Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Na bezpečnost dětí u škol dohlídnou strážníci
  • V Havířově porost u řeky Lučiny spásají ovce
  • Cestující ve Studénce už se neskrývají u novinové budky
  • Prodloužení těžby vyvolalo zájem o nové horníky
  • Prázdniny s koníky

Na bezpečnost dětí u škol dohlídnou strážníci

Prázdniny končí a děti se vracejí do škol. Zvýší se i dopravní ruch a tak je důležité, aby byli motoristé ještě obezřetnější, než obvykle. Na přechodech u škol budou proto v Ostravě posíleny hlídky strážníků. I rodiče by měli s dětmi znovu promluvit o pravidlech.

Začíná nový školní rok, dětem končí bezstarostné období prázdnin a bude jim chvíli trvat, než si znovu zvyknou na dopravní ruch ve městech. V prvních dnech září proto bude kromě běžných hlídek na přechodech pro chodce hlídková činnost ještě posílena.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Se začátkem školního roku posílíme výkon městské policie na vytipovaných rizikových přechodech u škol, protože víme, že děti jsou na začátku školního roku ještě trošičku rozvrkočené."

S dětmi by ale v prvé řadě měli promluvit i jejich rodiče a osvěžit jim dopravní pravidla. Optimální je projít spolu s nimi celou trasu a upozornit na úskalí. Platí to samozřejmě i pro pohyb v MHD. 

Helena Badurová, strážnice MP Ostrava: "Vždy radíme rodičům, že jak se budou chovat oni, tak se budou chovat i jejich děti. Dětem radíme takové ty základy, jako je např. že se musejí na přechodu pořádně rozhlédnout." 

Ostravská městská policie se dětem věnuje už od malička. Oblíbená jsou například dopravní hřiště, kde si školáci mohou bezpečně osvojit pravidla silničního provozu. 

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "My už začínáme od útlého věku, kdy docházíme na jednotlivé mateřské školky a v rámci besed je upozorňujeme na různá úskalí a nebezpečí, se kterými se mohou v provozu setkat." 

Dobře fungujícím bezpečnostním prvkem jsou i pestré barvy oblečení a batohů. Hlavně na podzim a v zimě značně zvyšují viditelnost dětí a tím i bezpečnost.  

---

V Havířově porost u řeky Lučiny spásají ovce

Odbor životního prostředí havířovského magistrátu zkouší projekt ekologického sečení porostu. Ten na vymezené ploše v okolí řeky Lučiny spásají ovce. Pokud se projekt osvědčí, zvířata se postarají i o další prostranství.

Kdysi se běžně v okolí řeky Lučiny v Havířově pásly ovce. Magistrát se rozhodl, že se k tradici zkusí vrátit. V tomto porostu se skrývá stádo ovcí. Zvířata se neživí jen trávou, ale i ostatní vegetací, třeba kopřivami či spodními listy stromků.

Jan Smola, referent odboru životního prostředí magistrátu: “Vynakládáme obrovské množství prostředků na strojové sečení těch pozemků, což je drahé. Tak nás napadlo odzkoušet to, co se třeba už i v jiných městech realizuje, to znamená vypásání pomocí hospodářských zvířat."

anketa: “Vždy raději spásat ovečkami, než to sekat nějakým křovinořezem." 

anketa: “Já bych chtěla vidět ty ovečky, jak se tady pasou.”

anketa: “Tady ten ohradník je celkem dost blízko chodníku."

Jan Smola, referent odboru životního prostředí magistrátu: "Je to ale opravdu jen pokus, nevíme, jaké budou reakce lidí, jak to přijmou, jestli tady nebudou nějaké vandalské útoky, ať už na ten elektrický ohradník, nebo nějaký volně puštěný pes, který by se k těm ovcím dostal a mohl je poranit. Pokud se to osvědčí, tak spíš bychom vytipovávali další pozemky, kde ty ovce ale budou natrvalo."

Magistrát žádá lidi, aby nechodili blízko ohradníku, měli pod dozorem své psy a zvířata nekrmili. 

---

Zprávy krátké, 25. 8. 2023 16.00 - 1

Ostravští policisté dopadli mladíka, který má na svědomí loupeže, krádeže, porušování domovní svobody nebo maření výkonu úředního rozhodnutí. Před několika dny se nevrátil z vycházky z výchovného ústavu.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: “Komisař obvinili 15letého mladíka z provinění loupeže. Také byl podán podnět k vzetí do vazby, který byl soudem akceptován. 15letému mladíkovi je kladeno za vinu, že měl vycestovat vlakem z Ostravy do Havířova, kdy při cestě měl přimět svého kamaráda jít na toaletu a tam pod pohrůžkou násilí ho měl donutit vydat finanční hotovost převyšující 10 tisíc korun.”

---

Cestující ve Studénce už se neskrývají u novinové budky

Na ulici Budovatelské ve Studénce je nová autobusová zastávka. Původně tu byl jen označník a lavička, a lidé se před deštěm mohli schovat jen pod stříškou novinového stánku.

Úprava autobusové zastávky ve Studénce na ulici Budovatelské, směrem do centra, proběhla během pár týdnů. Původně tu byl jen označník a lavička, nyní je tu plnohodnotná krytá zastávka, která cestující chráněni před deštěm, stejně jako na protější straně ulice.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “V minulosti byl v blízkosti novinový stánek a ten stánek byl používán jako provizorní krytí před deštěm, který ale nebyl dlouhodobě využíván, ten byl odstraněn a vznikla vlastně potřeba, aby se cestující měli možnost kde schovat.”

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Pro vybudování toho samotného přístřešku bylo potřeba rozšířit celou tu plochu a potom nainstalovat přístřešek. Samotná ta plocha byla instalována podstatně dřív, bohužel jsme čekali na toho výrobce, na dodání toho přístřešku, ale dneska už tedy je nainstalovaný a zastávka plně slouží cestujícím.”

Náklady na realizaci činily 220 tisíc korun. Loni vybudovalo město zcela novou autobusovou zastávku u supermarketu Lidl a nová zastávka je také na točně na ulici Butovické.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Snažíme se v rámci rozšíření zastávek dodržet nějaký jednotný styl. V rámci možnosti chceme, aby Studénka vypadala jednotně.”

Na území města je více než dvacítka zastávek, ty nejnovější jsou už tohoto typu s plastovým krytím.

---

Zprávy krátké, 25. 8. 2023 16.00 - 2

Krajští hygienici zaznamenali v hlučínské štěrkovně přítomnost sladkovodní medúzky. Sladkovodní žahavec dorůstá do velikosti až 3 cm. Pro koupající nepředstavuje zdravotní riziko. Stále platí červený symbol - tedy voda nevhodná ke koupání - ve vodní nádrži Čerťák na Novojičínsku, kde jsou sinice.

Čtvrtina obyvatel Moravskoslezského kraje pravidelně nachází odhozené odpadky v přírodě. Většinu z nich tvoří PET lahve a plechovky od nápojů, v aktuálním průzkumu Iniciativy pro zálohování to uvedlo 9 z 10 dotázaných.

---

Prodloužení těžby vyvolalo zájem o nové horníky

Prodloužení těžby černého uhlí v jediném činném dole na Karvinsku znamenalo rozfárání dalších zásob. Společnost OKD proto do Dolu ČSM ve Stonavě přijímá nové zaměstnance, kteří však už mají s hornictvím zkušenosti.

Těžba uhlí už měla být ukončena a důl se měl připravovat na likvidaci. Energetická krize však jeho činnost prodloužila a horníci těží další tuny kvalitního černého uhlí. Při návštěvě šachty jsme se podívali na pracoviště, kde důlní kombajn při frézování v uhelné sloji o výšce 3 metrů postupuje každý den 4 metry.

Roman Janulek, vedoucí provozu rubání, OKD, Důl ČSM: “Kombajn nám projede porub, vznikne ulička o šířce 80 centimetrů, podle šířky fréz na kombajnu. Za ním se pomocí hydraulických válců v sekcích potlačí dopravník a na něj se pak dotáhnou jednotlivé sekce, kterých tady máme 99. A takto postupujeme pořád dál a dál.”

Důl ČSM by mohl uhlí produkovat více, potýká se však s nedostatkem horníků. Okamžitě by jich mohlo nastoupit až několik desítek, zájem je však především o ty, kteří už mají s hornictvím zkušenosti.

Roman Čáp, vedoucí úseku příprav č. 3, OKD, Důl ČSM: “Provádíme ukončovací práce a přípravu stěhování kolektivu na nové pracoviště.”

Petr Pavera, směnový technik příprav, OKD, Důl ČSM: “V současné době máme 5 vlastních kolektivů a dalších 5 od dodavatelů. Formuje se ještě jeden dodavatelský kolektiv, takže v září pojedou přípravy na 11 kolektivů.”

O práci zatím horníci strach mít nemusí. Raziči v podzemí připravují k těžbě další poruby.

---

Prázdniny s koníky

Děti z celé Moravy si v posledních letech velmi oblíbily trávit dobu prázdnin s koníky poblíž Slezské Harty. Farma Equirelax v Razové pro ně pořádá koňské tábory, kroužky i individuální návštěvy. Pobyt dětí u koní je zábavný a současně i naučný.

Některé děti se na farmu již několik let opakovaně vracejí.

Kateřina Střelcová, farma Equirelax: „Děti si užijí týden s koníky, poznají život kolem koní, že to není jenom ježdění, že je to taky nějaká starost, naučí se základní péči, něco o krmení, o stavbě těla koníků. V létě děláme dva příměstské tábory, ale pokud počasí dovolí, tak plánujeme i na jaro, i na podzim, takové v podstatě kratší příměstské tábory.“

Na farmě chovají plemena koní, která jsou zvláště vycvičená a připravená na pobyt s dětmi.

Kateřina Střelcová, farma Equirelax: „Máme tady různá plemena koní, ať už jdou to irští cobové, tady kobylku vidíte z mnou, strakatou a její hříbátko letošní a potom tu mámě vlastně sportovní poníky. Ať je to tady ta bílá kobylka nebo ta rezavá. Máme tady úžasné terény na vycházky, takže toho rádi využíváme. Koníků máme 15 různých věkových kategorií, od letošního hříbátka vlastně až po 23-letého dědečka.“

Náplň pobytu s koníky je pro děti zábavou, ale i ponaučením.

Kateřina Střelcová, farma Equirelax: „Děti máme prakticky z celé Moravy, jezdí nám sem pravidelně děti z Ostravy, z Brna, samozřejmě největší část tvoří místní děti z Bruntálu a okolí.  Děti kromě péče samozřejmě taky jezdí, vyzkouší si jak cviky na madlech, tak ti zdatnější i samostatné ježdění, vyzkouší si klus a chodíme i na vycházky. S našimi oddílovými děvčaty se pravidelně účastníme výstav a jiných soutěží, kde vlastně si můžou vyzkoušet ty dovednosti, které se tady v průběhu roku naučily. Poníky vlastně si vychováváme a cvičíme sami, od úplného začátku, obsedání, přiježďování, pozdějí drezúrního a skokového výcviku. Ti šikovnější u nás mohou zkusit i nižší skůčky. V táboru pro děti používáme poníky, kteří s jsou k tomu vychovaní a vycvičení, takže jsou bezpeční a víme, že ochotně spolupracují s dětmi.“

Helena (Bruntál): „V pondělí jsme byli na vycházce tam na vysílač nahoru, v úterý jsme byli tady a já jsem pak byla v kroužku, takže jsme normálně jezdili, ve středu jsme nejezdili kvůli dešti, takže jsme třeba skákali do slámy nebo takhle,a hráli jsme hry, včera jsme byli jezdit na jízdárně na lonžku a dělali jsem různé věci, jako cviky na tom a dneska jdeme taky na jízdárnu na lonžku. Máme novou výzvu, macarena na koni.“

Viky (Ruda nad Moravou): „Teďka na tomhle táboře jsem druhým rokem.“

Daniela (Brno): „Nejvíc se mi líbí na tom, že se o ně můžeme starat a že my jim uděláme nějakou práci a oni nás za to třeba povezou.“

Eliška (Bruntál): „Většinou děti nejradši jezdí a čistí koně a zaplétají copánky.“

Terezka (Mezina): „Můžeme skákat tady do sena a čistíme tady koně a máme ještě koňský deníček a pak ještě ve stanu pracujeme. Jo, myslivec, přišla sem i máma.“

Bára (Ostrava): „No tak nejtěžší jakoby je vyčistit kopyta pro mě, u některých koní je to prostě těžké.“

Děti na koních vyjíždějí také do okolních terénů a navštěvují i přírodní památky.

Kateřina Střelcová, farma Equirelax: „Když je počasí, je teplo, chodíme s koníky do Harty zchladit a vykoupat se. I tak je tady spousta zajímavostí, třeba Razovské tufity, přírodní památka, pozůstalost lomu, anebo vápenná pec směrem na Leskovec, technická památka.“

Pobyt s koníky v Razové je vhodný pro dospívající i ty nejmenší děti.

Kateřina Střelcová, farma Equirelax: „Děti začínají u nás už v 6 letech, učí se základy s těmi nejmenšími poníky, čistit je, pečovat o ně, a samozřejmě se učí jezdit tak, abychom se mohli účastnit i s nimi výstav a různých dalších akcí.“

Všechny informace o farmě jsou k dispozci na facebooku i webu farmy Equirelax.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
25. srpna 2023, 16:00

Na bezpečnost dětí u škol dohlídnou strážníci

Prázdniny končí a děti se vracejí do škol. Zvýší se i dopravní ruch a tak je důležité, aby byli motoristé ještě obezřetnější, než obvykle. Na přechodech u škol budou proto v Ostravě posíleny hlídky strážníků. I rodiče by měli s dětmi znovu promluvit o pravidlech.

Začíná nový školní rok, dětem končí bezstarostné období prázdnin a bude jim chvíli trvat, než si znovu zvyknou na dopravní ruch ve městech. V prvních dnech září proto bude kromě běžných hlídek na přechodech pro chodce hlídková činnost ještě posílena.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Se začátkem školního roku posílíme výkon městské policie na vytipovaných rizikových přechodech u škol, protože víme, že děti jsou na začátku školního roku ještě trošičku rozvrkočené."

S dětmi by ale v prvé řadě měli promluvit i jejich rodiče a osvěžit jim dopravní pravidla. Optimální je projít spolu s nimi celou trasu a upozornit na úskalí. Platí to samozřejmě i pro pohyb v MHD. 

Helena Badurová, strážnice MP Ostrava: "Vždy radíme rodičům, že jak se budou chovat oni, tak se budou chovat i jejich děti. Dětem radíme takové ty základy, jako je např. že se musejí na přechodu pořádně rozhlédnout." 

Ostravská městská policie se dětem věnuje už od malička. Oblíbená jsou například dopravní hřiště, kde si školáci mohou bezpečně osvojit pravidla silničního provozu. 

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "My už začínáme od útlého věku, kdy docházíme na jednotlivé mateřské školky a v rámci besed je upozorňujeme na různá úskalí a nebezpečí, se kterými se mohou v provozu setkat." 

Dobře fungujícím bezpečnostním prvkem jsou i pestré barvy oblečení a batohů. Hlavně na podzim a v zimě značně zvyšují viditelnost dětí a tím i bezpečnost.  

---

V Havířově porost u řeky Lučiny spásají ovce

Odbor životního prostředí havířovského magistrátu zkouší projekt ekologického sečení porostu. Ten na vymezené ploše v okolí řeky Lučiny spásají ovce. Pokud se projekt osvědčí, zvířata se postarají i o další prostranství.

Kdysi se běžně v okolí řeky Lučiny v Havířově pásly ovce. Magistrát se rozhodl, že se k tradici zkusí vrátit. V tomto porostu se skrývá stádo ovcí. Zvířata se neživí jen trávou, ale i ostatní vegetací, třeba kopřivami či spodními listy stromků.

Jan Smola, referent odboru životního prostředí magistrátu: “Vynakládáme obrovské množství prostředků na strojové sečení těch pozemků, což je drahé. Tak nás napadlo odzkoušet to, co se třeba už i v jiných městech realizuje, to znamená vypásání pomocí hospodářských zvířat."

anketa: “Vždy raději spásat ovečkami, než to sekat nějakým křovinořezem." 

anketa: “Já bych chtěla vidět ty ovečky, jak se tady pasou.”

anketa: “Tady ten ohradník je celkem dost blízko chodníku."

Jan Smola, referent odboru životního prostředí magistrátu: "Je to ale opravdu jen pokus, nevíme, jaké budou reakce lidí, jak to přijmou, jestli tady nebudou nějaké vandalské útoky, ať už na ten elektrický ohradník, nebo nějaký volně puštěný pes, který by se k těm ovcím dostal a mohl je poranit. Pokud se to osvědčí, tak spíš bychom vytipovávali další pozemky, kde ty ovce ale budou natrvalo."

Magistrát žádá lidi, aby nechodili blízko ohradníku, měli pod dozorem své psy a zvířata nekrmili. 

---

Zprávy krátké, 25. 8. 2023 16.00 - 1

Ostravští policisté dopadli mladíka, který má na svědomí loupeže, krádeže, porušování domovní svobody nebo maření výkonu úředního rozhodnutí. Před několika dny se nevrátil z vycházky z výchovného ústavu.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: “Komisař obvinili 15letého mladíka z provinění loupeže. Také byl podán podnět k vzetí do vazby, který byl soudem akceptován. 15letému mladíkovi je kladeno za vinu, že měl vycestovat vlakem z Ostravy do Havířova, kdy při cestě měl přimět svého kamaráda jít na toaletu a tam pod pohrůžkou násilí ho měl donutit vydat finanční hotovost převyšující 10 tisíc korun.”

---

Cestující ve Studénce už se neskrývají u novinové budky

Na ulici Budovatelské ve Studénce je nová autobusová zastávka. Původně tu byl jen označník a lavička, a lidé se před deštěm mohli schovat jen pod stříškou novinového stánku.

Úprava autobusové zastávky ve Studénce na ulici Budovatelské, směrem do centra, proběhla během pár týdnů. Původně tu byl jen označník a lavička, nyní je tu plnohodnotná krytá zastávka, která cestující chráněni před deštěm, stejně jako na protější straně ulice.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “V minulosti byl v blízkosti novinový stánek a ten stánek byl používán jako provizorní krytí před deštěm, který ale nebyl dlouhodobě využíván, ten byl odstraněn a vznikla vlastně potřeba, aby se cestující měli možnost kde schovat.”

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Pro vybudování toho samotného přístřešku bylo potřeba rozšířit celou tu plochu a potom nainstalovat přístřešek. Samotná ta plocha byla instalována podstatně dřív, bohužel jsme čekali na toho výrobce, na dodání toho přístřešku, ale dneska už tedy je nainstalovaný a zastávka plně slouží cestujícím.”

Náklady na realizaci činily 220 tisíc korun. Loni vybudovalo město zcela novou autobusovou zastávku u supermarketu Lidl a nová zastávka je také na točně na ulici Butovické.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Snažíme se v rámci rozšíření zastávek dodržet nějaký jednotný styl. V rámci možnosti chceme, aby Studénka vypadala jednotně.”

Na území města je více než dvacítka zastávek, ty nejnovější jsou už tohoto typu s plastovým krytím.

---

Zprávy krátké, 25. 8. 2023 16.00 - 2

Krajští hygienici zaznamenali v hlučínské štěrkovně přítomnost sladkovodní medúzky. Sladkovodní žahavec dorůstá do velikosti až 3 cm. Pro koupající nepředstavuje zdravotní riziko. Stále platí červený symbol - tedy voda nevhodná ke koupání - ve vodní nádrži Čerťák na Novojičínsku, kde jsou sinice.

Čtvrtina obyvatel Moravskoslezského kraje pravidelně nachází odhozené odpadky v přírodě. Většinu z nich tvoří PET lahve a plechovky od nápojů, v aktuálním průzkumu Iniciativy pro zálohování to uvedlo 9 z 10 dotázaných.

---

Prodloužení těžby vyvolalo zájem o nové horníky

Prodloužení těžby černého uhlí v jediném činném dole na Karvinsku znamenalo rozfárání dalších zásob. Společnost OKD proto do Dolu ČSM ve Stonavě přijímá nové zaměstnance, kteří však už mají s hornictvím zkušenosti.

Těžba uhlí už měla být ukončena a důl se měl připravovat na likvidaci. Energetická krize však jeho činnost prodloužila a horníci těží další tuny kvalitního černého uhlí. Při návštěvě šachty jsme se podívali na pracoviště, kde důlní kombajn při frézování v uhelné sloji o výšce 3 metrů postupuje každý den 4 metry.

Roman Janulek, vedoucí provozu rubání, OKD, Důl ČSM: “Kombajn nám projede porub, vznikne ulička o šířce 80 centimetrů, podle šířky fréz na kombajnu. Za ním se pomocí hydraulických válců v sekcích potlačí dopravník a na něj se pak dotáhnou jednotlivé sekce, kterých tady máme 99. A takto postupujeme pořád dál a dál.”

Důl ČSM by mohl uhlí produkovat více, potýká se však s nedostatkem horníků. Okamžitě by jich mohlo nastoupit až několik desítek, zájem je však především o ty, kteří už mají s hornictvím zkušenosti.

Roman Čáp, vedoucí úseku příprav č. 3, OKD, Důl ČSM: “Provádíme ukončovací práce a přípravu stěhování kolektivu na nové pracoviště.”

Petr Pavera, směnový technik příprav, OKD, Důl ČSM: “V současné době máme 5 vlastních kolektivů a dalších 5 od dodavatelů. Formuje se ještě jeden dodavatelský kolektiv, takže v září pojedou přípravy na 11 kolektivů.”

O práci zatím horníci strach mít nemusí. Raziči v podzemí připravují k těžbě další poruby.

---

Prázdniny s koníky

Děti z celé Moravy si v posledních letech velmi oblíbily trávit dobu prázdnin s koníky poblíž Slezské Harty. Farma Equirelax v Razové pro ně pořádá koňské tábory, kroužky i individuální návštěvy. Pobyt dětí u koní je zábavný a současně i naučný.

Některé děti se na farmu již několik let opakovaně vracejí.

Kateřina Střelcová, farma Equirelax: „Děti si užijí týden s koníky, poznají život kolem koní, že to není jenom ježdění, že je to taky nějaká starost, naučí se základní péči, něco o krmení, o stavbě těla koníků. V létě děláme dva příměstské tábory, ale pokud počasí dovolí, tak plánujeme i na jaro, i na podzim, takové v podstatě kratší příměstské tábory.“

Na farmě chovají plemena koní, která jsou zvláště vycvičená a připravená na pobyt s dětmi.

Kateřina Střelcová, farma Equirelax: „Máme tady různá plemena koní, ať už jdou to irští cobové, tady kobylku vidíte z mnou, strakatou a její hříbátko letošní a potom tu mámě vlastně sportovní poníky. Ať je to tady ta bílá kobylka nebo ta rezavá. Máme tady úžasné terény na vycházky, takže toho rádi využíváme. Koníků máme 15 různých věkových kategorií, od letošního hříbátka vlastně až po 23-letého dědečka.“

Náplň pobytu s koníky je pro děti zábavou, ale i ponaučením.

Kateřina Střelcová, farma Equirelax: „Děti máme prakticky z celé Moravy, jezdí nám sem pravidelně děti z Ostravy, z Brna, samozřejmě největší část tvoří místní děti z Bruntálu a okolí.  Děti kromě péče samozřejmě taky jezdí, vyzkouší si jak cviky na madlech, tak ti zdatnější i samostatné ježdění, vyzkouší si klus a chodíme i na vycházky. S našimi oddílovými děvčaty se pravidelně účastníme výstav a jiných soutěží, kde vlastně si můžou vyzkoušet ty dovednosti, které se tady v průběhu roku naučily. Poníky vlastně si vychováváme a cvičíme sami, od úplného začátku, obsedání, přiježďování, pozdějí drezúrního a skokového výcviku. Ti šikovnější u nás mohou zkusit i nižší skůčky. V táboru pro děti používáme poníky, kteří s jsou k tomu vychovaní a vycvičení, takže jsou bezpeční a víme, že ochotně spolupracují s dětmi.“

Helena (Bruntál): „V pondělí jsme byli na vycházce tam na vysílač nahoru, v úterý jsme byli tady a já jsem pak byla v kroužku, takže jsme normálně jezdili, ve středu jsme nejezdili kvůli dešti, takže jsme třeba skákali do slámy nebo takhle,a hráli jsme hry, včera jsme byli jezdit na jízdárně na lonžku a dělali jsem různé věci, jako cviky na tom a dneska jdeme taky na jízdárnu na lonžku. Máme novou výzvu, macarena na koni.“

Viky (Ruda nad Moravou): „Teďka na tomhle táboře jsem druhým rokem.“

Daniela (Brno): „Nejvíc se mi líbí na tom, že se o ně můžeme starat a že my jim uděláme nějakou práci a oni nás za to třeba povezou.“

Eliška (Bruntál): „Většinou děti nejradši jezdí a čistí koně a zaplétají copánky.“

Terezka (Mezina): „Můžeme skákat tady do sena a čistíme tady koně a máme ještě koňský deníček a pak ještě ve stanu pracujeme. Jo, myslivec, přišla sem i máma.“

Bára (Ostrava): „No tak nejtěžší jakoby je vyčistit kopyta pro mě, u některých koní je to prostě těžké.“

Děti na koních vyjíždějí také do okolních terénů a navštěvují i přírodní památky.

Kateřina Střelcová, farma Equirelax: „Když je počasí, je teplo, chodíme s koníky do Harty zchladit a vykoupat se. I tak je tady spousta zajímavostí, třeba Razovské tufity, přírodní památka, pozůstalost lomu, anebo vápenná pec směrem na Leskovec, technická památka.“

Pobyt s koníky v Razové je vhodný pro dospívající i ty nejmenší děti.

Kateřina Střelcová, farma Equirelax: „Děti začínají u nás už v 6 letech, učí se základy s těmi nejmenšími poníky, čistit je, pečovat o ně, a samozřejmě se učí jezdit tak, abychom se mohli účastnit i s nimi výstav a různých dalších akcí.“

Všechny informace o farmě jsou k dispozci na facebooku i webu farmy Equirelax.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-25-08-2023-16-00