Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Kvůli vadám museli část dálnice u Frýdku-Místku opět rozbít
  • Noční klid může letos v Ostravě porušit 41 akcí
  • Špatně zaparkovaná auta ohrožují dojezd hasičů
  • Zámecký park ve F-M je po revitalizaci za 5,2 milionu
  • Projektový den s hasiči na ZŠ Bulharská
  • Dětské rybářské závody

Kvůli vadám museli část dálnice u Frýdku-Místku opět rozbít

Část obchvatu Frýdku-Místku je v těchto dnech uzavřena a veškerý provoz ve směru od Ostravy je vedený přes centrum města. Důvodem je nutnost provést reklamační opravu povrchu vozovky.

Na nedávno otevřený obchvat Frýdku-Místku se opět vrátily stavební stroje. Kvůli nekvalitně odvedené práci se musí rozbít betonový povrch, který se musí udělat znovu. 

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Z pohledu řidiče se mění dopravní režim, ale v každém případě se u řidičů mění nálada, protože vlastně znovu je vytáhneme z krásné nové dálnice jezdit někde mimo nekomfortně. Neříkám, že nebezpečně, ale v každém, případě už dávno měli jezdit po dálnici.”

Reklamační oprava se týká úseku, který už byl opravovaný v průběhu stavby.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: “Od začátku s touto betonovou vozovkou v tomto úseku byly poměrně zásadní problém. My jsme to neustále reklamovali a právě se nacházíme na místě, kde byl zkušební úsek, který se dokonce dvakrát vybourával v rámci celé stavby a bohužel zhotovitel nebyl schopen se z těch věcí poučit a i v tuto chvíli shledáváme na dálnici vady, které se neslučují s tím, abychom je ponechali do budoucího provozu."

Dočasné uzavření části obchvatu a zvýšený provoz centrem maří plány města na úpravu bývalého průtahu.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: “My jsme byli připravení udělat již některé úpravy na průtahu, které by měly zvýšit bezpečnost občanů. Měly by ho zklidnit. Chtěli jsme umožnit odbočení vlevo na některých křižovatkách, které právě by bylo možné po snížení toho průjezdu. Chtěli jsme zprovoznit některé světelné signalizace, chtěli jsme obnovit některé přechody se systémem vyvolávání a některé z těchto úprav jsou samozřejmě teďka posunuty v čase.”

Oprava reklamovaného úseku by měla být hotova do konce června.



---

Noční klid může letos v Ostravě porušit 41 akcí

S teplým počasím přibývá venkovních akcí, které se mohou protáhnout až do noci. Ostrava proto každým rokem dává městským obvodům možnost vybrat akce, které dostanou výjimku z vyhlášky o rušení nočního klidu. Vše ale musí schválit zastupitelstvo. Letos bude takových akcí v Ostravě 41.

Festivalová sezóna začíná, ale jednotlivé akce by se neobešly bez novelizace vyhlášky o rušení nočního klidu. Městské obvody mají možnost vybrat akce, při kterých bude noční klid zkrácen. Vyhláška byla schválena už na začátku roku, ale zastupitelstvo ji nyní rozšířilo o další 2 akce - Jazz Open Ostrava a Svatojánské slavnosti.

Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy, starostka Poruby: „Výběr akcí, u kterých zkrátíme dobu nočního klidu, podléhá pečlivému zvážení. Existuje několik faktorů, dle kterých přisoudíme pořadateli výjimku z rušení nočního klidu. Snažíme se, aby vybrané akce tato kritéria naplňovala všechna. Musí se jednat o významnou kulturní, sportovní či společenskou akci, sledujeme tradici akce, tedy zda se v posledních deseti letech uskutečnila alespoň pětkrát, a významným faktorem je také fakt, zda je akce městem či obvody finančně podpořena."

Noční klid začíná ve 22 hodin a končí ráno v 6. Přestože jeho zkrácení může pro některé obyvatele znamenat  omezení, pořádání akcí je součástí společenského vyžití ostravanů, je přínosné ekonomicky a přivádí do města turisty. Například v Porubě bude na dvě noci zkrácen noční klid v průběhu festivalu v ulicích. 

Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy, starostka Poruby: "Má v podstatě jako jediný výjimku, kromě ještě jedné akce, která se bude konat v amfiteátru. Tam je ale ta výjimka jen okleštěná, jedná se o půlhodinku. Festival v ulicích jsme určili i místně."

V letošním roce byla zastupitelstvem schválena výjimka 41 akcím, které se budou konat ve 20 městských obvodech. Nejvíce dnů bude noční klid zkrácen ve Vítkovicích. V červenci to bude devětkrát v průběhu 3 festivalů v Dolních Vítkovicích. 

---

Špatně zaparkovaná auta ohrožují dojezd hasičů

Při stavbě panelových domů se v minulosti nepočítalo s vysokým počtem aut, která pak sami řidiči hlavně o víkendech nebo večerních hodinách mají problém zaparkovat. Denně tak řidiči parkují na zákazech zastavení a stání a hasičům pak činí průjezd k místu zásahu problémy.

Už řadu let hasiči napříč celou republikou upozorňují na místa, kde mají velké problémy projet se svou technikou. Největší potíže mají především na velkých sídlištích. Auta zabírají i nástupní plochy hasičů, které slouží k ustavení požární techniky a k jejímu dalšímu užívání.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: “To, že se hasičská technika nedostane co nejblíže k místu zásahu, může být pro jakýkoliv zásah velká komplikace. Může to výrazně ovlivnit nejen jeho délku, ale i počet zraněných či usmrcených osob. Bohužel se takové problémy při cestě k zásahu vyskytují čím dál častěji. ve většině případů jsou mezery při průjezdu zaparkovaných vozidel a zásahovou technikou hasičů v řádech centimetrů, někdy milimetrů."

Čas od času hasiči také průjezdnost ulic preventivně ,zkouší a snaží se špatně parkující řidiče upozornit na problém.

Marian Mrózek, velitel HZS Karviná: "Během roku se snažíme objíždět problematická místa, sídliště, ve večerních hodinách, odpoledních hodinách a upozorňovat řidiče a vlastníky automobilů na nevhodně zaparkované automobily, aby si byli vědomi toho, že opravdu technika hasičů potřebuje více místa pro průjezd."

Parkovat by řidiči neměli ani na nástupních plochách pro řidiče, které jsou umístěny v blízkosti bytových domů s výškou nad 12 metrů, což odpovídá zhruba pěti a víceposchoďové budově. 

---

Zámecký park ve F-M je po revitalizaci za 5,2 milionu

Park frýdeckého zámku má po rozsáhlé revitalizaci. Část starších dřevin byla vykácena a po nové výsadbě přibylo v parku přes sedm tisíc kusů nejrůznějších rostlin. Park je nyní prosvětlenější a působí vzdušnějším dojmem. Projekt vyšel na 5,2 milionu korun.

Frýdecký zámek prošel za poslední roky několika etapami rekonstrukcí. Postupně se opravily interiéry, výstavní prostory, exteriéry i nádvoří. V loňském roce se Moravskoslezský kraj pustil do revitalizace zámeckého parku.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Ten park byl docela v žalostném stavu. Byly tady náletové dřeviny. Kolem plotu byly popínavé rostliny. Byly tady stromy napadené, suché a hrozily pádem."

V první fázi se odstranily nebezpečné a nemocné stromy. Poté následovalo ošetření nejpamátnějších stromů, které se zachovaly.

Vlastimil Toman; realizace zahrad, Nový Jičín: "Na to poté následovala samotná výsadba. Nejprve na podzim loni byly vysazeny stromy a solitérní keře. Za mnou vidíte spoustu šeříků, buky, spousta jiných dřevin je tady vysazena. Na jaře potom letos byly připravené a dokončené záhony. A zahájila se potom letos byly připravené a dokončené záhony a zahájila se výsadba samotných, především trvalek."

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Kraj do toho investoval 5,2 milionů korun. Za tuto částku tady došlo k celkové revitalizaci tohoto parku. Došlo tady k výsadbě různých rostlin a ten počet je docela úctyhodný, protože jich bylo vysazeno více jak 7 tisíc. Od různých dřevin až po rostliny jako je šeřík, růže, hortenzie a podobně."

Vlastimil Toman; realizace zahrad, Nový Jičín: "Tím, si myslím, že byl ten park velice zpestřen. Na jaře daleko více pokvete, oproti předchozím letům. Stále by tady v parku v průběhu roku mělo být něco, co pokvete, povoní, co bude zajímavé pro návštěvníky."

Původní asfaltovou cestu vedoucí parkem až na nádvoří zámku nahradila nová stezka z žulových kostek.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Park bude veřejnosti zpřístupněn a umožní také díky odstranění těch popínavých rostlin, aby byla vyhlídka daleko pěknější pro návštěvníky a mohli vidět krásně baziliku i okolí tohoto zámku."

Město bude chtít na revitalizaci navázat úpravou parku pod zámkem.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem rád, že došlo k rekonstrukci tohoto zámeckého parku. A obecně bych chtěl říct, že se snažíme s krajem jako město spolupracovat. A to i v tomto případě. Protože my jako město předpokládáme, že budeme dále revitalizovat Jižní Svahy. A chtěli bychom na tento park a na náš existující park Jižní Svahy navázat dalším propojením dolů k Faunaparku a potom k řece dalšími parkovými úpravami. Takže vznikne zase pěkný prostor pro občany."

Muzeum Beskyd ještě ladí drobné úpravy nového parku. A také řeší, kdo ho bude zahradnicky udržovat.

---

Projektový den s hasiči na ZŠ Bulharská

Základní škola Bulharská uspořádala další projektový den. Ten probíhá několikrát do roka vždy na jiné téma. Tentokrát se žáci seznámili s tím, jak náročná je práce hasičů, kteří dětem předvedli nejen simulované zásahy, ale také svou techniku.

Záchrana člověka na laně z jeřábu, likvidace nebezpečné látky a další náročné zásahy hasičů viděli v rámci prevence žáci Základní školy Bulharská.

Marcela Schelleová, zástupkyně ředitele ZŠ Bulharská: “Myslím si, že se děti baví a tyto projektové dny nás vždycky posunou někam dál. Seznámí se s konkrétními situacemi v životě.”

Petr Pupák, velitel družstva, Hasičský záchranný sbor správy železnic: “Každý zásah je specifický, kdy nevíte, kolik je zraněných osob, co vás čeká, zda jsou tam děti, dospělí. Každý zásah prostě má svoje.”

Náročné bylo zejména vyprošťování člověka po vážné dopravní nehodě, kdy o životě zraněného často rozhodují vteřiny.

Robin Dubec, hasič, Hasičský záchranný sbor správy železnic: “Musíme to auto nejdříve stabilizovat proti pohybu a teprve až potom můžeme zdravotníka pustit ke zraněné osobě. Následuje dostabilizování vozidla, spolupráce se zdravotníkem a následně samotné vyproštění z nabouraného automobilu.”

anketa: žáci ZŠ Bulharská: “Mě se strašně líbily ty nástroje jak hasiči zachraňovali ty lidi a auta jak tady přijely.” 

“Mě hodně zaujalo to, jak zachraňovali člověka z toho auta a ještě to, jak se slaňovali dolů z velkého jeřábu.”


Hasiči preventivně působí na děti i na ostatních základních školách v rámci programu Hasič.

---

Dětské rybářské závody

Vždy na jaře a na podzim se v Lomnici u Rýmařova konají rybářské závody. Ty dětské, které předcházejí dospělým, mají již tradici a sjíždějí se na ně malí rybáři ze širokého okolí.

Hlavní pořadatel připravil pro všechny děti odměny a rybník osadil pestrou škálou ryb.

Jiří Řezníček, hlavní pořadatel: „Myslím si, že jsou to na Severní Moravě největší rybářské závody. Osádka ryb je tady hodně veliká, myslím si, že ti mladí si zachytají, alespoň tu bílou rybu a takové. Účastníků je tady 54 dětí a děti jsou tady z Třince, od Olomouce, ze Zlína, z Luhačovic.“

Anketa, účastníci závodů: „My jsme z Opavy, máme tady dva syny, jeden je na druhé straně. Ten starší loví, ten mladší začíná."

„My jsme z Břidličné a jsme tu se synem. Už potřetí.“

„Jsme z Opavy a jsem tady se synem Josífkem a dcerou Emilkou.“

Na průběh závodu dohlíželi rozhodčí a bodovali úlovky dětí podle druhů a velikosti ryb.

Jiří Řezníček, hlavní pořadatel: „Jsou tady kapři, amuři velcí, je tady bílá ryba, je tady spousta dravců.“

Malí rybáři i přes svůj, často předškolní věk, mají s rybařením zkušenosti a perfektně ovládají rybářské nářadí a způsoby lovu.

Anketa, účastníci závodů:  „Já chytám na tři červy a na kukuřici.“

„Chytil jsem červenku a mám ji ve vezírku.“

„Už jsem chytil dvě plotice.“

„Tři plotičky.“

„Já jsem si pohladila dvě.“

Specialitou tylovských závodů jsou také bohaté odměny. Ty dostanou nakonec úplně všichni účastníci.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
25. května 2023, 17:00

Kvůli vadám museli část dálnice u Frýdku-Místku opět rozbít

Část obchvatu Frýdku-Místku je v těchto dnech uzavřena a veškerý provoz ve směru od Ostravy je vedený přes centrum města. Důvodem je nutnost provést reklamační opravu povrchu vozovky.

Na nedávno otevřený obchvat Frýdku-Místku se opět vrátily stavební stroje. Kvůli nekvalitně odvedené práci se musí rozbít betonový povrch, který se musí udělat znovu. 

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Z pohledu řidiče se mění dopravní režim, ale v každém případě se u řidičů mění nálada, protože vlastně znovu je vytáhneme z krásné nové dálnice jezdit někde mimo nekomfortně. Neříkám, že nebezpečně, ale v každém, případě už dávno měli jezdit po dálnici.”

Reklamační oprava se týká úseku, který už byl opravovaný v průběhu stavby.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: “Od začátku s touto betonovou vozovkou v tomto úseku byly poměrně zásadní problém. My jsme to neustále reklamovali a právě se nacházíme na místě, kde byl zkušební úsek, který se dokonce dvakrát vybourával v rámci celé stavby a bohužel zhotovitel nebyl schopen se z těch věcí poučit a i v tuto chvíli shledáváme na dálnici vady, které se neslučují s tím, abychom je ponechali do budoucího provozu."

Dočasné uzavření části obchvatu a zvýšený provoz centrem maří plány města na úpravu bývalého průtahu.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: “My jsme byli připravení udělat již některé úpravy na průtahu, které by měly zvýšit bezpečnost občanů. Měly by ho zklidnit. Chtěli jsme umožnit odbočení vlevo na některých křižovatkách, které právě by bylo možné po snížení toho průjezdu. Chtěli jsme zprovoznit některé světelné signalizace, chtěli jsme obnovit některé přechody se systémem vyvolávání a některé z těchto úprav jsou samozřejmě teďka posunuty v čase.”

Oprava reklamovaného úseku by měla být hotova do konce června.



---

Noční klid může letos v Ostravě porušit 41 akcí

S teplým počasím přibývá venkovních akcí, které se mohou protáhnout až do noci. Ostrava proto každým rokem dává městským obvodům možnost vybrat akce, které dostanou výjimku z vyhlášky o rušení nočního klidu. Vše ale musí schválit zastupitelstvo. Letos bude takových akcí v Ostravě 41.

Festivalová sezóna začíná, ale jednotlivé akce by se neobešly bez novelizace vyhlášky o rušení nočního klidu. Městské obvody mají možnost vybrat akce, při kterých bude noční klid zkrácen. Vyhláška byla schválena už na začátku roku, ale zastupitelstvo ji nyní rozšířilo o další 2 akce - Jazz Open Ostrava a Svatojánské slavnosti.

Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy, starostka Poruby: „Výběr akcí, u kterých zkrátíme dobu nočního klidu, podléhá pečlivému zvážení. Existuje několik faktorů, dle kterých přisoudíme pořadateli výjimku z rušení nočního klidu. Snažíme se, aby vybrané akce tato kritéria naplňovala všechna. Musí se jednat o významnou kulturní, sportovní či společenskou akci, sledujeme tradici akce, tedy zda se v posledních deseti letech uskutečnila alespoň pětkrát, a významným faktorem je také fakt, zda je akce městem či obvody finančně podpořena."

Noční klid začíná ve 22 hodin a končí ráno v 6. Přestože jeho zkrácení může pro některé obyvatele znamenat  omezení, pořádání akcí je součástí společenského vyžití ostravanů, je přínosné ekonomicky a přivádí do města turisty. Například v Porubě bude na dvě noci zkrácen noční klid v průběhu festivalu v ulicích. 

Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy, starostka Poruby: "Má v podstatě jako jediný výjimku, kromě ještě jedné akce, která se bude konat v amfiteátru. Tam je ale ta výjimka jen okleštěná, jedná se o půlhodinku. Festival v ulicích jsme určili i místně."

V letošním roce byla zastupitelstvem schválena výjimka 41 akcím, které se budou konat ve 20 městských obvodech. Nejvíce dnů bude noční klid zkrácen ve Vítkovicích. V červenci to bude devětkrát v průběhu 3 festivalů v Dolních Vítkovicích. 

---

Špatně zaparkovaná auta ohrožují dojezd hasičů

Při stavbě panelových domů se v minulosti nepočítalo s vysokým počtem aut, která pak sami řidiči hlavně o víkendech nebo večerních hodinách mají problém zaparkovat. Denně tak řidiči parkují na zákazech zastavení a stání a hasičům pak činí průjezd k místu zásahu problémy.

Už řadu let hasiči napříč celou republikou upozorňují na místa, kde mají velké problémy projet se svou technikou. Největší potíže mají především na velkých sídlištích. Auta zabírají i nástupní plochy hasičů, které slouží k ustavení požární techniky a k jejímu dalšímu užívání.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: “To, že se hasičská technika nedostane co nejblíže k místu zásahu, může být pro jakýkoliv zásah velká komplikace. Může to výrazně ovlivnit nejen jeho délku, ale i počet zraněných či usmrcených osob. Bohužel se takové problémy při cestě k zásahu vyskytují čím dál častěji. ve většině případů jsou mezery při průjezdu zaparkovaných vozidel a zásahovou technikou hasičů v řádech centimetrů, někdy milimetrů."

Čas od času hasiči také průjezdnost ulic preventivně ,zkouší a snaží se špatně parkující řidiče upozornit na problém.

Marian Mrózek, velitel HZS Karviná: "Během roku se snažíme objíždět problematická místa, sídliště, ve večerních hodinách, odpoledních hodinách a upozorňovat řidiče a vlastníky automobilů na nevhodně zaparkované automobily, aby si byli vědomi toho, že opravdu technika hasičů potřebuje více místa pro průjezd."

Parkovat by řidiči neměli ani na nástupních plochách pro řidiče, které jsou umístěny v blízkosti bytových domů s výškou nad 12 metrů, což odpovídá zhruba pěti a víceposchoďové budově. 

---

Zámecký park ve F-M je po revitalizaci za 5,2 milionu

Park frýdeckého zámku má po rozsáhlé revitalizaci. Část starších dřevin byla vykácena a po nové výsadbě přibylo v parku přes sedm tisíc kusů nejrůznějších rostlin. Park je nyní prosvětlenější a působí vzdušnějším dojmem. Projekt vyšel na 5,2 milionu korun.

Frýdecký zámek prošel za poslední roky několika etapami rekonstrukcí. Postupně se opravily interiéry, výstavní prostory, exteriéry i nádvoří. V loňském roce se Moravskoslezský kraj pustil do revitalizace zámeckého parku.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Ten park byl docela v žalostném stavu. Byly tady náletové dřeviny. Kolem plotu byly popínavé rostliny. Byly tady stromy napadené, suché a hrozily pádem."

V první fázi se odstranily nebezpečné a nemocné stromy. Poté následovalo ošetření nejpamátnějších stromů, které se zachovaly.

Vlastimil Toman; realizace zahrad, Nový Jičín: "Na to poté následovala samotná výsadba. Nejprve na podzim loni byly vysazeny stromy a solitérní keře. Za mnou vidíte spoustu šeříků, buky, spousta jiných dřevin je tady vysazena. Na jaře potom letos byly připravené a dokončené záhony. A zahájila se potom letos byly připravené a dokončené záhony a zahájila se výsadba samotných, především trvalek."

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Kraj do toho investoval 5,2 milionů korun. Za tuto částku tady došlo k celkové revitalizaci tohoto parku. Došlo tady k výsadbě různých rostlin a ten počet je docela úctyhodný, protože jich bylo vysazeno více jak 7 tisíc. Od různých dřevin až po rostliny jako je šeřík, růže, hortenzie a podobně."

Vlastimil Toman; realizace zahrad, Nový Jičín: "Tím, si myslím, že byl ten park velice zpestřen. Na jaře daleko více pokvete, oproti předchozím letům. Stále by tady v parku v průběhu roku mělo být něco, co pokvete, povoní, co bude zajímavé pro návštěvníky."

Původní asfaltovou cestu vedoucí parkem až na nádvoří zámku nahradila nová stezka z žulových kostek.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Park bude veřejnosti zpřístupněn a umožní také díky odstranění těch popínavých rostlin, aby byla vyhlídka daleko pěknější pro návštěvníky a mohli vidět krásně baziliku i okolí tohoto zámku."

Město bude chtít na revitalizaci navázat úpravou parku pod zámkem.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem rád, že došlo k rekonstrukci tohoto zámeckého parku. A obecně bych chtěl říct, že se snažíme s krajem jako město spolupracovat. A to i v tomto případě. Protože my jako město předpokládáme, že budeme dále revitalizovat Jižní Svahy. A chtěli bychom na tento park a na náš existující park Jižní Svahy navázat dalším propojením dolů k Faunaparku a potom k řece dalšími parkovými úpravami. Takže vznikne zase pěkný prostor pro občany."

Muzeum Beskyd ještě ladí drobné úpravy nového parku. A také řeší, kdo ho bude zahradnicky udržovat.

---

Projektový den s hasiči na ZŠ Bulharská

Základní škola Bulharská uspořádala další projektový den. Ten probíhá několikrát do roka vždy na jiné téma. Tentokrát se žáci seznámili s tím, jak náročná je práce hasičů, kteří dětem předvedli nejen simulované zásahy, ale také svou techniku.

Záchrana člověka na laně z jeřábu, likvidace nebezpečné látky a další náročné zásahy hasičů viděli v rámci prevence žáci Základní školy Bulharská.

Marcela Schelleová, zástupkyně ředitele ZŠ Bulharská: “Myslím si, že se děti baví a tyto projektové dny nás vždycky posunou někam dál. Seznámí se s konkrétními situacemi v životě.”

Petr Pupák, velitel družstva, Hasičský záchranný sbor správy železnic: “Každý zásah je specifický, kdy nevíte, kolik je zraněných osob, co vás čeká, zda jsou tam děti, dospělí. Každý zásah prostě má svoje.”

Náročné bylo zejména vyprošťování člověka po vážné dopravní nehodě, kdy o životě zraněného často rozhodují vteřiny.

Robin Dubec, hasič, Hasičský záchranný sbor správy železnic: “Musíme to auto nejdříve stabilizovat proti pohybu a teprve až potom můžeme zdravotníka pustit ke zraněné osobě. Následuje dostabilizování vozidla, spolupráce se zdravotníkem a následně samotné vyproštění z nabouraného automobilu.”

anketa: žáci ZŠ Bulharská: “Mě se strašně líbily ty nástroje jak hasiči zachraňovali ty lidi a auta jak tady přijely.” 

“Mě hodně zaujalo to, jak zachraňovali člověka z toho auta a ještě to, jak se slaňovali dolů z velkého jeřábu.”


Hasiči preventivně působí na děti i na ostatních základních školách v rámci programu Hasič.

---

Dětské rybářské závody

Vždy na jaře a na podzim se v Lomnici u Rýmařova konají rybářské závody. Ty dětské, které předcházejí dospělým, mají již tradici a sjíždějí se na ně malí rybáři ze širokého okolí.

Hlavní pořadatel připravil pro všechny děti odměny a rybník osadil pestrou škálou ryb.

Jiří Řezníček, hlavní pořadatel: „Myslím si, že jsou to na Severní Moravě největší rybářské závody. Osádka ryb je tady hodně veliká, myslím si, že ti mladí si zachytají, alespoň tu bílou rybu a takové. Účastníků je tady 54 dětí a děti jsou tady z Třince, od Olomouce, ze Zlína, z Luhačovic.“

Anketa, účastníci závodů: „My jsme z Opavy, máme tady dva syny, jeden je na druhé straně. Ten starší loví, ten mladší začíná."

„My jsme z Břidličné a jsme tu se synem. Už potřetí.“

„Jsme z Opavy a jsem tady se synem Josífkem a dcerou Emilkou.“

Na průběh závodu dohlíželi rozhodčí a bodovali úlovky dětí podle druhů a velikosti ryb.

Jiří Řezníček, hlavní pořadatel: „Jsou tady kapři, amuři velcí, je tady bílá ryba, je tady spousta dravců.“

Malí rybáři i přes svůj, často předškolní věk, mají s rybařením zkušenosti a perfektně ovládají rybářské nářadí a způsoby lovu.

Anketa, účastníci závodů:  „Já chytám na tři červy a na kukuřici.“

„Chytil jsem červenku a mám ji ve vezírku.“

„Už jsem chytil dvě plotice.“

„Tři plotičky.“

„Já jsem si pohladila dvě.“

Specialitou tylovských závodů jsou také bohaté odměny. Ty dostanou nakonec úplně všichni účastníci.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-25-05-2023-17-00