Taktické cvičení při požáru elektrolodi
Hasiči, vodní záchranáři, policie i záchranná služba. Ti všichni se účastnili likvidace požáru elektrolodi Harta a záchrany osob z lodi a vodní hladiny. Přestože se jednalo jen o taktické cvičení Integrovaného záchranného systému, byla mu přikládána mimořádná důležitost.
Krátce po vyplutí lodi s pasažéry došlo k závadě na elektroinstalci a následnému požáru. Ihned byly alarmovány záchranné složky.
Jiří Patrovský, ředitel Územního odboru Hasičského základního sboru: „Cíl určitě bude splněn, byla simulována ta nejhorší varianta, to znamená, když ta loď hoří uprostřed přehrady. Podílelo se na té záchraně zhruba 40 lidí, samozřejmě ideální je, když ty jednotky jsou v blízkosti a mohou hned zachraňovat.“
Josef Havlík, předseda Mikroregionu Sezská Harta: „Nemáme s tím žádné zkušenosti, doposud samozřejmě nebyla žádná mimořádná událost, ale je dobré tomu předcházet a připravit se na to. Přece jenom, je tu lodní doprava a máme nějakou zodpovědnost taky.“
Hlavním cílem bylo sledování dojezdových časů a záchrana osob na lodi, ve vodě i turistů na břehu.
Jiří Patrovský, ředitel Územního odboru Hasičského základního sboru: „Dojezdový čas postupně jednotek byl od 10 do 15 minut, kdy se dostavily na místo od vyhlášení poplachu. Někteří pasažéři té lodi byli i ve vodě i na lodi, protože všichni neumí plavat, takže svým způsobem s tou záchranou, byla komplikovaná.“
Cvičení sledovali i starostové okolních obcí.
Bedřich Buťák (nez.), starosta Leskovce nad Moravicí: „Já doufám, že tady to cvičení povede k tomu, že bude mnohem lépe chráněná, než byla doposud a samozřejmě nejvíc si slibujeme od nové základny vodní záchranné služby, která by tady měla pro letošek vzniknout.“
Spolupráce záchranných složek byla prověřena, přesto všichni věří, že ji v sezóně nebude zapotřebí.
---
Za vraždu exmanželky přijal 11 let vězení
Krajský soud v Ostravě schválil dohodu mezi obžalovaným Markem Stuchlíkem a státním zástupcem na 11 let vězení za vraždu exmanželky. Vrah ženu nejprve mlátil kladivem do hlavy a pak ji uškrtil. Nízký trest prý zohlednil jeho doznání a lítost a ochotu platit pozůstalým.
Obžalovaný Marek Stuchlík z Rychvaldu se nedokázal smířit s rozvodem a tak připravil plán, který měl dvě varianty. Buď exmanželku přemluví, aby se k němu vrátila a nebo jí i sebe zabije. Pro druhý případ ještě sepsal závěť. Když si žena přijela pro dva psy, o které společně pečovali, začal ji přemlouvat. Bohužel ho ale odmítla a tak došlo na plán B.
Vít Legerský, státní zástupce: "Jeho žádost o obnovení soužití poškozená nevyslyšela a tak se chopil kladiva a dvakrát ji udeřil do hlavy, následně jí na hlavu nasadil smyčku ze tří stahovacích pásek, kterou utáhl a současně ji rdousil až do jejího skonu. "
Pak ještě uškrtil jejich dva psy, spolykal léky, podřezal si žíly, bodl se do hrudníku, pustil si plyn a kolem krku si stáhl smyčku. Byl ale zachráněn zdravotníky. Za vraždu mu hrozilo až 20 let vězení. Ke všemu se přiznal a dohodl se na 11 letém vězení.
Vít Legerský, státní zástupce: "Bylo zohledněno, že obžalovaný od počátku spolupracoval s orgány činnými v trestním řízení, vypovídal, plně se doznal, je bezúhonný a projevil lítost i tím, že uspokojil náhradu na nemajetkovou újmu rodičům poškozené, kdy na ně převedl svou část nemovitosti."
Trest, který na místě nabyl právní moci, je ještě pod hranicí trestní sazby, která byla v tomto případě 12 - 20 let.
---
Zprávy krátké, 26. 5. 2023 16.00 - 1
Studenti bíloveckého Gymnázia Mikuláše Koperníka objevili kriticky ohroženého drabčíka Hesperus rufipennis. Brouka nalezli v lomu ve Staré Vsi u Bílovce, který má škola už dva roky pronajatý a na biologickém průzkumu spolupracuje s Ostravskou univerzitou.
Od 29. května do 8. června budou dopravu na silnici I/11 v Jablunkově řídit semafory a povede v jednom pruhu. Ředitelství silnic a dálnic tam nechá opravit dilatační závěry mostů za zhruba 1,5 milionu korun. Stavbaři se pak od 9. června přesunou nad řeku Lomnou.
---
Technickým službám pomáhají stážisté z Polska
Moravská Ostrava a Přívoz se zapojila do programu Erasmus+. Ten podporuje jak studium v zahraničí, tak i stáže v evropských společnostech. Aktuálně v obvodu pomáhají studenti střední školy Marie Curie Sklodowske z Wroclawi.
Technické služby městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz mají nové pomocníky. V rámci spolupráce Erasmus plus zapojily do údržby zeleně dva stážisty z Polska.
Petr Kuś (ANO), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “V rámci stáže provádí úplně všechno, co technické služby dělají v rámci údržby zeleně. To znamená ořezy stromů, keřů, výsadbu letniček a různé vyhrabávky a další způsoby údržby.”
Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně TS: “Dneska pomáhají při kosení, jinak jezdí s klukama na ořezy. V příštím týdnu by se měli soustředit na výsadbu letniček, takže aby si v rámci toho měsíčního pobytu u nás tady nějakým způsobem zkusili veškeré činnosti, které se dělají v rámci údržby.”
Polští studenti v technických službách pracují 6 hodin denně od pondělí do pátku a v Ostravě jsou velmi spokojeni.
Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně TS: “Kluci jsou šikovní. Samozřejmě ze začátku než se naučí některé činnosti, ale už jsme to vyladili, už jsou kluci šikovní, už je to dobrý.”
anketa: stážisté z Wroclawi: “Příjemná práce na čerstvém vzduchu, můžeme pracovat v klidu. Navíc je to bezpečné, líbí se mi to. Ostrava je velmi pěkné město, jsem z Wroclawi a Ostrava se mi líbí více než Wroclaw.”
“Moc se mi líbí ta práce. Děláme i těžké práce, prostě vše, aby bylo město čisté. Je tady ale čas i na odpočinek.”
Pilotní projekt v rámci spolupráce Erasmus plus by měl skončit počátkem června a protože se osvědčil, je možné, že bude pokračovat.
---
V Karviné probíhá úprava Rájecké remízy
V Karviné v těchto dnech probíhá úprava Rájecké remízy. Hlavním důvodem je zvýšení retenční funkce stávající nádrže a zvýšení protipovodňové ochrany níže položeného území.
V Karviné probíhá v současné době navýšení hráze v Rájecké remíze a také úprava jejího okolí. Výhodou navrhovaného řešení je zadržení povodňové přívalové vlny 100 leté vody.
Jana Salamonová, vedoucí oddělení provozu a údržby majetku Odboru majetkového MMK: "Cílem těchto prací je vyčištění poldru. Tento poldr byl plný sedimentu a náletové zeleně, proto dochází k jeho prohloubení."
Polder byl sice prohlouben, ale záměrem města je nechat ho v přírodním stavu tak, aby tady mohli žít obojživelníci a další drobní živočichové.
Stávající regulační a odtokový objekt je tvořen z monolitického betonu. A protože došlo k navýšení celé hráze, musel být odstraněn původní chodník.
Jana Salamonová, vedoucí oddělení provozu a údržby majetku Odboru majetkového MMK: "Na místě původního chodníku vznikne nový, který bude mít betonové obrubníky a zábradlí, které bude z oceli s pozinkovaným nátěrem.”
Marek Mikula, pracovník stavby: "Momentálně sypeme podkladní vrstvy pro chodník, podkladní kámen a na něj potom přijde asfalt."
Součástí celého procesu bylo také nutné vykácení náletové zeleně, náhradní výsadba je zajištěna.
---
Zprávy krátké, 26. 5. 2023 16.00 - 2
Vybraní dopravní policisté z celého MS kraje se utkali v Ostravě o nejlepšího Regulovčíka roku 2023. Jejich královská disciplína, tedy řízení dopravy, proběhla na křižovatce ulic 28. října a Novinářská. Na své si přišli i řidiči.
Jakub Demel: soutěžící policista: "Baví mě že můžu pomoct lidem v té křižovatce. Poradím jim, co mají dělat."
---
Školáci navrhují pokladničku pod vánoční strom
Žáci základních škol ve Frýdku-Místku navrhují novou podobu pokladničky pod vánočním stromem. Ze všech nápadů se vybere jeden, který se nechá následně vyrobit a také pečlivě zabezpečit. V minulosti se totiž stalo, že byla sbírka u stromu terčem zlodějů.
Skupina žáků základní školy v Lískovci intenzivně pracuje na výrobě návrhů podoby budoucí vánoční pokladničky.
Veronika Janečková, pedagog ZŠ a MŠ Frýdek-Místek, Lískovec: "Byla nám nabídnuta nabídka z města, že se můžeme účastnit projektu o novou pokladničku pod vánoční strom ve Frýdku-Místku. Jsme moc rádi, protože uvítáme každou nabídku, kdy naši školáci se mohou podílet na dění ve městě."
Pokladnička se v minulosti stala několikrát terčem zlodějů, proto se ji rozhodlo město lépe zabezpečit.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Řekli jsme si, že nebudeme jenom dělat bezpečnější pokladničku, ale chtěli bychom do toho procesu, jak bude vypadat, zapojit naše školáky. Není to poprvé, například v loňském roce jsme zdobili vánoční stromečky před magistrátem a ta aktivita, kdy se školy zapojují do takových činností je velmi oblíbená, má velký ohlas."
Veronika Janečková, pedagog ZŠ a MŠ Frýdek-Místek, Lískovec: "Vybrali jsme skupinu z osmé třídy. To je polovina této třídy a oni se v rámci přípravy na praktický život ujmuli realizace. Nejdříve si to nakreslili na papír a potom proběhla realizace z kartonu."
Anketa: 1.) "Navrhli jsme anděla štědrosti, protože nám přišel jako skvělý symbol Vánoc, protože o Vánocích mámě být hlavně štědří. Vzali jsme pár kartonů a šlo nám to docela dobře. A teď už děláme jen finální kousky a dobarvujeme." 2.) "My jsme si vybrali anděla, protože je to posel dobrých zpráv a je to nejtypičtější symbol Vánoc." – A jak probíhá ta realizace? Co teď děláte? – "Teď barvíme postavu." 3.) "My jsme vymysleli pokladničku v podobě vánočního dárku. Slouží to k přispívání peněz na charitu. A dostali jsme se k tomu díky tématu Vánoce." 4.) "My jsme vymysleli prasátko pro štěstí. Je to vánoční motiv s barvami červené a zelené. A Slouží to jako pokladnička. Je to tradiční pokladnička s prasátkem. A tady slouží ještě čtyřlístek pro štěstí a má to být, jakože na Vánoce má být štěstí."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "V těchto dnech jednotlivé školy a jejich žáci připravují modely, návrhy toho, jak by mohla pokladnička vypadat. A my samozřejmě poté vybereme nejzajímavější návrh, který bude zpracován tak, aby byl nejenom hezký, ale i bezpečný. A podle tohoto návrhu bude zhotovena finální pokladnička, která bude umístěna pod vánočním stromem, věřím už tento rok."
Loňská sbírka vynesla 76 tisíc korun pro hospic, který za ně nakoupil kyslíkové koncentrátory pro klienty.
---