Havířov ukázal, jak zaparkovaná auta brání zásahu IZS
Pokud to uvidí lidé na vlastní oči, možná pochopí, jak velký problém představují špatně zaparkovaná vozidla pro složky IZS. Touto cestou se vydali v Havířově, kde radnice s hasiči naplánovali velké cvičení požáru věžového domu. Město totiž už brzy začne s odtahy vozidel.
Kvůli špatně zaparkovanému vozidlu měli hasiči problém dostat se s technikou při nahlášení požáru ve věžovém domě v centru Havířova. A nejednalo se o jediné auto, které komplikovalo hasičům práci. V tomto případě se šlo o cvičení, které ale právě mělo lidem ukázat, o jak závažný problém se jedná.
Pavel Budina, velitel hasičské stanice Havířov: “Samozřejmě představa těch lidí, že my si při jízdě k zásahům můžeme ta auta různě odtáhnout, nebo posunout, ale to není realita toho zásahu o život, a to si nemůžeme úplně dovolit. My se tam nějakým způsobem dostaneme, nebo si natáhneme ty hadice dál, ale komplikuje to ten časový rozvrh toho zásahu.”
Radnice se rozhodla začít problém řešit.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Jedno z těch opatření je, že i odtahujeme vozy, která brání hasičům a blokují příjezdy k nástupním plochám pro požární vozidla. Havířov je specifický tím, že má poměrně dost panelových a věžových domů a u těchto domů je pak velmi komplikované se s hasičskou technikou dostat na ta správná místa.”
anketa: “Měli by velký problém, protože tady, aby se nějaké hasičské auto dostalo, to je za trest.”
anketa: “Také se mi to nelíbí, je to pravda. Bohužel, lidé parkují, kde se dá. Je tady málo místa parkovacího, ale není to vhodné, zrovna tady tedy.”
Vozidla, která blokují pří příjezdu složkám IZS, začne město odtahovat od září.
---
SNO má zmodernizovaný pavilon onkologie
Slezská nemocnice v Opavě slavnostně otevřela nově zrekonstruovaný pavilon onkologie. Rekonstrukce trvala 7 měsíců a vyžádala si na 45 milionů korun. Přispěl na ni MS kraj i opavská radnice,.
Opavské slezské nemocnici přibývá onkologických pacientů. Původní pavilon tak nevyhovoval kapacitně a budova, ve které sídlí, byla navíc zchátralá a působila depresivně. Nemocnice se proto rozhodla pro její rekonstrukci.
Karel Siebert, ředitel SNO: “V dočasném provozu, který trval asi 7 měsíců, tak oddělení bylo přestěhováno v psychiatrické nemocnici v pavilonu číslo 7, který jsme museli částečně opravit, protože je to taky historický pavilon."
Jan Krkoška, hejtman MS kraje: “Jsem velmi rád, že zrovna ten obor modernizujeme, protože jak víme všichni, onkologie není zrovna oborem, který by byl pro lidi příjemný a já se domnívám, že je nejdůležitější pro ty pacienty prostředí a samozřejmě personál."
Tomáš Navrátil, primátor Opavy: “Za každou takovou úpravu mám velkou radost. Je to laděné do příjemného, s obrázky, takže ti pacienti se tady cítí daleko lépe. Je to pro ně důstojnější zázemí."
Díky rekonstrukci se nejen rozšířil provoz onkologické kliniky, ale nově byla vybudována recepce a čekárna pro pacienty.
Margita Nováčiková, primářka klinické onkologie, SNO: "Máme čtyři pokoje včetně tady toho, který je samostatným lůžkem. Máme 7 postelí, 7 aplikačních křesel a máme tři ambulance pro 3 lékaře, kteří pacienty vyšetřují a odbavují."
V opavské slezské nemocnici probíhá i rekonstrukce interny a pavilonu chirurgických oborů. Práce by měly skončit do konce roku. Ještě letos v listopadu chce nemocnice začít s výstavbou koridoru.
---
Zprávy krátké, 28. 8. 2023 17.00 - 1
Postupně do poloviny října bude trvat oprava Těšínské ulice v Opavě na úseku od Nádražního okruhu až po kruhovou křižovatku u Globusu. U každé etapy povede provoz v jednom směru směrem na Ostravu. V jednom z úseků nebude možné projet po dobu 24 hodin, dotkne se to obyvatel a firem v ulicích Anenská, Jiráskova a Jateční.
O víkendu proběhlo v ostravských Komenského sadech už dvacáté páté mezinárodní setkání jízdních policií. Speciální policejní parkur suverénně ovládli domácí jezdci, titul přeborníka městských policií České republiky v jízdě na koni letos náleží ostravské strážnici Ivaně Missigové.
---
Luční trávníky v MOaP jsou pestré díky kokrheli
Kopretiny, vlčí máky, zvonky a jiné druhy rostlin letos vyrostly na vybraných lučních trávnících v ostravském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Konkrétně na těch, kde technické služby vyseli kokrhel, Protože se osvědčil, bude se vysévat i na jiných místech.
Luční trávníky v Moravské Ostravě a Přívozu budou pestřejší. Pomůže jim kokrhel, který zabraňuje travám, aby se rozšiřovaly natolik, že se tam žádná jiná rostlina neuchytí. Kokrhel už loni vyseli v Komenského sadech a na lučním trávníku Kotase, kde se teď sbírá.
Sběr kokrhele spočívá v tom, že odstraníme všechna okvětí s těmi semínky, která tam jsou, rozemneme je na ruce a tady toto všechno už jsou ta semínka toho kokrhele, Dáme je do pytlíku a pokračujeme,
Martina Kittnerová, TS Moravská Ostrava a Přívoz: “On na těch trávách parazituje, tím pádem potlačuje jejich vývoj a na těch jejich místech mají potom možnost doletět různé byliny, kopretiny, máky a podobně."
Petr Kuś, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: "Ta semena kokrhele jsou těžší než kokrhel samotný, takže stačí ten binec z kokrhele vyfoukat a zbudou vám semena.”
Na lučním trávníku Kotase se do sběru kokrhele zapojilo 5 lidí, kteří za tři hodiny nasbírali asi čtvrt kila semen.
Petr Kuś, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Luční louky už máme téměř všechny pokosené až na ty, které máme v Komenského sadech a tady na Kotasi právě z důvodu sběru kokrhele. Kvetly tady vlčí máky, kopretiny a udělalo to krásný biotop tomu hmyzu, který tady žije.”
Nasbíraná semena kokrhele se teď v technických službách nechají dosušit a na podzim se vysejí na luční trávník v parku Milady Horákové.
---
Vítězný návrh NJ sportoviště visí v Návštěvnickém centru
O podobě nové sportovní haly, která má stát v Novém Jičíně u letního stadionu, rozhodla architektonická soutěž. Více než dvacet přihlášených návrhů, včetně toho vítězného, je nyní vystaveno v Návštěvnickém centru.
Všech 23 návrhů víceúčelové sportovní haly, které přihlásili autoři do architektonické soutěže vyhlášené Novým Jičínem, je do 28. září možné shlédnout v Návštěvnickém centru. Vernisáž se konala za účasti zástupců vítězné firmy, jejíž vizi umístila porota na první místo poměrně jednoznačně. Popsali zde vývoj svého návrhu. Stěžejním bylo přirozené umístění haly do daného území.
Jakub Vašek, architekt, MONOM WORKS Praha: “Aby ta hala nebyla bariérou, aby ten areál byl průchozí. Z toho důvodu my jsme tu halu umístili na val, který tam uměle dotváříme, který pokračuje na tom stávajícím valu. My vlastně do toho valu schováváme část toho zázemí, jsou tam umístěny šatny plus technické zázemí. A to, že umístíme část toho programu částečně pod zem, tak vlastně opticky tu halu jako takovou snížíme.”
Vedení radnice nyní se zpracovateli tohoto návrhu jedná o podmínkách smlouvy na zhotovení projektové dokumentace.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Projekční ateliér nás ujistil, že hodlá do toho smluvního stavu vstoupit, má na to kapacity a hodlá tedy zpracovat projektovou dokumentaci.”
Cena projektu bude zhruba 19 milionů korun, hotov má být zhruba do dvou let. Odhadované náklady na stavbu haly jsou 270 milionů korun bez DPH.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “V tuto chvíli jsem dalek toho, abych tady sliboval termín přestřižení pásky. Bude velmi záležet na tom, jaké budou podmínky financování, budeme se snažit zajistit externí zdroje, což v prvé řadě znamená dotace z Národní sportovní agentury.”
Tato stavba sportovní haly by byla pravděpodobně největší realizací města za posledních třicet let.
---
Zprávy krátké, 28. 8. 2023 17.00 - 2
Pět lidí kvůli závadě na lodi uvízlo poblíž zátoky Razová na Slezské Hartě. Při poruše plavidla se zhoršilo počasí, foukal vítr, pršelo a nad hladinou byly vidět blesky. Z lodi je evakuovali policisté, kteří na místě dohlíží nad plavebním provozem. Nefunkční přívoz pak odtáhli k molu.
Policisté pátrají po muži, který na koloběžce naboural do zaparkovaného auta na ulici Evžena Brože v Ostravě-Jihu. Z místa nehody ale odešel, i když způsobil škodu za víc jak 15.000 korun. K dispozici jsou jen tyto záznamy, i přesto by muže mohl někdo poznat.
---
POHO Den si užili lidé z širokého okolí
Už potřetí měli lidé možnost zažít POHO Den plný aktivit, zábavy a kulturního vyžití. Organizátoři pro letošní ročník vybrali Karvinské moře, lokalitu, která prošla velkou proměnou a stala se oblíbeným místem ke trávení volného času.
Plážový POHO den přilákal ke Karvinskému moři návštěvníky z celého regionu. Užít si mohli nejen koupání, ale i aktivity v několika zónách podél celé pláže.
Jan Tabášek, vedoucí marketingu marketingu Moravskoslezské Investice a Development, a.s.: “POHO Den obsahoval aktivity na vodě například, lidé si mohli půjčit lodičky nebo powerboardy, byla připravena dětská zóna, tvůrčí dílny, bohatá gastro zóna, nechyběl DJ, ale i další aktivity, které si lidé mohli užít tady.”
anketa: návštěvníci akce: “My jsme si to užili perfektně. A hlavně děti.” "Jsme skákaly s holkama na mole a byla jsem na powerboardu.” ""Já jsem teď přišel, ale vypadá to tu dobře, těším se na party.”
Radek Podstawka, náměstek hejtmana MSK: "První POHO Den byl na Barboře, druhý na Gabriele a teď je to na Karvinském moři a je to v místě, kde kdysi probíhala těžba. My, jako MSK, chceme ukázat, že v rámci těchto prostor se dají dělat i kulturní a zábavní akce. Nechceme, aby tady jen nějaké haly nebo montovny, ale aby tady probíhal kulturní život. Proto POHO Den, aby v rámci POHO 2030 se ukázalo, že i tohle jde."
Lidé se s projekty mohli na Karvinském moři seznámit a také s tvůrci projektů diskutovat o potřebnosti proměny krajiny i o její podobě.
---