Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • HLUČÍN KOUPIL OD HEIMSTADEN 53 BYTOVÝCH DOMŮ S 527 BYTY NA SÍDLIŠTI OKD
  • OBRAZ CÍSAŘOVNY SISSI SE PŘESTĚHOVAL DO KUNÍNA, PŘESUN STŘEŽILI POLICISTÉ
  • HAVÍŘOV OCENIL OSOBNOSTI, CENU MĚSTA ZÍSKALA IN MEMORIAM JANA FEBEROVÁ
  • V BUKOVCI MÍSTNÍ HASIČI UDRŽUJÍ TRADICI RUČNÍHO STAVĚNÍ MÁJKY
  • HISTORICKÁ KAŠNA V KARVINÉ SLAVÍ 125 LET, MĚSTO JI NECHÁVÁ OPRAVIT
  • OPAVA PŘEDSTAVILA BUDOUCÍ PODOBU A VYUŽITÍ BREDY, MĚLA BY BÝT SOBĚSTAČNÁ
  • STAVBĚ PUMPTRACKU V NOVÉM JIČÍNĚ ŠLY Z CESTY DVA SKLADY
  • V MÁRNICI ZA KOSTELEM SV. MARKA V HEŘMANICÍCH VZNIKLO MUZEUM HISTORIE
  • SBOR PERMONÍK VYHRÁL NA MEZ. FESTIVALU SBOROVÉHO ZPĚVU V NĚMECKÉM CHEMNITZ
  • HOSPIC A CHARITA FRÝDEK-MÍSTEK ZÍSKALY CENU KVALITY ZA VYSOKOU ÚROVEŇ SLUŽEB
  • NÁDRAŽÍ OSTRAVA-SVINOV PROJDE V ROCE 2026 REKONSTRUKCÍ
  • KŘIŽOVATKA MEZI RYCHVALDEM A BOHUMÍNEM SE ZAČÍNÁ PŘESTAVOVAT NA RONDEL
  • NA ZLATÉ TRETŘE SE PŘEDSTVAVÍ I ARMAND „MONDO“ DUPLANTIS A NÍRADŽ ČOPRA.
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      ZŠ Karla Pokorného má unikátní místnost Snoezelen

      Na Základní škole Karla Pokorného v Ostravě-Porubě se slavnostně otevřela unikátní místnost Snoezelen. Žákům i zaměstnancům školy nabízí nejen útočiště, ale také prostor pro aktivaci pod vedením školní psycholožky.

      ZŠ Karla Pokorného se nově pyšní místností Snoezelen. Jedná se o prostor vhodný k relaxaci i stimulaci. A je určen především pro žáky, které trápí psychické problémy. Za jeho vznikem stojí školní psycholožka Hana Stachová.

      Hana Stachová, psycholog, autorka místnosti Snoezelen: ,,Dneska je na mnoha pracovištích, ale bohužel ne na základních školách, protože tam asi nikdo nepředpokládá, že děti ty problémy mají.”

      Prostor má pomocí příjemných smyslových prožitků podpořit především psychickou odolnost žáků.

      Zaměstnankyně ZŠ Karla Pokorného: ,,Navodí si nějakou atmosféru za pomoci paní psycholožky, vůní a hudby a určitě tak přijdou na jiné myšlenky, než ty dotyčné děti trápí.”

      Hana Stachová, psycholog, autorka místnosti Snoezelen: ,,Pro mě je velmi důležité tady toto hnízdo, které bylo původně určeno autistům, kteří mají rádi svůj prostor.”

      Zaměstnankyně ZŠ Karla Pokorného: ,,Jé to je příjemné. Tím, že ty světýlka mění barvu, tak to ovlivňuje také moji náladu."

      Vznik místnosti, která byla součástí většího projektu, by nebyl možný bez podpory městského obvodu Poruba a finanční pomoci. Celý projekt vyšel na 10,5 milionu korun.

      Jaroslava Naďová, ředitelka ZŠ Karla Pokorného: ,,Z IROPu šlo 90 %, 10 % je magistrát a zřizovatel. Zatím se budeme věnovat individuálně, postupně bychom přecházeli do skupinových terapií.”

      Místnost má do budoucna sloužit také rodinným příslušníkům žáků.

      ---

      Krajským nemocnicím pomáhá umělá inteligence

      Všechny krajské nemocnice využívají umělou inteligenci při vyhodnocování rentgenových snímků hrudníku. V Havířově se už brzy začne technologie používat i v dalších oblastech.

      Nemocnice v Havířově byla první v ČR, která před třemi lety začala testovat umělou inteligenci při vyhodnocování rentgenových snímků hrudníku. Nyní se třetí oko, jak tomu lékaři říkají, stalo nedílnou součástí při jejich práci.

      Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: “Ta přesnost tehdy mohla být na nějakých 70, 80% ze stran toho pozitivního nálezu a to vypadá, že je to hodně, ale v podstatě je to málo, aby se lékař na tu technologii spoléhal. Dnes můžeme říct, že v tom roztřídění, které jste dnes viděli na ty negativní, pozitivní a abnormální snímky je ten systém více než 90, 95%."

      Umělá inteligence bude umět vyhodnocovat i další rentgenové snímky.

      Matěj Misař, jednatel společnosti Carebot: Již brzy budeme zavádět systém i pro detekci fraktur kostí, a to včetně pediatrických pacientů a pak tady máme třetí věc, a to je mamografický screening."

      Dalším pomocníkem, tentokrát ale už při samotné léčbě, je virtuální realita, kterou využívá nemocnice v rámci rehabilitace.

      Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Ta umělá inteligence funguje ve všech krajských zařízeních a ohledně té virtuální reality, tak ta je aktuálně používaná v šesti krajských nemocnicích. Havířovská nemocnice má i statut výzkumného centra a já jsem moc rád, že se to v praxi projevuje.”

      Nemocnice v letošním roce začala testovat umělou inteligenci i při odhalování abnormalit v EKG záznamu pacienta.

      ---

      OBJASNĚNÁ VLOUPÁNÍ VE FRÝDKU-MÍSTKU

      Dvojice mužů (29 a 32 let) je podezřelá ze čtyř vloupání, při nichž odcizili nářadí, měděné trubky, elektroniku a sportovní vybavení v hodnotě přes 235 tisíc korun. Starší z mužů, který byl nedávno propuštěn z vězení, má na svědomí i krádež alkoholu z garáže. Oba byli dopadeni policií, přiznali se ke skutkům a hrozí jim až pět let vězení.

      OSTRAVA HLEDÁ PĚSTOUNY PRO NEJMENŠÍ DĚTI

      Nová legislativa zakázala umisťování dětí do čtyř let do ústavů, což zvýšilo poptávku po přechodné pěstounské péči. V Ostravě je 28 rodin pěstounů, z nichž pouze pět může přijmout další dítě, přičemž v kraji je aktuálně 170 dětí v přechodné péči a jen 40 rodin pro péči dlouhodobou. Město podporuje náhradní rodinnou péči kampaní Dejme dětem rodinu a hledá nové pěstouny.

      ---

      Středoškoláci si vyzkoušeli zastupitelská křesla radnice

      V Ostravě se konalo unikátní setkání středoškoláků, které bylo jakýmsi simulovaným jednáním zastupitelstva města. Cílem bylo umožnit mladým lidem, aby si vyzkoušeli přímo na na radnici, jak vlastně fungují orgány, které rozhodují o budoucnosti města.

      Slavnostní sál Nové radnice v Ostravě, který obvykle slouží pouze pro jednání zastupitelstva města tentokrát zaplnili mladí lidé z celého města. Šlo o členy Parlamentu dětí a mládeže, kteří si chtěli vyzkoušet simulované jednání zastupitelstva. 

      David Kaszper, koordinátor Parlamentu dětí a mládeže města Ostravy: "Snažíme se mladé lidi zapojovat do veřejného dění. Organizujeme různé vzdělávací aktivity, nejbližší bude např. Úspěšně do života."

      Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Já jsme moc rád, že tady můžeme hostit simulované zastupitelstvo parlamentu dětí a mládeže, protože za ně je to akce, která ty mladé lidi posune dál. Přece jen není úplně jednoduché vystupovat veřejně, prezentovat své názory a přesvědčovat vrstevníky o své pravdě." 

      Mladým lidem prý nejde o hraní si na politiky, ale i o možnost ovlivnit věci kolem sebe a také o příležitost k osobnímu rozvoji. Učit se pracovat v týmu, komunikovat, argumentovat a nebo přesvědčovat ostatní.

      Daniel Lukas, předseda Parlamentu dětí a mládeže města Ostravy: "Spousta mladých lidí v našem městě nemá moc přehled o možnostech, které tady pro jsou a zároveň ani o fungování samosprávy našeho města." 

      Členové parlamentu dětí a mládeže se shodli, že akce byla povedená a také hlavně inspirativní a poučná.  

      ---

      Karviná uctila Evropský den obětí trestných činů

      Před policejními služebnami se po celé republice rozsvítily majáky služebních vozidel, a to u příležitosti Evropského dne obětí trestných činů. Policisté spolu s pracovníky Probační a mediační služby tímto způsobem symbolicky vzdali hold obětem trestných činů.

      Evropský den obětí trestných činů, který se připomíná 22. února, má za cíl především zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí. K této celostátní akci se v Karviné připojili zástupci policistů i probačních pracovníků.

      Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: “My si každoročně v únoru v tento den připomínáme Evropský den obětí trestných činů. A tak jsme se tady dnes sešli s Probační a mediační službou, abychom v pravé poledne uctili minutou ticha a podpořili oběti trestných činů. Zároveň se v tuto dobu po celé zemi u policejních služeben rozblikají majáky na policejních vozidlech - tímto symbolizují naději a blížící se pomoc právě těm obětem těch trestných činů.”

      V rámci Policie České republiky fungují speciálně vyškolení pracovníci, kteří jsou schopni a ochotni být kdykoli nápomocni, zejména pokud se jedná o zvlášť citlivé případy.

      Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: “Práce s oběťmi je mnohdy velmi složitá, zejména jedná-li se o zvlášť zranitelné oběti jako jsou děti, senioři, případně oběti sexuálního násilí.”

      Po práci policie přichází na řadu Probační a mediační služba, jejímž úkolem je pomoci obětem vyrovnat se s těžkou životní situací. Tato služba informuje oběti o jejich právech, poskytuje právní rady ohledně trestního řízení, pomáhá při hledání dalších potřebných služeb a rovněž nabízí doprovod důvěrníka při jednáních s orgány činnými v trestním řízení.

      Radim Valián, vedoucí Probační a mediační služby Karviná: “Pro navázání spolupráce s námi není potřeba nic jiného než ochoty toho poškozeného a jeho potřeby něco řešit.”

      Kdokoli se na Probační a mediační službu může obrátit v době provozu střediska nebo konkrétního poradce a poté je sjednána osobní schůzka, na které se vyloží daný problém. Ta obvykle končí určitým doporučením nebo radou, ve vážnějších případech spolupráce pokračuje dál.

      Oproti roku 2023 za loňský rok nedošlo k výraznému poklesu ani nárůstu potřeby probační a mediační služby a čísla jsou v poměru srovnatelná.

      Radim Valián, vedoucí Probační a mediační služby Karviná: “Nejčastěji se na Probační a mediační službu a konkrétně na poradnu pro oběti obraceli poškození z majetkové trestné činnosti. Výjimkou nejsou ani případy násilné trestné činnosti, stalkingu a jiných vážných trestných činů.”

      Probační a mediační služba se nachází na ulici Zakladatelská, vedle Karvinské hornické nemocnice.

      Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: “Policisté si moc dobře uvědomují, jak je pro oběti trestných činů velmi složité mluvit o tom, co se jim stalo, to si nesmírně vážíme těch, kteří to dokáží. A pro ty ostatní máme vzkaz: Nebojte se a mluvte, jste připraveni vám pomoct nejen skrze linku 158, ale také na kterékoli policejní služebně.”

      ---

      750 MIL. KČ NA ROZVOJ VODÍKOVÝCH TECHNOLOGIÍ v rámci operačního programu Spravedlivé transformace připraveno pro rozvoj vodíkových technologií v našem kraji. Na členské schůzi Vodíkové klastru MS kraje jeho členové mimo jiné řešili, které projekty budou těmito penězi podpořeny

      ---

      Sezonu zahájí Vagonářské muzeum s mnoha novinkami

      Vagonářské muzeum ve Studénce zahajuje v sobotu 1. března další turistickou sezonu. Návštěvníkům nabídne novinku téměř v každé místnosti. Třeba nová nález minci nebo svářečský trenažér “Bertíka”

      Tak tohle je první novinka, kterou budou moci zkoušet návštěvníci Vagonářského muzea ve studáneckém zámku, konkrétně v edukační místnosti.

      Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Svářečský trenažér, který jsme familiérně nazvali Bertík. Tam si děti prostrčí ruce, chytnou si svářecí pistoli a pokud se jim to podaří, tak uslyší ten zvuk, to prskání originální jako při svařování.”

      Finišují také práce na dalším železničním modelu - Urbánkově městě a v jiných místnostech přibydou modely letadel, které se dříve vyráběly ve zdejší Vagonce. V legionářské expozici jsou k vidění nové exponáty zapůjčené z Muzea městyse v Suchdole nad Odrou.

      Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “V místnosti, která představuje výstavu “Mince, kam se podíváš”, bude prezentována zlatá mince Slovenské strely a unikátní nález, která souvisí s opravou zdejšího zámku, mince z doby Ludvíka XV. Souvisí s rodem Řeplínských z Berečka, kteří získali panství Studénka po roce 1722.”

      Tuto minci našli podlaháři během restaurátorských prací, které aktuálně v části zámku probíhají.

      Ivana Richterová, kurátorka Vagonářského muzea: “I přes restaurátorské práce se brány našeho muzea otevřou pro návštěvníky již 1. března. Jediným omezením bude vchod do muzea, který nebude hlavním schodištěm, ale bočním točitým schodištěm.”

      Tato novinka, změna přístupové cesty k expozicím, ovšem bude jen dočasná.

      ---

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Regionální zprávy POLAR
      26. února 2025, 17:00

      ZŠ Karla Pokorného má unikátní místnost Snoezelen

      Na Základní škole Karla Pokorného v Ostravě-Porubě se slavnostně otevřela unikátní místnost Snoezelen. Žákům i zaměstnancům školy nabízí nejen útočiště, ale také prostor pro aktivaci pod vedením školní psycholožky.

      ZŠ Karla Pokorného se nově pyšní místností Snoezelen. Jedná se o prostor vhodný k relaxaci i stimulaci. A je určen především pro žáky, které trápí psychické problémy. Za jeho vznikem stojí školní psycholožka Hana Stachová.

      Hana Stachová, psycholog, autorka místnosti Snoezelen: ,,Dneska je na mnoha pracovištích, ale bohužel ne na základních školách, protože tam asi nikdo nepředpokládá, že děti ty problémy mají.”

      Prostor má pomocí příjemných smyslových prožitků podpořit především psychickou odolnost žáků.

      Zaměstnankyně ZŠ Karla Pokorného: ,,Navodí si nějakou atmosféru za pomoci paní psycholožky, vůní a hudby a určitě tak přijdou na jiné myšlenky, než ty dotyčné děti trápí.”

      Hana Stachová, psycholog, autorka místnosti Snoezelen: ,,Pro mě je velmi důležité tady toto hnízdo, které bylo původně určeno autistům, kteří mají rádi svůj prostor.”

      Zaměstnankyně ZŠ Karla Pokorného: ,,Jé to je příjemné. Tím, že ty světýlka mění barvu, tak to ovlivňuje také moji náladu."

      Vznik místnosti, která byla součástí většího projektu, by nebyl možný bez podpory městského obvodu Poruba a finanční pomoci. Celý projekt vyšel na 10,5 milionu korun.

      Jaroslava Naďová, ředitelka ZŠ Karla Pokorného: ,,Z IROPu šlo 90 %, 10 % je magistrát a zřizovatel. Zatím se budeme věnovat individuálně, postupně bychom přecházeli do skupinových terapií.”

      Místnost má do budoucna sloužit také rodinným příslušníkům žáků.

      ---

      Krajským nemocnicím pomáhá umělá inteligence

      Všechny krajské nemocnice využívají umělou inteligenci při vyhodnocování rentgenových snímků hrudníku. V Havířově se už brzy začne technologie používat i v dalších oblastech.

      Nemocnice v Havířově byla první v ČR, která před třemi lety začala testovat umělou inteligenci při vyhodnocování rentgenových snímků hrudníku. Nyní se třetí oko, jak tomu lékaři říkají, stalo nedílnou součástí při jejich práci.

      Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: “Ta přesnost tehdy mohla být na nějakých 70, 80% ze stran toho pozitivního nálezu a to vypadá, že je to hodně, ale v podstatě je to málo, aby se lékař na tu technologii spoléhal. Dnes můžeme říct, že v tom roztřídění, které jste dnes viděli na ty negativní, pozitivní a abnormální snímky je ten systém více než 90, 95%."

      Umělá inteligence bude umět vyhodnocovat i další rentgenové snímky.

      Matěj Misař, jednatel společnosti Carebot: Již brzy budeme zavádět systém i pro detekci fraktur kostí, a to včetně pediatrických pacientů a pak tady máme třetí věc, a to je mamografický screening."

      Dalším pomocníkem, tentokrát ale už při samotné léčbě, je virtuální realita, kterou využívá nemocnice v rámci rehabilitace.

      Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Ta umělá inteligence funguje ve všech krajských zařízeních a ohledně té virtuální reality, tak ta je aktuálně používaná v šesti krajských nemocnicích. Havířovská nemocnice má i statut výzkumného centra a já jsem moc rád, že se to v praxi projevuje.”

      Nemocnice v letošním roce začala testovat umělou inteligenci i při odhalování abnormalit v EKG záznamu pacienta.

      ---

      OBJASNĚNÁ VLOUPÁNÍ VE FRÝDKU-MÍSTKU

      Dvojice mužů (29 a 32 let) je podezřelá ze čtyř vloupání, při nichž odcizili nářadí, měděné trubky, elektroniku a sportovní vybavení v hodnotě přes 235 tisíc korun. Starší z mužů, který byl nedávno propuštěn z vězení, má na svědomí i krádež alkoholu z garáže. Oba byli dopadeni policií, přiznali se ke skutkům a hrozí jim až pět let vězení.

      OSTRAVA HLEDÁ PĚSTOUNY PRO NEJMENŠÍ DĚTI

      Nová legislativa zakázala umisťování dětí do čtyř let do ústavů, což zvýšilo poptávku po přechodné pěstounské péči. V Ostravě je 28 rodin pěstounů, z nichž pouze pět může přijmout další dítě, přičemž v kraji je aktuálně 170 dětí v přechodné péči a jen 40 rodin pro péči dlouhodobou. Město podporuje náhradní rodinnou péči kampaní Dejme dětem rodinu a hledá nové pěstouny.

      ---

      Středoškoláci si vyzkoušeli zastupitelská křesla radnice

      V Ostravě se konalo unikátní setkání středoškoláků, které bylo jakýmsi simulovaným jednáním zastupitelstva města. Cílem bylo umožnit mladým lidem, aby si vyzkoušeli přímo na na radnici, jak vlastně fungují orgány, které rozhodují o budoucnosti města.

      Slavnostní sál Nové radnice v Ostravě, který obvykle slouží pouze pro jednání zastupitelstva města tentokrát zaplnili mladí lidé z celého města. Šlo o členy Parlamentu dětí a mládeže, kteří si chtěli vyzkoušet simulované jednání zastupitelstva. 

      David Kaszper, koordinátor Parlamentu dětí a mládeže města Ostravy: "Snažíme se mladé lidi zapojovat do veřejného dění. Organizujeme různé vzdělávací aktivity, nejbližší bude např. Úspěšně do života."

      Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Já jsme moc rád, že tady můžeme hostit simulované zastupitelstvo parlamentu dětí a mládeže, protože za ně je to akce, která ty mladé lidi posune dál. Přece jen není úplně jednoduché vystupovat veřejně, prezentovat své názory a přesvědčovat vrstevníky o své pravdě." 

      Mladým lidem prý nejde o hraní si na politiky, ale i o možnost ovlivnit věci kolem sebe a také o příležitost k osobnímu rozvoji. Učit se pracovat v týmu, komunikovat, argumentovat a nebo přesvědčovat ostatní.

      Daniel Lukas, předseda Parlamentu dětí a mládeže města Ostravy: "Spousta mladých lidí v našem městě nemá moc přehled o možnostech, které tady pro jsou a zároveň ani o fungování samosprávy našeho města." 

      Členové parlamentu dětí a mládeže se shodli, že akce byla povedená a také hlavně inspirativní a poučná.  

      ---

      Karviná uctila Evropský den obětí trestných činů

      Před policejními služebnami se po celé republice rozsvítily majáky služebních vozidel, a to u příležitosti Evropského dne obětí trestných činů. Policisté spolu s pracovníky Probační a mediační služby tímto způsobem symbolicky vzdali hold obětem trestných činů.

      Evropský den obětí trestných činů, který se připomíná 22. února, má za cíl především zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí. K této celostátní akci se v Karviné připojili zástupci policistů i probačních pracovníků.

      Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: “My si každoročně v únoru v tento den připomínáme Evropský den obětí trestných činů. A tak jsme se tady dnes sešli s Probační a mediační službou, abychom v pravé poledne uctili minutou ticha a podpořili oběti trestných činů. Zároveň se v tuto dobu po celé zemi u policejních služeben rozblikají majáky na policejních vozidlech - tímto symbolizují naději a blížící se pomoc právě těm obětem těch trestných činů.”

      V rámci Policie České republiky fungují speciálně vyškolení pracovníci, kteří jsou schopni a ochotni být kdykoli nápomocni, zejména pokud se jedná o zvlášť citlivé případy.

      Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: “Práce s oběťmi je mnohdy velmi složitá, zejména jedná-li se o zvlášť zranitelné oběti jako jsou děti, senioři, případně oběti sexuálního násilí.”

      Po práci policie přichází na řadu Probační a mediační služba, jejímž úkolem je pomoci obětem vyrovnat se s těžkou životní situací. Tato služba informuje oběti o jejich právech, poskytuje právní rady ohledně trestního řízení, pomáhá při hledání dalších potřebných služeb a rovněž nabízí doprovod důvěrníka při jednáních s orgány činnými v trestním řízení.

      Radim Valián, vedoucí Probační a mediační služby Karviná: “Pro navázání spolupráce s námi není potřeba nic jiného než ochoty toho poškozeného a jeho potřeby něco řešit.”

      Kdokoli se na Probační a mediační službu může obrátit v době provozu střediska nebo konkrétního poradce a poté je sjednána osobní schůzka, na které se vyloží daný problém. Ta obvykle končí určitým doporučením nebo radou, ve vážnějších případech spolupráce pokračuje dál.

      Oproti roku 2023 za loňský rok nedošlo k výraznému poklesu ani nárůstu potřeby probační a mediační služby a čísla jsou v poměru srovnatelná.

      Radim Valián, vedoucí Probační a mediační služby Karviná: “Nejčastěji se na Probační a mediační službu a konkrétně na poradnu pro oběti obraceli poškození z majetkové trestné činnosti. Výjimkou nejsou ani případy násilné trestné činnosti, stalkingu a jiných vážných trestných činů.”

      Probační a mediační služba se nachází na ulici Zakladatelská, vedle Karvinské hornické nemocnice.

      Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: “Policisté si moc dobře uvědomují, jak je pro oběti trestných činů velmi složité mluvit o tom, co se jim stalo, to si nesmírně vážíme těch, kteří to dokáží. A pro ty ostatní máme vzkaz: Nebojte se a mluvte, jste připraveni vám pomoct nejen skrze linku 158, ale také na kterékoli policejní služebně.”

      ---

      750 MIL. KČ NA ROZVOJ VODÍKOVÝCH TECHNOLOGIÍ v rámci operačního programu Spravedlivé transformace připraveno pro rozvoj vodíkových technologií v našem kraji. Na členské schůzi Vodíkové klastru MS kraje jeho členové mimo jiné řešili, které projekty budou těmito penězi podpořeny

      ---

      Sezonu zahájí Vagonářské muzeum s mnoha novinkami

      Vagonářské muzeum ve Studénce zahajuje v sobotu 1. března další turistickou sezonu. Návštěvníkům nabídne novinku téměř v každé místnosti. Třeba nová nález minci nebo svářečský trenažér “Bertíka”

      Tak tohle je první novinka, kterou budou moci zkoušet návštěvníci Vagonářského muzea ve studáneckém zámku, konkrétně v edukační místnosti.

      Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Svářečský trenažér, který jsme familiérně nazvali Bertík. Tam si děti prostrčí ruce, chytnou si svářecí pistoli a pokud se jim to podaří, tak uslyší ten zvuk, to prskání originální jako při svařování.”

      Finišují také práce na dalším železničním modelu - Urbánkově městě a v jiných místnostech přibydou modely letadel, které se dříve vyráběly ve zdejší Vagonce. V legionářské expozici jsou k vidění nové exponáty zapůjčené z Muzea městyse v Suchdole nad Odrou.

      Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “V místnosti, která představuje výstavu “Mince, kam se podíváš”, bude prezentována zlatá mince Slovenské strely a unikátní nález, která souvisí s opravou zdejšího zámku, mince z doby Ludvíka XV. Souvisí s rodem Řeplínských z Berečka, kteří získali panství Studénka po roce 1722.”

      Tuto minci našli podlaháři během restaurátorských prací, které aktuálně v části zámku probíhají.

      Ivana Richterová, kurátorka Vagonářského muzea: “I přes restaurátorské práce se brány našeho muzea otevřou pro návštěvníky již 1. března. Jediným omezením bude vchod do muzea, který nebude hlavním schodištěm, ale bočním točitým schodištěm.”

      Tato novinka, změna přístupové cesty k expozicím, ovšem bude jen dočasná.

      ---

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-26-02-2025-17-00