Lidé v Hotelu Impuls jsou bez teplé vody, majitel přestal platit
Pokud se chtějí klienti hotelového komplexu Impuls v Havířově umýt, musí si vodu ohřát. Majitel už delší dobu neplatí dodavateli za teplo a teplou vodu. Což ale nájemníkům zatajil. Problém je, že v hotelu je ubytováno i mnoho seniorů a rodin s dětmi.
Nájemníci hotelového komplexu Impuls v Havířově jsou už téměř 14 dnů bez teplé vody. Důvěřivě si mysleli, že se jedná o pravidelnou odstávku. O to větší přišel šok, když se dozvěděli, že oni sice platí tučné nájemné i se službami, soukromý vlastník ale neplatí už několik měsíců za teplo a teplou vodu dodavateli. Dluhy narostly. Společnost Veolia potvrdila, že nepomohly ani opakované výzvy, a proto přistoupila k zastavení teplé vody.
anketa, klient Hotelu Impuls: “To není náš problém, my jsme ubytovaní a platíme tady nájem a majitel je povinný zajistit každému člověku, který tady bydlí, aby se mohl koupat v teplé vodě."
V hotelu bydlí také desítky seniorů, kteří mají i zdravotní problémy.
anketa, klientka Hotelu Impuls: "Tady jsou i nemocní lidi, kteří nemohou chodit. Může jich tu být padesát, možná víc.”
anketa, klient Hotelu Impuls: “Chodím k doktorovi, chodím k urologovi. Tak jak se mám mýt? Kde se mám koupat a dělat hygienu? To tu je rezidence a jsme bez vody, když platím pravidelně z důchodu.”
V komplexu je ubytováno i na 150 uprchlíků s mnoha dětmi z Ukrajiny.
anketa, klientka Hotelu Impuls: "Jaká je voda? Chladná. Ne teplá. Ohřeji vodu v konvici.”
Ze situace je rozhořčená i pracovnice na vrátnici.
anketa, recepční: "Za moji osobu vám řeknu, že s tím také nesouhlasím, ale nic nezmůžeme." My máme informaci, že majitel neplatí zálohy. ”To my nevíme, to je věc účetní, jeho.” A jak to tady zvládají ti senioři bez teplé vody? “Pořád se ptají, my jim nemůžeme nic říct, protože nic nevíme.”
anketa, klientka Hotelu Impuls: "Ať přijde majitel a řekne, co se děje. Není to sranda, my jsme z toho opravdu nešťastní.”
Oprávněný zástupce majitele hotelu Radim Paláček neměl čas se o daném problému s námi bavit. Situaci budeme i nadále sledovat.
---
Piano na ulici na bruntálském náměstí
Oživení veřejného prostoru. To je hlavní cíl spolku, který se po několikaleté pauze opět zasadil o umístění veřejného piana v centru Bruntálu. Pauzu zavinil nejen covid. Není totiž jednoduché sehnat piano, které bude denně veřejně přístupné každému.
Eliška Hlavenková a spolek Šle nakonec měli při shánění piana i potřebné štěstí.
Eliška Hlavenková, autorka projektu, Šle, z.s.: „Dostali jsme nabídku od místní Lidové školy umění, konkrétně od jedné paní učitelky, od paní Jany, abychom oživili opět město a máme tady piano.“
Pro první předvedení nového piana se městu podařilo sehnat opravdovou osobnost. Byl jí jazzman, scénárista, spoluautor 12 muzikálů, redaktor i moderátor Richard Pogoda.
Alena Pajkošová, vedoucí Oddělení kultury MěÚ Bruntál: „Piano na ulici je v Bruntále potřetí, jednou ho otvíral Pavel Andoga, vynikající klavírista z Bruntálu.“
Přítel Karla Kryla, Miroslava Horníčka a laureát Ceny města Olomouce se hře na klavír věnuje již od studentských let.
Richard Pogoda, hudebník, jazzman: „Dříve patřilo ke slušnému vychování, pokud na to rodiče měli, aby koupili dětem piano, tak museli povinně chodit do klavíru a já se přiznám, já jsem nerad chodil do etud. Oni šli hrát fotbal a já jsem to tam cvičil.“
Piano na bruntálském náměstí je přístupné každému, muzikantům i naprostým amatérům.
Eliška Hlavenková, autorka projektu, Šle, z.s.: „Provozní doba piana bude od 8 hodin, o víkendech od 9 hodin a zamykat piano bude večer policie.“
Richard Pogoda zahrál na úvod nejen jazzové standardy, ale i písničky, které znali všichni a také si s ním zazpívali.
---
Zprávy krátké, 28. 6. 2023 17.00 - 1
Moravskoslezský kraj vyhlásil už 5. výzvu kotlíkových dotací. Přerozdělí dalších 220 milionů korun lidem jako příspěvek na ekologický zdroj tepla. O peníze na výměnu starého kotle za ekologický zdroj tepla mohou žádat nízkopříjmové domácnosti.
Zdenka Němečková Crkvenjaš (SPOLU), radní MSK pro životní prostředí: “O dotaci si budou moci požádat domácnosti seniorů, invalidní důchodci 3. stupně nebo rodiny, které pobírají příspěvek na bydlení. Kotel 1. nebo 2. emisní třídy mohou vyměnit v rodinných nebo i bytových domech, ale také v trvale obývaných rekreačních chatách.”
---
Procházka Zámeckým parkem s arboristou
V Ostravě-Porubě začal tradiční cyklus tematicky zaměřených procházek. Na první se lidé vydali za ptačím zpěvem a druhá je zavedla do Zámeckého parku, kde se seznámili nejen s jeho historií, ale také zajímavosti o jeho dendrologickém složení.
Porubská radnice uspořádala tradiční procházku s arboristou. Tentokrát se zájemci mohli s odborníkem na péči o dřeviny vydat do Zámeckého parku.
Jiří Poulík, arborista: “Budeme procházet celý park a budeme si ukazovat jednotlivé zajímavé stromy a k tomu si budeme říkat, jaké mají defekty, jak se takový strom zdravotně zkoumá, čeho si musíme všimnout a jaký defekt třeba rozhoduje o tom, že se strom musí pokácet.”
Lidé se dozvěděli i to, jaké choroby v dnešní době stromy trápí a jak výjimečné je druhové složení Zámeckého parku.
Jiří Poulík, arborista: "Neodpovídá úplně druhovému složení celé Poruby, kde převážnou většinu tvoří lípy, ale tady je dost velké zastoupení jilmu habrolistého.”
anketa: účastníci procházky: "Vždycky se nám líbí, když pan arborista řekne bříza, tu mám rád. Dub, ten mám rád, takže prostě je to už taková srdeční záležitost.”
"Jsem zvědavý, jaká je právě skladba tady toho parku a co se dozvím zajímavého.”
Na další tematicky zaměřené procházky se lidé mohou těšit po letních prázdninách.
Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: "Hned první týden v září máme naplánovanou procházku 4. stavebním obvodem s panem Lexou Přendíkem a potom budeme pokračovat tematicky, a to historickými prohlídkami porubského zámku.”
---
Domov pro seniory F-M oslavil 25. výročí fungování
Budova domova pro seniory Frýdek-Místek slouží klientům už 25 let. Při té příležitosti uspořádal domov pro klienty a zaměstnance velkou oslavu. Nechyběla hudba, tanec a dobré jídlo i pití. Pro zájemce byla k dispozici i prezentace poskytovaných služeb.
Na parkovišti vedle Domova pro seniory Frýdek-Místek vyrostl velký stan a vedle pódium. Odehrála se tady totiž velkolepá oslava 25 let fungování zdejšího domova.
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Tady ta budova byla postavena před 25 lety díky tomu, že původní domov pro seniory ve Frýdku-Místku byl rozprostřen do pěti budov. Z nich byly 4 vráceny do restitucí. Takže město Frýdek-Místek tehdy rozhodlo o výstavbě tady toho komplexu."
V horkém dni byly pro klienty a další návštěvníky připraveny různé nápoje, dobré jídlo, ale také například zmrzlina, o kterou byl velký zájem. Nechyběl ani doprovodný program.
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Naši uživatelé předvedli tanec v sedě, dále vystoupí Ostravička. Máme tady živou hudbu i reprodukovanou hudbu."
Anketa: 1.) Co říkáte na tu akci, kterou pro vás domov dnes udělal? – "No super." – A jak se vám bydlí v domově? – "Dobré." – Jaké to je? Zúčastňujete se nějakých aktivit tady? Co děláte? – "Jo, jak něco je, tak jdu. A chodím rehabilitovat. Protože já nechodím. No ale jinak výborné. Dobré sestřičky, hodné."
Anketa: 2.) "Mám se dobře. Tady je dobrá oslava. A to tu je hezké. Takže si myslím, že musím být spokojená s tím." – A co aktivity, které pro vás domov dělá? – "Na aktivity chodím pořád. Takže to mě baví."
Anketa: 3.) Jak se máte v domově pro seniory? Jak se vám tady líbí? – "Líbí, spokojená jsem." – A co aktivity? Účastníte se nějakých? – "Jej." – A jakých? – "No, jak je nějaká beseda."
Ve vnitřních prostorách domova byla výstava dobových kočárků a dalších předmětů ze sbírky Zdenky Ivánkové. Do expozice přispěli i zaměstnanci. A domov připravil i prezentaci své činnosti.
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Máme připraveny i workshopy, které jsou tady i pro rodinné blízké. Ať vidí, čím vyplňujeme den našim uživatelům. V rámci budovy máme připravený interaktivní program. Tam můžete vidět pomůcky, postele polohovací. A všechno vybavení na pokojích. Tam se dneska nedostaneme, ale máme připravenu jednu místnost, kde si můžete všechno osahat a rodinám bude třeba i vysvětleno nebo budoucím žadatelům, jak to tady chodí v rámci péče o uživatele."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já bych chtěla v prvé řadě poděkovat zaměstnancům domova pro seniory za obětavou péči o své klienty. A vytváření příjemné atmosféry v domově. Domovu bych chtěla popřát hlavně všechno nejlepší, spokojené a usměvavé klienty a spousty energie do dalších let. Aktuálně probíhá rekonstrukce pobočky Domova pro seniory na ulici Školská, která by měla být během jednoho roku hotová. Tím dojde ke zvýšení kapacity a zkvalitnění služeb."
Domov pro seniory ve Frýdku-Místku se aktuálně stará o 156 klientů. Pobočka na Školské nabídne po rekonstrukci dalších 27 míst.
---
Zprávy krátké, 28. 6. 2023 17.00 - 2
Hasiči zasahovali v Ostravici, kde osobní auto přerazilo betonový sloup. Na místo musela přijet vyprošťovací Tatra Force. Hasiči nejprve sloup hydraulickým nakládacím jeřábem nadzvedli a vůz vytáhli blíže ke kraji silnice. Poté si auto mohla převzít soukromá odtahová služba.
Policisté dopadli dva muže, 36 a 31 let, kteří v Jablunkově vykradli prodejnu jízdních kol. Ukradli dvě elektrokola a další věci za víc než 130 tisíc korun. Oba mají na svědomí také vloupání do auta. V batohu měli páčidla, notebook a peníze. Mladší z nich měl dříve nenastoupil k výkonu trestu, putoval proto ihned do vězení.
---
Běžecké závody POHO50
Už podruhé se v Karviné konaly velké běžecké závody nazvané POHO50. Opět bylo připraveno několik různě dlouhých tras pro všechny věkové kategorie. Velkou výzvou pro vytrvalé běžce bylo i Mistrovství České republiky v běhu na 50 kilometrů.
Areál Lodiček se stal dějištěm velkých běžeckých závodů, které se už podruhé v Karviné zorganizovaly pod názvem POHO50. Jako první se na startovní čáru hned ráno postavili běžci, které čekala nejdelší trať, rovných padesát kilometrů.
Marcela Krplová, ředitelka závodu POHO50: "My jsme usilovali o to, abychom tady v Karviné měli prestižní závod, povedlo se."
Z žen byla nejrychlejší Eliška Kaniová z obce Lipová-Lázně. Do cíle doběhla za 4hodiny a 5 minut. Vítězství ji velmi potěšilo.
Eliška Kaniová, mistryně ČR v běhu na 50 km: "Trasa byla dobrá, ale hrozné počasí, hrozné horko. Asi na 38 km jsem tam úplně zkolabovala, asi cukry jsem potřebovala doplnit.”
Mistrovský titul v běhu na 50 km si z Karviné do Prahy odvezl Karel Splítek, který dokázal tuto trať uběhnout za neuvěřitelné 3 hodiny 13 minut.
Karel Splítek, mistr ČR v běhu na 50 km: “Nečekal jsem to, protože tady byl Honza Kohout, myslel jsem, že za to vezme hned od začátku a že budu rád, když se ho budu držet, nakonec jsem za to vzal na začátku já a ono to nějak vyšlo no.”
Účast byla letos vysoká, třeba dětských závodů se zúčastnily děti nejen z Karviné, ale třeba i ze Studénky nebo Orlové.
---