Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Klienti se vracejí do vytopených domovů pro seniory
  • Výchovní poradci se sešli na semináři včasné intervence
  • Připomínka vzniku republiky byla spjata se skauty
  • Běžecké a biatlonové trasy připravují pro ODM mladí dobrovolníci
  • Memoriál Saši Jurečky podpořili i čeští olympionici

Klienti se vracejí do vytopených domovů pro seniory

Povodeň značně zasáhla i dva ostravské domovy pro seniory. V mariánskohorském Domově IRIS dosahovala voda do výšky dvou metrů a klienti museli být evakuováni. Podobná situace byla i ve Slunovratu v Přívoze. V úterý se mohli vrátit senioři z Irisu a mnozí se nevyhnuli slzám.

Zatopení Domova pro Seniory IRIS i Slunovratu souviselo z narušením hráze na soutoku Odry a Opavy, kde vzniklo nové koryto a voda se hnala do velké části Ostravy. V Domově Iris voda zatopila suterén a přízemí. Klienti byli ale v bezpečí ve vyšších patrech. Nešla elektřina a tak se na plynu grilovaly párky a dělala se studená kuchyně. Výměna směn probíhala na člunech. Třetí den voda opadla a senioři mohli být evakuováni. Začaly opravy, rekonstrukce i výměna vybavení. Škoda dosahuje více než 50 milionů korun. 

Michal Mariánek, ředitel Domova IRIS: "To důležité, co potřebujeme nám funguje. Svítíme, topíme, jezdí nám výtahy a externě jsme zajistili dodávku stravy. Prádelnu rozjedeme v řádu dnů."

IRIS už se podařilo opravit natolik, že se klienti mohli vrátit. Zaměstnanci seniorům připravili milé uvítaní. 

Hana Dvořáková, klientka Domova Iris: "Nádherné přivítání, s tím jsme nepočítala. Jsme šťastní, že jsme zase doma." 

Zdeněk Pražák, primátor Ostravy: "Já bych chtěl především poděkovat, poděkovat všem, kteří se podíleli na tom, že se klienti mohou vrátit."

Situace v Domově Slunovrat v Přívoze je o poznání horší. Stále nefunguje v plném rozsahu elektřina a topení, takže je pro klienty neobyvatelný a budou muset ještě asi dva týdny vydržet v azylu. Ten tráví v domě Slunečnice v Porubě.

---

Výchovní poradci se sešli na semináři včasné intervence

Městská policie s Orgánem sociálně právní ochrany dětí havířovského magistrátu uspořádali v rámci včasné intervence dvoudenní vzdělávací seminář pro výchovné poradce základních škol. Tématem byla kyberšikana, násilí v rodinách, ale i sebepoškozování.

Problémy v rodinách se často odráží na chování dětí ve školách. Už se však nejedná jen o záškoláctví, ale mnohdy se mezi žáky objevuje kyberšikana, fyzické i psychické nátlaky. Otevírat tato témata, předávat si zkušenosti, nalézat řešení, to byl smysl semináře, na kterém se sešli zástupci havířovského OSPODu, výchovných poradců škol, ale i kriminální policie, či státního zástupce.

Lenka Hakalová, sociální pracovnice OSPOD Havířov: "Opravdu ta snaha být veřejnosti a těm rodinám blíže a být vstřícní, to jsme. Samozřejmě, že pracujeme i s rodinami, které nepřijdou samy, jsou to klienti, kteří nechtějí spolupracovat, nebo mají ty problémy mnohem horší.”

A to může mít fatální následky.

Romana Gulová, sociální pracovnice OSPOD Havířov: “Setkáváme se s fenoménem sebepoškozování, ale ten už tady byl i dříve, ale bohužel už téměř k dokonaným sebevraždám. I s tím se na území Havířova setkáváme. Takže se pracuje se třídou, pracuje se s dětmi. Děti musí mít pocit, že mohou za někým dospělým přijít, svěřit se mu atd."

Pavla Nesvadbová, výchovný poradce ZŠ Školní 1: "Toto setkání je velice důležité pro všechny výchovné poradce, metodiky prevence, protože mají možnost se na živo setkat s lidmi, se kterými si korespondují, telefonují, nikdy se na živo neviděli a domluvit se na nějakých postupech." 

Tato společná setkání pořádá městská policie s Orgánem sociální právní ochrany dětí už od roku 2015.

---

Krátké zprávy 29. 10. 2024 16.00 - 1

PARTICIPATIVNÍ ROZPOČET NA JIHU OBSAHUJE 29 NÁVRHŮ

O tom, co nového vznikne v Ostravě-Jihu rozhodují lidé v rámci participativního rozpočtu až do 10. listopadu. Vybírají z 29 přihlášených nápadů a zároveň lidé mohou rozhodnout o tom, jak budou vypadat nové hodiny na Náměstí Ostrava-Jih. Mezi vítězné návrhy rozdělí radnice 13 mil. korun.

---

Připomínka vzniku republiky byla spjata se skauty

Výročí vzniku československého státu připomněla také vzpomínková akce na Masarykově náměstí v Novém Jičíně. Skauti pro tuto příležitost připravili tematickou hru “Tajemství vzniku republiky”.

Nový Jičín si tradičně připomněl Den vzniku samostatného Československa před bustou prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Je to bezesporu ten nejdůležitější státní svátek České republiky. I když se Československo rozpadlo, tak ho vnímáme jako stěžejní svátek.”

U busty Masaryka drželi čestnou stráž skauti z novojičínských středisek Dvojka a Pagoda. Právě tato organizace je se vznikem samostatné republiky úzce spjata. Zajišťovala skautskou poštu - skauti v té době dostali důvěru pro roznos důležitých úředních zásilek.

Lubomír Lukeš, středisko DVOJKA: “Skauti získali velký kredit, vybudovali si ho touto činností, protože tě služby se zhostili opravdu zodpovědně a do budoucna získali to, co je pro nás dneska důležité a z čeho my dneska těžíme, že řekne-li se skaut, tak každý ví - aha, tohle je dobře.”

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína, středisko Pagoda: “Jedno z hlavních hesel skautingu je “Skauting pro život” a to to, podle mne, vystihuje naprosto přesně. Je to učení se v týmu, práce v týmu, sdílení společných zážitků, dobrodružství, čili dneska už to není jen o pobytu v přírodě, ale těch činností a aktivit je daleko větší paleta.”

A v tomto duchu novojičínští skauti připravili v rámci připomínky státního svátku 28. října hru s názvem “Tajemství vzniku republiky” aneb Ztracená depeše.

Jana Mikulenková, středisko DVOJKA: “Naskenujete si QR kód, který je na plakátech, Přesunujete se různě po městě, plníte úkoly, ať už vědomostní a nebo zapojíte i ruce nebo fyzičku, a doufáme, že se hlavně dozvíte i něco zajímavého.”

Hra, která také propojuje události roku 1918 a názvy některých ulic ve městě, bude aktivní do 3. listopadu.

---

Běžecké a biatlonové trasy připravují pro ODM mladí dobrovolníci

V následující reportáži se podíváme do Beskyd, kde mladí gymnazisté začali s přípravou místního lyžařského areálu pro blížící se Olympiádu dětí a mládeže. Většina z nich bude pracovat jako dobrovolník i během samotné olympiády.

Na konci ledna se stane MS kraj dějištěm zimní Olympiády dětí a mládeže. Jedním ze sportovišť bude samozřejmě i areál v Bílé v Beskydech. A právě tam vyrazili studenti Gymnázia Petra Bezruče z Frýdku-Místku, aby začali s přípravami běžeckých a biatlonových tras.

Pavel Kváč, předseda Krajského svazu lyžování: „Budou za dva a půl měsíce fungovat jako dobrovolníci a tato aktivita souvisí s tím, aby si osahali prostředí, ve kterém budou. Bude se tu připravovat dráha pro běžecké a biatlonové disciplíny, takové poslední dočištění toho prostoru.“

Studenti se ochotně hlásili nejen na tuto brigádu, ale také jako dobrovolníci v průběhu ODM.

anketa: dobrovolník

„Budeme pomáhat na různých stanovištích, buď na parkovištích organizovat dopravu, nebo také na sjezdovkách pomáhat s čísly. Ale také přímo ve FM v hale Polárce budeme počítat statistiky a pořadí.“

anketa: dobrovolnice, závodnice

„Já se těším už hodně dlouho, bude to super akce, jsou z toho vždy vynikající vzpomínky. Doufám, že budou i nějaké dobré výsledky, protože příprava byla hodně těžká.“

Olympiádu dětí a mládeže můžete navštívit od 26. do 30. ledna příštího roku.

---

Krátké zprávy 29. 10. 2024 16.00 - 2

REKONSTRUKCE SILNICE I/11

Mezi Českým Těšínem a Ropicí probíhá rekonstrukce silnice I/11. Práce zahrnují opravu poškozeného asfaltu na více než 3,3 km dlouhém úseku, který byl poškozen vysokou intenzitou dopravy, jezdí tam přes 11 000 vozidel denně. Řidiči musí počítat s omezením, je zaveden kyvadlový provoz a objízdné trasy. Práce potrvají do příštího roku, letos podle počasí.

PALIVOVÉ DŘÍVÍ PRO POVODNĚMI POSTIŽENÉ

Pět tisíc kubíků dřeva od Lesů České republiky mohou dostat domácnosti, které o palivo přišly při povodních. Zájem je velký. S hmotnou pomocí už vyrazili lesníci na Opavsko.

---

Memoriál Saši Jurečky podpořili i čeští olympionici

Judo club Havířov uspořádal v hale Slavii již osmý ročník Memoriálu Saši Jurečky. I přes velkou konkurenci se domácímu týmu nadmíru dařilo. Mladé sportovce přijeli podpořit i naši nejlepší judisté Lukáš Krpálek a David Klammert.

Na podzim roku 2015 tragicky zahynul v Itálii při hloubkovém potápění havířovský judista a reprezentant ČR Alexandr Jurečka. Právě na jeho počest se vždy pořádá turnaj dětí a mládeže, který je stále více oblíbený. V letošním roce přijelo do haly Slavie na 180 zápasníků z 31 oddílů. 

Martin, domácí zápasník: "V judu bych to chtěl dotáhnout na evropské, možná i olympijské hry, vyhrát."

Mladé zápasníky přijeli podpořit i naši nejlepší judisté, olympionici Lukáš Krpálek a David Klammert, kteří jsou pro mladé sportovce velkým vzorem.

Lukáš Krpálek, reprezentant ČR: "Já jsem vždy hrozně moc rád, když přijedu někam na sportoviště a vidím tolik sportujících dětí. Ať už jdou trénovat, nebo zápasit, nebo cokoliv jiného, tak jsem z toho nadšený."

David Klammert, reprezentant ČR: "Vždy, když vidím tu halu plnou dětí, tak si vždy vzpomenu na sebe, když jsem objížděl tyhle turnaje. Byl jsem vždy hrozně nervózní, bral jsem to hrozně vážně a je to hezké, když vidím, že ty děti chtějí v této době něco dělat."

Jakub, domácí zápasník: "Jsem rád, že tu přijeli naši olympionici, je tu hodně fanoušků, takže paráda.”

Domácímu týmu se na turnaji hodně dařilo. Celkem zápasníci získali šest zlatých, tři stříbrné a tři bronzové medaile.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
29. října 2024, 16:00

Klienti se vracejí do vytopených domovů pro seniory

Povodeň značně zasáhla i dva ostravské domovy pro seniory. V mariánskohorském Domově IRIS dosahovala voda do výšky dvou metrů a klienti museli být evakuováni. Podobná situace byla i ve Slunovratu v Přívoze. V úterý se mohli vrátit senioři z Irisu a mnozí se nevyhnuli slzám.

Zatopení Domova pro Seniory IRIS i Slunovratu souviselo z narušením hráze na soutoku Odry a Opavy, kde vzniklo nové koryto a voda se hnala do velké části Ostravy. V Domově Iris voda zatopila suterén a přízemí. Klienti byli ale v bezpečí ve vyšších patrech. Nešla elektřina a tak se na plynu grilovaly párky a dělala se studená kuchyně. Výměna směn probíhala na člunech. Třetí den voda opadla a senioři mohli být evakuováni. Začaly opravy, rekonstrukce i výměna vybavení. Škoda dosahuje více než 50 milionů korun. 

Michal Mariánek, ředitel Domova IRIS: "To důležité, co potřebujeme nám funguje. Svítíme, topíme, jezdí nám výtahy a externě jsme zajistili dodávku stravy. Prádelnu rozjedeme v řádu dnů."

IRIS už se podařilo opravit natolik, že se klienti mohli vrátit. Zaměstnanci seniorům připravili milé uvítaní. 

Hana Dvořáková, klientka Domova Iris: "Nádherné přivítání, s tím jsme nepočítala. Jsme šťastní, že jsme zase doma." 

Zdeněk Pražák, primátor Ostravy: "Já bych chtěl především poděkovat, poděkovat všem, kteří se podíleli na tom, že se klienti mohou vrátit."

Situace v Domově Slunovrat v Přívoze je o poznání horší. Stále nefunguje v plném rozsahu elektřina a topení, takže je pro klienty neobyvatelný a budou muset ještě asi dva týdny vydržet v azylu. Ten tráví v domě Slunečnice v Porubě.

---

Výchovní poradci se sešli na semináři včasné intervence

Městská policie s Orgánem sociálně právní ochrany dětí havířovského magistrátu uspořádali v rámci včasné intervence dvoudenní vzdělávací seminář pro výchovné poradce základních škol. Tématem byla kyberšikana, násilí v rodinách, ale i sebepoškozování.

Problémy v rodinách se často odráží na chování dětí ve školách. Už se však nejedná jen o záškoláctví, ale mnohdy se mezi žáky objevuje kyberšikana, fyzické i psychické nátlaky. Otevírat tato témata, předávat si zkušenosti, nalézat řešení, to byl smysl semináře, na kterém se sešli zástupci havířovského OSPODu, výchovných poradců škol, ale i kriminální policie, či státního zástupce.

Lenka Hakalová, sociální pracovnice OSPOD Havířov: "Opravdu ta snaha být veřejnosti a těm rodinám blíže a být vstřícní, to jsme. Samozřejmě, že pracujeme i s rodinami, které nepřijdou samy, jsou to klienti, kteří nechtějí spolupracovat, nebo mají ty problémy mnohem horší.”

A to může mít fatální následky.

Romana Gulová, sociální pracovnice OSPOD Havířov: “Setkáváme se s fenoménem sebepoškozování, ale ten už tady byl i dříve, ale bohužel už téměř k dokonaným sebevraždám. I s tím se na území Havířova setkáváme. Takže se pracuje se třídou, pracuje se s dětmi. Děti musí mít pocit, že mohou za někým dospělým přijít, svěřit se mu atd."

Pavla Nesvadbová, výchovný poradce ZŠ Školní 1: "Toto setkání je velice důležité pro všechny výchovné poradce, metodiky prevence, protože mají možnost se na živo setkat s lidmi, se kterými si korespondují, telefonují, nikdy se na živo neviděli a domluvit se na nějakých postupech." 

Tato společná setkání pořádá městská policie s Orgánem sociální právní ochrany dětí už od roku 2015.

---

Krátké zprávy 29. 10. 2024 16.00 - 1

PARTICIPATIVNÍ ROZPOČET NA JIHU OBSAHUJE 29 NÁVRHŮ

O tom, co nového vznikne v Ostravě-Jihu rozhodují lidé v rámci participativního rozpočtu až do 10. listopadu. Vybírají z 29 přihlášených nápadů a zároveň lidé mohou rozhodnout o tom, jak budou vypadat nové hodiny na Náměstí Ostrava-Jih. Mezi vítězné návrhy rozdělí radnice 13 mil. korun.

---

Připomínka vzniku republiky byla spjata se skauty

Výročí vzniku československého státu připomněla také vzpomínková akce na Masarykově náměstí v Novém Jičíně. Skauti pro tuto příležitost připravili tematickou hru “Tajemství vzniku republiky”.

Nový Jičín si tradičně připomněl Den vzniku samostatného Československa před bustou prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Je to bezesporu ten nejdůležitější státní svátek České republiky. I když se Československo rozpadlo, tak ho vnímáme jako stěžejní svátek.”

U busty Masaryka drželi čestnou stráž skauti z novojičínských středisek Dvojka a Pagoda. Právě tato organizace je se vznikem samostatné republiky úzce spjata. Zajišťovala skautskou poštu - skauti v té době dostali důvěru pro roznos důležitých úředních zásilek.

Lubomír Lukeš, středisko DVOJKA: “Skauti získali velký kredit, vybudovali si ho touto činností, protože tě služby se zhostili opravdu zodpovědně a do budoucna získali to, co je pro nás dneska důležité a z čeho my dneska těžíme, že řekne-li se skaut, tak každý ví - aha, tohle je dobře.”

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína, středisko Pagoda: “Jedno z hlavních hesel skautingu je “Skauting pro život” a to to, podle mne, vystihuje naprosto přesně. Je to učení se v týmu, práce v týmu, sdílení společných zážitků, dobrodružství, čili dneska už to není jen o pobytu v přírodě, ale těch činností a aktivit je daleko větší paleta.”

A v tomto duchu novojičínští skauti připravili v rámci připomínky státního svátku 28. října hru s názvem “Tajemství vzniku republiky” aneb Ztracená depeše.

Jana Mikulenková, středisko DVOJKA: “Naskenujete si QR kód, který je na plakátech, Přesunujete se různě po městě, plníte úkoly, ať už vědomostní a nebo zapojíte i ruce nebo fyzičku, a doufáme, že se hlavně dozvíte i něco zajímavého.”

Hra, která také propojuje události roku 1918 a názvy některých ulic ve městě, bude aktivní do 3. listopadu.

---

Běžecké a biatlonové trasy připravují pro ODM mladí dobrovolníci

V následující reportáži se podíváme do Beskyd, kde mladí gymnazisté začali s přípravou místního lyžařského areálu pro blížící se Olympiádu dětí a mládeže. Většina z nich bude pracovat jako dobrovolník i během samotné olympiády.

Na konci ledna se stane MS kraj dějištěm zimní Olympiády dětí a mládeže. Jedním ze sportovišť bude samozřejmě i areál v Bílé v Beskydech. A právě tam vyrazili studenti Gymnázia Petra Bezruče z Frýdku-Místku, aby začali s přípravami běžeckých a biatlonových tras.

Pavel Kváč, předseda Krajského svazu lyžování: „Budou za dva a půl měsíce fungovat jako dobrovolníci a tato aktivita souvisí s tím, aby si osahali prostředí, ve kterém budou. Bude se tu připravovat dráha pro běžecké a biatlonové disciplíny, takové poslední dočištění toho prostoru.“

Studenti se ochotně hlásili nejen na tuto brigádu, ale také jako dobrovolníci v průběhu ODM.

anketa: dobrovolník

„Budeme pomáhat na různých stanovištích, buď na parkovištích organizovat dopravu, nebo také na sjezdovkách pomáhat s čísly. Ale také přímo ve FM v hale Polárce budeme počítat statistiky a pořadí.“

anketa: dobrovolnice, závodnice

„Já se těším už hodně dlouho, bude to super akce, jsou z toho vždy vynikající vzpomínky. Doufám, že budou i nějaké dobré výsledky, protože příprava byla hodně těžká.“

Olympiádu dětí a mládeže můžete navštívit od 26. do 30. ledna příštího roku.

---

Krátké zprávy 29. 10. 2024 16.00 - 2

REKONSTRUKCE SILNICE I/11

Mezi Českým Těšínem a Ropicí probíhá rekonstrukce silnice I/11. Práce zahrnují opravu poškozeného asfaltu na více než 3,3 km dlouhém úseku, který byl poškozen vysokou intenzitou dopravy, jezdí tam přes 11 000 vozidel denně. Řidiči musí počítat s omezením, je zaveden kyvadlový provoz a objízdné trasy. Práce potrvají do příštího roku, letos podle počasí.

PALIVOVÉ DŘÍVÍ PRO POVODNĚMI POSTIŽENÉ

Pět tisíc kubíků dřeva od Lesů České republiky mohou dostat domácnosti, které o palivo přišly při povodních. Zájem je velký. S hmotnou pomocí už vyrazili lesníci na Opavsko.

---

Memoriál Saši Jurečky podpořili i čeští olympionici

Judo club Havířov uspořádal v hale Slavii již osmý ročník Memoriálu Saši Jurečky. I přes velkou konkurenci se domácímu týmu nadmíru dařilo. Mladé sportovce přijeli podpořit i naši nejlepší judisté Lukáš Krpálek a David Klammert.

Na podzim roku 2015 tragicky zahynul v Itálii při hloubkovém potápění havířovský judista a reprezentant ČR Alexandr Jurečka. Právě na jeho počest se vždy pořádá turnaj dětí a mládeže, který je stále více oblíbený. V letošním roce přijelo do haly Slavie na 180 zápasníků z 31 oddílů. 

Martin, domácí zápasník: "V judu bych to chtěl dotáhnout na evropské, možná i olympijské hry, vyhrát."

Mladé zápasníky přijeli podpořit i naši nejlepší judisté, olympionici Lukáš Krpálek a David Klammert, kteří jsou pro mladé sportovce velkým vzorem.

Lukáš Krpálek, reprezentant ČR: "Já jsem vždy hrozně moc rád, když přijedu někam na sportoviště a vidím tolik sportujících dětí. Ať už jdou trénovat, nebo zápasit, nebo cokoliv jiného, tak jsem z toho nadšený."

David Klammert, reprezentant ČR: "Vždy, když vidím tu halu plnou dětí, tak si vždy vzpomenu na sebe, když jsem objížděl tyhle turnaje. Byl jsem vždy hrozně nervózní, bral jsem to hrozně vážně a je to hezké, když vidím, že ty děti chtějí v této době něco dělat."

Jakub, domácí zápasník: "Jsem rád, že tu přijeli naši olympionici, je tu hodně fanoušků, takže paráda.”

Domácímu týmu se na turnaji hodně dařilo. Celkem zápasníci získali šest zlatých, tři stříbrné a tři bronzové medaile.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-29-10-2024-16-00