Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Příčinou požáru byla nedbalá manipulace s ohněm
  • V Ostravě-Jihu otevřeli lanový hrad Jižák
  • Část trasy pacientka musela letět v podvěsu vrtulníku
  • Alzheimer centrum F-M se postará o 115 klientů
  • Po červnové bouři musí ve Studénce skácet další stromy
  • Mezinárodní tábor s angličtinou na Slezské Hartě

Příčinou požáru byla nedbalá manipulace s ohněm

Náročný zásah ve velkém vedru mají za sebou frýdeckomístečtí hasiči. V Komorní Lhotce totiž začala hořet střecha domu a jednotky samozřejmě musejí i v horkém počasí zasahovat v nehořlavých oblecích a s veškerou ochranou výstrojí. Příčinou požáru byla nedbalost.

Požár dvoupodlažního domku v Komorní Lhotce na Frýdeckomístecku byl ohlášen v neděli krátce po poledni. Na místo vyrazily dvě profesionální jednotky z Nošovic a Frýdku-Místku a dále 5 jednotek dobrovolných hasičů. Už při příjezdu hasičů na místo šlehaly plameny ze štítu domu.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Hasiči okamžitě jedním proudem vody zastavili šíření plamenů pod střechou a v dýchací technice vstoupili do domu. Pomocí páčidel museli rozebrat vnitřní konstrukci střechy, aby se dostali k ohnisku požáru. S jeho hledáním jim pomáhala termokamera."

Hasiči využili k zásahu také automobilovou plošinu. Z jejího koše střechu pomocí aku nářadí střechu postupně rozebírali a hledali další ohniska. Teploměr ukazoval přes třicet stupňů celsia a v oblecích s dýchacími maskami byla likvidace požáru velmi náročná i pro trénované hasiče. Příčina požáru byla v tomo případě jasná. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Příčinou vzniku byla nedbalost při práci s otevřeným ohněm během rekonstrukce domu."

Pod kontrolu dostali hasiči situaci za necelou půlhodinu. Na místě zůstala na dohled místní dobrovolná jednotka. Vyšetřovatel na místě předběžně vyčíslil škodu na 100 tisíc korun, ale uchráněné hodnoty mají cenu přibližně 1,5 milionu.

---

V Ostravě-Jihu otevřeli lanový hrad Jižák

Nový lanový hrad s tobogánem dělá radost dětem v Ostravě-Jihu. Jedná se o vítězný projekt loňského participativního rozpočtu pro oblast Zábřeh a zajímavostí je, že s návrhem přišel žák tamní základní školy.

Dřevěné věže, žebříky, balanční přechody po lanech a velká skluzavka. V komunitní zahradě základní školy Jugoslávská je pro děti nově zpřístupněn lanový hrad Jižák. Vzešel z participativního rozpočtu Náš Jih.

Jan Ujazdovský, navrhovatel projektu: „Líbí se mi to hrozně moc, měl jsem možnost s mladými dětmi navštívit Mauglího stezku v Bohumíně a tady v Zoologické zahradě a moc se mi to líbilo, tak jsem si myslel, že by mohlo být něco podobného i tady u nás.“

Dřevěný hrad s tobogánem se skládá ze 4 věží spojených lanovými cestami s překážkami. Je navržen pro děti od 3 do 18 let

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Je výjimečný v tom, že ho navrhl žák této školy a sháněl podpisy na realizaci. Já myslím, že je to skvělá realizace v blízkosti mateřské i základní školy a jak to bývá u podobných projektů, tak přes léto to bude v odpoledních hodinách sloužit i veřejnosti.“

anketa, návštěvnice hradu: „Moc se mi to líbí.“ – „A co nejvíc?“ – „Skluzavka“.

Jan Ujazdovský, navrhovatel projektu: „Mám strašnou radost, že tady na mojí škole, kde už jsem tedy skončil, protože jdu na střední školu, že tu po mě může něco zůstat, nějaká památka na mě.“

Více informací o hlasování či podávání návrhů do participativního rozpočtu se mohou občané dozvědět na stránkách nasjih.cz.

---

Část trasy pacientka musela letět v podvěsu vrtulníku

Záchrana pacientů pomocí palubního jeřábu vrtulníků je stále častější, zejména v případě úrazů v horském terénu. V neděli spěchali záchranáři do Beskyd, kde se při pádu zranila cyklistka. Do příletu vrtulníku se o pacientku postarala Horká služba.

V Integrovaném bezpečnostním centru v Ostravě bylo v neděli 25. srpna pár minut po poledni živo. Téměř současně přijali operátoři tísňové volání z Komorní Lhotky, kde hořel dům a z Beskyd, kde v nepřístupném terénu u obce Řeka spadla žena z kola a zranila se. Na místo vyrazili členové Horské služby na čtyřkolce a také vrtulník s lékařem.

Česlav Jadamus, člen Horské služby Beskydy: "Cyklistka měla po pádu z kola poraněné obě horní končetiny, byla potlučená, odřená, udávala bolest v pánvi a měli jsme podezření i na otřes mozku. Provedli jsme prvotní ošetření a čekali na přílet vrtulníku ZZS MS kraje." 

Z Ostravy odstartoval vrtulník na palubě s lékařem zdravotnické záchranné služby. Ten byl, vzhledem k nepřístupnosti terénu v lese pod vrchem Velký Lipový, vysazen pomocí palubního jeřábu. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Padesátiletá žena si přivodila při pádu z jízdního kola poranění horních končetin. Po základním ošetření byla za asistence horské služby vyzvednuta a v podvěsu vrtulníku přenesena na místo mezipřistání. Po dalším ošetření ji záchranáři vzdušnou cestou přepravili do frýdecko-místecké nemocnice a předali do péče zdravotníků tamního urgentního příjmu."

Záchrana osob v nepřístupném terénu pomocí palubního jeřábu vrtulníku se stala nedílnou součástí práce záchranářů z MS kraje. Za loňský rok takto pomáhali v 17 případech, letos se lékař k pacientovi spouštěl už 14 krát. 

---

Alzheimer centrum F-M se postará o 115 klientů

Soukromý investor připravuje ve Frýdku-Místku výstavbu Alzheimer centra. Aktuálně už má hotovou vizualizaci finální podoby a připravuje podklady pro stavební povelní. Zařízení nabídne kapacitu 115 lůžek a stavba by měla začít příští rok.

Území za fotbalovým stadionem ve Frýdku-Místku by mělo v následujících letech dostávat novou podobu. Město už dlouhodobě jedná se soukromým investorem, který tady připravuje výstavbu Alzheimer centra.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je všeobecně známo, že populace stárne a lidé se dožívají vyššího věku. A proto také přibývají nemocni jako je Alzheimerova choroba, či různé typy stařecké demence. Na tento stav samozřejmě reaguje i město. A já vítám aktivitu soukromého investora, který projevil zájem postavit zařízení poskytující péči osobám s Alzheimerovou chorobou v lokalitě Berlín II."

Petr Valový, ředitel Clementas Medela: "Aktuálně máme hotové finální vizualizace budovy, rozmístění pokojů, kdy už dneska víme, že celková kapacita je 115 lůžek, z čehož je většina jednolůžkových pokojů. Nyní pracujeme na projektové dokumentaci, abychom mohli mít vydáno ještě letos nebo zkraje příštího roku stavební povolení. Stavba by měla začít v druhé polovině příštího roku. Jedná se totiž také o koordinaci s městem Frýdek-Místek, které tam buduje teplovod a příjezdovou komunikaci."

Samotná stavba by pak měla trvat maximálně 14 měsíců.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město připraví infrastrukturu, tedy inženýrské sítě a příjezdové komunikace a následně se bude částečně podílet na provozu. Samozřejmě tato forma spolupráce vyjde pro město daleko výhodněji, než kdyby stavělo své vlastní zařízení, které by muselo následně provozovat samo."

Petr Valový, ředitel Clementas Medela: "Budou zde terapeutické místnosti, dílny vlastní kuchyň pro vyváženou stravu, prádelna. A každé patro bude mít vlastní venkovní terasu s posezením a celá bezbariérová zahrada a mnoho dalšího."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dokončení je naplánováno na přelom roku 2026 a 2027. Soukromý investor vyčíslil náklady na 230 milionů korun."

Město připravuje vedle Alzheimer centra výstavu nového zařízení Domovinka, které bude určeno osobám se sníženou soběstačností. Dále také uvažuje o možnosti nabídnout další okolní pozemky investorům pro výstavbu nových bytových domů.

---

Po červnové bouři musí ve Studénce skácet další stromy

Odborná firma provedla ve Studénce dendrologický průzkum tisícovky stromů. Zhruba třicet z nich doporučila skácet. Radnice si tyto práce objednala po červnové větrné bouři, které tu smetla okolo stovky dřevin.

Zkáza po červnové větrné smršti byla ve Studénce vidět napříč celým městem. Odstranit tu museli stovku polámaných nebo vyvrácených stromů. Následně radnice povolala odbornou firmu, aby provedla dendrologický průzkum dalších dřevin.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Zaměřili jsme se na oblasti mateřských škol, základních škol, uměleckých škol, letního stadionu, kde byly velké následky, které ta větrná smršť napáchala, a v neposlední řadě i na zámecký park, kde nyní stojíme. Ten průzkum je v tuto chvíli hotový a bylo posuzováno necelých tisíc stromů.”

Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “V té první etapě bude asi kolem 25 nebo 30 stromů, které byly poškozené natolik, že se musí pokácet.”

Speciální péči například odborníci věnovali i lípě malolisté, která roste v zámeckém parku, a kterou větrná smršť rovněž poškodila.

Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “Tady se táhne trhlina od kosterního větvení po obou stranách, takže ten strom je vlastně v půlce rozštípnutý. To je příklad defektu, který je velice vážný. O tomto stromu jsme dost přemýšleli, protože je to významný strom pohledově i druhově, a budeme řešit jeho stabilizaci, pravděpodobně se tu bude umisťovat ocelové lano, které zabrání zlomení těch větví.”

Město má v majetku zhruba 7 tisíc strom. Příští rok bude dendrologické posouzení pokračovat v dalších lokalitách.

---

Mezinárodní tábor s angličtinou na Slezské Hartě

Na první pohled běžný stanový tábor s podsadami. Navštívíte-li ho však osobně, dostanete se ve správní budově do skutečného rozhlasového studia. Právě odtud děti denně vysílají online zprávy z tábora i ze světa společně s písničkami. To vše anglicky, jelikož se jedná o tábor s výukou a praxí v angličtině.

Táborníci jsou nejen z Česka, ale i z dalších zemí Evropy.

Veronika Kuzníková, koordinátorka tábora: „Teď probíhá zrovna mezinárodní tábor. Máme tady děti z Rakouska, máme tady děti z Polska, Izraelce. Priorita toho tábora je výuka anglického jazyka metodou Helen Doron. Teď momentálně nejmladšímu je 7 let a nejstarší je 19 letá. Je to týden, turnusy začínají vždycky nedělí a končí sobotou.“

Jakub Kořistka, táborník: „Máme vysílání rádia Máme Teen Buzz Radio, můžete si to najít na internetu. My tam jsme každý den od dvou hodin odpoledne a máme připravený hodinový program i s písničkami. To si vybíráme sami, vždycky máme poradu před tím vysíláním a tam máme papír společně v vždycky si projíždíme playlist písniček a stavíme ho podle toho, jak chceme.“

Také táboroví vedoucí ovládají jazyky, ale starají se i o běžný táborový program.

Filip Stanzel, vedoucí: „Já jsem na tomhle táboře vlastně učitel a vlastně i instruktor. Se mnou děti mají ráno dvě hodiny angličtiny a odpoledne pro ně pořádám různý program. Spolu se svými kolegy se staráme o celkový průchod tohoto tábora.“

Natálka Hermanová, vedoucí: „Na táboře jsem vedoucí a zodpovídám vlastně ze chod a organizaci tábory a jsem taky zdravotník. Umím anglicky, učím i angličtinu. Myslím si, že děti baví hlavně vody, lodičky a samozřejmě jezdí sem i kvůli angličtině.“

Ani o běžný život v táboře a táborovou stravu děti nejsou ochuzeny.

Matyáš táborník: „Mě se nejvíc líbí, že jdeme do jezera a angličtina a se mi tady líbí všechno.“

Matyáš, táborník: „Já už jsem tu potřetí, program se mi tu líbí, obědy jsou taky dobré, stany jsou dobré, někdy je v noci zima.“

Vítek, táborník: „Kuchyň je tady dobrá, vaří se tady dobře, dneska třeba byla polívka, která mi moc nechutnala, ale jinak je to tady super. Třeba dneska byl řízek s bramborovou kaší a ten byl opravdu výborný.“

No a protože se tábor nachází na břehu přehrady Slezská Harta, jeho velkou část tvoří i pobyty ve vodě.

Veronika Kuzníková, koordinátorka tábora: „Máme tady paddle boardy, máme tady kajaky, máme tady jachty, takže děti jsou vlastně nonstop ve vodě.“

Ondřej, táborník: „Mě se tady hodně líbí, je to tady zábavné a mě nejvíc baví, chodit do vody. Tam furt skáču.“

Honza, táborník: „Mě se tady nejvíc líbí, jak hrajeme hry, hrajeme fotbal a jak chodíme do vody a je to tu super.“

Po týdenním turnusu tábor nekončí, ale přivítá další účastníky se zájmem o vodu a jazyky.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
26. srpna 2024, 16:00

Příčinou požáru byla nedbalá manipulace s ohněm

Náročný zásah ve velkém vedru mají za sebou frýdeckomístečtí hasiči. V Komorní Lhotce totiž začala hořet střecha domu a jednotky samozřejmě musejí i v horkém počasí zasahovat v nehořlavých oblecích a s veškerou ochranou výstrojí. Příčinou požáru byla nedbalost.

Požár dvoupodlažního domku v Komorní Lhotce na Frýdeckomístecku byl ohlášen v neděli krátce po poledni. Na místo vyrazily dvě profesionální jednotky z Nošovic a Frýdku-Místku a dále 5 jednotek dobrovolných hasičů. Už při příjezdu hasičů na místo šlehaly plameny ze štítu domu.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Hasiči okamžitě jedním proudem vody zastavili šíření plamenů pod střechou a v dýchací technice vstoupili do domu. Pomocí páčidel museli rozebrat vnitřní konstrukci střechy, aby se dostali k ohnisku požáru. S jeho hledáním jim pomáhala termokamera."

Hasiči využili k zásahu také automobilovou plošinu. Z jejího koše střechu pomocí aku nářadí střechu postupně rozebírali a hledali další ohniska. Teploměr ukazoval přes třicet stupňů celsia a v oblecích s dýchacími maskami byla likvidace požáru velmi náročná i pro trénované hasiče. Příčina požáru byla v tomo případě jasná. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Příčinou vzniku byla nedbalost při práci s otevřeným ohněm během rekonstrukce domu."

Pod kontrolu dostali hasiči situaci za necelou půlhodinu. Na místě zůstala na dohled místní dobrovolná jednotka. Vyšetřovatel na místě předběžně vyčíslil škodu na 100 tisíc korun, ale uchráněné hodnoty mají cenu přibližně 1,5 milionu.

---

V Ostravě-Jihu otevřeli lanový hrad Jižák

Nový lanový hrad s tobogánem dělá radost dětem v Ostravě-Jihu. Jedná se o vítězný projekt loňského participativního rozpočtu pro oblast Zábřeh a zajímavostí je, že s návrhem přišel žák tamní základní školy.

Dřevěné věže, žebříky, balanční přechody po lanech a velká skluzavka. V komunitní zahradě základní školy Jugoslávská je pro děti nově zpřístupněn lanový hrad Jižák. Vzešel z participativního rozpočtu Náš Jih.

Jan Ujazdovský, navrhovatel projektu: „Líbí se mi to hrozně moc, měl jsem možnost s mladými dětmi navštívit Mauglího stezku v Bohumíně a tady v Zoologické zahradě a moc se mi to líbilo, tak jsem si myslel, že by mohlo být něco podobného i tady u nás.“

Dřevěný hrad s tobogánem se skládá ze 4 věží spojených lanovými cestami s překážkami. Je navržen pro děti od 3 do 18 let

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Je výjimečný v tom, že ho navrhl žák této školy a sháněl podpisy na realizaci. Já myslím, že je to skvělá realizace v blízkosti mateřské i základní školy a jak to bývá u podobných projektů, tak přes léto to bude v odpoledních hodinách sloužit i veřejnosti.“

anketa, návštěvnice hradu: „Moc se mi to líbí.“ – „A co nejvíc?“ – „Skluzavka“.

Jan Ujazdovský, navrhovatel projektu: „Mám strašnou radost, že tady na mojí škole, kde už jsem tedy skončil, protože jdu na střední školu, že tu po mě může něco zůstat, nějaká památka na mě.“

Více informací o hlasování či podávání návrhů do participativního rozpočtu se mohou občané dozvědět na stránkách nasjih.cz.

---

Část trasy pacientka musela letět v podvěsu vrtulníku

Záchrana pacientů pomocí palubního jeřábu vrtulníků je stále častější, zejména v případě úrazů v horském terénu. V neděli spěchali záchranáři do Beskyd, kde se při pádu zranila cyklistka. Do příletu vrtulníku se o pacientku postarala Horká služba.

V Integrovaném bezpečnostním centru v Ostravě bylo v neděli 25. srpna pár minut po poledni živo. Téměř současně přijali operátoři tísňové volání z Komorní Lhotky, kde hořel dům a z Beskyd, kde v nepřístupném terénu u obce Řeka spadla žena z kola a zranila se. Na místo vyrazili členové Horské služby na čtyřkolce a také vrtulník s lékařem.

Česlav Jadamus, člen Horské služby Beskydy: "Cyklistka měla po pádu z kola poraněné obě horní končetiny, byla potlučená, odřená, udávala bolest v pánvi a měli jsme podezření i na otřes mozku. Provedli jsme prvotní ošetření a čekali na přílet vrtulníku ZZS MS kraje." 

Z Ostravy odstartoval vrtulník na palubě s lékařem zdravotnické záchranné služby. Ten byl, vzhledem k nepřístupnosti terénu v lese pod vrchem Velký Lipový, vysazen pomocí palubního jeřábu. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Padesátiletá žena si přivodila při pádu z jízdního kola poranění horních končetin. Po základním ošetření byla za asistence horské služby vyzvednuta a v podvěsu vrtulníku přenesena na místo mezipřistání. Po dalším ošetření ji záchranáři vzdušnou cestou přepravili do frýdecko-místecké nemocnice a předali do péče zdravotníků tamního urgentního příjmu."

Záchrana osob v nepřístupném terénu pomocí palubního jeřábu vrtulníku se stala nedílnou součástí práce záchranářů z MS kraje. Za loňský rok takto pomáhali v 17 případech, letos se lékař k pacientovi spouštěl už 14 krát. 

---

Alzheimer centrum F-M se postará o 115 klientů

Soukromý investor připravuje ve Frýdku-Místku výstavbu Alzheimer centra. Aktuálně už má hotovou vizualizaci finální podoby a připravuje podklady pro stavební povelní. Zařízení nabídne kapacitu 115 lůžek a stavba by měla začít příští rok.

Území za fotbalovým stadionem ve Frýdku-Místku by mělo v následujících letech dostávat novou podobu. Město už dlouhodobě jedná se soukromým investorem, který tady připravuje výstavbu Alzheimer centra.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je všeobecně známo, že populace stárne a lidé se dožívají vyššího věku. A proto také přibývají nemocni jako je Alzheimerova choroba, či různé typy stařecké demence. Na tento stav samozřejmě reaguje i město. A já vítám aktivitu soukromého investora, který projevil zájem postavit zařízení poskytující péči osobám s Alzheimerovou chorobou v lokalitě Berlín II."

Petr Valový, ředitel Clementas Medela: "Aktuálně máme hotové finální vizualizace budovy, rozmístění pokojů, kdy už dneska víme, že celková kapacita je 115 lůžek, z čehož je většina jednolůžkových pokojů. Nyní pracujeme na projektové dokumentaci, abychom mohli mít vydáno ještě letos nebo zkraje příštího roku stavební povolení. Stavba by měla začít v druhé polovině příštího roku. Jedná se totiž také o koordinaci s městem Frýdek-Místek, které tam buduje teplovod a příjezdovou komunikaci."

Samotná stavba by pak měla trvat maximálně 14 měsíců.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město připraví infrastrukturu, tedy inženýrské sítě a příjezdové komunikace a následně se bude částečně podílet na provozu. Samozřejmě tato forma spolupráce vyjde pro město daleko výhodněji, než kdyby stavělo své vlastní zařízení, které by muselo následně provozovat samo."

Petr Valový, ředitel Clementas Medela: "Budou zde terapeutické místnosti, dílny vlastní kuchyň pro vyváženou stravu, prádelna. A každé patro bude mít vlastní venkovní terasu s posezením a celá bezbariérová zahrada a mnoho dalšího."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dokončení je naplánováno na přelom roku 2026 a 2027. Soukromý investor vyčíslil náklady na 230 milionů korun."

Město připravuje vedle Alzheimer centra výstavu nového zařízení Domovinka, které bude určeno osobám se sníženou soběstačností. Dále také uvažuje o možnosti nabídnout další okolní pozemky investorům pro výstavbu nových bytových domů.

---

Po červnové bouři musí ve Studénce skácet další stromy

Odborná firma provedla ve Studénce dendrologický průzkum tisícovky stromů. Zhruba třicet z nich doporučila skácet. Radnice si tyto práce objednala po červnové větrné bouři, které tu smetla okolo stovky dřevin.

Zkáza po červnové větrné smršti byla ve Studénce vidět napříč celým městem. Odstranit tu museli stovku polámaných nebo vyvrácených stromů. Následně radnice povolala odbornou firmu, aby provedla dendrologický průzkum dalších dřevin.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Zaměřili jsme se na oblasti mateřských škol, základních škol, uměleckých škol, letního stadionu, kde byly velké následky, které ta větrná smršť napáchala, a v neposlední řadě i na zámecký park, kde nyní stojíme. Ten průzkum je v tuto chvíli hotový a bylo posuzováno necelých tisíc stromů.”

Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “V té první etapě bude asi kolem 25 nebo 30 stromů, které byly poškozené natolik, že se musí pokácet.”

Speciální péči například odborníci věnovali i lípě malolisté, která roste v zámeckém parku, a kterou větrná smršť rovněž poškodila.

Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “Tady se táhne trhlina od kosterního větvení po obou stranách, takže ten strom je vlastně v půlce rozštípnutý. To je příklad defektu, který je velice vážný. O tomto stromu jsme dost přemýšleli, protože je to významný strom pohledově i druhově, a budeme řešit jeho stabilizaci, pravděpodobně se tu bude umisťovat ocelové lano, které zabrání zlomení těch větví.”

Město má v majetku zhruba 7 tisíc strom. Příští rok bude dendrologické posouzení pokračovat v dalších lokalitách.

---

Mezinárodní tábor s angličtinou na Slezské Hartě

Na první pohled běžný stanový tábor s podsadami. Navštívíte-li ho však osobně, dostanete se ve správní budově do skutečného rozhlasového studia. Právě odtud děti denně vysílají online zprávy z tábora i ze světa společně s písničkami. To vše anglicky, jelikož se jedná o tábor s výukou a praxí v angličtině.

Táborníci jsou nejen z Česka, ale i z dalších zemí Evropy.

Veronika Kuzníková, koordinátorka tábora: „Teď probíhá zrovna mezinárodní tábor. Máme tady děti z Rakouska, máme tady děti z Polska, Izraelce. Priorita toho tábora je výuka anglického jazyka metodou Helen Doron. Teď momentálně nejmladšímu je 7 let a nejstarší je 19 letá. Je to týden, turnusy začínají vždycky nedělí a končí sobotou.“

Jakub Kořistka, táborník: „Máme vysílání rádia Máme Teen Buzz Radio, můžete si to najít na internetu. My tam jsme každý den od dvou hodin odpoledne a máme připravený hodinový program i s písničkami. To si vybíráme sami, vždycky máme poradu před tím vysíláním a tam máme papír společně v vždycky si projíždíme playlist písniček a stavíme ho podle toho, jak chceme.“

Také táboroví vedoucí ovládají jazyky, ale starají se i o běžný táborový program.

Filip Stanzel, vedoucí: „Já jsem na tomhle táboře vlastně učitel a vlastně i instruktor. Se mnou děti mají ráno dvě hodiny angličtiny a odpoledne pro ně pořádám různý program. Spolu se svými kolegy se staráme o celkový průchod tohoto tábora.“

Natálka Hermanová, vedoucí: „Na táboře jsem vedoucí a zodpovídám vlastně ze chod a organizaci tábory a jsem taky zdravotník. Umím anglicky, učím i angličtinu. Myslím si, že děti baví hlavně vody, lodičky a samozřejmě jezdí sem i kvůli angličtině.“

Ani o běžný život v táboře a táborovou stravu děti nejsou ochuzeny.

Matyáš táborník: „Mě se nejvíc líbí, že jdeme do jezera a angličtina a se mi tady líbí všechno.“

Matyáš, táborník: „Já už jsem tu potřetí, program se mi tu líbí, obědy jsou taky dobré, stany jsou dobré, někdy je v noci zima.“

Vítek, táborník: „Kuchyň je tady dobrá, vaří se tady dobře, dneska třeba byla polívka, která mi moc nechutnala, ale jinak je to tady super. Třeba dneska byl řízek s bramborovou kaší a ten byl opravdu výborný.“

No a protože se tábor nachází na břehu přehrady Slezská Harta, jeho velkou část tvoří i pobyty ve vodě.

Veronika Kuzníková, koordinátorka tábora: „Máme tady paddle boardy, máme tady kajaky, máme tady jachty, takže děti jsou vlastně nonstop ve vodě.“

Ondřej, táborník: „Mě se tady hodně líbí, je to tady zábavné a mě nejvíc baví, chodit do vody. Tam furt skáču.“

Honza, táborník: „Mě se tady nejvíc líbí, jak hrajeme hry, hrajeme fotbal a jak chodíme do vody a je to tu super.“

Po týdenním turnusu tábor nekončí, ale přivítá další účastníky se zájmem o vodu a jazyky.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-26-08-2024-16-00