Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Přehrada Olešná by měla mít vyhlídkové molo
  • Děti si vyzkoušely moderní technologie na akci Techniq
  • Štáblovice střeží rekordní zámečtí louskáčci
  • Slováci oživili vánoční tradice na tradičním setkání
  • Muzeum v Jubilejní kolonii má otevřeno i mezi svátky

Přehrada Olešná by měla mít vyhlídkové molo

Frýdek-Místek chystá novinku pro návštěvníky přehrady Olešná. Hladinu nádrže v části pod aquaparkem ozvláštní dřevěné vyhlídkové molo. Magistrát na něj požádal o dotaci Moravskoslezský kraj. Podobná mola postupně vznikají na vodních dílech v kraji.

Přehrada Olešná patří k vyhledávaným a turisticky nejvytíženějším místům ve Frýdku-Místku. Nabízí totiž obrovské množství vyžití. Město se rozhodlo zde vybudovat další novinku.

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek chystá pro návštěvníky přehrady Olešná v příštím roce novou turistickou zajímavost. To by se mělo stát plovoucí vyhlídkové dřevěné molo, které samozřejmě zkrášlí tady ty prostory a bude na přehradě Olešná."

Podobná vyhlídková mola už vznikla například na Karvinském moři nebo na přehradách Slezská Harta, či Žermanice. A velmi rychle se stala oblíbeným místem návštěvníků.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsem rád, že Frýdek-Místek se taktéž zapojil do projektu, který vymyslel Moravskoslezský kraj, kdy spolufinancuje takzvaná vyhlídková mola, která se nacházejí po celém Moravskoslezském kraji, na různých přehradách v našem kraji. A Frýdek-Místek bude taky jedním z nich. V době, kdy jsem byl zastupitelem Moravskoslezského kraje, tak nápad vlastně tady s těmi vyhlídkovými moly jsem i přednesl vedení ve Frýdku-Místku, které bylo taky s tím zajedno."

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Co se týče nákladů, tak ty předpokládané náklady činí 3 miliony korun, z toho samozřejmě 2,5 milionů korun je přislíbená dotace z prostředků Moravskoslezského kraje."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Myslím si, že to velmi zatraktivní ještě více tady rekreační zónu na Olešné, kdy lidé budou moci si na tom mole posedět, budou se tam moci opalovat. Myslím si, že to bude oblíbené mezi veškerou věkovou skupinou. Jak mezi rodinami s dětmi, tak i mezi seniory, protože ty mola jsou určená třeba i k nějakému lehkému cvičení, třeba jógy, takže si myslím, že to bude příjemné zpestření tady na Olešné."

Další z novinek v oblíbené turistické oblasti bude nová cyklostezka, která vzniká mezi Olešnou a Palkovicemi a odlehčí hlavní trase okolo nádrže. Město ji staví ve spolupráci s obcí Palkovice.

---

Děti si vyzkoušely moderní technologie na akci Techniq

Děti ze základních škol na Jihu se v zábřežském středisku volného času seznámili s moderními a kreativními technologiemi díky akci TechnIQ. Mezi mladšími dětmi byl velký zájem o sublimační tisk a u starších o práci s umělou inteligencí.

Sublimace, elektrické stavebnice, virtuální realita nebo 3D tisk – to vše a více si mohly vyzkoušet návštěvníci akce TechnIQ, pořádané střediskem volného času v Zábřehu. Jen za dopoledne akci navštívilo kolem dvou stovek dětí z devíti škol.

Magdaléna Křupalová, pedagog volného času, SVČ Zábřeh: „Děti si tady můžou vyzkoušet virtuální realitu, práci s umělou inteligencí, programování jednoduchých vláčků, lego, vypalování do dřeva, sublimační tisk, 3D tisk a 3D pero a to vše si mohou v rámci stanovišť obejít a vyzkoušet.“

Cílem akce je seznámit děti s moderními a kreativními technikami a ukázat jim, co je možné s nimi dokázat.

Radim Kokeš, externista, SVČ Zábřeh: „Tady mají za úkol pracovat s umělou inteligencí. Mají na výběr z mnoha stránek, kde mohou to AI využívat. Já jim vysvětlím k čemu se ta stránka používá a oni mají za úkol si to vyzkoušet a zjistit, co všechno to umí.“

Tereza Klanicová, externistka, SVČ Zábřeh: „Tady si hrají na strojvedoucího. Pomocí iPadu ovládají vlaky, a dávají jim různé příkazy. Ten vlak má zespodu snímače pomocí kterých mohou zrychlit, zpomalit, vydávat zvuky. Je to taková interaktivní dráha.“

anketa, účastník akce: „Je to tu dobrý. Já byl na všech atrakcích. Nejvíce se mi líbilo si vyrobit tento výrobek sublimačním tiskem. Na kolečko si namalujete nějaký obrázek, vytiskli a pak to máte tady.“

Další velmi oblíbenou aktivitou, ze které si mohly děti odnést i něco na památku bylo gravírovaní neboli vypalování do dřeva.

Janis Švagera, pedagog volného času, SVČ Zábřeh: „Mají různé nadstavce. Vždycky si vyberou nějaký vzor, ukážeme jim různé techniky, jak to dělat. Bylo tady hodně výrobků pro babičky, maminky. Nakonec si vypálili takhle díru a mají klíčenku.“

Většinu technologií, které si děti na akci vyzkoušeli mají ve středisku dostupné i prostřednictvím kroužků.

---

Štáblovice střeží rekordní zámečtí louskáčci

Zámek Štáblovice si připsal další úspěch. Po rekordní kraslici, která zdobí zámecký park vždy o Velikonocích, se letos zapsal do české knihy rekordů a kuriozit s vánočními louskáčky v nadživotní velikosti.

Štáblovice se pyšní největšími zámeckými louskáčky v Česku. Jsou vysocí přes 2 a půl metru a budí pozornost všech příchozích hned u vstupu do zámku.

Dagmar Janáčková, manažerka, Zámek Štáblovice: “Louskáčci nás napadli tak, protože máme pohádkové Vánoce a louskáčci jsou sami o sobě symbol Vánoc. Vůbec nepocházejí z Ameriky jak si mnozí lidé myslí, ačkoliv jsou známí po celém světě, ale jejich původ je v Krušnohoří.”

Zámečtí louskáčci už byli zapsáni do české knihy rekordů a kuriozit. Vyrobeni jsou ze styroporu a práce na nich trvala necelý měsíc.

Dagmar Janáčková, manažerka, Zámek Štáblovice: “Jsou to největší zámečtí louskáčci. Samozřejmě, že se může stát, že někde na světě nebo i tady v ČR jsou i větší louskáčci, ale na zámku takto velké louskáčky nenajdete. Tyto krásné dva úžasné zámecké louskáčky nám vyráběla naše dvorní aranžérka Božena Zádrapová. Máme zatím tyto dva, ale samozřejmě i v interiéru zámku se nacházejí menší louskáčci.”

Božena Zádrapová, výtvarnice: “Mám různé takové materiály, co si sbírám o Vánocích, takže mám tam takové různé staré obrázky, tak podle toho, ty se mi líbily, tak říkám, uděláme letos louskáčky. Nejhorší bylo opracovat ten materiál těch louskáčků, protože ta velikost tak, abych to zvládla sama opracovat a dát do kupy vlastníma rukama.”

Rekordní louskáčci vás zároveň uvedou do zámeckého interiéru, kde se ocitnete v kouzelném vánočním světě.

Dagmar Janáčková, manažerka, Zámek Štáblovice: “My jsme výjimeční tím, že máme pohádkové Vánoce a návštěvníci, pokud přijdou navštívit náš zámek, tak budou pátrat i po ukryté pohádce, která se nachází v interiéru zámku a jsou tam různé indicie. Na základě toho budou hádat, o jakou pohádku se jedná.”

Karel Makovický, průvodce: “My vlastně každoročně už od roku 21, tak my tady konáme ve Štáblovicích vánoční prohlídky, ony jsou zaměřeny především na advent, na to jak se slavil právě v tom šlechtickém prostředí, ale i na tradiční adventní zvyky, které se konají de facto od svaté Kateřiny až po samotný Boží hod vánoční.”

anketa: návštěvníci zámku: “Prohlídka je moc krásná a strašně se mi líbí tady ty stromečky, mají je krásně nazdobené.”

“Myslím, že je to tady moc hezké, že to určitě stojí za prohlídku. Viděli jsme tady spoustu hezkých věcí.”

“Moc se mi to líbí.”

“Moc krásné to tady je, takové pohádkové teď před Vánocemi.”

Pohádkové vánoční prohlídky budou na zámku probíhat o víkendech a svátcích až do 12. ledna. Kouzelnou vánoční atmosféru si můžete užít i na hradě Sovinec, který láká na oblíbené netradiční prohlídky.

Petra Volná, mediální zástupce, Muzeum Bruntál: "Návštěvníci se seznámí s provozem knihtisku, mincovní dílny od studia Bez kliky a vánoční atmosféru přivodí i kouzelník. Návštěvníci se během mimořádných prohlídek seznámí s tradičními zvyky, které se prováděly jak na Štědrý den, tak i na Silvestra a zároveň bude vše provoněno svařeným vínem a kávou. V sobotu 4. ledna se lidé mohou těšit na mimořádné otevření hradu Sovince, kdy si budou moci projít zimním kabátě, prohlédnout si zasněžené okolí a užít si mimořádné prohlídky."

Netradiční prohlídky na jednom z nejkrásnějších hradů v Moravskoslezském kraji budou probíhat denně od 26. do 30. prosince.

---

Slováci oživili vánoční tradice na tradičním setkání

Vánoční atmosféru si užili také Slováci žijící v Karviné na tradičním setkání, které Obec Slováků pořádá již 30 let. Společně s folklorním souborem Kelčovan oživili slovenské vánoční tradice, koledy a vinšování.

Letošní vánoční setkání bylo obohaceno vystoupením dětského folklorního souboru Kelčovan z Čadce, který do Karviné přivezl vánoční pásmo plné tradičních zvyků z Kysuc – od Kataríny až po Tři krále.

Tomáš Behúń, umělecký vedoucí dětského FS Kelčovan Čadca, Kysuce: "Je to naše dědictví, to nejbohatší, co jsme dostali do vínku od našich předků, a je třeba si ho zachovat. Abychom nezapomněli na naši identitu, kým jsme, a hlavně bychom se za to neměli stydět. Protože to je to, co máme v nás zakořeněné a měli bychom na to zase všichni přicházet."

Dětský folklorní soubor Kelčovan nepřijel do Karviné poprvé. Za 30 let existence Obce Slováků se na pódiu vystřídala řada významných folklorních souborů.

Vilma Krňávková, předsedkyně Obce Slováků: "Chtěla bych popřát našim členům, karvinské veřejnosti i všem lidem dobré vůle, aby prožili pokojné vánoční svátky. V dnešní neklidné době je důležité šířit klid, mír a lásku mezi lidmi, protože s láskou se dá vše překonat. A pamatujme, že zdraví má tu největší hodnotu. Když je zdraví, je všechno."

---

Muzeum v Jubilejní kolonii má otevřeno i mezi svátky

Už 10 měsíců funguje v Ostravě Hrabůvce unikátní bytové muzeum. Zájem o prohlídky v historické Jubilejní kolonii je velký a ani mezi svátky lidé o možnost návštěvy muzea nepřijdou.

Náhled do dělnické domácnosti ve 20. a 30. letech minulého století. To nabízí unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii, které se návštěvníkům otevřelo v Ostravě-Hrabůvce před deseti měsíci. Jednou z nejoblíbenějších aspektů muzea je jeho interaktivita.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „V našem muzeu mají největší oblibu exponáty, které něco dělají. Tady máme třeba dobový psací stroj a vedle hned máme kufříkový gramofon z roku 1936, který může lidem zase něco přehrát.“

Martin Kret (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Od otevření zde přibyla řada exponátů, aktuálně je jich tady něco přes 600. jedná se o drobné předměty, módní doplňky nebo i velké kusy nábytku.“

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „Takovým zajímavým kouskem, který nám tady přibyl je třeba tohle dámské pyžamo z hedvábí a na to, že ej z roku 1936, tak působí nesmírně moderně no a my víme, že se dostalo do Ostravy právě roku 1936 jako svatební dar z Ameriky.“

Návštěvnost muzea je velká a nepředpovídali ji ani jeho vedoucí.

Martin Kret (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „O toto muzeum je velký zájem. Máme plné rezervace a můžu říct, že k tomuto datu ke konci roku máme cca 5000 evidovaných návštěvníků.“

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „Vesměs každé úterý máme tu kapacitu téměř naplněnou a někdy máme těch lidí více, než kapacita dovoluje. Taky se zde domlouvají různé individuální prohlídky, takže jsme měli třeba zatěžkávací zkoušku předminulý týden, kdy zde dorazilo nějakých 130 architektů a prohlédli si nejen Jubilejní kolonii ale i muzeum a takovéto skupiny jsou časté.“

Muzeum se letos stalo i středobodem řady městských akcí.

Martin Kret (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Byla to například oslava vzniku Velké Ostravy, ostravská muzejní noc nebo jižní festival Dny památek na Jihu.“

Ani ve svátečním období lidé o možnost prohlídky nepřijdou.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „Prohlídky v našem muzeu probíhají standartně každé úterý, takže na webu jubilejníkolonie.cz si lidé mohou rezervovat vstup a teď budeme mít i trochu tematické vstupy. Bude to lazeno do vánočního období, budeme tu mít betlémy, stromek a výzdobu, kterou si lidé mohou prohlédnout mezi svátky."

Speciální vánoční prohlídka se bude konat 30. prosince.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
25. prosince 2024, 16:00

Přehrada Olešná by měla mít vyhlídkové molo

Frýdek-Místek chystá novinku pro návštěvníky přehrady Olešná. Hladinu nádrže v části pod aquaparkem ozvláštní dřevěné vyhlídkové molo. Magistrát na něj požádal o dotaci Moravskoslezský kraj. Podobná mola postupně vznikají na vodních dílech v kraji.

Přehrada Olešná patří k vyhledávaným a turisticky nejvytíženějším místům ve Frýdku-Místku. Nabízí totiž obrovské množství vyžití. Město se rozhodlo zde vybudovat další novinku.

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek chystá pro návštěvníky přehrady Olešná v příštím roce novou turistickou zajímavost. To by se mělo stát plovoucí vyhlídkové dřevěné molo, které samozřejmě zkrášlí tady ty prostory a bude na přehradě Olešná."

Podobná vyhlídková mola už vznikla například na Karvinském moři nebo na přehradách Slezská Harta, či Žermanice. A velmi rychle se stala oblíbeným místem návštěvníků.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsem rád, že Frýdek-Místek se taktéž zapojil do projektu, který vymyslel Moravskoslezský kraj, kdy spolufinancuje takzvaná vyhlídková mola, která se nacházejí po celém Moravskoslezském kraji, na různých přehradách v našem kraji. A Frýdek-Místek bude taky jedním z nich. V době, kdy jsem byl zastupitelem Moravskoslezského kraje, tak nápad vlastně tady s těmi vyhlídkovými moly jsem i přednesl vedení ve Frýdku-Místku, které bylo taky s tím zajedno."

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Co se týče nákladů, tak ty předpokládané náklady činí 3 miliony korun, z toho samozřejmě 2,5 milionů korun je přislíbená dotace z prostředků Moravskoslezského kraje."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Myslím si, že to velmi zatraktivní ještě více tady rekreační zónu na Olešné, kdy lidé budou moci si na tom mole posedět, budou se tam moci opalovat. Myslím si, že to bude oblíbené mezi veškerou věkovou skupinou. Jak mezi rodinami s dětmi, tak i mezi seniory, protože ty mola jsou určená třeba i k nějakému lehkému cvičení, třeba jógy, takže si myslím, že to bude příjemné zpestření tady na Olešné."

Další z novinek v oblíbené turistické oblasti bude nová cyklostezka, která vzniká mezi Olešnou a Palkovicemi a odlehčí hlavní trase okolo nádrže. Město ji staví ve spolupráci s obcí Palkovice.

---

Děti si vyzkoušely moderní technologie na akci Techniq

Děti ze základních škol na Jihu se v zábřežském středisku volného času seznámili s moderními a kreativními technologiemi díky akci TechnIQ. Mezi mladšími dětmi byl velký zájem o sublimační tisk a u starších o práci s umělou inteligencí.

Sublimace, elektrické stavebnice, virtuální realita nebo 3D tisk – to vše a více si mohly vyzkoušet návštěvníci akce TechnIQ, pořádané střediskem volného času v Zábřehu. Jen za dopoledne akci navštívilo kolem dvou stovek dětí z devíti škol.

Magdaléna Křupalová, pedagog volného času, SVČ Zábřeh: „Děti si tady můžou vyzkoušet virtuální realitu, práci s umělou inteligencí, programování jednoduchých vláčků, lego, vypalování do dřeva, sublimační tisk, 3D tisk a 3D pero a to vše si mohou v rámci stanovišť obejít a vyzkoušet.“

Cílem akce je seznámit děti s moderními a kreativními technikami a ukázat jim, co je možné s nimi dokázat.

Radim Kokeš, externista, SVČ Zábřeh: „Tady mají za úkol pracovat s umělou inteligencí. Mají na výběr z mnoha stránek, kde mohou to AI využívat. Já jim vysvětlím k čemu se ta stránka používá a oni mají za úkol si to vyzkoušet a zjistit, co všechno to umí.“

Tereza Klanicová, externistka, SVČ Zábřeh: „Tady si hrají na strojvedoucího. Pomocí iPadu ovládají vlaky, a dávají jim různé příkazy. Ten vlak má zespodu snímače pomocí kterých mohou zrychlit, zpomalit, vydávat zvuky. Je to taková interaktivní dráha.“

anketa, účastník akce: „Je to tu dobrý. Já byl na všech atrakcích. Nejvíce se mi líbilo si vyrobit tento výrobek sublimačním tiskem. Na kolečko si namalujete nějaký obrázek, vytiskli a pak to máte tady.“

Další velmi oblíbenou aktivitou, ze které si mohly děti odnést i něco na památku bylo gravírovaní neboli vypalování do dřeva.

Janis Švagera, pedagog volného času, SVČ Zábřeh: „Mají různé nadstavce. Vždycky si vyberou nějaký vzor, ukážeme jim různé techniky, jak to dělat. Bylo tady hodně výrobků pro babičky, maminky. Nakonec si vypálili takhle díru a mají klíčenku.“

Většinu technologií, které si děti na akci vyzkoušeli mají ve středisku dostupné i prostřednictvím kroužků.

---

Štáblovice střeží rekordní zámečtí louskáčci

Zámek Štáblovice si připsal další úspěch. Po rekordní kraslici, která zdobí zámecký park vždy o Velikonocích, se letos zapsal do české knihy rekordů a kuriozit s vánočními louskáčky v nadživotní velikosti.

Štáblovice se pyšní největšími zámeckými louskáčky v Česku. Jsou vysocí přes 2 a půl metru a budí pozornost všech příchozích hned u vstupu do zámku.

Dagmar Janáčková, manažerka, Zámek Štáblovice: “Louskáčci nás napadli tak, protože máme pohádkové Vánoce a louskáčci jsou sami o sobě symbol Vánoc. Vůbec nepocházejí z Ameriky jak si mnozí lidé myslí, ačkoliv jsou známí po celém světě, ale jejich původ je v Krušnohoří.”

Zámečtí louskáčci už byli zapsáni do české knihy rekordů a kuriozit. Vyrobeni jsou ze styroporu a práce na nich trvala necelý měsíc.

Dagmar Janáčková, manažerka, Zámek Štáblovice: “Jsou to největší zámečtí louskáčci. Samozřejmě, že se může stát, že někde na světě nebo i tady v ČR jsou i větší louskáčci, ale na zámku takto velké louskáčky nenajdete. Tyto krásné dva úžasné zámecké louskáčky nám vyráběla naše dvorní aranžérka Božena Zádrapová. Máme zatím tyto dva, ale samozřejmě i v interiéru zámku se nacházejí menší louskáčci.”

Božena Zádrapová, výtvarnice: “Mám různé takové materiály, co si sbírám o Vánocích, takže mám tam takové různé staré obrázky, tak podle toho, ty se mi líbily, tak říkám, uděláme letos louskáčky. Nejhorší bylo opracovat ten materiál těch louskáčků, protože ta velikost tak, abych to zvládla sama opracovat a dát do kupy vlastníma rukama.”

Rekordní louskáčci vás zároveň uvedou do zámeckého interiéru, kde se ocitnete v kouzelném vánočním světě.

Dagmar Janáčková, manažerka, Zámek Štáblovice: “My jsme výjimeční tím, že máme pohádkové Vánoce a návštěvníci, pokud přijdou navštívit náš zámek, tak budou pátrat i po ukryté pohádce, která se nachází v interiéru zámku a jsou tam různé indicie. Na základě toho budou hádat, o jakou pohádku se jedná.”

Karel Makovický, průvodce: “My vlastně každoročně už od roku 21, tak my tady konáme ve Štáblovicích vánoční prohlídky, ony jsou zaměřeny především na advent, na to jak se slavil právě v tom šlechtickém prostředí, ale i na tradiční adventní zvyky, které se konají de facto od svaté Kateřiny až po samotný Boží hod vánoční.”

anketa: návštěvníci zámku: “Prohlídka je moc krásná a strašně se mi líbí tady ty stromečky, mají je krásně nazdobené.”

“Myslím, že je to tady moc hezké, že to určitě stojí za prohlídku. Viděli jsme tady spoustu hezkých věcí.”

“Moc se mi to líbí.”

“Moc krásné to tady je, takové pohádkové teď před Vánocemi.”

Pohádkové vánoční prohlídky budou na zámku probíhat o víkendech a svátcích až do 12. ledna. Kouzelnou vánoční atmosféru si můžete užít i na hradě Sovinec, který láká na oblíbené netradiční prohlídky.

Petra Volná, mediální zástupce, Muzeum Bruntál: "Návštěvníci se seznámí s provozem knihtisku, mincovní dílny od studia Bez kliky a vánoční atmosféru přivodí i kouzelník. Návštěvníci se během mimořádných prohlídek seznámí s tradičními zvyky, které se prováděly jak na Štědrý den, tak i na Silvestra a zároveň bude vše provoněno svařeným vínem a kávou. V sobotu 4. ledna se lidé mohou těšit na mimořádné otevření hradu Sovince, kdy si budou moci projít zimním kabátě, prohlédnout si zasněžené okolí a užít si mimořádné prohlídky."

Netradiční prohlídky na jednom z nejkrásnějších hradů v Moravskoslezském kraji budou probíhat denně od 26. do 30. prosince.

---

Slováci oživili vánoční tradice na tradičním setkání

Vánoční atmosféru si užili také Slováci žijící v Karviné na tradičním setkání, které Obec Slováků pořádá již 30 let. Společně s folklorním souborem Kelčovan oživili slovenské vánoční tradice, koledy a vinšování.

Letošní vánoční setkání bylo obohaceno vystoupením dětského folklorního souboru Kelčovan z Čadce, který do Karviné přivezl vánoční pásmo plné tradičních zvyků z Kysuc – od Kataríny až po Tři krále.

Tomáš Behúń, umělecký vedoucí dětského FS Kelčovan Čadca, Kysuce: "Je to naše dědictví, to nejbohatší, co jsme dostali do vínku od našich předků, a je třeba si ho zachovat. Abychom nezapomněli na naši identitu, kým jsme, a hlavně bychom se za to neměli stydět. Protože to je to, co máme v nás zakořeněné a měli bychom na to zase všichni přicházet."

Dětský folklorní soubor Kelčovan nepřijel do Karviné poprvé. Za 30 let existence Obce Slováků se na pódiu vystřídala řada významných folklorních souborů.

Vilma Krňávková, předsedkyně Obce Slováků: "Chtěla bych popřát našim členům, karvinské veřejnosti i všem lidem dobré vůle, aby prožili pokojné vánoční svátky. V dnešní neklidné době je důležité šířit klid, mír a lásku mezi lidmi, protože s láskou se dá vše překonat. A pamatujme, že zdraví má tu největší hodnotu. Když je zdraví, je všechno."

---

Muzeum v Jubilejní kolonii má otevřeno i mezi svátky

Už 10 měsíců funguje v Ostravě Hrabůvce unikátní bytové muzeum. Zájem o prohlídky v historické Jubilejní kolonii je velký a ani mezi svátky lidé o možnost návštěvy muzea nepřijdou.

Náhled do dělnické domácnosti ve 20. a 30. letech minulého století. To nabízí unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii, které se návštěvníkům otevřelo v Ostravě-Hrabůvce před deseti měsíci. Jednou z nejoblíbenějších aspektů muzea je jeho interaktivita.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „V našem muzeu mají největší oblibu exponáty, které něco dělají. Tady máme třeba dobový psací stroj a vedle hned máme kufříkový gramofon z roku 1936, který může lidem zase něco přehrát.“

Martin Kret (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Od otevření zde přibyla řada exponátů, aktuálně je jich tady něco přes 600. jedná se o drobné předměty, módní doplňky nebo i velké kusy nábytku.“

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „Takovým zajímavým kouskem, který nám tady přibyl je třeba tohle dámské pyžamo z hedvábí a na to, že ej z roku 1936, tak působí nesmírně moderně no a my víme, že se dostalo do Ostravy právě roku 1936 jako svatební dar z Ameriky.“

Návštěvnost muzea je velká a nepředpovídali ji ani jeho vedoucí.

Martin Kret (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „O toto muzeum je velký zájem. Máme plné rezervace a můžu říct, že k tomuto datu ke konci roku máme cca 5000 evidovaných návštěvníků.“

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „Vesměs každé úterý máme tu kapacitu téměř naplněnou a někdy máme těch lidí více, než kapacita dovoluje. Taky se zde domlouvají různé individuální prohlídky, takže jsme měli třeba zatěžkávací zkoušku předminulý týden, kdy zde dorazilo nějakých 130 architektů a prohlédli si nejen Jubilejní kolonii ale i muzeum a takovéto skupiny jsou časté.“

Muzeum se letos stalo i středobodem řady městských akcí.

Martin Kret (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Byla to například oslava vzniku Velké Ostravy, ostravská muzejní noc nebo jižní festival Dny památek na Jihu.“

Ani ve svátečním období lidé o možnost prohlídky nepřijdou.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „Prohlídky v našem muzeu probíhají standartně každé úterý, takže na webu jubilejníkolonie.cz si lidé mohou rezervovat vstup a teď budeme mít i trochu tematické vstupy. Bude to lazeno do vánočního období, budeme tu mít betlémy, stromek a výzdobu, kterou si lidé mohou prohlédnout mezi svátky."

Speciální vánoční prohlídka se bude konat 30. prosince.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-25-12-2024-16-00