Špatné parkování může být i za zmařeným životem
Neukáznění řidiči na sídlištích v Ostravě způsobují závažné problémy hasičům, kteří často bojují s nemožností projet úzkými ulicemi blokovanými vozidly. Zpoždění, která tak mohou vznikat, ohrožují lidské životy a mohou znamenat i větší materiální škody.
Hasiči řeší ve většině velkých měst stejný problém. Sídliště ucpaná parkujícími vozidly jim blokují dojezd k zásahu. V Ostravě vyjeli v loňském roce hasiči k 660 požárům a mnoho výjezdů bylo na sídliště, kde bydlí většina obyvatel města. A právě v 60ti tisícové Porubě nebo ve statisícovém Jižním městě je situace nejhorší.
Lukáš Machatý, HZS MS kraje: "Dostáváme se někdy to takové situace, že i vozidla které nás vidí a slyší zdálky, stejně neuvolní cestu, protože nemají kam uhnout. Zůstaneme tam viset celá ta kolona hasičských vozidel."
Hasiči už přesně vědí, kde se dá očekávat problém. K některým vchodům vůbec nedojedou a jinde zase auta blokují požární plochu, takže je komplikované ustavit výškovou techniku.
Lukáš Machatý, HZS MS kraje: "Musíme tahat vedení a spoléhat nato, že výškovou techniku nebudeme potřebovat a že všechno uděláme vnitřními zásahovými cestami. Vnitřkem budeme evakuovat lidi a provedeme tam i ten zásah."
Kvůli nemožnosti přiblížit se k požářišti musejí hasiči často natahovat stovky metrů dlouhé hadicové vedení.
Kamila Langerová, mluvčí HZS MS kraje: "Čím více metrů hadic musejí hasiči natáhnout, tím déle jim ten zásah zabere a bylo by fajn, kdyby si lidé uvědomili, že čas je v případě požáru nebo jiné události to nejdůležitější."
Záchranné složky se sice obracejí na strážníky, ale tresty příliš nepomáhají. Proto hasiči žádají občany o větší ohleduplnost. Nikdy nevíte, kdy je budete potřebovat a zrovna vaše auto jim zablokuje cestu.
---
Kamenec je po čtvrté nejlepším domovem pro seniory
Domov pro seniory Kamenec se znovu stal nejlepším zařízením svého druhu v České republice. V rámci Značky kvality v sociálních službách opět získal pět hvězd a nejvyšší hodnocení si odnáší už po čtvrté.
Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky po čtyřech letech udělovala značky kvality a slezskoostravský domov pro seniory Kamenec tak měl možnost obhájit svou vedoucí pozici.
Juraj Chomič, ředitel domova: „Pocit je vždycky úžasný, když se podaří něco obhájit. Nám se to podařilo už počtvrté a doufám, že budeme pokračovat v tomto trendu. Ta značka kvality je vlastně i obrovským závazkem, pokud se obhájíte v takovém výsledku, v jakém se nám to podařilo.“
Domov získal v letošním roce z 1020 možných bodů 1001 bod a dosáhl tak na historicky druhé nejvyšší hodnocení mezi více než stovkou zařízení.
Jarmila Holášková, vedoucí sociálního útvaru: „Já myslím, že to je tím úsilím a dřinou, tím, že fungujeme jako tým, že se umíme za sebe postavit, že tu funguje ta mezioborová spolupráce, a možná i tím, že to všichni zaměstnanci dokáží utáhnout.“
Velmi kladné hodnocení má domov i od samotných uživatelů, kteří jsou s poskytovanými službami nad míru spokojení.
anketa, uživatelé domova: „Je tu všechno zařízení výborné, pěkně se tu žije.“
anketa, uživatelé domova: „Je to takt krása, všechno v pořádku, líbí se mi tu.“
anketa, uživatelé domova: „Bezvadně. Je tu hodně volnočasových aktivit, což mi teda vyhovuje, a jsem tady spokojená po všech stránkách.“
Značku kvality v sociálních službách bude domov obhajovat znovu za čtyři roky.
---
V OSTRAVĚ-SVINOVĚ ZAČÍNÁ OPRAVA MOSTŮ
V Ostravě-Svinově začaly práce na velké opravě dvou mostů na Rudné.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: ,,Oba mostní objekty páteřní komunikace budou do roku 2026 zdemolovány a nahrazeny novými konstrukcemi, po dobu náročných činností silniční úřad schválil žádost zhotovitele o zachování obousměrného provozu vždy po neopravované části silnice I/11 v jednom pruhu pro každý směr."
MOŠNOVSKÉ LETIŠTĚ MÁ NOVOU ODBAVOVACÍ PLOCHU
Letiště Leoše Janáčka Ostrava má díky nové odbavovací ploše vyšší kapacitu pro nákladní dopravu. Najednou se na ni vejde až 5 nákladních letadel. Součástí projektu je také nová trafostanice nebo osvětlení plochy. Projekt za 308 milionů korun pokryl z rozpočtu Moravskoslezský kraj.
---
Rekordní investice do vodohospodářské infrastruktury
Ostrava pokračuje ve velkých investicích do obnovy a modernizace své vodohospodářské infrastruktury. Jen letos vynaložilo město na tyto projekty přes 800 milionů korun. I díky tomu má v potrubí nejnižší ztráty vody z celé země.
Ostrava je vlastníkem asi 2 tisíc kilometrů vodovodní a kanalizační sítě. Město už mnoho let dbá na kvalitu této infrastruktury a i proto se podařily snížit ztráty vody v potrubí až na zhruba 7 procent, což je o polovinu méně , než je republikový průměr. V letošní roce jsou investice nejvyšší v historii - přes 800 milionů korun.
Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátora Ostravy: "Tento rok byl poměrně napěchovaný. Setkaly se nám investice za 800 milionů korun a ještě z uspořených peněz jsme dosoutěžili další projekty za asi 100 milionů, které zůstaly pod čarou."
Strategickým zdrojem pitné vody je Úpravna Nová Ves, ve které se rekonstruují sedimentační nádrže. Zásadní jsou také dvě prameniště v Nové Vsi a v Dubí. jejich rekonstrukce si vyžádala 30 milionů korun.
Jan Kotala, vedoucí Odboru vodohospodářských staveb: "Studny jsou v závislosti na umístění v hloubkách kolem 35 až 50 i více metrů. Jsou vystrojeny nerezovými válcovými troubami, které jsou dole perforované a čerpá se jimi voda do úpravny Nová Ves."
V chodu jsou také další obnovy a rekonstrukce nebo rozšiřování kanalizační sítě. Pokračuje i likvidace volných výustí.
Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátora Ostravy: "Musíme plnit limity, aby tady nebyly volné výusti do řek."
A v závěru tohoto roku by měla být také dokončena rekonstrukce vodovodu a kanalizace v ulicích Hornopolní a Nemocniční.
---
Karvinské děti mají nové hřiště
Karvinské děti mají k dispozici zbrusu nové dětské hřiště. Nachází se v lesoparku Bažantnice v Karviné-Ráji. Na jaře se děti dočkají dalších nových herních prvků, více už prozradíme v následující reportáži.
Nové dětské hřiště s tématikou Džungle a lanovou pavučinou nechalo město vybudovat společně s odbornou firmou a pracovníky Technických služeb, je umístěno poblíž domu 781 na ulici U Lesa.
Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: “Je to náhrada za dětské hřiště, které jsme bohužel museli zrušit, už bylo v nevyhovujícím stavu z hlediska bezpečnosti a bylo i docela ve špatném místě, lidé si tam stěžovali, byl tam velký hluk v blízkosti jejich bydlení."
Už teď město připravuje pro děti další herní prvky na dvou dalších místech ve městě.
Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: “My tímto hřištěm nekončíme, připravujeme projekt na rozšíření dětského hřiště v parku Boženy Němcové, tam rozšíříme počet atrakcí, takže se to zase dále zkvalitní a budeme rozšiřovat hřiště v parku Bedřicha Smetany."
Všechna dětská hřiště jsou zaznačena na mapě, ta je lidem k dispozici na mapovém portálu webu města.
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Když si kliknou na ikonku dětského hřiště, tak se jim zobrazí fotografie a adresa, aspoň uvidí, které hřiště mají nejblíž svého bydliště a které mohou využít. Celkem těchto větších hřišť je 24, menších po městě je 10. ”
Na webu města je také odkaz na aplikaci Hlášení závad, do které mohou lidé přidávat i upozornění na případné poruchy nebo poškození herních prvků, díky této aplikaci pak může dojít k rychlejší nápravě.
---
MOŠNOVSKÉ LETIŠTĚ MÁ NOVOU ODBAVOVACÍ PLOCHU
Letiště Leoše Janáčka Ostrava má díky nové odbavovací ploše vyšší kapacitu pro nákladní dopravu. Najednou se na ni vejde až 5 nákladních letadel. Součástí projektu je také nová trafostanice nebo osvětlení plochy. Projekt za 308 milionů korun pokryl z rozpočtu Moravskoslezský kraj.
F-M MÁ OPRAVENÁ INFORMAČNÍ CENTRA
Frýdek-Místek má opravená obě turistická informační centra. Modernizace poboček na frýdeckém Zámeckém náměstí a místeckém náměstí Svobody stály více než osm milionů korun. Cílem bylo zvýšení informovanosti a komfortu návštěvníků spolu se zlepšením dostupnosti atraktivit cestovního ruchu.
---
Dvě aleje na Opavsku soutěží o titul Alej roku
Šedesát alejí a stromořadí z celé České republiky letos soutěží o titul nejoblíbenější Alej roku 2024. V Moravskoslezské kraji jde o 11 alejí, což je nejvíc ze všech krajů v zemi. Jsou mezi nimi i dvě aleje na Opavsku.
Na polní cestě z Vávrovic vedle cyklostezky ve směru na Palhanec na konci dubna vysadili novou alej. Ta teď bojuje o titul Alej roku.
Michal Lagan, spolek Za humny Opavy: “Vzniklo to na popud občanů obce, kdy jsme chtěli vytvořit nějaké místo, kde by mohly být odpočinkové zóny.”
A jak se rozhodli, tak se také stalo. Do sázení starých odrůd ovocných stromů, konkrétně jabloní, hrušní, višní, třešní a švestek se zapojila většina obyvatel Vávrovic. Alej se tak stala symbolem sousedského úsilí o zkrášlení krajiny a posílení komunity. Ne všechny stromky ale přežily nedávnou povodeň.
Michal Lagan, spolek Za humny Opavy: “Bohužel povodeň nám vzala čtyři stromky úplně. Tady jak šla ta velká voda, tak všechny ty stromy byly vyvrácené.”
Své stromky si vysadily i děti ze základní školy v Opavě - Vávrovicích.
anketa: žáci ZŠ Opava - Vávrovice: “My jsme sadili s mamkou a s taťkou hrušeň a bylo to moc fajn. Já jsem si to užila.”
“Bylo to těžké vykopat tu díru, aby se tam zasadil ten strom.”
“Pravidelně to chodíme zalévat a koukáme se, jak nám vyrostla.”
“Hrušeň a chodím tam pravidelně zalévat a dívat se na něho.”
Pavel Gregor, ředitel ZŠ a MŠ Opava - Vávrovice: “Byli jsme osloveni spolkem Za humny, my jsme to velice rádi uvítali. Hned po výsadbě chodily děti zalévat pravidelně.”
Michal Lagan, spolek Za humny Opavy: “Založili jsme spolek Za humny Opavy, děláme různé akce.”
Druhou alejí, která na Opavsku soutěží o titul Alej roku je topolová alej podél Jankova rybníka u Slavkova. Hlasování už bylo spuštěno a potrvá do 29. ledna. Podrobnosti najdete na webu alejroku.cz.
---