravy.

      1. ledna 2024 a tradiční novoroční výstup na haldu Ema je první událostí zaznamenanou v Ostravském kalendáriu roku 2024 a tou poslední je ohňostroj před Slezskoostravskou radnicí 31. prosince. Na přibližně stovce  stran je pak popsáno vše podstatné, co se odehráli mezi těmito dvěma dny.

      Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: "Hlavním autorem kronikář města Ostravy doktor Martin Juřica, ale na jeho tvorbě se podílí i celá řada dalších lidí. Kolegové například dodávají informace a pomáhají se sestavením toho kalendária." 

      Kalendárium je samozřejmě také plné fotografií a pro autora je nejtěžší vypořádat se z omezeným množstvím stránek.

      Martin Juřica, autor publikace, kronikář města: "Je to už mé 25 kalendárium, takže člověk má už nějaký zaběhlý systém a ví, co by tam mělo být umístěno a další věci se shromažďují postupně." 

      Křtin publikace se zúčastnil také primátor, který u spousty událostí zaznamenaných v kalendáriu byl osobně.

      Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Všichni tvoříme tu historii města a všechno, co jsme v loňském roce prožili, už historií je a kalendárium ty události zachycuje." 

      Kalendárium je k dostání přímo v městském archivu a nebo také v informačních centrech. K dispozici je i v elektronické podobě na webu archivu amo.cz.

      ---

      Krátké zprávy 24. 2. 2025 16.00 - 1

      SLUŽEBNÍ PSI V BOJI PROTI TRESTNÉ ČINNOSTI

      Moravskoslezští kynologové a jejich psi opět prokázali svou nezastupitelnou roli v boji proti trestné činnosti. V roce 2024 byli psi nasazeni ve 14. stovkách případů, včetně vyhledávání drog a osob.

      ZÁCHRANA TURISTŮ V BESKYDECH

      O víkendu zachraňovali záchranáři v Beskydech dvě zraněné osoby. Čtyřicetiletá turistka spadla do potoka, přičemž došlo k podchlazení a vážným poraněním. Cyklista zranil ruku při pádu na zledovatělém terénu. Horská služba upozorňuje na nebezpečí ledovky a důrazně doporučuje nosit nesmeky.

      ---

      Novojičínský zámek čeká bourání a úprava přízemí

      Žerotínský zámek v Novém Jičíně čekají velké změny. Historický objekt získá výrazně upravený vstup. V přízemí bude nové zázemí pro návštěvníky, vzdělávací centrum a přibydou výstavní místnosti. Práce začnou v nejbližších dnech.

      První studie úprav vstupu a přízemí Žerotínského zámku, ve kterém sídlí Muzeum Novojičínska, začaly vznikat v roce 2019. Teď, v průběhu března, budou stavební práce zahájeny.

      Aleš Knápek, ředitel Muzea Novojičínska: “Jedna z největších změn, která bude pro každého procházejícího patrná, je odbourání zdi prvního nádvoří, kterou nahradí prosklený vstup osazený sbírkovými předměty a tím se zprůhlední pro každého návštěvníka města pohled na to historické nádvoří.”

      Tato stěna, která nyní objekt uzavírá směrem k Hotelu Praha, není historickou součástí zámku. Přistavěna byla v šedesátých letech, po zbourání původní řady domků.

      Pavel Stabrava, kurátor sbírky archeologie Muzea Novojičínska: “Spousta lidí má tendenci se domnívat, že plánované odstranění současného zdiva s branou je narušením objektu zámku. Není tomu tak. Je to zeď související se zástavbou, která tady fungovala až do šedesátých let.”

      Další práce se pak dotknou přízemí zámku, kde bude nově pokladna se zázemím pro návštěvníky a expozice.

      Aleš Knápek, ředitel Muzea Novojičínska: “Takže přímo z nádvoří vstoupíte do pokladny a do prostor nové expozice, která bude reflektovat počátky sbírek muzea na přelomu 19. a 20. století. Vedle průjezdu, v bývalé tiskárně, vznikne edukační prostor.”

      První návštěvníky by tu mohli přivítat v roce 2027. Zřizovatelem Muzea Novojičínska je Moravskoslezský kraj, tato proměna zámku přijde na 122 milionů korun. V plánu je ale letos také oprava střechy za dalších 35 milionů korun. Stavební práce zatím chod muzea neovlivní.

      ---

      Elim Opava rekonstruuje zaplavené prostory

      Centrum Elim v Opavě-Kateřinkách pokračuje v rekonstrukci prostor, kterými se loni v září prohnala velká voda. Povodeň zaplavila přízemí budovy, kde poničila kanceláře, chodby, klubovny a tělocvičnu.

      Elim Opava už více než 20 let pomáhá lidem v těžkých životních situacích. Nabízí prostory pro setkávání, sport, volný čas i bohoslužby. Služby nezastavily ani zářijové ničivé povodně. Kvůli probíhající rekonstrukci ale fungují omezeně.

      Ivo Vaněček, ředitel, Elim Opava: "Všechno bylo komplet zničené, tak jsme to vystěhovali do 1. patra, takže tam máme dvě klubovny, Máme tam i psychoterapeutickou místnost, kterou jsme teď museli dočasně pozastavit. Nízkoprahový klub, který je taky teď nefunkční.”

      Přízemní prostory voda zatopila do výšky asi metr 20 a způsobila milionové škody.

      Ivo Vaněček, ředitel, Elim Opava: “Dobrovolnické centrum a komunitní práci to zasáhlo, tam se musely vyklidit kanceláře, ten nízkoprahový klub, tam to bylo zcela zničené, tady v tělocvičně jsme to bohužel neměli pojištěné.”

      Tomáš Kolman, kazatel a správce sboru, Elim Opava: “V tuto chvíli pracujeme na rekonstrukci této tělocvičny, máme tu různě poškozené stěny, utěsňujeme bývalá okna a brzy přijde na to malování. Potom se pomalu pustíme do toho hlavního, do pokládání podlahy a obložení.”

      Tělocvičnu využívají nejen klienti centra Elim, ale také ZŠ Vrchní a široká veřejnost.

      Tomáš Kolman, kazatel a správce sboru, Elim Opava: “Pokud by byli lidé ochotni pomoct nám k obnově toho našeho objektu a našich služeb, tak to nejjednodušší, co v tuto chvíli je, je Donio sbírka."

      Elim Opava vznikl po povodních v roce 97 přestavbou chátrající budovy bývalé kotelny a od té doby slouží nejen místní komunitě, ať už dětem nebo jejich rodinám. Nabízí mimo jiné nízkoprahové služby, dobrovolnické centrum nebo doprovodnou organizaci pro pěstounské rodiny.

      ---

      Krátké zprávy 24. 2. 2025 16.00 - 2

      NOVÝ SBĚRNÝ DVŮR V OPAVĚ

      Sběrný dvůr na Šlofárně v Opavě-Kylešovicích byl předán Technickým službám Opava. Město ho postavilo kvůli malým kapacitám stávajících sběrných dvorů. Nový areál bude lépe třídit odpady a přijímat stavební suť. Výstavba stála přes 40 milionů Kč, bez mála 27 milionu pokryla dotace.

      STAVBA KANALIZACE V MALÝCH NOŠOVICÍCH

      Stavba kanalizace v části Malé Nošovice významně omezila dopravu, a to až do příštího roku. V této lokalitě se také současně staví rodinné domy a nájemní byty pro nové obyvatele, i tyto rozsáhlé práce zásadně ovlivňují dopravu.

      ---

      V Havířově se konalo MČR v řecko-římském zápase

      V havířovské sportovní hale Fénix se konalo MČR kadetů a mužů v řecko-římském zápase. Sportovci ocenili i netradiční prostředí, jelikož hala ještě donedávna sloužila jako nádražní budova.

      Řecko-římský zápas byl součástí první Olympiády v roce 1896. A i v České republice má dlouholetou tradici. V Havířově se nyní konalo MČR, na které přijelo na 140 závodníků.

      Karel Vavřička, místostarosta TJ Sokol Moravská Ostrava 2: “Řecko-římský zápas je v podstatě jednou z nejpřirozenějších a nejstarších způsobů sebeobrany, kdy se soupeři snaží přeprat navzájem pomocí techniky od pasu nahoru. To znamená, nesmí se chytat za nohy, nesmí se podrážet."

      Stanislav Taraba, zápasník: “Dneska do toho dám všechno, soupeři jsou dobří. Skupinu mám těžkou, takže bude můj cíl, se probojovat a vyhrát toho mistra.”

      TJ Sokol Moravská Ostrava 2 uvítala nabídku Havířova pořádat mistrovství právě v hale Fénix.

      Karel Vavřička, místostarosta TJ Sokol Moravská Ostrava 2: “My sami se rádi podílíme na průkopnictví nových prostorů. Nejen klasických tělocvičen, ale v podstatě v této nádherné hale v bývalého nádraží je to naprosto exkluzivní.”

      Martin Taraba, zápasník: "Je to tady krásné, velké, může tady být hodně diváků, takže je to super."

      Ondřej Baránek (ANO), primátor Havířova: “My jsme velmi rádi, že můžeme ukázat v této hale další nový sport a všem Havířovákům, a my samozřejmě budeme pracovat na tom, aby se tady tyto akce opakovaly.”

      Město nyní zvažuje připravit podmínky pro to, aby se řecko-římskému zápasu mohla věnovat mládež i dospělí také v Havířově.

      ---

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-24-02-2025-16-00