Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V ZŠ v Radvanicích mají unikátní venkovní učebnu
  • Nový Jičín vybral architekta pro vizi kulturního domu
  • Den pro dětskou knihu v knihovně v Kylešovicích
  • Žáci v Havířově se postarali o rekord v resuscitaci
  • Slavnostní křest audioknihy Železné katedrály

V ZŠ v Radvanicích mají unikátní venkovní učebnu

Základní škola v Radvanicích otevřela první venkovní učebnu Archimedes v Moravskoslezské kraji. Tento projekt podporuje interaktivní výuku s důrazem na udržitelnost a enviromentální témata. Při hodinách mohou být žáci v kontaktu s dětmi v podobných učebnách v zahraničí.

Archimedes - to je název unikátní venkovní učebny, která byla uvedena do provozu v Základní škole Ostrava-Radvanice. Jde o mezinárodní projekt a může posloužit jako vzor nejen zbytku města, ale celému Moravskoslezskému kraji.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), starosta Ostravy Radvanic a Bartovic: "Vidíte, že je multifunkční, takže se z ní dá udělat prostor, kde se dají pořádat noční čtení, dá se v ní trávit volný čas, mít tam různé kroužky."

Petr Káňa, ředitel ZŠ Ostrava -Radvanice: "Budeme učebnu využívat na všechny předměty, hlavně přírodopis, jazyky a příští rok plánujeme enviromentální kroužek a badatelský kroužek."

Při výuce mohou být žáci v kontaktu s dalšími učebnami po celé naší zemi, kde ji je zatím 9. V plánu je rozšíření nejen do dalších měst, ale i do dalších zemí. 

Táťána Kuchařová, ambasadorka projektu Archimedes: "Učebny Archimedes propojují moderní výuku, multimediální zázemí, možnost sdílení výuky projektu bádání žáků po celém světě." 

Radvanická učebna vyšla na téměř 4 miliony korun a více než polovinou se na předfinancování podílela Ostrava. 

---

Nový Jičín vybral architekta pro vizi kulturního domu

Rada města vybrala architekty, kteří zpracují studii využití budoucího kulturního domu Nové Slunce. V prosinci se také město stane majitelem tohoto objektu.

Pro zpracování studie rekonstrukce a využití budoucího kulturního domu v Novém Jičíně, Nového Slunce, jeho zahrady a protilehlého prostoru v areálu knihovny, radnice oslovila deset architektonických studií. Na stůl dostala šest návrhů.

Martin Materna, městský architekt: “Každý soutěžící nám představil jak by postupoval v daném tématu pro naše město, to jest rekonstrukce kulturního domu včetně řešení zahrady a veřejného prostranství před tím.”

O vítězi rozhodla odborná komise, stalo se jim studio GRIMM Architekti ze Žďáru nad Sázavou.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Kteří uspěli i díky tomu, že mají už nějakou zkušenost s prací v památkově chráněném území, mají zkušenost s přípravou projektu na kulturní stavby, a také, co je velmi důležité, tak mají zkušenosti i s nějakými urbanistickými návrhy.”

Studie má být hotová za osm měsíců. Město dosud není oficiálním majitelem Nového Slunce, zhruba rok má podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí, podle které se zavázalo budovu vykoupit k začátku roku 2025. Nyní se tento smluvní vztah naplňuje.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “13. listopadu byla podepsána smlouva o převodu obchodních podílů v obchodní společnosti Nové slunce s. r. o. Město Nový Jičín by se mělo v průběhu prosince letošního roku stát společníkem této obchodní společnosti, což znamená faktickým vlastníkem nemovitosti areálu restaurace Nové Slunce.”

Vlastníkem Nového Slunce se město stane za 28 milionů korun.

---

Krátké zprávy 27. 11. 2024 16.00 - 1

VÝROČÍ GENERÁLNÍ STÁVKY

Teď vám ukážeme unikátní záběry z listopadu 1989. Na poledne 27. listopadu byla vyhlášena dvouhodinová generální stávka, do které se zapojilo na 75 % občanů, většina podniků, továren a institucí. Provozy, ve kterých musel být nepřetržitý provoz, se ke stávce přidaly manifestačně vyjádřením solidarity. V našem kraji se do generální stávky zapojili i desetitisíce horníků. Tehdejší režim následně odpověděl trucdemonstrací lidových milicí, ale průběh revolučních událostí už nezastavil.

LIKVIDACE ZÁBAVNÍ PYROTEHNIKY PO POVODNÍCH
Hasiči a pyrotechnici po více než dvou měsících od povodní zlikvidovali zábavní pyrotechniku z vyplavené ostravské společnosti. Bylo jí okolo 60 tun. Nevybuchlé ohňostroje a prskavky, které velká voda v polovině září znehodnotila, pálili v areálu bývalého vojenského prostoru Ralsko. Nebezpečný materiál převážely speciální vozy, které byly pod neustálým dohledem cisternové automobilové stříkačky.

---

Den pro dětskou knihu v knihovně v Kylešovicích

Knihovna Petra Bezruče v Opavě-Kylešovicích se vůbec poprvé zapojila do celorepublikové akce Den pro dětskou knihu. Jde o tradiční akci, která se váže k sobotě před první adventní nedělí.

Knihovna v Kylešovicích je v nových prostorách přesně rok. Za tu dobu se zvýšil počet návštěvníků o 6 tisíc a počet výpůjček dokonce o 13 tisíc.

Právě k výročí prvních narozenin tady proběhla akce Den pro dětskou knihu, která měla velký ohlas.

Martina Rýžová, knihovnice: “Návštěvnost nás velmi překvapila, v průběhu celého dne jsme měli připravený program. Byla tady spisovatelka Lenka Rožnovská s knihou Floriánek z mechové louky, potom tady byla paní Klára Doležalová z Herrmannovic kluk, byli tady studenti konzervatoře z Ostravy."

Pavlína Nováková, knihovnice: “Máme tady připravené pro děti obrázky, buďto jsou to pokémoni, Tlapková patrola, mimoni tam jsou a pro ty úplně nejmenší Ferdu mravence, krtka.” 

Klára Dvořáková, spisovatelka: “Já jsem tady dneska mluvila o knížkách pro děti, které se synem rádi čteme s tím, že třeba zaujmou někoho dalšího. Snažila jsem se vybrat knížky od menších nakladatelství, aby dostaly šanci.”

Ivana Zetková, knihovnice: “Tím, jak jsme spolu pěstovali zahradu celý rok a pěstovali jsme tady i vztahy navzájem, tak jsme se domluvili, že by bylo hezké vytvořit nějaký příběh o té zahradě. Tady máme orio okurkový komiks, Emča vytvořila pažitkový komiks. Potom tady máme dějiny kečupu, jak vznikl kečup od Prokopa.”

V rámci akce si návštěvníci mohli zakoupit i dětské knihy a nechybělo ani občerstvení.

---

Žáci v Havířově se postarali o rekord v resuscitaci

Žáci a studenti se na ZŠ Žákovská v Havířově zasadili o zápis do České knihy rekordů, a to za nepřetržitou resuscitaci. Akci, která měla celkově edukační podtext, pro ně připravila nezisková organizace Sportovní-klub.cz.

6 hodin nepřetržité resuscitace dětí a mládeže. To byl dosavadní zapsaný čas v této České knize rekordů, kterou vydává agentura Dobrý den Pelhřimov. To už ale neplatí. O překonání v čase 7 hodin, 13 minut se postarali žáci ze ZŠ Žákovská v Havířově. Tím se ale nekončilo, protože odpoledne na děti navázali studenti středních škol.

Miroslav Marek, agentura Dobrý den Pelhřimov: "Úžasné. My v Pelhřimově jsme vždy rádi, když není rekord jen pro rekord, ale když to má ještě stupínek výš. Ve chvíli, když se něco takového stane, že člověk zkolabuje a nedýchá, tak kéž by byl někdo takový nablízku, kdo tímto prošel.”

David, student, Střední škola polytechnická Havířov-Šumbark: “Já si myslím, že je to fajn, protože hodně lidí jako já to ještě nedělali ani na panně. Jako dobrý."

Akci pro mládež uspořádal spolek Sportovní-klub.cz, který připravil i další stanoviště, kde si mohli žáci vyzkoušet jak reagovat, když dojde k vážným zraněním a zúčastnili se i workshopu první pomoci.

Petra Goldmann, předseda spolku Sportovní-klub.cz: "Rozhodli jsme se pro tento pilotní projekt z toho důvodu, abychom pomohli rozšířit osvětu z hlediska pomoci člověka v nouzi. Ty děti byly nadchnuté pro tu činnost. Hlavně, že byly zapojené do toho českého rekordu."

Celková nepřetržitá resuscitace nakonec trvala 9 hodin, 36 minut a 50 sekund.

---

Krátké zprávy 27. 11. 2024 16.00 - 2

MEZI KRNOVEM A BRUNTÁLEM UŽ JEZDÍ VLAKY
Na železniční trať mezi Bruntálem a Krnovem, kterou v polovině září poničila povodeň, se vrátily vlaky. Vlakovou dopravu do Krnova zatím nahrazují autobusy. Směr do Bruntálu je první ze tří tratí vedoucích z Krnova, kde se železniční doprava obnovila.

HENDIKEPOVANÍ UMĚLCI DOSTALI CENU HEJTMANA
Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Ostravě ocenil umělce s hendikepem. Soutěž má přispívat k poznání problémů občanů se zdravotním postižením a podporovat jejich společenskou integraci. Umělci s hendikepem si převzali ocenění v Galerii výtvarného umění v Ostravě, kde byla vystavena také jejich díla.

---

Slavnostní křest audioknihy Železné katedrály

Nevidomí a slabozrací mají nově k dispozici další audioknihu, v pořadí už desátou, která byla vydána v rámci edice Regionální audiokniha. Tentokrát se mohou zaposlouchat do románu Železné katedrály.

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě už 10 let vydává audioknihy pro nevidomé a slabozraké, které poté putují do všech zvukových knihoven v Česku. Těch je po celé republice více než šest desítek.

Monika Oravová, projektová pracovnice knihovny: “Snažíme se vždycky, aby to byly regionální audioknihy. Snažíme se střídat žánry, střídat i starší autory, novější, takže je to takový mix, který charakterizuje náš kraj.”

Jubilejní 10. audiokniha vznikla podle knihy Železné katedrály, která pojednává nejen o rozvoji vítkovických železáren, ale i celé Ostravy.

Romana Vaverová, spisovatelka: “A především o řediteli Paulu Kupelwieserovi, který ten vzestup zařídil. Byla to taková velmi výrazná osobnost jak po stránce odborné jako metalurgické, tak po stránce obchodní, ale především jako člověk vizionář. Byl to člověk, který překročil svou dobu.”

Monika Oravová, projektová pracovnice knihovny: “Audioknihu nám letos načetla Kristýna Leichtová a enciklopedické pasáže, které jsou v knize obsažené, doplnil Milan Cimerák.”

Audiokniha Železné katedrály byla uvedena do světa slavnostním křtem s bohatým doprovodným programem.

Monika Oravová, projektová pracovnice knihovny: "Budeme mít samozřejmě besedu s autorkou, určitě shrneme 10 let naší edice a určitě budeme mít to povídání doprovázené hudebním vystoupením.” 

Návštěvníci slavnostního křtu si na místě mohli knihu koupit, nebo si ji vypůjčit.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
27. listopadu 2024, 16:00

V ZŠ v Radvanicích mají unikátní venkovní učebnu

Základní škola v Radvanicích otevřela první venkovní učebnu Archimedes v Moravskoslezské kraji. Tento projekt podporuje interaktivní výuku s důrazem na udržitelnost a enviromentální témata. Při hodinách mohou být žáci v kontaktu s dětmi v podobných učebnách v zahraničí.

Archimedes - to je název unikátní venkovní učebny, která byla uvedena do provozu v Základní škole Ostrava-Radvanice. Jde o mezinárodní projekt a může posloužit jako vzor nejen zbytku města, ale celému Moravskoslezskému kraji.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), starosta Ostravy Radvanic a Bartovic: "Vidíte, že je multifunkční, takže se z ní dá udělat prostor, kde se dají pořádat noční čtení, dá se v ní trávit volný čas, mít tam různé kroužky."

Petr Káňa, ředitel ZŠ Ostrava -Radvanice: "Budeme učebnu využívat na všechny předměty, hlavně přírodopis, jazyky a příští rok plánujeme enviromentální kroužek a badatelský kroužek."

Při výuce mohou být žáci v kontaktu s dalšími učebnami po celé naší zemi, kde ji je zatím 9. V plánu je rozšíření nejen do dalších měst, ale i do dalších zemí. 

Táťána Kuchařová, ambasadorka projektu Archimedes: "Učebny Archimedes propojují moderní výuku, multimediální zázemí, možnost sdílení výuky projektu bádání žáků po celém světě." 

Radvanická učebna vyšla na téměř 4 miliony korun a více než polovinou se na předfinancování podílela Ostrava. 

---

Nový Jičín vybral architekta pro vizi kulturního domu

Rada města vybrala architekty, kteří zpracují studii využití budoucího kulturního domu Nové Slunce. V prosinci se také město stane majitelem tohoto objektu.

Pro zpracování studie rekonstrukce a využití budoucího kulturního domu v Novém Jičíně, Nového Slunce, jeho zahrady a protilehlého prostoru v areálu knihovny, radnice oslovila deset architektonických studií. Na stůl dostala šest návrhů.

Martin Materna, městský architekt: “Každý soutěžící nám představil jak by postupoval v daném tématu pro naše město, to jest rekonstrukce kulturního domu včetně řešení zahrady a veřejného prostranství před tím.”

O vítězi rozhodla odborná komise, stalo se jim studio GRIMM Architekti ze Žďáru nad Sázavou.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Kteří uspěli i díky tomu, že mají už nějakou zkušenost s prací v památkově chráněném území, mají zkušenost s přípravou projektu na kulturní stavby, a také, co je velmi důležité, tak mají zkušenosti i s nějakými urbanistickými návrhy.”

Studie má být hotová za osm měsíců. Město dosud není oficiálním majitelem Nového Slunce, zhruba rok má podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí, podle které se zavázalo budovu vykoupit k začátku roku 2025. Nyní se tento smluvní vztah naplňuje.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “13. listopadu byla podepsána smlouva o převodu obchodních podílů v obchodní společnosti Nové slunce s. r. o. Město Nový Jičín by se mělo v průběhu prosince letošního roku stát společníkem této obchodní společnosti, což znamená faktickým vlastníkem nemovitosti areálu restaurace Nové Slunce.”

Vlastníkem Nového Slunce se město stane za 28 milionů korun.

---

Krátké zprávy 27. 11. 2024 16.00 - 1

VÝROČÍ GENERÁLNÍ STÁVKY

Teď vám ukážeme unikátní záběry z listopadu 1989. Na poledne 27. listopadu byla vyhlášena dvouhodinová generální stávka, do které se zapojilo na 75 % občanů, většina podniků, továren a institucí. Provozy, ve kterých musel být nepřetržitý provoz, se ke stávce přidaly manifestačně vyjádřením solidarity. V našem kraji se do generální stávky zapojili i desetitisíce horníků. Tehdejší režim následně odpověděl trucdemonstrací lidových milicí, ale průběh revolučních událostí už nezastavil.

LIKVIDACE ZÁBAVNÍ PYROTEHNIKY PO POVODNÍCH
Hasiči a pyrotechnici po více než dvou měsících od povodní zlikvidovali zábavní pyrotechniku z vyplavené ostravské společnosti. Bylo jí okolo 60 tun. Nevybuchlé ohňostroje a prskavky, které velká voda v polovině září znehodnotila, pálili v areálu bývalého vojenského prostoru Ralsko. Nebezpečný materiál převážely speciální vozy, které byly pod neustálým dohledem cisternové automobilové stříkačky.

---

Den pro dětskou knihu v knihovně v Kylešovicích

Knihovna Petra Bezruče v Opavě-Kylešovicích se vůbec poprvé zapojila do celorepublikové akce Den pro dětskou knihu. Jde o tradiční akci, která se váže k sobotě před první adventní nedělí.

Knihovna v Kylešovicích je v nových prostorách přesně rok. Za tu dobu se zvýšil počet návštěvníků o 6 tisíc a počet výpůjček dokonce o 13 tisíc.

Právě k výročí prvních narozenin tady proběhla akce Den pro dětskou knihu, která měla velký ohlas.

Martina Rýžová, knihovnice: “Návštěvnost nás velmi překvapila, v průběhu celého dne jsme měli připravený program. Byla tady spisovatelka Lenka Rožnovská s knihou Floriánek z mechové louky, potom tady byla paní Klára Doležalová z Herrmannovic kluk, byli tady studenti konzervatoře z Ostravy."

Pavlína Nováková, knihovnice: “Máme tady připravené pro děti obrázky, buďto jsou to pokémoni, Tlapková patrola, mimoni tam jsou a pro ty úplně nejmenší Ferdu mravence, krtka.” 

Klára Dvořáková, spisovatelka: “Já jsem tady dneska mluvila o knížkách pro děti, které se synem rádi čteme s tím, že třeba zaujmou někoho dalšího. Snažila jsem se vybrat knížky od menších nakladatelství, aby dostaly šanci.”

Ivana Zetková, knihovnice: “Tím, jak jsme spolu pěstovali zahradu celý rok a pěstovali jsme tady i vztahy navzájem, tak jsme se domluvili, že by bylo hezké vytvořit nějaký příběh o té zahradě. Tady máme orio okurkový komiks, Emča vytvořila pažitkový komiks. Potom tady máme dějiny kečupu, jak vznikl kečup od Prokopa.”

V rámci akce si návštěvníci mohli zakoupit i dětské knihy a nechybělo ani občerstvení.

---

Žáci v Havířově se postarali o rekord v resuscitaci

Žáci a studenti se na ZŠ Žákovská v Havířově zasadili o zápis do České knihy rekordů, a to za nepřetržitou resuscitaci. Akci, která měla celkově edukační podtext, pro ně připravila nezisková organizace Sportovní-klub.cz.

6 hodin nepřetržité resuscitace dětí a mládeže. To byl dosavadní zapsaný čas v této České knize rekordů, kterou vydává agentura Dobrý den Pelhřimov. To už ale neplatí. O překonání v čase 7 hodin, 13 minut se postarali žáci ze ZŠ Žákovská v Havířově. Tím se ale nekončilo, protože odpoledne na děti navázali studenti středních škol.

Miroslav Marek, agentura Dobrý den Pelhřimov: "Úžasné. My v Pelhřimově jsme vždy rádi, když není rekord jen pro rekord, ale když to má ještě stupínek výš. Ve chvíli, když se něco takového stane, že člověk zkolabuje a nedýchá, tak kéž by byl někdo takový nablízku, kdo tímto prošel.”

David, student, Střední škola polytechnická Havířov-Šumbark: “Já si myslím, že je to fajn, protože hodně lidí jako já to ještě nedělali ani na panně. Jako dobrý."

Akci pro mládež uspořádal spolek Sportovní-klub.cz, který připravil i další stanoviště, kde si mohli žáci vyzkoušet jak reagovat, když dojde k vážným zraněním a zúčastnili se i workshopu první pomoci.

Petra Goldmann, předseda spolku Sportovní-klub.cz: "Rozhodli jsme se pro tento pilotní projekt z toho důvodu, abychom pomohli rozšířit osvětu z hlediska pomoci člověka v nouzi. Ty děti byly nadchnuté pro tu činnost. Hlavně, že byly zapojené do toho českého rekordu."

Celková nepřetržitá resuscitace nakonec trvala 9 hodin, 36 minut a 50 sekund.

---

Krátké zprávy 27. 11. 2024 16.00 - 2

MEZI KRNOVEM A BRUNTÁLEM UŽ JEZDÍ VLAKY
Na železniční trať mezi Bruntálem a Krnovem, kterou v polovině září poničila povodeň, se vrátily vlaky. Vlakovou dopravu do Krnova zatím nahrazují autobusy. Směr do Bruntálu je první ze tří tratí vedoucích z Krnova, kde se železniční doprava obnovila.

HENDIKEPOVANÍ UMĚLCI DOSTALI CENU HEJTMANA
Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Ostravě ocenil umělce s hendikepem. Soutěž má přispívat k poznání problémů občanů se zdravotním postižením a podporovat jejich společenskou integraci. Umělci s hendikepem si převzali ocenění v Galerii výtvarného umění v Ostravě, kde byla vystavena také jejich díla.

---

Slavnostní křest audioknihy Železné katedrály

Nevidomí a slabozrací mají nově k dispozici další audioknihu, v pořadí už desátou, která byla vydána v rámci edice Regionální audiokniha. Tentokrát se mohou zaposlouchat do románu Železné katedrály.

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě už 10 let vydává audioknihy pro nevidomé a slabozraké, které poté putují do všech zvukových knihoven v Česku. Těch je po celé republice více než šest desítek.

Monika Oravová, projektová pracovnice knihovny: “Snažíme se vždycky, aby to byly regionální audioknihy. Snažíme se střídat žánry, střídat i starší autory, novější, takže je to takový mix, který charakterizuje náš kraj.”

Jubilejní 10. audiokniha vznikla podle knihy Železné katedrály, která pojednává nejen o rozvoji vítkovických železáren, ale i celé Ostravy.

Romana Vaverová, spisovatelka: “A především o řediteli Paulu Kupelwieserovi, který ten vzestup zařídil. Byla to taková velmi výrazná osobnost jak po stránce odborné jako metalurgické, tak po stránce obchodní, ale především jako člověk vizionář. Byl to člověk, který překročil svou dobu.”

Monika Oravová, projektová pracovnice knihovny: “Audioknihu nám letos načetla Kristýna Leichtová a enciklopedické pasáže, které jsou v knize obsažené, doplnil Milan Cimerák.”

Audiokniha Železné katedrály byla uvedena do světa slavnostním křtem s bohatým doprovodným programem.

Monika Oravová, projektová pracovnice knihovny: "Budeme mít samozřejmě besedu s autorkou, určitě shrneme 10 let naší edice a určitě budeme mít to povídání doprovázené hudebním vystoupením.” 

Návštěvníci slavnostního křtu si na místě mohli knihu koupit, nebo si ji vypůjčit.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-27-11-2024-16-00